Saint Etienne wil terug naar de top Al verliezen weniemand zal kunnen zeggen dat we niet alles gegeven hebben Pim van Dord werkt aan rentree AMSTERDAMSE VOORSTOPPER RUIM EEN JAAR GEBLESSEERD "PORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 PAGINA 15 OTTERDAM Zes lelers, die met Mal- in mei van dit ar tijdens de finale in het toernooi om Europa Cup voor T ndskampioenen 1 et 1—0 verloren van ottingham Forest, aan vanavond in it team dat Feye- il&ord in de Kuip be- zo rijdt voor de tweede geïnde van het toer- om de UEFA {J ip. Eerlijk gezegd pr uden de Zweden er ld« et rouwig om zijn s ze zouden worden tgeschakeld want in competitie telt )g slechts één wed- rijd en de derde ron- in december zou n bijzonder beroerd tkomen. Malmö eft al eens twee edstrijden uit moe- n spelen omdat de eersgesteldheid in veden het niet toe- :t daar te voetbal- BOB HOUGHTON, COACH VAN MALMO FF: ilmö FF is geen onbekende in het Eü- >ees voetbal. Opgericht in 1910 speelt ploeg sinds 1936 in de hoogste afde- g en vergaarde twaalf kampioensti- 'jji, veroverde tienmaal de Zweedse be en sprokkelde daarenboven nog wat :FA Cupplaatsen bijeen. Met een to- van 134 internationale ontmoetingen inclusief de Intertoto Cup mag ilmöf FF ei- zijn. Onder leiding van de gdige Britse coach Bob Houghton, pas jaar en sinds 1 januari 1974 in dienst h de Zweedse topper na voordien ge reld te hebben bij Fulham en Brighton coach te zijn geweest van Ipswich wn, steeg Malmö naar de absolute top het voetbal in Zweden. Houghton, een fanatieke blik in de ogen, rele- ert met graagte dat zijn team in de itste elf jaar tien keer Europees voet- speelde. ,,En nu", zegt hij in het Rijnhotel te Rot terdam waar de Zweden verblijven, „hebben we een jonge ploeg. De ouderen zijn geblesseerd of ze hebben onze voor bereiding niet kunnen volgen. Overigens hebben de blessures bij ons toch toegesla gen, want negen spelers hebben het één of ander en van hen zullen Roland en Tommy Andersson vrijwel zeker niet kunnen spelen evenmin als Claes Malm- berg. Ons probleem is dat we geen full- profs hebben. De ouderen zitten met hun werkkring en al trainen de jongeren mo menteel drie ochtenden en drie midda gen, ze moeten toch ook studeren of werken en aan hun toekomst bouwen. Niettemin behoort Malmö tot de clubs in Zweden, die de dienst uitmaken. Dat zijn er drie a vier, ploegen in grote steden waar het meeste talent zit. Zweden is een groot land met weinig inwoners, in de grote steden zit daarom het meeste potentieel en ook de grootste concentra tie van toeschouwers." Bob Houghton kan putten uit zeventien jongere spelers onder 25 jaar. Hij be treurt het dat één van Zwedens grootste voetbalsterren, Bo Larsson, al geruime tijd is uitgeschakeld. „Hij is al 35 maar ik hoop nog steeds dat hij weer in staat zal zijn te gaan voetballen. Hij is zodanig ge blesseerd, al maanden, dat ik hem niet eens heb meegenomen. Staffan Tapper, die met het Zweedse team in Argentinië speelde bij het wereldkampioenschap, is er evenmin bij. Hij is niet fit. Dat rijtje kan ik aanvullen met onze topscorer Tore Cervin en Sanny Ahslund. Niette min kan Feyenoord een tegenstander verwachten die goed voetbal zal spelen. Ook als we zouden verliezen, zal nie mand kunnen zeggen dat we niet alles gegeven hebben." Druk „Daartoe heeft ook meegewerkt wat Feyenoords assistent-trainer Clemens Westerhof in Zweden heeft gezegd toen hij ons bekeek in de uitwedstrijd in Stockholm tegen Hammarby. Daar speelden we nota bene één van onze beste wedstrijden, maar Westerhof riep daarna uit dat we met 4—0 in Rotterdam zouden verliezen. Dat is een stimulans voor onze spelers en Feyenoord moet zo ver maar eens zien te komen. Dergelijke uitspraken leg gen een druk op een ploeg en daar is Feyenoord mooi mee." Houghton zag de memorabele wedstrijd NACFeyenoord („jawel, zestig minu ten") en zijn assistent zag Feyenoord Go Ahead Eagles. „Al waren dat geen beste wedstrijden, we zijn toch onder de indruk gekomen van de ploeg. Als een team, zoals Feyenoord, reeds een jaar ongeslagen is, zegt me dat wel wat. Er is voorts een goede organisatie en de spe lers zijn bereid te werken. Dat zijn onze spelers ook en Malmö is zo'n goede club, met zoveel mogelijkheden, dat ik na de laatste Europa Cup-finale zonder moeite een aanbod van Atletico Bilbao afsloeg. Bovendien is Zweden op de goede weg. Zoals Nederland het internationale voet bal in de vingers heeft gekregen door de vele clubs met buitenlandse trainers, zo zal dat ook in Zweden gebeuren. Daar worden ook steeds meer trainers met er varing in het buitenland aangetrokken. Zweden is niet meer het „eiland" dat buiten het Europees voetbal staat en Malmö is daar een voorbeeld van. Het was ook de eerste Zweedse club die een Europa Cup-finale haalde". Bob Houghton is geen angsthaas, die hui zenhoog opkijkt tegen Feyenoord. Hij schroomt ook niet om de dag voor het duel zijn team prijs te geven. Vanavond komen in de Kuip in actie: Jan Möller; Ulf Martensson, Ingemar Erlandsson; Kent Jönsson, Magnus Andersson; Tommy Hansson, Anders Ljungberg, Jan-Olov Kinnvall; Mats Arvidsson, Björn Milsson en Robert Prytz. Martens son en Nilsson zijn „nieuwelingen". Kinnvall en Prytz zijn jeugdinternatio- nal, Jönsson speelde nimmer in verte genwoordigende teams en de rest is A- international. Jezek had gelijk toen hij zei, dat Malmö geen simpele tegenstan der is, al dacht Westerhof daar in Stock holm anders over. HERMAN VAN BERGEM D Van de JKerkhof ü\hand uit «het gips 2 (Van onze verslaggever) lajEINDHOVEN Me- ardisch gezien is René >0van de Kerkhof in ra(staat vanavond met txjPSV tegen Saint Etien- !te uit te komen. Bij de 'leugelspits werd giste- en het gips om zijn echterhand, waarin hij en middenhandsbeen- je heeft gebroken, ver wijderd. 4et de bescherming van en plastic manchette :an René van de Kerk- iof nu eventueel in actie omen. Trainer Rijvers ;iest hem echter pas in iterste nood en dan niet ens vanaf het beginsig- aal. Vast staat in ieder eval dat Smits en Jans en niet kunnen spelen, leer twijfelachtig is bij 'SV het meespelen van 'oortvliet en Willy van e Kerkhof. -Johnny Rep: gele kaart Oranje waard? (Van onze verslaggever) EINDHOVEN Het staat vast dat Johnny Rep door zijn club Saint Etienne niet vrij wordt gegeven voor de interland op 21 novem ber tegen Oost-Duits- land. Op de dag dat Oranje in Leipzig de beslissende wedstrijd in de voorronde van het Europees kampioen schap speelt, staat er voor Saint Etienne een competitieduel tegen Nimes op het program ma. Rep heeft in zijn contract geen clausule staan die hem van zijn verplichtin gen jegens Saint Etienne Verlost. Bovendien neemt de clubleiding het Rep kwalijk, dat hij vorige week toch tegen Polen heeft gespeeld ondanks een spierblessure in het linkeronderbeen die hem nu nog hindert. jToch bestaat er nog een kansje, dat Rep zich aan het competitieduel kan onttrekken. Rep: „Ik heb in de competitie nu drie gele kaarten opgelopen. Bij de vierde word ik au tomatisch geschorst. Als ik dus nog even braaf blijf en tegen de tijd van de interland me even vergeet, kan ik nog mooi even mee naar Oost- Duitsland". Etienne in het stadion van PSV. In het midden van de groep Johnny Rep. EINDHOVEN Mits zij fit ge noeg zijn, zouden er vanavond bij PSVSaint Etienne liefst zeven tien spelers in het veld kunnen komen die elkaar ook reeds drie jaar geleden in het Europese be- kergebeuren bestreden. Bij acht Fransen borrelt er nostalgie op zodra herinnerd wordt aan de eer dere confrontaties tussen beide clubs. Gegrepen door revanchege- voelens wachten negen PSV'ers op het eerste duel uit de tweede ronde van het toernooi om de UEFA Cup dat om half acht in een met 27.000 toeschouwers vol gepakte stadion te Eindhoven be gint. Zelfs in de regiekamers is er niets veran derd sinds PSV zich in 1976 eerst een fi naleplaats zag onthouden en een half jaar later in hetzelfde toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen in de tweede ronde door de Franse rivaal werd uitge schakeld. Nog altijd voeren Kees Rijvers en Robert Herbin, beiden aan het achtste seizoen bezig van hun dienstverband, de supervisie over de technische zaken bij de twee clubs. De matchwinnaars van des tijds ontbreken vanavond wel. Jean-Mi- chel Larqué, die Saint Etienne drie jaar geleden uit een vrije schop naar de finale schoot, traint momenteel Paris Saint Ge rmain. Oswalda Piazza, de effectieve voorstopper van 1976 die ook voor het vijandelijke doel slagvaardig te werk ging, is pas weer terug naar Argentinië. Het geen meteen de kracht van Saint Etienne in defensief opzicht heeft ondermijnd. Het draaiboek is eveneens herschreven. Twee keer op rij bleef PSV bij de vorige gelegenheden in de thuiswedstrijd steken op 00, nadat het zich buitenshuis beide keren voorbarig tevreden had getoond met een nederlaag van 10. Vanavond mag PSV in Eindhoven van acquit. Hoe wel de Brabantse club sindsdien de inter nationals Brandts, Wildschut, Valke en Koster heeft ingelijfd en trainer Rijvers voortaan een versoberde speelstijl voor schrijft, rekent Saint Etienne op eenzelfde soort oppositie als drie jaar geleden. Atletisch Robert Herbin haalt die wetenschap uit het duel van afgelopen zaterdag, waarin de Franse coach PSV tegen FC Den Haag op een gelijkspel (1—1) zag uitkomen. Nadat het omvangrijke ge zelschap spelers en officials uit Saint Etienne, zestig man sterk en verdeeld over twee vliegtuigen die eigendom zijn van de club, in Eindhoven was neergestreken, legde Herbin dat uit. Herbin: „De aard van een ploeg hoeft niet te veranderen door enkele nieuwe spelers. Rijvers is toch nog altijd trai ner, niet. Voor mij is er aan PSV niets veranderd. Het is nog altijd een atleti sche ploeg met heel veel snelheid". Herbin zegt wel met Saint Etienne een andere koers te zijn ingeslagen. De vorige week onttroonde koploper van de Franse competitie bezit in Curkovic echter nog steeds dezelfde degelijke doelman, in Lo pez een libero van internationaal kaliber en ook Rocheteau blijft op de rechterflank nog altijd aandacht vragen. Toch slaagde Saint Etienne er niet in met hetzelfde potentieel bovenaan mee te blij ven draaien. De schlemielig door Bayern München verslagen Europa Cup-finalist van 1976, strandde in het daaropvolgende seizoen in de kwartfinales tegen de latere winnaar Liverpool. Vervolgens eindigde Saint Etienne slechts als vijfde en zevende in de Franse competitie en werd er alleen bij het winnen van de nationale beker in 1977 nog gefeest. Op het Europese front struikelde het daarna echter prompt tegen Manchester United. Vorig seizoen ontbraken „Les Verts" (herkenbaar aan de groene shirts) zelfs op de toernooi velden. Met de aan schaf van twee coryfeeën wil Saint Etien ne, dat vorig seizoen als derde eindigde in de vaderlandse competitie, dit jaar terug naar de top. Nadat eerst de voorlopig zwaar geblesseerde Michel Platini was aangetrokken, kwam er op het laatste mo ment ook nog eens geld vrij voor Johnny Rep. De Nederlander, die vorig jaar als speler van finalist Bastia moest toestaan dat PSV zich de UEFA Cup toeëigende, opende drie weken geleden met drie tref fers tegen het Poolse Widzew Lodz de poort naar de tweede ronde. Daarin wordt Saint Etienne nu met PSV geconfron- Heel koel heeft Herbin daarop gerea geerd, alsof er zich in het verleden nooit iets heeft afgespeeld tussen beide partijen. Herbin: „Ik ben fatalist en realist tegelijk. Toen ik hoorde dat we opnieuw tegen PSV moesten, heb ik me daar meteen bij neergelegd omdat het lot dat nu eenmaal wilde. Nu ben ik zo realistisch, dat we PSV moeten uitschakelen, willen we ver der komen. Zo simpel ligt dat en daarbij speelt het verleden geen enkele rol". HENK MEES WASSENAAR Of schoon Ajax in de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen in Omonia Nicosia één van de minst zware tegenstanders heeft geloot, waakt trainer Leo Beekhakker voor het ge vaar van onderschatting. De Amsterdamse ploeg be reidt zich dan ook serieus voor op de wedstrijd van vanavond in de Water graafsmeer. Sinds jongs tleden maandag bivak keert de selectie in het rus tieke hotel Duinoord, op een steenworp afstand van het Wassenaarse strand. Opmerkelijke verschijning in dat trainingskamp: Pim van Dord, die hard aan een terugkeer werkt. Hij is al ruim een jaar geblesseerd. De Amsterdamse voorstop per heeft een enorme lij densweg achter de rug. De ellende begon in een compe titiewedstrijd tegen Vitesse op 6 oktober 1978. Pim van Dord weet alle belangrijke data in verband met zijn blessure nog duidelijk te herinneren. „Ik heb me erg beziggehouden met die bles sure", klinkt het niet vreemd uit de mond van een derdejaars student in de fy siotherapie („Ik hoop, dat Ajax me volgend jaar de kans biedt stage te lopen"). In de confrontatie met de Arnhemse ploeg knapte er iets, waardoor Van Dord pijn voelde in de enkel, wanneer deze werd belast. „Met een goede warming up was er niets aan de hand. Dan zong ik die negentig minuten makkelijk uit. Toen ging het steeds slechter en kon ik op een gegeven mo ment niet meer spelen. Te gen Lausanne voor de Euro pa Cup heb ik het nog vijf minuten geprobeerd en ook voor de wedstrijd tegen Honved Boedapest trachtte de medische begeleiding me klaar te maken. Het werd niets. De winterse periode viel in en ik kreeg zes we ken rust voorgeschreven. De ontsteking bij de achillespees genas en er was duidelijk sprake van een verdikking. Verschillende doktoren ad viseerden mij toen om de boel open te maken". Revalidatie Dat gebeurde op 15 januari in het Amsterdamse Lucas Ziekenhuis. Zes weken liep de Haarlemmer in het gips nadat de operatie had uitgewezen dat de helft van de pees was wegge schoten. De revalidatie leek zeer gunstig te verlo- Pim van Dord met zijn vrouw Marion kort na de (eer ste) achillespees-operatie op 15 Januari van dit jaar in het Amsterdamse Lucas Ziekènhuis. pen en al snel hervatte de voorstopper de training. „Ik heb me een beetje gek laten maken. Sinds mijn blessure had Ajax nog weinig wedstrijden ge speeld door die lange win terperiode. Ik wilde zo snel mogelijk terug en werd niet tegen gehouden door de medische leiding van Ajax. Ook Van Joost, een zeer voorzichtige chi rurg, maakte geen be zwaar tegen een intensieve training". Het moet tijdens een gewone loopoefening zijn gebeurd. De achillespees kon de be lasting niet verdragen en knapte volledig. Deze diag nose werd vooralsnog ge heim gehouden, omdat Pim van Dord weinig voelde voor een nieuwe operatie. Toch werd besloten de veel geplaagde voet weer open te halen om tot een diagnose te komen. „Het werd al snel duidelijk wat er aan de hand was. De achillespees bleek finaal geknapt. Met pezen uit mijn kuit is het geheel wat verstevigd". De revalidatie gebeurde nu beduidend voorzichtiger. Ruim acht weken bleef de voet van Pim van Dord in het gips en daarna moest hij nog eens vier weken met krukken lopen. De meer tijd vergende nabehandeling blijkt achteraf tot betere re sultaten te hebben geleid, want het volledige herstel laat niet lang meer op zich wachten. Afgelopen zaterdag speelde hij een half uur in- het C-team en zal die perio de in de komende weken steeds meer uitbouwen. „Ik verwacht na de winter stop volledig terug te zijn. Door de operatie is de pees iets verkort, maar geeft geen krimp wanneer er oefenin gen worden gedaan, die de betrouwbaarheid van het or gaan beproeven". Dat geeft de Ajacied een tevreden ge voel na een jaar van beproe vingen. „Want het is ver schrikkelijk om vanaf de tri bune te moeten toekijken". ERIK VISSER

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15