KWJ neemt nieuw gebouw Koppenhinksteeg in gebruik Vierde Taptade werd groot succes uiameche Grote opkomst bij reünie lyceum Visser 't Hooft IffljMfê helpt u kiezen: keukens/bad VEEL BELANGSTELLING VOOR TRIËNNALE Feestelijk jubileum „De Randstadspelers Prijs voor Meesterschap voor Ida G.M. Gerhardt Zuiver zijden damesondergoed "STAD LEIDSE COURANT Ton van de Velden verrichtte de officiële handeling door het opplakken van een affiche. LEIDEN De Leidse afdeling van de KWJ, 4 de beweging van Werkende Jongeren nam t. zaterdagmiddag haar nieuwe pand aan de h' Koppenhinksteeg 2 officieel in gebruik. Ton w van de Velden, de eerste vrijgestelde (in vol- ledige dienst) van de Leidse KWJ en één van de oprichters verrichtte de opening door i. het plakken van een affiche op de gevel van het nieuwe pand met daarop het bericht dat de de KWJ zich zal blijven verzetten tegen de onderbetaling van werkende jongeren. Namens de KWJ-Randstreek sprak zaterdaga vond op de receptie die ter gelegenheid van de i. opening werd gegeven, Rob Klein. Hij ging in i op de ongeveer acht jaar oude geschiedenis van de Leidse KWJ. Het eerste pand van de bewe- r'ging van werkende jongeren bevond zich aan het Havenplein. Van daaruit werden acties on- dernomen tegen de slechte huisvesting van de werkende jongeren (bezetting Pelikaanflat) en onder meer ook tegen de INAS, de vervolgo pleiding na de huishoudschool. Op een gegeven moment werd het pandje aan het Havenplein te klein voor de groeiende activiteiten van de KWJ en men verhuisde naar het voormalig marinecomplex aan het Noordeinde 2a. Aange zien dit complex op de nominatie staat om ge sloopt te worden en er toch weer een gebrek aan ruimte ontstond werd gezocht naar een nieuw onderkomen, en dat werd gevonden aan de Koppenhinksteeg 2. „We zijn er trots op dat we nu jongeren kunnen ontvangen in een keu rig pand, waar flink wat vergaderruimte is, waar rustige zithoeken zijn om bij te komen, en dat een mooie keuken, een WC en een werk baar kantoor heeft. Dat zijn allemaal zaken die we op het kantoor Noordeinde moesten missen. Het enige gevolg hiervan zal zijn dat de KWJ in Leiden en omstreken weer ruimte heeft ge kregen om te groeien en nog meer en beter de belangen van werkende jongeren kan verdedi gen en verbeteren. We zullen blijven vechten voor minimumloon voor 18-jarigen, betere en goedkopere huisvesting, beter onderwijs en meer werk voor jongeren", aldus Rob Klein. S Vier gewonden E' bij ongeval XPlesmanlaan LEIDEN Vier inzittenden van een personenauto zijn gisteravond gewond geraakt bij een ongeval op de Ples- manlaan in Leiden. Het ongeluk gebeurde doordat een taxi plotseling van de rechter rijbaan naar de linker overstak, terwijl op de linker rijbaan reeds een auto n'ader- de. De taxi raakte deze auto tegen de flank. De autobes tuurder verloor daarna de macht over het stuur en botste tegen een lichtmast. De 22-ja- rige Leidse bestuurder en een 24-jarige inzittende Leidenaar liepen hoofdletsel op, terwijl een 22 jarige vrouw uit de auto been- en neusletsel opliep en een 16-jarig meisje beenletsel. Allen zijn naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Meisje breekt been LEIDEN Een 6-jarig meisje jit de Hoflaan is zaterdagmid dag gewond geraakt bij een ongeval. Het kind stak plotse ling de rijbaan van de Hoflaan over. Een naderende automo- blist kon het kind niet meer ontwijken. Het meisje kreeg een gebroken rechter boven been en is naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. LEIDEN Vele duizenden bezoekers vonden hun weg naar de Vierde Taptade die afgelopen vrijdag en zater dag in de Groenoordhallen werd gehouden, hetgeen voor de organisatie een on gekend groot succes beteken de. De Taptade stond in het teken van de optredens van de voortreffelijke muziek korpsen en de majorettenpe- letons. Veel belangstelling bestond er niettemin toch ook voor de Tweede Majoretten Instructie- dag, die zaterdagmiddag werd gehouden. Ongeveer 450 majo rettes, in leeftijd variërend van 8 tot 43 jaar en afkomstig uit alle delen van het land kregen onder leiding van het Holland Institute Twirling De partment een nieuwe en mo derne dans-twirl ingestudeerd. Voor het publiek was dat een leuke kans om eens te zien wat er allemaal moet gebeuren voordat een majorettenpeleton een goede en synchroon lopen de demonstratie van het hoog- benige werk kan geven. De meeste majorettes hadden de dans-twirl na afloop van de instructie al aardig on der de knie, zodat de instruc tiedag ook voor de deelneem sters een waardevolle tijdsbes teding bleek te zijn. Het hoogtepunt van de dag was de demonstratie door de diverse instructeurs en in- structrices, die nu eens een keer zelf de stappen moesten verrichten voor het oog van hun leerlingen. De deelnemers die het geheel met goed gevolg hadden afgelegd werden in het bezit gesteld van een fraai getuigschrift. Er werd enthousiast geoefend in de Groenoordhallen. LEIDEN Bijna 1000 personen bezochten afgelopen zaterdag de Triënnale, de groot opgezette expositie die de afgelopen weken (en ook nog deze week) is gehouden in het Leidse Waaggebouw aan de Aalmarkt 21. De belangstelling voor de Triënnale is tot afge lopen zaterdag niet zo goed geweest. Dit week einde werd de kunstmanifestatie omlijst met een concert door het leerlingen-blazersensem- ble van de Leidse Streekmuziekschool, dat middeleeuwse muziek ten gehore bracht. Het ensemble bestaat uit twaalf jongens en meisjes en staat onder leiding van Hans Stoop. Het Waaggebouw blijkt erg geschikt te zijn voor de optredens van kleine muzikale gezelschappen, die vaak elders in Leiden in te grote zalen moe ten musiceren. De gezelschappen die tot nu toe in de Waag zijn geweest waren erg tevreden over de akoestiek en de ruimte die het Waagge bouw hen biedt. In de nabije toekomst zullen waarschijnlijk regelmatig uitvoeringen van mu- ziekensembles in De Waag worden georgani- Ook werden er zaterdagmiddag dansdemon- straties verzorgd door de jazzballetgroep van Maijolein Brier. De Waag bleek zich hiervoor minder goed te lenen vanwege de stenen vloer, zodat bijvoorbeeld de „spitzen" niet konden worden gebruikt. Niettemin kwamen de dan sers en danseressen toch erg goed uit de voeten en zij oogstten veel bijval van publiek. De Triënnale, die in het teken staat van de kunstenaar en zijn materiaal is nog te bezoeken tot en met zaterdag 10 november. Er worden gedurende die tijd nog diverse culturele evene menten gehouden. Op donderdagavond vanaf 19.15 uur treedt Fred Cohen met zijn slagwerk- groep „Knock out" op. Op zaterdag 10 novem ber geven de renaissancegroep en en het blok fluitensemble van de Leidse streekmuziek school uitvoeringen van twee tot vier uur. Het geheel staat onder leiding van Piet Kunst. Van af vier uur die dag geeft kindertheatergroep „Pluisje" een voorstelling. LEIDEN Twaalf en een half jaar geleden begonnen de Randstadspelers en in die pe riode hebben ze zich ontwik keld tot een gezelschap dat jaarlijks 20 a 30 voorstellin gen geeft vol wervelend amu sement. Afgelopen weekeinde vierden de Randstadspelers hun jubileum in het St. An- thoniusclubhuis, dat twee avonden lang stampvol zat met enthousiaste supporters, die het gezelschap keer op keer toejuichten. Bram Lambooy, die als diri gent, zanger en arrangeur de stuwende kracht achter zijn ensemble is, wees in zijn inlei ding op de beperkte hulpmid delen die amateur-artiesten nu eenmaal hebben. Maar hier van was weinig te merken in het zeer afwisselende pro gramma: een James Lastnum- mer, country music, zigeuner liedjes en noem maar op. Het koor en orkest boden telkens een kleurige aanblik door de steeds weer andere kostuums. Verrassend vlot en schijnbaar moeiteloos werden de num mers gebracht, op een wijze die talent en hard werken ver ried. De solisten kwamen uit het gezelschap zelf. Sommige van hen wilden, zoals Gé Heij- nekamp, die de avond profes sioneel presenteerde, zei, een solistische poging wagen. En dat ging vaak verrassend goed. De al ervaren Mary Schaap had een mooie stem, met een grote expressie, die goed op de zaal overkwam. Albert de Best bezat zowel in zijn Lou Bandy- als Hawaiïnummers, de vlot heid van een ervaren tiest. Na een virtuoze slag werksolo dwong de gitariste Lucia bewondering af met haar vibrerende stem en prachtige uitspraak. Ook An- gely den Haan zong talentvol en met een mooie voordracht. Naast de soms wat al te rustige voordracht van Frans de Jong, was er die van Chris van Schie, die voral met het Wol- galied een echte prestatie le verde. Na de pauze luisterden twee buikdanseressen de reeks Hawaiïliedjes op. Jammer was dat hun succes te weinig aan dacht liet voor de 2 solisten. Na de quiz, een goede afwisse ling, volgden de Hollandse liedjes. Vooral de „Jantjes" werd talentvol gezongen, door o.a. Anneke v.d. Pluim. Een avond vol uitbundig ple zier en vaak van een echte ar tisticiteit. Bram Lambooy was er de spil van en kreeg na zijn zangsolo, tot slot een extra ovatie. Dubbel en dwars ver diend. DIRK VOOREN LEIDEN De dichteres me vrouw dr. Ida G.M. Ge rhardt ontving zaterdag in Nws. het Leidse Academiegebouw Goal. aan het Rapenburg de Prijs 1A30 voor Meesterschap 1979 van de Maatschappij der Neder- 17 24 landse Letterkunde. Ida Gerhardt is door de Com missie voor Schone Letteren voorgedragen voor de Prijs voor Meesterschap. De Prijs werd haar toegekend vanwege haar hele oeuvre, haar dich tbundels, vertalingen en dis sertatie. Ida Gerhardt debu teerde in 1940 met de dich tbundel „Kosmos". Andere dichtbundels die zij geschre ven heeft waren onder meer „Kwatrijnen in opdracht" (1947), „Het Levend Mono gram'^ 1955) en „De Slecht valk" (1966). Haar vertalingen van werk van Lucretius en Vergilius zijn veelgeprezen. Ida Gerhardt heeft in haar le ven al vele prijzen in ont vangst mogen nemen voor haar werk, onder meer de P.C. Hooftprijs en de Martinus Nij- hoffprijs. De overhandiging van de Prijs1 voor het Meesterschap vond plaats in de sfeervolle ambian ce van het Groot Auditorium van het Academiegebouw voor het oog van vele belangstellen den. De pianist Stanley Hoog land speelde romantische pia- nowerken en de groep Poëzie Hardop, bestaande uit Mies de Heer, Tineke Krol en Wendela de Vos droeg enige gedichten van Ida Gerhardt voor, af komstig uit de bundels „Vijf Vuurstenen", „De Hovenier', „Het Sterreschip", „De Raven veer" en „De Slechtvalk". Ida Gerhardt toonde zich in haar dankwoord bijzonder ver heugd over de Prijs voor Meesterschap. Na afloop van het officiële gedeelte volgde een geanimeerde receptie en velen maakten gebruik van de gelegenheid om mevrouw Ge rhardt met haar Prijs te felici teren. Moeder-kind relatie De moeder-kind relatie staat centraal op een studium generale dat vanaf donderdag 8 november gedurende vier bijeenkomsten wordt gehouden in zaal 11 van het Academiegebouw, aan het Rapenburg 73. Donderdag 8 november spreekt de heer H. Verhoog over de invoed van biologische denkbeelden op mens- en maatschap pijbeeld, de dames M. Oudehand en I. Vorrink gaan in op het thema „moeders en kinderen, vroeger, nu en el ders". Donderdag 15 november spreekt de heer H. Dienske over „Moeder en kind bij apen en mensen". De heer J. Hoekman houdt donderdag 22 november een voordracht over het functioneeren van biologische mo dellen binnen de menswetenschappen. Mevrouw R. de Kinater gaat vervolgens in op „Moederschap is mijn achilleshiel". Het studium generale wordt donderdag 29 november afgesloten met een forumavond over de maatschappelijke doorwerking van de moeder-kind re latie. In het forum hebben vertegenwoordigers van on dermeer het FNV-secretariaat voor vrouwelijke werk- némers, de werkgroep gezin en maatschappij van het CD A-vrouwen beraad en het Medisch opvoedkundig bu reau Leiden zitting. Alle bijeenkomsten beginnen om kwart over acht De toegang is gratis. Inlichtingen over dit studium generale zijn te krijgen bij het vor mingswerkcentrum, Rijn- en Schiekade 40, tel 144526. Koffie-ochtend Het clubhuis de Zevensprong aan de Benhardkade 35 start donderdag 8 november een koffie-ochtend voor vrouwen. Het is de bedoeling, dat iedere donderdagochtend van half tien tot half twaalf dergelijke bijeenkomsten worden geor ganiseerd. Praten met en leren van elkaar en bovenal ge zellig samenzijn is de bedoeling van de koffie-ochtenden. Voor eventuele kinderopvang is de nodige ruimte. Promoties Aan de Leidse universiteit zijn A.J. Baars uit Leider dorp en P.J.J. Hooijkaas uit Voorburg gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Promotors waren respectievelijk prof.dr. D.D. Breimer en prof.dr.ir. A. Rörsch en dr. R.A. Schilperoort Vocalistenserie De mezzo-sopraan Margreet van Gunsteren, de bariton Wout Oosterkamp en de pianist Rudolf Jansen, geven vrij dag 9 november een concert in de Kapelzaal van het K O-gebouw aan de Oude Vest. Uitgevoerd worden wer ken van Moussorgski en Debussy. Het concert is de eerste in een vocalistenserie die volksuniversiteit K O dit sei zoen organiseert. Het concert begint om kwart over acht Toegangskaarten zijn te krijgen op het bureau van K O, Oude Vest 45. Telefonisch zijn de kaarten te bestellen via nummer 141141. Jubileum De afdeling Leiden van het Nederlands verbond van ondernemers in de bouwnijverheid (NVOB) viert vrij dag 9 november haar 75-jarig bestaan. In de geheel ver nieuwde zaal van het NVOB-kantoor aan de Rijnsbur- gerweg 159 is ter gelegenheid van dit jubileum een re ceptie van halt vier tot half zes. Zondagochtendbijeenkomst Werkgemeenschap „De Ratel" houdt zondag 11 november weer een zondagochtendbijeenkomst in de grote zaal van het Leidse Volkshuis. Drs. J. Kien zal komen praten over het leven van Wolfgang Amadeus Mozart en zijn tijdgeno ten. De bijeenkomst begint om half elf. De toegangsprijs is een gulden vijfenzeventig per persoon. De Absolute Monarch WIKOR brengt op donderdag 6 november een Engels talige voorstelling die wordt gegeven door het Lamda Theatre uit London. Het toneelstuk, „De Absolute Mo narch" omvat een collage over het leven van Elisabeth I. Aanvang 20.15 uur, alle rangen kosten 4,50 LEIDEN De afgelopen zaterdag door het christelijk ly ceum dr. W.A. Visser 't Hooft georganiseerde reünie heeft meer dan 1000 oud-leerlingen op de been gebracht. De in het kader van het 60-jarig bestaan van de school opgezette hereniging is daarmee een groot succes geworden. Overdag volgden de oud-leerlingen in het hoofdgebouw aan de Kager- straat speciale lessen die werden gegeven door docenten en oud docenten. Op de foto geeft de biologieleraar G. Kooistra voor een aantal opvallend aandachtige oud-leerlingen een verhande ling over het onderwerp „Van Mendel tot DNA oftewel van bijen naar recombinatie van genen". Omstreeks zes uur werd het koude buffet door de hongerig geworden oud-leerlingen met veel smaak verorberd. Het docentencabaret gaf om acht uur 's avonds een meesterlijke uitvoering van haar programma „Meesterwerk". Daarna konden oud-leraren, leraren en oud leerlingen tot laat in de avond herinneringen ophalen en van die gelegenheid werd, omlijst met muziek, uitgebreid gebruik gemaakt. Leidenaar gedood HOOFDDORP De 31-jrige M. Visser uit Leiden is in de nacht van vrijdag op zater dag bij een verkeersongeluk in Hoofddorp (gem. Haarlemmermeer) om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde toen het slachtoffer met hoge snelheid inreed op een voor hem rijdende auto. Na de aanrijding sloeg de auto van het slachtoffer enkele malen over de kop. De be stuurder overleed ter plaatse aan zijn v dingen, aldus een politiewoordvoerder. ADVERTENTIE Zoals onderblouses, hemdjes, broekjes en slipjes, in naturel en zwart. Dun en toch warm. De prijs valt mee. Breestraat 126 Leiden 071-130960 fïQfin^ Treinverkeer Leiden drie uur vertraagd UTRECHT Het treinverkeer tussen Leiden en Den Haag heeft zaterdagmiddag van half één tot half vier vertraging ondervonden door een defecte trein op dat traject. Dit heeft een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen zaterdagavond meegedeeld. Omdat één spoor tijdelijk niet kon worden ge bruikt, vielen er enkele treinen uit en moest een gedeelte van het treinverkeer omgeleid worden via Breukelen. ADVERTENTIE bv Gebr. Rolff's Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel. 070 - 85 13 08

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3