Regio-voorzitter VVD gooit teleurgesteld handdoek in de ring Zoeterwoude gaat knelpunten rijksweg 11 onder de loep nemen De plataan blijft staan CLUB GAAT NAAR DE BLIKSEM Welzijn Woubrugge REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979 PAGINA ALPHEN AAN DEN RIJN De voor zitter van de VVD. regio Rijnstreek, Alphenaar Jan Hendriks (42), gooit op 13 november, na twee jaar als zodanig te hebben gefungeerd, de bestuurlijke handdoek teleurgesteld in de ring. Eer der dit jaar nam Hendriks verbolgen afscheid van het VVD-bestuur van de afdeling Alphen, nadat de procedure die door de behoudende vleugel van die partij was gevolgd om verzekerd te zijn van een nieuwe en zeer conserva tieve voorzitter, bij hem in het verkeer de keelgat was geschoten. Hendriks, die toen bedankte met de woorden: „Van een gezelschap waarin dergelijke praktijken worden toegepast wil ik geen bestuurslid zijn", wordt gezien als de exponent van de linkervleugel van de Alphense VVD. Hij ging in 1975 vol goede moed aan de slag om de vooruit strevende krachten binnen de VVD te bundelen om zodoende de naar zijn me ning te behoudende koers, in een voor uitstrevende om te buigen. Het misluk ken daarvan, de raadsfraktie en de kandidaatstelling hiervoor en de „coup van rechts" kAmen in dit interview aan de orde. Hendriks, die naar eigen zeg gen binnen de VVD bekend staat als „Sjors van de Rebellenclub", neemt ook nu geen blad voor zijn mond. Hendriks, in het dagelijks leven officier bij de Koninklijke Luchtmacht, heeft zijn overplaatsing naar Soesterberg aangegre pen om op een elegante manier te bedan ken. Hoewel een verhuizing naar die plaats tot de reële mogelijkheden behoort en hij dan ook afscheid had moeten ne men van de VVD in deze-regio, is dat toch niet de belangrijkste reden van zijn terug treden. Hendriks is gewoon uitgeblust op het politieke vlak", al is daar in het inter view nauwelijks iets van te merken. Zijn motivatie is evenwel, zoals hij zegt; ge daald tot ver voorbij het vriespunt. Hen- .driks heeft de hoop opgegeven om de koers van de VVD in een vooruitstreven de om te buigen. „Dat streven smoort in de zwarte pakken en gouden horloge-op vattingen die kennelijk onuitroeibaar zijn in onze partij", zegt hij daarover. Hendriks kijkt overigens niet om in wrok. Wel is hij zeer teleurgesteld dat hij niet bereikt» heeft wat hem voor ogen stond. Het rendement van de niet geringe ener gie die hij de afgelopen jaren in „zijn club" heeft gestopt is „absoluut nihil" ge weest. Met enige bewondering voor de rechtervleugel, stelt hij vast. dat „deze minderheid" binnen de VVD het nog steeds presteert om de dienst uit te maken door bij belangrijke gebeurtenissen altijd weer voor voldoende mankracht te zor gen. Dat steekt schril af tegen dd inbreng van het progressieve gedeelte („de over grote meerderheid"), dat volgens Hen driks halsstarrig de mond gesloten houdt. „Ik ben er van overtuigd dat als die wat meer kleur zouden bekennen, al was het maar een paar keer per jaar, dat er dan gigantische verschuivingen in alle gele dingen van de VVD zouden plaatsvinden. Ik wil het meer reactionaire gedeelte van de -WD best in zijn waarde laten. Dat heeft ook wel bestaansrecht. Tegenstellin gen kunnen immers goed zijn voor de club: Maar de inbreng van de.conservatie- ven moet dan wel in verhouding staan tot wat ze vertegenwoordigen, en dat is nu beslist niet het geval." Hendriks moet met lede ogen aanzien dat „zijn club" steeds meer -in conservatieve richting afbuigt. „Ik ben bang dat dè VVD zijn eigen nek aan het afsnijden is. De stemmen en leden die je kwijt raakt zijn onvermijdelijk vooruitstrevende. IJJan is het duidelijk dat het accent steeds meer naar rechts verschuift. Rampzalig, wat we aan het doen zijn", aldus Hendriks. Een bevestiging van de „verrechtsing" kreeg Hendriks onlangs weer toen een ander vooruitstrevend bestuurslid. T. Ver zaal, eveneens gefrustreerd bedankte. De druppel, die voor beiden de emmer deed overlopen', was de gevolgde procedure rond de laatstgehouden verkiezing van een nieuwe afdelingsvoorzitter. Het oud- raadslid C. J. Engelen kwam volgens Hendriks op een bedenkelijke manier op deze post. Engelen heeft zich inmiddels om gezondheidsredenen weer terug moe ten trekken. Zijn kandidatuur werd door twaalf initiatiefnemers, onder aanvoering van de conservatieve oud-voorzitter Snel len van Vollenhoven, de' zittende wethou der Haanstra en de fraktievoorzitter Den Daas, op een dusdanig tijdstip ingediend, vijf minuten vooc middernacht, dat tegen kandidaten niet meer gesteld konden worden. Hendriks zit deze gang van zaken nog steeds erg hoog. Hij betitelt de handelswij ze van de twaalf als „een reglementaire truc die uit de mottenballen is gevist om een kandidaat te pousseren waarbij tegen kandidaten als ongewenst werden uitge sloten". Volgens de initiatiefnemers was daar geen sprake van. Engelen was kandi daat gesteld om uit de impasse te geraken die was ontstaan nadat de vorige voorzit ter. de als vodruitstrevend bekend staande Piet van Uden, eveneens om gezondheids redenen moest bedanken. „Rechts" Zag in Engelen een uitstekende bewaker van de gevestigde posities binnen de partij en be dacht een list, zo meende „links" om het verloren terrein weer terug te winnen. Engelen zei pas ,ja" nadat hem het „dui delijke signaal" uit de afdeling, had be reikt waar hij om gevraagd had. Met een niet hard gemaakte bewering van de twaalf, dat zijn kandidatuur gesteund werd door zeker 'Zo'n honderdenvijftig man. nam- Engelen genoegen. Hendriks gelooft van die massale steun niets. Hij is er van overtuigd dat het overgrote deel van de ruim vierhonderd leden tellende afdeling. Engelen als „te reactionair" zien. Hendriks tekent er bij aan dat volgens hem Engelen 'niet op de hoogte is geweest van „het spelletje dat met hem is ge speeld" maar dat hem pas na zijn verkie zing het een en ander duidelijk is gewor den. Engelen, die destijds geen antwoord wist op de vraag waarom zijn kandidatuur zo laat was gesteld terwijl het in een eer der stadium mogelijk was geweest, gaf daarover schoorvoetend toe: „Het is mij bekend dat de twaalf beducht zijn geweest voor een niet open spel van de andere kant". „Rechts" meende evenwel dat Hendriks daarna „de macht" definitief naar zich toe zou trekken. Hendriks ontkent dat: „Ik ben van mening, dat een voorzitter een neutraal figuur moet zijn, althans iemand die als zodanig overkomt. En dat is noch met Engelen noch met mij het geval". Volgens Hendriks had het bestuur dat half jaar uitgetrekken („er stonden toch geen belangrijke gebeurtenissen te wach ten") om rustig op zoek te gaan naar een voor alle partijen aanvaardbare voorzitter. Die plannen werden "door de „coup van rechts" doorkruist. Hendriks stelt met eni ge nadruk dat zijn bezwaren niet de per soon Engelen betreffen. „Hij heeft alle be kwaamheden om als voorzitter te funge- Hendriks wordt ook gezien als de man die het oud-raadslid W. Fröling, tijdens de laatste kandidaatstelling voor een nieuwe raadsperiode, heeft gewipt. Engelen zei nadat hij voorzitter was geworden desge vraagd daarover: „Hier werd iemand ge pakt, echt gepakt op een manier die blijk gaf van onvoldoende informatie. Ik wist dat Fröling het maximum aan presentie geld had gekregen. Notulen meldden ook steeds zijn aanwezigheid. Toch werd als reden aangevoerd dat hij de vergaderin gen niet had .bezocht. Maar dat was niet de echte reden. Fröling moest plaats ma ken voor iemand (Van As, red.) die over bepaalde zaken anders dacht dan de zit tende raadsleden." Hendriks weerlegt deze aantijging. Hij zegt dat wanneer En gelen destijds over bewijzen beschikte, dat de door het bestuur aangevoerde argu- menten waarom Fröling had gefaald, niet klopteh, hij deze in de betreffende leden vergadering op tafel had moeten leggen. „Engelen en de zijnen wisten al geruime lijd dat wij Fröling als raadslid niet langer zagen zitten. Ondanks dat ze ook wisten waarmee wij zouden komen, hebben ze Fröling. die zelf al min of meer de hand doek in de ring had gegooid, als kandidaat gehandhaafd. Dat .heeft geleid tot onver kwikkelijke taferelen. Het ergste vind ik nog dat ze zich dan kennelijk zo slecht hadden voorbereid dat ze niet in staat wa ren onze argumenten teweerleggen. Daarmee hebben ze Fröling wel in zijn hemd gezet. Als onze argumenten niet klopten dan hadden ze het bestuur een klap om de oren moeten geven. Dat is niet gebeurd. De leden hebben ons in het ge lijk gesteld", aldus Hendriks. Hendriks geeft toe dat het bestuur destijds niet ongelukkig was met de mogelijkheid om nieuw bloed in de fraktie te brengen. Daarmee hoopte men dat er een frisse wind zou gaan waaien. Die bloedtransfu sie heeft tot nu toe niet of nauwelijks gewerkt. Hendriks moet dan ook conclu deren dat de Alphense gemeenteraads- fraktie nog steeds de verkeerde weg be wandelt. „Als wij gemeentelijk uit de verf willen komen dan zullen we in staat moe ten zijn om in te-spelen op politiek be langrijke gebeurtenissen, en dat aan de buitenwereld ook laten blijken. De manier waarop op dit moment de fraktie over komt is volstrekt kleurloos. Op een gege ven moment moet je bereid zijn om je nek uit te steken en een buil op te lopen. Dat is alleen maar goed voor jezelf en de club. Als je altijd maar bang bent om uit te glij den wordt er geen politiek gemaakt, dan vindt er ook geen meningsvorming plaats, dan heb je een bureaucratisch functione rende raadsfraktie, een fraktie die vol strekt niet tot enige aktiviteit is te bewe gen en tot geen enkele standpuntvorming komt." Hendriks vindt het „je reinste kletskoek" dat de door de VVD zo verfoeide „vuile was" binnenskamers moet' blijven waar, zoals Engelen vertelde, de eigen wethou der wel degelijk aan kritiek onderhevig is Hendriks weet wel beter en stelt: „Het de wethouder die vertelt wat de fraktii wel en niet moet doen. De stempel die hi daardoor op de eigen fraktie zet is tt groot. Het is ook niet zijn taak. Als wet houder ben je gedwongen, gezien de hui dige structuur van het gemeentebestuur om doorgaans een collegestandpunt te verkondigen. De (partij)politiek kan dar ook niet bedreven worden door de wet houder maar moet gebeuren door raadsleden die niet in het college zitten En als je dat dan beseft dan moet je als raadslid ook niet bang zijn om publieke lijk tegen je eigen wethouder te zeggen hier zijn we het niet mee eens. Maar dat in, de VVD nog steeds vrijwel onmogelijk. Een paar raadsleden van- de huidige frak tie hebben wel eens een schuchtere po ging ondernomen. Dergelijke reactie worden hen zeker niet in dank afgeno men". Een kritische houdirfg wordt bin nen de VVD trouwens helemaal niet op prijs gesteld, zoals Hendriks uit eigen er varing weet. „In vergaderingen moet je als een ledenpop plaatsnemen en ja knik ken als iemand zijn hand opsteekt. En als je dan kritiek hebt moet je die wel hee voorzichtig spuien, erg elegant en a.u.b niet tegen zere benen schoppen. Daar zou den we in de VVD nou eindelijk eens vanaf moeten. We moeten poep durvei zeggen als dat aan de orde is. Maar men sen die intelligent reageren krijgen pa< een kans in de VVD als gebleken is dat ze voor de zittende macht geen gevaar vor men. Dan pas worden ze geaccepteerd." Hendriks ziet zijn club („Volkspartij: Democratie? Vergeet het maar") dai ook naar de bliksem gaan. „Eigen t'c kortkomingen zullen de VVD de nel afsnijden en D'66 steeds groter makei als we zo doorgaan. Dat is dan niet zo zeer te danken aan D'66, het is veelee te wijten aan de VVD", zegt Hendrik tot slot. Richard van Amstel WOUBRUGGE In het ka der van de decentralisatie van het welzijnswerk orga niseert de gemeente Wou brugge een aantal aktivitei- ten om tot goede voorlich ting van haar burgers en verenigingen te komen. De Rijksbijdrageregeling Soci aal Culturele Activiteiten is reeds per 1 januari 1979 in werking getreden. Het uitein delijke doel van de nieuwe re geling zal zijn een decentrali satie. omdat men van mening is, dat lagere overheden beter in staat zijn de welzijnsvoor zieningen af te stemmen op de plaatselijke behoeften. B en W van Woubrugge zien in dat burgers en verenigingen eerst eens goed dienen te weten, waar het allemaal om gaat. Daartoe worden twee voor lichtingsavonden gehouden. Op woensdag 14 november kunnen belangstellenden te Hoogmade in huize Van der Pleeg hun licht opsteken. Op donderdag 22 november is Woubrugge aan de beurt. In verenigingsgebouw De Wijk Zal de zaak uit de doeken wor den gedaan. Woubrugge zal net als andere gemeenten uiteindelijk met een welzijns- plan ter tafel dienen te komen. Daartoe dienen burgers en verenigingen medewerking te verlenen. Elke Woubruggenaar kan zijn of haar wensen m.b.t. club werk, buurthuiswerk, jeugd werk. jongerenwerk, kunstzin nige vorming e.d. kenbaar ma ken middels het achter in de voorlichtingsfolder opgeno men inventarisatieformulier. Voor verenigingen geldt in grote trekken hetzelfde. Ook zij ontvingen informatie en een vragenlijst. Najaars- uitvoeringen 'St. Theodulfus' OUDE WETERING De to- neelvereniging 'St. Theodul fus' heeft als najaarsuitvoe ringen de toneelstukken 'Lui van standing' en 'Liefde om de ijskast' op het pro gramma staan. De uitvoerin gen vinden plaats op vrijdag 16 november, zaterdag 17 no vember en zaterdag 24 no vember. De' toneelavonden beginnen om 19.45 uur in het dorpshuis 'De Alkeburght'. Na afloop van de toneelavon den is er een 'bal-na' in de be nedenzaal van het dorpshuis. De mogelijkheid om voor de toneeluitvoeringen te bespre ken bestaat aanstaande zater dag 10 november in de aula van de Rooms Katholieke ba sisschool St. Gerardus aan de Meerkreuk te Oude Wetering; van 14.00- tot 15.30 uur. Beide toneelstukken staan onder de regie van Martha Klein-Möl- De monumentale plataan aan de Dorpsstraat. NIEUWVEEN Met de verkoop van het derde per- ceel grond van de voormalige rooms katholieke scholen aan de Dorpsstraat aan de heer W. Wendt, wordt de koper tevens eigenaar van een monumen tale boom. „Een plataan van rond de honderd jaar" aldus een woordvoerder van de gemeente. Met de verkoop van het stuk grond voor de somma van 95.000 gulden gaat de verplichting over om goed voor de boom te zorgen. Volgens het raadsvoorstel, dat dinsdag 13 november wordt behandeld, moet al les worden nagelaten wat de conditie van de boom zou kunnen schaden. Het onderhoud van bomen is ondermeer geregeld in de kapverordening van 1950. Een verouderde regeling die dan ook aanleiding gaf aan de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten om een nieuw model kapveror dening op te stellen. Was de oude verordening slechts gericht op handhaving van het natuur-, landschaps- of dorps-/stadsschoon, bij de nieuwe verordening is er bij gevoegd "of om andere redenen van milieubeheer". De nieuwe verordening, die eveneens in de aanstaande raadsvergadering wordt behandeld, biedt meer moge lijkheden om de eigenaren van monumentale bomen tot bepaalde verzorging te verplichten. Voorheen was het slechts mogelijk een herplantplicht aan de eigenaar op te leggen als er een vergunning was verleend tot vellen of als de boom illegaal was gekapt. Met de nieu we regeling is f\et ook mogelijk deze herplantplicht op te leggen als de boom wordt verwaarloosd, vergiftigd of door een toeval als brand blikseminslag en storm wordt getroffen. Eveneens voorziet de regeling in een 'instandhoudingsplicht' indien de boom ten gronde dreigt te gaan. ZOETERWOUDE Een lint plan, waarin de knelpunten van Rijksweg 11 onder de loep genomen zullen worden, zal het komende jaar gemaakt worden. Dit staat te lezen in de aanbiedingsbrief die bij de begroting voor 1980 is ge voegd. De tijd is aangekomen dat in samenwerking met de overige betrokken gemeenten planologisch de Rijksweg 11, die de Hoge Rijndijk tussen Leiden en Alphen a/d Rijn grotendeels zal vervangen, ge heel in orde komt. Deze zaak is zeker actueel geworden nu bekend is geworden dat de Minister van Verkeer en Wa terstaat de weg de allerhoog ste prioriteit heeft toegekend en gezegd heeft dat deze er voor 1985 moet zijn. Bij het hoofdstuk opönbare veiligheid en verkeer wordt voorts gemeld dat de Ambachtsherenweg het komende jaar een grondige reconstructie zal ondergaan. De maatregelen zullen vooral verkeersafremmend werken. Betreffende de bouw van het postbu- reau voor de rijkspolitie (met twee dienstwoningen) nabij het gemeente huis melden ben w dat het enige re sultaat tot nu toe een tweetal aanbe stedingen zijn geweest die te duur uitvielen. De oorspronkelijke plan nen om met de bouw in het eerste kwartaal van 1979 te starten worden dus minstens een jaar opgeschoven. De aanleg van een fietspad langs de Nieuweweg kan eventueel in 1981 uitgevoerd worden. Deze mededeling zal aan Provinciale Waterstaat wor den gedaan, zo staat in de aanbie dingsbrief te lezen. Bij het hoofdstuk Volksgezondheid wordt geconstateerd dat nagenoeg alle bedrijven een hinderwetvergun ning hebben. Van nu af aan zal de aandacht dan ook verlegd worden naar werkelijke naleving van de voorwaarden én naar andersoortige bedrijven. Gedacht wordt hierbij bij voorbeeld aan de agrarische bedrij ven met mestopslag en aan de pro- paangastanks voor huiselijke doelein den. Op het gebied van onderwijs en wel zijn is er financiële ruimte gevonden voor een logopedist(e). Voorlopig zal er iemand voor 10 uur per week aan getrokken worden die zich hoofdza kelijk met de leerlingen op de kleu terschool bezig zal houden. De werk groep Akkommodaties Dorp heeft aan b en w een rapport aangeboden. De enige reaktie die het college voor alsnog geeft in de aanbiedingsbrief is dat de plaats van een eventuele uit breiding van (sport-)akkommodaties erg belangrijk is. Er wordt dan ge dacht aan een plaats in „Westeinde 111". Ook de Zoeterwoudse tennisclub zal nog even geduld moeten hebben voordat er beslist wordt of het aantal banen uitgebreid zal worden. Een eerste onderhoud heeft plaats gehad, de gemeente onderzoekt momenteel de mogelijkheden. Alle verenigingen hebben een door het college vervaar digd formulier ontvangen. Zodra al deze inventarisatie-formulieren bin nen zijn zal zo spoedig mogelijk be gonnen worden met het maken van een welzijnsplan c.q. welzijnsnota. Voor de jaren 1981-1984 zal aan de hand van ideeën en wensen van de verenigingen een plan samengesteld worden en op basis daarvan jaarlijks een programma. Een en ander is noodzakelijk om in aanmerking te komen voor rijksbijdrage voor subsi dies en dergelijke. Van een regeling waarbij het niet nodig was om plan en programma te vervaardigen is geen gebruik gemaakt. Deze regeling geldt voor gemeenten die minder dan 75.000 gulden zullen ontvangen. Hiertoe behoort ook Zoeterwoude, toch koos men voor het volgen van de zware procedure om als sterke ge meente mee te blijven tellen. C. Dijkers Koninklijk onderscheiden OEGSTGEEST Tijdensj de viering van zijn veertig-i jarig jubileum als ambte naar bij het ministerie vanj Defensie werd gisteren dt heer C. Dijkers koninklijk onderscheiden. De jubilaris die werkzaam bij het Marine Elektronisch een Optisch Bedrijf -aan de Haarlemmerstraatweg te Oegstgeest ontving de me daille in goud behorende bi de orde van Oranje-Nassai uit handen van de direkteur de heer J. Kreeftenberg Laatstgenoemde gaf uitvoe ring aan het Koninklijk be sluit in het bijzijn van de fa milieleden. Nadien vond e een feestelijke receptie plaat in de bedrijfskantine.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4