Bij schilderijen ontbreken de grote meesters Ervaren en niet-zo-ervaren administvatiemensen kunnen nu kiezen. PHILIPS Atlas over landschappen: veelzijdig en informatief Werken in een levendige verkooporganisatie betekent: je voor veel zaken interesseren. Hoofd Boekhouding, Boekhouder. Medewerker verkoop administratie. Medewerker service administratie. Sollicitatie en informatie. KUNST LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 OKTOBER 1979 PAGINl Spectrum Atlas van de Ne derlandse Landschappen. Uitg. Het Spectrum Utrecht. Prijs ƒ24,90. Om maar met de deur in huis te vallen: de nieuwe Spectrum-atlas van het Ne derlandse landschap is een fijn, in hoge mate instruc tief boek geworden. Een boek, dat de lezer ongetwij feld vaak ter hand zal ne men. Niet om het alleen maar even door te blade ren, maar juist om het aan dachtig door te nemen, want de bijeen gebrachte informatie over 23 onder scheiden landschapstypen in ons land is ongemeen boeiend. Het piepkleine Nederland blijkt namelijk een grote ge varieerdheid te bezitten aan natuur (flora en fauna), waardoor het in hoog aanzien staat bij wetenschappers van vele, uiteenlopende discipli nes. Maar ook voor de leek, die er op een vrije zondag middag op uittrekt is er veel te genieten: wist u bijvoor beeld dat de omgeving van Nijmegen uit botanisch oog punt bezien het rijkst bedeel de gebied van ons land is? In een straal van 15 km. rond de stad komt liefst tweederde van alle in Nederland voor komende hogere plantsen- soorten voor. Behalve dat deze van tiental len .(kleuren)foto's en kaar ten voorziene atlas een uitno diging inhoudt om het alle maal met eigen ogen te gaan zien, wil het boek tegelijker tijd een waarschuwing zijn. Een waarschuwing, die zegt dat we niet langer kunnen doorgaan met het doen van aanvallen op natuur en land schap. Want - zo zegt de redactie in haar voorwoord - „niet te ontkennen valt dat in de 20- ste eeuw en in het bijzonder in de afgelopen 25 a 30 jaar het aanzien van Nederland veel ingrijpender is veran derd dan ooit tevoren". „De Zuiderzee werd IJssel- meer, het IJsselmeer veran derde voor een groot deel in polderland, de Zeeuwse delta werd afgedamd, het ontstaan van Europoort, de aanleg van verkeerspleinen en-autosnel wegen, waardoor halve pro vincies op hun kop zijn gezet - de voorbeelden liggen voor het oprapen". Subsidie Teneinde zoveel mogelijk mensen het besef bij te bren gen, dat we op een hellend vlak bezig zijn, is (mede) dit boekwerk verschenen. Het ministerie van CRM tastte fors in de subsidiebuidel waardoor het mogelijk werd dat deze atlas voor een blij- «vend lage prijs in de boek handel kwam te liggen. Im mers zo omschrijft CRM- staatssecretaris G.C. Wallis de Vries „de bescherming van natuur en landschap vormen nog voor veel Neder landers een gesloten boek". Vandaar deze atlas, die laat zien dat er in ons land nog heèl veel over is, dat de moeite van het beschermen ten volle waard is. Want zon der die officiële bescherming gaat het niet. Dat heeft de praktijk tot dusver wel bewe zen'. De Spectrum-atlas is ver schenen onder begeleiding van prof. dr M.F. Mörzer Bruijns en R.J. Benthem; het leeuwenaandeel van het werk is verricht door natuur- schrijver en -fotograaf Jan van de Kam. Niet alleen schreef hij twee boeiende hoofdstukken over enerzijds het ontstaan anderszijds de toekomst van het Nederland se landschap, ook tekende hij voor de schat aan kleurenfo to's, waarmee het boek geïl lustreerd is. Die omstandig heid maakt deze atlas dan ook tot een veelzijdig werk want aan de ene kant is ht een uitstekend gedocumer teerde inventarisatie van h» Nederlandse landschap ge worden aan de andere kant is het een plezierig kijkboek, dat de atlas als zodanig toe gankelijk maakt voor een heel breed publiek. Regionaal Er is nóg een omstandigheid, die de nieuwe landschappen- atlas tot een bijzonder beek maakt. Dat is de inschakeling door de redactie van schrij vers, die regionaal bekend zijn en vaak hun onderwerp vanuit de historie benaderen en daarbij allerlei boeiende accenten leggen. In het geval van Salland en Twente is dat Adriaan Buter, die voor de beschrijving van noordoost- Twente de Denekampse schoolmeester Bernink (en diens paradijs) opvoert. Buter is niet alleen een vlot vertel Ier, hij is bovendien zeer des kundig ten aanzien van de kennis van het Twentse land. Hij weet de geschiedenis van het lahdschap op weldadige wijze te kruiden met actuele gebeurtenissen op dit gebied, zoals de omlegging van een stuk van de E-8 nabij Marke- lo teneinde een bekend jene verbesstruweel en uiterst zeldzame paddestoelen te sparen. Er komen meer mensen zoal Buter aan het woord in deze atlas. Zoals de 74-jarige Ge rard Lutke Meijer, die onder de veelzeggende titel „de zil veren gordel van Nederland" het rivierenlandschap in het centrum van ons land onder loep neemt. Opnieuw een vlot geschreven portret van een markant stuk Nederland. Age Schutniet levert eenzelf de soort bijdrage over noord west Overijssel, terwijl G. Hanekamp tekent voor een intrigerend verhaal over de Veluwe, waarbij hij een voortdurende afname signa leert van actieve zandver stuivingen. Wat vroeger beti teld werd als „de gesel van de boerenbevolking" krijgt van Hanekamp nu de kwali ficatie „dynamisch land schap" mee. En dan te be-, denken dat die stuifzanden voor het grootste deel juiSt veroorzaakt zijn door mense lijk gedrag in de natuur. Roofbouw. overbeweiding van heidevelden door scha pen. te vaak afplaggen en af branden van heide - het wa ren allemaal ingrepen die uitmondden in de omstandig heid dat rond 1850 op de Ve luwe zo'n 15.000 ha. „leven de" stuifzanden bestonden, een oppervlakte, die op dit ogenblik tot rond 1.100 ha. is ingekrompen, doordat o.m. op grote schaal grove den is ingeplant. Een ontwikkeling, die er toe geleid heeft dat thans goeddeels een uniek landschapstype aan het ver dwijnen is, een gevaar dat ëvènzeer dreigt in het Wad dengebied Wart ook dit soms eer e ndeioos lijkend zand- en sliklandschap, door kruist met prielen en balgen, wordt bedreigd. Wadlopers, militaire oefeningen (vlieg- tuigen).hengelsport, olie- en gasboringen - het zijn alle maal elementen, die een be dreiging vormen voor de unieke vogelrijkdom en de zeehondenstand van dit ge bied. Info.mat'.ef Het is slechts een vrij wille keurige greep uit dit boek, waarin o.a. ing. H.W. de Vroome in Drenthe het ver dwijnen constateert van 29 hunebedden (op de Hond srug). Opvallend in zijn ver haal is verder dat hij geheel voorbij gaat aan de activitei- ter van de amateurgeoloog Tjerk Vermaning, maar dat hij later diens grote tegen strever Waterbolk wèl noemt wanneer het gaat om vroeger (Middeleeuwse) bewoning- svormen in deze provincie. Maar die opmerking beroert een wellicht interessant zij paadje, dat aan de waarde van deze atlas' weinig af breuk doet. Alom overheerst de waardering voorecht werk, c at met name door zijn opzet - oe herverdeling van ons land in 23 landschapstypen - een niet alleen overzichtelijk maar bovenal informatief boek is geworden. KLAAS GOINGA Het landschap in het noordwestelijke gedeelte van West-Friesland is niet aangetast door ruil verkavelingen. Vandaar dat bijvoorbeeld in Schagen nog dit kenmerkende vergezicht te zien valt: kleine, lage terpen, die niet meer dan een meter of twee boven het maaiveld liggen en in de meeste gevallen slechts plaats bieden aan één boerderij. Ze zijn veelal met elkaar verbon den door weggetjes, die op de kreekruggen zijn aangelegd. llllllllllllllllllllllllllllllllllllll! /KBEN DE PIL VERGETEN I TE HALEN 1 WEET JU WELKE APOTHEKER OPEN IS t staat in de krant iedere dag weer DELFT Antiek is na de Tweede Wereldoorlog een veelzijdig begrip geworden. Sommige verzamelaars zijn al blij met een snuifdoos die vijftig jaar oud is, anderen denken in eeuwen. Liefhebbers en „geldbe leggers" lopen soms stad en land af om een prent, 'n bepaald meubel stuk of een tinnen bord met dat wa pen, dat zo weinig voorkomtHet staat niet aan ons om reclame te Attische schenkkan, 5de eeuw v. Chr. maken voor de jaarlijkse Kunst- en Antiekbeurs te Delft (die overigens ook geen reclame nodig heeft) maar de kenners en dat zijn door gaans de serieuze verzamelaars, weten wat ze aan de Delftse beurs hebben, niet het minst om zijn be trouwbaarheid. En dat is in deze sector een belangrijk punt. Het zal in Delft niet gauw gebeuren dat men, wat onlangs nog elders in den lande voorkwam, een altaar-trip tiek uit plusminus 1600 te koop aan bood, let wel: 1600!!! en op de beide vleugel-panelen stonden O.L.Vrouw van Lourdes en een Heilig Hart afge beeld. De hedendaagse sculpteur had dus blijkbaar geen enkele notie van inconografie Delft 1979. Dat is de 31ste Oude Kunst en Antiekbeurs in de zalen van het Sinte Aaghteklooster oftewel het Prinsenhof en dat betekent een schat van schoonheid uit het verre en meer nabije verleden waarbij, zoals alle-ja ren gebruikelijk te doen, het bestuur van tevoren enkele accenten wil leg gen op de specialiteiten. Dat zouden dan dit jaar de juwelen uit het Victo riaanse tijdperk en enkele topstukken van de Romantische School moeten zijn. De laatste was vroeger taboe als zijnde niet antiek genoeg. Maar eigen aardig, wij hebben alle zalen met de vereiste interesse doorgewandeld en heel weinig romantisch kunnen ont dekken en zeker geen „topstukken", tenzij men Alexander Leblanc in de collectie S. Nystad daarvoor houdt of een Robert Home terwijl b.v. 'n fraai wintergezicht op Amsterdam van Jan Ekéls de Jonge uit de verzameling Gebr. Douwes te Amsterdam, precies vóór de romantische periode zit. En ook de juwelen en het zilverwerk ver tegenwoordigen niet direct opvallend het fin de Siècle. Zo kan Premsela en Hamburger, de bekende zilverfirma uit Amsterdam, de bezoeker prachtige dingen laten zien uit de pruikentijd en het begin van de negentiende eeuw terwijl slechts weinig uit de tweede helft van de vorige eeuw te bewonderen valt Van der Heyden uit Rotterdam heeft enkele colliers uit de zeventiende eeuw .die van een weer galoos vakmanschap getuigen. Het bij zondere is wel dat zo'n sieraad uit di verse delen bestaat, een collier bevat b.v. ook een broche en 'n paar oor hangers of een smalle armband. Anthonie Beerstraten: Het oude stadhuis van Amsterdam Bij ervaring weten we dat door de veelheid van het geëxposeerde je aan sommige dingen die niet direct door kleur of vorm de volle aandacht vra gen, voorbij loopt. Wie in de stand van Jacques Schulman. de bekende muntenexpert van Nederland, komt, moet bepaald eens kijken naar die At tische schenkkan uit de vijfde eeuw vóór Christus uit het atelier van de zgn. „Berlijn Schilder", en de oudste staande klok in Nederland van de fi- orma Stender uit het Brabantse Sint Michielsgestel, valt ook niet zo ónmid- dellijk op tussen zijn dikwijls wonder lijke soortgenoten. Vergeleken bij vroeger jaren maakt de oude schilderskunst een meer be scheiden indruk. .Dat wil niet zeggen dat er geen bijzondere werken te zien zijn. Maar de grote meesters ontbre ken. Wel heeft Laurentius uit Zalt- bommel een indrukwekkende reeks Rembrandt-etsen meegebracht maar we zagen slechts één Jan van Goyen in de stand van de Haagse G. Cramer die echter wel een schone Pilatus aan biedt toegeschreven aan Lucas van Leyden. S. Nystad is zo gelukkig ge weest beslag te kunnen leggen op Be- erstratens „Oude Stadhuis van Am sterdam" dat. zoals men weet, ooi door Saenredam op paneel werd ge bracht terwijl de schilder Storck late twee huizen op de linkerpartij schil derde. De zeventiende eeuw is goed verte genwoordigd, zij het door de kleineq meesters als Hondius b.v. die eei enerverend jachttafereel maalde (Col lectie Gastendijk uit Rotterdam) maa| De Boer uit Amsterdam heeft ook een Bijbels tafereel van Jan Steen dat toch niet tot zijn beste werken gerekem kan worden; een Pieter de Hoogh, in terieur met gezin aan tafel is zekei van beter gehalte. De markt loopt te rug, al jaren, en een kunsthandelaaj kan nu eenmaal geen wonderen ver richten als het aanbod uitblijft. Er is wel een grote voorraad plastieü uit vele eeuwen, prachtige middë leeuwse beelden bij Kunsthandel Po lak, uit de hoofdstad, waaronder een 13de eeuwse Madonna en Nystad-Lo- chem toont twee knielende figuren waarschijnlijk uit Engeland, ca 1700, waarvan men niet kan achterhalen waar ze vandaan komen en wat 2 tekenen. Deze 31ste Antiekbeurs is tot woensdag 7 november te bezoeken. JAN VERHEYEN Philips Data Systems Nederland in Rijswijk is de levendige en groeiende verkooporganisatie van Philips computer- en tekstverwerkende systemen voor de Nederlandse markt. De administratieve teams in de organisatie zijn nauw betrokken bij het hele verkoopproces. Daarom betekent iedere administratieve funct e. je voor veel zaken interesseren. Dit is de keus die we bieden. Functie: Coördineren van de werkzaamheden van 4 medewerkers in de boekhouding. Samenstellen van overzichten voor kostenbewaking, investeringen, liquiditeit, verzekeringen en belastingen. Controleren van de grootboek-handelingen. Analyseren en bewaken van de maandelijkse saldi van de rekeningen. Samenstellen van de maandelijkse balans en resultatenrekening. Eisen: MBA en bezig met SPD-I. Functie: Vaststellen en verzorgen van de mutaties op de grootboek-rekeningen. Meewerken aan afstemming en analyseren van de saldi van de belangrijkste rekeningen. Voorbereiden van de betalingsopdrachten. Eisen: MEAO of MBA. Leeftijd: tot 26 jaar. Functie: Zelfstandig voorbewerken van ontvangen orders, deze invoeren in een systeem via een terminal en eveneens met gebruik van een terminal, facturen maken op grond van voorfinanciering, slotafrekeningen en creditering. Bewaken van de orderportefeuille voor bepaalde verkoopkanalen. Eisen: MEAO of HAVO en Praktijkdiploma Boekhouden, bezig met MBA. Leeftijd tot 24 jaar Functie: Administratief verwerken van de rapporten van servicetechnici en van overwerk en reisdeclaraties..Bijhouden van de voorraad service-onderdelen. Verwerken van al deze financiële informatie. Maken van omzet- en resultatenoverzichten. Eisen: MEAO of HAVO en Praktijkdiploma Boekhouden, bezig met MBA. Leeftijd: tot 26 jaar Richt uw sollicitatie aan E. Lingmont, Philips Personeelzaken, antwoordnummer 35, 5600 VB Eindhoven. Wie eerst nog wat meer wil weten kan drs. v.d. Brand bellen, tel. 070 - 906720. De verkooporganisatie zal nog dit jaar verhuizen naar Maanweg 1 56, Den Haag, 5 minuten van het station Voorburg.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8