Alphens alarm blijft binnen regionale brandweer Rijnland Financiële positie Alphen zeer florissant Sluiting r.k. begraafplaatsen Mo torten toonstelling van Motorclub Zevenhoven Molenlezing in Hoogmade BRANDWEERALARMCENTRALES BEREIKEN COMPROMIS Nieuwbouw voor „Midas' Vergadering over renovatieplan in Nieuwkoop Successen voor Hou Vast REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 PAGINA 1 LEIDEN De alarmcentrale van Alphen aan den Rijn blijft een on derdeel van de regionale brand weer Rijnland. Tijdens een verga dering van de regionale brand weer. gisteravond, kwam het rayon Alphen terug van het voor nemen zich van de organisatie af te scheiden. Het met de Leidse alarmcentrale bereikte compromis houdt in, dat Alphen in bestuurlij ke zin onderdeel van Rijnland blijft, dat de centrale in Alphen eveneens blijft bestaan en dat alle brandalarmen ook aan de Rijn landse centrale moeten worden doorgegeven. De elf gemeenten die bij de alarm centrale Alphen aan den Rijn zijn aangesloten, weigerden hun zelf op gebouwde centrale in de steek te la ten en zich bij de centrale van de re gionale brandweer van Rijnland aan te sluiten. Nu in het nieuwe voorstel van het dagelijks bestuur van de 'Rijnlandse brandweer' het voortbe staan van de Alphense alarmcentrale wordt gegarandeerd, zagen de burge meesters van de elf gemeenten vol doende reden om op hun voornemen terug te komen. Het dagelijks bestuur van de regiona le brandweer Rijnland stelde Alphen in eerste instantie voor een over gangsregeling te aanvaarden, waarbij de alarmcentrale Alphen onder be stuur van de regionale brandweer Rijnland voor de duur van maximaal vijf jaar zal worden gehandhaafd. Voor de onder het rayon Alphen res sorterende gemeenten was dit voor stel onaanvaardbaar. Burgemeester De Vreeze van Warmond kenschetste dit voorstel als 'uitstel van executie'. Wat zal er na vijf jaar gebeuren? Maar, zo stelde de burgemeester, "lie ver een half ei dan een lege dop" en hij stelde derhalve voor de tijdsduur van maximaal vijf jaar te schrappen. Burgemeester G. van der Kroft van Leimuiden, Nieuwveen en Rijnsa- terswoude had moeite met het woord 'overgangsregeling'. In de wandelgangen kwamen beide partijen tot overeenstemming, want na schorsing en onderling beraad deed voorzitter burgemeester dr. A.J. Vis een nieuw voorstel, waartegen niemand protest aantekende: het da gelijks bestuur stelde de regionale raad voor een regeling te aanvaar den, waarbij de alarmcentrale Al phen onder bestuur van de regionale brandweer Rijnland wordt gehand haafd en de uittredingsbesluiten wor den ingetrokken. De gemeente Wassenaar komt voor alsnog niet terug op het voornemen de regionale brandweer van Rijnland de rug toe te keren. Wassenaar ziet niet in welk profijt zij van een cen trale zou kunnen hebben. EXTRA ARMSLAG VAN 12,5 MILJOEN ALPHEN AAN DEN RIJN De financiële positie van de gemeente Alphen aan den Rijn is een stuk florissanter dan eerder werd verondersteld. Gisteren kon de wet houder van Financiën J. Goedhart medede len, dat er voor de komende vijf jaar (1980- 1984) een extra budgettaire ruimte beschik baar is van ruim 12,5 miljoen gulden. Met dit bedrag kunnen 27 projekten worden ge- realiseerd van de in totaal 71, die de ge- Jrrojekten meenteraad op zijn verlanglijstje heeft staan. oriteiten die door de raad voorlopig werden ge steld, te wijzigen. Goedhart laat eventuele cor recties daarop aan de raad over. Goedhart stel de ook nog dat de begroting van 1980 „een har de basis" is voor de meerjarenplanning. Elk be drag dat daarop meer zal worden bijgeschreven aan de uitgavenkant, zal een negatieve uit werking hebben op die meerjarenplanning. Volgens Goedhart („ik ben erg blij met deze ontwikkeling"), is de onverwachte ruime finan ciële armslag van de gemeente de beloning van een financieel beleid van de afgelopen jaren dat er op gericht was, om naast een sluitende be groting ook nog wat ruimte te reserveren door fiks te bezuinigen. In de meerjarenplanning wordt wel uitgegaan van een zo gunstig uitval lende „grondbalans" dat daardoor de reserve ringen voor het tekort op het gebied Ridder veld 1 (35 miljoen) ten einde komen te lopen. In 1980 zou dan nog 1.3 miljoen moeten worden weggelegd, in 1981 nog zo'n 6 a 7 ton maar in 1982 zou daar dan geen geld meer voor nodig zijn. Dat levert dan ongeveer 4 miljoen op. Daarnaast zijn er nog enige onzekere factoren die de financiële ruimte ongunstig zouden kun nen beïnvloeden (b.v. ziekenhuis Rijnoord). In de meest ongunstigste situatie zal de financiële ruimte altijd nog zo'n 8 miljoen bedragen. Vol gens Goedhart ziet het college van b. en w. naar aanleiding van het positieve resultaat geen reden om met een voorstel te komen om de pri- Een paar van de projekten die de komende ja ren in Alphen nu gerealiseerd kunnen worden of in gang gezet zijn: Accommodaties voor jeugd- en jongerenwerk en andere voorzienin gen hiervoor; een tunnel onder de Steekterweg in Zwammerdam; aanleg van vrijliggende fiets paden op diverse wegen, w.o. prinses Irenelaan en Prinses Beatrixlaan; vier voetbalvelden en een trainingsveld in De Bijlen; reconstructie van de Molenstraat; centrale accommodatie in Ridderveld; reconstructie van de Emmalaan en Wilhelminalaan; honkbalveld met was- en kleedgelegenheid; fiets voorzieningen (tunnels, bruggen en paden) in het Dijkslootgebied; in richten van diverse woonerven; uitbreiding van de volkstuinen bij de Ridderbuurt en de aanleg van schoolwerktuinen met een instruc tielokaal; renovatie van speeltuinen; nieuw bouw voor de sociale dienst; aanleg van par keerplaatsen, was- en kleedlokalen en groen voorzieningen in Nieuwe Sloot om de aanleg van zes tennisbanen mogelijk te maken; meer parkeerplaatsen in het centrum; aanpassing van het politiebureau en een uitbouw van het gemeentelijke voorlichtingsblad „De Agenda". Het noodgebouw van „Midas". ALPHEN AAN DEN RIJN De jongeren- sociëteit „Midas" te Alphen aan den Rijn zal binnen zeer afzienbare tijd uit de accom modatieproblemen zijn. Met de bouw van de sociaal-culturele accommodatie in Ridder veld, die voornamelijk bedoeld is voor Mi das, zal naar verwachting omstreeks het ko mend voorjaar begonnen kunnen worden. Dat deelde gisteren de Alphense wethouder van Financiën, J. Goedhart, desgevraagd mede. Volgens Goedhart zal deze maand nog de kredietaanvrage in de gemeenteraad aan de orde worden gesteld. De bouw van „Midas" kost in eerste instantie 1.2 miljoen gulden. Een tweede laag die er op gepland is zou ongeveer eenzelfde bedrag kos ten. Daarin zou dan onder meer plaats in kun nen worden geruimd voor het buurtcentrum „Ridderveld". De kredietaanvrage daarvoor verwacht Goedhart in de raad van 12 decem ber. Volgens de wethouder zal de benodigde goedkeuring van G.S. geen problemen meer opleveren. De Vlietmolen. HOOGMADE De onlangs in Woubrugge opgerichte hist© rische vereniging „Otto Cornelis van Hemessen" gaat haar aktiviteiten verder uitbreiden. Werd enkele weken geleden in Woubrugge reeds gestart met een cursus oud-schrift, ni heeft de jonge vereniging een lezing op haar programma staan en wel over de molens rondom Hoogmade. De lezing zal plaatshebben op vrijdagavond 9 november aanstaande om 20.30 uur in „De Stal" te Hoogmade. De toegang is gra tis, zowel voor leden als niet-leden. Het bestuur heeft de plaatselijke molenmaker H. J. Verbij be- reid gevonden om iets te komen vertellen over molenrestaura ties in het algemeen en die van de Hoogmadese molens in het bijzonder. De heer Verbij wiens vader en grootvader reeds in het dorp het beroep van molenmaker uitoefenden zal worden bijgestaan door de heer A. van Mil, die dia's zal laten zien van Hoogmadese molens en polderlandschappen. Verenigingssecre taris H. van der Wereld tenslotte, zal nader ingaan op de historit van de Vlietmolen, de Hoogmadese molen, de Doesmolen, d« Bosmolen en de Voorofse molen. De molens op het grondgebie< van de tegenwoordige gemeente Woubrugge, staan in één van de mooiste molengebieden van ons land, zoals de streek ten noordoosten van Leiden weieens is genoemd. In dit gebied kwa men al vroeg vrij veel molens voor. Rondom Hoogmade i Woubrugge hebben er wel tientallen gestaan, alleen al in de Vierambachtspolder al zo'n stuk of twaalf. Die waren in 1741 nodig om deze polder droog te malen. Overigens zal het accenl van de lezing gelegd worden op de thans nog bestaande molens IN HAZERSWOUDE HAZERWOUDE De kerkhoven nabij de kerk van de Heilige Bernar- dus en nabij het niet meer in ge bruik zijnde gebouw van de voorma lige kerk van de Heilige Michael worden niet meer gebruikt voor het begraven van overleden Hazerswou- denaren. De gemeentebesturen van Hazerswoude en van Koudekerk aan den Rijn hebben elk een gedeelte van de openbare begraafplaats be schikbaar gesteld voor het ter aarde bestellen van gestorven röoms-ka- tholieken, die afkomstig zijn uit de parochie vap de H.H. Michael en Be- rnardus te Hazerswoude-Rijndijk- /Koudekerk aan den Rijn. Reeds op 17 maart 1975 konden de op een openbare vergadering aanwezige leden van de parochie zich verenigen met het voorstel tot de sluiting van bei de kerkhoven. Het bisdom Rotterdam verleende in hetzelfde jaar de machti ging tot de sluiting van de r.-k. be graafplaatsen. De twee kerkhoven kon den, aldus het bisdom, in 1995 ont ruimd met, uiteraard, inachtneming van de dan geldende wettelijke bepa lingen. De stoffelijke overblijfselen worden in dat jaar overgebracht naar de algemene begraafplaats aan de Pro vinciale Weg te Hazerswoude-dorp. De gemeente Hazerswoude heeft op 8 augustus van dit jaar aan het dagelijks bestuur van de parochie bericht, dat op de openbare begraafplaats grond be schikbaar is voor honderdzesentwintig graven (aaneengesloten en 42 maal 3 diep). Tevens zal de gemeente zich in spannen om na de uitbreiding van dt begraafplaats een aansluitend perceel grond toe te wijzen, die één geheel kan gaan vormen met het toegewezen ge deelte. Tegen het te zijner tijd plaatsen van een centraal gelegen gedenktekei hestaat van de zijde van het gemeente bestuur geen bezwaar. Ook in Koudekerk aan den Rijn heb ben commissies en gemeenteraad ziel akkoord verklaard voor een „r.k. deelte" op de openbare t Tinus verkoos de vrijheid ZOETERWOUDE „Tinus verkoos de vrijheid" is de naam van het toneelstuk dat de toneelgroep van de KPJ op 2 en 3 november, plus een extra uitvoering op zaterdag 10 november uit zal voeren. Het is een vervolg op het stuk „Tinus de Tiran" (ook geschreven door J. de Beer van Bel ver) dat de groep een jaar geleden al speelde. Het toneelstuk handelt over een boer en zijn familie en de superstier Tinus. De liefdes van de boer voor de stier en van de zoon en dochter voor personen waar de boer het niet altijd mee eens is, staan borg voor allerlei dolkomische, maar ook zeer vertederende momenten. Vooral ook omdat de rolbezetting hetzelfde is ge bleven belooft het stuk ook nu weer een succes te worden. In één slag verwierf hoofdrolspe ler Henk Ammerlaan zich een jaar geleden grote faam. Ook acteurs als Mies v.d. Krogt, Nico Captein en Theo Koek maakten toen een uitstekende indruk. De regie is voor dit stuk overgenomen door Wim Nijhof in plaats van de heer J. Knijnenburg. De aanvang van de opvoerin gen is steeds 20.30 uur precies. Entree 4,voor KPJ leden en 5,voor niet leden. Na afloop is er muziek op 2 no vember verzorgd door The Wolf Affair, op 3 november en op 10 november door Studio 17. Er zullen ook nog uitvoe ringen gegeven worden in be jaardentehuizen te Leiden Leiderdorp en Zoeterwoude. Wil van der Laan met bakkenist J. van Vliet in actie. ZEVENHOVEN De Mo torclub Zevenhoven (MCZ) houdt vrijdag 2 en zaterdag 3 november de jaarlijkse V> tentoonstelling in dorp shuis 't Trefpunt. Ook dit jaar zijn er weer diverse an tieke motoren en choppers te bezichtigen en komt MCZ met enkele primeurs. Jacques Roestenberg. voorzit ter van MCZ, heeft de laatste drie maanden veel voorberei dend werk verricht voor de tentoonstelling: „Het is mijn hobby, die tentoonstelling. Ik organiseer alles zelf: het hier krijgen van alle motoren, waarvoor soms veel gepraat en getelefoneerd moet wor den. Verder moet je de regio nale middenstand aflopen om geld los te peuteren, hetgeen altijd wel vlot gaat en waar MCZ ze erg dankbaar voor is. Met dat geld kunnen we plan tenbakken ©n droogboeketten laten maken. Deze zullen eerst de gehele show een kleurrijk cachet geven om daarna op zaterdagmiddag door Willem Klijn, hier in de regio bekend als komisch vei lingmeester, geveild te wor den. „Dit jaar hebben we Jack Middelberg, bekend van de 500 cc wegraces, bereid ge vonden de tentoonstelling te openen. Zijn racemachine is uiteraard ook te bewonde ren". Bekende motorcoureurs zullen aanwezig zijn: Wil van der Laan uit Ter Aar met zijn zijspancross en stuntman Henk Vink met zijn dubbele Kawasaki-sprinter, waarmee hij het wereldrecord" van 400 meter in 8,1 seconden op zijn naam heeft staan. Uit Zevenhoven is Evert van 't Wout present om uitleg te geven over zijn motor (op gas) met zijspan, waarmee hij naar Lapland gereden is. De zijs pan was tijdens die reis zoda nig ingericht, dat alles wat nodig was voor motor en be rijder op een speciale manier warm gehouden werd. Tijdens de tentoonstelling is er een rommelmarkt op mo- torgebied. Er wordt van alles aangeboden: helmen, jacks, motoronderdelen tot zelfs complete motoren. Voor de kinderen is een speciale kin derhoek ingericht met kin derchoppers en heeft Wil van der Laan zijn kinderzijspan- cross ter beschikking gesteld. Voor alle kinderen die de show bezoeken, heeft MCZ een speciale verrassing. De openingstijden zijn: vrijdag 20.00 tot 23.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur met om 16.00 uur veiling van de planten en bloemen en om 20.30 uur feestavond ter af sluiting met medewerking van de PIMO-discoshow uit Den Haag. Speciale gasten tijdens deze dagen zijn de leden van de Motorclub uit Lille (Frank rijk), die bij particulieren zul len overnachten. Zaterdag maken zij een excursie naar Amsterdam en zaterdagavond zullen zij vanzelfsprekend aan de feestavond deelnemen. woningen in Nieuwkoop worden door het college uit genodigd voor een vergade ring op dinsdag 6 november. In deze vergadering wordt informatie gegeven over de stand der zaken en de voort gang van het renovatieplan. De vergadering begint om 20.00 uur in de aula van de Dr. Ariënsmavo aan de Lin delaan. Het welslagen van het renova tieproject voor de 67 wonin gen, hangt in grote mate af van het tijdig indienen van de subsidie-aanvragen. Hoewel het eerst onzeker was of het project door zou gaan, aange zien slechts 55 procent van de aangeschrevenen positief op het plan reageerde, kwam in een gesprek van het collej met-het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening naar voren dat f plan kans van slagen had. In verband met de subsidi© aanvragen is het nodig om J spoedig mogelijk een gedetail leerd bestek en tekeningen t< vervaardigen. Voor dit doel i op het ogenblik de heer L Verhoeven bezig met het in specteren van alle te renove ren woningen. De inspectil betreft het gemis aan bepaald voorzieningen en de reed door de bewoners aangebrach te voorzieningen. Op de vergadering wordt eei bewonerscommissie gekozei voor de uitvoeringsfase ei krijgen de bewoners uitvoeri de mogelijkheid om vragen t stellen. HAZERSWOUDE In het seizoen dat het vijftigjarig be staai* wordt gevierd (dit zal plaatsvinden in januari aan staande), heeft de Hazers- woudse gymnastiekvereni ging Hou Vast op overtuigen de wijze van zich doen spre ken tijdens wedstrijden in Waddinxveen. De door Corry Toor en Cor Uythoven geleide tien groepen, die van de partij waren in sporthal „de Sniep", behaalden de hoogste score in het veld van zo'n honderdzes tig turnsters. Van de tien ploegen van Hoi Vast waren er negen die d< eerste plaats in hun poule voö zich opeisten. De andere equi pe eindigde op de tweede plek Het succes werd door hen be haald tijdens de oefeningen op de lange mat en paardspringen met minitrampoline. De wed strijden vonden plaats met d andere clubs die zijn aangeslo ten bij de Goudse kring val het Koninklijk Nederland Gymnastiek Verbond.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4