In een ballon vlieg je op de genade van de wind Een ongewone vakantietip: Het landelijke El- cot Park Hotel, nabij Newbury, in het Engel- se graafschap Berkshire, organiseert gere geld zogeheten „Hot Air Ballooning Week ends". Dit jaar betalen de hotelgasten 45 pond voor twee overnachtingen, inclusief alle maaltijden, een voordracht met film of dia's over heteluchtballons, plus de moge lijkheid om als het weer van de partij is op een zaterdagavond of zondagmorgen mee de lucht in te gaan en/of de ballons per .auto te volgen. De luchtwaardigheid van elke ballon wordt gecontroleerd door het Britse ministerie van luchtvaart. Alan Noble, die deze ballonweekends leidt, zegt over de I veiligheid kortweg: „We hebben nog geen enkele passagier verloren!". Huisjes, boerderijen en lijnrecht geploegde voren glijden geruisloos onder LONDEN Het zacht glooien de Zuidoostengelse landschap glijdt geruisloos onder ons voorbij. Omdat onze hoogte nauwelijks driehonderd meter bedraagt, kunnen we alles dui delijk zien: voorbijgangers die wuivend stil blijven staan, koeien in de wei, die ons ver baasd nakijken, kleine huisjes, boerderijen en. lijnrecht ge- 1 ploegde voren. Er mag dan veel mis zijn met het aardse milieu waarin wij leven, maar als je de wereld bekijkt vanuit de mand van een heteluchtbal lon, biedt ze toch nog een mooi gezicht. Onder ons staat nu alles in fraaie herfstkleuren. Balloncommandant Alan Nobel wil per se, dat ive wat bruin gele blaren plukken uit de top van een hoge eik. Hij trekt aan een kabel, die in de blauw en wit gestreepte ballon boven ons hoofd een kleine val opent, waardoor onmiddellijk hete lucht ontsnapt. Zacht en zonder moeite daalt de ballon, die door de wind in de richting van de stoere elk gestuurd wordt. Een ogenblik later scheert de mand rakelings voorbij de top van deze eeuwenoude boom, die misschien al veel meegemaakt heeft, maar dit nog niet. We hebben net genoeg tijd om een takje af te breken, dat we later triomfantelijk naar de begane grond zullen brengen. Na deze stunt moeten we weer de vrije hoogte in. Alan draait één van beide pitjes open. De propaangasvlam schiet brullend naar boven. Hij maakt ongeveer vijftig keer zoveel lawaai als de bran der van een kampeer-kookapparaat en verwerkt een hitte die overeenstemt met die van een hondertal gasfornuizen. Het gebrul duurt maar even. Alan Noble is een zuinige jongen; hij zet het gas weer op een Jaag pitje. Zolang de temperatuur in de enorme bolvormige zak boven ons hoofd niet minder'dan 100 graden Celsius bedraagt, lopen wij geen gevaar naar beneden te vallen. Alan moet maar één of twee keer pér minuut een kleine hoeveelheid vloeibaar propaangas verbranden om zijn ballon op constante hoogte te houden. is verbazend eenvoudig. Je zou bijna zeggen: een kind kan het doen, op voorwaarde dat zijn armen lang genoeg zijn om bij de branders te, kunnen. Het enige wat je nodig hebt, is een grote, langwerpige zak in dunne nylon, een stevige tenen mand, twee branders en drie of vier propaangascilinders. Je mand wordt met betrouwbare stalen kabels vastgemaakt aan de nylon zak, die je vol hete lucht moet zien te krijgen. Vindingrijke broers Zodra de ballon gevuld Is, ga je geruisloos omhoog. Dit danken we niet alleen aan de moderne vooruitgang, maar ook en ze ker niet in het minst aan de heren Etienne en Joseph Mont- golf ier, twee schrandere zonen van een papierfabrikant in het Franse Annonay, die al in 1782 ontdekten dat stijgende damp een bijzondere betekenis heeft. Hij gaat omhoog omdat wêrme lucht lichter is dan gewone lucht. Montgolfiers maakten geschiedenis op 19 september 1783 r het Hof van Versailles. Daar lieten ze een primitieve lucht ballon opstijgen, die ze de Montgolfiére gedoopt hadden. Hij was gemaakt van papier. In de mand van dit brandbare gevaarte za ten een tam, een haan en een eend. De ballon ging keurig de hoogte in en keerde een poosje later niet ver van het startpunt veilig terug naar de aarde. Zijn mekkerende, kraaiende en kwa kende passagiers waren ongedeerd. Nadien werden ze zonder pardon op het feest menu gezet. Dat was het begin van de luchtvaart. Op 23 november van het zelfde jaar stegen voor de eerste maal in de geschiedenis men sen op vanuit het Parijse park La Muette. Hun fraaie papieren ballon was uitbundig versierd met kleurrijke tekeningen. In de mand zaten twee koene Fransen: de markies van Arlandes en andere waaghals, die luisterde naar de naam Pilatre de Ro- ziers. Beide mannen verbrandden voortdurend wol en vochtig stro onder de opening van hun ballon. Op die manier werd de lucht in de bolvormige zak lekker warm gehouden. Zo slaagden ze erin een hoogte van nagenoeg duizend meter te bereiken De moedige balloncommandanten daalden later ongedeerd neer in de nabijheid van hun vertrekpunt. Vandaag de dag hebben we geen nat stro en wol meer nodig om onze heteluchtballon tot in de wolken te krijgen. De temperatuur kunnen bereiken, als het daar boven niet te fris en te ijl voor je is. Maar de moderne hete luchtballon- commandant .blijft het liefst onder de 600 meter. ,,Op geringe hoogte vliegen is het leukst", zegt Alan Noble. ,,Dat kun je natuurlijk alleen als er niets in de weg staat. Boven een weiland dalen we bij voorkeur niet onder de 300 meter, om het vee niet te laten schrikken". Alan is de nog jon ge directeur van een adverten tie- en public relations-firma in Reading. Hij beoefent de hete- luchtballonsport niet alleen als hobby, maar ook als bijver dienste. De meeste van de on geveer 1800 ballons van dit soort in Engeland horen toe aan grote firma's, die ze ge bruiken voor publicitaire doel einden. ,,Het is een erg prettige hobby", zegt Alan, terwijl hij zijn brander nog eens laat loeien. „De Amerikanen zijn er zowat twintig jaar geleden mee begonnen. Vloeibaar propaangas in flessen en reusachtige nylon zakken hebben de moderne hete- luchtballonsport mogelijk gemaakt. In Engeland wordt ze al twaalf jaar beoefend". ,,ls het een veilige sport?", vragen we. ofschoon het geen zin meer heeft om ons nog te bedenken, omdat we al een half uur hoog en droog in de lucht hangen. ,,lk vind van wel", antwoordt onze commandant. Opstijgen in een heteluchtballon is minder riskant dan een drukke straat oversteken. In een ballon zoals deze kan niet veel verkeerd gaan. De nylon zak is dun, maar toch heel sterk; de vlam komt trou wens nooit in aanraking met het weefsel. Tenminste niet in nor male omstandigheden. Een plotselinge, krachtige windstoot kan het verzengende vuur als een steekvlam omhoog jagen. Brandt hij dan een groot gat in het weefsel, waardoor de hete lucht snel kan ontsnappen, dan stort je onvermijdelijk te pletter. Onlangs is dat in Amerika gebeurd". de richting 1 Gelapte broek Omdat we een zorgelijk gezicht trekken, voegt Alan er snel aan toe dat een dergelijk ongeluk zich in Engeland nog nooit heeft voorgedaan. Kleine scheuren of gaatjes zijn niet belangrijk", zegt hij. ,,Als je goed kijkt, merk je trouwens dat mijn ballon er op sommige plaatsen uitziet als een gelapte broek. Na avontuur lijke landingen hebben ive steeds verstelwerk, vooral wanneer er prikkeldraad in de weg stond". Het weer is van grote invloed voor de heteluchtballonvaart. Als het te hard waait of te mistig is, komt er van vliegen niets. Bal loncommandanten houden ook niet van nat weer. De felle kleu ren van het nylon weefsel, die van de ballons zo'n mooi gezicht maken als ze hoog in de heldere lucht zweven, worden dan gauw smerig. En je krijgt zo 'n enorme zak niet in een gewone wasma chine! Onbestuurbaar Je bent overigens volkomen afhankelijk van de wind. Als je in de mand van zo'n ballon klimt, weet je nooit van tevoren waar je te recht zult komen. Het ding is namelijk onbestuurbaar. Handige balloncommandanten kunnen wel eens gebruik maken van lucht stromingen om van richting te veranderen. Maar ook die moge lijkheid hangt in de eerste plaats af van de weersgesteldheid. In een heteluchtballon vlieg je dus op de genade van de wind. Het is echt geen transportmiddel voor mensen die dringende af spraken hebben. Zelfs bij bladstil weer voel je dat een geheim zinnige, sterke hand de ballon in een bepaalde richting duwt. Verder ga je niet de verwachte kant uit, ook al kende je vóór je vertrek niet alleen de richting maar ook de snelheid van de wind. Vooral bij rustig herfstweer houdt de wind je voor het lapje. De ballon van Alan Noble kwam op een gegeven moment praktisch volledig tot stilstand. En daar hingen we dan, tweehonderd meter boven een wei zonder koeien, net of Alan het anker uitgeworpen had. Maar een heteluchtballon heeft geen anker, antwoordde onze flegmatieke boordcommandant. ,,ln een ballon moet je ge duld hebben", merkt onze flegmatieke boordcommandant op. ,,Er komt straks wel weer schot in". Hij had gelijk. Eensklaps zette de ballon zich opnieuw in bewe ging, maar we gingen nu een heel andere kant uit. Dat was voor Alan Noble het sein om via zijn boordradio onze volgauto, die er gens aan de kant van een weg stond, uitvoerig op de hoogte te brengen van onze gewijzigde reisroute. Zo'n volgauto vol jonge helpers is absoluut noodzakelijk wanneer je aan heteluchtballonvaart doet. De bemanning van die wagen kan snel een ambulance oproepen als je onverhoeds veronge lukt. Haar eerste taak is evenwel het zorgvuldig bij elkaar schar relen, netjes opvouwen en pijlsnel wegbrengen van een ballon, die pas geland is. Omdat de meeste heteluchtballons neerkomen op veld of wei, moet die bergingsoperatie vlug gaan, vóór een ra zende boer op je afkomt om met zijn karabijn een paternoster in je nylon te schieten. Op de borrel Sommige boeren houden helemaal niet van onze visites uit de lucht", zegt Alan Noble. „Voor we landen, proberen we dan ook een veld uit te kiezen dat toebehoort aan een boer, die ons gun stig gezind is. We hebben geluk, want in de streek waar wij deze sport beoefenen, wonen een paar rijke hereboeren, die zelf een ballon bezitten. Daar is er een bij, die ons op een borrel trak teert, telkens wanneer we zijn grondgebied aandoen". Die helpers in de volgauto hebben het vaak niet gemakkelijk om je op het spoor te blijven. De man achter het stuur moet alle zij- en binnenwegen grondig kennen. Als de ballon neerkomt op een plaats die niet direct bereikbaar is, veroorzaakt dat altijd moei lijkheden. De piloot landt dus bij voorkeur in de nabijheid van een openbare weg. Vóór je de lucht ingaat, heb je ook veel hulp nodig. Heteluchtbal lon vaart is geen sport, die je op je dooie eentje kunt beoefenen. Er komt zoveel bij kijken, dat je wel twintig handen kunt gebrui ken. Een ruime wagen, desnoods voorzien van een trailer waarop de ballon en andere uitrustingsstukken geplaatst kunnen wor den, is een uitkomst. Die vracht wordt meestal naar de wei van een bevriende boer gereden. Op de grond wordt de ballonmand voorzien van de branders en de propaangasflessén. Een rubberslang verbindt een van die cilinders met een van de beide branders. Inmiddels wordt door andere nijvere helpers de nylon zak opengegooid en over zijn volle lengte en breedte uitgespreid op de grond. Terwijl een paar mensen de onderkant openhouden, wordt door middel van een draagbare ventilator lucht in de ballon geblazen. Hij staat er snel bol van. Een lucifertje... In de kortste keren gelijkt dit gevaarte op een reusachtige tent in helle kleuren. Met zijn helpers heeft de balloncommandant de mand, waarin nu drie of vier zware gasflessen staan, op haar zij kant geplaatst, zodat de branders in de richting van de opgebla zen zak gekeerd zijn. Hij pakt daarna eenvoudig een lucifer en steekt een van de branders aan, die direct begint te loeien en hete lucht in de ballon spuit. Nauwelijks enkele seconden later komt er al beweging in de zak. Hij begint te zwellen en vertoont neiging zich op te richten. In een paar minuten is het een echte ballondie als een dikke pad destoelwolk boven zijn rechtop staande mand gaat hangen en de kabels driftig doet spannen. Als je helpers de mand niet in bedwang hielden, zou je nu al hoog boven de wei bengelen. De voorbereiding van je ver trek per heteluchtballon ge beurt liefst achter of vóór een beschermende rij bomen en struikgewas, die de wind te genhouden. Een opgeblazen ballon is voor de wind nu een maal een makkelijke prooi. Wegens het gevaar dat daar aan verbonden is, vliegen de piloten in de zomer bij voor keur 's morgens tussen zes en negen en 's avonds tussen half vijf en half acht. In het najaar wordt die tijd 's mor gens verlaat en 's avonds ver kort, omdat het zo vroeg don ker is. 's Winters vliegen de heteluchtballons uiteraard veeI minder. Binnen de genoemde tijd het dreigt bij gunstige standigheden zo goed als geen gevaar van forse luchtstromin gen, die de ballon plotseling kunnen meesleuren en het le ven van de piloot en zijn pas sagiers in gevaar kunnen bren gen. De meeste balloncommandanten kunnen niet veel volk meene men. Een ballon van gemiddelde grootte draagt een tenen mand waarin plaats is voor hooguit drie personen, inclusief de piloot. Je moet rekenen, dat in elke hoek van de mand een fles pro paangas staat. Grotere ballons dragen een mand, die plaats biedt aan vijf personen, maar zo'n gevaarte heeft dan weer meer gas nodig. Het einde van onze heerlijke luchtreis begint te naderen. Alan Noble kijkt al uit naar een geschikt landingsterrein. ,,Hoe lang kun je in de lucht blijven?" vragen we. ,,Een paar uren", zegt hij. Als de wind meezit, legt zo'n heteluchtballon in die tijd een kleine 50 kilometer af. ,,Alan, hoeveel kost je ballon?" Ongeveer 300Q pond. Maar de prijs kan tot 8000 pond gaan, voor een grotere en nog fraaiere zak. Toch is dat minder geld dan voor een ouderwetse gasballon, die een dik, rubberachtig omhulsel heeft. En het gas dat wij gebruiken, is ook minder duur. Een fles propaangas van 44 pond kost ongeveer 15 pond ster ling. Maar je moet wel rekenen, dat ,,hot air ballooning", zoals deze sport in het Engels genoemd wordt, even duur komt als een klein vliegtuig. Verzekerings maatschappijen vragen een premie van 500 pond per jaar voor een heteluchtballon, die jaarlijks gemiddeld niet meer dan 50 uur vliegt en een gemiddelde levensduur heeft van hooguit vijf jaar". ,,Maar hoe word je balloncommandant?" ,,ln Engefand kun je niet zo maar een ballon kopen, hem opbla zen en ermee de lucht ingaan. Je hebt een vergunning nodig. Die krijg je pas als je twaalf uur gevlogen hebt als tweede piloot en een inspecteur van het departement van de luchtvaart je vaar digheid in de wolken getest heeft. Bovendien moet je schriftelijk een vrij zwaan examen afleggen in luchtwetgeving. navigatie en andere aanverwante wetenschappen. Als je daarin geen 70 pro cent haalt, krijg je de sterk begeerde vergunning niet. Omdat de laatste jaren zoveel firma's zich ballons aanschaffen en de oplei ding plus het examen veel tijd vergen, zijn er nog steeds te wei nig piloten". Gevaarlijke obstakels Balloncommandant Alan Noble heeft inmiddels een aantrekkelij ke groene wei zonder vee in 't oog gekregen. ,,Nu moeten we uit kijken", zegt hij. ,,Er mogen geen struiken of bomen in de weg staan. Telefoondraden en kabels van de elektriciteit zijn even eens gevaarlijke obstakels. Over prikkeldraad hebben we het al gehad". Moeder Aarde komt snel naar ons toe. Voor we 't weten, hangen we vlak boven de grond. ,,De knieën gebogen houden", beveelt boordcommandant Noble. ,,Je mag ook neerhurken, als je dat verkiest. Hou de lussen vast aan de binnenkant van de mand. Opgelet, daar komt de eerste klap!" De tenen ballonmand komt onzacht in aanraking met het malse gras van de wei. „We zullen opnieuw de hoogte ingaan en nog enkele meters voortgesleept worden", waarschuwt Noble ons. „De wind doet nooit graag af stand van zijn meesterschap over de^pallon". De enkele meters worden er wel twintig. We blijven maar hotsen en botsen over die wei. Het duurt lang eer de wind dit spelletje beu is. Tot we zo goed als compleet tot stilstand komen. „In de mand blijven", beveelt onze piloot. Anders gaat hij opnieuw omhoog. Nu moeten we op onze helpers wachten. Die kerels mogen zich wel haasten, want ze kosten mij 30 pond per uur!" Alans woorden zijn nog niet koud, of de bemanning van onze volgauto, die hij per radio gewaarschuwd heeft, wipt al over de schutting. Stevige han den grijpen de mand beet en houden haar in bedwang. In een oogwenk staan we weer met beide benen op vaste grond. Het Is een heerlijke tocht geweest. Net zoals de twee Franse waaghalzen van precies 196 jaar geleden, toen ze veilig geland waren na hun eerste trip per heteluchtballon, voelen we ons de koning te ROGER SIMONS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 23