Bewoners Zeeburg' willen procederen tegen bouwer Gouden trouw in Voorhout Noordwijkse raadhuisplannen nog dit jaar in gemeenteraad Sassenheim zal Hoofdstraat spoedig van provincie kunnen overnemen Milde straffen voor Katwijkse vissers Voorhoutse kleuter school kost 4,5 ton „GEMEENTE NOORDWIJKERHOUT MEDE AANSPRAKELIJK" Verhoging veertarief Valkenburg - Oegstgeest REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 PAGINA 7 NOORDWIJK Het is de bedoeling om nog deze maand of anders in december de proble matiek van de raadhuisbouw in de gemeente raad te brengen. Burgemeester Mr. Bonnike deelde dit mede tijdens de debatten over de bc- groting-1980. Bepaalde uitspraken van de raadsleden in de discussie lichtten iets op van de sluier, die nog altijd over de bouw van een nieuw raadhuis ligt. Tot nog toe werd namelijk over deze zaak een merkwaardige geheimzinnigheid betracht. Bij de algemene beschouwingen van de fractie voorzitters waren over het toekomstige stadskan- toor een aantal opmerkingen gemaakt en dit was voor Alkemade (CDA) aanleiding om het stand punt van zijn fractie duidelijk te stellen. Nieuw bouw op een andere plaats dan het parkeerterrein naast het bestaande gemeentehuis is voor het CDA acceptabel, maar daarin dient dan wel de dienst van openbare werken opgenomen te worden. Met deze uitspraak stelde het CDA zich lijnrecht tegenover de VVD-Gemeentebelang, die voor de secretarie en de diensten van openbare werken en gemeentebedrijven apart wilde bouwen. Een deel van het college, met burgemeester mr. Bonnike aan het hoofd is daarentegen nog altijd geporteerd, voor raadhuisbouw op het aangrenzende parkeer terrein. Alle diensten zouden daarin een plaats kunnen vinden. Belangrijke plannen als deze dienen in fasen te worden behandeld, die tussentijds in een openbare discussie kunnen worden gebracht. „Dit is fout ge gaan bij de raadhuisbouw", meende Admiraal (VVD/Gem. Bel.). „De Zwarte Piet wordt nu toe geschoven naar wethouder Ted Jansen", aldus de fractiewoordvoerder. „Deze heeft wel de lont aan gestoken, maar voor een bom, die al onder de raadhuisplannen lag." Admiraal verweet het colle ge en met name de voorzitter een tekort aan open heid. Nog steeds heeft geen openbare discussie over het raadhuis plaatsgevonden en het raadslid was daarom van oordeel dat het college ten aan zien van de thans ontstane moeilijkheden sportief de hand in eigen boezem behoorde te steken. Burgemeester mr. Bonnike was het niet met Admi raal eens. De commissie voor de raadhuisbouw is als eerste verantwoordelijk voor de gang van za ken. De voorzitter betreurde de ontwikkelingen. Onder alle raadhuisplannen hebben ai bommen gelegen, merkte mr. Bonnike in het vervolg van zijn repliek op. Hij vond het nog de vraag of de thans aangedragen alternatieven zo erg haalbaar zijn. Uit de woorden van Alkemade was in ieder geval duidelijke geworden dat het alternatief van de VVD/Gemeentebelang goed op de tocht staat, stelde de burgemeester vast. Over de bouw van een raadhuis moeten we niet beslissen met een 10—9 of 127 stemverhouding, maar met een zo groot mogelijke meerderheid van de raad, hield hij de fracties voor. Het bezwaar tegen de massaliteit van de voorgeno men bouw in de oude dorpskern vond mr. Bonnike niet steekhoudend. De architect, de stedebouwkun- dige van de gemeente en ook Monumentenzorg zijn van mening dat deze bouw toelaatbaar is. Ad miraal zei het nuttig te vinden als de zaken eens duidelijk op een rij werden gezet. „Ik voel er niets voor om thans een raadhuisdebat te houden", verklaarde Alkemade en hij deed er dan ook verder het zwijgen toe. Schaap (PvdA) sprak als zijn oordeel uit. dat het college in de zaak van de raadhuisbouw te weinig bestuurskracht had getoond. Hij deed een beroep op de fracties zich niet in te graven op de eigen standpunten. De P.v.d.A. is bereid alternatieven te bekijken. Overi gens is de fractie van mening, dat in een belangrijk plan ook tussentijdse politieke uitspraken moeten worden gedaan, betoogde de voorman van de soci alisten. KORTWEG WARMOND In het 'Tref punt' aan de Warmondse Her enweg wordt vrijdag 2 en za terdag 3 november een bazar gehouden ten bate van de Her vormde Kerk van Warmond. Op zaterdag is er bovendien een kaas- en wijpavond met om 21.00 uur de trekking van een loterij. De openingstijden zijn vrijdag van 15.30 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 22.00 uur. Zaterdag van 15.00 tot 17.00 uur en vanaf 19.30 uur. SASSENHEIM - De toneel groep 'Elckerlyc' geeft in Sas- senheim op zondag 4 en dins dag 6 november een uitvoe ring van de klucht „De kat op het spek" van John Dole. Het toneelstuk wordt op de plan ken gebracht in 'Cees en Ine-' ke' aan de Sassenheimse Hoofdstraat. De toegangsprijs van de uitvoeringen die beide om 20.15 uur beginnen be draagt 4 gulden. SASSENHEIM In Huize Sint Bernardus aan de Sassen heimse Hoofdstraat wordt woensdag 7 november de jaar lijkse fancy fair gehouden ten behoeve van de bewoners van dit verzorgingstehuis. De ope ningstijden zijn van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 c Evenementen vormen onder meer: boetseren en tekenen voor de jeugd, optreden i het bejaardenkoor. een monstratie wafelbakken een grote loterij. LISSE De Carnavalsvere niging De Gaapstokken ver welkomt zaterdag 10 novem ber de nieuwe Prins Carnaval voor het nieuwe seizoen. Op een feestelijke bijeenkomst 'Het Trefpunt' aan de Lissese Schoolstraat, wordt de carna valsprins traditiegetrouw om 11 minuten over elf geïntrodu ceerd. VOORHOUT De nieuwe voorzitster van de Vrouwen beweging Voorhout is mevr. Gierstberg. Zij volgt mevr. Jansen van Gennep op. Het nieuwe seizoen wordt inge gaan met 185 leden. De traditi onele verloting werd gewon nen door mevr. J. Bax-Spaan. VOORHOUT Aan de leden van de commissie financiën zal vanavond het voorstel worden gedaan een voorlopig krediet van f 450.000.- beschik baar te stellen voor de bouw van een christelijke kleuter school naast de Boerhaave- school aan de Boerhaaves- traat. De instemming van de com missieleden wordt gevraagd onder voorbehoud van het krijgen van de goedkeuring voor de bouwplannen van de minister van onderwijskun sten en wetenschappen. Wanneer de nieuwe school wordt gebouwd, komt het tot nu toe voor het christelijk kleuteronderwijs gebruikte houten schooltje „De Bijen korf" leeg. Wat de definitieve bestemming ,ervan zal zijn is nog niet vastgesteld. Wel is eerder in het gemeentebestuur de suggestie naar voren ge bracht om het te bestemmen voor de huisvesting van de peuterspeelgroep Voorhout, die wanneer de oude Bisschop pelijke Nijverheidsschool aan de Leidsevaart wordt afgebro ken op straat zal staan. Het echtpaar W.S. van Schooten - van den Berg uit Voorhout viert dinsdag 6 november het 50-jarig huwelijksfeest met een receptie in café restaurant Boerhaave aan de Voorhoutse He renstraat. De 78-jarige W.S. van Schooten is 'geboren en ge togen' in Voorhout waar hij tot zijn pensionering het vak van bloembollenkweker uitoefende. Zijn evenoude vrouw is af komstig uit Noordwijk. Het gouden bruidspaar heeft zes kin deren en 7 kleinkinderen. Dinsdagmiddag is er van half vijf tot zeven uur gelegenheid om het echtpaar in Boerhaave te feliciteren. NOORDWIJKERHOUT De leden van de kopersvereniging „Zeeburg" in Noordwijkerhout hebben het bestuur de opdracht gegeven om te onderzoe ken wat de mogelijkheden op collectief of individueel gebied zijn om een pro ces te beginnen tegen de bouwonderne ming Spaarneveste uit Haarlem. Men voorziet namelijk moeilijkheden (en heeft ze gedeeltelijk al) met de techni sche uitvoering van de premiekoopwo ningen, die volgens de vereniging niet wordt afgehandeld volgens de techni sche omschrijving en tekeningen. Moeilijkheden rond het uitbreidingsplan „Zeeburg" zijn sinds de start van het project schering en inslag. In eerste in stantie had de kopersvereniging zowel met de gemeente (lees wethouder Heems kerk) als de bouwonderneming Spaarne veste grote moeilijkheden. In het jaarver slag wordt echter gesteld dat de verhou ding met de gemeente de laatste tijd goed is. Wel stelt het bestuur dat er van ge meentewege missers zijn gemaakt bij de opzet van het plan, die mede ten grond slag liggen aan de nu levende moeilijkhe den. Met Spaarneveste is de verhouding nog duidelijk erg troebel. Praktisch alle voorstellen van het bestuur worden door deze onderneming terzijde geschoven of met een vaag antwoord afgedaan. Men verwijst naar de verwikkelingen rondom het aantrekken van een bouwinspecteur, die namens de kopers de bouw moest be geleiden. De bouwonderneming wilde in deze niet meewerken door deze inspecteur toegang te verschaffen tot het terrein en het bestek ter inzage te geven. Hierdoor stuitte verschillende onderhandelingen met eventuele bouwinspecteurs af. Wel deelde het bestuur mee dat er een opleve ringsinspecteur was aangetrokken, die de leden zou adviseren bij de oplevering van hun huis. De vereniging heeft nu al een groot aantal klachten over de te bouwen of gebouwde huizen. Deze variëren van het niet nako men van de technische gegevens, het ver schuiven van de opleveringsdatum en het niet constateren van een regelmatige voortgang in de bouw tot het verstrekken van onjuiste informatie door Spaarneveste aan diverse partijen. De vereniging con stateert: „Spaarneveste wijkt op een aan tal punten af zonder zelf enige konsek- wenties te willen dragen en laat de kopers het gelag betalen." Men constateerde verder dat de oproep aan dé leden om de technische omschrij ving en de tekeningen op te vragen en te waarmerken niet tevergeefs was geweest. „Nu hebben we tenminste een wapen in handen om het onrecht vte pakken", zo stelde men. In een voorstel vroeg het bestuur aan de leden de afwijkingen niet te pikken en de raad van arbitrage in te schakelen bij ge schillen. Veel leden zagen op tegen het in dividueel optreden tegen de bouwonder neming. Men pleitte met klem om de mo gelijkheden te onderzoeken Spaarneveste collectief aan te pakken. Verder vroeg men zich af of de gemeente geen steun kon verlenen in deze zaak. Voorzitter Belt verklaarde dat wethouder Heemskerk formeel niets kon doen. daar hij geen par tij was in deze. Een lid van de kopersvere niging wees er echter op dat de wethou der in een hearing had verklaard per soonlijk garant te staan voor een goede oplevering van de huizen. „Hij moet zich daar dan maar eens aan houden", zo stel de men. Verder vond men dat de gemeen te wel degelijk een instrument in handen had om Spaarneveste te dwingen het c tract na te komen. Van elk te bouwen huis wordt namelijk een bedrag 1 5000,in een door de gemeente te heren fonds gestort. Dit wordt pas aan bouwonderneming uitbetaald als de ople vering naar wens is verlopen. Tenslotte besloot men dan ook de uitspraak wethouder Heemskerk en het fonds, nog eens onder de aandacht van de gemeente te brengen. Verder besloot men de moge lijkheden van het collectief en individueel procederen te onderzoeken bij verschil lende instanties. Men gaf daarbij hei ad vies alvast een rechtsbijstandsverzekering af te sluiten. LEIDEN De ondernemer van het veer Valkenburg-Oegstgeest heeft de Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland om een tarief- verhoging gevraagd. Het ministerie van Economische Zaken heeft geen bezwaar te gen de verhoging, die van 7,14 tot 33,3 va rieert. Voor personen en rijwielen bedraagt de ge vraagde verhoging vijf cent. waarmee het tarief op respectievelijk 0.35 en 0.45 cent komt. De knipkaarten stijgen voor personen van 2.40 naar 2,80 en voor rijwielen van 3.20 naar 3.60. De exploitant heeft om de verhoging verzocht, omdat zijn weekloon slechts f 2.16,- bedraagt. Als de verhoging van kracht wordt, komt het weekloon op f 3.00,- per week (de veerman is 91 uur per week voor bediening aanwezig). Bazar Leythenrode: Dertien mille De jaarlijkse bazar die gisteren in het verpleegtehuis „Ley thenrode" in Leiderdorp werd georganiseerd mag een groot succes genoemd worden. De organisatoren spraken zelfs van een verrassend hoge op komst. De opbrengst van de bazar wordt geschat op onge veer 13.000 gulden. Samen met de opbrengsten van ande re aktiviteiten is nu een bedrag van rond de 17.000 gulden be schikbaar voor het onderhoud van de invalidenbus van het verpleegtehuis. SASSENHEIM De nota van aanbieding bij de begroting 1980 van de gemeente Sassenheim bevat dit jaar veel wederwaardigheden over de verkeerssituatie in de Sassen heimse Hoofdstraat. De problematiek is bekend. De politie ke partijen in Sassenheim en ook de meeste inwoners van het bollendorp zijn er voor dat de Hoofdstraat wordt afge sloten, vooral het gemotoriseerde verkeer. Een zaak waar ook het gemeentebestuur wel voor te vinden is, zij het dat dit bestuur de moeilijke taak heeft telkenmale te wijzen op de juridische en procedurele moeilijkheden bij de afslui ting. Enkele weken geleden kwam de Hoofdstraat in het nieuws door een originele actie van een aantal middenstan ders die de betreffende straat tot voetgangersdomein ver klaarden. 1970 heeft de gemeente onderhandelingen gevoerd met Provinciale Waterstaat over overname van de Hoofdstraat. Deze onderhandelingen liepen vast op de afkoopsom in relatie tot de onderhoudstoestand van de weg. maar ook de vraag of de ge- naast de eigendom ook de beheersbevoegdheid over de u kunnen verkrijgen bleek een obstakel te zijn. Zonder dat de gemeente Sassenheim het beheer over de weg zou ver krijgen, zou het overnemen van de oude rijksstraatweg volko men zinloos zijn. Het ziet er thans naar uit dat de Hoofdstraat binnen niet al te lange tijd wel door de gemeente Sassenheim overgenomen zal kunnen worden. In de aanbiedingsbrief wijst het college uitdrukkelijk beschuldi gingen van de hand als er niet met voldoende voortvarendheid i deze zaak zou zijn gewerkt. Bovendien wijst het college erop dat de situatie inmiddels zo is veranderd dat-Sassenheim niet meer een bedrag van meer dan een miljoen voor de weg zal moeten betalen, maar dat "de gemeente een bedrag van 2.279.700.- ontvangt en daarnaast op een jaarlijkse bijdrage in de onderhoudskosten kan rekenen van ongeveer vijftienduizend gulden. Zou de weg dus te vroeg zijn overgenomen dan zou de gemeente grote financiële schade hebben geleden. Wanneer de uitkomsten van het verkeerscirculatieplan bekend zijn. zal er met Provinciale Waterstaat, de eigenaar van kruis punt Noord, onderhandeld kunnen worden om het verkeer niet meer rechtdoor de Hoofdstraat in te laten gaan, maar rechtsaf de Van Pallandtlaan in te sturen. Want hoewel Sassenheim ei genaar van de Hoofdstraat wordt, zal de gemeente provinciale eigendom, kruispunt Noord, kunnen Kennelijk heeft de gemeente goede hoop dat de onderhandelin gen met Provinciale Waterstaat over kruispunt Noord zullen slagen, want in het investeringsschema 1980-1984 zijn al grote bedragen opgenomen om de nodige reconstructiewerkzaamhe den in de Hoofdstraat te kunnen Sluitende begroting SASSENHEIM De begro ting voor 1980 van Sassenheim is wederom sluitend, zonder dat over de saldi reserves moet worden beschikt. In de nota van aanbieding bij de be groting wordt gezegd dat de financiële positie van Sassen heim zeker nog gezond is, maar dat er wel een voorzich tig financieel beleid gevoerd zal moeten worden om deze positie gezond te houden. Veel van de Sassenheimse begro ting is al behandeld in het on langs door de raad besproken meerjarenplan. In de ontwerp begroting is een bedrag van 243.292,24 voor onvoorziene uitgaven opgeno men. Hiervan is een bedrag van ƒ176.700 bestemd voor de dekking van de lasten 1980 van een aantal geraamde in vesteringen en van 66.592.24 voor de overige onvoorziene uitgaven. Deze post onvoorzie ne uitgaven wordt door het college voldoende geacht. Het totale budget in de begro ting bedraagt 23.176.629,42 te gen 21.649.139.79 in de primi tieve begroting voor 1979. Dit is dus een stijging met zeven procent KATWIJK/DEN HAAG Het Haagse Economische ge rechtshof heeft gisteren vier Katwijkse visserijbedrijven tot lichte straffen veroor deeld. Heel wat milder was de beoordeling, dan de poli tierechter voor economische aangelegenheden in eerdere instantie had gedaan. Tegen de uitspraken van deze laat ste waren de visserijbedrij ven in hoger beroep gegaan. Het gerechtshof legde boetes op van respectievelijk 6.500. 500, 450 en 1500 gulden, terwijl de politierechter eerder de be drijven in dezelfde volgorde had veroordeeld tot 15.000, 6000, 4050 en 8500 gulden. De bedrijven hadden tijdens de behandeling verklaard, dat zij vooral door Engelse vissers werden benadeeld en dat vol gens hen er al weer voldoende vis zit in de Noordzee.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7