Miening moet sluipverkeer alleen blijven verwerken Emotionele uithalen in Alphense raad Hazerswoude bang voor kosten Alphense brandweerregio Kwalijk gedrag „BEWONERS ZIJN TOCH AL AAN VERKEERSLAST GEWEND" 'Het spook van Canterville' Vita Nova viert! 10-jarig bestaan REGIO LEIDSE COURANT ZOETERWOUDE De Miening zal al het doorstromende verkeer tussen Leiden en Zoetermeer ook ii\ de toekomst moeten ver werken. Een voorstel om via éénrichtingver- keer het aanbod over Keerweer en Miening te verdelen werd zowel door VVD als door CDA niet gesteend. Vooral het CDA vervul de een opmerkelijke rol bij de behandeling van dit voorstel van PZ. Zo noemde Engel-, kes de interpellatie die de progressieven over dit onderwerp pleegden „een streek met de pers. U wilt graag met uw ideeën in de krant", verweet hij PZ. „Bovendien zijn de bewoners van de Miening al zo lang aan tweerichtingverkeer gewend", aldus Engel- kes. Van der Geest voegde aan deze merk waardige argumenten nog toe dat minder verkeer op ae Miening een uitnodiging, is om hapder te rijden en dat daarom éénrich- tingverkeer de verkeersveiligheid niet ten goede komt. Ook mevrouw Nel v.d. Poel speelde een opval lende rol. Nadat zij, zelf bewoonster van de Miening, in de vorm van een lyrische ontboeze ming (zoals zij het zelf noemde) had laten horen het te berouwen dat nu alle verkeer weer over de Miening komt, stemde zij toch tégen hfet voorstel. VVD-woordvoerder Michielsen voelde er wel voor om de lasten over Keerweer en Miening te verdelen, maar vond het toch te veel op „gelegenheidsbeleid" lijken om met het voorstel van PZ mee te gaan. Wethouder van der Heijden (CDA) gaf in zijn beantwoording op de vragen van PZ de argumenten weer waarom b en w niet met het voorstel in konden stemmen. Qpen houden van de Keerweer kost vele tien duizenden guldens en bovendien is het lastig voor de voortgang aan Provinciale Weg nr. 17 (de omleidingsweg die over twee jaar de proble men weg zal nemen). Ook moet de toezegging om de Keerweer nu weer te sluiten gehono reerd worden, aldus Van der Heijden. Straver (PZ) en V.d. Geest pleitten nog wel om de om standigheden, voor vooral fietsers en voetgan gers, zdVeel mogelijk te verbeteren. Zij noem den een inhaalverbod op de Miening en een duidelijk aangegeven oversteekplaats voor de fieters op de Calvarieberg. De 30 aanwezigen- op de publieke tribune, hoofdzakelijk bewoners van Miening en Keerweer, hielden zich overi gens opvallend rustig tijdens de discussie. Over de toekenning van een subsidie van 8000 gulden aan de Chr. gemengde zangvereniging „Zingt den Heere" toonde vooral Roessen van het CDA zich verheugd. Dit koor wil eind 1982/begin 1983 een uitvoering van de Johan nes Passion van J.S. Bach verzorgen. Een om vangrijk karwei waar Roessen graag steun aan wilde verlenen, niet alleen als liefhebber, maar ook omdat het dan precies 260 jaar geleden is dat de Johannes Passion voor het eerst uitge voerd is. Nu de provincie ook Zoeterwoude in aanmer king wil laten komen voor een buurtbusexperi ment tussen de verschillende dorpsdelen zal de gemeente op korte termijn vrijwilligers oproe pen om een buurtbuscomité te vormen en dé buurtbus te besturen. Om aan de ruimteproblemen van drumband VIOS ea de St. Jansfanfare enigszins tegemoet te komen zal het noodlokaal nabij de Aloysius- school voorlopig nog niet gesloopt worden. Dit kon v.d. Heijden meedelen op vragen van Stra- vert tijdens de rondvraag aan het einde van de raadsvergadering. Protestmars van 'Arti' tegen muziekbeleid van gemeente Ter Aar LANGER AAR De muziekvereniging 'Arti Et Religioni' hpudt morgen een protesmars. Met deze mars protesteert de vereniging tegen het beleid dat de gemeente Ter Aar voert inzake de streekmuziekschool. De muziekvereniging voelt zich door het verdwijnen van de Streekmuziekschool ernstig gedupeerd. Over een oplossing voor het muziekonderwijs, waar een speciaal actie-comité voor opge richt is, wordt echter zijdelings met Arti ét Religioni over ge sproken. 'Arti' verwijt het comité dat de muziekvereniging is be naderd in de trant van „Wij weten niet of jullie wat met de mu ziekschool te maken hebben maar als jullie mee willen lopen mag dat" aldus het informatieblad van de muziekvereniging. Verder is er te lezen: "Er is een actie-comité gevormd welke zich geroepen voelt om ervoor te zorgen dat het muziekonder wijs binnen onze gemeente wordt veilig gesteld. Op zich natuur lijk een nobel streven, ware het niet dat de kinderen met een blokfluit voor het karretje van de ouders gespannen worden, die het jammer vinden dat de dwarsfluit, viooLen nog meer interes sant instrumentarium van hun eigen kinderen, in de kast blij ven liggen. Als deze mensen wat meer interesse hadden getoond voor bijvoorbeeld de beraadslagingen over deze zaak,'dan had men kunnen beluisteren dat de hoge kosten niet worden veroor zaakt door de blokfluitles, de accordeonles of de lessen voor de harmonie en de fanfare-leerlingen, maar juist door Mientje die viool moet spelen of harp, omdat de ouders dat zo interessant vinden". Op muzikale wijze wordt er aanstaande zaterdag aandacht ge schonken aan het muziekonderwijsprobleem van de gemeente Ter Aar. ROELOFARENDSVEEN De toneelvereniging 'St. Pan- cratius' voert aanstaande zaterdag het blijspel 'Het spook van Canterville' op in de Alkeburght. Het blijspel van Os car Wilde staat onder regie van Nico van der Meer. De aan vang van het toneeluitvoering is 20.00 uur. De toneelvereniging voert dit stuk uit met nieuwe coulissen die door de subsidie van het Anjerfonds aangeschaft konden wor den. 'Het spook van Canterville' wordt behalve aanstaande za terdag ook op aanstaande zondag en zondag 4 november ten uit voer gebracht. De toegang is voor de donateurs van de vereni ging gratis. Niet-donateurs betalen vier gulden. 'VRIJDAG 26 OKTOBER 1979 PAGINA ucnit em ALPHEN AAN DEN RIJN De frakties van de PvdA en VVD hebben gisteravond in de Alphense raad getracht om politiek garen te spinnen bij het gezamenlijke voorstel van het CDA en de PCA om de Prins Hendrikstraat c.a. verder te asfalteren. In de motie die de PvdA en de VVD hadden willen indie nen, wierpen beide frakties zich op als voorstanders van het asfalteren. Opmerkelijk, omdat dat de eerste keer was dat van die zijde een derge lijk geluid werd vernomen. Ongeveer een jaar lang heb ben de CDA en de PCA po gingen in het werk gesteld om het asfalteren, dat tot doel heeft de verkeershinder voor de bewoners iets drage lijker te maken, te realiseren, zonder ooit enige steun te hebben ondervonden van de PvdA en de VVD. Indien tijdens de vele discus sies die daarover zijn gevoerd de geloofwaardigheid van de door de wethouder inge brachte argumenten terecht in twijfel werden getrokken, gaven zowel de PvdA als de VVD niet' thuis. Om nu de verontwaardigde gepasseerde partners uit te hangen en zich plotseling ook voorstan ders te tonen van het asfalte ren getuigt van een weinig fijne smaak. De buurtbewo ners van de Prins Hendrik straat zullen het spelletje dat door de PvdA en de VVD gisteren werd gespeeld dan ook zeker op zijn juiste waar de weten te beoordelen. Verder .was het een zeer kwalijke zaak hoe de fraktie- voorziter van de PvdA, J. van der Vlies, zich gisteren vergat en in de raad op een ongekende manier op de (Hop)man speelde. Van der Vlies vergat kennelijk dat er meerderen verantwoordelijk waren voor het ingediende voorstel. Van der Vlies was kennelijk ook vergeten dat zijn fraktie, het CDA op een vergelijkbare manier had be handeld inzake de LEAO- kwestie. De aanval op de fraktievoorzitter van het CDA was daarom niet alleen mispaatst, maar miste ook elke grond. Een fraktievoor zitter die de moed opbrengt om zijn eigen wethouder kri- HAZERSWOUDE De vorming van een nieuwe brandweerregio rondom Alphen aan de Rijn was gespreksstof in de ge meenteraad van Hazerswoude. CDA-er E. van Elderen, die de zaak aansneed, kreeg van burgemeester J. ten Heuvelhof te ho ren dat het besluit van de gemeenteraden uit de Alphense streek om de brandweer regio Leiden te verlaten, nog steeds niet door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Bekend is wel dat gedeputeerde Bonen, belast met onder meer het reilen en zeilen vn het brandweerwezen, voorstander is van handhaving van de oude, dus Leidse, regio. Er is nu een commissie gevormd. Waarin represen tanten van de Leidse en Alphense regio's en enkele „onpartijdigen" zitting hebben, met de opdracht om een rapport samen te stellen. Met name de financiële aspecten moeten hierin naar voren worden gebracht. Intussen is er een voorlopig rapport uitgebracht, dat, aldus burgemeester Ten Heuvelhof, nog niet aan de openbaarheid is prijs gegeven. Indien de nieuwe brandweerregio rond Alphen aan den Rijn er komt (iets dat de IGOR-gemeenten voor staan), doet zich een aantal vragen voor. Een ervan: wat zijn de eisen, gesteld aan bijvoorbeeld het te ge bruiken materieel door het ministerie van Binnen landse Zaken? Veronderstel dat het de gemeenten met zeer hoge kosten confronteert.Ten Heuvelhof: .„Als het maar niet te veel kost".Hamvraag is zijns inziens: slaagt Leiden erin om een centrale brand weer- en EHBO-alarmpost tegelijk te bezetten? De gemeenteraad van Hazerswoude heeft de veror dening die de procedure van de totstandkoming van het jaarplan sociaal-culturele activiteiten voor 1981 en de daarna volgende jaren regelt, vastgesteld. Zeer binnenkort wordt de burgerij schriftelijk uitgebreid voorgelicht over wat men in genoemd kader kan verwachten. Tevens zal in dezelfde publikatie, aldus de wethouder van welzijnszaken A. M. Berlemon,' worden duidelijk gemaakt wat men als vereniging, instelling en dergelijke uit hoofde van de nieuwe verordening niet tegemoet behoeft te zien. Hogere contributie 'Herlijkheid' HOOGMADE De conti tie van de harmonie ,,d' 1 lijkheid Hoogmade" verhoogd. Hiertoe werd gj avond tijdens de algemenl denvergadering besloten. J tributieverhoging bleek i zakelijk ondanks het guil financiële resultaat van h( gelopen jaar, omdat menf een groot bedrag aan ren' aflossing van een aangek lening moet betalen. Hetlj krijgen van nieuwe bestuiL den voor deze bloeiende f niging bleek ook nu moeilijk. Een plaats in hel stuur blijft vacant omd zich geen kandidaat meldl De protestborden die deze week op de vliering werden waren vergeefs. Voorstel asfalteren Prins Hendrikstraat aangehouden tisch tegemoet te treden, ver dient waarachtig meer dan een persoonlijke aanval die Van der Vlies meende te Soeten plaatsen. et is inmiddels ook duide lijk geworden dat de bewo ners als de grote winnaar uit de bus zullen komen. Het door de PvdA en VVD ver foeide CDA-PCA-voorstel heeft er uiteindelijk immers toe geleid dat de raad nu unaniem te kennen heeft ge geven dat er ernst zal moeten worden gemaakt met het as falteren. Het college van b. en W. zal daar niet meer om heen kunnen. En dat was nou precies datgene wat Hop man en zijn indieners voor ogen hadden. RICHARD VAN AMSTEL ALPHEN AAN DEN RIJN De emo ties laaiden gisteravond in de Alphen se raad huizenhoog op toen het asfalte ren van de Prins Hendrikstraat via een omweg toch nog aan de orde kwam. Die omweg was nodig omdat het voor stel van het CDA en de PCA aan het begin van de vergadering door burge meester Paats, alsnog van de agenda werd afgevoerd. Dat kon gebeuren om dat de indieners daarmee akkoord wa ren gegaan na een nachtelijk beraad van het CDA. Opmerkelijk daarbij was wel dat ook het PCA daarmee in stemde. Het voorstel blijft evenwel op tafel liggen. Het werd aangehouden om bespreekbaar te maken op de extra be legde bijeenkomst van 5 november die door het college van B. en W. werd voorgesteld. De notulen van de commissievergaderin gen werden aangegrepen om 'toch hetzelf de kunnen betogen als anders bij het voorstel zou zijn gezegd. En duidelijk bleek dat gisteravond de Alphense raad in twee kampen was verdeeld. Aan de ene zijde de indieners, het CDA en de PCA, aan de andere zijde, de PvdA en de VVD. Wat er gezegd werd loog er trouwens niet om. Vooral de fraktievoorzitter van de PvdA, J. van der Vlies, trok fel van leer. Van der Vlies bekritiseerde met name de fraktievoorzitter van het CDA, H. Hop man. Hij'vergat gemakshalve dat er nog drie man het voorstel hadden onderte kend. Van der Vlies was vooral gebelgd over het feit dat zijn fraktie gepasseerd was. Hij stelde dat wanneer de PvdA met een initiatiefvoorstel zou zijn gekomen dit eerst besproken zou zijn zowel met de an dere frakties als met het college. Hopman had hem 'echter opgebeld en gesteld dat hij met een voorstel zou komen. Deze zou hem toen niets hebben meegedeeld over de inhoud. Hopman ontkende dit na af loop desgevraagd en zei dat hij wel dege lijk over de inhoud had gerept. Van der Vlies was verder van mening dat het voorstel „in een onbezonnen bui tot stand was gekomen op een achternamid dag". Hij zei ook dat er geen gelegenheid meer was geweest om tussen maandag avond toen hij op de hoogte werd gesteld en gisteravond zich met zijn fraktie daar voor te kunnen beraden. Van der Vlies meende ook de beweegredenen van Hop man te kennen. „Hij is helemaal gek van publiciteit, zelfs als dat ten koste gaat van de bewoners. En verder is hij gespeend van elk bestuurlijk inzicht", zo stelde Van der Vlies verder. „En wat heeft hij er mee bereikt?" vervolgde Van der Vlies, „het samenwerkingsverband heeft een deuk opgelopen, de aktie van de beschadiging van de wethouder (Van Leeuwen, red.) is geslaagd, hij heeft zijn fraktie in discre- diet gebracht en publiekelijk is hij afge gaan", meende Van der Vlies verder. Hij maakte ook de inhoud bekend van de ge zamenlijke motie van PvdA en VVD die zou zijn ingediend als het voorstel aan de orde zou zijn gekomen. Ook hierin werd gevraagd om een asfaltlaag terwijl de be nodigde financiën gevonden hadden kun nen worden uit de extra winst van het ge- meentelijkè energiebedrijf. De zaak zou verder in commissieverband besproken moet worden. Klare wijn De fraktievoorzitter van de VVD, Th. den* Daas, zei het betoog van Van der Vlies „volledig te ondersteunen". Hij vroeg zich verder af waar men mee bezig was „om het college op deze manier voor een vol dongen feit te stellen. Het vertrouwen van de.indieners in het college schijnt niet zo groot te-zijn". Den Daas zei ook dat as falteren van de Prins Hendrikstraat een reconstructie van de Conradstraat niet in de weg zou mogen staan. „Wij zijn niet te gen asfalteren maar vinden dat dit eerst door het college moet worden onder zocht". „Wij hebben duidelijkheid be tracht en klare wijn geschonken", meende Den Daas tot slot. Waagmeester van de PCA en medeonder tekenaar van het voorstel zei de opstelling van de VVD en PvdA niet zo goed tel" grijpen. Hij noemde deze „hypocriet". N juni heb ik een motie ingediend om der te asfalteren maar die moest ik v intrekken omdat er onvoldoende voor was". Waagmeester vond de omlU keer van de VVD en PvdA dan ook ml] lijk te begrijpen. Hij constateerde veil dat hoewel er nu in de raad dap blijklj' een meerderheid was te vinden voorrf asfalteren er toch geen besluit genoj. werd. Zichtbaar kwaad werd hij toen f der Vlies opmerkte dat de „PCA in Ij moeilijk parket zat". Luidkeels Waagmeester: „Een moeilijk parket? 1 te draaien als een draaikont. Er woii' hier spelletjes gespeeld met een serft onderwerp als dit". CDA'er Hopman wees in zijn betoog L der Vlies erop dat er meerdere handu. ningen onder het voorstel hadden bestjll „Er zullen dus wel persoonlijke motieU in het spel zijn", daarmee doelend ol zeer. persoonlijke aanval van Van 7' Vlies. De aan zijn adres geuite verwfo noemde hij onjuist. Hopman verwees r_ de commissievergadering waarin fraktiegenoot Geerlof het voorstel it aangekondigd. „En toen is alleen de ljg daar op ingespeeld", zei Hopman, noemde de houding van de VVD en PP „een gespeelde verontwaardiging". ,k leidt de aandacht af van het feit dat ai frakties niet adequaat hebbèn gereager Wij hebben samen de schouders onder» beleidsprogramma gezet, wij doen ook' best om het uit te voeren", zei Hopmaij slot. Kortman zei als laatste spreker dqj reden waarom het CDA met het vool was gekomen niet uit de verf was g^, men. Hij kreeg van Paats geen gelet{ heid meer om dat verder te verduid] ken. L En zo kwam een einde aan een pittige cussie zonder dat deze, consequenties r Het volgende bedrijf is gepland op 5fi vember wanneer voor de raad een bij, komst over het asfalteren van de Hendrikstraat is belegd. Reconstructie Ge- lderswoudseweg De reconstructie van de Ge- iderswoudseweg in Zoeterwou de is momenteel in volle gang. Omdat door de hoge water stand onder het wegdek het water lang blijft staan en er daardoor gemakkelijk spoor vorming op deze weg ontstaat, was een grote onderhouds beurt hard nodig. Om deze problemen in de toekomst enigszins het hoofd te kunnen bieeiden wordt nu een speciale fundering aangebracht. De klinkerbestrating zal worden vervangen door een asfaltver-^ harding. Een en ander bete kent wel dat de omwonenden tot kerstmis, als alles volgens planning verloopt tenminste, last van de werkzaamheden zullen hebben. Wel zullen zij al die tijd hun erven kunnen be reiken. Het doorgaande ver keer wordt tot die tijd omge leid via de Westeinderweg in Hazerswoude en de Noord- plasweg. De totale kosten van de reconstructie zullen ruim 750.000 gulden bedragen. TER AAR Het jongerenkoor „Vita Nova" viert dit j haar tienjarig bestaan. Deze gehele week staat in het tejr van dit tweede lustrum. De festiviteiten werden afgelof weekend „intern" begonnen met een reis naar Griendtsvj „Vita Nova'1 sloeg daar haar tenten op in het recreatiep „Mariapeel". Maar er werd ook gewerkt. Tijdens de eu ristievieringen in de kerk te Griendtsveen was het het 1)1 geraarse koor dat haar medewerking verleende. Ook wei mee pastor Happel uit Alphen aan den Rijn. Aanstaand weekend gaat het jongerenkoor haar jubi „thuis" vieren in het Parochiehuis te Langeraar. Er word gonnen met een medewerking aan de zaterdagavondmis or ven uur. Daarna begint om half negen de feestavond. Het heeft een interessant programma opgezet, wat in het teke staan van de televisie. Zo is er een Vita Nova Disco Show t ren en te zien, Sesamstraat komt aan bod maar ook een per ge op de Baby Dolls en een kwis die wordt gepresenteerd Louis Ruis, een broer van de beter bekende Willem. Het av< TV wordt gekompleteerd met een Journaal en een Ster. Het geheel wordt zaterdagavond in het Dorpshuis een L;. raarse aangelegenheid, want naast het plaatselijke koor wor medewerking verleend door de firma Jansma, die ga ran staan voor de geluidstechniek. Een en ander is gratis toega lijk. De avond wordt besloten met een dansje.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4