3.72 iasken en Cataloniërs mogen eigen weg bepalen jpaans vorstenpaar olgend jaar op %ezoek in Nederland (gxfl suf** !TA fel tegen autonomie 17 Rechter Jespers mogelijk vervroegd in vrijheid Britse gouverneur voor Rhodesië voorgesteld Proces tegen Praagse dissidenten begonnen 'Doodklap' voor nederzettingen politiek Israël 'SU* flN? fflÉ SS*" J.T p.P y/iM Él* 2* JITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 23 OKTOBER 1979 PAGINA 11 lat" IDRID (Reuter-AFP) In de twee 'n?1 bist bevolkte en meest geïndustria- terde gewesten van Spanje, het veel- 1!! Idiff door gewelddaden geplaagde 01J skenland en het stabiele Catalonië; ev rden donderdag volksstemmingen ar" louden over autonomie-statuten die gebieden na veertig jaar recht- ,aai eeks bestuur vanuit Madrid weer i^rote mate van zelfbestuur moeten pn. lijdt geen twijfel dat de kiezers in bei- gewesten zich met een ruime meerder- dyoor de autonomie zullen uitspreken, 3r de mogelijkheid bestaat dat een ge- :is^ ge opkomst een zwakke basis zal ver- affen voor de nieuwe regionale parle- nten en regeringen, die bevoegd zullen *"J voor zaken als onderwijs, politie, o penbare- werken, gezondheidszorg en in dustrie. Een hoog percentage wegblijvers in het Baskenland zou ook een ernstige tegen slag betekenen voor de hoop van Madrid, dat het herstel van de autonomie het be gin van het einde zal betekenen voor de afscheidingsbeweging ETA. De militaire vleugel van de ETA, die dit jaar al bijna 70 mensen heeft gedood, ver werpt het autonomie-statuut en lijkt erop uit te zijn haar bloedige campagne voor een onafhankelijke, marxistische Baski- sche staat voort te zetten. De terroristen worden op politiek vlak ge steund door een linkse coalitie, de Herri Batasuna (Volksunie), die haar aanhan gers, heeft opgeroepen donderdag niet te gaan stemmen. In twee verkiezingen eer der dit jaar behaalde de Herri Batasuna ongeveer 15 procent van de stemmen in de Baskische provincies Vizcaya, Guipuz- coa en Alava. Dit cijfer, gecombineerd met een groeiende neiging tot onthouding van partijloze of gedesillusioneerde kie zers^ zou de opkomst kunnen drukken tot 50 a 55 procent. Volgens de gematigde Baskische nationalistische leider Carlos Garaicoechea zou een opkomst van 60 procent al een groot succes zijn. Catalonië en Baskenland hadden in de ja ren '30 korte tijd zelfbestuur, totdat daar een einde aan werd gemaakt door dictator Francisco Franco tegen het einde van de burgeroorlog van 1936-'39. Sinds de dood van Franco, vier jaar gele den, heeft Catalonië even hard aange drongen op herstelvan zijn autönomie, maar het is gespaard gebleven voor het separatistische terrorisme van het Basken land. In Catalonië is de voornaamste hin derpaal voot een grote opkomst apathie van de kiezers. Sinds de dood van Franco zijn al vijf verkiezingen gehouden. Maar er is meer. „Veel mensen verkeren in verwarring en menen dat het statuut al is goedgekeurd", zei- de bejaarde Catalaanse leider Joseph Tarradellas. Hij zei dat een opkomst van 65 procent een succes zou zijn. Nog belangrijker dan het referendum of het statuut zelf acht de 80-jarige Tarradel las de mensen, die de autonomie in de ko mende jaren in de praktijk moeten gaan verwezenlijken. „Het statuut is alleen maar een vertrekpunt voor Catalonië". Deze mening wordt gedeeld door Garai coechea, die evenals tarradellas aan het hoofd staat van het voorlopige gewestelij ke bestuur. „Het referendum is een poort naar de toekomst, maar alles moet nog ge daan worden", zei hij. Garaicoechea, de leider van de gematigde Baskische nationalistische partij (PNV), en de vermoedelijke leider van de eerste democratisch gekozen gewestelijke rege ring, is voorzichtig als hij spreekt over de ETA. „De ETA is een factor in de moei lijkheden van Euzkadi (Baskenland), maar het is al te eenvoudig te zeggen dat het de enige is", zei hij in een interview. Op de vraag wat zijn partij in een regiona le regering zou doen om de ETA aan te pakken zei hij: „Wij zouden een enorme inspanning doen om te komen tot commu nicatie en verzoening. Maar als de PNV de regering vormt heeft zij de plicht de wet te doen naleven. Het is natuurlijk pa radoxaal te spreken oververzoening als een sector zijn wapens niet neerlegt". Weinigen verwachten dat de ETA zijn do delijke caippa'gne zal stopzetten als zijn ei sen voor zelfbeschikking voor het Bas kenland niet worden ingewilligd. Maar de regering in Madrid en alle politieke par tijen, met uitzondering van de Herrie Ba tasuna, hopen dat het zelfbestuur de volkssteun voor de terroristen geleidelijk aan zal uithollen. Volgens Julen Guimon, een vooraanstaand Baskisch lid van de re gerende centrumpartij, is het autonomie- statuut de beste hoop voor de Baskenland sinds het einde van de burgeroorlog. De Herri Batasuna is het daar niet mee eens. „Ga niet stemmen, Euzkadi geeft zich niet over", staat op èffiches van deze partij in de straten van Bilbao. „Het sta tuut zal de problemen van Euzkadi niet :en", zegt Volksunie-leider Ziluaga. '10 JAAR NA VERTREK II (Van onze speciale verslaggever Rik in 't Hout) IDRID Ruim 400 jaar na het ver- komen koning Juan Carlos en koningin t van Filips II (1559), die bij die gele- Sophia voor een staatsbezoek naar ons \heid zulke gedenkwaardige woorden land. Dit is er een bewijs van, dat de be uk tot prins Willem van Oranje („Niet trekkingen tussen Spanje en Nederland staten, maar gij, gij.....") zal er weer nu heel wat beter zijn dan ten tijde van Spaans staatshoofd voet zetten op de eerstgenoemde vorst, die in 1581 door derlandse bodem. Volgend jaar maart de Staten Generaal werd afgezworen. ivan de redenen voor de maatschap van de EG is voor Spanje van groot belang. Dat land heeft grote economisch^ problemen, zoals een inflatie van bijna 17 procent en een aantal werklozen van ruim 1 miljoen (8,7 procent van de be roepsbevolking). Naast technische problemen, zijn er ook politieke moeilijk heden rond de toetreding van Spanje. Dit land erkent, als enige Europese mogendheid, Israël nog steeds niet als staat. Van Agt wees zijn ambtgenoot erop, dat dit tot moeilijkheden met de EG-landen zou kunnen leiden. Suarez stelde daar te genover, dat zijn land bijzon dere relaties onderhoudt met de Arabische staten (onlangs nog werd PLO-leider Arafat officieel in Madrid ontvan gen), wat voor de Gemeen schap ook voor grote waarde zou kunnen zijn. ire betrekkingen is te in de democratiseringen, fta de dood van Franco zijn gevoerd. Deze maatrege- (maken het nu mogelijk, de Nederlandse minister- dent Van Agt, samen met ster Van der Klaauw en isecretaris Van der Mei en Buitenlandse Zaken) officieel driedaags bezoek jt aan Spanje, n eerste gesprek met Sua- eloofde Van Agt eraan te n meewerken, dat Spanje oedig mogelijk wordt toe- en tot de Europese Ge- ischap. De Spaanse rege- wil, dat de onderhande- n daarover eind volgend worden afgesloten. „We i dat dat mogelijk is, de technische problemen en niet worden onder- aldus Van Agt. Het lid- De Spaanse regering toonde zich niet erg toeschietelijk te genover het verzoek om toe te treden tot het verdrag over de non-proliferatie (niet-versprei- ding) van kernwapens. Dat zit er voorlopig niet in, „vooral omdat zij buren hebben met eigen nucleaire wapens", zo zei Van Agt. De Spaanse en de Nederlandse regering zijn het wel eens over de wenselijkheid om op de tweede vervolgconferentie van Helsinki (veiligheid en sa menwerking in Europa), die volgend jaar in Madrid wordt gehouden, niet alleen over wa penbeheersing, maar ook over de mensenrechten te spreken. ADVERTENTIE igerwijzing Chinese premier premier van de Chinese Volksrepubliek Hua Guofeng wijst zijn vinger hemelwaarts tijdens de begroeting door Bonds- lelier Helmut Schmidt voor de Bondskanelarij in Bonn. Op de ergrond de erewacht. Hua Guofeng brengt een bezoek van n dagen aan de Duitse Bondsrepubliek. oodstraf China [ING Radjo-Peking t gisteren bekendge- akt, dat een volksrech- nk in de provincie Hei- 'fjiang (in het noorden van China) een vrouw we gens verduistering van geld ter dood heeft veroordeeld. De vrouw, de 50-jarige Wang Zhoexin, was als eassière werkzaam bij een brandstofbe- drijf. Zij heeft, omgerekend, een bedrag van 750.000 gulden verduisterd- Drie medeplichti gen, haar zoons en een zus, kregen lange gevangenisstraf- Ten. oden in San Salvador N SALVADOR (Reuter-UPI) Tenminste vier mensen i gisteren om het leven gekomen toen het in San Salva- tot een schietpartij kwam tussen demonstranten en vei- neidstroepen. getuigen hebben dit gemeld. De'schietpartij brak uit toen de figheidstroepen de demonstranten die tegen de regering be- gden wilden controleren op het bezit van wapens. ieuw serum hondsdolheid ?Z(AFP) Het bloedtransfusiecentrum van de Fran- j j Narïcy *s er als eerste in geslaagd een serum tegen Wsdolheid te ontwikkelen, dat van menselijke oor tong is en geen risico voor de patiënt oplevert. nu toe worden alleen sera gebruikt die zijn bereid uit dier- plasma. Deze zijn niet zonder ongemak voor de patiënt. rtsenstaking in Frankrijk RIJS (AFP) De meeste dokterspraktijken in Frank- zijn vandaag gesloten geweest door de nationale sta- Svan 24 uur waartoe de twee grote federaties van artsen "et land hebben opgeroepen. Alleen spoedgevallen wer- 1 oehandeld. arisen willen met hun staking krachtig protesteren tegen de «regelen waartoe de regering op 25 juli heeft besloten om de "iciën van de .„securité sociale" weer op peil te brengen en yolgens de bonden „de medische honoraria zouden binden Te bezuinigingen die bereikt worden bij de onderzoeken en "idelingen". Premier Van Agt en zijn Spaanse ambtgenoot Adolfo Suarez tijdens het inspecteren van de erewacht op het vliegveld van Madrid. Van Agt wil praten over uitlevering van Houke Patist (Van onze speciale verslag gever Rik in 't Hout) MADRID Premier Van Agt is van plan in Spanje informeel te spreken over de uitlevering van de oor logsmisdadiger Houke Patist, die in Nederland ter dood werd veroor deeld, maar voordien naar Spanje wist te vluch ten. Premier Van Agt vin'd't dat het geen zin heeft, deze kwestie officieel te bespre ken. Er is al om uitlevering gevraagd. De Spaanse rech ter moet daarover beslissen. Deskundigen menen, dat de kans op uitlevering erg klein is, met name omdat de man de Spaanse nationali teit heeft en de veroorde ling in Nederland al dertig jaar geleden is uitgespro ken. De regering-Franco heeft nooit oud-nazi's wil-' len uitleveren. NA UITSPRAAK EUROPEES HOF (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De Gentse rechter van instructie Guy Jespers, die tot 20 jaar veroordeeld is wegens moord op zijn vrouw, zal wellicht vervroegd in vrij heid worden gesteld. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens heeft het beroep ontvankelijk ver klaard, dat Jespers tegen zijn veroor deling had aangetekend. Jespers heeft -altijd volgehouden, dat hij on schuldig is. In zijn beroep betoogt hij, dat de verdediging niet voldoende tot zijn recht is ge komen. Bepaalde stukken uit het dossier zou den uit handen van de jury zijn gehouden. Ver der heeft hij gezinspeeld op een bepaalde sa menzwering tegen' hem door de Gentse magis tratuur. Het Hof heeft de Belgische staat tot 14 decem ber de,gelegenheid gegeven om de bezwaren van Jespers te weerleggen. Slaagt de staat daar niet ip, dan is vervroegde vrijlating niet uitge sloten, aangezien een nieuw proces niet moge lijk is. Volgens de verdediger van Jespers is diens ge- zonheidstoestand slecht. Hij zou aan gezichts stoornissen en verlammingen lijden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De moeilijkste fase van de aanslepende Rhode- sië-conferentie is nu aan de gang. Groot-Brittannië heeft beide Afrikaanse delegaties voorgesteld in de overgangspe riode, die de onafhankelijkheid van Zimbabwe moet vooraf gaan, een Britse gouverneur voor het land te benoemen. Het lijdt geen twijfel, dat de Afrikaanse delegaties sterk verzet zullen aantekenen tegen talrijke punten in dit plan. Zowel bis schop Muzorewa, leider van de afvaardiging van Salisbury, als de Frontleiders- Nkomö en Mugabe, hebben de wens uitgespro ken het beknopte document dat de Britse conferentie-voorzitter Lord Carrington hen gisteren overhandigd heeft, gedurende en kele dagen nader te onderzoeken. Pas wanneer zij daarmee klaar zijn, zullen de onderhandelingen worden voortgezet. Belangrijkste onderdeel van de Britse voorstellen betreft de par lementaire verkiezingen, die in "Zimbabwe-Rhodesië uitgeschre ven moeten worderi wanneer de overgangsperiode aangebroken is. Aangezien de verantwoordelijkheid voor het welzijn van Rhodesië nog steeds op Britse schouders rust, stelt Londen de benoeming voor van een gouverneur, die dan een verkiezing- ^commissie onder zijn toezicht zou kunnen nemen. Het leger en de politie van Zimbabwe-Rhodesië zouden in die tijd onder het bevel van de Britse gouverneur staan. PRAAG Voor de Praagse rechtbank is gisteren een be gin gemaakt met het groot ste politieke proces in Tsje- choslowakijc in zeven jaar. Zes dissidenten, onder wie de bekende toneelschrijver Vaclav Havels staan terecht op beschuldiging van „on dermijnende activiteiten te gen de republiek", een ver grijp waarvoor zij maxi maal tien jaar gevangenis straf kunnen krijgen. Drie beklaagden verklaarden on schuldig te zijn, een vierde weigerde te antwoorden. De twee overige verdachten, Petr Uhl en Vaclav Havel, werden gisteren niet ge hoord. De vrouw van Uhl, Anna Sa- batova, werd toen zij in de rechtzaal aantekeningen maakte in hechtenis genomen en door de politie weggevoerd. Alleen de familieleden van de verdachten, die alle zes Char- ta-77 hebben ondertekend en lid zijn van het „comité ter verdediging van ten onrechte vervolgde personen", kregen toegang tot de rechtzaal. Net als bij vorige dissidentenpro cessen werden diplomatieke waarnemers, de internationale pers en een vertegenwoordiger van Amnesty International' buiten de zaal gelaten, omdat deze te klein zou zijn. Buiten het gerechtsgebouw de monstreerden ongeveer 100 sympathisanten van de ver dachten. Een aantal leden van deze groep tussen de der tien en vijfentwintig zou door de politie zijn aangehou den. Zowel in Frankrijk (de com- munstische partij) als in de VS (Buitenlandse Zaken) heeft men het proces in Praag sterk bekritiseerd. TEL AVIV Premier Begin van Israël heeft in een reactie op de uitspraak van het Israëlische Hooggerechtshof over de nederzetting Elon Mo- reh verklaard dat hij de uitspraak aanvaardt. „Er zit niets anders op dah te gehoorzamen. We leven nu eenmaal in een rechtsstaat", aldus Be gin. De door het Hooggerechtshof geëiste ontrui ming van de nederzetting zal volgens een mede werker van minister Sharon van landbouw, de grote voorvechter van de joodse nederzettingen in bezet gebied, de „doodklap" betekenen voor de toekomst van deze versterkte dorpen. Het Hooggerechtshof heeft de stelling van de Israëli sche regering van de hand gewezen dat Elon Moreh van wezenlijk belang is voor de nationale veiligheid van het land. Het hof deed de uitspraak na een klacht van een groep Arabische landeigenaars. De regering had gesteld dat Elon Moreh uitziet over de hoofdweg naar de Westelijke Jordaanoever, en daarom nodig is voor de veiligheid van Israël. Deze stelling werd door stafchef Eitan ondersteund. De tij delijke huizen van de nederzetting werden tijdens een verrassende nachtelijke actie naar de heuveltop van Elon Moreh overgebracht onder leiding van mi nister Sharon. Volgens rechter Landau is „niet be wezen dat de militaire autoriteiten de vestiging van een burgernederzetting aanvingen op basis van mili taire plannen. Het initiatief kwam vanuit de politie ke sector, die daarna de chef-staf vroeg zijn professi onele mening te geven". Een beeld van de Israëlische nederzetting Elon Moreh op de westelijke Jordaanoever, eenkomstig de uitspraak van het Israëlische hooggerechtshof ontruimd zal moeten die over worden. Spionnenwerving per advertentie in Zuid-Afrika JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse inlichtin gendienst probeert via adver tenties spionnen te werven. In de ochtendbladen van gisteren zijn advertenties verschenen van het Departement van Na tionale Veiligheid, het voor malige Bureau voor de Staats veiligheid (BOSS), waarin het woord spion weliswaar niet wordt gebruikt, maar wel per sonen worden gevraagd voor diverse functies, waaronder' „het vergaren van inlichtinr gen en het interpreteren hier- ADVERTENTIE 4

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11