eder-Smit komt met extra imbuigingen gezondheidszorg NAVO-landen bereid tot vermindering raketten Omstreden regime Park na 18 jaar ten einde November VN-conferentie Cambodja Carrington in tijdnood op Rhodesië- conferentie ïigen bijdrage kraamphulp Minimum ziekenfondspremie partimers Onhandigheden rond Aantjes Diplomatieke betrekkingen Griekenland en Vaticaan weer JNENLAND BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 OKTOBER 1979 PAGINA 9" N HAAG Vanaf 1 ja- ari 1980 moet voor de aamhulp in het zieken- is een eigen bijdrage be- ild gaan worden van 30 lden per dag, plus alles t de behandeling meer at kosten dan 211 gulden, bestaande eigen bijdrage ambulancevervoer zal in de loop van het volgend jaar worden afgeschaft, ter wijl de eigen bijdrage in het ziekenvervoer daarentegen wordt verhoogd van 34 gul den tot 50 gulden. Voorlopig hoeft echter nog geen eigen bijdrage te worden betaald voor verwijs- en herhaling- skaarten. Mensen met een partime baan zullen om hun recht op een volledig zie- kenbfondspakket te behou den, een minimum-premie moeten gaan betalen. Deze maatregelen heeft staats secretaris Veder-Smit aange kondigd in de beleidsnota over de kostenbeheersing in de ge zondheidszorg, die gisteren aan de Tweede Kamer is aan geboden. Ket pakket ombui gingsmaatregelen levert voor 1980 een kostenbesparing op in de gezondheidszorg van 215 miljoen op en voor het jaar daarna zelfs 253 miljoen gul den. Vanaf 1 januari zal eveneens voor de zogenaamde schoon heidsoperaties, die medisch niet noodzakelijk zijn, een ver hoogde eigen bijdrage worden ingevoerd. Een uitzondering wordt echter gemaakt voor die gevallen, waar sprake is van „aanmerkelijk psychisch lij- Op die datum zal ook - een nieuw verwijskaartensysteem worden ingevoerd, waardoor voor chronische patiënten niet steeds herhalingskaarten be hoeven te worden uitgeschre ven. Voor het ziekenvervoer per particuliere auto zal vol gend jaar een nog nader vast te stellen kilometervergoedig worden ingevoerd. )testen ;en vonnis iarta-leden «I HAAG/DUBLIN (AF- jNP) De regeringen de lidstaten van de EEG iben gisteren tijdens hun eenkomst in Dublin in gemeenschappelijke ver- jp ring het proces veroor- P ld dat deze week in tg is gevoerd tegen zes •rtekenaars van Charta- jVe zes> die ijveren voor ^naleven van de mensen- eJ hten, werden veroordeeld 01 gevangenissatraffen van ximaal vijf jaar. comité „Denk ikl.aae heeft gisteren in i Haag zijn afkeuring over ^procesgang uitgesproken ens een protestbijeenkomst lê Haagse binnenstad. Het ède Kamerlid Brinkhorst D'66 deed daar een drin- beroep op de Tsjechische Hng om het vonnis in ho- jeroep te herzien. De Hon- s minister, van buitenland- éken Hua zei tijdens het iek van minister Van der ctiiw „niet geheel gelukkig" ijn met de veroordeling. abinet tegen jidustrie eiland Noordzee N HAAG Het kabinet voorlopig geen indu- e-eiland in de Noordzee, mier Van Agt deelde gis- en na afloop van de mi- teraad mee, dat zijn rege- igsploeg de adviezen over i eiland -van onder meer Stuurgroep Noordzee-ei- iden wil opvolgen. inder abortus Nederland IN HAAG Het aantal ortussen is vorig jaar met rtienduizend verminderd zeventigduizend, zo heeft :n mezo bekend gemaakt, daling had voor een be- igrijk deel te maken met verminderde belangstel- g uit West-Duitsland. Het ntal abortussen bij Neder- ïdse vrouwen is de laatste ren steeds teruggelopen en droeg vorig jaar nog vijf- nduizend. In vergelijking et omringende landen is t volgens Stimezo een ag aantal. larkerwaard- erdeelt abinet. een, onzer verslaggevers, !N HAAG Het kabinet eft het onderwerp Mar- rwaard voor enkele weken de agenda geschrapt om ministers een kans te ge- zich te herbezinnen. Bin- de regering lijkt geleidelij- an een verschuiving in op- ftingen waarneembaar, larbij - zo verluidt - de te- nstanders van inpoldering invloed winnen. Met me de weerstand van minis- r Andriessen van Financiën jkt groter dan mócht wor- verondersteld. N onderzoekt ol Z-Afrika kernproef ashington/new ORK (AP/UPI/AFP) algemene vergadering de Verenigde Naties eft secretaris-generaal aldheim opdracht gegeven sn onderzoek in te stellen ttr de berichten dat Zuid- frika vorige maand een Srnproef heeft genomen, aartoe is gisteren een- una- iem besluit genomen. Zuid- Irika zelf ontkent de toefnerning. Amerikaanse .regering eft zich gisteren gedistan- serd van het bericht, dat «r de CIA naar buiten is ge acht. Een woordvoeder wees dat er geen bewijsmate- bestaat voor het land dat proef heeft genomen. De tiviteiten van Zuid-Afrika nucleair gebied zijn tot nu altijd onduidelijk geweest. Tijdens zijn driedaags bezoek aan Hongarije maakte minister Van der* Klaauw gisteren in Esztergom een rond gang door het museum voor christelijke kunst Als modernisering kernwapens doorgaat WASHINGTON/BOEDAPEST ftJPI/AP/AF- P/ANP) De NAVO-landen overwegen om dui zend (verouderde) atoomrakketten van hun lan- ceerbases in West-Europa weg te halen, als hun plannen om 572 nieuwe kruisraketten op het conti nent te stationeren, definitief doorgaan. Een woord voeder van het Witte Huis heeft dat gisteren in een offciële verklaring in Washington bekend gemaakt. De verklaring kon worden uitgegeven na bezoeken aan de NAVO-partners, waarbij Aaron David, de speciale gezant van de Amerikaanse regering, dit voorstel ter discussie heeft gesteld. Het voorstel moet worden gezien alks een antwoord van het Westen op de bereidheid van de Sovjet-Unie tot troepenvermiridering in de DDR. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken zei gistera vond in Boedapest enigszins teleurgesteld te zijn over het uitblij ven van een toelichting op de voorstellen van Sovjet-leider Brezjnjev. Van der Klaauw had gehoopt die toelichting te krij gen van zijn Hongaars ambtgenoot Puja, met wie hij tijdens zijn bezoek aan Boedapest besprekingen heeft gevoerd.. Deze zou volgens Van der Klaauw gezegd hebben dat een 'modernisering van het kern wapenarsenaal van de NAVO ongetwijfeld een nieuwe ronde in de bewapeningswedloop zal inluiden, maar, hij zou daar aan hebben toegevoegd dat zo'n ontwikkeling onder handelingen over wapenbeheersing niet uitsluit. Tegevover Ne derlandse journalisten verklaarde Pua evenwel dat het te laat is voor onderhandelingen, als de NAVO daadwerkelijk tot moder nisering overgaat. De Britse minister van defensie Pym heeft gisteren gezegd zo'n modernisering hard nodig te vinden. De Amerikaanse regering wil de uitgaven voor defensie verho gen tot 32 miljard gulden (tien miljard meer), als de senaat akoord gaat met het SALT-2 verdrag. RONDOM de persoon van de heer Aantjes ontstond deze week onvermijdelijk weer enige consternatie. Bij het Kamer debat over Aantjes in augustus jl. was immers al duidelijk ge worden, dat iedere poging om de capaciteiten van de persoon Aantjes opnieuw dienstbaar aan de samenleving te maken, zou worden begeleid door een golf van kritiek én het opha len Van hele en vooral ook halve waarheden. Wat dat laatste betreft heeft de VPRO in het radioprogramma „Welingelich te kringen" met een aantal laakbare uitlatingen bepaald voorop gelopen. Nu er dus een functie opdoemt, in de niet direct-politieke sfeer, is het gekrakeel begonnen. Daar moeten op zichzelf vraagtekens bij worden geplaatst. Maar tegelijkertijd moet worden gesteld, dat het wel uiterst ongelukkig is om als nieuwe en daardoor in het oog lopende functie van Aantjes er uitgerekend een te kiezen, die in handen was van een an dere partij. Want dat is het geval met de functie van voorzit ter van de Omroepraad. Die post werd tot voor kort bezet dóór een lid van de PvdA (Van der Lee). Heeft die partij daardoor recht op deze, politiek overigens niet zo invloedrij ke functie? Geenszins. Vóór hetPvdA-lid zat ér een AR-man (Boukema) op de stoel van de voorzitter, daarvoor weliswaar een PvdA-er (Vrolijk), maar daarvoor weer een lid van de AR (Scholten). Bovendien: leden van de Omroepraad hadden zelf een VVD-er voorgesteld. De opwinding binnen de PvdA, die ten onrechte spreekt van een „progressieve tradi tie", is dus misplaatst. DaT neemt allemaal niet weg dat, door juist in deze gevoe lige periode rond Aantjes met die functie op de proppen te komen, minister Gardeniers en premier Van Agt in feite het onheil over zichzelf en over Aantjes hebben afgeroepen. Want de meer en minder terechte gevoeligheden rond de persoon van Aantjes worden daarmee in aanzienlijke mate versterkt met partijpolitieke accenten, hoe ongefundeerd die ook zijn. Dat kan de op zichzelf wenselijke rehabilitatie van Aantjes, noch de samenleving als zodanig, ten goede komen. ROME (Reuter) Ruim negenhon derd jaar na de breuk tussen de R.K.-kerk en de orthodoxe kerken zijn Griekenland en het Vaticaan weer diplomatieke betrekkingen aan gegaan. Dat ge beurde 'officieel toen premier Kara- manlis van Grie kenland gisteren in audiëntie werd ontvangen door paus Johannes- Paulus II. Het akoord heeft geen instemming van de Grieks-orthodoxe kerk en de Griekse vertegen woordiger zal dan ook alleen namens de rege ring in het Vati caan zijn zetel be kleden. Mensenrechten in Zuid-Korea met voeten getreden DEN HAAG De gisteren doodgeschoten Zuidkore- aanse president Park Tsjoeng Hee heeft zich tij dens de 18 jaren van zijn regering gemanifesteerd als een harde verdediger van een eenmansbewind. De 62-jarige Park kwam in '61 aan de macht toen een kleine groep van legeroffi cieren onder zijn leiding een einde maakte aan het bewind van president Joen Po-Soen, die nog geen jaar tevoren was gekozen. Met een uiterst krappe meer derheid won hij twee jaar 'later de verkiezingen van zijn voorganger in 1967 en 1971 werd hij als staa- thoofd herkozen. Op die verkiezingen is even wel steeds felle kritiek geuit. Park werd verweten dat in zijn opdracht met de uitsla gen was geknoeid. Het af kondigen van de noodtoe stand met daaraan gekoppeld de ontbinding van het parle ment en het uitvaardigen van een per referendum goedgekeurde ni,euwe grond wet in 1972, was voor Am nesty International aanlei ding om een rapport op te stellen. Dat stuk verscheen in '75 en leverde als belangrijk ste conclusie op dat aan de goedkeuring van de grond wet door het Zuidkoreaanse volk geen belang moest wor den gehecht, omdat de bevol king nauwelijks wist waaro ver gestemd moest worden. Zo werden belangrijke toe- lichgtingen op de wet in het Chinees gesteld. In het rapport maakte Am- - nesty ook duidelijk dat na het afkondigen van de nood toestand tegenstanders van het regime van Park op grote schaal werden onderdrukt, veroordeeld en in de gevan genissen verdwenen. De in lichtingendienst, wiens hoofd nu de moordnaar van de pre sident is geworden, kwam re gelmatig in het nieuws als „brein" achter ontvoeringen van tegenstanders van de, president. Park, die stamt uit een arme boerenfamilie en in Mants- joerije een rpilitaire opleiding kreeg, was onder meer ver antwoordelijk voor de eerste voorzichtige contacten met het communistische Noord- Korea. Na dertien eeuwen was het tussen Noord- en Zuid Korea na de Tweede Wereldoorlog tot een breuk gekomen, die in de jaren vijf tig uitliep op een driejarige oorlog. De inspanningen van Park leverde in juli '72 een gezamelijk comminiqué op, waarbij de twee regeringen beloofden te zullen streven naar een vreedzame hereni ging. Veel verder dan het op richten van enkele gemeen schappelijke comités is het evenwel nooit gekomen. Onder het bewind van presi dent Park heeft Zuid-Korea een snelle economische groei doorgemaakt en werden ook de betrekkingen met Japan, de voormalige bezetter van het land, genormaliseerd. De gebeurtenissen van giste ren hebben in Amerika een lichte paniek veroorzaakt. Voor de V.S., die in Zuid-Ko rea een permanente troepen macht gestationeerd houdt, is er het voortudende gevaar van een hernieuwd treffen tussen het communistische Noord-Korea en de fel anti- communitische Zuidkorea- nen. President Carter liet er dan ook geen twijfel over be staan dat zijn land, ook na de dood van Park, de „verplich tingen" aan Zuid-Korea zal nakomen. Het is ongetwijfeld die communistische dreiging die president Carter er ook gisteren weer toe heeft ge bracht het op grote schaal schenden van de mensen rechten in Zuid-Korea onbe sproken te laten en in zijn condeolance de nadruk te leggen op zijn vriendschap voor de overleden president. Het hoofd van de inlichtin gen dienstvan Zuid-Korea, die na de moord op president Park ter plaatse werd gear resteerd. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10. Min.temp.: omstreeks 3 gra- deh. Max.temp.: omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min.temp.: omstreeks 3 gra den. Max.temp.: omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Berlijn Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet geh.bew. weerlicht 19 •i.iN/STlB MRKi In het Spaan se Bilbao is gisteren het* proces tegen de elf vrou wen, die abortus heb ben gepleeg, direct na aanvang voorlopig ge schorst. Bij de ingang van de rechtszaal was een gro te demon stratie van voorstanders van abortus. Het jongetje op de foto wekt de in druk weinig weet te heb ben van de reden van de betoging. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Voor de eerste maal sinds haar begin, nu zeven weken geleden, is van daag in plenaire zitting van de Rhodesië Conferentie doorvergaderd, ondanks het feit dat het zaterdag is. In het verleden werd nooit ver gaderd tijdens het weekein de. Conferentievoorzitter lord Carrington wenst het verloop van de conferentie (AP/AFP/DPA) In het hoofdkwartier van de Vere nigde Naties in New York, zal op 5 november een inter nationale cqnferentie wor den gehouden om een nood- programma op te stellen voor het door oorlog geteis terde Cambodja, zo heeft VN-secretaris-generaal Waldheim gisteravond be kend gemaakt. De conferen tie zal een dag duren en lou ter gaan over humanitaire hulp en niet over de politie ke problemen rond het land. Een woorvoeder van Unicef heeft gisteren in Keulen mee gedeeld dat deze organisatie samen met het Rode Kruis 250 miljoen gulden aan voedsel en medicamenten naar Cambodja zal sturen. De actie is de groot ste in de geschiedenis. Presi dent Carter heeft er zijn te leurstelling over uitgesproken dat voedseltransporten over land in Cambodja niet worden toegestaan. Ondanks de steun blijft de situatie uiterst zorge lijk, omdat voor een bevolking van vier miljoen mensen maar vijftig artsen beschikbaar zijn. Het Europees Parlement heeft de Veiligheidsraad opgeroepen een internationale macht" er werd niet gesproken van een troepenmacht) te sturen om aan de massamoord op het Cambodjaanse volk" een einde te maken. te bespoedigen, omdat zijn regering uiterlijk 15 novem ber moet beslissen of econo mische sancties tegen Zim- babwe-Rhodesië verlengd zullen worden. Stopzetting van de sancties is alleen mo gelijk als de Rhodesië confe rentie tijdig met succes be kroond wordt. Carrington zal vandaag een antwoord moeten geven op de scherpe kritiek die het Patriot tisch Front tijdens de plenaire zitting van gsietern liet horen op het Britse plan voor de zo geheten overgangs-periode, die de onafhankelijkheid van Zimbabwe zal voorafgaan. Groot Brittannië zal in die tus sentijd een gouverneur naar Salisbury sturen. De frontlei der Nkomo en Mugabe vinden dit exclusieve Britse gezag on aanvaardbaar. Zii eisen een deel van het tijdelijke bestuur voor zichzelf op, omdat zij zo lang gevochten hebben voor onafhankelijkheid. ADVERTENTIE Uw vriend, die het postcodeboek altijd onder z'n diaprojector zet, heeft er eerst alle postcodes van familie, vrienden en kennissen in opgezocht en geno teerd in z'n agenda. En hiigebruikt die post codes ook! Volgende dia! Gebruik'm goed. pttpost

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9