„Transport in Lake Placid wordt ramp" Engeland wil af van schijn amateurisme SPORTWERELD Bram Leeuwenhoek: 'nEi hoort erbij SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 PAGINA 15 Het Olympisch dorp in .Lake Placid. De vijf slaapgebouwen (onder en links) bieden plaats aan 1400 atleten en 600 officials. Na de Winterspelen wordt het complex gebruikt als jeugdge vangenis. 3 Basset, lijkt niet de ideale oplossing om bezoekers toch op tijd t sneeuw bedekte wegennet naar de wedstrijden te leiden. MAASSLUIS Bram Leeuwenhoek, in het dagelijks leven docent aan de acade mie voor lichamelijke opvoeding in Den Haag, gaat zijn laatste Olympische sei zoen in. Nog twee keer zal de statige in woner van Maassluis de Nederlandse ploegen op de Olympische Spelen als chef de mission begeleiden. Aan de hand van Herman Quarles van Ufford, mo menteel burgemeester van Amstelveen en toendertijd chef de mission van de Olympische ploeg in Sapporo (1972), ging hij mee om het „vak" te leren. Na Lake Placid, waar in februari de winter spelen worden gehouden en Moskou, dat ook bijna gereed is voor de zomerspelen van 1980, zet Leeuwenhoek een punt ach ter zijn nevenactiviteiten. De Nederlandse Olympische beweging is de laatste weken nogal in het nieuws geweest. Zeker het NOC, dat met een aantal ongenu anceerde uitspraken over Moskou de voor pagina's van de dagbladen haalde. Velen kwamen aan het woord: Leeuwenhoek ech ter niet. Hij verbleef geruime tijd met vier collega's in Lake Placid om de situatie voor de winterspelen in ogenschouw te nemen. En daarover wil Leeuwenhoek best iets kwijt. „Kijk, uitspraken over Moskou, politieke za ken, of actiegroepen, weiger ik gewoon te doen. Niet zozeer omdat ik niet durf. Nee, ik meen dat die zaak eerst eens in rustiger vaarwater moet komen. Naar mijn smaak zijn bepaalde uitspraken uit hun verband getrokken en dat is niet fair". „Lake Placid is natuurlijk niet te vergelij ken met Moskou", stelt hij. „Je moet het zien als een plaatsje a la Valkenburg. Idyl lisch, klein en met vele gezellige hotelletjes. Daarbij weinig verkeer. Het wegennet is so ber. Zo sober, dat ik juist op dat punt het grote knelpunt voor de komende Winter spelen zie. Stel je voor dat de verwachtin gen van de Amerikanen juist zijn en dat per dag die 50.000 mensen op de Olympische wedstrijden afkomen. Dat wordt een ramp, een puinhoop. Zelfs de sportmensen zullen dan in de problemen raken. Het Olympisch dorp ligt op zo'n vijftien kilometer afstand van het ijsstadion. Dat is in het centrum van Lake Placid. Daar moeten we ons op con centreren. Het gaat ons uiteindelijk alleen om het hardrijden op de schaats en het ijs hockey. Ik voorzie, als de situatie aan het wegennet niet verandert, dat we met onze mensen uren van tevoren naar de baan moeten om op tijd aanwezig te zijn voor de wedstrijden. Als alle kijkers, die hun auto's mijlen buiten Lake Placid moeten parkeren, per bus naar de stations moeten worden ge bracht, krijg je een onafgebroken lint van autobussen. En dat op een simpele twee- baansweg. Passeren is onmogelijk. Als je panne krijgt met je busje ieder land heeft een eigen busje ter beschikking kom je nooit op tijd aan". „Toen wij in Lake Placid waren, lag er geen sneeuw. Maar nu in de winter! Aan beide kanten van de weg metershoge sneeuwmu- ren, daar tussendoor rijen bussen. Ook de internationale sportpers zal met dit pro bleem te maken krijgen. Het grootste deel van de pers zit één keer zo ver verwijderd van het centrum als de sportploegen. Men verkijkt zich in Lake Placid op dit pro bleem. Ik zie het zeer somber in". Positiever zijn de ervaringen die Leeuwen hoek heeft opgedaan in het Olympisch dorp. In de week dat hij in Lake Placid verbleef, legde men de laatste hand aan „de gevange nis", zoals het dorp nu al wordt genoemd. Leeuwenhoek: „Dat woord gevangenis moe ten we niet meer gebruiken. Dat vind ik een beetje smakeloos. Na de Spelen wordt het een inrichting voor moeilijk opvoedbare jongens, zeker geen gevangenis. Bovendien wordt het complex ingewijd door sportmen sen". „Verder doet de hele entourage vrij sober aan. De Nederlandse delegatie heeft slechts drie éénpersoonskamers toegewezen gekre gen. Met de organisatie heb ik en dat na overleg met de artsen die mee waren de zaak over de totale medische begeleiding doorgenomen. Wel, die zit prima in elkaar. In ernstige ziektegevallen kunnen patiënten per helicopter naar het ziekenhuis in Bur lington worden gebracht. Toch, als je het Olympisch dorp van Lake Placid m^t dat van Innsbruck vergelijkt, gaat de voorkeur natuurlijk uit naar Oostenrijk. Daar zaten we in flats, die na de spelen werden betrok ken door gezinnen. In Lake Placid is geen behoefte aan meer woonruimte, vandaar deze oplossing. In vergelijking met Montre al, gaan deze sportmensen er zeker niet op achteruit. In Canada zaten de hockeyers op een vijfkamerflat met een man of dertien bij elkaar. Ook die jongens hadden slechts één douche en één toilet. Vaak kwamen de hockeyers bij mij op de kamer douchen en die situatie krijgen we ook in Lake Placid". Bram Leeuwenhoek vervolgt: „We hebben 33 plaatsen geclaimd. 20 ijshockeyers, negen schaatsers en vier schaatsenrijdsters, aan de optimistische kant. Toch is dit door het NOC bewust gedaan. Het is altijd gemakke lijker om in aantal terug te gaan, dan nieu we mensen op te voeren. Twee weken voor het begin van de Spelen moet de definitieve lijst in Lake Placid zijn. Of ik ook 33 men sen naar Amerika zie vertrekken? Nee! Ze ker geen dertien voor het onderdeel hardrij den op de schaats. Met de KNSB is de af spraak gemaakt, dat het seizoen 1978-'79 be palend zou zijn. Als ik op dat seizoen terug kijk, zie ik hooguit een handvol kandidaten, los natuurlijk van ons ijshockeyteam. Nee, namen van kandidaten noem ik niet". „De sportmensen die geselecteerd worden, zullen dat zeer tijdig weten. Ze zullen zich niet tot op' de dag van vertrek moeten be wijzen. Dat mag je een atleet niet aandoen, maar ik geef toe, dat in het verleden op dit punt wel eens grove fouten zijn gemaakt. Zelfs het NOC is blijkbaar niet te oud om te leren", aldus chef de mission, Bram Leeu wenhoek. Uitslagen Hilversum OLEANDER PRIJS 2000 m: 1. Ste ven (C. de Lange) 1.23.4. 2. Runo W. 3. Rose Bowl. Toto 14.00, pl. 2.00. 1.30, 1.40, kopp. 10.40. trio 135.70. Niet gestart: Serioca S en Pau la Duke. viburnum prijs. 2000 m: 1. So- tello (M. van Leeuwen) 1.25.8. 2. Stel la Lebejos. 3. Sindy Dora. Toto 2.50, pl. 2.60, 2.70, 4.00, kopp. 15.10. geranium prijs (eerste afdeling) 1600 m: 1 Pampa (,J Oorlhuysen) 1 23.0. 2. Rallant Way. 3 Paulownia S. Toto 10.20. pl. 2.60. 1 30. •180. kopp. 12.10, trio 112.90. Niet ge- I start: Redc-mpia calcelaria prijs. 1540 m: 1 Tempo Rara (J. van Dooyeweerd) 1.25.7, 2. Tiranames, 3. Tornado Star. Toto 3.10, pl. 1 50, 1.70, 3.90, kopp. 4.90. Niet gestart: Tamarinda. HAZELAAR PRIJS. 2920 m: 1. Pimpelmees H (M. Bouwhuis) 1.25.4, 2. Red Silks, 3. Parel Holland. Toto 8.00. pl. 2.00. 1.70, 2.80, kopp. 7.70. j trio 281.70. MOERBEI PRIJS. 2440 m: 1 Odi- nus H (Mej. A. van Os) 1.22.3. 2 Pal- heter. 3 Rammaker, Toto 6.10, pl. 1.70. 3.00, 1.20, ki^pp. 29.30. magnolia prijs. 2000 m: 1 No- livyr Alkestis (P. Petersen) 1.22.1, 2 Remarquable W„ 3. Orpheus. Toto 320. pl. 1.70, 1.50. 1.80, kopp. 4.80. trio 109.40. Niet gestart: Limbus Ha- PARELBES PRIJS (EERSTE AF- l DELING), 2000 m: 1. Peter Voorne (A. Post) 1.23.1. 2. Permano. 3. Rami- na D. Toto 9.20, pl. 2.30, 1.80, 1.80. ttlkopp. 19.90. parelbes prijs (tweede afdeling). 2000 m: 1. Pearl Hea ther (S. Hartman) 2.43 7, 1.21.9. 2. USandor L.. 3. Ricino du Bols. Toto L'.UJO. pl 1 40. 2.20, 1.50. kopp. 11.40. trio 68.20. geranium prijs (tweede afdeling), 1600 m: 1. Sipo du Bois (P. Petersen) 1.21 6, 2. Pop Glo- ne, 3. Pipi V. Toto 2.10, pl. 1.30, 1.30, r. 1.70, kopp. 3.40. totalisator-omzet i 390.585.-. Westduitse ruiter (26) overlijdt in het zadel VREDEN Een talentvolle Westduitse springruiter is gis pen tijdens een training in «e bak van zijn trainingscen trum overleden als gevolg van *n hartaanval. Hendrik öcnulze-Siehoff overleed in het zadel. De 26-jarige Westduitser baar de twee jaar geleden veel op zien, toen hij tijdens het inter nationale springconcours in jome de Grote Prijs van die ftad won, in navolging van t'jn landgenoten Brinckmann en Winkler. LONDEN Acht maanden voor het begin van de Olympische zomerspelen van Mos kou wil Engeland opening van zaken be werkstelligen rond het schijn-amateurisme in de atletieksport. De Britse Atletiekunie heeft een nieuw onderzoek aangekondigd naar hetgeen Britse en buitenlandse atleten bij een wedstrijd van vorig jaar in Groot- Brittannië onder tafel betaald hebben ge kregen. Dit als vervolg op een onderzoek naar illegale betalingen bij de spelen van Glenlivet in Edin- burg, dat overigens nog niet is afgesloten. De bedoeling is niet alleen om eventuele overtre ders op te sporen, maar ook de noodzaak van een spoedige herziening van de amateurregels aan te tonen. Dit is althans de strekking van een motie van de atletiekclub Hastings, die za terdag bij de algemene vergadering ter tafel komt. Als het voorstel wordt aangenomen, be vindt Engeland zich in een soortgelijke situatie als twaalf jaar geleden vlak voor Wimbledon, toen Engeland de stoot gaf tot het afschaffen van het onderscheid tussen amateur en prof in de tennissport. Vorige week al bracht Alan Pascoe, de vroege re aanvoerder van de Britse atletiekploeg de discussie op gang door in een boek van zijn hand te stellen, dat atleten het recht hebben op een behoorlijke bij de wet geregelde belonine. DEN HAAG De Drecht- streek uit Papendrecht is gis teren voor het eerst squash- kampioen van Nederland bij de dames geworden. In De voorlaatste wedstrijd van de eredivisie speelde De drecht- streek gelijk (22) tegen HSRC II. Het team van drechtstreek bestaat uit Paddy Puppeliers, Helen van Kleef, Ilse van der Waal en Linda van Kleef. DEVENTER Gisteravond verbeterde Annie Borckink in Deventer het baanrecord op de 1500 meter met een tijd van 2.17.4. Dat record stond op naam van de Oostduitse An- dria Mitscherlich met 2.18.3. KOGE Het Nederlandse jeugdteam, dat bij het wereld kampioen zaalhandbal in De nemarken uitkomt in de groep, die strijdt om de negen de tot en met zestiende plaats, verloor gisteren met 22—16 van Frankrijk. BOEKAREST In het Euro pese bekertoernooi voor be kerwinnaars (heren) heeft Steau Boekarest gisteren in de Roemeense Hoofdstad met 7167 gewonnen van SK Is tanbul. De Israëlische basket- balploeg Hapoel Ramat-Gan versloeg het Luxemburgse Steinsel met 10591. KK Za- dar (Joe) won in Boedapest van MAFC met 109-104. In Uppsala versloeg de Zweedse ploeg KFUM met 99—67 de Zwitserse bekerwinnaar B. Momo uit Lugano. FRANKFORT Sinds de twaalf jaar dat de Westduitse Sporthilfe bestaat, is tachtig miljoen mark aan de sport ten goede gekomen. Dit cijfer maakte de voorzitter Josef Neckermann dinsdag in Frankfort bekend. Het meeste geld ging naar de Atletiek: 8.4 miljoen. De zwemploeg kreeg 6.6 miljoen en het roeieti 5.0 miljoen. LONDON De Engelse hip pische sportbond gaat één mil joen gulden ter beschikking stellen voor de huur van or dentelijke paarden ten behoe ve van de Olympische selectie. RIO DE JANEIRO In te genspraak met eerdere berich ten zal de grote prijs van Brzi- lië voor formule 1 in Sao Pau lo wel doorgaan. René Pijnen winnaar in Frankfort FRANKFORT René Pijnen heeft met zijn koppelgenoot de West duitser Gregor Braun de zesdaagse van Frankfort gewonnen. Voor Braun was het zijn eerste over winning in een zesdaag se van dit seizoen. Tijdens de laatste avond na men Didi Thurau en Partick Sercu de leiding over van Pij nen en Braun, maar deze twee wisten in de laatste fase van de strijd toch vfreer in dezelfde ronde te komen als de koplo pers. Door een beter punte- naantal kwam het Westduits- Nederlandse duo op de eerste plaats. Wilfried Peffgen en Al- bert Fritz werden in dezelfde ronde derde. De eindstand: I. Gregor Braun /René Pijnen (Wdl/Ned) 617 punten; 2. Didi Thurau/Patrick Sercu (Wdl/Bel) 547; 3. Wilfried Peffgen/Albert Friz (Wdl) 338; 4. Danny Clark/Don Allan (Aus) 273. Op een ronde: 5 Gert Frank/René Savary (Den/Zwi) Op vijf ronden: 7. Giinther Schumacher/Roy Schuiten (Wdl/Ned) Op 27 rond: II. Herman Ponsteen/Gerrie van Gerwen (Ned). René Pijnen. Moeizame zege Jong Den Haag DEN HAAG De be- taalde jeugd van FC Den Haag heeft gisteren in een matige wedstrijd met 10 gewonnen van SV '35. FC Den Haag kampte in de eerste helft met pech toen Kees Buis op de lat knalde. Na de rust strandde Jan Water reus van SV '35 op doelman Peter van de Zwan. Frank Bakker hield de Schevenin- gers van een puntendeling af door vier minuten voor tijd de bal van afstand achter Kees de Bruir te deponeren. Louk Sanders uit Europese titelstrijd KEULEN Louk Sanders heeft zich niet serieus kunnen mengen in de strijd om de eerste Europese indoortennistitel in Keulen. In de eerste ronde van dit 75.000-dollartoernooi werd hij gisteren in drie sets uitgeschakeld door Nick Savi- ano. De Amerikaan won met 6—2, 4-H5, 6—3. Interessant was de partij tussen de Chileen Jaime Fillol en de Zuid-Afrikaan Ray Moore, resp. voorzitter en vice-voozitter van de spelervakbond. Moore won met 64, 7—6, nadat hij in de tweede set een voorsprong vaii 5—0 geheel uit handen had gege ven. Björn Borg, Vitas Gerulaitis en Jimmy Connors moesten giste ren bij het internationale toernooi van Tokio alle drie een set prijsgeven. Een dag eerder waren de geplaatste spelers Vilas en Tanner uitgeschakeld. Borg had drie tiebreaks nodig om Victor Amaya te verslaan: 67, 7—6, 76. Hij redde daarbij vier matchpoint in de derde set. Jimmy Connors had drie sets nodig tegen de Australiër Rod Frawley (6—1, 4—6, 6—3) en Vitas Ge rulaitis tegen Hank Pfister (6—7, 6—3, 6—2). Cupfinale landenteams op 22 juni in Rome ROME De finale van het toernooi om het Europees voetbalkampioenschap voor landenteams wordt op 22 juni in Rome gesppeld. Mocht de wedstrijd, ook na verlenging, in een gelijkspel eindigen dan volgt twee dagen later een herhaling. De loting voor de finales van het Euro pees voetbalkampioenschap, waaraan voor het eerst acht landen deelnemen, is op 16 ja nuari in Rome. Het ziet er naar uit, dat alle wedstrijden voor de eindronde van het Europees voetbalkam pioenschap via Eurovisie op de televisie te volgen zullen zijn. De afgelopen weken zijn dele gaties van de Europese om roeporganisatie EBU en de Eu ropese Voetbalbond UEFA, die aanvankelijk ver uit elkaar stonden, het eens geworden over de prijs: vier miljoen gul den. Nederlands elf tal in toernooi der wereldham- pioenschappen DEN HAAG Voorzitter Meuleman van de KNVB heeft in principe de uitnodi ging van de voetbalbond van Uruguay aan het Nederlands elftal om deel te nemen aan het toernooi om de Gouden Beker geaccepteerd. Meuleman zei dat hij „ja" had gezegd op aandrang van Her mann Neuberger, de Europese vertegenwoordiger in de FIFA, die het contact onder houdt tussen Uruguay en de desbetreffende Europese lan den. Dit zijn dan de voormali ge wereldkampioenen Italië en West-Duitsland. Engeland, wereldkampioen in 1966, heeft al bekendgemaakt niet te zul len deelnemen. Doordat Engeland afviel stuurden de organisatoren zo wel een uitnodiging aan Ne derland als aan Spanje: twee landen die ieder twee keer een finale in een toernooi om het wereldkampioenschap verlo ren. Nu Nederland in principe heeft toegestemd, kan er nog een moeilijke situatie ontstaan nu ook Spanje - zij het onder voorbehoud - positief heeft ge reageerd op de uitnodiging. St. Etienne uit vorm PARIJS St. Etienne, de te genstander van PSV in de Eu ropacup 3 heeft gisteravond in een wedstrijd voor de Franse competitie met 1-0 verloren van Strasbourg. Het leidende Monaco verloor met 3-1 van Bordeaux. De uitslagen: Angers-Paris SG 1-2; Nice-Brest 3-0; Bordeaux- Monaco 3-1; Bastia-Laval 2-1; Lille-Marseille 1-1; Metz-Nan- tes 0-0; Lyon-Sochaux 3-1; Strasbourg-St. Etienne 1-0; Nï- mes-Nancy 4-2; Valenciennes- Lens 3-1. Stand na veertien wedstrijden: 1. Monaco 21 pnt; 2. Nantes 19; 3. St. Etienne 19. Grimsby verrast Everton LONDEN De grootste ver rassing in de vierde ronde van de Engelse Laegue Cup was gisteravond ongetwijfeld de uitschakeling van eerste-divi- sionist Everton door de derde- divisieclub Grimsby. Op eigen veld won Grimsby met 21. Een andere opmerkelijke uit slag was die van Bristol City tegen Nottingham Forest: 1 1. Het vorig jaar naar de twee de divisie gedegradeerde Queens Park Rangers kwam eveneens tot 11 tegen het hoog in de eerste divisie staande Wolverhampton Wan derers. De uitslagen: Brighton en Hove AlbionArsenal 00; Bristol CityNottingham Fo rest 11; Grimsby Town Everton 21; LiverpoolExe ter City 20; Queens Park RangersWolverhampton Wanderers 11; Wimbledon Swindon 12. ADVERTENTIE /fU

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15