Kardinalen met paus in beraad over kerk Zware beveiliging bij proces moord Lord Mountbatten Peking waarschuwt Chinese dissident Duur overgangsperiode bepalend voor succes Rhodesië-conferentie Wijzigingen in kabinet Israël nog in bespreking Bloedige moordpartij in Milanees restaurant Toestand in Bolivia nog steeds verward Duitse 'groenen' doen mee aan ver kiezingen BUITENLAND LEIDSE COURANTMAANDAG 5 NOVEMBER 1979 PAGINA 9 DUBLIN Omgeven door strenge veiligheidsmaatregelen is vandaag in de Ierse hoofdstad Dublin het proces begonnen tegen twee mannen die wor den beschuldigd van de moord op Lord Mountbatten, die op 27 augustus om het leven kwam doordat zijn vis sersboot kort na het vertrek uit de ha ven van Mullaghmore door middel van een op afstand bediende bom werd opgeblazen. De verdachten zijn de 24-jarige Frank McGirl en de 31-ja rige Thomas McMahon. McGirl en McMahon zitten in de sterk beveilig de gevangenis van Portlaoise. Bij hun over brenging naar Dublin zijn vandaag de wegen waarlangs de gevangenen in een pantserwagen vervoerd worden beveiligd door scherpschut ters en een helikopter. McGirl en McMahon staan terecht voor drie rechters zonder jury, overeenkomstig de bepalingen van de Ierse wetten tegen het terrorisme. Dat er niet met een jury wordt gewerkt is een gevolg van de overweging dat een jury kan worden geïntimi deerd. In Dublin verwacht men dat het proces verscheidene weken gaat duren. Sinds vrijdag houdt de politie van de Ameri kaanse stad Philadelphia de 27-jarige Michael O'Rourke vast, die volgens de Amerikaanse po litie eveneens bij de moord betrokken is, maar die volgens de Ierse politie slechts een ontsnap te gevangene is. Dezer dagen wordt over de uit wijzing van O'Rourke beslist. De Ierse premier Lynch heeft de Amerikanen die de IRA steunen vijanden van Ierland ge noemd, omdat de IRA de vijand van de Ierse republiek is. Lynch verklaarde dit aan de voor avond van zijn vertrek naar de Verenigde Sta ten. Vannacht is een douanepost aan de Noord-' ierse grens door bommen verwoest. Niemand werd gewond. Vier doden na betoging tegen Klu Klux Klan GREENSBORO (DPA UPI) Bij een schietpartij tussen een kleine groep blanke Amerikanen en een groepering van voor namelijk zwarte burgers die een demonstratieve mars hield tegen de ex treemrechtse Ku-Klux- Klan, zijn zaterdag in de Amerikaanse stad Greens boro vier mensen gedood en tien gewond. Ongeveer 50 voornamelijk zwarte te genstanders van de Ku- Klux-Klan waren juist hun protestmars begonnen toen twee personenwagens met blanke inzittenden kwamen aanrijden. Vol gens een journalist die van het gebeurde ooggetuige was, werd plotseling het vuur geopend vanuit de auto's met blanken, nadat de demonstranten met ste nen hadden geworpen. Ze ker twaalf mensen aan beide kanten namen aan de schietpartij deel. Drie blanke mannen werden gedood en een zwarte vrouw. De demonstratie was georganiseerd door de Workers Viewpoint Orga nization, een groepering met communistische sym pathieën. Politiemannen boelen en bewa ken vier mannen, die ervan ver dacht worden betrokken te zijn geweest bij de schotenwisseling JERUZALEM Het Israë lische kabinet komt morgen opnieuw bijeen om een be sluit te nemen over de wijzi gingen in de regering die premier Begin heeft voorge steld. Gisteren is het kabi net op zijn vaste wekelijkse bijeenkomst niet tot een be slissing gekomen. Volgens de voorgenomen wijzigingen wordt minister van finan ciën Simcha Ehrlich tweede vice-premier, terwijl zijn Vrachtschip met chemicaliën vergaan SOUTHAMPTON (Reuter) De Griekse vrachtboot „Aeoli an Sky" van 6.540 ton is giste ren, 24 uur na een aanvaring met een Westduits vrachtschip in het Kanaal gezonken, zo meldt de Britse kustwacht. De bemanning was er zaterdag al per helikopter afgehaald. De politie heeft gewaarschuwd dat honderden vaten chemica liën kunnen aanspoelen. Er is zwavelzuur en chloroform bij. portefeuille naar Jigael Ho rowitz gaat. Begin zelf zou de post van buitenlandse za ken, die vakant is sinds het aftreden van Mosje Dajan, voorlopig blijven beheren. Tijdens de kabinetszitting werd veel kritiek geuit op de uitlatingen van minister Josef Burg van binnenlandse zaken, die als hoofd van de onder handelingsdelegatie naar het overleg over de autonomiek- westie in Londen, had ver klaard dat Israël zijn houding tegenover de PLO zou kunnen wijzigen, mits de PLO de ver nietiging van Israël uit zijn handvest schrapt en zich twee of drie jaar onthoudt van elke terroristische daad. Burg zei gisteren dat hij een „zuiver hypothetische verklaring" had afgelegd. De Israëlische stafchef Eytan is gisteren in de Israëlische pers hevig aangevallen, omdat hij, zoals bekend, de straf van een hooggeplaatste officier had verminderd, die een Palestijn se guerrillastrijder had laten doodschieten. Het gezagheb bende blad Haaretz noemde Eytan niet de juiste officier om aan het hoofd te staan van de strijdkrachten. Nieuwsgierigen groepen samen voor de nachtclub bij Milaan, waar acht perso nen, vijf mannen en drie vrouwen, in koelen bloede zijn vermoord. Het betrof naar alle waarschijnlijkheid een wraakactie van de maffia. (Van onze correspondent Piet Tum- mers) MILAAN In een klein alleen staand restaurant in Moncucco, een afgelegen buitenwijk van Milaan, vond een klant de lijken van vijf mannen en drie vrouwen. Het bloe dige tableau was het resultaat van een nachtelijke schietpartij, waar van behalve vier restaurantbezoe kers, de 29-jarige restauranthouder, een 19-jarige serveerster, de 52-jarige kokkin en een 43-jarige dienstbode het slachtoffer zijn geworden. De politie denkt dat de moordpartij het resultaat is van een afrekening tussen twee Maffiabenden, die elkaar de al leenheerschappij op de regionale drugs markt betwistten. De vier gedode gas ten, waaronder twee Argentijnen van Spaanse en Italiaanse afkomst, stonden bekend als drugshandelaren en afper sers. Een van hen is betrokken geweest bij de ontvoering van de zoon van een rijke industrieel, die na een gevangen schap van vele maanden tegen een hoge losprijs werd vrijgelaten. De res taurateur en zijn personeel zijn ver moedelijk doodgeschoten, omdat zij uit geschakeld moesten worden als getui gen van de moordpartij. Alle slachtof fers waren overigens door het hoofd geschoten. In de buurt van het restau rant stonden een Mercedes en een grote Renault geparkeerd, die in Nice en Marseille waren gehuurd. PEKING (UPI) Chinese dissidenten die politieke muurkranten verspreiden lopen het gevaar het lot te ondergaan van de illegale uitgever Wei Jingsheng, die onlangs tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Dit schrijft zaterdag het in Peking verschijnende blad „Nieuws van de Dag voor de Jeugd", het com munistisch partij-orgaan voor jonge „Het is onmogelijk problemen serieus of in de diepte te bestuderen via muur- kranten met grote karakters die in de straten worden opgeplakt", zo schrijft het blad. „Lezers die de relevante fei ten niet kennen zou het moeilijk kun nen vallen onderscheid te maken tus sen goed en slecht. De feiten tonen aan dat zulke muurkranten uitstekend ge bruikt kunnen worden door diegenen die als laatste motief hebben verwar ring te scheppen in de produktie, op het werk en in de samenleving als ge heel". Volgens het blad is „een klein aantal mensen uit op anarchie. Bezeten van de drang naar persoonlijke macht, verbe-- elden zij zich enige politieke invloed te door naïeve jongelui te mis leiden. Enkele van deze mensen keren zich tot buitenlanders om sympathie en steun, en ook om hun faam en invloed uit te breiden." Het 'blad besluit met de verwijzing naar de zaak van Wei en zegt: „Het is de moeite waard aandacht te besteden aan de les hoe Wei Jing sheng op het contra-revolutionaire pad kwam." Helikopters en manschap pen van het Rhodesische leger keren terug op hun basis, na een dagenlange actie tegen de guerrilla strijders van de Rhodesi sche nationalistische leider Nkomo in het buurland Zambia. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Het succes van de Rhode sië-conferentie, die al acht weken aan de gang is, hangt momenteel af van een mogelijk compromis tussen de Britten en het Patriottisch Front over de duur van de overgangsperiode. Dat is de tijdsruimte tussen het einde van de conferentie in Londen en de nieuwe algemene verkiezingen, voor Zimbab we officieel onafhankelijk wordt. Hoewel conferentie-voorzitter Lord Carrington van twee maanden spreekt, hebben de Britten geen duur op papier gezet. Het Patriottisch Front vindt dat een te korte overgangsperiode in het voordeel van de tegenpartij zou werken. Om die reden eist het Front een tijdsduur van niet minder dan zes maanden. Die eis wordt ge steund door president Nyerere van Tanzania. In de ogen van de Britten lijkt zes maanden on redelijk lang en bovendien gevaarlijk. Londen wil nu zo snel mogelijk verlost raken van het Rhodesische probleem. Als de tussenperiode te lang duurt, zou zich een heropleving van de vijandelijkheden kunnen voordoen met nieuwe problemen voor het Britse moederland. De eni ge uitweg is nu een compromis, dat in de buurt van drie maanden moet liggen, gedurende wel ke de guerrillastrijdkrachten van het Front in het leger van Zimbabwe moeten worden geïn tegreerd, volgens de eisen van het Front. Rhodesische commando's zijn zaterdag op hun bases teruggekeerd na drie dagen lang aanval len te hebben uitgevoerd op stellingen van guerrillastrijders in Zambia. LA PAZ De situatie in Bolivia, waar afgelopen donder dag een 'militaire staatsgreep een einde maakte aan het en kele maanden oude burgerlijke bewind van president Gue vara, blijft verward. In de hoofdstad La Paz is zaterdag de staat van beleg afgekondigd en een uitgaansverbod inge steld. Het land is tot en met vandaag door een algemene sta king lamgelegd en bij demonstraties tegen het nieuwe be wind van kolonel Natusch werden de afgelopen dagen ze ker 20 mensen gedood en meer dan 40 gewond. Het is nog steeds onduidelijk, of het nieuwe Boliviaanse regime de steun heeft van de hele strijdmacht. De weigering van een al gemeen geachte generaal om in de regering zitting te nemen, wordt door waarnemers echter gezien als een teken van de ver deeldheid binnen het leger. In La Paz deden het afgelopen weekeinde steeds meer geruchten over nieuwe staatsgrepen de ronde. Hierbij werd vooral de naam genoemd van generaal Pa- dilla, de door Natusch afgezette en onder huisarrest geplaatste stafchef van het Boliviaanse leger. Ex-president Guevara, die is ondergedoken, riep de strijdkrachten gisteren in een radio-inter view op i Natusch af te zetten. Zaterdagavond hielden studenten en arbeiders een grote demon stratie in de omgeving van het presidentiële paleis, dat geheel door tanks en pantserwagens is afgeschermd. Toen de demon stranten barricades opwierpen, werd door soldaten op hen ge schoten. Hierbij vielen vele doden en gewonden. (Van onze correspondent Piet Tim- mers) ROME In de zaal van de synode is vandaag, onder voorzitterschap van paus Johannes Paulus II, de door hem bijeengeroepen vergadering van het college van kardinalen begonnen. Het is de eerste keer sinds de zestiende eeuw dat een dergelijke algemene ver gadering van kardinalen buiten de con claven wordt gehouden. De bijeen komst wordt gezien als een eerste, schuchter begin bij het zoeken naar een andere bestuursvorm voor de kerk, waarbij de kardinalen en ook de bis schoppen nauwer worden betrokken. Officieel is over hetgeen er wordt bespro ken niet meer bekend gemaakt, dan dat het gaat om wat de woordvoerder van de Vaticaanse persdienst, pater Panciroli noemde „een discussie over actuele onder werpen die het leven van de kerk betref fen". Officieuze bronnen zeggen, dat de bestuursvorm van de kerk een van de eerste onderwerpen van bespreking zou vormen. Daarbij komen de positie van de curie en het contact tussen het Vaticaan en de landen van de wereld, alsmede de daar gevestigde clerus ter sprake. Een ander punt is de zorgelijke financiële positie van het Vaticaan, dat kampt met een voortdurend tekort aan liquide mid delen. Een lichtpunt is de stijging van de opbrengst van de zogenaamde Sint-Pieter spenning, waarmee bedoeld wordt het be drag, dat katholieken over de hele wereld opbrengen, speciaal voor het Vaticaan. Onder paus Paulus VI was de opbrengst ineengeschrompeld tot twaalf miljoen gul den per jaar, maar het afgelopen jaar is de opbrengst aanzienlijk gestegen. Gediscus sieerd zal ook worden over de vraag, of het Vaticaan moet overgaan tot het publi ceren van een balans. Paus Johannes Pau lus II zou daar een voorstander van zijn, maar sommige kardinalen menen, dat de ijzeren geheimhouding, die tot nu toe werd betracht, gehandhaafd dient te blij- Een derde punt zou zijn de houding van de kerk ten opzichte van de totalitaire re gimes, alsmede de houding van de kerk tegenover moderne ontwikkelingen op moreel, cultureel en wetenschappelijk ge bied. Onder dit agendapunt valt ook het dalend aantal roepingen van priesters en religieuzen in de hele wereld, alsmede het verzoek van plus minus zevenduizend priesters om te worden ontslagen van de afgelegde geloften. Paus Johannes Paulus II heeft dit tot nu toe geblokkeerd. Het priestertekort wordt door sommigen ge zien als het ernstigste probleem, dat tij dens de kardinalenvergadering, die tot donderdag duurt, ter sprake komt (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Meer dan dui zend afgevaardigden van allerlei onafhankelijke „groenen", „bonte" en „al ternatieve" milieugroepe ringen uit heel de Bonds republiek die afgelopen weekeinde in Offenbach bijeen zijn geweest heb ben, mede op grond van recente successen in enke le deelstaten, besloten om over te gaan tot stichting van een partij,, de „Groe nen" en om volgend jaar mee te doen aan de be langrijke Bondsdagver kiezingen. De constituerende verga dering zal in januari wor den gehouden. In Offen bach is ook het concept voor een partijprogram ma aangenomen waarin tot uiting komt dat men zich beschouwt als een al ternatief voor de betaan- de grote partijen dat voor ziet in een andere manier van benaderen van de eco nomische groei en een be ëindiging van de uitbui ting der natuur onder het motto: de wereld is er niet alleen voor ons maar ook voor de komende genera ties. De partij wil ecolo gisch, sociaal, democra tisch aan de basis en vrij van geweld zijn. De heftigste discussies werden gevoerd over het al dan niet toelaten van mensen die lid van een communistische partij zijn. Met geringe meerder heid werd uiteindelijk het voorgesteld verbod Op een dergelijk dubbel lidmaat schap verworpen. Don Martina: bezem door Antillen SCHIPHOL (ANP) De toe komstige premier van de Ne derlandse Antillen, don Mar tina, die op 13 november in functie treedt, heeft gezegd drastische bezuinigingen te gaan doorvoeren. Hij verklaarde zaterdagavond vóór zijn terugreis naar de An tillen op Schiphol, na een week van overleg met de Ne derlandse autoriteiten, dat de politieke patronnage moet ver dwijnen en er op financieel gebied „drastisch moet worden bezuinigd in zijn land". Als maatregelen voor een ge zondere financiële basis voor de Antillen noemde hij een personeelsstop voor de over heidssector, het beperken van dure dienstreizen en geen overwerk verrichten als het niet nodig is. Amnesty wraakt rechtspraak in Pakistan LONDEN (Reuter) Am nesty International in Londen heeft gisteren bekendgemaakt dat in de afgelopen drie we ken tenminste 300 arrestaties op politieke gronden hebben plaatsgehad in Pakistan en dat er reden is voor ernstige bezorgdheid over de gevoelige verslechtering van de situatie van de mensenrechten in dat land. Amnesty stelt voorts vast dat het aantal bestraffingen van „wrede, onmenselijke en ver nederende aard" in Pakistan op last van 's lands militaire rechtbanken, aanzienlijk is ge stegen. Van betrouwbare zijde is ver nomen dat sinds de regeling op 16 oktober de grondwet ge amendeerd heeft om het bur gerlijke rechtbanken onmoge lijk te maken vonnissen van militaire rechtbanken aan te vechten, tenminste 200 perso nen in het openbaar zijn ge steld, aldus Amnesty Interna tional. Gevangenen op Cuba vrijgelaten HAVANA (Reuter-AFP) In Havana is zaterdagavond van officiële zijde bekendgemaakt dat de laatste 400 politieke ge vangenen zijn vrijgelaten van de 3.600 wier invrijheidstelling vorig jaar was beloofd krach tens een overeenkomst tussen president Castro en Cubaanse ballingleiders in het buiten land. In Cubaanse gevangenis sen zitten nu nog ongeveer 600 politieke gevangenen van wie de meesten oorlogsmisdaden onder het regime van de vroe gere dictator Fulgencio Batista zouden hebben bedreven. Ondertekenaars Charta 77 vrijgelaten PRAAG (AFP) Vijf van de negen ondertekenaars van „Charta 77", die vrijdag in de Tsechoslowaakse hoofdstad op beschuldiging van terrorisme werden gearresteerd, zijn gis termiddag vrijgelaten. Dit is vernomen in kringen, van het manifest. Zij waren vrijdag aangehouden nadat de politie de hand zou hebben ge legd op een brief van „een on bekende", die daarin aankon- dige dat hij van plan was aan slagen te plegen en president Husak te vermoorden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9