FNV eist 1,5 procent naast prijscompensatie Minister wil verhoogde zuivelproduktie extra gaan belasten Vrouwendemonstratie op het Binnenhof uit de hand gelopen onny Vandenbos tekent „Nie en sprake n boycot teamen Gênant en goedkoop CDA en PvdA willen opheldering rol gemeenten in milieubeleid Eis van 9 jaar cel na politiek getinte moord op Turk UNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 OKTOBER 1979 PAGINA 13 chtwaker Den Bosch I-moord BOSCH (ANP) Een nachtwaker van schrijfmachinefabriek 50|en Bosch is vannacht ml het middernachtelijk ermoord. Drie verdach- 23 lie op het fabriekster- werden aangetroffen, 45 angehouden. 7, chtwaker is waarschijn- et een ijzeren buis dood; en toen hij inbrekers op aad betrapte. De moord ontdekt door een collega bedrijven in de buurt lieerde. Hij kreeg geen ord op een oproep via de ifoon. Met de portier :t bedrijf ging hij op on- ik uit. Hij vond zijn col- adend in het bloed op de ge-afdeling. n onze parlementaire redactie) HAAG Er is geen e van een boycot van jscholen van het rije- IS nieuwe stijl, dat op 1 iber a.s. ingaat. In het e rijexamen wordt uit- Jt van vaste routes, een van maximaal 30 mi- meerijden van de ei- pihstructeur en kortere ^.tijden tussen afrijden "men. lei minister Tuynman L er en Waterstaat) van- in de Tweede Kamer, over het meerijden van en instructeur bestaat [een overeenstemming autorijscholen. Komen- ek zal daarover nieuw tussen' het ministerie 6, lutorijscholen plaatsvin- 7, [jpsbewoners u:ten zelf den uit de SSiwen steken jCHT (ANP) Bij flossen van de proble- awaarmee de kleine ulternen in ons land em, dienen de dorps- y|rs ook zelf de handen mouwen te steken. Ilinbeveling doet een stu- jissie van de vereniging jederlandse Gemeenten vandaag gepubliceerde lie-nota over ondermeer eringe werkgelegenheid tekort aan maatschap- voorzieningen in tar- lorpen in ons land. De psie beklemtoont wel overheid de voorwaar- >et scheppen waaroncjpr t en werkzaamheid van olking zo goed mogelijk B dijen. ooitandarts j ook peuters andelen IHT (ANP) De andartsen mogen an ook, voorafgaande uitgebreide „voorver- óp kleuterscholen" En driejarige kinderen pelen. ™iekenfondsra§d heeft gisteren in Amstel- isloten. Voorwaarde is de tandheelkundige (oor leerlingen van de 'fiolen en de oudste leer- óan de kleuterscholen door in het' gedrang _.nen. De nieuwe rege- "pudt in dat de, zieken- n driekwart van de be ing van peuters betalen [emeenten de rest. HANDHAVEN KOOPKRACHT „HELE HIJS" (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De bonden van de vakcentrale FNV zullen eind dit jaar bij de cao-onderhandelingen waar schijnlijk een loonsverho ging van 1,5 tot 2 procent ei sen. Voorlopige berekenin gen van de FNV hebben uit gewezen, dat de werkne mers deze loonstijging naast de volledige prijscompensa tie nodig zullen hebben om volgend jaar de koopkracht van de inkomens tot aan modaal te behouden. Op 12 november zal het percentage defi nitief worden .vastgesteld. Voorzitter Jan Schroër van de vervoersbonden FNV maakte gisteren melding van die voorlo pige berekeningen tijdens een vergade ring van "zijn federatieraad, waarin het ar beidsvoorwaardenbeleid werd besproken. De Rotterdamse afvaardiging werd hierbij volledig onder de voet gelopen: het be stuur, zwaar bekritiseerd vanuit de Maas stad, kreeg het volle vertrouwen. Vooraf waarschuwde voorzitter Schroër, dat het straks al een hele hijs zal worden oni handhaving van de koopkracht zeker te stellen, de regering gaat er immers van uit dat een half procent loonstijging naast de prijscompensatie daarvoor voldoende zal zijn. Een verdere loonstrijd „om de poèn" ontraadde hij, want dan wordt de werkloosheid aangewakkerd en leggen de zWakken het loodje. „Een beleid van alle remmen los doet tienduizenden arbeids plaatsen sneuvelen", aldus Schroër. Hij wilde uit een oogpunt van solidariteit met de eisen van zijn vervoersbonden op de zelfde lijn gaan zitten als de andere FNV- bonden, maar toch wel iets van het be drijfseigene, zoals hij het noemde, invoe ren: de solidariteit behoeft niet zover te gaan, dat men in goed renderende bedrij ven geld laat zitten. Omgekeerd mag men in zwakkere ondernemingen niet jaloers kijken naar bedrijven, waar meer loonstij ging is bereikt. Prinselijke diepzee- duik In de nagebouwde diepzeeduiker in het Museum voor het Onderwijs in Den Haag aanschouwen (v.l.n.r.) burgemeester Schols, professor Piccard en prins Bernhard de „wonderen der zee", zij het via een monitor. In een dergelijk schip verricht deze wereld beroemde professor Piccard zijn diepzee onderzoeken. Hij was gisteren aanwezig om de jubileum tentoonstelling „Expozee" officieel te openen in het museum, dat deze maand 75 jaar bestaat. (Foto Simon E. Smit.) Man bekent na twee moorden ook vier overvallen EINDHOVEN Een 24-jari- ge man uit Eindhoven heeft tegenover de politie bekend dat hij behalve twee moor den ook nog vier overvallen heeft gepleegd. Zijn twee slachtoffers waren de 16-ja- rige Albert Tjoa uit Den Bosch en dè 79-jarige G. Koese uit Eindhoven. Albert Tjoa werd vermoord in de woning waar hij aan het babysitten was; de heer Koese werd in zijn flat gedood. Over vallen werden gepleegd op een collectrice van de staatsloterij in Den Bosch, een alleenstaan de man in Eindhoven, een vrouwelijke employee van een bioscoop in Eindhoven en een cash-and-carryzaak in dezelf de stad. Vijf medeplichtigen van de Eindhovenaar zijn eveneens aangehouden. QeidóaQowuwi HET is gênant dat oppositieleider Den Uyl het gênant noemt, dat het CDA volgens hem de laatste tijd zo ver naar zijn politieke lijn zou zijn toe gebogen. Want de oppositielei der heeft met die bewering zijn eigen machteloosheid wel heel erg gedemonstreerd. WAT zijn de feiten? De PvdA spreekt in haar alternatieve plannen niet meer van het in het verleden steeds als hei lig verklaarde terugdringen van het initieel loon. En de PvdA spreekt inmiddels ook niet meer tegen, dat er fors met tien miljard gulden moet worden omgebogen. TOEQEGEVEN, de beleidsmarges worden met het toene men der economische problematiek steeds smaller, en de op- lossingen van de diverse partijen groeien daardoor als van- j zelf naar elkaar toe. Maar het is gênant en goedkoop om in j de gegeven situatie de huidige tegenpartij te beschuldigen van gebrek aan consequente koers. OM OVERSCHOTTEN TE BEPERKEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Èen extra verhoging van de belasting voor boeren in de zuivelsector die hun productie vergro ten en een premie voor boeren die hun opbrengst terugbrengen. Met die maatregelen wil minister Van der Stee van landbouw voorkomen dat het Nederlandse aandeel in de zuive- loverschotten binnen de EEG verder toeneemt. De minister maakte zijn plannen gisteren bekend tijdens de be handeling van zijn begroting in de Tweede Kamer. Hij haakte daarmee in op de groeiende geruch tenstroom dat de EEG in ernstige financiële moeilijkheden' is. geraakt, omdat een te groot deel van het beschikbare geld als landbouwsub sidie is uitgekeerd. Om die reden zou Neder land rond de vierhonderd miljoen extra tot de EEG-kas moeten bijdragen. Het PvdA-kamer- lid Voortmaft diende een motie in, waarin ver hoging van de bijdragen van de hand wordt ge wezen. Van der Stee wees er in zijn betoog op dateer binnen de gemeenschap in toenemende mate sprake is van een falend landbouwbeleid, met name omdat voor het probleem van het zuive- loverschot geen goede oplossing wordt gezocht. Ook wees hij op het uitblijven van een visserij beleid en de recente problemen met West- DuitslancT over de kwaliteit van varkensvlees. Van der Stee wees een motie af van PvdA- woordvoerder Wöltgens waarin gevraagd werd naar een aan de bedrijstak aangepaste WIR- premie voor de agrarische sector. Dit om te voorkomen dat in bedrijfsonderdelen waar de productie afgeremd moet worden, er juist, met behulp van een investeringspremie van de uverheid, een groei wordt bewerkstelligd. Van der Stee zei evenwel niet te geloven in een overstimulerfng van investeringen in de agrari sche sector als gevolg van beschikbare WIR- premies. Hij wees daarbij op de voorgenomen verlaging van de basis WIR-premie van 23 naar 18 procent. Van de verlaging van de WIR-pre mie zei de minister hoegenaamd geen effecten op de investeringen in de agrarische sector te verwachten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer zij het niet eens met het voornemen van de regering om een discussie over de verdeling van taken en bevoegdheden binnen het milieube leid tussen gemeenten en provincies pas bij de reor ganisatie binnenlands bestuur aan de orde te stel len. Beide fracties stellen dit in hun schriftelijke in breng voor het eindverslag over een gedeeltelijke wijziging van de Hinderwet. In de stukken van beide fracties wordt onder meer gewezen op uitspraken van minister Ginjaar (Volksgezondheid en Milieuhu- giëne) waarin deze aan de ene kant stelde dat de Hinderwet het voornaamste instrument van milieubeleid voor gemeenten zou moeten blijven, terwijl het aan de andere kant de bedoeling is de bevoegdheden in het kader van de Hinderwet in het kader van de wet reorganisatie binnenlands bestuur naar de provincies over te hevelen. Zowel CDA als PvdA vragen dan ook een na dere bechouwing van de regering over de toekomstige positie van de gemeenten in het milieubeleid. NOS mocht geen „rook- disco" filmen DEN HAAG De Stich- ting Volksgezondheid en Roken gaat een klacht indienen bij de Stichting Sigarettenindustrie over de hand over hand toene mende 'rookreclame, ge richt op jongeren. Aanleiding hiertoe is het feit dat eeh filmteam van de NOS-t.v. uit een zaal in Zundert is gezet. Het team kwam opnamen maken voor het programma van vandaag, „Schooltv-aktu- eel". Niet zomaar, 'maar vanwege de manier waar op een sigarettenfabrikant, in samenwerking met de dj-'sKlaas Vaak en Krijn Torringa, de promotie voor het sigarettenmerk koppelde aan de entree prijs voor de disco-avond en de totale presentatie. Het team mocht van de zaalhouder filmen, maar de manager van de rook- fabriek maakte bezwaren. De zaalhouder werd voor de keus gesteld: het filmte am weg, of geen disco. Het team kon vertrekken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een demonstratie van vrouwenorganisaties tegen het emanci patiebeleid is gisteren op het Binnen hof volledig uit de hand gelopen. Daar bij kwam het tot hardhandig optreden van de politie te paard tegen de circa 250 demonstrerende vrouwen, die bin nen dranghekken stonden opgesteld en daardoor nauwelijks konden wijken. Directe aanleiding tot de ongeregeldheden was het in brand steken van een stapel door de demonstranten meegevoerde do zen midden op het plein, terwijl enkele demonstranten aanstalten maakten om met verfspuitbussen aan de slag te gaau. Met het in br^nd steken van de dozen overtraden de vrouwen de regels van de vergunning die nodig is om te demonstre ren, waarop de toezichthoudende politie besloot om in te grijpen. De politie werd na dit onverwachte optreden door de vrouwen massaal uitgescholden voor fas cisten. De PvdA en de PPR zullen kamervragen stellen over het politieoptreden. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT (ANP) De of ficier van justitie bij de Utrechtse rechtbank mr. A.Herstel heeft gisteren we gens moord en poging tot doodslag negen jaar gevage- nisstraf geëist tegen de 19-ja- rige Turk Ramazan G. Ramazan G. schoot op zondag 18 maart in Utrecht na afloop van een voetbalwedstrijd zijn 27-jarige landgenoot Muzaffer Cavusoglu een kogel door het hoofd. Een aanslag op diens jongere broer-mislukte. Eén- en ander werd door G. gisteren niet bestreden „Straf deert mij niet zoveel, want ik ben al dood. Ik heb "geen toekomst meer. Ik ben nou een moorde- den. Het fijne van deze achter- De officier en de raads- gronden is tijdens de zitting naar man van de verdachte warén het met elkaar eens dat het drama niet los gezien kan wor den van politieke achtergron- niet duidelijk geworden. Raadsman mr. A. Stellart stel de dat de opdracht voor de moord in feite is gegeven door de inmiddels naar Turkije ge vluchte Mustafa Eskici, een aanhanger van de fascistsiche organisatie Grijze Wolven. Het slachtoffer behoorde tot een politiek links georiënteerde Turkse familie. Dader Rama zan G. zou tot zijn actie zijn overgegaan omdat hem door opdrachtgever Eskici met gro te klem was voorgehouden dat Ramazans oudste broer (even eens een Grijze Wolf) gevaar liep. De raadsman concludeer de: „De moord blijft voor een i deel onopgelost. Je mag als rechtbank niet voor ontslag van rechtsvervolging terug schrikken ook al zou dat in Turkse kringen niet worden begrepen. Uitspraak over veertien dagen. \EUWE ACTIE STICHTING VOLKSGEZONDHEID EN ROKEN i een onzer verslaggevers) HAAG/TERSCHUUR „Ik vind [dus niet gezond. Een echt nace ge ënte. Bovendien voel ik me eigenlijk roker. Maar als ik rook, rook ik er al gauw tegen de twintig per dag. 'leek me dus wel een leuke aanlei- om maar weer te stoppen". zangeres Conny Vandenbos (42) waren overwegingen ruimschoots voldoende /anmorgen in Den Haag, in het perscen- Nieuwspoort, haar handtekening te zet- [onder een verklaring waarin zij belooft i juni 1980 geen sigaret meer op te steken, overstaan van de gezamenlijke Neder- ïse nieuwsmedia legde de chansonnière iftelijk vast dat zij de publicist Herman er de Boer „in de bloemetjes" zal zetten iet geval zij haar belofte verbreekt. De van zijn kant zal de vertolkster van het re Nederlandse lied belonen^ met „een brassen in Brussel" als ze haar toezeg- wèl nakomt. bijeenkomst was georganiseerd door de ting Volksgezondheid en Roken die ee de "„Niet-roken-afspraak" introdu- e. Een document dat vanaf maandag 5 De Niet-roken-afspraak: 1,50. Conny Vandenbos: tot 5 juni 1980: november voor 1,50 te koop4 is in de boek- vember/December is de tijd van grappen en handel en waarmee men in navolging van grollen. De tijd van dollen met elkaar en met Conny en Herman elkander schriftelijk kan eikaars eigenschappen. En de tijd van de goe- beloven het nicotine-gebruik een tijdje te de voornemens. Een akelige zaak als „stop- stoppen. pen met Token tot Sint Jüttemis" hoort daar- „Het leek ons een leuke surprise", legt direc- in niet thuis. Maar daarin past wél: een teur A. Pontfoort van de stichting uit. „No- steuntje in de rug om een korte periode van de sigaret af te blijven. U weet toch hoe dat gaat. Op' Oudjaar, een glas champagne in de hand, neemt de roker zich voor te stoppen. De volgende dag, tijdens het nieuwjaarscon cert van de Wiener Philharmoniker, krijgt hij, voor de buis gezeten, al een onweerstaan bare trek. En bij de uitzending van het skis pringen in Garmisch-Partenkirchen steekt hij maar weer op. De „Niet-roken-afspraak" kan net dat hulpmiddeltje zijn om er dan tóch af te blijven". De Stichting Volksgezondheid en Roken is bij het op stapel zetterf van haar jongste actie niet over één nacht ijs gegaan. Een door het Nipo uitgevoerd onderzoek naar de animo om een „Niet-roken-afspraak" te maken wees uit dat 39 van de 376 ondervraagde rokers be reid was een dergelijke belofte af te leggen. Eén op de drie ondervraagden zei het con tract een leuk cadeautje te vinden. „En heeft men eenmaal een bepaalde periode niet ge rookt, dan is het besluit om definitief te stop pen veel gemakkelijker geworden", aldus di recteur Pontfoort die vier jaar geleden zelf nog een pakje per dag consumeerde. De Nederlandse sigarettenindustrie en -han del biedt werkgelegenheid aan ruim -15.000 personen. Elke dag komen in ons land veer tig mensen om het leven door een ziekte waarvan roken de voornaamste oorzaak is. Boven een groot deel van Eu ropa bevindt zich een droge en koude lucht, waarin weinig bewolking voorkomt. Zachtere oceaanlucht is aanwezig boven Engeland, een groot deel van Frankrijk en Spanje. Langs de scheiding tussen beide luch tsoorten geeft een brede wol kenzone al anderhalve dag re gen in Midden-Engeland. Ter wijl de wolkenzone in Zuid- Frankrijk nog wat opdringt naar de Alpen verandert hij in onze omgeving nu voorlopig weinig van plaats. Schermen van dunne hoge bewolking dringen door tot aan het mid den van ons land maar verder blijft het zonnig en droog weer in het weekeinde. De wind heeft de neiging wat oostelij ker te worden waarbij nog wat koudere lucht aangevoerd kan worden met een grotere kans op nachtvorst. Vooruitzichten voor zondag: Opklaringen en overwegend droog. M-iddagtemperatuur omstreeks 16 gr. Weersvoor uitzichten in cijfers voor zon dag: Aantal uren zon: 2 tot 8 Min. temp. omstreeks 6 gr. Max. temp. omstreeks 10 gr. „Kans op een droge periode van minstens 12 Uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal:. 80 procent. Weersgesteldheid van gisteren l.bew. onbew. De Bilt Oeelen Eelde Vllsslngen Bordeaux Brussel Frankfort Casablanca Istanboei Las Palmas Beiroet

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13