Jubilerende belastingadviseurs voelen zich geen diefjesmaten Vakbond voor Britse werkende katten CLIENT BESLIST HOEVEEL HIJ WIL BETALEN - 5»; e j i Obligaties hoger Beurs yan Amsterdam ^ÉCONOMIE I Nieuwe staatslening I tegen 9,25procent dEN HAAG - Op 13 november kan worden ingeschreven op een 9,25 pet staatslening 1979 per 1985-1989. Het bedrag van de lening en de uitgiftekoers worden na sluiting van de Ji inschrijving vastgesteld. De storting dient te X geschieden naar keuze op 17 december of 15 januari, zo heeft het Ministerie van Financien li bekendgemaakt. De lening zal worden afge- lost in vijf jaarlijkse termijnen, te beginnen op 15 december 1985. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. De rente gaat in op 15 december 1979 en is be taalbaar per 15 december van elk jaar. Bij ge bruikmaking van de stortingsdatum van 17 december moet 0,51 aan lopende rente wor den bijbetaald. Kiest men voor de storting- 1 sdatum 15 januari dan moet 7,71 aan lopen- de rente worden bijbetaald. De vorige staat- 'aaro slening dateert van 2 oktober. Toen kon te- nan 1 gen 8,75 pet worden ingeschreven. Het be- 11601 drag werd na inschrijving vastgesteld op f 500 min en de uitgiftekoers werd 100,5 pet. LEIDSE COURANT de w (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Engeland verzwaart de econo mische achteruitgang het lot van de fabrieks- kat. Als daar een bedrijf op de fles gaat en zijn deuren sluit, heeft dit niet zelden tot gevolg dat tientallen katten ziek worden of de hongerdood sterven. Maar er komt hulp dagen. In de indu striestad Sheffield is een vakbond voor fa- briekskatten gesticht. Hij draagt de naam „Kat ten in de industrie" en werkt nauw samen met de Britse Nationale Liga Tot Bescherming van de Kat. Poezenvriend Tim Brown is president van de nieuwe kattenbond. „Het probleem van de fa- briekskat is'bepaald ernstig in de staalnijver- heid", zegt Tim. „In een staalfabriek lopen soms wel honderd poezen rond. Hoewel de di rectie hen negeert en hun aanwezigheid zelfs ontkent, laat ze die katten toch rustig jacht ma ken op muizen en ander ongedierte". Voor Brown vangt een doorvoede kat evenveel muizen als een hongerige poes. De bond zal in dustriëlen van Engeland onder druk zetten om te voorkomen dat ze alle fabriekskatten te eten geven en hun gezondheid laten controleren door een dierenarts. Brown's vereniging probeert de toenemende stijging van de kattenbevolking tegen te wer ken door geregeld naar de fabrieken te trekken en daar zoveel mogelijk dieren te vangen. Ten zij hun gezondheidstoestand te wensen over laat, worden ze gecastreerd of gesteriliseerd. Sommige katten zijn zodanig uitgeput door het herhaaldelijk kittens krijgen, dat ze niet behan deld kunnen werden. Aan dergelijke poezen geeft de nieuwe vakbond iedere week een spe ciale pil. Tim Brown zegt, dat het probleem van de indu striële kat ook heel ernstig is in Britse zieken huizen. Etensresten en warme boilers trekken halfwilde poezen aan. Als iemand van het per soneel zich een keer over hen ontfermt, blijven ze daar rondhangen. Zo stichten die katten een kolonie, die steeds groter wordt. Bij sluiting van een ziekenhuis of fabriek waar in zwerfkatten een bende opgeslagen hebben, betekent dat deze dieren volledig overgelaten worden aan hun lot. „Katten in de industrie" probeert dergelijke poezen onder te brengen bij particulieren. Meestal lukt dat niet. „Vaak zit er niets anders op, dan ze in een andere fabriek te installeren", zegt president Brown. „Geluk kig zijn ze dan veel gezonder, zodat ze toch een betere toekomst hebben vere AMSTELVEEN Belas- v* tingontduiking is een woord dj waar de heren Warning en Nobel nogal fel op reageren: „Dat is een geladen term. ess«| Laten we het neutraal hou den. Wij spreken liever over minimaliseren", zegt dr. No bel, practiserend belastin- leriscj gadviseur in Amsterdam be- meij scheiden. „Alles wat wij doen blijft binnen de bepa lingen van de wetgeving, ocldjl Wetsoverschrijding is iets waar onze vereniging zich niet voor leent, zich niet voor lenen mag", vult zijn H Amstelveense collega War- a] j ning aan. „We blijven altijd n binnen de perken van de l"1" wet. Onder ontduiken ver staan wij een handelen te gen de wet in. We spreken daarom liever van „belastin gen ontgaan", binnen de be ek M Pingen van de wet." Beide heren erkennen dat dit „ont gaan" vormen aan kan ne men waarbij je dicht in de buurt van ontduiking komt, maar het blijft volgens hen toch een „ontgaan", noem het maar het „minimalise ren van je belasting", gev? Qi je meedoet aan dit minima liseren is een zaak van de dient, niet van de belastingad viseur, legt voorzitter Warning uit. „Wij proberen primair de belastingwetgeving tot zijn recht te laten komen. Het overgrote deel van ons werk bestaat uit het helpen bij de belastingaangifte, het advise ren bij moeilijkheden overleg gen met de inspecteur, be zwaarschriften behandelen. Die wegvloeiende belasting- moraal, daar staan we eigen lijk neutraal tegenover al vin den ook wij natuurlijk dat de echte fraude geen sport moet worden. Een wet is voor ons een wet. Bij het maken van zo'n wet door de overheid ont staan wel eens mogelijkheden voor de belastingplichtige om zijn belasting omlaag te bren gen, te minimaliseren. Wij vinden het tot onze plicht be- .U1 horen wij onze cliënten op de »chrij hoogte te brengen van de mo- 14 -"gelijkheden die zo'n wet biedt. Zou dat tot extreme gevallen lijden, dan is het aan de wet gever om ervoor te zorgen dat Peü| die wet sluitend gemaakt wordt. Of onze cliënten ge bruik willen maken van de maximale mogelijkheden die een wet biedt is zijn zaak. Hij d( moet zelf weten of hij z'n be- 2 lasting wil minimaliseren, maar daarbij blijft hij binnen hl de bepalingen van de wet. Een x>t oi geheelonthouder doet in feite niet anders: die ontgaat iedere ig, dé vorm van accijns door niet te treft ■Joacf spul vlit Belastingontduiking wordt in toenemende mate onze natio nale sport. Sinds de overheid de belasting8chroef vrijwel ieder jaar sterker aandraait lijkt de belastingmoraal even redig af te nemen, ledereen probeert minder dan het volle pond te betalen binnen de mazen van de wet of zelfs buiten de wet om. Ontduiking en fraude nemen een grote vlucht. Schattingen van hoe veel de fiscus daardoor jaar lijks minder ontvangt lopen uiteen van enkele miljarden tot 15 a 20 miljard harde Ne derlandse guldens. De fiscus heeft hierop gereageerd door de fraude en ontduiking ogenschijnlijk hard aan te pakken: een aanzienlijke uit breiding van het aantal in specteurs, het doorlichten van vrije beroepen, artiesten op belastingontduikers en het ontwerpen van nieuwe fiscale wetten die de bestaande ma zen moeten dichten. Ons toch al niet eenvoudige belastings stelsel wordt al doende ieder jaar ingewikkelder en een ge middelde Nederlander kan zijn belastingformulier nau welijks meer zonder deskun dige hulp invullen. Neerlands belastingadviseurs varen er wel bij. Zij zien hun gelederen toenemen met gewezen be lastinginspecteurs die het fis cale terrein ook eens van een andere kant willen bekijken, waarbij de goede boterham die je aan het vinden van ma zen kunt overhouden zeker een rol zal spelen. En het cliëntenbestand blijft jaarlijks - groeien. „We kunnen het werk al lang niet meer aan", zeggen de mr. G.H. Warning en dr. N. Nobel, voorzitter en bestuurslid van de Neder landse Orde van Belastingad viseurs. Hun organisatie be staat deze maand 25 jaar en stelt dit jubileum in het teken van een zeer actueel onder werp: de belastingmoraal in Nederland. Hoe zien deze be lastingadviseurs zichzelf ei genlijk: als een diefjesmaat of een fiscaal welzijnswerker drinken. Iemand die zegt: ik wil niet in een auto zitten, ik ga fietsen, die kost de staat verschrikkelijk veel geld, maar handelt daarmee uiter aard evenmin in strijd met de wet", redeneert de voorzitter van de belastingadviseurs. Dat zij de schatkist op deze wijze toch van een aanzienlijk bedrag aan inkomsten beroven ontkennen de belastingadvi seurs: „Door te handelen bin nen de regels die de overheid zelf heeft gesteld doen wij pre cies wat die overheid heeft beoogd. Wie gewoon betaalt wat de overheid hem oplegt, geen hulp van ons heeft en niet weet wat zijn mogelijkhe den zijn, die betaalt gewoon teveel, meer dan beoogd is", zegt mr. Warning. Zijn collega Npbel: „Berooft de fiscus niet eerder mensen die meer beta len dan zij wettelijk verschul digd zijn. Pakt de schatkist dan eigenlijk niet teveel Wie niet probeert de mogelijkhe den aan te wenden die er zijn om aan belasting te besparen is een dièf uit eigen zak. Ik zie niet legaal zou zijn zo min mogelijk belasting te betalen" Zo gevoelig als het woord „ontduiking" bij de belastin gadviseurs ligt, zo beladen is ook het spreken over „mazen in de fiscale wetten". De heren Warning en Nobel illustreren dit met de geruchtmakende af faire rond de koopsompolissen, die enkele jaren geleden een hoge vlucht namen door het fiscale voordeel dat er mee be reikt kon worden: „De maas in het net van de koopsompolis sen zat in een vrijstelling die de wetgever doelbewust heeft aangebracht. Door de ontvan gen rente in levensverzeke ringspolissen vrij te stellen van belasting, kon er op grote schaal belastingvrij gespaard worden. Wat is er dan illegaal aan om mensen aan te raden op deze wijze te gaan sparen Is dat dan de schatkist geld onttrekken, of is het een fout in de wetgeving Toen de overheid zag dat dit door de hoge rentestand uit de hand ging lopen is deze spaarmoge lijkheid als een maas in de wet aangemerkt en heeft de over heid er een einde aan ge maakt", stelt dr. Nobel. „Het is niet onze functie om de wetge ver te beschermen tegen de belastingplichtige. De wetge ver is op mans genoeg om on volkomenheden uit de wet te verwijderen en het is ook ui termate zinnig om bepalingen als die bij de koopsompolissen als ze tot mazen geworden zijn te dichten. Maar helemaal dichten kan je ze nooit. Er zul len altijd gaatjes blijven en de mens is uitermate vernuftig om daar op in te springen. Wij laten ons niet vangen in een sluitend systeem". Ramp Toch doet de overheid z'n ui terste best door mazen in de wet te dichten en ons belas tingstelsel en passant steeds in gewikkelder makend. Zo'n ontwikkeling moeten de belas tingadviseurs toch handenw* rijvend aanzien, want hun bo terham lijkt verzekerd: straks kan niemand meer zonder hen op eigen houtje zijn belasting formulier invullen. Volgens dr. Nobel is dit maar zeer ten dele waar: „Werkelijk onlees bare wetgeving is voor ons een ramp. We kunnen onze cliën ten niet goed meer adviseren. Bovendien neemt het werk achteraf, het opruimen van brokken daardoor steeds t dat i t het leukste werk. Een chirurg zit net zo min op brokkenmakers uit het verkeer te wachten. Ontsporingen zijn voor ons echt een ellende, zeker als dat op grote schaal gebeurt", aldus de belastingadviseurs, die rui terlijk toegeven hun dagtaak net zo min meer aan te kun nen door de stortvloed van werk als hun collega's aan de andere kant van de fiscale ba lie, de belastinginspecteurs. Belastingdruk Dat roept de vraag op of ons belastingsstelsel, dat volgens sommige deskundigen tot op de wortel ziek is, niet aan een grondige vernieuwing toe is. Volgens de belastingadviseurs wringt de schoen in ons belas tingstelsel vooral op het punt van de zware belastingdruk. Dat is de voornaamste bron van het kwaad in belasting- land. „Iedere uitzondering (bij voorbeeld een aftrekpost) kan de belastingplichtige enorm veel belasting besparen. Als je een band te hard oppompt kan elk miniscuul gaatje de zaak laten klappen. De drukver schillen in de diverse belas tingschijven vormen zo'n gaat je, vooral bij de hoogste inko mens. Blijkbaar is de belas tingdruk voor veel Nederlan ders te hoog geworden en blij kens de grote hoeveelheid uit zonderingen die de wet zelf maakt geldt dat in zekere zin ook voor de wetgever", zeggen de heren Nobel en Warning. „Vereenvoudigingen zijn in een systeem dat zo gegroeid is als het onze, met al z'n uitzon deringen, nauwelijks meer aan te brengen zonder in grote on rechtvaardigheden te verval len. We kunnen er alleen the oretisch nog wat aan doen. In de praktijk zullen we hiermee moeten leren leven, zoals alle andere landen in het westen dat moeten, want daar gelden in belangrijke mate dezelfde problemen". Een verlichting van de belastingdruk waar sommigen dan voor pleiten zou de kwalen in ons systeem maar zeer gedeeltelijk bestrij den, menen de belastingadvi seurs:. „Als de doos van Pan- dorra eenmaal open is, krijg je hem moeilijk meer dicht". Geldontwaarding In het kader van het verbete ren en meer rechtvaardig ma ken van ons belastingstelsel kunnen ook de Hofstra-voor- stellen genoemd worden. Zoals bekend gaat het hier om uitge werkte voorstellen van de oud-hoogleraar belastingrecht en ex-minisïer van Financiën, prof. Hofstra, die tot doel heb ben de gevolgen van de geld ontwaarding uit de belasting heffing te halen. Voorstellen van een volgens dr. Nobel ge niale man, die zijn huiswerk voortreffelijk gedaan heeft en die bijna een 10 verdienen. Ook bekend is intussen dat het kabinet-Van Agt er voorlopig vanaf gezien heeft deze infla- tieneutrale belastingheffing door te voeren. Dat gebeurt om politieke redenen: de VVD ligt in het kabinet dwars op een detailpunt van de Hofstra- voorstellen, namelijk de be perking van de aftrek van hy potheekrente. Dr. Nobel heeft daar weinig goede woorden voor over. Hij erkend dat de technische uitvoerbaarheid van de Hofstravoorstellen pro blematisch is, maar aan een discussie over die uitvoering komen we helemaal niet toe nu de hele zaak op een van de miniscule onderdelen is afge ketst. „Er is niemand die tot op heden een zinnige aanval heeft gedaan op het rapport- Hofstra, behalve dat ze er te gen waren en dan nog op allen dit onderdeel van de hypo theekrenteaftrek. Ik wil dat in z'n omvang niet bagetalliseren. Het probleem is politiek gezien van grote betekenis, maar in de Hofstra-voorstellen een on dergeschikt onderdeel, waar van de auteur de politieke pro blemen ook heeft onderkend, door een overgangstermijn van vele jaren in te bouwen. Om politieke redenen komen we nu zelfs niet eens aan de discussie over de technische uitvoerbaarheid toe en dat is maatschappelijk gezien eigen lijk niet aanvaardbaar". De belastingadviseurs hebben ook moeite met het als maar geheim houden van het al zes maanden oude rapport-Bijster- veld over de belastingmoraal in Nederland. In dat rapport (en zo zijn we weer terug aan het begin van dit verhaal) staan volgens premier Van Agt „onthullende feiten" over de fraude, de ontduiking, het ontgaan en minimaliseren van de belasting door de belasting plichtigen in Nederland. Als reden van het niet openbaar maken van dit geschrift wordt aangevoerd dat het een grote les zou zijn in het ontduiken van de belasting. Daarop is aangedrongen een gekuiste versie van het rapport in de openbaarheid te brengen, maar ook dat is nog altijd niet gebeurd. „Volstrekt ten on rechte", menen de belastin gadviseurs. „Publikatie zou de duidelijkheid en discussie over het onderwerp belastingmo raal alleen maar ten goede ge komen. Nu wordt er alleen maar geheimzinnig gedaan en de indruk gewekt dat er ik weet niet wat allemaal aan de hand is en alsof iedereen maar naar hartelust fraudeert. En dat is heus niet zo: bedragen van 10 tot 20 miljard ontdui king per jaar lijken ons een slag in de lucht". ARJEN BROEKHUIZEN Amsterdam De aandelen- sector van de Amsterdamse effectenbeurs had het dins dag moeilijk. Maandag al bereikten verschillende be- ursindices het laagste punt van het jaar. De internatio nals openden dinsdag ge drukt. De obligatiemarkt daarentegen zette de stijgen de tendens van maandag voorzichtig voort. De nieuwe 9.25 pet. staatslening is goed ontvangen. In een dunne markt gingen de staatsfond sen met ongeveer een dub beltje omhoog. de internationals had men bij de opening moeite om in de dunne markt het aanbod te verwerken. Hoewel er geen bodem in de markt zat, kwam er op het lagere niveau bij Hoogovens en Akzo toch wat vraag los, zodat het staalfonds rond het middaguur 25,40 noteerde, een verlies van ze ventig cent, terwijl Akzo f 25,60 liet neerschrijven, eën achteruitgang van veertig cent. Kon. Olie boog verder door tot 145,80, een daling van bijna 2. KLM dook zestig cent omlaag op ƒ77. Unilever en Philips bleven iets dichter bij huis. De scheepvaart moest achter uit met Van Ommeren voorop. Dit fonds daalde 1,50 op f 209.50. De financiële sector telde de enige winnaar. ABN namelijk steeg 1 op 336. Op de lokale markt vielen een paar behoorlijke klappen. In KNP was er in de eerste perio de geen notering. Een advies was er wel, 30 bieden en 32 laten, tegen een vorige koers van ƒ33,60. Dit alles in ver band met de slechte situatie bij dochter Okto. Voor Hage- meijer, eveneens geen note ring in de eerste periode, advi seerde men 32 laten tegen een vorige koers van ƒ35. Ho- lec zag wederom 5 van de koers afgaan op ƒ80. Volker- -Stevin verloor 2,50 op ƒ67,50. VMF raakte ƒ1 kwijt op 40,50. Ennia zakte 2 op ƒ142, AMEV 1,70 op ƒ93,50 en Amfas tachtig cent op 118,20. Elsevier verloor 2 op ƒ243 en Audet ƒ1,80 op ƒ135. Voor Natff konden zelfs op 75 geen kopers gevonden worden. Twee Duitse inge nieurs willen voor een aandeel 125 betalen, maar dan wel voor nieuw uitgegeven kapi taal. Het hiermee verkregen gebruikt Naeff voor nieuwe machines. Winnaars waren Schokbeton, ƒ10 hoger op ƒ710, en Porce- leyne Flesch, 3 hoger op f 295. Fusie Wegener- Van der Veen rond APELDOORN - De voorge nomen fusie tussen Wege ner's Couranten Concern NV en Uitgeversbedrijf J.D. van der Veen BV te Winschoten (uitgeefster van o.m. de Winschoter Courant) is rond. Besloten is dat het ge hele geplaatste aandelenka pitaal van Van ddr Veen per 1 november 1979 wordt over gedragen aan Wegener, zo heeft Wegener bekendge maakt. De besturen van beide onder nemingen hebben de zelfstan dige voortzetting en het be houd van de in de redactiesta tuten omschreven identiteit van de door hen uitgegeven dagbladen gegarandeerd. Ook is de zelfstandige voortzetting van het grafische bedrijf en de uitgeverij te Winschoten, als mede de werkgelegenheid ge waarborgd. Zoals reeds aangekondigd zal de overneming deels in con tanten en deels door de uitgif te van certificaten van aande len Wegener plaatsvinden'. Alfa Laval NV te Amstel veen en A-S Niro Atomizer te Kopenhagen hebben overeen stemming bereikt over de overneming door Niro Atomi zer BV te IJsselstein van Ma chinefabriek J. en H.W. van der Ploeg te Apeldoorn. De overneming is geschied door aandelenkoop. Bij Van der Ploeg werken ongeveer 90 mensen, bij Niro 10. De vakor ganisaties hebben positief ge adviseerd. De overneming zal niet tot ontslagen van perso neel leiden, aldus Niro. Machi nefabriek Van der Ploeg is ge specialiseerd in het ontwerpen en vervaardigen van indam- pinstallaties en de acquisitie door Niro Atomizer betekent een verdere versterking van het leveringsprogramma van Niro op het gebied van indam- pinstallaties. Niro heeft op het ogenblik hoofdzakelijk engi- neeringsactiviteiten. Het verlies van de Kartonfa briek Okto in Winschoten (onderdeel van KNP) over 1979 en in de eerstkomende ja ren zal hoger zijn dan werd aangenomen bij het totstand komen van het financiering sarrangement met de mede- -aandeelhouder NOM en de overheid in begin 1979. De fi nanciële middelen van Okto zullen daardoor binnen afzien bare tijd onvoldoende zijn. KNP zal echter de verplichtin gen met betrekking tot de fi nanciering van Okto nauw keurig nakomen. Omdat het echter niet verantwoord is voor KNP om hogere verlie zen van Okto te dragen resp. te financieren dan waarvan begin 1979 is uitgegaan is een beroep gedaan op de overheid om andermaal steun te verle nen teneinde een basis voor continuiteit van Okto in de komende jaren te creëren in de voortdurende internationa le concurrentie. Dit heeft de Raad van Bestuur van KNP bekendgemaakt. In augustus van dit jaar werd het verlies van Okto voor 1979 al becij ferd op 19 min. In 1978 leed Okto 38 min verlies. WOENSDAG 7 NOVEMBER 1979 PAGINA 19 actieve aandelen a binnenlandse obligaties binnenlandse aandelen 215.00e Nagror Btydenst C Schuppen Wegener 74 Wyers Inter bonds beurs van New York buitenlands geld Portugese esc (100) Finse merkOOO) 50 75 63.75 Joegosl dinartlOO) e,io 1

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19