Ted heeft alles mee behalve zijn levenswandel I mvankelijk een van de luidelijkste supporters van de Ji president Broertje van de president tot 1984, ligt in de naam Mondale. Als Car- ter wordt herkozen, is het bijna vanzelfspre- yt kend, dat zijn vice-president Walter Mondale de „winkel" in 1984 zal overnemen, zo heb- V- ben Kennedy's naaste medewerkers hem de laatste tijd voorgehouden. Mondale, net als w Kennedy een exponent van de progressieve r vleugel van de Democratische partij, heeft „V tot nu toe nauwelijks geleden onder Carters dalende prestige. Integendeel, de man bij wie vrijwel alles in zijn politieke carrière al of niet toevallig kwam aangewaaid, lijkt de r- meeste eer op te strijken van alles wat de regering in de publieke opinie wél goed heeft gedaan. "ff Bovendien Is de Kennedy-groep bevreesd dat de plotseling opgeleefde nostalgie naar de „Kennedy-periode" in het begin van de zestiger jaren over vier jaar goeddeels zal zijn weggeëbd. De „nu of nooif'-theorie 7* heeft Kennedy uiteindelijk overtuigd In zijn toespraken speculeert Kennedy ook duidelijk op deze nostalgie. „Er was een tijd, dat we onze handen niet in wanhoop om hoog hieven en waarin we niet spraken over een crisis in de Amerikaanse maatschappij In die tijd rolden we gewoon onze mouwen op", zei hij onlangs op een bijeenkomst van vakbondsvertegenwoordigers in zijn thuisha ven Boston Er gaat bijna geen Kennedy bijeenkomst: voorbij, of het „Happy dayS arè here again" weerklinkt. Ook muziek uit „Camelot" is op Kennedy-bijeenkomsten yC erg populair. Camelot, het utopia, waar ko w ning Arthur en zijn ridders vergaderden, werd tijdens het bewind van John Kennedy gebruikt om het idealisme en de nieuwe geest van het beleid aan te duiden. Dat John Kennedy een nieuwe spirit bracht na de wel- varende, maar fantasieloze periode Eisenho wer, staat wel vast. Maar John Kennedy stortte de wereld ook via de tot mislukken gedoemde invasie van Cuba in de Varkens- baai in een onverantwoordelijk avontuur, hij breidde de oorlog in Vietnam aanzienlijk uit en wist maar een schamel deel van zijn veel- belovende plannen door het Congres aan- vaard te krijgen. Helaas kreeg hij nooit de gelegertheid om zich echt te bewijzen. Van Edward wordt gezegd, dat hij niet de scherpe intelligentie heeft van John, noch de y£ hartstochtelijke overtuiging van Robert. Van uit een moeilijke uitgangsstelling als „het broertje van de president" heeft hij zich des- ondanks ontwikkeld tot een algemeen als voortreffelijk bestempelde senator. Edward Kennedy lijkt alle kwaliteiten te bezitten om een minstens aanvaardbare president van de Verenigde Staten te worden. Het enige wat hem tot nu toe ontbreekt, is een duide lijk onderscheid van de man, die thans presi dent van de Verenigde Staten is en die het nog voor een termijn van vier jaar wil blijven. Hoewel Kennedy zich de laatste tijd wat kri tischer ten opzichte van Carter heeft opge- steld, heeft hij dit jaar in de Senaat bij 97 stemmingen 85 maal de zijde van de presi dent gekozen. Slechts drie andere van de 100 senatoren stemden nog vaker pro-Car ter. Defensie en Gezondheidszorg worden nog wel eens aangewezen als zaken, waarin beiden sterk verschillen. Tegen alle bestaande stromingen in Car ter zal alle moeite hebben er een reële ver hoging van het defensiebudget met "slechts" 3 procent door te krijgen is Kennedy in ieder geval verbaal tevens voor stander geweest van een relatieve verlaging van de defensie-uitgaven Toch stemde Ken nedy onlangs voor een defensiebegroting van 1980, die bijna 40 miljard gulden hoger lag dan het oorspronkelijke voorstel van Carter. Kennedy's plannen voor een nationaal sy steem voor de Gezondheidszorg dateren al van 8 jaar geleden en zijn tot nu toe vol strekt onhaalbaar gebleken Zijn plan heeft het in acht jaar zelfs niet tot bespreking in één van de senaatscommissies gebracht. In middels is hij teruggekeerd van zijn oor spronkelijke voorstel, dat ruim 160 miljard per jaar zou kosten, tot een bescheidener opzet, die het eerste jaar beneden de 100 miljard zou blijven Daarmee is hij vrijwel op gelijke hoogte gekomen met Carter wiens plan overigens door veel politici "té duur' wordt gevonden Politieke midden Het is toch opmerkelijk, hoe Kennedy de laatste weken steeds verder naar het politie ke midden opschuift. Zo heeft hij te kennen gegeven van het stempel „liberaal" (dat wil in de Verenigde Staten zeggen „progres sief") af wil en liever wil doorgaan voor eert pragmaticus. Passend in de Republikeinse traditie heeft hij voorzichtigjes de mogelijk heid van een belastingverlaging in het voor uitzicht gesteld en zijn conservatieve toon tijdens een recente toespraak voor een ge zelschap zakenlieden werd met name door vertegenwoordigers van zwarte groeperin gen „ronduit schokkend" genoemd. Een Cartermedewerker zei schamper: „Als hij in dit tempo doorgaat, komt hij nog ver voor de verkiezingen rechts van Reagan en Con- nally uit". Tot nu toe heeft Kennedy in feite niet veel meer gezegd dan dat hij het meeste wat Carter heeft gedaan „beter, overtuigender en effectiever" zou hebben aangepakt. Hij zou bijvoorbeeld eerder loon- en prijsrichtlij- nen hebben uitgevaardigd en hij zou meer nadruk op energiebezuiniging hebben ge legd. Kennedy belooft ook nadrukkelijke steun aan Israël en het bevriezen van de bouw van nieuwe kerncentrales voor twee jaar in plaats van (voorlopig) één jaar, zoals thans het geval is. En Carters opmerking, dat „de macht van de regering beperkt is", wordt door Kennedy „met grote kracht" ontkend. Het is bij deze politieke manoeuvres op de vierkante millimeter dan ook niet verwonder lijk, dat de grootste aandacht rond Ken nedy's kandidaatstelling tot op dit moment is gegaan naar Kennedy's persoonlijke han del en wandel: Chappaquiddick en de wan kele relatie met zijn vrouw Joan, want een president zonder „first lady" is in de Vere nigde Staten maar een halve president. In veel recente tv-interviews was Chappa quiddick het belangrijkste onderwerp. Daar toe uitgenodig door Kennedy zelf (,,U kunt er alles over vragen wat U wilt") werd hij on derworpen aan een soms gênant kruisver hoor over het gebeurde van tien jaar gele den. Een duidelijk niet op zijn gemak zijnde Kennedy slaagde er echter niet in een enkel nieuw licht op de nog altijd mysterieuze zaak te werpen Ook over de relatie met zijn vrouw liet Kennedy zich erg aarzelend uit De grote druk van het leven als lid van de ,Kennedy-clanen van de politieke society in Washington en de bij haar oudste zoon ontdekte kanker waardoor een been moest worden afgezet werden Joan Kennedy en kele jaren geleden te veel. Ze woont thans alleen in Boston is genezende van alcohol verslaving en studeert weer pedagogie en muziek Of ze Edward in voorkomend geval zaï vergezellen naar net Witte Huls is nog een open vraag Achterstand kleiner Duidelijk is dat Kennedy nu Hij een echte kandidaat is en niet meer een wat mystieke figuur, die meer dan tien jaar een hoofdrol moet hebben gespeeld in de nachtmerries van vele presidentskandidaten, onderworpen zal worden aan meer aardse maatstaven Edward Kennedy zal moeten afdalen van de boven de grauwe wolken verheven bergtop, waarop hij door veel Amerikanen is ge plaatst. Carter lijkt in de eerste schoorvoetende schermutselingen van de uitdaging te profi teren. Bij zogenaamde „straw votes" (proef- stemmingen) in Florida en lowa een soort politieke „miss-verkiezingen" toonde de ver vroegd op toeren geraakte Carter-organisa tie zich zeer sterk. De recente enquête van Time Magazine toonde aan, dat Carter de ruime achterstand op Kennedy aanzienlijk had teruggebracht. Een dag later liet een enquête van de New York Times echter zo ongeveer het tegendeel weten. Daarmee is de trend gezet voor het politieke nieuws van de komende maanden: een voortdurend wis selende strijd tussen Carter en Kennedy. Waarschijnlijk zullen ook de eerste officiële „primaries" nog geen definitieve doorbraak opleveren. Kennedy wordt geacht de eerste „kandidaatsverkiezingen" in New Hampshi re, Vermont en Massachussetts op zak te hebben, vervolgens zou Carter Florida, Ala bama en Georgia opeisen, waarna pas in Illi nois, Pennsylvinia en New York de zwaarde re klappen zullen vallen. Voor de goede orde: de uiteindelijke verkiezing voor een nieuwe president van de Verenigde Staten vindt plaats op 4 november van het volgend jaar DICK TOET WASHINGTON Edward Kennedy heeft zich deze week aangediend als de eerste of ficiële presidentskandidaat voor de Demo cratische partij, een inmiddels niet meer ver rassende, maar wel historisch te noemen ge beurtenis. Elf jaar geleden al viel zijn naam voor het eerst als mogelijke toekomstige be woner van het Witte Huis. Dat was nadat zijn broer Robert, zojuist door de Democratische partij aangewezen als hun kandidaat, in Los Angeles werd vermoord De toen 35-jarige senator had net de „presi dentwaardige" leeftijd bereikt en leek de aangewezen figuur om als laatste van de drie Kennedy-broers de fakkel over te ne men. Sedertdien was hij onafgebroken de meest besproken kandidaat, maar tot een officiële kandidatuur bracht hij het nooit. In 1968 voelde hij zich vanwege de dood van Robert emotioneel nog niet rijp, en in 1972 en 1976 trok hij zich voortijdig terug na compromitterende publicaties over een dra matisch incident, dat zijn politieke carrière in 1969 voorgoed leek de breken. Op een ei land voor de kust van Massachussetts reed Kennedy toen met zijn auto van een brugge tje. Zijn medepassagiere, Mary Jo Kopech ne, een 28-jarige medewerkster uit zijn staf; verdronk. Kennedy rapporteerde het onge luk pas tien uur later. Over de juiste toe dracht zijn tot op de dag van vandaag vra gen blijven bestaan. Hoewel de laatste jaren in diverse enquêtes een meerderheid van de ondervaagden te kennen gaf het incident op het eilandje Chappaquiddick te willen „vergeten en ver geven", heeft het er lang naar uitgezien dat Kennedy ook dit keer geen officiële kandi daat zou worden. Ondanks de sterk dalende populariteit van Carter, bleef hij zijn partijge noot tot,enkele maanden geleden nadrukke lijk steunen. Niet alleen behoorde hij in de Senaat tot de meest uitgesproken suppor ters van de president, maar ook daarbuiten liet hij steeds weten er niet aan te twijfelen dat Carter zou worden herkozen en te ver wachten hem daarbij van harte te zullen steunen. Ook toen echter al rezen in vele delen van het land „Pro-Kennedy"-groepen als padde stoelen uit de grond en werd een Kennedy- -kandidatuur door de overgrote meerderheid van de Amerikaanse media als onvermijde lijk beschouwd. De druk van de politieke actiegroepen, van de media en vooral ook van een aantal voor aanstaande Democratische politici, die vreesden met een steeds maar in populari teit dalende Carter in de afgrond te worden getrokken, hebben een rol gespeeld bij Ken nedy's uiteindelijke ommezwaai. Zelfs onver dachte Carter-fans hebben de zenuwen meermalen door de keel voelen gieren, als nieuwe onheilspellende enquêtes er op we zen, dat de Democratische partij haar sterke positie (inclusief het presidentschap) wel eens zou kunnen verliezen. Maar de voornaamste reden voor het feit, dat Kennedy besloten heeft niet te wachten Kennedy niet langer man achter Carter

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17