v De nieuwe Innocenti. Stijl-en prijsbewust. Senator beschouwt Den Haag als „kwaje pier" in NAVO Politie Madrid breekt abortus-demonstratie Afwijzende reacties op Londens plan voor Noord-Ierland Alsuinéén van onze toonzalen een massief eiken meubel kiest, bentu nog niet van ons af. Gefelidteera. Meubelfabriek Oisterwijk B.V. Automobielbedrijf L.A.G. MODERNISERING NAVO-WAPENS Duitse minister valt niet over „affaire Strippel" Meerderheid voor autonomie Basken en Catalanen Van der Klaauw waarschuwt in Hongarije voor chantage 3UITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 OKTOBER 1979 PAGINA 17 Demonstrerende vrouwen In Madrid. MADRID Met wapenstokken, rubber kogels en rookgranaten heeft een speciale rellenbrigade van de politie van Madrid gisteravond een einde gemaakt aan een demonstratie van ongeveer zeshonderd vrouwen. De politie reed bovendien met autobussen in op de vrouwen die amnestie eisten voor elf Baskische vrouwen die vandaag in Bilbao moeten terechtstaan wegens het laten plegen van abortus. Er werden twaalf arrestaties verricht. Het proces kwam vorige week in de belang stelling te staan, toen 1300 Spaanse werkende vrouwen, onder wie bekende actrices, advo caten en zangeressen, een verklaring onder tekenden waarin zij verklaarden dat zij abor tus hebben laten plegen. 793 Baskische vrou wen en 200 Vooraanstaande vrouwen in Por tugal gaven' een zelfde verklaring uit. Vol gens d£ Spaanse wet is het plegen en^onder- gaan van abortus een misdaad. De vrouwen die terecht staan hebben allen bekend. Hun verdedigers zullen proberen het proces te benutten als een middel om de wet te veranderen. (Van onze correspondent Roger Simons) lONDEN De Britse rege- ing is van plan opnieuw leer autonomie toe te ken- jen aan Noord-Ierland. Om at doel te kunnen bereiken al eind november een confe- .entie op touw worden gezet ■an de Noordierse politieke tiders. Aan deze laatsten 'ordt nu de vraag gesteld, zij willen deelnemen aan esprekingen over de over- racht door de regering in onden van bepaalde ver antwoordelijkheden en be aan een Noord- rs bestuursorgaan in Be- ast. In Ulster is echter af- nd gereageerd op de be- endmaking. e Britse minister van Noord- irland, Humphrey Atkins, dit plan bekend gemaakt in het Lagerhuis. De regering- Thatcher bereidt een advies voor, dat vermoedelijk over twee weken gepubliceerd zal worden. Minister Atkins hoopt, dat de Noordierse poli tieke leiders tijdens de daarop volgende conferentie prakti sche en aanvaardbare sugges ties zullen doen voor een vorm van zelfbestuur in Ulster. Na dien zal Atkins de besluiten van de Noordierse conferentie voorleggen aan het parlement in Londen, met het verzoek ze te ratificeren. Maar het ziet er naar uit, dat de minister van Noord-Ierland het erg moeilijk zal hebben om dit nieuwe politieke initiatief inzake, Ulster tot een goed ein de te brengen. De leiders van drie van de vier Noordierse politieke partijen hebben in het Lagerhuis gezegd, dat zij het conservatieve plan niet de moeite waard vinden. James Molyneaux, leider van de Uni onisten, wil zelfs niet deelne men aan de voorgestelde con ferentie, die hij „louter tijdver lies" noemt. Dominee Ian Paisley, de vuri ge aanvoerder van de Demo cratische Unionisten, toonde zich in het Lagerhuis niet he lemaal afwijzend, maar pro beerde toch spaken in het wiel te steken. Jerry Fitt, leider van de katholieke Sociaal-de mocratische en Labour-partij, is vakoordeel dat de Noord ierse conferentie weinig kans op slagen heeft, omdat hef ka tholieke bevolkingsdel in Ul ster groot wantrouwen koes tert ten aanzien van een poli tiek initiatief, dat opnieuw zou kunnen leiden tot een situatie als voor 1972, voordat premier Heath het bestuur van Ulster naar Londen trok. In de klasse waar saaiheid troef was, is er 'n stijlvol alternatief: de nieuwe Innocenti. Ontworpen door Bertone.Getint glas en handige derde deur.-Komz'n prestaties, wegligging, wend baarheid en komfort maar beleven. En ontdek.dat het exklusieve rijden best betaalbaar kan zijn. Altijd welkom yoör een proefrit! Van Oldenbarneveltstraat 37 Leiden (zijstraat Warmonderweg) Tel. 071-151 è83/154909 OOK OPEN OP ZATERDAG (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse senator Sam Nunn uit Georgia, een sleutelfiguur in kwesties van bewa pening in de Amerikaanse Senaat, heeft de Europese NAVO-partners op zeer scherpe toon ervoor gewaar schuwd zich niet te laten afhouden van modernisering van de NAVO-be- wapening. Uit zijn woorden kon worden afgeleid dat hij Nederland beschouwt als de grootste dwarslig ger wanneer het gaat om de veilig heid van Europa. De Amerikaanse Senaat wijst een kop peling tussen de ratificering van het verdrag over de beperking van de stra tegische wapens (SALT-2) en de mo dernisering van de nucleaire bewape ning van West-Europa ten scherpste af. Een dergelijke koppeling is als voor waarde gesteld door verscheidene Westeuropese regeringen. Het gevaar bestaat volgens Washington dat men het besluit over de stationering van Cruise- en Pershingraketten in West- Europa afhankelijk maakt van het al dan niet goedkeuren van SALT-2 door de Senaat. Senator Nunn merkte hiero ver op: „Ik vertrouw erop dat de Bondskanselier (die hij zei te beschou wen als de in militair opzicht verstan digste staatsman van het Westen) niet zal toestaan dat déze beslissing tot mo dernisering door het Nederlandse par lement zal worden verijdeld...Ik kan me niet voorstellen dat de voormalige minister van defensie en huidige Bondskanselier de toekomstige zeker heid van zijn land en van West-Europa in handen van het Nederlandse parle ment zal leggen. Ik weet dat de Engel sen dit ook niet zouden doen, en het zelfde geldt njijns inziens voor de Be lgen en Italianen". De senator merkte ook op dat de gerin ge legersterkte van de Nederlandse troepen op Duits gebied „een uitnodi ging aap de Sovjets is om hun militaire parades zo snel mogelijk naar Amster dam uit te breiden". De goedkeuring van SALT-2 door de Senaat is overigehs een stap dichterbij gekomen door de verklaring van de in vloedrijke senator Byrd (Dem.) dat zijns inziens het verdrag van belang is voor de Verenigde Staten. Eind novem ber zal de Senaat kunnen beginnen aan de debatten over SALT-2. (Van onze correspondent Ami de Vree) BONN In het parlement van de Westduitse deelstaat Rheinland Pfalz is het giste ren tot heftige discussies ge komen toen tijdens het vrage nuurtje de „affaire Strippel" aan de orde kwam. De opposi tie van SPD en FDP eiste het aftreden van minister Theisen van justitie, omdat hij uitein delijk verantwoordelijk is voor het slordig omspringen met Nederlands materiaal over het concentratiekamp Vught, waarin ook de rol van SS-officier Strippel bij het zo genaamde „bunkerdrama" ter sprake komt. De CDU, die de absolute meerderheid in het parlement van Mainz heeft, zag in de gang van zaken, waarop ook zij scherpe kri tiek oefende, geen aanleiding voor het aftreden van de mi- Deze verklaarde nogmaals dat de procureur-generaal van het district Frankenthal hem sinds juli tot tweemaal toe had ver zekerd, dat er niets over Strip pel in het Nederlandse'materi- aaL stond. Pas toen zijn eigen ambtenaren het dossier, bestu deerden, ontdekten zij de naam van Strippel al op pagi na 3 en dat nadien nog talloze malen voorkomt. Inmiddels heeft het openbaar ministerie in Koblenz eefl strafrechtelijke procedure op gang gebracht tegen de officier van justitie in Frankenthal wegens ambt smisbruik in verband met het achterwege laten van de (in Duitsland verplichte) strafver volging. Het hoogste gerechts hof van de deelstaat bereidt Staking bij Air France PARIJS De vakbonden van grond- en vliegend personeel bij de Franse luchtvaartmaat schappij Air France hebben een 24-uurs staking aangekon digd voor 8 november. De bonden willen op deze wijze hun eisen voor hogere lonen kracht bijzetten. Begin oktober werd er bij Air France om de zelfde reden gestaakt. Zuidafrikaansc boer ontdekt „goudmijn" JOHANNESBURG Toen de Zuidafrikaanse boer Jacobus Oosthuizen besloot een aantal roestige bevloeiingsbuizen op te ruimen, ontdekte hij letter lijk een -goudmijn. De „roest" op de buizen bleek stofgoud te zijn ter waarde van 500.000 gulden. De buizen waren door de vorige eigenaar 'van een goudmijn gekocht en lagen al tien jaar op de boerderij. Doodstraf Palestijnen ANKARA Een Turkse mi litaire rechtbank heeft don derdag vier leden van de orga nisatie „Adelaars van de Pale stijnse Revolutie" ter dood veroordeeld. De vier Palestij nen hadden in juli van dit jaar de Egyptische ambassade in Ankara bezet, waarbij zij twee Turkse politieagenten dood schoten. Tijdens de be zetting kwam een personeels lid van de ambassade om het leven toen hij bij een ontsnap pingspoging uit een raam viel. Een militaire rechtbank in Is raël heeft donderdag twee jon ge Arabieren tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld voor hun aandeel in de meest gewelddadige Palestijnse aan slag op Israëlisch grondgebied, die in maart 1978 aan 35 Israë liërs en negen Palestijnen het leven kostte. De politie moest voorkomen dat nabestaanden van de slachtoffers van be doelde aanslag, die de dood straf verlangden, de hand sloe gen aan de verdachten. verder het nemen van discipli naire maatregelen voor. De oppositie in het parlement van de deelstaat vond dat de minister in plaats van zelf de politieke verantwoording te nemen en toe te geven dat zijn departement op een vreselijke manier had gefaald, hij de schuld schoof op de schouders van ondergeschikten. Een woordvoerder van de liberale FDP verweet Theisen gebrek aan politiek instinct, omdat hij lastige vragen lichtvaardig had gedelegeerd en de zwarte piet aan anderen had doorgescho ven, zonder de politieke en emotionele explosiviteit van de zaak te onderkennen. MADRID Een meerderhe- rid van de kiezers heeft zich tijdens het gisteren gehou den referendum uitgespro ken voor de plannen voor autonomie van Spaans Bas kenland en Catalonië. Zestig procent van de stemgerech tigden in deze twee gebieden is naar de stembus gegaan. Volgens de officieuze uiut- slag heeft 90 procent van de Basken en 88 procent van de Catalanen die hun stem heb- ben uitgebracht „ja" tegen de statuten voor de autono mie gezegd. Gerekend over alle stemgerechtigden bete kent dit dat 54 procent van de Basken en 52 procent van de Catalanen zich voor de statuten hebben uitgespro ken. De stemming is gisteren rustig verlopen. In Baskenland wa ren anderhalf miljoen kiesge rechtigden opgeroepen, in Ca talonië 4,2 miljoen. In Basken land, waar sinds het einde van 1977 steeds meer terroristische aanslagen worden gepleegd, had alleen de rechts-conserva- tieve „Volksalliantie" aangera den het statuut af te wijzen. De aan de ETA verwante poli tieke groepering „Herri Bata suna" had de kiezers opgeroe pen zich van stemming te ont houden. BOEDAPEST Minister Van der Klaauw van buitenland se zaken heeft, op de eerste dag van zijn driedaags bezoek aan Hongarije, zijn Hongaarse ambtgenoot Frigyes Puja duidelijk gemaakt, dat de NAVO zich bij de besprekingen over de invoering van nieuwe kernwapens in Europa niet door het Oostblok zal laten chanteren. Minister Van der Klaauw zei dit, toen de Hongaarse minister stelde, dat de invoering van nieuwe kernwapens door de NAVO zal lei den tot verdergaande versterkingen van de troepen van het Warschau Pact. Minister Puja richtte zich op de Westerse publieke opinie, foen hij zei dat het Oostblok openingen heeft gemaakt, waar het Wes ten op in zal moeten gaan. Volgpns hem zijn de nucleaire Oost West verhoudingen momenteel in evenwicht. Hij verweet de NAVO, dat er steeds wordt gesproken over de dreiging van op Europa gerichte SS-20 raketten, maar dat men „niet over harde feiten beschikt". Volgens Nederlandse delegatiekringen wijzen deze uitlatingen erop, dat de Russische pogingen om de Westerse besluitvorming te beïnvloeden, worden opgevoerd. Minister Van der Klaauw, de eerste minister van een NAVO- land die een Oosteuropese hoofdstad bezoekt sinds het aanbod tot ontwapening van de Russische leider Brezjnjev op 6 oktober, bracht bij de besprekingen met minister Puja als eerste de kwes tie van de kernwapens ter sprake. Hij noemde de „terughou dendheid" die in Nederland ten aanzien van de modernisering van deze wapens bestaat, maar voegde daar aan toe. dat ook de Nederlandse strijdkrachten kerntaken hebben en Nederland ge woon zal deelnemen aan de in december te houden NAVO-be- sprekingen over nieuwe kernwapens. Gisteren heeft de Russische minister van defensie, Dimitri Usti nov, verzekerd, dat de Russische troepen en raketten die uit Oost-Duitsland worden teruggetrokken (het aanbod van Brezjn jev), worden teruggebracht binnen de grenzen van de Sovjet- Unie. In een artikel in de Pravda, reageerde hij vfel op de koele wijze, waarop de voorstellen van Brezjnjev in het Westen zijn ontvangen. J E KAN EEN meubel maken en verkopen en daarmee basta. Maar dat is niet onze stijl. later denkt, dat er iets niet klopt Wij maken en verkopen (een piepje? iets dat klemt?)... dan meubelen (vermoedelijk het mooiste komen we kijken. Dat kost geen cent extra. Natuurlijk kunt u altijd op ons We vinden dat'terbij hoort. En als u rekenen voor onderhoudsadviezen, dat er bestaat in massief eiken), en ook na jaren beschouwen wij eén verkocht meubel altijd nog een beetje als óns meubel. Waar we graag voor blijven zorgen. Dat zit 'm in onze Filosofie, dat wij alles zelf /13NE? %r in eigen hand willen houden. We maken zelf/ onze meubelen. Van eerste soort Europees eiken dat we zelf selecteren, zelf jarenlang lageren, drogen en logen. Ook de verkoop doen we zelf, zonder tussenhandel; anders dan in onze eigen toonzalen. Waar u (onder het genot van versgezette koffie) vrij kunt vragen, proberenvoelenvergelij ken En waar een dik eike-woonboek voor u klaar ligt oqi mee naar huis tc nemen. Blijvende band Afgezien van het voor al deel, dat u rechtstreeks te maken hebt met de makers van het meubel van uw keus, gebeurt er iets heel bijzonders wanneer u klant van de Meubelfabriek Oisterwijk wordt. De Blijvende Band tussen u en ons. Om te beginnen zorgen wij, dat u uw bankstel of broodkast keurig thuiskrijgt. Met eigen wagens en eigen mensen. Die het meubel in kwestie bij u installeren en na-stellen, Maar ook als u verhuist en op het nieuwe adres uw Oisterwijk- meubel vakkundig af-geplaatst wilt hebben, kunt u een beroep op ons doen. Tenslotte hebben wij 'tmeubi zelfgemaakt... dus wie weet er méér vapdanwij? Zwart op wit gegarandeerd Om ook op papier te bevestigen dat u niet zó maar bij elk van onze meubelen 'n schriftelijke garantie va 12 jaar op hout en constructie. Maar ook na die tijd vindt u bij ons altijd een gewillig oor. Tenslotte bewijst ons brandmerk, dat we tot in lengte van dagen achter ons vakwerk blijven staan. wantuwect: bij goed onderhoud wordt mooi eikehout alleen maar mooier met de jaren. En speciaal voor onze klanten hebben wc in^lle toonzalen onze eigen, originele bijen-meubehvas in voorraad. Het beste eikehout verdient het beste. Welkom voor eerste kennismaking Als u gevoelig bent voor de rijkdom van kleur en structuur van 't hout. als u vreugde beleeft aan een goedgemaakt massief eiken wat koopt, geven we meubel dat met de dag wisselt van tint en stenpning alsof het inderdaad lééft, dan moet u echt 's komen kennismaken. We hebben klanten die jaar na jaar regelmatig even binnen lopen. Gewoon vooreen praatje en om genietend rond te neuzen. Welkom dus! toonaangevend in eiken Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17