Ajax voor schut gezet door amateurploeg Keegan leidt HSV naar plaats laatste acht kampioenen Vier ploegen met gering uitzicht toch in kwart finales Europa Cup II r SF Beenhakker: We zijn helemaal afgegaan China lid van FIFA EUROPA CUP VOOR LANDSKAMPIOENEN EUROPA CUP VOOR BEKERWINNAARS SPORT GEZICHTSVERLIES OP CYPRUS LEIDSE COURANT Spits Kaiatas brengt Omonia op 3-0. Hij voegde er nog een treffer, zijn tweede, aan toe. DONDERDAG 8 NOVEMBER 1979 PAGINA 15 Nicosia Ajax' trainer Leo Beenhakker heeft na de pijnlijke nederlaag geen woord tegen zijn spelers ge zegd. Hij ging ervan uit dat na deze wanprestatie niets gezegd behoefde te worden. Beenhakker was alleen verschrikkelijk kwaad en daar had hij alle reden toe. ..Er zal op een andere plaats heel wat gezegd den. Een aantal zaken kan ik niet nu en niet hier, in de gang van het Makariosstadion. naar buiten brengen. Ik wil bijvoorbeeld geen namen van spelers noemen. Wij zijn he lemaal afgegaan terwijl wij ons dat niet kunnen permitte ren. De oorzaak ligt in de eerste wedstrijd. Daar is alles op terug 'te voeren. Niemand was gemotiveerd en daar hebben gesprekken op dinsdag en woensdagmiddag niets aan kun nen veranderen. Ik had erop gehoopt en vertrouwd dat het niet nodig zou zijn geweest, dat de spelers zelf hadden be grepen wat hun taak was. In de rust heb ik gepraat over die verkeerde benadering. Het ging mij niet om één man, het was het hele elftal. De ploeg .heeft verloren, ik ook. Heel Ajax trouwens is hier verliezer". Pim van Dord. terug na ruim een jaar afwezigheid, gaf iets weer van wat in de ploeg had geleefd. „Je weet de uitslag van de vorige keer, en je weet dat je niet tegen Juventus moet voetballen. Maar wat nu gebeurd is, is verschrikke lijk pijnlijk. NICOSIA Dit was in twintig jaar nog niet gebeurd: Ajax met 40 inge pakt in het Europese voetbal. In 1958 presteerde Vasas het in Boedapest. De amateurs van Omonia herhaalden het op Cyprus, door alles iets beter te doen dan het niet alleen qua samenstelling, maar ook qua instelling op halve kracht spelend Ajax. Tekenend voor de overgave van de een en de passivi teit van de ander was dat de profs van Ajax in de tweede helft zelfs op condi tie niets konden bereiken tegen de Cy prioten. Ajax bracht er werkelijk niets van terecht. Na drie kwartier stond volstrekt onver wacht de score 30 op het bord en Ajax had er niets op aan te merken. Het elftal, waarin slechts drie spelers op hun vaste plaats stonden Schrijversv Jensen en Ling kon geen enkele lijn in de acties brengen. Daarvoor is geen overtuigender bewijs dan dat het tot de 43e minuut duurde voor de eerste bal gericht op het doel van Praxitelous kwam, een kopbal voorkwam daarmee de treffer die minste nog iets van het gezicht van Ajax in de eerste helft had kurinen redden. Het eerste Cypriotische doelpunt kwam tot stand doordat René Kraay, die een gele kaart kreeg, naliet mee te gaan bij de opening van de buitenspelval. De bal sprong weg van Schrijvers en werd door Tsikkos koel ingeschoten. Het tweede doelpunt werd werkelijkheid door een gebrek aan organisatie en mobiliteit in het centrum van de verdediging. Het was bovendien een treffer van Ajaxmodel. Uit een hoekschop van Kanaris kopte Kaiafas de bal terug en Demetriou zette er vol zijn voet onder. Ajax was toen nog niet in het strafschop gebied van Omonia geweest. Trainer Be enhakker haalde Boeve naar de kant en zette Everse in het elftal, séhoof Jensen naar de spits en liet Lerby werken op het middenveld dat op dat moment nog geen been in de acties had gehad. Een topploeg liet zich in paniek brengen door amateurs. Demetriou trof de lat bo ven Schrijvers en Kaiafas zorgde zes mi nuten voor de rust voor 30 door een gave dieptepass van Demetriou, toen er weer niemand in ronden. Herhaling Na de rust was Van Dord vervangen door Tahamafa, Schoenaker ging in de verdediging naast Meutstege spelen en Tahamata nam de plaats op het mid denveld over. Voor die wijziging enige lijn in het elftal had gebracht had Kaiafas de stand op 40 gebracht De rijzige spits van Omonia gaf in samen werking met Demetriou een herhaling van het tweede doelpunt, een treffer uit de hoekschop. Dit keer echter voltooide Kaiafas de actie nadat de bal eerst nog uit de verdediging was teruggesprongen. Pas na die treffer, toen Omonia de inspanningen enigszins ging voelen, kwam Ajax in de wedstrijd. Het laatste half uur was voor de Amster dammers, maar Omonia kreeg bij uitval-' len zeker nog zulke goede kansen. Bon- sink ontdekte bij twee pogingen dat doel man Praxitelous net zo sterk was als in Amsterdam en dat hij dit keei* slechts één ding begeerde: dè nul vast te houden. Dat lukte omdat ook zijn andere verdedigers tot de laatste minuut de kracht konden opbrengen om Ajax te weerstaan. De hoofdprijs verdiende linksachter Anto- nas, die twee weken geleden in Amster dam door Ling was „gek" gemaakt. Zo ver kwam het op Cyprus lang niet. Inte gendeel, Ling was degene die voor schut werd gezet door een voetbalamateur Scoreverloop: 9 Tsikkos 1—0, 15. Demetriou 2— 0. 39. Kaiafas 30, 56. Kaiafas 40. Scheidsrech ter: Maksimovic (J.S1.). Toeschouwers: 18.000. Omonia: Praxitelous: Frixou. Poyiatris, Evagoras, ou ^onloyiorgis" Tsikkos; Demetri- Ajax: Schrijvers. Kraay. Meutstege. Van Dord x- Pen; Ling DEN HAAG Nottingham Fo rest, de houder van de Europese be ker voor landskampioenen, moest tegen Arges Pitesti een voorsprong van 2-0 verdedigen. Dat gebeurde met veel verve want reeds na vijf minuten scoorde Ian Bowyer. Het werd tenslotte 2-1 voor de Europe se kampioen. In Tiflis bleef Hamburger SV na een furieuze start van Dinamo vrij ge makkelijk overeind. Weliswaar scoorde Goetsajew na vijf minuten voor de Russen, maar de Hamburgers waren niet in het minst geschokt. Kevin Keegan leidde de ploeg schit terend, maakte zelf gelijk en stuwde daarna HSV verder naar een triomf van 3-2. Veel moeilijker had Real Madrid het. Twee weken geleden verloren de Spanjaren van Porto met 2-1. Maar die ene treffer van de „koninklijke" bleek nu voldoende om zich verder te plaatsen. De 110.000 kijkers in het Bernabeustadion bejubelden vele mi nuten de kostbare treffer van Benito die in de 72e minuut tot stand kwam. Straatsburg hield Dukla Praag van zich af, won met 2-0 en bereikte de kwartfinales. Dit doelpunt bracht Real een ronde verder. Racing Straatsburg, dat in Praag met 10 van Dukla had verloren, had een verlenging nodig om in de strijd te blijven. Tot de 67e minuut was Dukla zeker van overgang, maar toen schoot Piasecki de partijen naast elkaar. Een verlenging was noodza kelijk. Daarin bleken de Fransen over de sterkste conditie te beschik ken. Door een doelpunt van Decastel na 117 minuten voetballen kwalifi ceerde Straatsburg zich voor de kwartfinales. Hajduk Split begon aan het tweede treffen tegen de Deense kampioen Vejle BK met een voorsprong van 3- 0. De weelde bleek te groot voor de ploeg van Tomaslav Ivic want Vejle BK bleef Overeind met 2-1, hoewel deze overwinning de overgang van Hajdyk niet in gevaar bracht. Servette had aan een gelijkspel tegen Dinamo Berlijn voldoende om verder te spelen. De weersomstandigheden waren in het voordeel van de thuis club die echter dit voordeel niet vol doende kon uitbuiten. Celtic Glas gow, dat op eigen veld moeizaam tot 3-2 was gekomen tegen het Ierse Dundalk kwam nu niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel. Ook voor Celtic zijn de grote dagen allang voorbij. Maar dat geldt voor nog wel een handvol van de laatste achter in dit bekertoernooi. ZURICH China wordt lid van de FIFA. Gisteren ontving het secretariaat van de Wereldvoetbalbond een brief van de Chinese voetbalbond waarin werd medegedeeld dat China zal toetreden. Op 13 oktober had het uitvoerend comité van de FIFA zich uit gesproken voor toetreden van China. De voorzitter van de Chi nese voetbalbond schreef: „Wij zullen er alles aan doen om de ontwikkeling van de voetbalsport in ons land ferm aan te pak ken. Ook zullen wij ons volledig schikken naar de reglementen van de FIFA". Nu China officieel is toegetreden tot de FIl^A kan het deelnemen aan de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap waarvan de finaleronde in 1982 in Spanje wordt gehouden. DEN HAAG In het toer nooi om de Europese beker voor bekerwinnaars hebben vier clubs met gering uit zicht op succes in de uitwed strijden toch, de kwartfina- bereikt: Arsenal, FC Nantes, Dynamo Moskou en Valencia. Panionios Athene en Beroe Stara Zago ra slaagden daarin niet. Zij gingen respectievelijk tegen IFK Göteborg en Juventus (na verlenging) ten onder. Rijeka maakte op eigen veld zelfs een nadelige marge van twee treffers goed tegen Lokomotive Kosice. FC Bar celona was eigenlijk de eni ge ploeg, die vrijuit kon spe- dat tegen het zwakke Aris Bonneweg uit Luxem burg ook deed: 7—1. Arsenal, dat thuis slechts met 2—1 had gewonnen, ging met angstige voorgevoelens naar Maagdenburg. Het was een ge luk voor de Engelsen, dat FC Magdeburg door een aantal blessures niet in de sterkste opstelling kon verschijnen. Tot tweemaal toe nam Arsenal een voorsprong, eerst door Rice en later door uitblinker Brady. Streich (uit een strafschop) en Stahmann maakten voor FC Magdeburg elk een keer gelijk. Voor Arsenal was de 2—2 vol doende voor' plaatsing. FC Nantes deed het nog iets beter. De Fransen hadden op eigen veld met niet meer dan 32 kunnen winnen van Steaua Boekarest dat gedwon gen was op de aanval te spe len, waardoor voldoende ruimte voor Nantes ontstond om opnieuw te winnen: 21. Bij de rust stond Nantes nog met 10 achter door een tref fer van Jordanescu. In de tweede helft waren Pecout en A misse succesvol voor FC Nantes. Steaua speelde het grootste deel van de wedstrijd met tien man omdat de Zwit serse scheidsrechter Dörflin- ger Stoica uit het veld had ge stuurd. Voldoende Voor Dynamo Moskou was één doelpunt bij Boavista Porto voldoende voor kwali ficatie bij de laatste acht. In Moskou had Boavista Porto het tot 00 gebracht. Op ei gen veld werd het 1—1. Te genover de treffer van Mina- jev kon slechts een doeltref fende inzet van Moinhos worden gesteld. FC Valencia had ook slechts een gelijkspel (1—1) in de ba gage tegen Glasgow Rangers. Op eigen terrein had Bonhof twee weken geleden een straf schop gemist. Ditmaal scoorde hij wel uit een normale si tuatie en met de twee doel punten van de Argentijn Ma rio Kempes stond de overwin ning voor de Spaanse club vast. Bij de rust was het nog 11 omdat Johnstone voor Glasgow had gescoord. Panionios Athene, in de eerste ronde bedwinger van FC Twente, had aan de 10 van de eerste wedstrijd tegen IFK Göteborg niet voldoende. Nor- din en Holmgreq maakten aan alle illusies van de Grieken een einde. Beroe Stara Zagora dwong in een heftig duel Juventus een verlenging af. De Bulgaren hadden thuis met 10 gewon nen en stonden na negentig minuten met dezelfde cijfers achter door een treffer van Scerea in de 8e minuut. In de extra speeltijd stelden Causio en Verza de plaatsing van Ju ventus veilig. Er waren gele kaarten voor Furino van Ju ventus en Stoikov van Beroe. Rijeka kon feest vieren omdat een achterstand van 2—0 uit het eerste duel met Lokomoti ve Kosice werd weggewerkt. Desnica was de grote held met drie doelpunten, waarvan een uit een strafschop. FC Barcelona scoorde er lustig op los tegen Aris Bonneweg. Het werd 71. De Oostenrijk se international Krankl had met drie doelpunten het groot ste aandeel in de score. Er wa ren toch nog 60.000 toeschou wers naar Noucamp gekomen om het spel van kat en muis gade te slaan. Jan Keizer een van de drie ZEIST Jan Keizer is op zondag 18 november één van de drie door de FIFA aangewezen scheidsrechters, die het arbi trale trio zullen vormen voor de wedstrijd om de wereldbe ker voor clubs tussen het Zweedse Malmö FF en Atletico Olimpia uit Paraguay. De andere twee scheidsrechters die in Malmö zullen optreden zijn de Brit Partridge en de Belg Ponnet. Een half uur vóór de wedstrijd zal door loting worden beslist wie scheidsrechter zal zijn. Deze manier van aanwijzing wijkt af van de in voorgaande ja ren gevolgde procedure, waarbij het duel in Europa werd geleid door een Zuidamerikaanse scheidsrechter (en omgekeerd) en van te voren vaststond wie de leiding heeft. De vet gedrukte clubs hebben zich geplaatst voor de volgende ronde. Tussen haakjes de uitslagen van de eerste wedstrijden. Dynamo Tiflis (Rus)—Hamburger SV (Wdl) 23 (1—3). Score: 5. Goetsajev 1—0, 34. Keegan 1—1, 41. Hrubesch 1— 2, 45. Kipiani 22, 56. Buljan 23. Scheidsrechter: Ponnet (Bel). Toeschouwers: 100.000. Dundalk (Ier)—Celtic Glasgow (Sch) 00 (2—3). Scheidsrechter: Sörensen (Den). Toeschouwers: 16.300. Real Madrid (Spa)—FC Porto (Por) 1—0 (1—2). 72. Beni to 1—0. Scheidsrechter Rainea (Roe). Toeschouwers: 110.000. Hajduk Split (Joe)—Vejle BK (Den) 1—2 (3—0). Score: 21. Bryller 01, 63. Vujovic 11, 70. Oestergard 1—2. Scheidsrechter: Casarin (Ita). Toeschouwers: 20.000. Omonia Nicosia (Cyp)Ajax (Ned) 40 (0—10). Score: 9. Tsikkos 10, 15. Demetriou 20, 39. Kaiafas 30, 56. Kai afas 40. Scheidsrechter: Maksimovic (Joe). Toeschou wers: 18.000. Servette Genève (Zwi)—Dynamo Berlin (Odl) 2—2 (1 2). Doelpunten, voor Servette: Hamberg en Barberis. Voor Dynamo: Brillat en Terletzki. Scheidsrechter: Jarguz (Pol). Toeschouwers: 20.000. Straatsburg (Fra)—Dukla Praag (Tsj) 2—0 na verlenging (01). 67. Piasecki 10, 117. Decastel 20. Scheidsrechter Lamo Castillo (Spa). Toeschouwers: 35.000. Arges Pitesti (Roe)Nottingham Forest (Eng) 12 (0 2). Doelpunten: voor Arges: Barbulescu. Voor Nottingham: Bowyer en Birtles. Scheidsrechter: Martinez (Spa). Toe schouwers: 25.000. De vet gedrukte clubs hebben zich geplaatst voor de volgende ronde. Tussen haakjes de uitslagen van de eerste wedstrijden. FC Magdeburg (Odl)—Arsenal (Eng) 2—2 (1—2). Doel punten: voor Magdeburg: Streich (strafschop) en Stah mann. Voor Arsenal: Rice en Brady. Scheidsrechter: Eriks son (Zwe). Toeschouwrs: 18.000. Barcelona (Spa)Aris Bonneweg (Lux) 71 (41) Doelpunten: voor Barcelona: Krankl (3), Heredia (2). Car- rasco en Canito. Voor Aris: Schiltz. Scheidsrechter: Da Sil- va Luis (Por). Toeschouwers: 60.000. IFK Göteborg (Zwe)—Panionios (Gri) 2—0 (0—1). Doel punten: Nordin en Holmgren. Scheidsrechter: Kirschen (Odl). Toeschouwers: 15.711. NK Rijeka (Joe)—Lokomotiva Kosice (Tq) 30 (02). Score: 1. Desnica (strafschop) 10, 44. Desnica 2—0, 75. Desnica 30. Scheidsrechter: Dotsjev (Bul). Toeschouwers: 20.000. Steaua Boekarest (Roe)Nantes (Fra) 1—2 (23). Doel punten: voor Steaua: Jordanescu. Voor Nantes: Pecout en Amisse. Scheidsrechter Dörüinger (Zwi). Toeschouwers: 25JXM). Boavista (Por)—Dynamo Moskou (Rus) 1—1 (00). Doelpunten: voor Boavista: Moinhos. Voor Dynamo: Mina- Ï;v. Scheidsrechter White (Eng). Toeschouwers: 80.000. uventus (Ita)Beroe Stara Zagora (Bul) 3—0 na verlen ging (01). Score: 8. Scirea 10, 104. Causio 20, 111. Verza 3—0. Scheidsrechter: Galler (Zwi). Toeschouwers: 40.000. Glasgow Rangers (Sch)Valencia (Spa) 13 (1—1). Doelpunten:' voor Rangers: Johnstone. Voor Valencia: Kempes (2) en Bonhof. Scheidsrechter: Corver (Ned). Toe schouwers: 36.000.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15