Komst School begeleidingsdienst naar Alkemade voorlopig nog op de tocht Alphense PCA wil kamerdebatten op kabelradio Arti et Religion! geeft concertavond Nieuwkoop geeft volgend jaar ruim 15 miljoen uit Rem op financieel optimisme Alphen REGIO Verhuizing bureau JCZ Leimuidense Oostban weer toegankelijk Spoedberaad over streekmuziekschool LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 NOVEMBER 1979 PAGINA 4 ALKEMADE Er komt voorlopig nog geen schoolbegeleidingsdienst (SBD) voor de gemeente Alkemade. Hoewel de hoofden van de kleuter- en lagere scho len gesprekken hebben gevoerd met ver schillende SBD's en daaruit de voorkeur ontstond voor een aansluiting bij de SBD 'Midden-Holland en Rijnstreek', lijkt alsnog een aansluiting dit jaar een onmo gelijke zaak. De benodigde geldmiddelen van 80.000 gulden kunnen volgens het college niet gevonden worden. De heer H. van Tol (PA) verweet het college tijdens de algemene beschouwingen dat het niet goed genoeg heeft gezocht naar een op lossing hiervoor; „De mededeling dat er geen middelen kunnen worden gevonden voor 1980 om aan te sluiten bij een SBD is ons inziens geen kwestie van niet kun nen, maar niet willen". Ook mevrouw P. van Aken-Rens sprak voor de VVD het verwijt uit dat er niet naar andere oplossing gezocht werd voor aanslui ting bij de SBD. De VVD staat de oplossing voor om de school zelf te laten meebetalen. „Afgezien van het feit dat onfce voorkeur uitgaat naar een andere meer gerichte vorm van hulpverlening, komt het ons voor dat het bedrag van 80.000 gulden te laag ge raamd is. Immers vorig jaar is ditzelfde be drag ook al naar voren gekomen bij de voorlichtingsavond over dit onderwerp. Ons inziens zal dit bedrag toch hoger liggen en jaarlijks verder stijgen. Het lijkt ons dan ook niet onredelijk indien de schoolhoofden zich bereid zullen tonen om uit de hun ten dienst staande middelen, zoals de leerlingenver goeding, bij te dragen aan de enorme kosten die hieraan verbonden zijn. Een bedrag van bijvoorbeeld 30 van de 376 gulden die men per leerling ontvangt, leidt al snel tot de helft van het benodigde bedrag." Mevrouw Aken wordt gesteund in haar voorstelling van het stijgen van de kosten, indien men het jaarverslag van 1979/1980 van de SBD Midden-Holland en Rijnstreek er op naslaat. Hier staat te lezen: "Veel ge meentebesturen nodigden medewerkers van de dienst uit om te laten uitleggen waarom ineens een zo drastische verhoging van ge meentesubsidie nodig was. Steeds weer moesten de gemeente eraan herinnerd wor den dat er een afspraak was de eerste vier jaren het bedrag per inwoner uitsluitend trendmatig te verhogen, (en even verder) 't is wel een leer voor de volgende jaren: een glijdende opbouw van subsidie met daaraan gekoppeld een geleidelijke uitbreiding van ondersteuning naar de scholen". Ook over het bedrag per leerling is nog niet het laatste woord gesproken. Zowel VGA als de PA hebben hun twijfels over het be drag van 376 gulden per leerling. Het VGA verwoordde via de heer J.W. Kret dat een bedrag van 350 gulden per leerling meer dan genoeg moet zijn. Een stijging van de vergoeding aan de lagere scholen met 4,1 procent draagt dan ook niet de goedkeuring van het VGA. Het is echter zeer twijfelach tig of het college alsnog de middelen zal gaan zoeken om de aansluiting bij het SBD te bewerkstelligen gezien de moeilijk slui tende begroting. ALPHEN AAN DEN RIJN De fraktievoorzitter van de PCA (Progressieve Com binatie Alphen) A. van Geest, heeft gisteren in de commissievergadering van Financiën, er voor gepleit om uitzendingen die vanuit de Tweede Kamer worden verzorgd, door te pluggen naar het centrale antennesy steem van de gemeente. Daarmee zouden de kamer debatten in de Alphense PCA tegen beperking vuilophaal ALPHEN AAN DEN RIJN De PCA (Progressieve Combi natie Alphen) heeft gisteren tijdens de vergadering van de commissie Financiën bij mon de van zijn fraktievoorzitter, A. van Geest, laten weten, niet akkoord te zullen gaan met het beperken van het op halen van huisvuil. Het colle ge van B. en W. heeft, naast een verhoging van de rechten, ook voorgesteld om het huis vuil niet meer twee keer per week maar een keer per week te laten ophalen. Eerder al keerde de „Alphense Vrouwen Raad" zich tegen dit voorne men. Van Geest zei gisteren dat de PCA daar tegen was uit voor namelijk praktische bezwaren. „Een klein behuisd gezin mag niet twee weken met een volle vuilniszak worden opge scheept, als ze de vuilnisman toevallig eens een keertje heb ben gemist". Volgens hem zou deze maatregel ook de ratten bestrijding verder bemoeilij ken. „Het is bekend dat katten de huisvuilzakken stuk krab ben, en dat de zo ontstane rommel ratten aantrekt". Ver der pleitte Van Geest voor een gescheiden ophalen van glas, papier en metaal. Volgens hem zou dat mogelijk kostenverla gende consequenties hebben voor de vuilverbranding. Vol gens Kortmann (CDA) („ik ga wel mee met het een keer in de week ophalen") zou daar voor de jeugd ingeschakeld kunnen worden. Alphen krijgt christelijke leao ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn krijgt een Christelijke LEAO (Lager, Economisch en Administratief Onderwijs). De school zal verbonden wor den aan de Christelijke Nij verheidsschool. De stichting voor Christelijk Beroepson derwijs heeft daarvan bericht ontvangen van het ministerie van Onderwijs en Weten schappen. Hoewel het nog niet bekend is wanneer de benodigde finan ciën zullen worden toegewe zen, streeft het bestuur er naar dat steeds met ingang van het schooljaar 1980-1981 begonnen kan worden. Ruimte daarvoor kan vrijgemaakt worden in de Nijverheidsschool door vier lo kalen te huren van de J. W. Hoornenborgschool. Met het bestuur hiervan is reeds over eenstemming bereikt. In deze lokalen zouden dan leerlingen hun theorielessen kunnen vol gen die een middelbare oplei ding volgen voor kinder- en jeugdverzorging, kostuum naaien, couture en interim al gemene schakelopleiding. Daarmee wordt dan tevens een eerste aanzet gegeven tot ontkoppeling van lager- en middelbaar beroepsonderwijs. Het stichtingsbestuur zal „met de grootst mogelijke spoed" in overleg treden met het minis terie van Onderwijs om zeker heid te verkrijgen over het tijdstip van de financiële bij drage van het ministerie. huiskamers gevolgd kunnen worden. De vrij geringe kosten die daarmee gemoeid zijn zouden volgens Van Geest best mogen drukken op het budget van de afdeling Voorlichting van de gemeente. Daarmee zou dan een verhoging van de SO- DEA-tarieven voorkomen kunnen worden. Van Geest stelde verder het budget dat uitgetrokken is voor Voorlichting, „volstrekt onvoldoende" te vinden. „Dit wordt wellicht veroorzaakt door het feit dat aan Voorlich ting op dit moment geen wer kelijk beleid ten grondslag ligt. Wij willen daarom aandringen op een voorlichtingsnota met een financiële vertaling", al dus Van Geest. Hij pleitte ook nog voor het instellen van een ombudsman. Middelen daar voor zouden volgens hem ge vonden kunnen worden via de „werkverruimende maatregel" van het ministerie van Sociale Zaken. Van Geest drong aan op een discussie hierover in de commissie Algemene Zaken. Sinds kort zijn een aantal af delingen van de gemeente Alphen aan den Rijn ver huisd. Het bureau JCZ (Jeugd- en Culturele Zaken) ruilde het pand aan de Rijn kade nummer 11 in, voor een ruimer pand aan de Wilhelmi- nalaan, nummer 12. Het tele foonnummer van JCZ blijft 94583. Naar de Wilhelminalaan 12 verhuisde ook de afdeling POA (Personeel Organisatie en Automatisering). Deze af deling is te bereiken onder telefoonnummer 74991. In het pand aan de Rijnkade 11 blijft wel de Kunstuitleen gehuisvest. Deze is telefo nisch bereikbaar onder num mer: 95917. Op de foto het pand, Wilhelminalaan 12, waarin zowel het bureau JCZ als de afdeling POA een on derkomen hebben gevonden. Slimme boomkweker voorkomt veroordeling BOSKOOP/DEN HAAG De Haagse politierechter, mr. A. Berkhout toonde zich een goed verliezer. Een juridisch verliezer tegen de toch niet ju- ridisch gevormde 41-jarige boomkweker uit Boskoop, die echter wel een juridisch ad vies had ontvangen, voordat hij naar Den Haag trok. „Het was een goed advies", be kende de rechter die de boomkweker moest vrijspre ken van het veroorzaken van een aanrijding met de door hem bestuurde auto en dit ter wijl hij onder invloed van drank verkeerde. De bloed proef toonde een alcoholpro- milage aan van 1,21. Dat zat dus allemaal wel goed, of juis ter gezegd: fout. Het werd ook door verdachte bekend en de officier van justitie had dan ook geen moeite met het stel len van diens eis, vijftienhon- derd gulden boete en vier maanden intrekking van het rijbewijs. Daarna trad de boomkweker in het juridisch strijdperk. „Kijk eens hier, in de dagvaar ding staat dat het feit werd ge pleegd op zondag 31 maart, maar het was op zondag 31 april", zo attendeerde ver- dachte. Hij bezat ook nog een bewijsstuk dat het inderdaad t op 31 april was geweest. De rechter moest constateren, dat j in het verbaal wisselend werd gesproken over beide data en zelfs in mei was getekend, i Weliswaar vermeldt de dag- vaarding: „Op of omstreeks 31 maart, maar de rechter vond 31 april toch een te ruime om schrijving. Het resultaat: ver dachte werd vrijgesproken. Juridisch verstandig had de verdachte over alles gezwegen, totdat de officier diens eis had gesteld, want anders had de kans bestaan dat deze nog gauw een wijziging in de dag vaarding had gevraagd. Dat ging nu niet meer. Het gezelschap Arti et Regigioni in 1926. LANGERAAR De muziekvereniging 'Arti et Religioni' geeft aanstaande zater dag een feestelijke concertavond in het pa rochiehuis aan de Langeraarse weg. De aanvangstijd van dit muzikale evenement is 20.00 uur. Op deze avond wordt tevens het behalen van de gestreefde vierhonderd donateurs gevierd. Hoogtepunt van het concert is ongetwijfeld de 'Jan van Deurenmars'. De mars is in op dracht van de muziekvereniging gecompo neerd door de dirigent van 'Arti', de heer G. Stellaard, ter herinnering aan de oprichters van de vereniging. Voor Jan van Deuren zelf, één der oprichters van de vereniging, wordt een aparte serenade gebracht bij zijn woning in Alphen aan den Rijn aangezien hij niet op de concertavond aanwezig kan zijn. De oprichting van 'Arti' op 10 november 1920 was te danken aan de voortvarendheid en de vastberadenheid van de Jan van Deuren en Johan van Kessel. Verder kan men op deze avond genieten van een majorettes-show on der leiding van Miss Majorette Els Egberts en een optreden van de Drumband en het Lyra- korps. Na het concert is een gezellig samen zijn met het 'Welson trio'. Geld voor behoud karakteristieke Nieuwkoopse panden NIEUWKOOP In de aan- biedingsnota bij de begro ting 1980 kondigt het college van burgemeester en wet houders van Nieuwkoop aan, dat het overweegt om een restauratiefonds in te stellen om subsidies te kun nen verlenen voor vernieu wingen of verbeteringen aan de karakteristiek van histo risch waardevolle gebouwen in de gemeente. Men vindt dat het uitwendige karakter van dergelijke pan den bij gedeeltelijke verbou wing of algehele vervanging niet mag worden veranderd. In bepaalde situaties zou het college van burgemeester en wethouders daarvan dan ont heffing kunnen verlenena) indien het gebouw door een calamiteit zodanig is verwoest, dat herbouw niet anders mo gelijk is dan door gehéle ver nieuwing; b) indien de veran deringen leiden tot verbete ring of vergroting van cul tuurhistorische waarde. Anderzijds is het de gemeente ook wat waard om dergelijke panden in de gewenste staat te houden. Men is bereid om een restauratiefonds te vormen, waaruit dan subsidies kunnen worden verleend om een ge deelte van de kosten te dek ken. Het college van B en W kondigt aan, dat de gemeente raad volgend jaar voorstellen deze richting zullen worden NIEUWKOOP Het is het Nieuwkoopse college van burgemeester en wethouders we derom gelukt om een sluitende begroting, nu voor het jaar 1980, te presenteren. Zowel de inkomsten als uitgaven belopen een be drag van ruim vijftien miljoen gulden, om precies te zijn 15.345.264,48. Vorig jaar was dit nog 13.891.602,84, een stijging dus met maar liefst 1.453.661,64 ofwel met circa 10.5%. Slechts zeer ten dele behoeft de uitgavenstij ging te worden opgevangen uit verhogingen van de plaatselijke belastingen. In de meeste gevallen kan het verhogingspercentage beperkt blijven tot de van rijkswege aangegeven ge wenste norm van 3.5% (onroérendgoedbelastin- gen, woonforensenbelasting, secretarieleges en hondenbelasting). Daarentegen ondergaan de reinigingsrechten een verhoging met 8 1/2%. De belangrijkste extra inkomsten haalt de ge meente uit-de algemene uitkering uit het ge meentefonds, want deze is voor 1980 359.300,- hoger geraamd. Ter dekking van een aantal nieuw in de gemeentebegroting opgenomen uit gaven beschikt men over een speciaal daarvoor gevormd reservepotje, en wel tot een bedrag van f 236.038,-. Deze onttrekking is gebaseerd op een reeds eerder in het jaar door de gemeen teraad genomen principebesluit, waarbij ook de uitgaven zijn aangegeven. Dit zijn o.a. lasten, voortvloeiende uit de bouw van opslag- en werkruimten voor de dienst gemeentewerken; extra kosten van het zwembad; herstelkosten van twee kleuterscholen; bekostiging meer uren (thans full-time job) van de vaste kracht voor het jeugdwerk; rehabilitatie van de dorp skern; fonds verbetering woonomgeving; cultu rele doeleinden; uitbreiding van het personeels bestand. Een bedrag van 197.611,28 tenslotte heeft nog geen bestemming, want dit bedrag wordt ver meld onder de post „onvoorziene uitgaven". Toch heeft men er wel bedoelingen mee, want men is voornemens daarmede o.a. de kosten te bestrijden van toekomstige rioleringsobjecten 81.314,-), inrichting .terrein Meijepad f 8075,-), voorzieningen wegvak Ziende- Noordse Kruis (f 6.750,-) en nevenvoorzienin gen bij de aan te leggen tennisbanen op het sportpark „De Dulen" (f 44.674,-). De rest is nodig voor werkelijk nog niet te voorziene uit gaven. Zendapparatuur in beslag genomen KATWIJK De politie van Katwijk heeft in samenwer king met de opsporings dienst van de P.T.T. vijf 27 Mc-zenders en ontvangers in beslag genomen. De actie had plaats naar aan leiding van storingsklachten van bewoners van het dorp- sdeel Katwijk aan den Rijn en de wijken Hoornes en Over- duin. Aan deZonnebloem straat, het Klein Duimplein, de Helmbergweg, de Treub- straat en het Prinses Margriet plein deden de opsporingsamb tenaren succcesvolle invallen. ALPHEN AAN DEN RIJN De fraktie voorzitter van de PvdA te Alphen aan den Rijn, J. H. van der Vlies, heeft gisteren tij dens de commissievergadering van Finan ciën, kanttekeningen geplaatst bij de floris sante positie van de gemeente. Zoals bekend is uit de meerjarenplanning gebleken dat Alphen voor de komende 5 jaar een extra fi nanciële armslag heeft van 12.5 miljoen gul den. Van der Vlies vroeg zich evenwel af in hoeverre dat cijfer op zijn juiste waarde te beoordelen was. Hij waarschuwde dat de mogelijkheden niet overschat moesten wor den. Om een reëel inzicht te verkrijgen in de moge lijkheden zou het volgens Van der Vlies nood zakelijk zijn om een inzicht te krijgen in de fi nanciële mogelijkheden en moeilijkheden over een groter aantal jaren dan vijf. „Niemand weet'zo zei hij, „wat op dit moment bij voor beeld de consequenties zullen zijn van een ver dere groei van de gemeente. Je mist een finan ciële vertaling daarvan terwijl het wel zeker is dat met de groei van de gemeente de kosten toenemen". Van der Vlies wees verder op de ongeschoonde begroting die een tekort vertoonde van ruim 4 miljoen. Door fiks te bezuinigen werd dit tekort uiteindelijk omgebogen in een voordelig saldo van ongeveer 2.5 miljoen. Veel bezuinigd werd op de post onderhoud van wegen en voetpaden. Van der Vlies vroeg zich af wat de consequen ties hiervan op langere termijn zouden zijn. Volgens hem zou je niet ongestraft kunnen blij ven doorgaan met het besparen daarop zonder een keer de rekening te krijgen gepresenteerd. Maatregelen moesten worden genomen om de Leimuidense Oostban voor automobilisten af te sluiten. Die automobilisten schenen nogal eens gebruik te maken van het pad, hetgeen overiast en gevaar opleverde. Voor een tweetal inwoners werd een uitzondering gemaakt: de artsen Van Hal en Larde- noije kregen een sleutel, zodat zij de barière snel konden ne men. In de komende raadsvergadering zou ook de lokale ge meenteraad hiermee instemmen. Maar zover zal het wellicht niet komen. De artsen hebben dan inmiddels hun sleutel wel gekregen, maar het paaltje is er niet meer. Een onbekende onverlaat heeft de barière op ruwe wijze geslecht. HOOGMADE De commis sie 'Open Bejaardenwerk' houdt aanstaande zaterdag en zondag een handwerk-ten- toonstelling van werken van de 'handwerkclub-bejaarden'. De tentoonstelling wordt ge houden in het Wit-Gele Kruis- gebouw op de hoek Kerk straat/Noordeinde. De ope ningstijden zijn op beide dagen van 14.00- tot 17.00 uur. Brand in fokkerij HAZERS1VOUDE Door een losschietende gasslang brak gisterochtend brand uit in een kippenfokkerij in Groenesteyn in Ilazerswou- de. Met het brandende gas vatte ook het op de grond liggende stro in de fokkerij vlam. De brandweer, die snel ter plaatse was, had het vuur echter spoe dig onder controle. Hoeveel dieren er bij de brand zijn om gekomen is nog niet bekend. ALPHEN AAN DEN RIJN In kringen van de streekmu ziekschool Alphen aan den Rijn wordt rekening gehou den met nieuwe ontwikkelin gen in de komende dagen. Morgen zal spoedberaad op hoog niveau plaatsvinden tus sen de gemeenten Alphen, Ter Aar, Nieuwveen en Zevenho ven, die tot 1 januari 1980 nog samenwerken in de streekmu ziekschool Alphen aan den Rijn. Initiatiefnemer van dit spoedberaad zou de nieuwe burgemeester van Alphen, de heer Paats, zijn. Zoals bekend stappen de ge meenten Ter Aar, Nieuwveen en Zevenhoven per 1 januari 1980 uit de gemeenschappelij ke regeling wat betreft het muziekonderwijs in deze regio. Zij hebben daartoe al in de af gelopen zomer besloten omdat grote onenigheid ontstaan was tussen Alphen énerzijds en de overige drie gemeenten ander zijds. Naaste aanleiding was het feit, dat Alphen per 1 janu ari 1979 ruim 50.000 inwoners was gaan tellen en zijn finan ciën niet wilde bijstellen in de streekmuziekschool, die een grote som geld ging missen omdat de provincie Zuid-Hol land boven de 50.000 inwoners niet meer subsidiëert. Inmiddels dreigen leerlingen en ouders slachtoffer te wor den van het niet meer geven van muzieklessen. Dit heeft onder meer al geleid tot onte vredenheid in diverse ge meenteraden en tot een actie in de gemeente Ter Aar. Ken nelijk wil burgemeester Paats van Alphen trachten de im passe te doorbreken. Morgen zal dan ook moeten blijken of men bereid is weer tot samen werking te willen komen

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4