Franse minister kon laster niet verdragen Ramp Harrisburg gevolg van menselijke en mechanische fouten lagen onberoerd onder proces Siert Bruins Bonn: onderzoek naar activiteiten geheime dienst Israël Lrmeense -anslag Ji Milaan Italië denkt over invoering Pershing-2 Britse bijdrage voornaamste punt EG-top in Dublin JUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 PAGINA 9 WASHINGTON (REUTER) De te zetten doet zij echter niet. Wel Amerikaanse commissie die op last raadt de commissie aan kerncen- van president Carter een onderzoek trales zover mogelijk van dichtbe- heeft ingesteld naar het ongeluk volkte streken neer te zetten, met de kerncentrale in Harrisburg, heeft na zes maanden een rapport De voorzitter van de commissie, John Ke- uitgebracht. De commissie vraagt rneny' verklaarde dat het geen zin heeft een drintrend om een eTondiire insnectie f°uwverbod in te stellen zolanÊ de aanbeve- anngena om een gronaige inspectie lingen van de commissie worden bestu- van kerncentrales; een aanbeveling deerd. Scherpe kritiek was er op de rege- in G.Kemeny met het rapport over de kernramp bij Harrisburg. om de bouw van kerncentrales stop ring en de industrie. Ook de nrc, de Ame rikaanse commissie voor kernenergie, kreeg een veeg uit de pan. Ze zou helemaal op nieuw moeten worden samengesteld. Bo vendien moeten de veiligheidsvoorschriften ingrijpend worden verbeterd. Het ongeluk in Harrisburg is volgens de commissie het gevolg van menselijke en me chanische feilen. De aanleiding tot het onge luk was het onvoldoende functioneren van de instrumenten. Onjuiste beslissingen en handelingen verergerden de situatie. \GEN „Ik heb hier net vier Ulanders in de zaak gehad, hrnalisten. Kwamen voor een proces ten een oorlogsmisdadiger", meldt de rman. De stamgast heeft zijn pclusies onmiddellijk getrokken: 'ollander sind Dreckschweine". Iunnen ze niet ophouden, na 35 jaar?", idt zijn vrouw. „Na 45", zegt de ■nan, niet zonder gevoel voor \orische details. leen in Westfalen blijkt, na de eerste van het proces tegen Siert Bruins en gust Neuhduser, nauwelijks onder de fruk. „We hebben toch allemaal {schrikkelijk geleden vindt de vrouw, die de 30 nauwelijks i kan zijn. „Ja", meent de cafébaas, „maar de Hollanders hebben nu eenmaal de pest aan de Duitsers en zullen ons blijven achtervolgen". „Hollander sind Dreckschweine", stelt de stamgast, die over een beperkte vocabulaire blijkt te beschikken, nog eens vast. „De Belgen ook", bemoeit zich een derde klant zich met het gesprek. „Die laten je tegenwoordig betalen voor hun autowegen. Honderd Mark per auto, als je de grens over wilt". „Belgen sind auch Dreckschweine", vindt de stamgast. „Maar Belgen houden van lekker eten. Die bestellen nog wel eens wat, als ze hier binnenkomen. Hollanders niet. Die nemen allemaal zelf hun eten mee", meldt de barman uit ervaring. „Hollander sind Dreckschweine", meent de stamgast daar nóg een keer aan toe te moeten voegen. „Ze moesten ze allemaal verbieden Duitsland binnen te komen", zegt de vrouw. „Nee, honderd Mark belasting per wiel eisen", ziet de barman als compromis. „Het gaat nog om een Duitser ook", zegt de vrouw, die kennelijk de kranten gelezen heeft. Waarom moeten ze die zo nodig blijven achtervolgen?". „Hollanders zijn nu eenmaal Dreckschweine". Daarmee verraadt de stamgast een uitgebreider woordenschat. Laten ze de misdadigers van vandaag te pakken nemen", meent de vrouw. „Daar doen ze niets aan.„Hollander sind Dreckschweine", stelt de stamgast, ditmaal met stemverheffing,, vast. Wilfried, wat zachter praten vraagt de cafébaas als blijkt, dat alle ogen intussen op het gezelschap zijn gericht. Kan me niet schelen. Ik durf dat duidelijk te zeggen. En iedereen mag dat weten. Dreckschweine zijn het". „De Fransen ook", probeert zijn vrouw het gesprek op een ander thema te brengen. Wellicht met succes. Mijn pilsje was op. In de Duitse pers zijn de berichten over het moordproces in Hagen nauwelijks te vinden. In de twee kranten die in Hagen verschijnen, De Westfalische Rundschau en de Westfalen Post, hebben de eerste dag van het proces met eigen verslaggevers gevolgd. Het slechts 20 kilometer verder verschijnende Ruhr- Nachrichten in Dortmund behelpt zich met het bericht van de DBA, het Duitse ANP. De Westfalische Rundschau vindt het nodig onder de aaneenschakeling van de beschuldigingen tegen Siert Bruins te vermelden: „Dat hij in Altenbreckerfeld -ook dat moet men zeggen- veel vrienden heeft gewonnen". Dat klopt. Veel inwoners van Altenbreckerfeld kennen Siert Bruins „als vriendelijke en hulpvaardige medeburger, die niemand ooit iets heeft aangedaan Donna Rachele Mussolini Weduwe Mussolini (89) in Forli overleden FORLI (REUTER/DPA) Rachele Musso- lini, de weduwe van de fascistische leider van Italië voor en tijdens de tweede wereld oorlog, Benito Mussolini, is gisteren op 89- jarige- leeftijd na een hartaanval in Forli overleden. Na de executie van haar man door Italiaanse partisanen in 1945 trok zij zich terug in de ge boorteplaats van haar man, Predappio. Zij opende daar later een restaurant en streefde er naar de herinnering aan Mussolini levend te houden. Jarenlang heeft zij gestreden voor de teruggave van het stoffelijk overschot van haar man, dat onder een andere naam begraven was op een kerkhof in Milaan. Deze teruggave is in fasen geschied: in 1957 het lichaam in een zin ken doodskist en in 1966 een deel van de herse nen op sterk water, dat aan het eind van de oorlog door de Amerikaanse militaire autoritei ten naar de VS was gestuurd voor onderzoek. Het familiegraf in Predappio werd al gauw een bedevaartplaats voor rechts-extremisten uit de hele wereld. Donna Rachele had drie kinderen: Edda, Ro mano en Vittorio die allen nog in leven zijn. ^AAN (AP) Voor het htoor van de Turkse natió- p luchtvaartmaatschappij in t jaan is een bom tot ontplof- g gekomen. Het gebouw entd zwaar beschadigd, maar poonlijke ongelukken heb- zich niet voorgedaan. ap bureau van Associated teljss in Milaan werd enige I later door een anoniem poon opgebeld, die met een iaf accent een in het Engels n lelde verklaring oplas, kin de verantwoordelijk- el voor de aanslag werd op- jst door „het Armeense ge- Uitvinder keilbom" verleden VDEN (Reuter) Sir Bar- Wallis, ontwerper van gtuigen, luchtschepen en zogenoemde „keilbom", irmee tijdens de tweede eldoorlog de Möhne- en •dammen werden vernie- is gisteren op 92-jarige tijd overleden. Barnes ontwierp de bom in De cylindrische bom tste op het water terug en cte zo de staande wand van dammen die het begaven irdoor een deel van het rgebied onder water kwam r. Van der ee ijsstop in hndbouw niet v< Tl ogelijk 1EMBURG ANP) Het teren van een absolute istop voor de Europese lbouw in de eerstkomende n is onmogelijk. Dit is de ling van de Nederlandse lbouwminister, mr F. van Stee als reactie op de me- van Europese landbouw- ✓Jmissaris Gundelach, dat de Opbouw in EG-verband zo |zamerhand onbetaalbaar het worden is en dat er «beheersende maatregelen amen moeten worden. itten schieten egestaan in Igië n (AP) Het hof van sp in Gent heeft een aan- personen vrijgesproken ich in hun vrije tijd bezig den met een eigenaardig 't volksvermaak, betreft hier het met pijl en J doodschieten van ratten n een houten kistje op een worden geplaatst. Bij een gemikt schot treedt bij het onmiddellijk de dood in r mindere schutterkwali- n geven de rat het twijfel- ige voorrecht nog enkele in leven te blijven. (Van onze correspondent JAN DRUMMEN) PARIJS De gisteren bij Rambouillet dood gevonden Franse minister van ar beid Robert Boulin (gaullist) is door verdrinking om het leven gekomen, na dat hij tevoren een aanzienlijke hoe veelheid slaappillen ingenomen had. In zijn woning had Boulin een brief achtergelaten, waarin hij zijn plan be kend "maakte en eveneens de plek aan- ,gaf waar hij een eind aan zijn leven zou maken. Het lijk werd aangetroffen in het Etang de Hollande. Volgens de algemene overtuiging heeft de 59-jarige minister zijn wanhoopsdaad ver richt, omdat zijn eerlijkheid in twijfel werd getrokken. Het is zo goed als zeker dat de minister het slachtoffer is gewor den van een oplichter die hem in 1974 aan de Franse zuidkust, op het schiereiland van Ramatuel bij St. Tropez, tegen een „vriendenprijs" van 2 franc per vierkante meter een bouwterrein had verkocht, na dat dit eerder aan twee andere gegadig den was verkocht, zonder dat dit notarieel was vastgelegd. De affaire kwam enkele dagen geleden in de openbaarheid door het extreem-rechtse blad Minute, enkele dagen later gevolgd door het satyrische blad Canard Enchainé, waarna de minis ter tot tweemaal toe een uitgebreide uit eenzetting publiceerde die hem van alle verdenking moest schoonwassen. De Ca nard nam enkele weken geleden presi dent Giscard op de korrel in verband met de „diamanten van Bokassa". De oplichter wilde kennelijk chantage uit oefenen op de minister om diens ingrijpen af te dwingen voor het verkrijgen van een serie onwettige bouwvergunningen. Aan de aangelegenheid zit ongetwijfeld een politieke kant, hetgeen bleek uit de onge kende spoed waarmee de zaak na vier jaar plotseling aanhangig werd gemaakt toen bekend werd dat Boulin genoemd werd als eventuele opvolger van premier Barre. Boulin heeft niet kunnen verdragen dat zijn spreekwoordelijke eerlijkheid in twij fel getrokken werd. Het enige verwijt dat de minister treft is dat hij mogelijk uit naïviteit in de handen van een oplichter gevallen is. In nagenoeg alle politieke kringen wordt hulde aan de minister gebracht, ook van de zijde van de communistische vakcentrale CGT. De Ca nard Enchainé lichtte gisteren alle artike len over de zaak uit zijn kolommen. De redactie zegt de dood van de minister diep te betreuren, maar verklaart hem niet be lasterd te hebben. Van diverse zijden wordt de sensatiepers verweten de dood van de minister indirect veroorzaakt te hebben. In 1936 deed zich een soortgelijk geval voor. Toen pleegde minister Roger Salen- gro zelfmnoord, nadat in de pers beschul digingen tegen hem waren geuit. Robert Boulin. Russisch schaatspaar krijgt asiel in Zwitserland BERN (Reuter/DPA/UPI) De Zwit serse regering heeft gisteren bekendge maakt dat politiek asiel is verleend aan het Russische kunstschaats-echtpaar Protopo- pov en de Tsjechoslowaakse tennisspeelster Hannah Stratsjonova. De Protopopovs zijn vorige maand tijdens een toernee door West-Europa uitgeweken naar het Westen, Stratsjonova deed dat tijdens de open Zwitserse tenniskampioenschappen. Oleg en Ljudmilla Protopopov zijn in de jaren zestig verschillende malen wereldkampioen kunstschaatsen voor paren geweest. Ze golden in de Sovjet-Unie als model-burgers en waren zeer populair. Over de reden van hun besluit hebben zij officieel niets meegedeeld. Vrienden hebben gezegd dat ze in toenemende mate moeilijkheden hebben gehad met het krijgen van uitreisvisa in de Sovjet-Unie. Ook Stratsjo nova heeft officieel geen reden gegeven voor haar uitwijken. Het Russische dagblad Literatuernaja Gazeta heeft het kampioensechtpaar laten uitmaken voor „materialisten die hun verblekende car rière nieuw leven wilden inblazen door een schandaal". Het artikel in de krant was het eerste bericht in de Russiche media over het overlopen van de Protopopovs naar het Westen. Deskundigen van het Marshall ruimte vaartcentrum in Huntsville (Alabama VS) met een verza meling van stukken van het eerder in dit jaar neergestort en deels in de damp kring vergast ruim telaboratorium Sky- lab. De meeste brokstukken van Skylab zijn in Aus tralië terecht geko men. ROME - Italië is druk doende zijn strijdkrachten te stroom lijnen en moderniseren. Bovendien wint de mening terrein dat de Amerikaanse Pershing-2- en Cruise-raketten in Italië en andere Westeuropese landen gestationeerd moeten wor den als tegenwicht voor de door de Sovjet-Unie in dienst ge stelde moderne SS-20-raketten voor middelbare afstand, die zijn uitgerust met drie kernkoppen die op afzonderlijke doelen kunnen worden afgevuurd. In Italië is men zich in de loop der jaren minder beschermd gaan voelen. Frankrijk trok zich iri 1966 terug uit het geïnte greerde militaire opperbevel van de NAVO, Griekenland volgde in 1974 en de Britten trokken hun "Royal Navy" terug uit het Middellandse Zeegebied. Turkije vormt militair een zwakke schakel en in NAVO-kringen vreest men dat Albanië, dat zijn speciale banden met China na de dood van Mao verbrak, zich weer zal aansluiten bij de gelederen van Moskou, waardoor de Sovjet-Unie het "venster" op de Middellandse Zee zou krijgen, dat het altijd heeft gewenst. De stroomlijning en modernisering van de Italiaanse strijdkrachten is in 1976 begonnen en moet halverwege de jaren tachtig zijn voltooid. LUXEMBURG Minister Van der Klaauw meent dat de Britse bijdrage aan de EG en de bereidheid van de gemeen schap de Britten hierin tegemoet te komen het voornaamste probleem wordt van de Europese topconferentie die eind no vember in Dublin wordt gehouden. Op de agenda staan ook de economisch-sociale situatie, de energieproblematiek en het rapport van de „drie wijzen", waaronder de Nederlan der Bardn Biesheuvel, over het toekomstig functioneren van de gemeenschap. De Britten stellen zich, zoals bekend, al enige tijd op het stand punt dat zij een onbillijk grote bijdrage moeten betalen aan de gemeenschapskas. Of dit probleem echter zal worden opgelost op de topbijeenkomst van Dublin, is nog zeer de vraag. Het draait erom of de acht overige leden bereid zijn iets aan Enge land te betalen en zo ja, hoeveel. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de gemeen schap, is geen voorstander van een regeling waarbij elk land on geveer evenveel uit de begroting terugkrijgt als het erin stopt, zoals de Britten eisen. Dit is volgens de Commissie volkomen in strijd met de solidariteitsgedachte die in een geïntegreerd Euro pa zou moeten bestaan. Touwtrekken om Zetel Cuba in Veiligheidsraad NEW YORK (AP) De Cubaanse beschuldi ging dat de Verenigde Staten pogen te verhin deren dat Cuba een zetel krijgt in de Veilig heidsraad, heeft Cuba dinsdag niet de zozeer begeerde meerderheid opgeleverd. Na nog eens zes stemmingen besloot de Algemene Vergade ring de stemmingen uit te stellen tot vrijdag. Afgelopen vrijdag was reeds dertien maal ge stemd over de kwestie wie de zetel van Bolivia voor de Latijns-Amerikaanse landen zal over- en: Cuba of Columbia. Engeland beperkt immigratie LONDEN (DPA) De Britse regering zal haar immigratiebepalingen verder gaan verscher pen. Dat heeft de minister van binnenlandse zaken, William Whitelaw gisteren aangekon digd. De maatregelen, die binnenkort in een „wit boek" over immigratie zullen worden gepubli ceerd, houden in, dat niet in Groot-Brittannië geboren Britse vrouwen voortaan geen echtge noten of verloofden meer van buiten de EEG naar Engeland mogen halen. (Van onze correspondent Ami van Vree) Bonn Het ministerie van buitenland se zaken in Bonn heeft gisteren meege deeld dat een diepgaand onderzoek zal worden ingesteld naar activiteiten van de Israëlische geheime dienst (Mossad) in de Bondsrepubliek die daarbij zou zijn geholpen door de Westduitse in lichtingendienst BND. Het ministerie reageerde daarmee op het Arabische protest dat via de ambassades van Irak, Syrië en Koeweit was ingediend. Ook de Bondsdag zal zich met de gebeurte nissen bemoeien. Op de eerstkomende vergaderingen van de commissie voor binnenlandse zaken en de commissie di£ is belast met de controle op de ge heime diensten zal worden nagegaan in welke omvang er bij de hulp die de BND aan de Mossad zou hebben ver leend van onwettige handelingen spra ke is. Het weekblad Der Spiegel heeft giste ren onthuld dat Mossad-beambten, ver momd als Duitsers, door bemiddeling van de Westduitse inlichtingendienst in een gevangenis in München aanhan gers van de PLO hebben ondervraagd. Een van hen, de Palestijn Muhammed Jussef, die was gearresteerd toen hij aan de grens bij Elten met een vervalst pas de Bondsrepubliek binnen wilde gaan, zou daarbij geestelijk en lichame lijk (door medicijnen) gedwongen zijn om het hoofd van de Palestijnse veilig heidsdienst, te vermoorden. Zo niet, dan zouden zijn verwanten ïn door Is raël bezet gebied worden omgebracht. Jussef heeft zich daarop na zijn vrijla ting uit de gevangenis door het hoofd geschoten. De hulp van de BND zou volgens pers berichten van gisteren een „tegenpres tatie" zijn geweest voor het feit dat de Mossad de BND over de komst van de Palestijnen had ingelicht, waarmee aanslagen op de voorzitter van de Jood se gemeente in Berlijn en op een vlieg tuig van de El Al in de Bondsrepubliek zouden zijn verijdeld. Intussen is er in de Bondsrepubliek een strijd losgebarsten tussen de Bondskan- selarij (waaronder de BND ressorteert) en de regering van de deelstaat Beieren (met een eigen verantwoordelijkheid voor de gevangenissen in dat gebied) in hoeverre men van het voorval wist en wie de schuld aan het gebeurde moet dragen. Het hoofd van de BND, Kinkel, heeft gisteren toegegeven dat er bij zijn dienst, fouten zijn gemaakt, maar dat de Beierse autoriteiten wel degelijk vooraf van de Israëlische activiteiten op de hoogte waren geweest. Ernstige vrees bestaat overigens dat de „lands- vrede" die vorig jaar met de PLO is ge troffen en waarbij is afgesproken dat de PLO niet meer in West-Duitsland zal opereren en dat Duitse terroristen niet meer in Arabische landen zullen worden opgenomen, door de samen werking van Mossad en BND ernstig in gevaar is gebracht.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9