Overdekt zwembad voor Nieuwkoop niet haalbaar lezers Nieuwe fabriek van Eminent werkt zuinig op eigen kracht D. Boonstra Boete voor rijden onder invloed Herfstproject Alphense sociëteit voor alleenstaanden REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 PAGINA Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezorv den stukken te bekorten Apotheek Alkemade Mevrouw J.J. Vink-Stephj begint een zaak in geneesmi* delen in Oude Wetering en vanwege een stel regels die geneeskunst en de pharmac bevorderen in staat om huisartsen in onze gemeen hun pillenwinkel afhandig maken. Ze zoekt flinke voo publiciteit en krijgt die oo getuige de L.C. van 18 okti ber. In dat artikel wordt geschti ven, dat de plaatselijke hui artsen dwars liggen en dat h belang van de patient daar) niet centraal staat; nee, d doen ze omdat ze derving v; inkomsten zullen krijgen. I huisartsen geven geen con mentaar. Alleen dokter Sae heeft een paar dingen gezeg maar die heeft dan ook zi huisapotheek overgedaan. D dokter Saeys zijn handel hee overgedaan kan te makj hebben met goed commercie inzicht, hij vindt het wel nl leuk maar wil de realiteit ni uit het oog verliezen, lees ik de krant. Mevrouw Vink St phan is uiteraard van menin dat haar apotheek een kwa teitsverbetering in de gezoni heidszorg gaat opleveren. Haar (voorlopige?) toezeggii dat ze de medicijnen aan hi gaat bezorgen klinkt wel mo< maar gaat ze ook de recept* ophalen? Hoe weet ze d waar ze zijn moet? Hoe la blijft ze nog zo dienstwillig ze eenmaal alle touwtjes handen heeft? Hoe zit het m de vertrouwensrelatie die ti sen heel wat patiënten en hi huisarts bestaat; wordt d door haar controle en/of a vies bemoeilijkt? Is haar za; altijd open of maakt ze een i geling met haar collega's in omgeving zodat we vq spoedgevallen 's nachts en de weekeinden de ene keer Leiden en de andere keer Lisse terecht kunen? Hoe la gaat ze met vakantie en wa Als mevrouw zich op een mi der afdwingende manier e plaats in onze gemeensch zou willen veroveren dan z ze weinig kans hebben, neem het mevrouw Vink St phan hoogst kwalijk dat ze pillenwinkel van mijn huisai afpikt. Doordat ik nogal w jaren in steden heb gewooi met zelfstandige apothek weet ik precies wat me wachten staat. Ik vindt dat onze gemeent raadsleden namens de patie ten die ook op hen gester hebben, naast de huisarts moeten gaan liggen, dus o* dwars. Dat zou bijvoorbet kunnen door te voorkomt dat er een vestigingsvergu ning wordt afgegeven. (Of k dat ook al niet meer?) Theo van der Meer Roelofarendsveen (ingekort - red.) raadslid Nieuwkoop NIEUWKOOP Eén van eerste agendapunten voor vergadering van de Nieu koopse raad van donderd vormt het onderzoek van geloofsbrieven van het kan* daatraadslid D. Boonstra. De heer Boonstra, uit AR kring afkomstig, zal voor h CDA zitting nemen in de g meenteraad van Nieuwkoo Hij volgt daarmede op de he J. van Bolhuis, eveneens AR die vanwege uitzending in h kader van de ontwikkelingss menwerking het raadslidmai schap moest beeindigen. 1 heer Van Bolhuis gaat e functie vervullen in Bov Volta. Het is de bedoeling, dat h nieuwe raadslid in de raa< vergadering van 22 novemb de in de gemeentewet voorg schreven eden c.q. beloften i afleggen. Strubbelingen in bestuur club Aarlanderveen AARLANDERVEEN Op ledenvergadering van de ba mintonclub Aarlanderve werden de voorzitter en seci taris gisteravond uit het 1 stuur gestemd. Voor de stemming werd do de voorzitter en secretaris, heren Chris Wagg en Mar Meyer, een verklaring afj legd van de moeilijkheden d zich in het bestuur voordedt Beiden werden hierna ni herkozen. De overige bestuursleden w den herkozen; in de vakatui die er waren ontstaan, werd gekozen mevr. Marian f broek en Adriaan Tolk. Nieuwkoop Bij de aan de Nieuw koopse ge meenteraadsleden voor de vergadering van 25 oktober toegezonden stukken is o.a. een nota over de (on-)mogelijkheid van een overdekt zwembad. Begin dit jaar werd een commissie ad hoe geïnstalleerd om te bekijken wat de moge lijkheden zouden zijn voor een overdekte zwe minrichting in de gemeente. De commissie is nu tot de slotsom gekomen, dat de gedachte aan een overdekte zwemzaal - een aanbouw aan het huidige open zwembad aan de Noordenseweg - niet alleen om financiële redenen niet haalbaar is, maar ook uit een oogpunt van energiebespa ring niet valt te verdedigen. De commissie kwam in haar tweede vergadering, zo staat in de nota te lezen, tot de conclusie dat een vergelijkbare gemeente met eenzelfde situatie - no dig om een exploitatiebeeld te krijgen - niet te vin den is. Daarom heeft men zelf een dergelijke begro ting opgesteld op basis van het destijds door de Ne derlandse Heidemij aan de gemeente aanbevolen aanbouwplan. Deze exploitatiebegroting, die in hoofdlijnen door het Verificatiebureau van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten wordt onder schreven, geeft een extra tekort te zien van f 200.000,-. Tesamen met het bestaande tekort zou het zwemgebeuren de gemeente daarmede een jaar- last geven van 455.000,- hetgeen de commissie on haalbaar acht. Wel ziet de commissie het als haalbaar om via over kapping van het verwarmd^,buitenbad tot aanzien lijke energiebesparing te komen. Met deze energie besparing als hoofddoel voor ogen wil men de mo gelijkheid van overkapping en andere energiebes parende maatregelen wel verder onderzoeken. Om dat dit echter een uitbreiding van het takenpakket is wordt de gemeenteraad nu gevraagd om met deze wijze van voortzetting van het onderzoek in te stemmen. BODEGRAVEN/WADDINXVEEN Orgelfabrikant Eminent B.V. opent maandag 29 oktober een nieuwe meu belfabriek in Waddinxveen. Behalve de nieuwste snufjes op het gebied van de houtbewerking, heeft Eminent B.V. het reeds beproefde systeem van energiebesparing van de fabriek in Bodegraven, in de Waddinxveense fabriek doorgevoerd. In de meubelfabriek, die een oppervlakte van twaalf duizend vierkante meter heeft, worden de houten meubels voor de twintig duizend electronische or- Eels per jaar vervaardigd. Met de bouw van de nieuwe fa- riek is een investering gemoeid van achttien miljoen gulden. De officiële opening geschiedt maandag met de introductie van een nieuw electronisch orgel van Emi nent, de Eminent 2500 Grand Theatre. De nieuwe fabriek is evenals die in Bodegraven, niet aange sloten op het electriciteitsnet van het Gemeentelijk Energie Bedrijf (GEB), maar heeft een eigen energiecentrale. De vrij gekomen warmte van de energiecentrale, die normaal gespro ken verloren gaat, wordt verzameld en gebruikt voor de ver warming van het complex en de machines. Een tweede ener giebesparing in de meubelfabriek levert de verbranding van het 'motafval'. Al het hout en de vezelspaanders worden via een buizenstelsel naar een centraal punt gezogen, verpulverd en gefilterd waarna de fijne stof, de zogenaamde mot, over blijft. Met deze motverbranding kan, behalve in een vorstpe riode, het gehele bedrijf worden verwarmd. In totaal levert dit voor de meubelfabriek een besparing van 275.000 gulden per jaar op. Hetgeen neerkomt op veertig procent van de energie-uitgaven die zouden moeten worden gedaan als de fa briek wel op het openbare electriciteitsnet was aangesloten. Deze vooruitstrevende uitbreiding kenmerkt de bijzonder dy namische groei van een bedrijf dat in 1923 begon met een klein winkeltje te Zwammerdam dat orgels en andere muzie kinstrumenten verkocht. Initiatiefnemer van het bescheiden begin was Jacob Vreeken (1899-1S76). Het was ook deze man die Eminent liet uitgroeien tot de orgelgigant van vandaag, met export van orgels naar meer dan honderd landen. TER AAR/DEN HAAG „Mag dat niet in Ter Aar?" in formeerde de Haagse politie rechter bij de 29-jarige con structeur uit Alphen aan den Rijn die door de politie was aangehouden, omdat hij over dag met zijn autolichten aan in de Hoogerheydestraat reed. De autobestuurder deelde mee, dat het wat mistig was en hij daarom het licht had aangestoken. Hoe dan ook, de bemanning van een politieauto zag reden om hem aan te houden en toen werd vastgesteld dat de auto bestuurder stevig onder in vloed van drank verkeerde. De bloedproef leverde een al- coholpromilage op van 1.58. Dat was het gevolg van een bedrijfsfeestje, omdat het hoogste punt op een bouw werk was bereikt. „Ik ben er van geschrokken", deelde ver dachte mee en dat betrof dan de hoeveelheid drank. Het probleem vormde het rij bewijs dat de verdachte voor zijn werk niet kan missen. Als vervanging stelde de officier voor een week gevangenisstraf en voorwaardelijk negen maanden intrekking rijbewijs met een proeftijd van 2 jaar. De week gevangenisstraf bleek verdachte dwars te zit ten. De rechter loste dat op do.or een geldboete op te leg gen van 2.500 gulden, tien da gen gevangenisstraf en negen maanden intrekking van het rijbewijs, beide laatsten voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Ruim 1000 leerlingen van de derde klassen van 28 lagere scho len te Alphen aan den Rijn hebben de afgelopen weken meege werkt aan het projekt „herfst". Dit projekt is opgezet door de na- tuureducatief medewerker van de gemeente. Jaap Breek. Een onderdeel van het projekt bestond uit een pakket besdragende takken. De bessen werden door de leerlingen op diverse manie ren verwerkt. Een klas heeft zelfs rozebotteljam gemaakt. Andere onderwerpen die in het projekt nog aan de orde zullen komen zijn de vogeltrek, die verandering van het weer en her- fstprodukten. Ook wordt er nog een studie gemaakt van padde stoelen. Omdat deze in de natuur steeds zeldzamer voorkomen is er voor de leerkrachten een kweekbak met champignons be schikbaar. Verder staan er nog wandelingen op het programma in het bos- park. Daarvoor zijn nog vrijwilligers nodig. Dezen kunnen kontakt opnemen met Jaap Breek, telefoonnummer: (01720J-74991 toe stel 340. Speelruimte in begroting WOUBRUGGE In de begroting van inkomsten en uitgaven van de gemeente Woubrugge voor 1980 is bij het drukken een fout geslopen. In hoofdstuk dertien, paragraaf twee, is een post van f 140.000,- uitgevallen. Deze fout leidde tot een verkeerde conclusie, namelijk dat de speelruimte voor de gemeente ver minderd was tot de post onvoorzien van 56.000,-. Het valt alle maal nog mee. Een attente rekenaar bij de gemeente meldt dat de aanvankelijk vergeten post uit hoofdstuk dertien opgeteld dient te worden bij de 56.000,-. Dit geeft een resultaat van 202.000,-. In vergelijking met vorig jaar, toen er voor onvoor ziene uitgaven slechts 94 duizend gulden overbleef, is de situatie dus \ooruit gegaan met 108.000,-. Hiernaast: De eigen energie centrale Onder: De fabriekshal van Eminent, goed voor 20.000 or gels per jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN Een nieuwe sociëteit voor al leenstaanden opent komende zondag in de bowling aan de Sportlaan te Alphen aan den Rijn voor het eerst haar deu ren. De „soos" wordt elke zondag gehouden van 19.30 tot 24 uur en is bedoeld voor alleenstaanden in de leeftijd van 30 tot 55 jaar. De twee initiatiefnemers, Jan van der Lans en Gé de Haan, bei den 47 jaar oud en zelf alleenstaand, zijn reuze enthousiast over de accommodatie die ze hebben gevonden in de bowling. Jan: „Het is een zaaltje met enorm veel sfeer. Er zijn zitkuilen, en er is een barbecue en je kunt er dansen en zelfs bowlen". Gé: „Het is een uitgelezen plaats om kontakten te leggen". En dat is met een ook de belangrijkste opzet van de sociëteit: alleenstaanden in de gelegenheid stellen om op een informele manier met el kaar in kontakt te komen. Jan: „Voor de vergeten middengroep die ligt tussen de 30 en 55 jaar, is er helemaal niets te vinden in deze omgeving. Wij rekenen er dan ook min of meer op dat de sociëteit niet alleen alleenstaanden zal trekken uit de regio Al phen, maar ook uit Leiden en de „Bollenstreek". De twee initiatiefnemers die goed bekend zijn met het „feno meen" alleenstaand, zien het als een uitdaging om de „soos" op poten te zetten. Ze hopen dat deze zal uitgeroepen tot wekelijks zo'n 60 tot 70 vaste bezoekers. Gé: „Ja, elke week, want de erva ring heeft geleerd dat er wel sprake moet zijn van continuïteit- wil zo'n „soos" slagen". Aan beide heren zal het niet liggen. Be zoekers („Drempelvrees is absoluut misplaatst") zullen aan de deur ontvangen worden en middels een folder „wegwijs" wor den gemaakt. Daarin wordt kort uiteengezet wat de bedoeling is van de soos: „Door middel van een gezellig dansje, een leuk ge sprek en een drankje het isolement van de eenzaamheid te door breken". De sociëteit moet volgens Jan en Gé een „begrip" gaan worden in Alphen en de verre omgeving. Meer informatie is te verkrijgen bij Jan van der Lans, telefoon (02510)-27120, na 18 uur. Grote schoonmaak in St.-Jacobus de Meerdere De parochianen van St.- Jacobus de Meerdere in Oude Wetering hebben belangeloos de handen uit de mouwen gestoken om het interieur van de kerk weer eens goed schoon te maken. De heren 's avonds en de dames overdag. Dit staaltje van solidariteit met de parochie kwam spontaan tot stand na een oproep van de parochie voor hulp bij het schoonmaken, van de kerk. Een groep van bijna dertig mensen "werken nu eensgezind aan een schone kerk, die sinds de wederopbouw in 1972 geen grondige beurt meer heeft gehad. Enkele mensen zijn zo enthousiast geworden dat zij te kennen hebben gegeven dat zij de kerk wel regelmatig 'bij willen houden'. Antiekmarkt Voorschoten De afdeling Voorschoten van het NUT organiseert van donderdag 25 oktober tot en met zondag 28 ok tober de jaarlijkse antiekmarkt in Voorschoten. Dit evenement wordt dit jaar voor de negende maal ge houden en trok in het verleden vele bezoekers. Op de antiekmarkt verkopen antiquairs hun waren maar bestaat ook de gelegenheid om via het NUT eigen antiek te koop aan te bieden. Medewerkers van het NUT zijn vandaag tot 22.00 uur in het Cultureel Centrum aanwezig om het antiek in ontvangst te nemen. Van de verkoopprijs zal 10% besteed worden voor het vormings- en ontwikkelingswerk. De antiekbeurs wordt gehou den in het Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan 4 in Voor schoten en is geopend op donderdag van 19.00-22.30 uur, op vrij dag van 14.00-22.30 uur, op zaterdag van 10.00-18.00 uur en op zondag van 11.00-18.00 uur. WARMOND De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie organiseert op zondag 28 okto ber een wandeling in „Huys te Warmont". De wandeling zal plaatsvinden onder leiding van natuurgidsen, en begint om 14.00 uur. Iedereen kan zonder voorafgaande opgave meedoen. De start vindt plaats aan de Herenweg in War mond. KATWIJK AAN ZEE De Utrechtse organist Nico van den Hoeven geeft op vrijdag 26 oktober een orgelconcert in de Triumfatorkerk in Katwijk aan Zee. Het programma bevat ondermeer werken van Bach, Krebs, Zwart en Mozart. Nico van der Hoeven is hoofdleraar orgel aan het Utrechts Conser vatorium en is vooral bekend geworden door zijn vertolkin gen van Bach's orgelwerken. De avond wordt georganiseerd door het Genootschap „Pro Organo et Musica" en begint om 20.15 uur. AARLANDERVEEN Ds. H. Westra-Franke, doet zon dagmiddag 28 oktober, haar intrede als predikante van de Hervormde Gemeente te Aar landerveen. In de dienst, die om twee uur begint, wordt ds. H. Westra-Franke door ds. A. J. Lamping uit Leiden beves tigd als predikante. LISSEDe toneelvereniging ONI in Lisse verzorgt op za terdag 24 november een op voering van de klucht „In het vrolijke weerhaantje". De to neeluitvoering vindt als va nouds plaats op de planken van Rehebeth en begint om 20.00 uur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4