Clubbelangen torpederen voorbereiding op Spelen Oranjekwartet stelt voor Moskou korfbal noeite liet België Veteraan Kees Verkerk kampioen van de langste adem John Tate matig opvolger van Ali Profbokser bewusteloos na k.o. zijdelings TITELSTRIJD ZWEMMEN IN „HALF BAD" LEIDSE COURANT MAANDAG 22 OKTOBER 1979 PAGINA 15 NIJKERK De Nederlandse zwem- 3 Kampioenschappen zullen op 29 fe- J luari, 1 en 2 maart in het Haagse wembad De Morgenstond worden gehouden. Dat zijn eigenlijk de win- ,r' erkampioenschappen maar zij wer- ik len tijdens de zaterdag in Nijkerk gehouden buitengewone algemene edenvergadering van de Kon. Ned. (wembond gepromoveerd tot natio- K iele titelstrijd omdat deze samen valt met de Olympische Spelen in lloskou en het door vakantie en loodzakelijke voorbereiding niet mogelijk bleek de data te verplaat sen. Het wordt een titelstrijd zonder engie allure omdat De Morgenstond slechts over een 25- meterbad beschikt terwijl is bepaald dat na tionale kampioenschappen in een 50-meter- bad moeten worden gezwommen. Staande de vergadering werd daarom het sportregie- ment gewijzigd in die zin dat het ditmaal ook in een „half bad" kan. Het typeert de onvolwassenheid van de zwembond, wier bestuurders toch waarach tig wel tijdig wisten wanneer de Spelen van Moskou worden gehouden maar niettemin tezelfdertijd de titelstrijd op de agenda zet ten. Behalve deze niet als volwaardig te er kennen titelstrijd, blijkt ook de voorberei ding van de Olympische zwemploeg niet naar wens te verlopen. Het plan was om van 1 oktober af in diverse steden extra zwem water vrij te maken voor Olympische kandi daten. Maar dit stuit op clubbelangen. Ener zijds willen de verenigingen geen door hen gehuurd zwemwater afstaan, anderzijds voelt men er niets voor eigen zwemmers en zwemsters te laten begeleiden door trainers van andere verenigingen. Anton Demuth, voorzitter van de zwemcommissie, moest dan ook constateren dat van het plan om alle Olympische kandidaten vier uur per dag te laten trainen weinig terecht zal komen. Poloselectie De waterpoloselectie zal mogelijk worden gewijzigd c.q. uitgebreid. Bij de „dubbel functie" van enkele jonge internationals, die in aanmerking komen voor Moskou èn voor de daarop volgende Europese jeugd kampioenschappen in Sittard vreest de waterpolocommissie overbelasting. Er zal naar eventuele aanpassing van de selectie worden gestreefd. De definitieve selectie zal rond Kerstmis naar de Canarische Eilanden gaan voor een trainingskamp, voorafgaand aan het tweede Olympische kwalificatietoernooi. Tijdens de competitie hebben de spelers van de selec tie overigens al op eigen initiatief extra cen trale trainingen bedongen, waarvan in de oorspronkelijke opzet geen sprake was. Elke maandagavond wordt al in Zeist getraind. In de kwestie-AZC is men zo ver "gevorderd dat er „in goede sfeer over wordt gespro ken". Een eventuele terugkeer van de „uit gestoten" AZC-spelers Ton Buunk, Gijze Stroboer en Eddie van Es in de nationale se lectie wordt overigens niet verwacht vóór de 'Spelen van Moskou. Het plan voor een geïntegreerde polocom petitie (m.i.v. seizoen 1980-1981 de 96 eer ste zeventallen en de ongeveer 60 reservete ams in een geïntegreerde bondscompetitie op te nemen waarbij alleen de standaard- ploegen'in de hoofdklas zouden uitkomen) ontmoette zoveel bezwaren dat het werd te ruggewezen voor nader overleg naar de wa terpolocommissie. 'MILITARY BOEKELO VOOR FRANSMAN DEPAGNE IOEKELO Een perfect ge- N eden cross country heeft E lark Philips met „Lincoln" liet aan de zege kunnen hel- lje ten in de negende internatio nale military van Boekelo. De h< chtgenoot van de Engelse irinses Ann, was zaterdag de n nige, die de 6175 meter lan- je rit door de Twentse dre- len aflegde binnen de daar- loor geprogrammeerde tijd, taar hij moest tot zijn schrik rvaren, dat de 2,8 strafpun- >n die hij wegens tijdover- chrijding in de steeple loest incasseren net teveel laren om een geslaagde reep naar de macht te kun- an doen. Mark Philips werd 11 Boekelo verslagen door de irrassende 18-jarige Fran§- lan Olivier Depagne met )jerk", die niet was opgeno- en in de landenequipe van rankrijk, maar wel bewees at zijn Europese juniorenti- tel van 1976 niet op een ver gissing berustte. Depagne, schadevrij door de uithoudingsproef gekomen, promoveerde zijn veertiende plaats van de dressuur tot de koppositie in de cross en stond die fraaie klassering niet meer af in het afsluitende springconcours waarin hij ge routineerd de hindernissen op zijn plaats liet. Mark Philips, die kort na hem aan de start moest komen, was op dat mo ment een verslagen man tegen de net tot de senioren toege treden Depagne, die alleen nog maar in Rome met een zesde plaats had kunnen bewijzen een aanwinst voor de internati onale top te kunnen worden. Depagne deelde na afloop la- koniek mee dat hij tijdens de cross slechts enige moeite had gehad met de hindernissen ne gen (schuur), negentien (pen and sheepwash) en vijfentwin tig (teesinkmöll) en dat hij zich' geen zorgen meer had ge maakt toen de uithouding sproef eenmaal achter de ruq was. De derde plaats was ook voor een combinatie uit Engeland. Judy Bradwell, die met „Cast- lewellan" eerder dit jaar in Punchestown had gezegevierd, was de hoogst geklasseerde uit een van de tien deelnemen de equipes. Achter de Ier Edwin Bryson en de Engelse amazone Sa rah Oliver legde Eddy Stibbe beslag op de zesde plaats met „Autumn Haze". Het le verde hem tevens zijn derde nationale titel in zijn carrière op. Met de tienjarige vosruin was Stibbe het best uit de dressuur te voorschijn gekomen, maar de eerste plaats kon hij niet vasthouden. Een foutloze cross nam te veel tijd in beslag om hoger te kunnen eindigen. Si mon de Jonge, werd met „Up per Church" achttiende en tweede in de strijd om de Ne derlandse titel voor Wout-Jan van der Schans, respectievelijk 2e en 3e. Deze achttienjarige ruiter kreeg pas vorige week de beschikking over het acht jarige Engelse paard Harock Hill. In de dressuur kon Van der Schans nog geen indruk maken, in de uithoudingsproef toonde hij zich een potentiële Moskouganger. Talent Met de vierde plaats in de landenrangschikking trok het Oranjekwartet overigens aan de bel bij Bram Leeuwen hoek, die tijdens de Spelen van 1980 als chef d'equipe zal optreden. Weliswaar stelde Angela Rohof met „William Tell" ernstig teleur en liep ook Magda van Loo door een val heel wat strafpunten op, dat neemt niet weg dat onze military-wereld zelden over lerksem Het Neder- nds korfbaltwaalftal Leeft gisteren in Merk- em grote moeite gehad iet de Belgen. Na een termate spannend duel on Oranje toch met 10— zegevieren. Ook de vo- 'ge interland, die in Hel- lond werd gespeeld, ias in een Nederlandse ege geëindigd (5—3). elgië had door fanatiek spel de eerste helft een over- icht. Wel kon Nederland bin- •I an tien minuten door treffers in Harry Nolthuis en Hens unnikes met 2—0 de leiding imen, daarna had de aanval et afstandsschoten echter einig succes. Negen minuten Ier was het 3—2 voor België )or toedoen van Danny Go- ins, Armand Cloet en Robert i Beukelaer (strafworp). Het eek al snel dat de Belgische imes geenszins de mindere aren van hun tegenstand ers. Bij Nederland moest verigens in de 40e minuut Ri- e Keereweer wegens een lessure worden vervangen >or Aafje Kraan. ot.de rust bleef België beter telen. Dat resulteerde aan- inkelijk in een voorsprong in 53 door Marc van Leu- en en Eric Verswijver, nadat anny van Fijn eerst nog voor -3 had gezorgd. Bij de pau- was de marge in het voor- tel'van België één treffer na iccesvolle schoten van ach- reenvolgens Rinie Keereweer 54), Armand Cloet (64) en irt Schalk (6—5). de tweede helft kon Neder- nd de druk wat vergroten, aardoor de Belgen verkrampt ngen spelen. In de tweede inuut was het raak door een rafworp van Joost Leonhard —6) en daarna bewees de- itant Peter Schallenberg zijn aarde door tweemaal in te thieten: 68. Nederland gaf i overwinning niet meer uit inden. Het verschil werd nim- er groter dan twee treffers, oen het 9—8 voor Nederland as, ging men over op het telen op balbezit. Kort voor tl kon Leonhard de eind- and op 108 brengen. Er aren 2000 toeschouwers. Olivier Depagne op weg naar de triomf in Boekelo. zoveel talent in de breedte zal hebben beschikt. In Boekelo werden toppers als Martin Lips en Harry van den Brink (nationaal titelhouder in 1978) nog gemist en zadelde ook ex-kampioene van Neder land, Alice Waanders, haar paard niet. Stibbe, De Jonge en Van der Schans gevoegd bij dit trio kan het NOC nog am per twijfelen over de vraag of Nederland als equipe in Mos kou kans maakt op een plaats bij de eerste acht. Dat Lips en Stibbe als individueel deelne mer zullen afreizen staat wel haast vast, wanneer zij tenmin ste volgend jaar kunnen aanto nen dat hun paarden redelijk in vorm zijn. Kees Verkerk gaat met Gerard van Eykelenborg als eerste over de eindstreep. De overige paarden gaan met grote achterstand over de finish. WASSENAAR Gerard van Eykelenborg kon zijn vreugde gistermiddag op Duindigt niet op. Toen hij met de winnaar van het stayers kampioenschap van Nederland, de veteraan Kees Verkerk, zijn ererondje maakte zong de Westlander zelf uit voile borst Heya, heya, heya Keessie" voor het talrijke publiek, dat lang de handen op elkaar bracht voor deze ij- zersterke drafformatie die weer eens voor een huzarenstukje zorgde. Kees Verkerk weer kampioen van de paarden met de langste adem. Over de 3840 meter trok hij zich niets van de overige twaalf tegenstanders aan. Sterker nog, hij zag ze in de slotfase helemaal niet staan en kwam de koers uit zo fris als een hoentje. De eerste prijs van achttien duizend gulden was voor de Wateringse stal Westland. Drie weken geleden werd Kees Verkerk over een afstand van 4480 meter in Alkmaar geklopt door Gondar, een Franse hengst met pikeur Mathijs Lange en aangekocht door Stal De Kromme uit Rijnsburg. Deze Gondar moest het Kees Verkerk gisteren weer moeilijk maken. Al vrij snel kwam Gondar aan de leiding. Kees Ver kerk deed het als gebruikelijk over een lange af stand, in het begin rustig aan. Bij het indraaien van de laatste bocht, ging Gondar nog steeds aan de leiding. Toen Kees Verkerk naast hem kwam in de rechte lijn sprong Gondar in de fout en kwam in de achterhoede binnen. Ook Guin- tas, eveneens afkomstig uit Frankrijk, ging goed aan kop mee, maar zakte in de finale terug naar een plaatsje bij de hekkesluiters. In een prachtige kilometertijd van 1.21.6 minuut ging Kees Verkerk als eerste over de eindstreep voor Nanouk met Martin Vergay en Nuttert Nor ton met Mees Dapper. New Petulance moest genoegen nemen met een vierde plaats voor de teleurstellende Nico Kid en Ossian. Pikeur Gerard van Eykelenborg:" Ik ben nooit bang geweest voor een nederlaag in dit stayers kampioenschap. Kees Verkerk mag dan tien jaar zijn, de ruin heeft nog heel wat in zijn mars. Voor de wintermeetings over lange afstanden op Hilversum zie ik het ook wel over een paar weken". Als Kees Verkerk gezond blijft, zullen de fans van deze stayer nog ten minste twee jaar kunnen genieten van zijn uitstekende draf. Voor volbloedtrainster Margot van Dijk was het ook een uitstekende dag. Met King of Honesty zegevierde haar pupil in handen van Mario van Gisteren in de langste ren van het seizoen over 3600 meter, de Cesarewitch. Eerder op de mid dag had haar verloofde Rober Wetemans al ge wonnen met King Emperor in de Joop van der Touwprijs. Beide paarden zijn door Ger de Kroes uit Wassenaar gefokt en eigendom van Thomas van der Lubbe uit Voorburg, die door dit succes zijn kapitaal met bijna twintigduizend gulden kon versterken. ARTHUR VAN RIJSWIJK John Tate laat de kampioensgordel zien die hij veroverde door zijn zege op Coetzee. Georgetown De Amerikaanse profbokser Cecil Fernandez is zaterdag na een nederlaag door knock-out buiten bewustzijn overge bracht naar het ziekenhuis van Georgetown (Guyana). Fernandez was ingevallen voor de Nicaragu aan Morales, die tegen de kampioen van Guy ana, Patrick Ford, zou boksen om het veder- gewichtkampioenschap van Midden Amerika. In de tiende ronde ging Fernandez knock out. Ringarts Ishri Singh slaagde er niet in hem weer bij^bewustzijn te brengen, waarna de Amerikaan n,aar het plaatselijke ziekenhuis werd overgebracht. PRETORIA Na Muhammad Ali, die terugtrad, is John Tate, een vierentwintigjarige zwaargewicht van 109 kg. uit Knoxville (Tennessee), de op volger in de versie van de World Boxing Association. Hij versloeg zaterdagavond op punten na vijftien ronden de Zuidafrikaan Gërrie Coetzee (101 kg.) in het Loftus Ver- sfeldstadion van Pretoria. De publiciteit, die vooral in Zuid-Afrika aan dit gevecht vooraf was gegaan, stond in schrille tegenstelling tot het' gebodene, .waaraan de 81.000 toeschouwers weinig hebben beleefd. Het werd een duel op afstand, waarin beide boksers vier ronden lang vrijwel geen stoot gaven. Coetzee had een zwakke dekking die, naarmate het gevecht vorderde, steeds meer zakte en van de „vernie tigende stoot", die hij in zijn rechterhand zou hebben, bleek niets. Tate bokste beweeglijker en stootte zuiverder. Hij nam van de vijfde ronde af het ini tiatief maar bleef behoedzaam boksen. Coetzee, wiens conditie ook al minder was dan die van Tate, moest steeds meer incasseren en werd op het laatst een punch ball voor Tate die hem raakte waar hij yyilde. Deson danks beschikte ook Tate niet meer over de kracht om de be slissende stoot toe te dienen. Coetzee bleef op de been - hij slipte wel enige keren op de door een tropische regenbui vóór het duel glibberig gewor den ringvloer - maar leed een- Kort voor het gevecht van Tate tegen Coetzee moest er in allerijl het nodige worden gedaan om de ring te be schermen tegen de neer gutsende regen. ata (Japan) eensluidend in zijn uitspraak - alleen moest ingrij pen voor het herhaaldelijk clin- chen, wat de partij ook al geen fraaier aanzien gaf. Het wachten is op de confron tatie van Tate met Holmes, de wereldtitelhouder van de World Boxing Council. onmiskenbare nederlaag op punten in een duel dat nimmer opwindend was en waarin John Tate een matige opvolger werd van Muhammad Ali. Het duel was zo traag en overzichtelijk dat de Panamese scheidsrech ter Carlos Barrocal - met de juryleden Casas (Arg.) en Mori- Zwak Veertien dagen na de onverkwikkelijke ge beurtenissen bij NAC Feyenoord heeft de tuchtcommissie van de KNVB nog geen stand punt ingenomen. Het lijkt erop dat die instan tie de zaak wil laten doodbloeden en afwach ten of deze gestaakte wedstrijd te zijner tijd nog invloed kan uitoefe nen op de ranglijst. Ook al is de tuchtcommissie die mening niét toege daan, dan blijft het een uiting van zwak beleid. Zwak Het tijdperk-Muhammad Ali is afgesloten. De we reldkampioen zwaarge wicht gaf zijn titel op en de Amerikaan John Tate mocht met de Zuidafri kaan Gerrie Coetzee du elleren om de erfenis. Eens te meer is geble ken welk een fenomeen Ali in de ring is geweest. Hij had bij wijze van spreken van beide bok sers met een hand ge wonnen. Er moet gecon cludeerd worden dat Ali, in vergelijking, een zwakke opvolger heeft gekregen. Maar fenome nen zijn dan ook zeld zaam in de sportwereld. Voorbeeld De supportersvereniging Feyenoord heeft, al is het wel laat, ingezien dat er iets gedaan moet worden om de aanhang vooral bij uitwedstrijden in toom te houden. Er is een, op het eerste ge zicht, waterdicht sy steem ontworpen: een identiteitspasje waar mee met medewerking van de Spoorwegen col lectief kan worden ge reisd naar een uitwed strijd. Aldaar staan bij het station bussen ge reed die voor vervoer naar en van het veld zorgen terwijl een zelf gekozen team de sup porters begeleidt. Vak- S, het beruchtste in de Kuip, heeft daartoe me dewerking verleend. Zondag 28 oktober rijdt de eerste trein naar Arn hem (Vitesse) met trein kaartjes (met korting), busvervoer en entreebe wijs als één prijs. Wat gebeurt indien men zich desondanks misdraagt, is onbekend. Wellicht wordt het pasje ingeno men waardoor de hou der niet meer kan profi teren van de reductie. In elk geval is het een aan trekkelijk uitziende po ging, die voorbestemd lijkt succes te hebben en daarom ten voorbeeld kan worden gesteld aan verenigingen wier sup porters ook een kwalijke naam hebben opge bouwd. Dan wordt er collectief iets aan ge daan. Kleinzielig Het oude zeer in de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond steekt weer de kop op. Clubbelang wat Is dat dan? gaat voor het algemeen belang. Zwemwater is schaars en de opzet van bondstrainer Bert Sitters om extra-water ter be schikking te krijgen voor de Olympische selectie via de clubs heeft schip breuk geleden. De club trainers willen hun pupil len niet elders onder an dere leiding laten trainen en de clubs staan geen baantje af. Dat is een verwerpelijke mentaliteit en een bewijs van klein zieligheid. Wat is dan de zin van een bondscoach en hoe moet een land zich manifesteren op de Spelen? Er wordt altoos geklaagd over minimale voorbereiding maar als medewerking wordt ge vraagd zijn de clubs niet thuis. Grote bijdragen van de NSF voor allerlei (ook buitenlandse) wed strijden kunnen dan ook beter aan andere doel einden besteed worden. De „zwemclub" is het toch niet waard.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15