InWarmondse „slagerij" groeien zijden kunstbloemen Buurthuis Groenoord leert b ui tenlandse je ugd Ned er 1 an ds 21 november zeggen we hallo' tegen tien volslagen onbekenden HANDVAARDIGHEID VLAK VOOR DE SLOOP Inkomen als norm voor toewijzen premiewoningen 1L1STAD/REGÏQ LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979 PAGINA 4 Nog een paar weken respijt voor een brok historie in steen, maar dan wordt er korte metten gemaakt met de aloude slagerij van Van der Vooren aan de Warmondse Dorpsstraat. Dan komen de slopers en is het definitief gedaan met de winkel die honderdvijfenvijftig jaar overeind is gebleven. Met het achter de slagerij liggende woonhuis is het nog eerbiedwaardiger gesteld; dat heeft even een bestaan van meer dan driehonderd jaar achter de rug. Weg met de boel. Opgeruimd staat netjes, zo lijkt het wel, daar aan de Dorpsstraat. Maar de toekomst gaat daar goede sier maken, want ter plaatse komen twee nieuwe huizen te staan, die helemaal zullen passen in de sfeer van een respectabele bejaarde dorps - straat. Zo zal de voorgevel van de nieuwbouw sterk gelijken op die'van de verdwenen winkel (die overigens al een paar jaar niet meer als slagerswinkel gebruikt werd). Er blijft sprake van een karakteristiek hoog dak met een vrij lage goothoogte. Nieuw met een oud aanzicht dus. Op het ogenblik is het in de ten dode opgeschreven Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. li? voormalige slagersruimte echter nog een drukte van belang. Met het oog (van velen) op de naderende decemberse feestdagen heeft mevrouw Bep Eggen een bewonderenswaardige zelfwerkzaamheid ontplooid. Als in een soort Eggen - shop ligt er een bonte verzameling van creatieve produkten die de Warmonders op aardige ideeën kunnen brengen, zowel voor „de Sint" als voor de kerstdagen. Nu is Bep Eggen op dit creatieve gebied allang geen onbekende meer. Al jaren brengt zij haar tijd creatief door, bijvoorbeeld met het geven van cursussen, en in haar dagelijkse doen inspireert zij de schooljeugd met haar creativiteit. Steeds weer wat anders. Al enige tijd heeft Bep Eggen haar artistieke vaardigheid gewijd aan een artikel, waar - zo heb ik opgemerkt - droogbloemen - arrangeur en optaster van derzelver boeketten Arie van der Lippe uit Noordwijk een opmerkelijk broertje aan dood heeft: zijden bloemen. Inderdaad, mevrouw Eggen vervaardigt met verve natuurzijden kunstbloemen en ze zal zich door Arie's opvattingen zeker niet uit het lood laten slaan. Op haar manier houdt Bep Eggen ook van droogbloemen, die je bij haar in de „slagerij" in enkele bosjes aan de muren kunt zien neerhangen. Nu hebben de kunstuitingen van Bep Eggen en die van Arie met elkander gemeen, dat je ze geen water hoeft te geven. Die moeite kan men zich besparen. Maar ga eens kijken, in de winkel van mevrouw Eggen. Er zijn in ieder geval heel wat vrouwen die net zoals Bep Eggen weg zijn van zijden bloemen, die in erg mooie boeketten staan uitgestald. Op de dinsdag - en donderdagochtenden, tussen tien en twaalf uur, is mevrouw Eggen in de winkel demonstrerend met die bloemen bezig. „Wat ik doe, kunt u ook", verzekert zij de belangstellende bezoeksters. Maar er zijn er maar weinigen die na één enkele keer de bloemen van Bep Eggen al kunnen namaken. Daarom is mevrouw Eggen van plan, in januari '80 met zo'n zijden bloemencursus te beginnen. Bep Eggen: „Er kunnen dan verschillende bloemen worden gemaakt waaruit een mooi boeket is samen te stellen". In de winkel (die er in januari niet meer zal zijn, dus zal naar een andere gelegenheid moeten worden omgezien) staan nu al respectabele rozen, anemonen, fresia's en chrysanten te kijk en zelfs een voortreffelijke papaver. Liefhebbers zullen onmiddellijk bemerken, dat de bloemen er geenszins als „namaak" uit zien; iedere „bloem" is voorwaar een kunstwerkje op zich. Warmonders (ook mannelijke amateurs zijn bij Bep van harte welkom) die graag zo'n blijvend boeket willen leren maken, kunnen nog enige tijd op dinsdag - en donderdagochtend een kijkje komen nemen in de slagerswinkel. VRIENDELIJKHEIDSKRUISTOCHT VAN MCCORMACK BROTHERS "Daar stond de hoofdredacteur van deze krant even te kijken. Hij kreeg een brief uit Amerika. Niets bijzonders natuurlijk; de man ontvangt dagelijks verzoekjes „om opneming van dit stukje in uw veel gelezen blad" uit de States. Toch wjas deze brief vrij apart. Hem werd gewezen op de „zesde gedenkdag van Hallo Dag, Internationaal". Het keurig getypte „schrijven" kreeg al als aanhef „Hallo", op het papier, dat een briefhoofd in vredesgroen reliëf heeft. De inleidende informatie moet in het Nederlands zijn vertaald door iemand die jaren geleden uit Nederland is geëmigreerd, om onduidelijke redenen. Hier wijzen de foutjes en anglotypische zinsconstructies op. „Hello Day International" viel even met de deur in huis: „Op 21 november miljoenen mensen in de hele wereld zullen iets ergs gewoons doen. 21 november is de zesde gedenkdag voor Hallo Dag. Alle mannen en vrouwen in de wereld die besluiten om van 21 november een speciale dag te maken, gaan „Hallo" zeggen tegen tien mensen met wie ze nog nooit eerder gesproken hebben. We zouden het erg waarderen als u dit wilt doorgeven aan uw lezers en aan hun een uitnodiging te geven om deel te nemen. En, als u dit een goed idee vindt, zouden we een anderschreven brief met begrip voor de Hallo Dag erg waarderen. Hartrlijk bedankt". Als je de kromheden eruit laat, komt er verder een duidelijke opzet naar voren. Die opzet wil ik nu maar volgen, en de hoofdredacteur is van nu af ontslagen van z'n plicht tot antwoorden. De brief is ondertekend door drie, kennelijk oud - Schotse, Amerikaanse broers, de McCormack Brothers. Michael, Tom en Brian. Hun leven slijtend in Omaha (waar in '44 een invasiestrandgedeelte naar werd genoemd), Nebraska. Die jongens McCormack zijn bezig om zoveel mogelijk mensen te laten weten, dat 21 november de zesde Hallo Dag verjaardag is. „Een dag dat iedereen die wil meedoen „hallo" zegt tegen tien mensen die hij nog nooit eerder heeft gesproken. World Hello Day is the first world - wide, non - political, non - racial, non - denominational holiday that the world's people have ever taken part in. Ofwel: je zegt Hoi, hallo, goeie morgen, mógge, een zeer goeden dag of wat voor ontwapenend vriendelijks dan ook tegen tien onbekenden, en je doet de McCormacks een erg groot plezier. En waarschijnlijk een heleboel andere mensen ook. Het is de eerste wereldomvattende, niet politieke, niet racistische en niet aan een of andere groepering gebonden soort feestdag waaraan de mensen op deze aarde ooit hebben deelgenomen. Michael McCormack dacht voor het eerst aan het idee van een World Hello Day in 1973, toen hij nog studeerde aan de universiteit van Harvard. Destijds stonden Egyptische en Israëlische legers klaar voor een (nieuwe) oorlog; Henry Kissinger pendelde heen en weer tussen vijandelijke landen en Amerikaanse troepen stonden tot en met paraat. Michael wilde toen wegen voor communicatie vinden, zodat de mensen met elkaar wilden praten in plaats van met elkaar te vechten. En hij wilde 21 november zien als een Wereld Hallo Dag. Dat jaar werden 1360 brieven, geschreven in zeven talen, gestuurd naar staatshoofden en communicatie media over de hele wereld om de mensen over die 21ste november in te lichten. McCormack schat, dat hij in dat jaar 300 miljoen mensen bereikte met zijn idee. Sindsdien (ik geef globaal aan, wat McCormack's informatie behelst) kwamen brieven met aanmoediging en bijval binnen van staatshoofden, voorzitters van internationale organisaties, van volwassenen, studenten en kinderen. Ze zeiden allemaal, dat ze deze poging om wereldvrede te bevorderen waardeerden. „In 1978 bereikte ons idee meer dan een miljard mensen", schreven de McCormack Brothers aan de hoofdredacteur. En daar komen nu dan weer zo'n vijftigduizend aardbewoners bij, zal ik maar zeggen, als u dit gelezen heeft. Michael, Tom en Brian McCormack weten van geen ophouden. Dit jaar hebben de broers 4000 brieven in 40 talen geschreven naar nieuwscentra en vooraanstaanden in ieder land dat je je maar op aarde kunt voorstellen om nog veel meer mensen aan te moedigen, deel te nemen aan deze wereld - feestdag. Men kan de broers laten weten, dat hun initiatief op prijs wordt gesteld en dat men mee wil doen. U kunt schrijven naar „Hello Day International", p. o. Box 993, Ömaha, Nebraska 68101, United States of America. Dat kan ook best in het Nederlands, want die McCormack idealisten hebben daar blijkbaar hun mensen voor. Eigenlijk is het helemaal niet zo gek, wat die jongens willen. Er zijn slechtere initiatieven ontwikkeld in de loop der tijdc-tt U hoeft 21 november alleen maar vriendei- jk ha To te zeggen tegen een stuk of tien iemanden, en het schieten wordt weer voor enige tijd uitgesteld. Van harte aanbevolen. Met vriendelijke groeten, de drie McCormacks; die er heel wat werk van hebben gemaakt. EENHEID TUSSEN GROEPEN BEWONERS MOET WORDEN HERSTELD LEIDEN De staf van het buurthuis van de wijk Groenoord begint deze maand cursussen voor bui tenlandse jongeren. De be doeling hiervan is, dat de - veelal Marokkaanse- jonge ren in de wijk de Neder landse taal onder de knie krijgen en zodoende meer contacten kunnen leggen met Nederlandse leeftijdge noten. Als de sociaal werkers van Groenoord er inderdaad in slagen de bui tenlanders uit hun isole ment te halen, hopen zij daarmee te bereiken, dat de eenheid tussen de bewoners in de wijk wordt hersteld. Nederlanders en buitenlan ders in één wijk moeten als een groep naar voren kun nen treden; zeker in een wijk waarvoor bestem mingsplannen op stapel staan, is onderling contact zeer belangrijk. Het initiatief tot de integre rende activiteiten is eigenlijk ontstaan door de komst van een stagiaire van de sociale academie uit Den Haag. Een van de stage-opdrachten van Ruud Post was, dat hij zich met de problematiek rond buitenlandse jongeren moest gaan bezighouden. De praktijk leerde, dat bui tenlandse kinderen tot onge veer tien jaar wel door Neder landse leeftijdgenoten werden geaccepteerd. Dit komt door dat deze kinderen hier vaak, zijn geboren en dus bijna geen taalbarrière kennen. De in Nederland heersende waar den en normen kunnen deze kinderen doorgaans zonder al te veel moeite accepteren. Bij kinderen in de leeftijdsgroep van elf tot vijftien jaar bleek de integratie aanmerkelijk minder goed te vlotten. De buitenlanders hokten hard nekkig in hun eigen besloten wereldje samen en confronta ties met Nederlandse jongeren verliepen verre van voorspoe dig. De minderheden werden uitgelachen en belachelijk ge maakt; van positief contact was geen sprake. „De kinde ren hebben wel degelijk be hoefte aan enige vorm van contact. Op woensdag organi seren wij een sportmiddag voor kinderen van acht tot veertien jaar in de Prinses Marijkeschool. Wat blijkt? De Nederlandse kinderen komen niet sporten, omdat de televi sie kennelijk meer trekt. Als wij (jeugdleiders van het club huis, red.) zonder Nederland se aanhang naar de sportzaal gaan, hobbelen de Marokka nen enthousiast achter ons aan", aldus Theo Janssens, één van de aan buurthuis Groenoord verbonden sociaal werkers. - Voorbereiding Om zo veel mogelijk buiten landers te trekken heeft Ruud Post de technische scholen en LEAO's in de omgeving be zocht om de buitenlanders op het gebeuren attent te maken. Ook werd een folder door de wijk verspreid, waarop zowel in het Nederlands als in het Marokkaans de activiteiten staan vermeld. Theo Janssens: „Van twee tot vier helpen we bij het huiswerk maken en het leren van de Nederlandse taal. Van vier tot vijf organi seren we, eigenlijk als lokker tje, een soos. De kinderen kunnen flipperen, kaarten en platen draaien. Af en toe wor den er films vertoond." De vrouwencursus op de maan dagavond werd ook aangegre pen om aan de plannen be kendheid te geven. De vrou wen werden gevraagd hun kroost van de dinsdagmidda gactiviteiten op de hoogte te stellen. Om het programma verant woord te presenteren, werd bij de Stichting Rijn en Lek (een stichting die zich bezig houdt met buitenlanders in de regio Leiden) lesmateriaal ge kocht. Deze 'taalmethode bui tenlandse jongeren' is speciaal voor dergelijke projecten ont wikkeld. Bij 'Rijn en Lek' werden oriënterende gesprek ken gevoerd en advies inge wonnen. „We weten nu hoe we het lesmateriaal moeten hanteren. Bovendien is er voor de onderwijzer een in structieve bijlage.", aldus Theo Janssens. Noodzaak De cursus, die op den duur volledige integratie tot gevolg moet hebben, is zowel voor Nederlanders als voor het steeds groeiende aantal bui tenlanders van belang. Ten eerste natuurlijk is het wel en wee van de buitenlandse jon geren ermee gebaad. Maar het buurtcomité wil met de bewo ners duidelijk verder gaan dan alleen de 'opvang' van jongeren. In de wijk vestigen Sociaal werker Theo Jansen: „Buitenlandse kinderen hebben wel degelijk behoefte aan contact. Wellicht meer dan de Nederlandse jeugd." zich steeds meer buitenlan ders, veelal aangetrokken door de relatief goedkope wo ningen. In het verliep kon de verlangde integratie geleide lijk plaatsvinden doordat het slechts op kleine aantallen ging. Thans is de integratie veel moeizamer. Soms is er zelfs sprake van een regel rechte confrontatie waarin de leef-, woon- en werksituatie botsen. De houding ten op zichte van de grotere aantal len buitenlanders wordt min der tolerant. Het buurtcomité probeert, dit probleem op te lossen, bijvoorbeeld door aan te dringen op de komst van een derde sociaal werker, die zich vooral met de buitenlan ders zou moeten bezighouden. Groenoord geeft met deze ideeën in elk geval blijk van een goede wil. De bewoners lijken ervan overtuigd te zijn, dat een volledige integratie noodzakelijk is. Deze opstel ling geeft elk integratie project een goede kans van slagen. WIM BUNSCHOTEN LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp zal het inkomen als norm gaan hanteren voor de toewijzing van premie- koopwoningen in de toekomstige wijk Buitenhof. De commissie Maatschappelijk Welzijn bleek gisteravond tijdens een eerste gedachtenwisseling over dit onderwerp geen bezwaar tegen een dergelijke regeling te hebben. Gedacht wordt om de maximum inkomensgrens parallel te laten lopen met de rijk spremieregeling. De premie A-woningen mogen aan stichting- skosten niet meer bedragen dan 130.000.». Voor de B-wonin gen gelden stichtingskosten van maximaal 160.000.-. Om voor premie in aanmerking te komen mag men niet meer verdienen dan 50.000.-. De commissie voelde er ook veel voor de goedko pere vrije sectorwoningen tot 225.000.- onder de gemeentelijke toewijzingsregeling te brengen. In het verleden werd dit aan de aannemers overgelaten. Mevr. C. Huijgen-van Boven (VVD) had hier nogal moeite mee. Zij stelde zich op het standpunt dat de gemeente geen taak heeft bij de toewijzing van woningen die niet met overheidssteun worden gebouwd. Leiderdorp wil af van voorkeursbehandeling sefensie en universiteit LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp wil af van het recht van voorkeur die het ministerie van defensie en de Leidse universiteit hebben bij de toewijzing van leeggeko men Engelendaalflats. Beide instanties hebben dit recht destijds verkregen bij de toekenning van extra woningcon tingenten aan Leiderdorp. „Ik vind dat er na tien jaar best een eind aan deze regeling zou mogen komen", zo verkondigt wethouder A. H. Meerburg (CDA) van Volkshuisvesting. Achterliggende reden voor zijn 6tellingname is, dat de gemeente Leiderdorp de vrijkomende flats, gezien de groter wordende wachtlijst, heel goed voor eigen woningzoekenden kan gebruiken. Wethouder Meerburg wil niet zonder meer een einde aan de regeling maken. Hij wil met de betrokken instanties rond de tafel gaan zitten, teneinde te ko men tot een afbouw van de regeling in een periode van zes jaar. Van de 650 flats heeft defensie er 187 en de Rijksuniversiteit Leiden 50 in gebruik. bin op n er- je als h et- zou- eens irven men- Handvaardigheid in de oude slagerij aan de Dorpsstraat, met Bep Eggen (tweede van rechts) aan de bloemen en dames die poppetjes onder handen hebben.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5