Alpheuse raadsleden zetten weer vraagtekens bij bouw sporthal Nieuw dagverblijf voor gehandicapten in T entoonstelling in 'Gogherweide' Beschonken Alphenaar reed door na botsing HONORARIUM ARCHITECT VAN TWEE TON D'óó stapt op uit Progressief Akkoord Alkemade KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 PAGINA 4 Hazerswoudse a kleuters naar „Ome Willem" HAZERSWOUDE De zes tig kinderen van de protes tants-christelijke kleuter school „De Rhynenburch" uit Hazerswoude-Rijndijk werken donderdag 15 no vember mee aan een uitzen ding van „De film van Ome Willem". Met hun leidsters reizen ze naar Hilversum, waar in de NOS-studio wordt meegewerkt aan de televisie-opnamen. De invitatie om aan een afle vering van de VARA-serie een dat zo'n drie jaar geleden door j een ouder bij genoemde om roep werd gevraagd of ook kleuters van de Rijndijk een keertje aan de opnamen moch- j ten meehelpen. De brief ge raakte derhalve niet in de prullenmand Ome Willem (Edwin Rutyen), Teuntje (Jen nifer Willems), August (Pieke Dassen). Toon (Aart Staartjes) en de Geitebreiers (de musici Harry Mooten, Harry Bannink en Frank Noya) brengen het j programma samen met de Rijndijkertjes (zo'n zestig) na Sint Nicolaas op televisie. Loodsen aan Nieuwkoopse Achterweg Op het terrein van de dienst gemeentewerken aan de Nieuwkoopse Achterweg is begonnen met de bouw van vier loodsen. De bouwkosten bedragen zeker 980.000 gulden. Voor dit bedrag krijgt de gemeente dan ruimte voor diverse werkplaatsen, stalling voor rollend materieel, een personeelskamer en opslagmogelijkheden. Het bouwplan wordt uitgevoerd naar een ontwerp van de Delftse architect ir. A. Haak, die ook het ontwerp voor het nieuwe gemeentehuis maakte. Het is overigens de bedoeling van het gemeentebestuur om mettertijd het complex nog uit te breiden met een nieuwe brandweergarage. ALPHEN AAN DEN RIJN Een aantal raadsleden van Alphen aan den Rijn heeft gisteravond in de commissie Openbare Werken an dermaal vraagtekens gezet bij de sporthal die men voornemens is te bouwen bij de scholengemeen schap „Albanianae" aan de Dia mantstraat. Vooral het honorari um dat neergeteld moet worden voor de architekt bleek moeilijk te accepteren. Wel werd duidelijk dat „ondanks alles", de sporthal er zal komen. Zoals bekend betaalt het ministerie van Onderwijs 1.5 miljoen gulden aan Alphen omdat zij de 3 geplande gym lokalen nu niet hoeft te bouwen. Voor Alphen blijft dan nog een be drag over van f 3.750.000,— zo werd gisteren medegedeeld. Metaal (PvdA) vroeg zich af hoe het mogelijk was dat de architekt aan spraak meende te kunnen maken op een zo hoog honorarium. Uit de dis cussie werd duidelijk dat dit rond de twee ton moet liggen. Volgens Metaal had kunnen worden volstaan met maximaal 50.000,als men ge bruik had gemaakt van ontwerpen van bestaande sporthallen. Volgens de direkteur Openbare Werken, Bos, was een nieuw ontwerp evenwel noodzakelijk geweest omdat de sport hal en het schoolgebouw een complex gaan worden. „Je kunt.de sporthal dan ook niet losdenken van het schoolgebouw", concludeerde Bos. Hij stelde ook dat er nog besprekingen zullen worden gevoerd met de archi- Uit wat Van Vliet (CDA) opmerkte bleek verder dat op de sporthal f 76.000,aan direktie- en toezicht- kosten gaan drukken en verder nog eens 302.000,aan administratie- en beheerskosten. Verder memoreerde Van Vliet een brief („Daar ben ik van geschrok ken") van het Ministerie van Onder wijs. Die had laten weten dat de ge meente aan de scholengemeenschap die uren beschikbaar zou moeten stellen waar men om zou vragen. „Wat blijft er dan nog over voor de overige sportbeoefenaars", zo vroeg hij zich af. Wethouder Van Leeuwen maakte hem er opmerkzaam op dat de raad tevens het schoolbestuur is, en uiteindelijk zelf kan bepalen hoe veel uren men aan de school wil toe bedelen. Van Vliet behield zijn twij fels en stelde: „Als de school het eist, doen wij er weinig aan". Over de beruchte vier ton die Alphen extra aan de aannemer moet betalen omdat hij dit bedrag tekort komt op het schoolgebouw zei Van Leeuwen dat hierover nog een overleg zal vol gen met GS. Dat de raadsleden zich zelf behoorlijk klem hebben gereden met de sporthal door indertijd met de bouw er van in te stemmen zonder alle financiële consequenties te ken nen bleek toen zij „advies" moesten uitbrengen. Een advies dat volledig overbodig was omdat „alles" al vast stond. De drie CDA-leden (Slot, De Jong, Van Vliet) behielden dan wel hun stem voor, maar lieten tegelij kertijd merken dat het plan niet meer terug te draaien is. Ook voor het onderzoeken van alternatieven, zoals het zelf pogen een sporthal op te trekken en het Rijk dan alsnog de drie gymlokalen te laten bouwen, is' geen ruimte meer. Van As (VVD) liet dan ook blijken dat „terugkrabbelen zinloos was". De overige raadsleden (Blaauw (PvdA), Metaal (PvdA) en Waagmeester (PCA) gingen ook ak koord. Metaal liet wel merken be nieuwd te zijn naar „de exercitie" die zich volgende week woensdag over dit onderwerp in de nanciën zal gaan afspelen. ALKEMADE De bejaarden-handwerkclubs uit Oud Ade, Rijpwetering, Roelofarendsveen, Oude en Nieuwe Wetering organiseren aanstaande zater dag en zondag een tentoonstelling van door hen vervaardigde werkstukken in het bejaardencom plex 'De Gogherweide' te Roelofarendsveen. De ope ningstijden zijn op zaterdag van 15.00- tot 18 uur en zondag van 11.00- tot 17.00 uur. De opbrengst van de tentoonstelling is bestemd voor de aanschaf van nieuwe materialen. Behalve de werkstukken worden ook foto's tentoongesteld en zijn er enkele attracties. Op de tentoonstelling wordt er tevens een stand met 'diversen' ingericht (kinderkleding, boeken, puz zels enzovoort) waarvan de opbrengst eveneens is bestemd voor de, aanschaf van nieuwe materialen. Voor deze stand kunnen spullen worden ingeleverd bij mevrouw De .Jong, Geestweg 19 of aanstaande vrijdag tussen 19.00- en 21.00 uur in de 'Gogher weide'. Deze spullen worden tegen een eenheidsprijs op de ten toonstelling verkocht. „In een andere wereld' AARLANDERVEEN De toneelgroep „The Old Ti mers", voert zaterdagavond klucht „In een andere we reld" van John Blaazer sr. en jr. op. De opbrengst van deze avond met de grote verloting, die in de pauze wordt gehouden, is bestemd voor het- restauratie fonds van de Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus te Aarlanderveen. Het stuk speelt zich af in een gezin waarbij moeder en doch ter ver boven hun stand leven, dit tot grote ergernis van va der, die het allemaal niet kan betalen. De toegang voor deze toneelavond bedraagt 2,50; aanvangsuur 20.00 uur. ALKEMADE D'66, de meest 'rechtse' van de drie politieke partijen in het Progressief Akkoord Alke made, ziet af van verdere samenwerking met de PPR en de PvdA. Het ontbreken van onderling ver trouwen tussen de partijen plaatste D'66 toenemend in een isolement. Dit resulteerde uiteindelijk in een breuk binnen het progressief accoord. Het niet op gepaste wijze kunnen overeenkomen van met name de inbreng van D'66 deed de partij de samenwerking verbreken. Een provocerend artikel van de PvdA-voorzitter J. Castelein, in het partijblad van de progressieven over de eventuele grondspeculatie van de heer R. Jansma, voorzitter van D'66, was eveneens debet aan de breuk. MAATSCHAPPELIJKE INTEGRATIE GEHANDICAPTEN IS VAN WEZENLIJK BELANG OEGSTGEEST „De maastschappelijke integra tie van geestelijk gehandi capten is ontzettend be langrijk. Wij trachten dan ook waar mogelijk de ge handicapten te laten deel nemen aan het alledaagse maatschappelijke gebeu ren. Daartoe proberen we ook een goede relatie met de buurtbewoners op te bouwen. Het zou toch ge weldig zijn als buren op onze mensen een beroep de den om bijvoorbeeeld te helpen bij tuinwerkzaam- heden of om boodschappen te halen", aldus Wim Mar tens, hoofd van 'Jottem', het tweede dagverblijf voor ouderen in Oegst geest. Burgemeester Scheenstra opent komende zaterdag de dagverblijven 'Be Schakel' en 'Jottem'. De opening vindt plaats in het gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest. Beide dagverblijven worden beheerd door de Stichting Voorzieningen Gehandicapten Noordelijk Zuid-Holland. De stichting is gevestigd in Lei den en beheert in de regio 4 dagverblijven voor ouderen, 1 dagverblijf voor kinderen, 1 aktiviteitencentrum en 2 ge zinsvervangende tehuizen. Het werk van de instelling richt zich op geestelijk en lichame lijk gehandicapten. Het nieu we centrum 'Jottem' maakte voorheen deel uit van het dag verblijf 'De Schakel'. Het ge bouw van de Schakel raakte echter overvol. Toen er op een gegeven moment zeven groe pen van elk acht mensen in het gebouw werkzaam waren, werd duidelijk dat het zo niet langer kon. In eerste instantie werd uitgekeken naar een ge schikte behuizing in Leiden maar toen bleek dat dit "op korte termijn niet haalbaar was is gekozen voor het ge bouw van de voormalige Mon tessorischool in Oegstgeest. Dit blijft echter een tijdelijke behuizing. De stichting heeft het gebouw voor drie jaar ge huurd met een optie voor nog eens Twee jaar. Het doel blijft, een geschikt onderkomen in Leiden te vinden. Van de zeven groepen die in de Schakel funktioneerden zijn er nu drie verhuist naar het nieuwe centrum. Bij el kaar zijn dit 24, voornamlijk geestelijk, oudere gehandicap ten. Het gebouw, dat zaterdag officiëel wordt geopend, is eind juni al in gebruik geno men. In tegenstelling tot het oude centrum heeft men in de voormalige school genoeg ruimte en zelfs nog enige groeimogelijkheden. De aktiviteiten Jacquelien en Hesther zijn groepsleidsters die al wat lan ger in dienst van de stichting werkzaam zijn. Gedurende vijf dagen in de week zijn ze met hun groep bezig. Het aktivitei-- ten programma wat zij groten deels verzorgen is deels ge richt op ontspanning maar ook voor een belangrijk gedeelte op de zelfstandige ontwikke ling van de gehandicapte. Eér\ van de belangrijkste doelen blijft dat de gehandicapte zich zo zelfstandig als maar moge lijk mogelijk is in deze samen leving beweegt. Hesther: „Op dit paar mensen aan het rekenen en schrijven. Wij doen dit niet omdat we het zelf belangrijk vinden maar omdat de mensen er om vragen. We proberen onze aktiviteiten ook zoveel mogelijk met de groep door te spreken. Daar komen dit soort dingen dan naar boven". Het programma van het dag verblijf is overvol. Schaatsen, zwemmen, muziek, borduren, handenarbeid, koken, huis houding en eens in de twee weken disco is slechts een wil lekeurige greep uit het totale aanbod. Iedere ochtend worden de friensen met een busje gehaald en iedere middag worden ze weer terug gebracht. Sommi gen naar hun ouders of naar hun familieleden, anderen naar een gezinsvervangend te huis. „We stimuleren zo veel mogelijk dat de mensen op ei gen gelegenheid of met het o- penbaar vervoer hier naar toe komen. Daar waar ze zich Zelfstandig kunnen gedragen moeten ze ook dé mogelijkheid krijgen", aldus Jacquelien. Een andere vorm van zelfstan digheid is het werk wat som mige gehandicapten verrich ten. Eén is werkzaam in èen supermarkt, een ander in een kinderboerderij. Beiden echter maar voor respectievelijk één en een halve dag in de week. Dit werk wordt door de werk gever niet betaald wat wel eens op een teleurstelling uit draait. „Iedereen die arbeid verrichf wordt betaald. Het is eigenlijk onterecht dat een ge handicapte dat dan niet wordt. De mensen zelf willen het wel graag omdat ze het loon als een stuk waardering voor hun werk zien", aldus Wim Mars man. „Wanneer die beloning achterwege blijft wordt dat vaak als een teleurstelling er varen". Hij wijst er op dat van de kant van het ministerie, dat de dagverblijven voor 100% subsidiëerd, ook nauwelijks richtlijnen voor dit soort zaken bestaan. De buurt -Volgens de drie groepsleiders was de buurt in eerste instan tie niet zo blij met het dagver blijf voor geestelijk gehandi capten. Er staan echter diverse aktiviteiten op het programma om de buurt te betrekken bij het werk wat in 'Jottem' plaats vindt. Zo zijn alle buurt bewoners uitgenodigd om de opening bij te wonen. „Het is in feite wel logisch dat de buurt hier niet zo blij op rea geert. Vroeger liepen hier kin deren en kon het schoolplein als speelplaats voor de buurt gebruikt worden. Momenteel is dat er niet meer bij maar we hebben goede hoop, en we hechten er ook erg veel waar de aan, dat we een goede ver standhouding met de buurtbe woners kunnen opbouwen. Zij kunnen een belangrijke rol spelen in het maatschappelijk Pupillen van 'Jottem' aan het werk. Wat betreft de ouder-partici- patie wordt er nog druk gedis- cussierd. Het is nog niet duide lijk in hoeverre ouders of fa milieleden bij de aktiviteiten kunnen worden ingeschakeld. De kwestie van de continuïteit speelt hierbij een belangrijke rol. Er bestaat overigens wel een oudercommissie waarvan één vertegenwoordiger in het beleidsbepalend orgaan, de voorzieningscommissie, zitting heeft. Deze commissie selec teert bijvoorbeeld de personeelsleden. Momenteel zijn er 10 full-time (groepsleiders) in het dagverblijf werkzaam. Artsen, psychologen en bezigheidsthe- rapeuteo zijn part-time aan het centrum verbonden. De stichting is overigens al lange tijd op zoek naar een logope diste. „Misschien komt dat wel omdat het een vrij ondankbare taak is. Het resultaat van het logopedistisch werk voor geestelijk gehandicapten laat soms wel drie jaar op zich wachten", aldus één van de groepleidsters. Het werken met geestelijk gehanditapten is vaak erg intensief en niet altijd even gemakkelijk. Het is dan ook jammer dat de werkers in de verschillende centra in een belangrijk deel van hun werk belemmerd worden doordat de „buiten wacht" de gahandicapte vaak nog steeds niet als volwaardig beschouwd. Dit blijft een triest feit want juist deze acceptatie heeft de gehandicapte nodig om op zijn of op haar manier volwaardig aan deze maat schappij deel te kunnen ne-_ GERT VISSER ALPHEN/DEN HAAG „We zijn hier op dat gebied wel wat gewend, maar dit spant toch de kroon", moest de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof constateren met betrekking tot het alcoholpromilage van 3,32 dat in het bloed van een 52-jarige bouw vakker uit Alphen aan den Rijn was aange troffen, nadat hij op de Lupinesingel in zijn woonplaats met de door hem bestuurde auto rijden, maar de politie spoorde hem op. De politierechter veroordeelde de verdachte tot drie weken gevangenisstraf en een jaar intrek king van het rijbewijs, van welk vonnis hij in hoger beroep kwam. Maar de procureur gene raal zag geen enkele reden onder deze omstan digheden wijziging te brengen in de opgelegde straf waarvan hij bevestiging eiste. De verdedi ger zette uiteen dat bij verlies van zijn rijbewijs verdachte wel zonder werk zal komen hetgeen dan ten nadele van de gemeenschap is zodat hij vroeg met een voorwaardelijk intrekken van geldboete te volstaan. Arrest op 20 't staat in de krant iedere dag weer AUTO OVER DE KOP Een 20-jarige vrouw uit Roelofarendsveen is gistermiddag om kwart over één met de schrik vrij gekomen nadat haar auto op rijks weg 44 enkele malen over de kop was gesla gen. De wagen, komende vanuit Wassenaar, raakte de berm aan de linkerzijde van de weg, waardoor de inzittende de macht over het stuur verloor. De wagen maakte vervol gens een zwieper naar rechts en sloeg over de kop. De wagen werd bij de manoevre to taal vernield. Bij nader onderzoek bleek, dat de as van de wagen was gebroken. Of de breuk oorzaak of gevolg van het ongeluk was, is nog niet bekend. De vrouw kan zich niets meer van het gebeurde herinneren. Alphen aan den Rijn In de Maranathakerk te Alphen aan den Rijn wordt vanavond een concert gegeven door „The Or chestra of St. John's Smith Square" onder leiding van John Lubbock. Soliste is de violiste Else Kries. Het concert begint om 20.15 uur. Entree bedraagt 12.-. Voor houders van een CJP of Pas-65 is dat 8.-. Op het programma staan werken van Mozart, Mendelssohn, Bartholdy, Elgar, Webern en Suk. Hazerswoude De Hazerswoudsen Marry de Hollander en Joke Grobben exposeren door henzelf vervaardigde poppen in Zoetermeer van 24 november tot en met 4 december. Ze doen dat in het antiekwinkeltje aan de Dorpsstraat 145a. De poppen zijn overigens niet alleen door beide dames gemaakt, ze zijn ook op elegante wijze door het tweetal aangekleed. ZEVENHOVEN De onlangs gehouden kledingactie voor de 'Stichting mensen in Nood' in de gemeente Zevenhoven, had een opbrengst van 4500 kilo. Het inzamelingscomité dankt mede namens de stichting, de inwoners die hebben bijgedragen tot dit uitstekende resultaat. ZEVENHOVEN De toneelvereniging 'De sint Jansclub' voert het toneelstuk 'Gröeten uit Nice' uit, op vrijdag 23 novem ber en en zaterdag 24 november. Het blijspel in drie bedrijven van Dick van Maasland is te zien in het dorpshuis 'Het Tref punt' aan de Van Drielstraat te Zevenhoven. Beide avonden be ginnen om 20.00 uur. Kaarten a vier gulden zijn verkrijgbaar bij C. Domburg, Dorpsstraat 20 en J. Louwers, Noordeinde 77. Na. het toneelstuk is er nog een gezellig samenzijn. ALPHEN AAN DEN RIJN In de serie 'Herfstconcerten' treedt zaterdag 1 december het 'Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland' onder het dirigents^hap van Hans Wijnberg op. Het ge-' renommeerde orkest voert drie werken uit: de Saint Paul's Sui te' van Gustav Holst, Tzigane van M. Ravel en na de pauze de mini-opera 'Der Schauspieldirektor' van W.A. Mozart welke ge bracht wordt in samenwerking met 'De Lyrische Komedie'. Het concert wordt gegeven in de Adventskerk aan de Julianastraat en vangt aan om 19.30.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4