aart Lisse zorgen ioscoopvestiging Stevige prijsverhoging van Katwijks aardgas Betonnen brug naar Koudenhoorn WieuwAbordorp wordt kantoorpand Dader moordaanslag gearresteerd KORTWEG Vandalisme in Katwijk neemt toe KATWIJK De prijzen voor het gebruik van aard- ;as en water, zullen per 1 anuari 1979 fors omhoog aan in de gemeente Kat wijk. Deze prijsstijgingen, die hoofdzakelijk een ge volg zijn van de door de minister verhoogde indi- rekte belastingheffing, kan voorlopig genade vin den in de ogen der commis sieleden van de Gemeente bedrijven in Katwijk, zij het Wel met een duidelijk uitgesproken ongenoegen over de manier, hoe hier op primaire levensbehoeften ongenuanceerd prijsverho gend wordt ingegrepen. De prijs per kubieke meter aardgas gaat drie cent om hoog. Dat houdt in dat het komend jaar een gemiddeld gezin 206.- meer moet gaan betalen, en zodoende op een jaarbedrag van ongeveer dertienhonderd gulden uit komt. Voor het daarop vol gend jaar 1981 komt er nog eens een stijging van hon derdvijftig gulden achteraan, zodat de meerprijs in 1981 t.o.v. 1979 driehonderdvijftig gulden bedraagt. De prijsstijging voor het wa ter zal minder drastisch zijn dan die van het gas, maar ligt altijd nog in de orde van achttien cent de kubieke me ter. Voor een gemiddeld jaar- gebruik van 123 kubieke me ter betekent dat een kleine vijfentwintig gulden. In hoeverre al deze prijsver hogingen leiden tot daling van het verbruik, dus de noodzakelijke energiebespa ring, is onduidelijk voor de bedrijven, en zeer twijfelach tig in de ogen van de voorzit ter, wethouder J. Bergman. Wel deelde de direkteur van de Gemeentebedrijven, de heer J. L. Riezenbosch, mee. dat het laatste jaar een dui delijke daling van het ener gieverbruik wordt gemeten. zenbosch hoofdzakelijk aan een bewuster gebruik en iso lerende maatregelen. 'VOORSCHOTEN De commissie voor openbare iwerken kreeg gisteravond de plannen te horen over LNieuw-Voordorp". De bouwval van het vroegere rindertehuis wordt door de nieuwe eigenaar, de )rojektontwikkelaar Bagon, volledig afgebroken en herbouwd in de stijl zoals het tehuis vroeger was. In het bos komt een groot kantoorgebouw met mgeveer 300 arbeidsplaatsen. Omdat de gemeente jeen eigenaar is van de grond, is dit het maximum aan wensen dat door de nieuwe eigenaar werd inge willigd. Vethouder Eveleens wees op de moeilijke onderhandelingsposi tie. Het oude gebouw is niet als monument erkend, maar toch wil de gemeente het gebouw handhaven. Volgens een plaquette s thans een acceptabel geheel gekomen. De commissieleden tonden akkoord gaan en waren zelfs tevreden over de onder- jrondse garages onder de gebouwen, waardoor het bestaande bos niet ontsierd gaat worden door geparkeerde auto's. Niet be kend is, wie uiteindelijk het kantoorgebouw gaat gebruiken. De provinciale goedkeuring is binnen voor het plan van de bouw van de zgn. Van Dameenheden in Bijdorp (22 wooneenhe den voor alleenstaanden). )e commissieleden toonden zich bezorgd over de toekomst van het pand Schoolstraat 71. Dit pand is onbewoonbaar verklaard. Het staat thans leeg. Volgens het bestemmingsplan mag er ge bouwd worden in drie lagen: begane grond winkel en daarboven 2 etages woningen. De commissieleden zien liever een eventuele enovatie van de huidige geVels in dit gedeelte van de School straat. Omdat de gemeente geen eigenaar is, kan alleen via de Welstandscommissie een aantasting van het straatbeeld voorko nen worden. pISSE De gemeente Lisse diijnt vooralsnog moeite te bndervinden bij het kiezen tan een juiste lokatie voor fe bouw van een bioscoop deze gemeente. Aanvan kelijk wilde het gemeente- stuur een bouwvergun- ng aan de toekomstige bioscoopexploitant afgeven foor een terrein aan de Lis se Koninginneweg, in de veede bouwfase van het Blokhuis-winkelcentrum. Uit protesten van winke liers en omwonenden kon en worden opgemaakt dat eroepsprocedures de bouw |yan een bioscooptheater ja- enlang zouden ophouden. Redder in de nood was de sese Amro-bank die zich wel in Blokhuis wilde vesti gen in ruil voor een bouwlo- katie aan het Vierkant. Op de plaats waar in vroeger jaren al eens een bioscoop gevestigd was. Het gemeentebestuur vindt dit een betere plaats voor de bioscoop die Lisse als cen trumgemeente in de bollenstreek' graag wil hebben. Het 'gat' in de bebouwing van het Vierkant waar vroeger De Witte Zwaan met wisselend succes nering deed. Deze lokatie ligt temidden van café's, snackbars, restaurants en een dancing. Om over het plan geen gras te laten groeien werd tijdens de begrotingsbehan deling door de raad een voorbereidingsbe- sluit genomen dat de bouw van een bio scoop in het bestemmingsplan Berkhout mogelijk maakt. Dit voorstel haalde het in de raad ondanks de progressieve tegen werpingen. De groepering PPR/D'66 wil de het voorstel eerst in de commissie Ruimtelijke Ordening bespreken om wat meer inzicht te krijgen in de achtergron den van de Lissese bioscoopbouw. Winke liers en bewoners van de Heereweg en het Vierkant hoorden voor het eerst dat de bi oscoopexploitant hun buurman zou wor den, toen het bouwplan al te inzage lag. Tegen het voorbereidingsbesluit bleken geen beroepsmógelijkheden te zijn. Schrikbeeld Tegen het bouwplan kwamen deze week dan ook prompt een aantal bezwaarschrif ten van winkeliers en omwonenden bin nen. Als schrikbeeld hebben zij niet alleen opgeschoten jongelui, overlast, sexfilms en de procedurele gang van zaken voor ogen, maar ook het gemis van een parkeerter rein dat het winkelen aan de drukke Hee reweg (doorgaande verbinding tussen Haarlem en Leiden) nog enigszins moge lijk maakt. Omwonenden en winkeliers voelen zich een beetje 'gepakt' door het gemeentebe stuur van Lisse. „Als blijkt dat de Blok huiswinkeliers geen bioscoop in het win kelcentrum willen hebben, dan schuiven ze dat ding maar op ons dak. Waarom kon er voor het wijzigen van het bestem mingsplan geen overleg met ons gepleegd worden. Dan hadden we tenminste gewe ten waar we aan toe waren. Wij krijgen VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 De 'lege' plek aan de Heereweg waar de Lissese bioscoop gebouwd zou kunnen worden. geen inspraak. Nee. als het aan de ge meente ligt dan staat die bioscoop er nu al". Grieven van woordvoerder Nic. de Bruin van de Heereweg/Vierkantwinke- liers die zich nog kan herinneren dat er ■vroeger ook een 'bioscoopje' was. „Die is toen gesloten door alle vernielingen die er in en buiten de bioscoop werden aange richt. Dat krijgen we nu allemaal weer in de buurt. Jongelui op bromfietsen, auto mobilisten die hun voertuig nergens kun nen parkeren. Dat is een levensgevaarlij ke situatie op een weg die toch al niet zo veilig is. Een bankvestiging zou voor ons rust, maar vooral ook nieuwe klanten kunnen betekenen. Nu zal die bioscoop wel sexfilms moeten gaan vertonen om de zaak draaiende te houden. Nou, ik zie dat al voor me, als de bioscoop en de Her vormde Kerk aan de andere kant van de weg, tegelijkertijd hun deuren openen". discussie op. Deze brug wordt gebouwd direkt naast de beide spoorbruggen over de Leede en gaat er ook net zo uitzien. Omdat er nog weinig gegevens over de aansluiting op de Padoxlaan bekend zijn besloot men in een volgende verga dering hierop terug te komen. Er is waarschijnlijk toch een alternatief gevon den voor het fietstunneltje onder de spoorlijn. •Het tunneltje als verbinding tussen Endepoel en Lommerlust zal hoogst waarschijnlijk finan cieel niet haalbaar blijken. Als alternatief is er nu een vrijliggend fietspad gepland speciaal voor de wijk Lommerlust. Dit fietspad kan in twee richtingen bereden worden, zodat met' name de schooljeugd een veilige route kan vol gen van en naar school. Burgemeester De Vreeze zegde tenslotte aan het eind van de vergadering toe met het kerk bestuur te overleggen of er mogelijkheden zijn een ontsluiting in de richting van Endepoel II te maken voor de kleuterschool de Hummel burcht. Bij het uitgaan van de school ontstaan er volgens mevr. Van Bolhuis erg gevaarlijke situaties omdat alle kinderen tussen de wach tende moeders door op het smalle trottoir langs de zeer drukke Herenweg terechtkomen. Langs de tuin van de r.k. kerk is een smal strookje grond waar wellicht een voetpaadje van enkele tegéls breed gemaakt kan worden. Dat zou de mogelijkheid scheppen dat de meeste kleuters niet meer langs de drukke Herenweg naar huis moeten, maar direkt door Endepoel II kunnen gaan. Ontwerp voor de betonnen brug naar Koudenhoorn. WARMOND De commissie openbare wer ken besprak gisteravond de bouw van twee bruggen over de Leede, die in de loop van het volgend jaar gerealiseerd moeten wor den. Allereerst werden de tekeningen ge toond van de oeververbinding van de Ge meentehaven naar het recreatiegebied Kou denhoorn. Er werd een afwegiging gemaakt tussen de voor- en nadelen van een betonnen en een houten brug. Bij een houten brug met stalen liggers zouden vijf overspanningen nodig zijn, waarbij de doorvaartbreedte in het midden 17 1/2 mtr. zou zijn. De houten brug vergt veel meer onderhoud en zou op meer plaatsen in het water beschermd moeten worden tegen aanvaring van de pijlers. De commissieleden vonden de onderhoudskos ten toch wel een belangrijk gegeven en de lan gere levensduur was ook een belangrijk plus punt. Zij kozen dus voor de betonnen brug die toch wel een landelijk aanzien zal hebben door het houten wegdek en de houten leuningen. De brug zal uitsluitend voor voetgangers en fiet sers toegankelijk zijn en niet breder worden dan twee meter. De Gemeentehaven zal wor den aangepast aan de brug. Niet alleen komt er de noodzakelijke op- en afrit, maar bovendien worden er parkeerplaatsen aangelegd. Een gro te afzonderlijke parkeerplaats wordt ingericht voor vrachtwagens die dan niet meer op straat mogen parkeren. De tweede brug leverde aanmerkelijk minder EGIOLEIDSE COURANT NIEUWE BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN VESTIGING AN HET VIERKANT AN Prins W. Alexanderschool wint basketbaltoernooi LEIDERDORP Het schoolbasketbaltoernooi is gewon nen door het team van de Prins Willem Alexanderschool. De school legde daardoor beslag op de door het gemeentebe stuur beschikbaar gestelde wisselbeker. De ploeg versloeg in de finalepoule, die gisteren in de sportzaal „Op Dreef" werd verspeeld, het team van de R.K.-school „De Schakel", die tweede werd. De derde plaats kwam in het bezit van de Christelijke school „Het Zijlkwartier". Vierde werd het team van „De Spring- schans". De prijzen werden uitgereikt door de wethouder van onderwijs Jos Verdier. De uitslagen van de finalewedstrijden zijn: SpringschansZijlk wartier 8—8, Willem AlexanderSchakel 2820, Spring schansWillem Alexander 753, ZijlkwartierDe Schakel 5 34, ZijlkwartierWillem Alexander 834, SchakelSpring schans 3421. WARMOND In Galerie „de Pomp" in Warmond wordt deze maand een tentoonstelling gehouden van werken van Corry Douma en C. Overdevest. Corry Douma heeft de vitrine gevuld met fraai beschilderde houten voorwerpen. De voorwerpen, va riërend van kleine spanen doosjes tot dienbladen, zijn béschil- derd in ,,Hindeloopen"stijl. Binnen deze stijl heeft Corry echter veel variaties aangebracht. De witte wanden van de galerie wo- ren gesierd.door pentekeningen van C.Overdevest. De heer Overdevest heeft na zijn pensionering tientallen tekeningen ge maakt die verdeeld zijn over drie exposities. LEIDERDORP Het jongerenkoor van de Menswordingkerk aan het Heelblaadjespad in Leiderdorp verleent zijn medewer king aan een gezongen themadienst in de kerk op zondag 11 no vember. Het thema is „Veelheid of Volheid". Aanvang 12.00 uur. ALPHEN AAN DE RIJN De man, die in de nacht van zaterdag op zon dag een Alphens meisje enige klappen met een vleesbijltje toebracht, is gis teravond in Amsterdam gearresteerd. De 29-jarige dader was afkomstig uit Den Haag. De man had in het weekend het 19-jarige meis- j'e verschillende malen een huwelijksaanzoek gedaan. Ook na een uitstapje naar Hoek van Holland met haar moeder en drie zusters drong de man aan op een huwelijk. Toen het meisje bij aankomst bij haar ouderlijke woning in de Boterbloemstraat in Alphen negatief op het aanzoek reageerde, greep de man een bijl en hakte verschillende malen op het meisje in. Zij moest met een schedelbasisfractuur en een c" pe vleeswond in haar onderarm naar het zie kenhuis worden vervoerd. De dader vluchtte in zijn auto. Na intensief speurwerk van de Al- phense politie is de dader gisteravond gearres teerd. Hij heeft inmiddels bekend. Hem zal po ging tot moord ten laste worden gelegd. De toe stand van het meisje, dat is opgenomen in het Rijnoort ziekenhuis in Alphen, is nog steeds ernstig. zucht. Op het ogenblik moet hiervoor meer dan een halve ton uitgetrokken worden. Het vandalisme in Katwijk dreigt uit te groeien tot een werkelijke plaag. Na ieder weekeinde moet door de dienst Gemeentebedrijven een ironde door het dorp gemaakt worden, om al het vernielde op te knappen of te vervan gen. Alleen aan materiaalkos ten is hiermee al vijftigdui zend gulden gemoeid, manu ren niet meegerekend. Objec ten, die bij de vernielers bij zonder in trek zijn, zijn de ka- bel-t.v.-kastjes, de verkeers- zuilen en andere „makkelijk te slopen" voorzieningen. In hoeverre op korte termijn maatregelen genomen worden om de vernielingen te beper ken, wist men bij de Bedrijven niet te zeggen. POLITIEMAN JUBILEERT Groepscommandant Dolman (midden) van de Rljnsburgse politie werd gisteren uitgebreid in de bloemetjes gezet om feestelijk te gedenken, dat hij 40 jaar in overheidsdienst was. Vierendertig jaar diende hij als politieman de overheid, waarvan de laatste vier jaar als comman dant van de rijkspolitie in Rijnsburg en Valkenburg. Gisteren werd de jubilaris uitgebreid gelukgewenst, onder meer door burgemeester De Roos (rechts) en districtscomandant kolonel Paul.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7