Glastuinbouw behoedt consument voor saai en eenzi jdig win term en u Onderwijs waardeert „Het kleine Loo" hoog land en tuinbouw >0 LEIDSE COURANT MAANDAG 5 NOVEMBER 1979 PAGINA 11 WESTLAND „Met Arie Groene- velds klaagzang over te dure aardap pelen, enkele jaren geleden, nog vers in het geheugen, zou ik de huidige consument wel eens willen horen, wanneer hij gedurende de hele winter en het voorjaar elke dag slechts de keus had tussen een bord rijst of een bord rode kool. De continuïteit van produktie van dagelijks verse groen ten, waarvoor de Nederlandse tuin bouw borg staat, wordt wel eens te ge makkelijk en teveel vergeten". Aan het woord de heer H.A. Barendse, voorzitter van de Kring Westland LTB, tijdens de een dezer dagen gehouden al gemene ledenvergadering, die met het oog op het in november te verwachten stormachtige weer dieper inging op de stormen, die de tuinders te wachten staan en op de depressies, die de glas tuinbouw in het afgelopen jaar al hebben getroffen. De strenge winter van dit jaar heeft volgens de heer Barendse onder meer de vraag opgeworpen of het nog wel verantwoord is tuinbouwprodukten met zoveel evergie hier in Nederland voort te brengen en of dat niet beter en veel goedkoper in meer zuidelijke lan den kan gebeuren. „Kan een land als Is raël bijvoorbeeld in de winterperiode niet veel betere anjers op de markt bren gen? En geldt ditzelfde niet voor de komkommers uit Griekenland en de to maten uit Marokko, Roemenië en van de Canarische Eilanden?". Volgens de heer Barendse zou het wel eens goed zijn voor de Nederlandse consument om zich te realiseren wat het zou betekenen, wan neer de markt enige tijd verstoken zou blijken van verse groente. In bijna ge heel Europa was in de afgelopen winter de groente een duur en schaars artikel geworden. Het was toen de Nederlandse glastuinbouw, die ondanks de strenge winter, dagelijks de Europese consument van een vitaminerijke, verse krop sla H.A. BARENDSE: „CONTINUÏTEIT VANPRODUKTIE VANDAGELIJKS VERSE GROENTE WORDT VERGETEN kon voorzien. Dat dezelfde krop sla net zo goed uit andere landen met veel min der energie op de Westeuropese markt zou kunnen komen gelooft de heer Ba rendse niet. Afgezien nog van de kwali teit van het produkt, waaraan kan wor den getwijfeld, vraagt het transport uit Spanje, Italië en Griekenland en de daarmee samenhangende koelkasten eveneens niet weinig energie. En wat te denken van de tranportkosten per vlieg tuig van produkten die aan de overkant van de Middellandse Zee vandaan moe ten komen? Deze landen zijn mogelijk in staat om perodiek concurrerend op te treden, maar zij missen toch de mogelijk heden om een en ander regelmatig het hele jaar rond waar te maken. „Onze be zwaren richten zich dan ook tegen de periodieke marktverstoring, die daar dikwijls het gevolg van is", aldus de kringvoorzitter, die dit vooral de „heren ciritici" in „BruSsel" onder de neus zou willen wrijven. Gasprijs Voorzitter Barendse: „Desondanks zitten wij sinds 1 oktober met een gasprijs, die hoger ligt dan de rentabiliteit in onze be drijfstak thans toelaat. Dit komt hard aan, temeer omdat onze kosten nu een maal niet afgewenteld kunnen worden op het eindprodukt. Wij moeten onze kosten zelf dragen en dat betekent, dat de verhoging van anderhalve cent een directe vermindering kan betekenen van het geimiddelde ondernemersinkomen ter grootte van twintig procent". De LTB-voorman vindt het dan ook on juist en niet terecht om de aardgasprijs, die de tuinbouw moet betalen te vergelij ken met onder meer die van de industrie of die van de consument, die deze kan doorberekenen in het eindprodukt ot vergoed krijgt via de prijscompensatie. Hun zorgen hierover hebben de tuinders op 19 oktober massaal kenbaar gemaakt in de veiling Delft-Westerlee, waar een grote bijeenkomst over dit vraagstuk is gehouden. In de komende maanden moeten de tuinbouworganisaties volgens de Kring Westland L.T.B. alles op alles zetten om voor de tuinbouw meer duide lijkheid op dit punt te verkrijgen. Daar bij moet voorop blijven staan, dat het in lopen op de olieprijzen slechts zeer gelei delijk dient te gebeuren. Winter Wat de moderne tuinbouw in de strenge winter betreft meende de voorzitter, dat deze bedrijfstak de winterse toets der kritiek over het algemeen goed heeft doorstaan. Al waren er hier en daar wat schadegevallen en al moet het glastuin bouwbedrijf zich verder aanpassen aan dergelijke strenge winters, toch blijkt duidelijk, dat de technische uitrusting in het algemeen op de bedrijven up to date" is. Nog nooit zoveel tomaten in Europa geoogst Lossen van tomaten in de veiling Bleiswijk. DEN HAAG In de Euro- pese gemeenschap zijn nog nooit zo veel tomaten geoogst als dit jaar: 5,7 mil joen ton, waardoor het oog- strecord van vorig jaar met een half miljoen ton is ge slagen. In de jaren 1974 tot en met 1978 was de gemid- recordoogst is ge raamd door het statistisch bu reau van de Europse ge meenschap, het produktschap voor groenten en fruit heeft de bevindingen van het bu reau in Nederland bekendge maakt. De tomaten nemen dit jaar bijna een kwart voor hun rekening van de EEG- groenteoogst, die volgens een nog heel voorzichtige raming 24.3 miljoen ton bedraagt. Dat is 0,4 miljoen ton minder dan vorig jaar, maar even veel als in 1977. De fruitoogst wordt geschat op 17,5 miljoen ton, iets kleiner dan de oogst van vorig jaar (17,7 miljoen ton), maar groter dan die van 1977 (15,1 miljoen ton). Voor ruim 38 procent bestaat de fruitoogst uit appelen. Peren nemen 11,5, sinaasappelen 9, perziken 8,5 procent voor hun rekening. TIJDSCHRIFT OVER LAND EN TUINBOUW DEN HAAG Gemiddeld ruim een zeven. Dat is het waarderingscijfer dat leer krachten geven aan Het Kleine Loo, het informatie tijdschrift voor het onder wijs over land- en tuin bouw. Uit een onderzoek naar het gebruik van Het Kleine Loo, verricht door bureau Synthese in op dracht van de Stichting Pu blic Relations Land- en Tuinbouw (de uitgeefster van het blad), blijkt over vrijwel de gehele linie een hoge, positieve waardering voor inhoud en uiterlijk van het blad. Het Kleine Loo wordt zes maal per jaar gezonden aan alle onderwijsinstellingen in Nederland. Elk onderwijsty- pe ontvangt een gratis abon nement. De informatie over alle mogelijke aspecten van de land- en tuinbouw en van de met de agrarische wereld verbonden handel en indu strie blijkt zeer welkom te zijn op de scholen. De enquête wijst uit, dat driekwart van de leerkrach ten Het Kleine Loo in de les gebruikt en een nog iets ho ger percentage maakt er ge bruik van bij het voorberei den van de les. Negentig pro cent van de ondervraagden bij het basisonderwijs is het HET KLEINE LOO eens met de stelling. „Voor docenten is het lezen van Het Kleine Loo een goe de manier om aanvullende kennis op te doen." Bij het voortgezet onderwijs is dit percentage 83%. Projecten Het Kleine Loo bewijst zijn nut bij het uitvoeren van projecten. Het circuleert tij dens de les, er worden ko pieën gemaakt van artikelen voor de leerlingen of er wor den gedeelten van artikelen in de les geciteerd. Het blad komt in alle klassen van het basisonderwijs en het voort gezet onderwijs van tijd tot tijd van pas. Het meest verschijnt het ech ter in de hoogste klassen van het basisonderwijs en de laagste van het voortgezet onderwijs. Dat is trouwens ook de leerlingengroep waar-' op de samenstellers zich rich ten. Desgevraagd acht 969 van de ondervraagden van het basi sonderwijs het blad geschikt voor docenten van het basi sonderwijs en 94% van de do centen van het voortgezet onderwijs achten het voor hun eigen categorie geschikt. Beide groepen docenten von den het blad juist iets minder geschikt voor de andere groep. Naam Ongeveer tweederde van alle ondervraagden had de laatste drie nummers van Het Klei ne Loo gelezen. De me3ste docenten lezen sommige arti kelen. Er is een vrij hoog percentage (9% basisonder wijs en 17% voortgezet onder wijs) dat élles leest wat in Het Kleine Loo staat Gemid deld besteedt men twintig minuten tot een half uur aan het lezen van het blad. Uit de enquête komt eigenlijk maar één negatief aspect naar vo ren: men vindt de naam niet goed gekozen, voornamelijk omdat deze niets zegt over de aard van het blad. OPLOPENDE PRIJZEN VOOR VEEL GEWASSEN Voor veel gewassen lopen de prijzen op, dit wordt voor een belangrijk deel veroor zaakt door het kleiner worden van het aanbod. Op het ogenblik is de marktsitua tie vrij bevredigend. Het is echter niet zo dat de hogere prijzen die er thans voor een aantal gewassen betaald worden, het hele seizoen goed kunnen maken. Het to tale teeltresultaat wordt er slechts in ge ringe mate door beïnvloed. Voor de teelt van herftskomkommers en de nateelt van paprika's moet er gesproken worden van een gunstige uitzondering. Voor deze bei de teelten zijn de resultaten zeer bevredi gend. Komkommers Op donderdag 1 november daalde de komkommerprijs over de hele linie met 2 dubbeltjes per stuk. Als oorzaak voor deze prijsdaling valt de le november aan te wijzen. In Duitsland is dit een vrije dag en als gevolg hiervan stagneert de export. Er wordt daarom rekening gehouden met het feit dat dit prijsverval van tijdelijke aard zal zijn. Voor de komende week wordt er weer op een herstel gerekend. Eind vorige week lag de gemiddelde prijs tussen de 51 en 71 cent per stuk voor de sorteringen van 41 tot en met 76. Minder tomaten De aanvoer van tomaten begint nu in een snel tempo af te nemen. Toch is de aan voer nog steeds groter als vorig seizoen. De prijs liep in de loop van de vorige week op naar gemiddeld 1,76 per kilo voor de A-I-tomaten. Het gaat hier echter om een gemiddelde dagprijs en het is niet uitgesloten dat de prijs de komende week weer meer onder druk komt. Een sterk prijsverval lijkt echter eindelijk tot het verleden te behoren. Het tomatenseizoen is en blijft ondanks de hogere prijzen die er nu betaald worden, een teleurstellend geheel. Hier valt niets meer aan te veran deren. De veilingbrief wordt ingevuld De groene paprika's werden in de loop van de week iets goedkoper, de gemiddel de prijs daalde naar 2,76 per kilo. Het aanbod van rode paprika's bleef van be perkte omvang, hierdoor kwamen er zeer aantrekkelijke prijzen tot stand. Voor een kilo rood werd er gemiddeld 5,42 be taald. Deze prijs steekt zeer gunstig af bij de prijs van vorig jaar. De aanvoer van -ood kan de komende week wat groter uitvallen, maar de prijs zal naar verhou ding hoog blijven. Het andijvie-aanbod is dit jaar aanmerkelijk groter geweest als vorig seizoen. Hier lijkt nu verandering in te komen. Voor de kwalitatief goede an dijvie worden er hogere prijzen betaald. In de afgelopen week lag de prijs op 60 cent per kilo. Deze prijs lijkt zich te hand haven. Het aanbod van spitskool is ook groter als vorig jaar, toch is de vraag naar dit gewas redelijk. Er wordt voor de ko mende week op een aanhoudend ruim aanbod gerekend, de prijs zal rond de 30 cent per kilo liggen. De aanvoer van Chi nese kool neemt verder af. als gevolg hiervan zal de prijs oplopen. Er wordt een prijs verwacht die rond de 30 cent per kilo zal liggen. Bloemkool De topaanvoer van bloemkool is weer achter de rug. De prijzen trekken aan. Voor de „zessen" werd er 1,31 per stuk betaald. De prijs zal gelijk blijven of nog iets verder oplopen. Koolrabi wordt nog steeds aangevoerd, het seizoen loopt dit jaar duidelijk langer door als vorig jaar Er werd 54 cent per stuk betaald, de prijs kan de komende week verder oplopen Ook het spinazie-seizoen loopt langer door, de aanvoer is echter thans zeer be perkt. De prijs ligt op 1,50 per kilo, ook hier zijn hogere prijzen mogelijk. Voor prei is er sprake van een vaste marktsitu atie. Er wordt veel prei geëxporteerd naar West-Duitsland. Daarnaast is er export naar Frankrijk, Oostenrijk en België. De veilingprijs bedroeg 69 cent per kilo. Er wordt voor de komende week weinig ver andering verwacht. De resultaten op de slamarkt waren de afgelopen week niet direkt zo overweldigend, er kwam een veilingprijs van 20 cent per krop tot stand. De aanvoer van natuursla zal de komende week snel kleiner worden, hierdoor ont- staat er wat meer ruimte voor het toene mende aanbod van glassla. De prijs kan iets oplopen. Voor radijs werd er 52 cent per bosje betaald. Het aanbod blijft steeds van grotere omvang als vorig seizoen. Het ziet er niet naar uit dat hier verandering in komt. De prijs krijgt hierdoor weinig kans om te veranderen. Een echte herfst- en wintergroente als boerenkool bracht gemiddeld 40 cent per kilo op. CCWS OP WEG NAAR DE 575 MILJOEN Met Allerheiligen en Allerzielen in zicht, viel het niet te verwonderen dat afgelo pen week een topper was in de totale bloemenhandel. Deze week zette in met zoiets van 130.000 bos troschrysanten en 300.000 stuks geplozen. Dat liep in het eind van de week uit op een totaal van ruim zes miljoen troschrysanten en twee miljoen normaal geplozen plus anderhalf miljoen jaarrond geplozen. Ondanks de forse aanvoer, viel in het algemeen niet over de prijzen te klagen. Maar dat omzetcijfer telt toch niet volle dig mee met het totale omzetbedrag over de maand oktober, dat vergeleken bij de zelfde maand van het vorig jaar een stij ging te zien gaf, waarbij meteen moet worden aangetekend, dat de grotere aan voer de grootste bijdrage tot die stijging leverde. De maand oktober gaf voor wat de snijbloemen betreft aan de CCWS een omzet van 52.521.271,67 tegen' f 47.137.500,28 vorig jaar, een stijging dus met 5.383.771,39 of ruim 11 procent. De potplanten trokken er harder aan met een totaal omzetcijfer van 5.599.031,27 tegen vorig jaar oktober 3.430.879,79, een stijging met 2.168.151,48 of ruim 63 procent! Als gevolg van deze oktober-bijdrage, is het omzetcijfer van de CCWS van 1 janu ari tot en met 31 oktober gestegen tot f 470.556.302,96 tegen 423.962.443,52 vo rig jaar, een vermeerdering met f 46.593.850,44 of bijna 11 procent. Ondanks de gunstige weersomstandighe den in het eerste kwartaal is er toch alle kans dat de geraamde omzet aan de CCWS voor dit jaar van 575 miljoen zal worden gehaald. Het was afgelopen week geert gemakkelijke taak van het personeel en leiding om het veilingbedrijf goed te laten verlopen, personeelsgebrek veroor zaakte hier en daar problemen maar het lukte in goede samenwerking ook met de handel, om de ruim dertig miljoen pro dukten niet alleen in de veilinggebouwen te krijgen, maar om die er ook weer uit te werken na de tocht langs de kooplieden- banken. Ook de rozen namen afgelopen week een belangrijke plaats in met totaal van rond de vier miljoen, eerlijk verdeeld tussen de kleine en grote soorten. Er was bijna 30 procent meer dan dezelfde week van het vorig jaar. Van trosanjers met bijna 4 mil joen was de aanvoer 17 procent en van 1.300.000 gerbera zelfs het dubbele. Alleen op maandag werd aan de CCWS voor ruim vier miljoen gulden omgezet. Het totale omzetcijfer bedroeg afgelopen week 14.908.684,93 bij ruim 30 miljoen bos of stuks tegen f 28.817.737 en aanvoer van 2 miljoen minder in oktober vorig jaar. Nadat in het begin van de week de prijzen behoorlijk waren liepen zij in de laatste dagen weer wat terug. Blijkbaar heeft de handel zich voldoende „ingedekt". Met de bloeiende potplanten verliep het goed, beter dan met de groene planten die in prijs daalden. Wat gemiddelde prijzen zijn met tussen haakjes die van dezelfde week in het vo rig jaar: Amerikaanse anjers 56 (42) tro sanjers 40(39) anthurium 1,25 (1,20) snij- groen 15 (16) jaarrond troschrysanten 50 (47) idem geplozen 84 (88) normaal 1,69 (1,79) idem geplozen 67 (70) freesia 29 (23) gerbera 53 (58) gladiolen 17 (17) irissen 24 (34) leliekelken 74 (66) lelietakken 56 (46) cymbydia groot 81 (86) idem klein 24 so- nia 38 (46) rozen groot 46 (52) klein 31 (33) belinda 30 (33) red garnette 18 (22). Er kwamen ook nog bijna 100.000 impor tanjers met een prijs van 38049, importro zen 27-40 en import statice 38-58 Voor deze week zal de markt vermoedelijk een wat rustiger beeld gaan geven, hoewel de aanvoer niet zoveel wijziging zal onder gaan in de aanvoer, gezien de weersom standigheden die ook nog voor wat bui tenbloemen blijven zorgen. IJZEREN VRAAG-EN-AANBODWET BIJ BOLLEN Waarom doet men in het bollenvak vaak zo moeilijk, als het in feite allemaal zo simpel is? Als de kwekerij er maar voor zorgt, dat men niet meer teelt dan afgezet kan worden, zit men steeds „gebeiteld". Daar heeft men geen marketing-experts, geen struktuuronderzoek en ook geen fol low up voor nodig. Dat zijn op zich na tuurlijk wel nuttige zaken, maar de ijze ren vraag-en-aanbodwet blijft ook Het Bloembollengebeuren beheersen. Crocussen Kijk naar de crocussen. In 1973 lagen de kwekers van dit knolgewas luidkeels om hulp, bijstand en versterkende middelen te jammeren. Men had het areaal uitge breid tot 616 ha. en dat was duidelijk te veel van het goede. Gevolg: de prijzen be-, landden in de goot. Bollen telen en geld er op toeleggen is een bezigheid, waar men snel grotelijks balen van krijgt. Dus ging de beplante oppervlakte omlaag. Eerst in een traag tempo - in 1974 stond er nog 607 ha - maar toen dat kleine beetje niet hielp, zette men het mes er forser in. In 1975 re gistreerde men een oppervlakte van niet meer dan 550 ha en een jaar later kwam men nèt niet aan de 500 bunder. Intussen waren de prijzen al wat aangetrokken, maar niettemin bleef het areaal krimpen: 475 ha. in 1977, 445 ha. in 1978 en dit jaar 422 ha. De prijzen zijn - we hebben U dat reeds eerder gemeld - de pan uitgerèzen. Het is niet overdreven te spreken van on gekend hoge noteringen. Als de kwekers van dit artikel nu met beide benen op de grond blijven staan en het areaal maar langzaam laten toenemen, dan zitten ze goed. Er kan best wat meer aanbod ko men en de prijzen mogen ook gerust lager worden, want ook dan kan men nog op de meest comfortabele wijze op fluweel blij ven zetelen. Alleen ondoordachte grote uitbreidingen kunnen dat fluweel in brand steken. Hoe het niet moet, hebben de kwekers van irissen laten zien. De producenten van dat gewas hebben gouden jaren be leefd. Dat leidde echter al snel tot grote uitbreidingen. In 1976 teelde men 810 ha., in 1977 was het areaal al 854 bunder ge worden en hoewel men toen vele schoten voor de boeg kreeg gelost, deden de kwe kers net of hun neus bloedde en breidde men de oppervlakte steeds fors uit: in 1978 kwam een areaal van 942 ha. uit de bus en dit jaar bijna 1000 bunder. Wel, dat heeft men geweten! Die toename was veel te groot. Men kan niet ongestraft in enkele jaren van 800 naar 1000 ha. gaan. als daar geen groeiende markt te genover staat. En die markt groeide niet. Integendeel: die werd aangetast door het Hyacintenkwekers plukken vruchten van verstandig teelt beleid. toenemende aanbod van Statice uit Israël. Niettemin bleef men toch uitbreiden en dat kregen de producenten lelijk op hun brood. U kunt er rustig een lief ding on der verwedden, dat er dit najaar minder irissen worden opgeplant dan in de herfst van 1978. De teelt van irissen heeft dit jaar handenvol geld gekost en daar wil men snel een punt achter zetten. Lelies Dat hebben ook de kwekers van leliebol- len laten zien. Ook zij meenden aanvan kelijk dat de bomen tot in de hemel groeien. De oppervlakte die in 1974 rond 500 ha bedroeg, was een jaar later al op 600 bunder gekomen, in 1976 op bijna 900 ha en in 1977 passeerde men de magische grens van 1000 ha. Maar toen was het ge beurd ook. De prijzen zakten met veel ge raas door de fundamenten. In 1978 zette men de eerste stappen op de weg terug. Lang niet in voldoende mate en daarom nam men dit jaar nog meer gas terug. Men kwam nu aan een areaal van 1040 ha, maar dan dient men wel te bedenken, dat de oppervlakte van de grote boosdoener Enchamtment kromp met 180 ha! Men zal met deze lelie trouwens nog meer moeten afremmen. Tulp< en i de leliekwekers hebben la ten zien hoe het niet i constateert, dat de oppervlakte tulpen in vier jaar tijd van 5000 naar bijna 6000 ha. is gegaan, dan mag men zijn hart met bei de handen vasthouden. Dat moét kapot lo pen, als men met ingang van du seizoen begint met een vermindering van het are aal. Met name dat van die cultivar Apel doorn. Maar ook deze stem zal wel weer die van een roepende in de woestijn zijn Hyacinten en narcissen De hyacintenkwekers hebben getoond oog voor de realiteit te hebben. Ze lieten het areaal sinds 1976 constant teruglopen. En daar plukken ze nu de vruchten van. Ook de narcissenkwekers hebben de voet op de rem gehouden. Het areaal van dit bolgewas draait nu al jaren rond 1500 ha. Dat is mooi genoeg, want op de achter grond is daar altijd de dreiging van de concurrentie uit Engeland. Daar worden nu ook grote oppervlakten narcissen ge produceerd, maar sinds het Verenigd Ko ninkrijk lid is van de EEG, was de tijd daar rap voorbij dat men het op een koop je kon doen. Ook in Engeland zitten de lo nen in de lift en kringelt de kostenspiraal omhoog. Daarom is de kans, dat de Neder landse narcissenkwekers door de Engel sen worden weggevaagd alleen maar denkbeeldig

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11