Nieuwe maffia criminele benden postgiro en rijkspostspaarbank Beleggingsbewijzen. Meer informatie? Spaardeposito's. Grote schandalen Palermo, een mooie en bruisende stad, heeft zich, na de oorlog, geen nieuwe toekomst, kunnen schepen zoals Milaan en Turijn, steden die vanuit hun positie als induètrie-metropolen kunnen neerkijken op het politieke geharrewar in Rome. Deze situatie heeft in Palermo meegewerkt aan het ontstaan van een nieuwe voedingsbodem voor de aloude maffia. Het is algemeen bekend, dat die maffia grote invloed heeft op politieke kopstukken en hoge ambtenaren. Hierdoor zijn regelmatig grote schandalen ontstaan. Een van de meest geruchtmakende was die rond de christen-democratische Ciancimino van Palermo, die er tussen 1959 en 1963 voor zorgde dat van de 4.205 bouwvergunningen die door de stad werden afgegeven, er 3.400 bij slechts vier personen terecht kwamen. Zij waren stromannen van de maffia. Via dit kwartet belegde de organisatie haar. uit prostitutie, smokkel, handel in drugs en afpersing verkregen kapitalen in lucratieve bouwprojecten. Door dit soort zaken wordt de hele onroerend goed- markt in West-Sicilië beheerst door de „onorata societa", het „eerzame genootschap", zoals de maffia zich noemt. Er wordt geen huis of stuk grond verkocht, zonder dat de maffia er haar deel van krijgt. Wie weigert, waagt zijn leven. Op zijn minst ziet hij zijn huis door een onbekende oorzaak afbranden of ontdekt hij op zekere morgen, dat alle olijfbomen in zijn boomgaard zijn afgezaagd. Werkterrein verlegd Grote processen loedige wraak Beleggingsbewijzen zijn waarde papieren, die u voor f 1000,- of f 5000,- per stuk kunt kopen. Om vervolgens te kunnen profiteren van wat wordt genoemd 'rente op rente'. Het rentepercentage dat geldt op het moment van aankoop, blijft gedurende de hele looptijd van kracht. Zowel het gestorte bedrag als de totale rente komen aan het eind van de looptijd vrij. looptijd tan koopbedrag opbrengst vaste rente 3 jr. flOOO,- t' 1.268,48 8Ï.% f5000,- f 6.342,10 8V.% 4 jr. f 1000,- f 1.398,68 8V.% f 5000,- f6.993,38 hk i"i> 5 jr. f flKK),- f 1.556.,35 V' f 5000,- f7.781,75 9' Spaardeposito's zijn rekeningen met dagafschriften, waarop u bedragen vanaf f 1000,- voor één of meer jaren kunt vastzet ten tegen hoge rente. Het gestorte bedrag komt vrij zodra tie looptijd is verstreken, maar over de jaar lijks bijgeschreven rente kunt u steeds dire-kt beschikken. Het rentepercentage is gedurende de hele looptijd vast. looptijd vaste rente looptijd vaste rente ljr. 7'/4% 4 jr. 8V»% 2 jr. 8 5 jr. 9'/.% 3 jr. 8'/.% 6 jr./ 9'/.% Via onderstaande bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen. U kunt ook bellen: 020 - 591 21 73 fafd. Beleggingsbewijzen), 020-591 21 38 (afd. Spaardeposito's). Beleggingsbewijzen Spaardeposito's Kruis uw wens(eo) aan en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar Administratiekantoor postgiro en rijkspostspaarbank. Wees perzijde 190, 1097 DZ Amsterdam. SP-43 SeidtaQowuvnt RMO Op dinsdagmorgen 25 mber van dit jaar stapte de 59-jarige ranse rechter Cesare Terranova in zijn 31 om zich naar zijn werk in Palermo, ofdstad van Sicilië, te begeven. Naast zat Lenin Mancuso, de politieman, die al meer dan twintig jaar als lijfwacht zelde. In de Via de Amicis werd de (lemgereden. Drie jongelui, gewapend nachinepistolen, openden het vuur. uso zakte zwaar gewond in elkaar, I Terranova, die achter het stuur zat, is gaf. De „killers", zoals de daders werden genoemd, vuurden opnieuw, 'erranova werd dodelijk getroffen. Een lie daders gaf hem nog een nekschot S jervolgens met zijn kornuiten in een pdstaande auto te verdwijnen. Toen de eschoten omstanders vernamen, dat 'Oyan de slachtoffers rechter Terranova stond voor hen als een paal boven r dat de aanslag het werk van de la was. verband werd slechts één naam genoemd: die Liciago Liggio, de bandieten-hoofdman uit het ,p imeter ten zuiden v&n Palermo gelegen maffia- ïorleone. De doodsvijand van rechter Niemand kon Liggio deze moord echter in ïoenen schuiven. Hij had een prachtig alibi. Hij 'Geoordeeld tot levenslange gevangenisstraf, de tralies te wachten op de behandeling van lak in hoger beroep. En zelfs wanneer de -drie lgs" ooit worden gepakt, blijft Liggio veilig en oemd. Daarvoor zorgt de „omerta", de ijzeren Oènse zwijgzaamheid, waarvan de verbreking 5 staat aan het tekenen van het eigen 'onnis. 'tijd geleden spraken we op de Monte rino op Sicilië, in de schaduw van het heiligdom 'Manta Rosalia en met het uitzicht op de irende baai van Palermo, met een Slciliaanse a van rechter Terranova. We noemen hem maar io. Hij behoort tot de talloze inwoners van no, die zich diep schamen over het slechte dat hun stad in de wereld heeft. io vertelde over de toenemende invloed van de anse maffia in de handel, de industrie, het rezen en1 het ambtelijk apparaat van het eiland, li ook in de politiek, tot in het parlementsgebouw 7Montecitorio in Rome toe. De maffia is niet ||<1e romantische verzetsorganisatie van weleer, ||t voor de kleine man opnam tegen de hoge Ze is ook niet meer het werktuig van om de boeren op het land te #n. De nieuwe maffia-generatie bestaat uit een criminele benden, soms onderlinge veten ^litend, die zich weten te handhaven dank zij de ie van corrupte bestuurders en hoge inaren. Een apathie overigens, die niet zelden aat in een regelrechte bescherming. Rechter lova was één van de weinigen, die de moed laartegen op te treden. Als eerr van de meest ^aardige en integere leden van de rechtbank in f rrio, wist hij dozijnen maffiosi achter de tralies te en. lijd van rechter Terranova begon in 1946, in de ba-oorlogse tijd, toen veel maffiosi, die in de j (Mussolini is tot nu toe de enige geweest, die [ffia effectief heeft kunnen bestrijden) naar de j&gde Staten waren gevlucht, weer op Sicilië Beerden. De VS hadden hun hulp ingeroepen we landing op Sicilië in 1943. De maffiosi hielpen e invasieplannen op te stellen en ontketenden iden achter de Duitse linies. In 1945 werden de sten, onder wie de gangsterkoning Lucky io, plotsklaps verzetshelden, paradeerden zij 'alermo en namen bloedig wraak op degenen, n in de fascistische tijd dwars hadden gezeten, lova's eerste zaak was die tegen Luciano Liggio evenals de pas benoemde rechter, nog jong en 5t begin van een „grote carrière", e maffiosi was Liggio zeer conservatief. Hij had ilemaal niet begrepen op de plannen voor een fming van de Westsiciliaanse landbouw. Toen t :retaris van de landbouwbond, Placido Rizzotti, vermoord, bleek dit het werk te zijn van Liggio. j iks de zwijgzaamheid, de tegenwerking en de latie, niet op de laatste plaats door zijn mede- irs, verzamelde Terranova voldoende bewijzen ggio tot levenslange gevangenisstraf te laten rdelen. Hij kwam echter na korte tijd weer vrij n een nieuw leven gaan leiden, waarin hij zich peer aan het kleine werk, zoals het terroriseren - boeren op het platteland, hoefde te wijden. Hij ch gaan richten op de veel meer perspectieven Rechter Terranova probeerde niettemin de maffia uit te roeien. Hij zorgde voor grote processen tegen maffiabenden uit Carini, Borgetto, Partinico en Corleone. Hij pakte de bende van de beruchte Rini's uit Alcamo aan. Hij bracht de gebroeders Angelo en Salvatore La Barbero achter de tralies, gevolgd door Pietro Torretta. Hij verzamelde het bewijsmateriaal tegen Michelle Vinci, bijgenaamd „het monster van Marsala", die in 1971 drie kinderen van vermogende ouders ontvoerde, opsloot in een droge put en van honger liet omkomen, terwijl hij zonder iets te zeggen het losgeld accepteerde. Bij al zijn werk heeft Terranova veel tegenwerking ondervonden van mensen op wier steun hij had moeten kunnen rekenen. Zijn grootste ontgoocheling was ongetwijfeld het besluit van de rechtbank van Catanzaro om de beruchte gebroeders La Barbera en 117 andere maffiosi uit Palermo niet te vervolgen, ondanks de dikke dossiers vol sluitend bewijsmateriaal die Terranova en de zijnen hadden verzameld. Moegestreden in de magistratuur, stelde Cesare Terranova zich in 1971, als onafhankelijke op de communistische lijst, kandidaat voor het Huis van Afgevaardigden in Rome. Hij kreeg de meeste stemmen uit de streek van Catania en Messina, aan de oostkust van Sicilië, waar men weinig op heeft met de maffia. „Terranova behoorde tot degenen, die de corruptie, die altijd weer gepleegd wordt door steunpilaren van de Democrazia Cristiana (DC), beu zijn", aldus Antonio. „De Democrazia Cristiana is al 35 jaar onafgebroken aan de macht en waarborgt mede door haar conservatisme een zekere stabiliteit. Veel corrupte figuren hebben daaarom in de DC onderdak gezocht en gekregen, vooral als ze in staat waren de partijkas te spekken. Neem het voorbeeld van Sindona, de keurige bankier van Siciliaanse afkomst, die ook het vertrouwen wist te winnen van het Vaticaan. Hij ging er prat op, een der zwaarste steunpilaren van de DC te zijn. Toen in zowel Italië als de Verenigde Staten zijn eigen banken failliet gingen en duizenden beleggers, onder wie het Vaticaan, hun geld kwijt waren, bleek dat Sindona een handlanger van de maffia was geweest. Jarenlang had het keurige heertje met zijn hoffelijke manieren maffia- gelden, die uit misdadige manipulaties waren verkregen, witgewassen". „Of kijk", zo vervolgde Antonio, „naar het geval van Camillo Crociani, de vroegere directeur van de Finneccanica, die verwikkeld is geweest in de Lockheed-affaire. Hij Is destijds met naar schatting een kwart miljard gulden uit Italië verdwenen en in Maar het geweld blijft niet beperkt tot Sicilië. Er zijn sterke aanwijzingen, dat de nieuwe generatie Siciliaanse maffiosi haar werkterrein gedeeltelijk heeft verlegd naar het rijke industriegebied van Noord-ltalië. Daar wonen veel vermogende lieden, die het doelwit kunnen vormen van ontvoeringen. Begin dit jaar werd de Milanese rechter Ambrosol» ontvoerd. Hij was belast met de liquidatie van de Banca Privata Italiana, de failliete bank van Mjchele Sindona. Francesco Guzzardi, eens de rechterhand van Luciano Liggio, werd in de laatste week van september vermoord, kort na rechter Terranova.-Ooit stond hij samen met Liggio in Palermo terecht. Hij werd „wegens gebrek aan bewijs" vrijgesproken. Nu heeft de maffia hem zelf „opgeruimd", mogelijk omdat hij te loslippig werd. De laatste jaren woonde Guzzardi, afkomstig uit Giarre bij Catania op Sicilië, in Trezzano sul Naviglio, dat eens een rustig stadje was onder de rook van Milaan. Nu geniet het de twijfelachtige reputatie, de hoofdstad van de maffia in Noord-ltalië te zijn. Een man mag in dit verband niet ongenoemd blijven: Don Calo Vizzini, de man die de maffia tot een eenheid wist te smeden en die nadien nooit meer is geëvenaard. Don Calo Vizzini beschouwde zich vóór alles als een weldoener van de maatschappij, een Siciliaanse patriot en een goede katholiek. Don Calo Vizzini was ook een welgesteld man. Hij had voor twee miljard gulden aan zwavelmijnen, land, huizen en alle mogelijke investeringen. Voor een ongeletterde boer, want dat was hij in feite, had hij voorname familieleden. Een van zijn ooms was bisschop geweest, een van zijn neven was de geëerbiedigde stichter van de kloosterorde van Maria Santissima del Carmelo en twee van zijn broers waren priester. Don Calo Vizzini was het laatste echte opperhoofd van de maffia. Zijn manier van doen was goedaardig en hoffelijk. Slechts zijn ogen grijsbruin, klaarwakker, op hun hoede en schrander toonden wie hij was. Don Vizzini stierf op 77-jarige leeftijd in zijn geboorteplaats Villalba op Sicilië. In de geschiedenis zijn veel koningen te vinden, die een mindere begrafenis hebben gekregen dan deze maffia-leider. Er waren muziekkorpsen, rijen zingende priesters en monniken en zwaaiehde wierookvaten. Inktzwarte paarden werden voor de lijkwagen gespannen en bergen bloemen bedolven het graf. Vrouwen huilden, oude mannen hadden rode ogen en kinderen jammerden. Alle dorpsnotabelen en veel autoriteiten uit Agrigento en Palermo waren aanwezig. Uit geheel Oost-Sicilië en zelfs uit Rome waren politici gekomen om de begrafenis bij te wonen. Droevige redenaars staken bloemrijke redevoeringen af en verheerlijkten de deugden van de dode: hij was de vriend der armen en altijd onzelfzuchtig en onbaatzuchtig geweest. Er was echter een groep, die op de begrafenis ontbrak en waaraan iedereen het allerliefst voorbij zou willén gaan: de vele slachtoffers van het bewind van Don Vizzini, de vele lijken die gedurende meer dan een halve eeuw met kogels doorzeefd op het platteland werden aangetroffen, de wenende vrouwen en de vaderloze kinderen. PIET TUMMERS De Italiaanse bankier Sindona is er jaren lang in geslaagd om uit illegale activiteiten verkregen maffiageld „wit te wassen". Luciano Liggio, het brein achter de moord op de Siciliaanse rechter Terranova? biedende bouwspeculaties, handel in drugs en, vooral de laatste tijd, ontvoeringen. Enkele maanden geleden werd Liggio weer aangehouden. Hij raakte daarbij gewond. Op het moment dat hij het gerechtsgebouw werd binnengedragen, passeerde Terranova. Liggio richtte zich op van zijn draagbaar en spuwde de rechter in het gezicht. In het Siciliaanse land, met zijn sterke symboliek en geloof in voortekenen, was dit een aanwijzing dat Liggio zijn aartsvijand ter dood had veroordeeld. Vandaar dus, dat na de dubbele moord in de Via de Amicis de gedachten onmiddellijk uitgingen naar handlangers van de schatrijke Lucianö" Liggio. Mexico opgedoken. Daar bewoont hij een schitterend buiten. Crociani hangt tegenover de pers de onschuld uit omdat hij, als vooraanstaand lid van de Democrazia Cristiana, het slachtoffer zou zijn geworden van een overwegend communistische rechtbank". „Of neem het Kamerlid Tanassa en professor Lefebvre, die wegens het aannemen van steekpenningen het afgelopen voorjaar, na veel verwikkelingen en schandalen, zijn veroordeeld tot langdurige gevangenisstraffen. Eerst kwam uit, dat ze hun straf doorbrachten in een comfortabele villa. Nu zijn ze weer op vrije voeten. Kunt u zich voorstellen, dat een integere rechter als Terranova, het zat werd en zich aansloot bij de communisten? Zij zijn niet erfelijk belast, al is het maar omdat ze nooit in enige regering hebben gezeten", aldus Antonio. Terranova zette, na zijn verkiezing tot parlementslid, zijn strijd tegen de maffia voort. Hij werd secretaris van de uit dertig leden bestaande parlementscommissie, die een onderzoek instelde naar de praktijken van de maffia en haar bindingen met politici en kopstukken uit het bedrijfsleven. Terranova was een maffia-kenner bij uitstek. Van de dertig commissieleden was hij de enige, die de maffia door en door kende. Maar voordat de commissie concrete voorstellen aan het parlement kon doen, werd hij op klaarlichte dag vermoord. De aanslag op rechter Terranova was echter niet de enige maffia-moord van dit jaar. Eerder werd onder meer de journalist Mario Francese vermoord. Hij wist te veel van de maffiose Garcia. De jonge secretaris van de Democrazia Cristiana, Mechele Reina, werd onder de ogen van zijn vrouw neergeschoten en de vice-president van de rechtbank in Palermo, Boris Giuliano, vond in augustus de dood.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17