an Timman wonderkind af Atletes geschorst wegens gebruik anabole steroïden IM handhaaft (ürburgring fverheid wil komen tot gedragscode voor topsport :OMITE ZIT MET STROP VAN VIJFTIENDUIZEND GULDEN Tips voor Duindigt Sportwereld 'ORT LEIDSE COURANT VI "6 OKTOBER 1979 PAGINA 19 IHIPHOL Jan Timman is een jtroverte persoonlijkheid. Wat beweegt of dwarszit komt zel- in aan de oppervlakte. Teleurstel den verwerkt hij dan ook het ?st als niemand er bij is. Van- ar, dat het thuisfront gisteren op ihiphol werd geconfronteerd met in montere Timman. De uitscha- eling voor de kandidatenmatches jvolgd door een vermoeiende iiegreis deden niets af aan zijn oorkomendheid. „Natuurlijk is et een enorme teleurstelling voor ie, die uitschakeling, maar dat ga hier voor al die mensen toch niet jenlijk staan belijden. Dat houd voor mezelf, want het is ook iets an mezelf", verwoordde hij zijn wallende kalmte. mman terug van een slopend toernooi waarin hij rhzelf nooit als sterkste of zelfs als kanshebber teft afgeschilderd. Toch was hij dat wel degelijk, mman, na enkele partijen in Rio de Janeiro door llega-grootmeesters bijna de hemel in geprezen ■gens zijn briljante vondsten, staat niettemin met >e handen. Temeer daar de hoeveelheid werkelijk teressante toernooien, en dus verdiensten, nu niet or het opscheppen liggen. Voor de zoveelste keer te Timman zijn belofte niet in. Hij kan er daarom kei; van zijn dat in Nederland het scepticisme en Ifs sarcasme toeneemt. Wie niet slaagt, kan er niets n. Zo simpel is de redenering in de sportwereld eestal. at hindert me niets", zei hij, „misschien is het ge- eltelijk nog wel terecht. Ik kan me best voorstellen ter gedacht wordt dat ik nog iets mis. Het klimaat Rio de Janeiro was ideaal voor me. Alle voor arden voor een sterk toernooi w^ren aanwezig. toch is het net niet gelukt. Ondanks de ideaal lij nde omstandigheden heeft het toch behoorlijk te- igezeten. Ik moest in het begin uitgerekend tegen (Iers als Harandi en Sunye, die zo goed als onbe- rtd waren. Daar kon ik mijn,openingen niet op in- illen. Er komt een bepaalde geluksfactor bij in zo'n Vnooi. In veel stellingen heeft het me tegengeze- al realiseer ik me heel goed, dat je daar als scha- natuurlijk zelf de oorzaak van bent. Het is on- enlijk zomaar even de oorzaken van een hele of Ive mislukking aan te geven. Vooral in schaken die dingen ongrijpbaar. Als alles zo concreet was, zou schaken erg gemakkelijk zijn". ntwikkeling n Timman gold en geldt nog als een poten- le wereldkampioen. Die faam dankt hij oral aan een snelle ontwikkeling als betrek- lijk jong schaker. Nu hij eenmaal het stadi- van „wonderkind" heeft verlaten, lijkt n vooruitgang relatief gezien moeizamer. „Ik geloof dat dat ook wel zo is. Ik ben be paald geen laatbloeier als schaker, maar ik merk bij mezelf dat ik in stijLen speelhouding nog iets achter ben. Het gaat me te ver om van een stilstand te spreken. Ook in het toernooi in Rio de Janeiro heb ik bewezen weer iets constanter te zijn geworden. Ik vind het resul taat op zich echt niet slecht Er zijn partijen bij geweest waarin ik onder mijn vorm heb ge speeld maar toch minimaal remise bereikte". Timman wilde ook nog even eer> misverstand uit de wereld helpen. In zijn laatste partij (waarin hij een half punt tekort kwam voor plaatsing) tegen Garcia zou hij voor het afbreken een doodeenvoudige zet over het hoofd te hebben gezien (g2-g3) waardoor hij 'had kunnen winnen. Timman vond dat een belache lijk simplisme. „De enige zet, die tot winst had kun nen leiden! was Th6 geweest. Maar daar ben ik pas na langdurige analyse achter gekomen. Op hfet be slissende moment zag ik dat niet, maar dat was in herent aan mijn speelstijl. Ik moest winnen. Petros jan had voor mijn partij tegen Garcia nog over een regeling gesproken waardoor er een beslissingstwee kamp zou komen, maar daar voelde ik niets voor. Ik had alle vertrouwen om te winnen. Ik was tegen het einde immers in topvorm. Het hele toernooi heb ik trouwens veel risico's genomen. Ik heb een hekel aan de. stijl van Petrosjan, die hoofdzakelijk remises speelt. Gek genoeg heb ik juist eveneens vaak het punt gedeeld. Misschien omdat mijn secondant An- dersson nogal behouden is ingesteld. Ik vraag me trouwens af of je Petrosjan kunt verwijten dat hij zo angstig speelt. Tenslotte heeft hij het gehaald en ik niet". Prachtig a Jan Timman: „Het gaat me te ver om van een stilstand te spreken" Toch blijft Max Euwe in Jan Timman een mo gelijke wereldkampioen zien. „Timman heeft beslist niet gefaald", vindt hij. „Integendeel. Ik vind dat hij vooruit is gegaan. Hij heeft prachtige partijen gespeeld. Daarnaast vind ik het nog niet zo slecht, dat hij nu nog niet in een tweekamp tegen Kortsjnoj kan uitkomen. Ik geloof dat hij die niet zou kunnen winnen. Wel over twéé of drie jaar". Het onwrikbare optimisme van Euwe heeft ervoor gezorgd, dat Timman naar het interzonale toernooi kon afreizen. Met het Timmancomité (waar Euwe voorzitter van is) zamelde hij geld in waardoor Tim man zich bijvoorbeeld met secondant Andersson kon voorbereiden. Voor drieduizend gulden per maand. Een keurig salaris, maar een schijntje vergeleken met andere topschakers. Het comité verzekerde Timr een totale vergoeding van 65.000 gulden, omdat werd gerekend op ongeveer 100.000 gulden inkom sten. Uiteindelijk bleek slechts 45.000 gulden binnen te stromen, zodat het comité (dat andere initiatieven' wil ontplooien) met een strop van 15.000, gulden zit. Mocht Hiibner, Portisch of Petrosjan uitvallen voor de kandidatenmatches, dan valt Timman in als eer ste reserve. Financieel zou dat een ramp zijn voor het comité, dat het ook niet ontgaan kan zijn dat er geen supporter op Schiphol te vinden was. Timman heeft dan in elk geval in één opzicht zijn zin. In alle rust kan hij aan zelfonderzoek beginnen. DICK HOFLAND TREUX De Niirbur- in West-Duitsland blijft imende drie jaar als cir- JWvoor de Grand-Prix-mo- J ces gehandhaafd. Dit - de internationale motor- organisatie (FIM) giste- op het herfstcongres in Ireux besloten. 1M kwam met de beslis- de Westduitse federatie loet en distantieerde zich Tc/Sheene: „Coureurs, die -op de Nürburgring rijden, Teniet goed bij hun hoofd". circuit te gevaarlijk is. De Brit Barry Sheene, tweevoudig kampioen in de 500 cc-klasse, trad op als woordvoerder van de topcoureurs. Hij onder streepte, nogmaals het feit dat hij niet zal rijden op de Nür burgring. „Ik kom daar vol gend jaar niet in actie. Cou reurs, die dat wel doen, zijn niet goed bij hun hoofd." Voorts besloot het congres het aantal Grand Prix-wedstrijden op te voeren tot vijftien. De Grote Prijzen van de Verenig de Staten en Canada zij nieuw op de lijst. Tijdens beide GP's zal, behalve in de ,50cc, in alle klassen worden gestreden (125, 250, 350, 500 cc- en zijspanklas- se). De strijd om het wereldkampi oenschap in de 750 cc-klasse vervalt en het Europees kam pioenschap „lange afstand" krijgt het komende seizoen de status wereldkampioenschap. Aan de renners, die dit jaar tij dens de Grote Prijs van België in Francorchamps weigerden te starten (onder wie de Ne derlanders Wil Hartog en Boet van Duimen) wegens een te slecht wegdek, is algehele am nestie verleend. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Vier ren nen en zeven draverijen staan er morgenmiddag op het programma van de Was- senaarse renbaan Duindigt. De eerste start is om half één. Onze tips voor deze meeting luiden: FOKKERIJPRIJS (eerste af deling): Souplesse, Motre No blesse en Queen of Spirit. HOLLANDSE HANDICAP: Libelle, Notre Plaisir en Davi- na Raaphorst. FOKKERIJPRIJS (tweede af deling): Trouble Maker, Sir Romeo en King's Lion. FOKKERIJPRIJS (derde af deling): Sir Ishan, Grace He len en Adrians Star. WENENPRIJS: Scylla Hage, Statice Demon en Super For- tuna. ZILLERTALPRIJS: Rietje P, Rex Hanover en Ready Boy. SALZBURGPRIJS: Rina Plu to, Rasch Hanover en Rhesus. BRENNERPRIJS: Race H. Pleunie A en Reiiie de Pom- LEO UITENDAALPRIJS: Ronny W, Narvik en Makker. NEDERLAND OOSTEN- RIJKPRIJS: Passiana, Maestro en Nike Volann. TIROLPRIJS. Peer Gynt, Speed Buitenzorg en Spooky. LONDEN Totka Petrova, winnares van de 1500 meter tijdens de wedstrijden om de wereldbeker, uit Bulgarije en Natalia Marasescu, wereldre cordhoudster op de mijl, uit Roemenië, zijn door de inter nationale atletiek federatie wegens het gebruik van ana bolen voor onbepaalde tijd ge schorst. John Holt, algemeen secretaris van de IAAF, heeft gisteren verklaard, dat na onderzoek is gebleken dat beide atletes e- venals Santa Vlad uit Roeme nië en Daniëla Teneva uit Bul garije tijdens de Balkanspelen (die van 10 tot en met 13 au gustus werden gehouden) on geoorloofde spierversterkende middelen hebben gebruikt. Aangezien de schorsing met terugwerkende kracht vanaf 13 augustus geldt, wordt Petro va haar overwinning tijdens de strijd om de wereldbeker in Montreal ontnomen. De Oost- De Roemeense Natalia Marasescu: één van de door de IAAF voor onbepaalde termijn geschorste atletes die op het gebruik van anabole steroiden werden betrapt. duitse Christiane Wart'enberg, zal nu als winnares in de boe ken. worden vermeld. Het is mogelijk dat de schorsing van de atletes tot achttien maan den wordt gereduceerd. Deel neming aan de Olympische Spelen van Moskou is echter uitgesloten. Petrova en Mara- sescoe werden gezien als me daillekandidaten op de mid den-afstand. Ook de Roemeense Eleana Si- lai, winnares van het zilver op de 800 meter bij de Olym pische Spelen van 1968 en Ele ana Kovaleva en Nadesda Koerdjavtseva uit Rusland, werden wegens het gebruik van anabole steroïden ge schorst. Silai was na de halve finale om de Europese beker in Warschau „positief" bevon den. Beide andere atletes had den tijdens de Europese titel strijd vpor junioren in Byd goszcz, eveneens in Polen, on geoorloofde spierversterkende middelen gebruikt. mSTERIE VAN CRM ACHT ZICH MEDE VERANTWOORDELIJK (Van onze parlementaire redaktie) '.HAAG De rijksoverheid acht «n beginsel mede verantwoordelijk 3tr de topsport. Daarbij gaat met name ministerie van CRM in haar beoorde elt van de criteria die ten grondslag En aan het welzijnsbeleid. De top- oefening zal dan ook verant- moeten zijn uit overwegingen van (leid, vorming, rechtszekerheid en li «t voor eikaars integriteit. In dit »nd is het noodzakelijk dat een ge- ,jj 'Code voor de topsport wordt gefor- 0 *rd die grenzen aangeeft tot waar JPsport verantwoord kan worden blijkt t de nota „Topsport en rijkso verheid" zoals die- door het ministerie van CRM is uitgebracht. Bij de grensstelling voor het beoefenen van topsport zullen on der meer vragen aan de orde moeten komen als: de leeftijd waarop topsport kan worden beoefend, aanvaardbaarheid van toegepaste methoden van medische aard, spelverru- wing en vandalisme en het gebruik van do ping. Op beide laatste punten acht het mi nisterie van CRM een bijdrage van de rijks overheid in de vorm van internationaal overleg noodzakelijk. In samenwerking met de sportorganisaties zal voorts een meerja ren onderzoekprogramma gestart worden naar de wijze waarop verantwoorde top prestaties in de sport mogelijk zijn. Daarin past een gedragswetenschappelijk onderzoek naar agressie van de jeugd en het gebruik van doping in de sport. Voorts wil het ministerie een wettelijk kader scheppen voor de sociale, financiële en rechtspositio nele voorwaarden waarin top- en beroeps- sporters moeten werken. Maatschappelijke .begeleiding van hen is daarbij noodzakelijk. CRM wil bezien of dit in samenwerking met de sportorganisaties op verenigings- en bondsniveau kan worden bereikt. Tevens wil het ministerie de aanstelling bevorderen van één hooggekwalificeerde trainer/coach per sportorganisatie. In de nota wordt ook een financiële bijdrage voor de stichting van een sportmedisch instituut in het vooruit zicht gesteld, evenals eén bijdrage in het or ganiseren van internationale sportmanifes taties. In het kader van het tot stand komen en y ;rbeteren van sportaccommodaties wil CRM werken aan een landelijk accom modatieplan. Voor de sporttechnische, sportmedische en maatschappelijke bege leiding wil CRM jaarlijks twee miljoen gulden beschikbaar stellen welk bedrag kan uitlopen tot vier miljoen, zo stelt de nota, indien voorzieningen op het gebied van sportbegeleiding en accommodaties worden meegerekend. In de nota wordt het begrip topsport omschreven als „dat onderdeel van de wedstrijdsport dat zich afspeelt op nationaal en internationaal niveau en de sporters de gelegenheid geeft zich naar eigen kunnen en inzicht op een zo hoog mogelijk niveau te kun nen ontplooien". De nota signaleert echter binnen de topsport een aantal knelpunten zoals tekort aan ge specialiseerde trainers, gebrek aan maat schappelijke begeleiding van de sporters, een nog in ontwikkeling zijnde sportmedi sche begeleiding, een gebrekkig democra tisch functioneren van sportorganisaties, ge brek aan financiële middelen en het ontbre ken van voldoende accommodaties op plaat selijk en landelijk niveau. In de nota wor den daarbij tevens problemen aangeroerd als het gebruik van doping in de sport, het ontstaan van profliga's en' een steeds ver dergaande betaling binnen de sport. Daarbij constateert de nota dat in de sportwereld feitelijk van (part-time) dienstbetrekkingen gelijk arbeidsverhoudingen in de zin van de wet voorkomen. De nota spreekt van schij- namateurisme en schijnprofessionalisme. FC Den Haag speelt nog eenmaal op zaterdagavond (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tegen MVV speelt FC Den Haag morgen voorlopig de laatste keer dit seizoen een thuiswedstrijd op de zaterdagavond. Trai ner Piet de Visser kent ten aanzien van het duel met de Maastrichtse formatie nau welijks problemen, al blijft Dick Advopaat een vraagte ken. In de wedstrijd tegen Brighton moest hij woens dagavond met een beenbles sure vroegtijdig afhaken. Voorts zijn er lichte blessures van Harry Melis, Joop Kore- vaar en André Wetzel. Ver wacht wordt echter dat ieder een kan spelen. Veel krachts verschil zal er waarschijnlijk in het Zuiderpark (waar om half acht wordt afgetrapt) nie* zijn, want de Limburgers be zitten slechts twee punten minder dan FC Den Haag. Het betaalde jeugdelftal van FC Den Haag speelt morgen een uitwedstrijd tegen het Schiedamse SVV. Aanvang op het sportpark Harga om half drie. De gastheren delen de laatste plaats met DS '79 en FC Vlaardingen. SANTIAGO Chili heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Zuida- merikaanse voetbalbeker. De thuiswedstrijd tegen Peru ein digde in een doelpuntloos ge lijkspel. In de eindstrijd komt Chili uit tegen de winnaar van de andere halve finales tussen Brazilië en Paraguay. MONTREAL De Mexicaan Daniel Bautista heeft het we reldrecord twintig kilometer snelwandelen gebroken. Hij deed over de afstand 1 uur, 20 minuten en 6,8 seconden. Dat was ongeveer 52 seconden sneller dan het oude record. PARIJS De Volksrepubliek China heeft het lidmaatschap van de internationale tennisfe- deratie aangevraagd. Mogelijk kan in 1981 reeds worden deelgenomen aan de Davis Cup-competitie. NAGOYA Tijdens de ver gadering van het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité in de Japanse stad Na- goya zijn Angola, Laos, Maure- tanië, Mozambique en Viet nam geaccepteerd als nieuwe leden van het IOC. BOEDAPEST De Neder landse zaalhandbaldames heb ben in de eerste wedstrijd van een zeslandentoernooi te Boe dapest met 2011 gewonnen van Frankrijk. VALBY De Nederlandse zaalhandbalheren hebben ook de derde wedstrijd in het toer- s nooi om het wereldkampioen schap voor junioren verloren. Ditmaal was IJsland met 25— 17 te sterk. Lotto en toto DEN HAAG Een deelne mer aan toto 42 heeft in de loop van vorige week de der tien hokjes op de juiste wijze ingevuld. Dat levert diegene een bruto bedrag op van 109.G39.10 gulden. In de toto van het afgelopen weekeinde moeten drie winnaars de eer ste prijs delen. Ieder van hen won bruto 192.860,80 gulden. In totaal vielen in toto 42 43.552 prijzen. De toto gelijk leverde geen winnaars op van de eerste en de tweede prijs. Elf deelne mers delen de derde prijs. Zij ontvangen ieder een bedrag van 754,20 gulden. De gegevens zijn: Lotto 42: Totaal aantal prijzen: 43.552; prijzenbedrag: 1.653.092,63; inleg: 3.480.195,00. Eerste prijs: drie winnaars, ie der bruto 192.860,80; tweede prijs: dertien winnaars, ieder bruto 12.716,00; derde prijs: 338 winnaars, ieder 733,60; vierde prijs: 14.824 winnaars, ieder 22,30; vijfde prijs: 28.374 winnaars, ieder 11.60. Toto 42: Tonaal aantal prijzen: 768; prij- zenbedrag: 274.097,80; inleg: 577.048,00. Eerste prijs: één winnaar, 'die bruto 109.639,10 ontvangt; tweede prijs: 49 winnaars, ie der biuto 1.398,40; derde prijs: 718 winnaars, ieder 133,60. Toto gelijk 42: Totaal aantal prijzen: 699; prij- zenbedrag: 30.870,73; inleg: 64.991,00. Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: geen winnaar, van de niet uitgekeerde eerste en tweede prijs gaat 2.894,13 naar de jackpot van week 43. Het overige deel wordt in ge lijke delen verdeeld over de derde tot en met de vijfde prijs van deze week; derde prijs: elf winnaars, ieder 754,20; vier de prijs: 401 winnaars, ieder 28,60; vijfde prijs:287 win naars, ieder 28,60.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 19