Laatste authentieke lantaarns in Pieterswijk De consequenties van misplaatst en misselijke studentikoos gedrag ma HhsBO Gemeente moet zich onthouden van zedenmeesterij ^stad: VVD-raadslid Elzenga: LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 On tpoldei- Me ren wijk' Cur, •ÏJlEIDEN Het WD- raadslid C. Elzenga heeft er bij het college van b 'jjj en w van Leiden op aan- 01 gedrongen tot ontpolde- ring van de Broek en Si- montjespolder over te gaan. Deze polder be hoort sinds januari van J dit jaar tot de poldercon- centratie „De Oude Ve- rrn" In de polder bevindt zich de Merenwijk. Deze nieuwbouwwijk heeft een eigen waterloopsys- teem met voldoende u voorzieningen ten behoe- rk ve van de waterhuishou- cinding, aldus het WD- ue«i raadslid, dat hierin vol- doende aanleiding ziet om tot ontpoldering over te gaan. Dit temeer j aangezien er een princi pe-overeenkomst met de i jetrokken buurgemeen ten bestuur ten aanzien 're van eigendom en ge- u Druilt van voorzieningen mi van waterhuishouding i|j4 in de polder is. ire De heer Elzenga vraagt college indien het juridisch dan wel anderszins niet mogelijk is tot T antpoldering over te gaan, dan c toch in ieder geval aan te drin- noh §en °P hanteren van mini- iair(mumhef£ingen aan de ingelan- tptden van de polder. Volgens berekeningen van het VVD- raadslid hebben deze de laatste jaren dubbel voor de voorzie ningen in de polder moeten Walen. Aangezien de kosten fi de voorzieningen van wa- huishouding in de macro- rondprijs worden verrekend, ■'ili terwijl deze ingelanden nu op- nieuw door het waterschap „De Oude Venen" worden aangeslagen. Weliswaar han- - leert het waterschap hierbij len minimum-aanslag van 7,50.- De laatste authentieke lantaarn van de Pieterswijk wordt geplaatst in de Nieuwstraat. LEIDEN Een laatste brokje nostal gie werd gisteren in de vorm van een echte ouderwetse Leidse lantarenpaal aangebracht in de Nieuwstraat. Het eindpunt voor de verlichtingsmetamor fose, die in de Pieterswijk heeft plaats gevonden. Op aandringen van deze buurt werd al jaren geleden door de ge meente een bedrag van 90.000 gulden uitgetrokken om de bestaande moder ne lantarenpalen te laten vervangen door de oude Leidse lantarens zoals die er in de jaren '50 hebben gestaan. Begin deze zomer werd met het aanbren gen van dit brokje oud Leiden begonnen. De Papengracht was de eerste straat die zich deze rijkdom mocht permitteren. De daar gevestigde Leidse lantaarn werd ge zien als proefpaal. Aan de hand van deze lichtmast werd de hoogte bepaald, voor de lantarens in de rest van de wijk. Na veel denkwerk werd bepaald dat de Leidse paal zijn historisch bepaalde hoogte moest handhaven, omdat een hogere paal een niet aanvaardbaar effect sorteerde. Deze historisch bepaalde hoogte gaf aanvanke lijk wat problemen met het verkeer om dat vrachtauto's ze gemakkelijk konden beschadigen. Met het aanbrengen van kleine stenen paaltjes op de stoep heeft men dit weer kunnen verhinderen. Van de door het energiebedrijf Rijnland verzorgde en geplaatste Leidse lantarens is een deel authentiek en een deel is naar dit oorspronkelijke model nagegoten. De lantarenpaal in de Nieuwsteeg (op de foto) is een echte authentieke paal, die geheel is gezandstraald om het bladmotief naar vo ren te halen. De velen oude lagen verf hadden dit motief nagenoeg onherken baar gemaakt. De kappen voor de laatste palen in de Nieuwsteeg moeten nog ge maakt en aangebracht worden. Een aantal van deze nagemaakte kappen is ook el ders in de stad gebruikt, zodat de voor raad voor de Pieterswijk eerder slonk dan werd verwacht. Gezien de grote bijval die het plaatsen van deze nostalgische oude Leidse palen in de Pieterswijk heeft ge kregen, wordt overwogen ook elders in Leiden dergelijke verlichting aan te bren-, gen. Natuurlijk moet hierover wel eerst door de gemeenteraad worden beslist. De 'oude' moderne palen uit de Pieterswijk, liggen voorlopig opgeslagen en worden gebruikt als vervanging voor lantarens die bij ongevallen zijn beschadigd. Brandje in fietsenloods Een brandje in de fietsenloods van de Teldersschool aan de Telderskade in Leiden heeft gister- avond voor 15.000 gulden schade aangericht. De brand die omstreeks acht uur door omwonen den werd ontdekt, is vermoedelijk aangestoken. De brandweer wist het vuur in enkele minuten Ie doven. College van b en w: Voor elf gulden huur per week kan je geen onderhoud doen verrichten LEIDEN Het college van b en w van Leiden vindt het reël dat de bewoners van het Sint Janshof aan de Haar lemmerstraat mee hebben betaald aan de kosten van onderhoudswerkzaamheden aan de woningen in het hof. In antwoord op vragen van mevrouw J. Ponsen (PSP) en de heren L. Beijen (PPR) en D. Hoeven (CPN) brengt het college de raadsleden in herinnering dat de huur in het hof ruim elf gulden per week bedraagt. Van deze huuropbrengst kan het gemeentebestuur in haar hoedanigheid van college van regenten van het hof geen groot onderhoud zoals bijvoor beeld buitenschilderwerk la ten verrichten. Vandaar dat met de bewoners overeen is gekomen dat deze aan de te maken kosten mee zouden be talen. De vragenstellers vinden dat b en w hiermee een verkapte huurverhoging heeft doorge voerd. „De eerste de beste huisjesmelker die een derge lijk verhaal zou ophangen, zou door het gemeentebestuur met hoon worden overladen en bij de huuradviescommissie en de kantonrechter geen enkele kans maken", aldus de vra genstellers in hun toelichting. Zij voegen er aan toe dat de per 1 januari van dit jaar door de bewoners betaalde toeslag op de huur moet worden te rugbetaald. Het college heeft hierop geantwoord dat het ze ker niet van plan is tot terug betaling over te gaan. VVD WIL SEXCLUBS NIET VERBIEDEN LEIDEN De fractie van de WD in de ge meenteraad vindt dat er geen speciale bepa lingen moeten komen in de drank- en hore- cawet waarin de inrichting van sexclubs verboden wordt. De VVD stelt dat de ge meente voldoende instrumenten in handen heeft om een ongewenste horeca-zaak te we ren uit woongebieden. De fractie vindt het te ver voeren om vestiging van sexclubs bij voorbaat uit te sluiten in gemeentelijke ver ordeningen. „De gemeente dient iedere schijn van zedenmeesterij te vermijden", al dus de waarschuwing van de VVD. Het horecabeleid van de gemeente Leiden moet erop gericht zijn om de stad leefbaar te houden en waar mogelijk leefbaarder te maken. Het woongenot van de omwonenden moet daarbij voorop staan, aldus de mening van de VVD- fractie. Zij juicht het toe dat in geval van grote toename de gemeente het aantal horeca-vesti- gingen kan „bevriezen". Dit is vooral nuttig in stadsdelen waarvoor nog geen bestemmings plan is vastgesteld. „De aantrekkelijkheid van de binnenstad als woonomgeving is niet gediend met een over- concentratie van horecavestigingen in de Pie- ters- en Academiewijk", aldus de VVD. Als al ternatieve plaats voor een dergelijke concentra tie noemt de fractie de Lammermarkt. „Naar onze mening behoeft een beperkte concentratie van verschillende categorieën horecavestigin gen in dit overzichtelijk gebied effectieve poli tiecontrole niet in de weg te staan", aldus de VVD. Ten aanzien van het sluitingstijdenbeleid stelt de VVD-fractie voor in de weekeinden onthef fing tot drie uur te verlenen en tot twee uur 's nachts de overige avonden (zondag tot en met donderdag). Tevens pleit de fractie voor het op experimentele basis verlenen van een of twee nachtvergunningen tot zes uur 's mor gens. In overleg met Horeca Nederland zou de gemeente dan de lokaties van deze inrichtingen moeten bepalen. Daarnaast zouden de aan de twintig zogenaamde C-vergunninghouders ver leende ontheffingen, inclusief die van de stu dentensociëteiten, blijven gelden. Dit experi ment zou, volgens de VVD niet langer dan zes maanden moeten duren. a Politie handelde volkomen juist bij Taptoe-rellen LEIDEN Burgemeester A. Vis vindt dat de politie volkomen juist heeft gehan deld bij het onderdrukken van relletjes op de Brees- traat na afloop van de Tap toe op 2 oktober. De burge meester stelt dit in ant woord .op vragen van de PvdA-raadsleden J. Peters W. van der Pluijm. Het was de twee raadsleden gebleken dat veel onschuldige omstanders klappen van de mlitie hadden opgelopen. De PvdA-raadsleden wilden van de burgemeester weten of deze oipstanders van tevoren door de politie per megafoon waren 'ewaarschuwd voor het uit voeren van de charges. De burgemeester heeft verklaard dat vooral na afloop van de Taptoe snelheid van handelen geboden omdat de reltrap- pers vernielingen aanrichtten. ^af was ook de reden waarom het voor de politie ondoenlijk was om enige afzetting te vor ken, aangezien het op rellen baluste publiek aanvankelijk n'et van plan leek te zijn zich te verspreiden. LEIDEN De spanning onder de Leidse studenten was gisterochtend nu niet bepaald wat je noemt te snijden. Vol goede moed was men 's morgens in gro te getale naar het Haagse Paleis van Justitie getogen, waar mr. J. H. Blaauw, de president van de recht bank, uitspraak zou doen over de kwestie van de Klikspaanweg-studenten (Zie ook de-L.C. van giste ren). Zeven of meer studenten zouden in de nacht van zondag 5 augustus de rust in het gebouw op on miskenbare wijze hebben verstoord door op het ter rein van de „Klik" in koor nazistische leuzen te schreeuweh en racistische opmerkingen te slingeren naar de hoofden van de slapende medebewoners. Volgens de zeven studenten die in het verdachten bankje verzeild waren geraakt, ging het hier om wat uit de hand gelopen studentenjool, een incidentje, studentikoze grappen van het kaliber waar de 19e eeuwse schrijver Klikspaan zo beroemd door is ge worden. Met dat idee in het achterhoofd werd dan ook door de verdachten, inclusief hun massale^sup- portersaanhang, de residentie bezocht. De stemming was uitgelaten op het vrolijke af, betekenisvolle kni pogen werden gewisseld in de bomvolle zaal F van het justitiële gebouw, een ambiance die met zijn tien tallen bankjes lijkt afgestemd op het ontvangen van een grote schare belangstellend publiek. De zaak was voor de bezoekers beklonken, zo leek het. Natuur lijk, geen Nederlandse rechter zou het in zijn hoofd halen om voor dit soort feiten een collectieve straf aan de zeven gedaagden op te leggen: de eis om de kamers aan de Klikspaanweg zo snel mogelijk te ont ruimen in te willigen. Hoe anders pakte het echter allemaal uit toen mr. Blaauw even na tienen het con cept-vonnis voorlas en alle hoop op een goede afloop keihard de grond in boorde. Fabelen Wel degelijk hadden de gedaagde studenten zich op die bewuste nacht schuldig gemaakt aan het slaken van fascistische kreten en het verstoren van de o- penbare orde. Het verweer dat sommigen van de verdachten niet of nauwelijks aan het exces hadden meegedaan, verwees Blaauw naar het rijk der fabe len. Iedereen had daar zijn aandeel in gehad, vond de president. Ook bij andere, vroegere incidenten was de groep actief geweest. Een reeks van bereu- renswaardige gebeurtenissen, zo stelde hij. Mr. Blaauw herinnerde de studenten aan de Tweede We reldoorlog en waarschuwde voor het feit dat het neo- nazisme in het land haar kop opsteekt. „Wie deze tijd een beetje verstaat, moet begrijpen dat dit soort din gen niet kunnen." Dat de studenten vóór zaterdag 17 november hun kamers van de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting (de eiseres) aan de Klikspaanweg moeten verlaten en dat hen de toegang tot het ter rein van de SLS voor een jaar is ontzegd, is in dit licht gezien volgens velen de enige en juiste oplos sing. Een woordvoerder van studentenhuisvesting stelde naar aanleiding van het vonnis, dat het acht jaar is geleden, dat studenten collectief werden gestraft voor hun misdragingen in een studentenhuis. Dat betrof destijds vernielingen die door en groep bewo ners in een SLS-complex aan de Middelstegracht werden aangebracht. Een zaak waar de kantonrech ter destijds uitspraak in deed door hen de huur op te zeggen. De kwestie rond de bewoners van de Klikspaanweg, heeft bij velen de gemoederen danig in beweging ge bracht. Verschillende vragen zijn hierdoor naar de oppervlakte gerezen en zullen beantwoord moeten worden. Wat moet er bijvoorbeeld gebeuren met het zogenaamde hospiteersysteem, dat de meeste studen tenflats nog kennen en dat er min of meer de oor zaak van is geweest, dat de „zeven" van de Kik zich als een kliek van gelijkgestemde geesten op de ge schetste manier heeft kunnen laten gaan? Hospiteren geeft studenten de volmacht een bewoner op een af deling te kiezen, die voor hen het sympathiekst blijkt te zijn. Andere en vaak urgentere woningzoe kenden, die niet aan een bepaald beeld beantwoor den, vallen zodoende buiten de prijzen en kunnen het derhalve wel vergeten in dót huis bij een volgen de loting nog eens aan te kloppen. De SLS onder zoekt inmiddels de mogelijkheid om in Leiden van dit hele systeem af te stappen en gewoon diegene in een kamer te plaatsen, die het meest urgent is. In ieder geval is door deze hele affaire duidelijk ge worden, dat de grenzen tussen het studentikoze en het verwerpelijke karakter van bepaalde gedragin gen van het studentenvolk toch wel heel goed te trekken zijn. Het elitaire idee dat studenten een bui tenbeentje in de maatschappij vormen en binnen hun kleine leefgemeenschappen .zoals studenten flats, zich meer kunnen veroorloven dan andere bur gers is nu wel voorgoed om zeep geholpen. Huisre gels, of ze nu geschreven of ongeschreven zijn, blij ken ook in de studentenflats hun waarde te hebben. Men moet zich er aan houden, maar men kan zich er ook op beroepen. Dat heeft de SLS door de klacht van de overige Klikspaanweg-bewoners de hare te maken afdoende bewezen. PETER VIERING 18 Arrabal in Kijhhuis In het kader van de filmcyclus over „De Surrealisten" wordt maandag 29 oktober in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 een film van de Spaanse re gisseur Fernando Arrabal vertoond. De film, de laatste in de cyclus, behandelt de Spaanse burgeroorlog, waar in Arrabal als 12-jarig jongetje zijn vader heeft verlo ren. De film wordt tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. De toegangsprijs is vier gulden vijftig. Mensenrech ten Onder de titel „De rechten van de mens en het Nederland se buitenlands beleid"wordt in de maanden oktober, no vember en december een reeks van acht gratis toegankelij ke bijeenkomsten gehouden. De cyclus is in samenwerking met het Instituut voor Internationale Studiën van de Leid se Universiteit en het Nederlands Genootschap voor Inter nationale Zaken in Den Haag georganiseerd. De lezingen worden alle gehouden in het Academiegebouw, zaal 10, Rapenburg 73 en beginnen om acht uur. De eerste bijeen komst is gisteravond gehouden. De volgende lezingen zijn dinsdag 30 oktober, 6, 13, 20 en 27 november en 6 en 11 de cember. Sprekers zullen onder anderen zijn, dr. Vos, do cent ethiek Leidse Universiteit, mr. M. van der Stoel, lid Tweede Kamer, dr. H. Achterhuis, docent filosofie aan de Universiteit van Amsterdam en dr. P.R. Baehr, werkzaam bij de Wetenschappelijke Raad voor Regeringsbeleid in Den Haag. Buurt-leef-feest Buurt- en speeltuinvereniging „Groenoord" houdt za terdag 27 oktober een buurt-leef-feest dat om tien uur start met een rondgang van een muziek- en majoretten- korps. Om elf uur begint een straattekenwedstrijd op het schoolplein van de Marijkeschool in de Pasteur- straat. Dit tekenen wordt muzikaal omlijst door een draaiorgel. Gezamenlijk gegeten wordt er om twaalf uur. Om drie uur is er poppenkast voor de kleintjes en film voor de groten. Dit is om vier uur afgelopen, 's A- vonds is er vanaf acht uur een barbeque en kan er wor den gedanst. Afgesloten De spoorwegovergang bij de Telderskade is donderdag nacht gedurende enkele uren afgesloten. Dit om werk zaamheden aan de spoorrails uit te kunnen voeren. De werkzaamheden duren van half twaalf 's avonds tot zes uur in de vrijdagmorgen. Ter plaatse zal met borden de omleidingsroute worden aangegeven. Samurai In het kader van de cyclus Japanse films in het Film huis van het Leids Vrijetijdscentrum wordt morgen avond de film „The seven Samurai" vertoond van de Japanse cineast Kurosawa. In de film vechten rijstboe ren en samoeraistrijders tegen plunderende bandieten. Na bloedige gevechten worden de plunderaars versla gen. Aan het slot komen de overlevende samoeraistrij ders tot het inzicht dat niet zij de eigenlijke overwin naars zijn, maar de boeren die een zijn met de grond die zij bewerken. De filmvoorstelling begint om acht uur. De toegangsprijs is zes gulden, vijf gulden vijftig voor CJP-houders en vijf gulden voor leden van het LVC. Nieuw bestuur Jongerenvereniging „Augustinus" heeft een nieuw be stuur. Voorzitter is Anneke Swager, penningmeester Susan Luijbèn, vice-voorzitter Hans Wassenaar en secretaris Bas van Andel. Carlijn de Roos is benoemd tot bestuurslid alge mene coördinatie, Joke van der Drift tot bestuurslid beslo ten activiteiten, Margreet Wiegand tot bestuurslid open ac tiviteiten, Lenette Schuijt tot bestuurslid projectgroepen en Paula Middendorp tot bestuurslid propaganda. Tijdens een receptie die dinsdag 30 oktober van vier tot zes uur in het pand van Augustinus aan het Rapenburg 24 wordt gehou den, stelt het bestuur zich voor. Discotheek Jongerencentrum ,,'t Breehuys" heeft iedere vrijdaga vond van acht tot elf uur en iedere woensdagmiddag van drie tot vijf uur een L.B.O.-groep. De activiteiten binnen de groep zijn toegankelijk voor leerlingen van de L.T.S., de L.H.N.O. en de L.É.A.O. Vrijdag 26 okto ber komt de drive-in discotheek Atmosfeernaar het jongerencentrum en woensdag 31 oktober wordt er een bekende Nederlandse film voor deze groep gedraaid. De toegangsprijs voor de discotheek is twee gulden en voor de film een gulden. Tevens kan een pasje als toe gang tot het jongerencentrum dienen. Dit pasje is op den duur voor vaste bezoekers verplicht. Het is te krij gen bij het Breehuys, Breestraat 19. Het kost vijf gul den en is te krijgen na overhandiging van twee pasfo to's. Harry Sacksioni De bekende gitarist Harry Sacksioni treedt zaterdag 27 ok tober op in de Leidse Stadsgehoorzaal. Het concert wordt gegeven onder auspiciën van de Leidse Volksuniversiteit K&O in samenwerking met de Leidse Jeugd Actie. Harry Sacksioni treedt op met Lenneke Willems, viool, Jerry Gout, banjo, Rob Zeelenberg, bas en Graham Shephard, fluit. Met dit ensemble gaat Harry Sacksioni op toernee door Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Het concert be gint om kwart over acht. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45 in Leiden, telefoon 141141. Voor scho lieren en CJP-houders en K&O-leden gelden gereduceerde prijzen. Ook bij Plato-platen, Breestraat 15 zijn kaarten te krijgen. De gitarist Harry Sackionl.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3