Wederom Leidsche School in Galerie De Poort GETATS •■L /7/L.»,;»i/»iiiiiiiiiiiiiiiniiniMumVuMw Flauwe grappen in hasj-comedie Les Amis de Napoleon Iedere avond artiesten in café-chantant DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN Peter Cowie vriendelijk voor Nederlandse speelfilm En Verder Indermühle in Kapelzaal Daniël Strijkkwartet in 'Huys Dever' Lisse Feestelijke opening Microtheater Oude Vest LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 OKTOBER 1979 Cheech Martin en Tommy Chong, de komische hasj-fanaten. CAMERA Up in smoke (16) met Cheech Martin en Tommy Chong. Regie: Lou Adler. Het Amerikaanse komi sche duo Cheech (Martin) en (Tommy) Chong, dat in de jaren zestig met een show en langspeelplaten over hasj, protestbewegin gen en rassenonrust tegen de gevestigde maatschap pij aanschopte en daarmee goed geld verdiende, heeft, zich nu ook in de filmwe reld gestort. „Up in Smo ke" is de titel van hun eer ste als slapstick bedoelde film. Het tweetal wordt in de Ver enigde Staten in bepaalde kringen als de Laurel en Hardy van de jaren zeventig beschouwd. „Up in Smoke" bewijst, dat de enige over eenkomst is dat Cheech en Chong óók als duo optreden. De film is een aaneenscha keling van voorspelbare, goedkope grappen, waarbij het accent uiteraard ligt op het consumeren van verdo vende middelen in diverse vormen. Na vijf minuten wordt de eerste „bolknak"- joint opgestoken, een attri buut dat de rest van de film nauwelijks meer uit beeld verdwijnt. Het uiterst mage re verhaal gaat over twee hippies, Pedro en Man, die een geheel uit hasj vervaar digde bestelwagen van Me xico naar de Verenigde Sta ten smokkelen, zonder dat zij op de hoogte zijn van de grote waarde van het ver voermiddel. Het tweetal wordt daarbij permanent achtervolgd door een viertal zeer domme agenten onder leiding van „hasj-hond" ser geant Stedenko. gespeeld door Stacy Keach, die met de onderschepping van de smokkelwagen eindelijk de langverwachte promotie denkt te maken. De onbe nulligheid van zijn mede werkers verhindert dat ech ter. De smokkelaars komen uiteindelijk snuivend, slik kend en blowend in Holly wood aan, waar zij deelne men aan „The Rock Fight of the Century", een talenten jacht voor punkbands. De in Gary-Glitter-pakjes gesto ken groep van Pedro en Man oogst tijdens hun optre den maar weinig succes. Tot dat de rook van de hasj-wa- gen, die in brand staat, de zaal intrekt. Het publiek gaat plat en ook de trotse po- litie-agenten raken onder in vloed van de indringende lucht van hun buit. Dan gaat de film als een zeer flauwe nachtkaars ir Over de Nederlandse film is maar zeer weinig litera tuur te vinden. Simon van Collem heeft destijds eens wat oubollige sterke ver halen verzameld uit de oertijd voor zijn „Oude draaidoos" en Gerard Rut ten schreef een wat zuur boek over zijn ervaringen in hetNederlandse filmwe reldje, maar verder dan een aantal artikelen o.m. van Geoffrey Donaldson kwam men als geschied schrijving niet. Nu is dezer dagen van de hand van de Britse journalist Peter Cowie in de boekhan del „Dutch cinema, an illusr- tated history" verschenen, een rijk geïllustreerd 150 pa gina's tellend boekje, dat dit gat zou moeten opvullen. Het ministerie van CR en M heeft uitgeefster Trinity Press daarbij de helpende 'hand toegestoken, door een deel van de oplage te reser veren voor verspreiding over Nederlandse ambassa des in het buitenland terwijl het ook de distributie in Ne derland zelf op zich nam. Indien één buitenlander goed geïnformeerd is over de Nederlandse film in de laatste vijftien jaar, dan is het wel Cowie, die sedert hij Rijk de Gooyer en Jon Bluming in Frans Weisz's „De inbreker". Peter Cowie noemde de film, maar het vervolg „Naakt over de schutting" liet hij beleefd weg' Expositie in De Oude Rijn LEIDEN Galerie de Oude Rijn exposeert vanaf mor gen tot 18 november olie verfschilderijen van Paul Schro-Biltgen en sculpturen van Fredy Wolf in de expo sitieruimte aan de Stille Mare 2. De tentoonstelling wordt mor gen om twee uur geopend. De expositie is dan te bezichtigen tot vijf uur. Ook zondag is de galerie open van twee tot vijf uur. De overige weken zijn de openingstijden van de galerie van donderdag tot en met za terdag van half een tot vijf uur. LEIDEN De Najaar stentoonstelling van Gale rie de Poort aan de Heren- steeg 11 staat weer eens in het teken van de Leidsche School, de nabloei van de Haagsche School. Veel im pressionistisch land- schapswerk van deze Leid- se schilders, maar daar naast ook ruime aandacht voor de stillevens. Van Leendert van der Vlist hangt er een voortreffelijk olieverfschilderij van groot formaat van de Oude Kerk in Amsterdam. Leendert van der Vlist is al een wat oudere representant van de Leidsche School. Hij over leed in 1869. Chris van de Windt is nu eens niet met een landschap vertegen woordigd, maar met een LUXOR The main event (a.l.)Barbra Streisand als de manager van bokser Ryan O'Neal in een amusante co- medie zonder al te veel diep gang. (tweede week) LIDO I Grijpstra en de Gier (12) Nationale speelfilm die een oer-Amsterdamse sfeer ademt. Met een uitblin- in 1963 staartte met zijn jaar lijkse International Filmgui- de, daarin steeds ruime aan dacht aan de Nederlandse productie besteedde en bij de RVD ook alle gelegenheid kreeg de films zelf te zien. „Dutch cinema" geeft dan ook een goed overzicht van deze periode - soms kritisch wel eens veel vriendelijker dan de Nederlandse pers - maar er zitten wel flinke hi aten in zijn overzicht over de jaren vóór 1963. Joris Ivens, Fons Rademakers en Bert Haanstra krijgen hun eigen hoofdstuk, de docu mentairemakers samen eveneens en de nieuwe ge neratie speelfilmers worden samengevoegd onder het hoofdstuk „The long new wave", terwijl mannen als Renee van Nie, Johan van der Keuken, Louis van Gas teren en George Sluizer als „off the beaten track" (bui ten de gebaande paden) wor den aangeduid. De grote hiaten zitten in de periode vóór 1963. Een pro ducent als Rudi Meyer, die toch destijds Bert Haanstra in het zadel hielp en Kees Brusse's ruggesteun was voor „Mensen van morgen", wordt niet genoemd. Gerard Rutten zal wel weer gegriefd zijn dat men alleen zijn „Dood water" uit 1934 wordt genoemd en Cowie zijn late re flops maar heeft vergeten. Ondanks zijn tekortkomin gen is „Dutch cinema" ech ter een nuttig werkje, op een gebied waar vrijwel geen li teratuur over bestaat. MILO kende Rijk de Gooyer en Rut- ger Hauer. (vijfde week). LIDO II Escape to Athe na (12) Een teleurstellende spektakelfilm vol topacteurs. Roger Moore treedt ditmaal op als Duitse kampcomman dant. (vierde week) door Peter Vfisrittl Café-chantant „Les Amis de Napoleon" Boommarkl 2, Lei den. Open: alle dagen van de week van 's avonds negen uur tot de gebruikelijke sluitingstij den van een of twee uur na middernacht. Snacks: tosti's, bierworstjes, hot dogs en dinsdags stok brood met Franse kaas. George Julien is een entertainer. „Een show van je werk maken is het heerlijkste wat er is. Soms voel ik me net een toneel speler die op de planken staat." Dat zei Ge orge anderhalf jaar geleden in zijn bekende café-chantant Napoleon aan de Steenstraat en dat zegt hij nu weer in zijn nieuwe zaak aan de Boommarkt 2, op de hoek van de Kabeljauwsteeg. Voor de klanten, „zeg maar gerust vrienden" van de swingende kastelein, kwam het eigenlijk niet eens zo onverwacht dat Napoleon zich middels een verhuizing in een nieuw jasje wilde steken. De kleine man van Elba had in die paar jaar dat hij in de Sleutelstad resideerde een enorme hofkring om zich heen gebouwd, die met veel moeite in de smalle pijpenla aan de Steenstraat gastvrijheid kon worden geboden. „Nou moet iemand die Napoleon heet natuurlijk nooit de gestalte van een reus aan gaan nemen", zegt George, „maar met deze oplossing aan de Boommarkt, een niet te grote zaak en ook niet te klein, ben ik best heel erg tevreden." Verkassen Op zich een waagstuk om je klanten te ver kassen naar een onbekende plek op een paar honderd meter afstand van het ver trouwde origineel. Zeker een gok als je een pand betrekt waar café's in hebben gezeten, die nooit wilden floreren, nooit goed heb ben gelopen. Het laatste zakelijke fiasco was in feite „Les Amis", een bar voor ho mofielen, die door de broer van George, Felix Julien, werd gerund. Leiden bleek voor een dergelijk etablissement uiteinde lijk de stad niet te zijn en de bar draaide op een bepaald moment met verlies. Een en ander zette de beide broers aan het denken en al snel werd de oplossing gevonden door Les Amis en Napoleon te fuseren door bei de café's onder één dak samen te brengen: „Les Amis de Napoleon". Vijf maanden ge leden werd dat idee in de praktijk ge bracht. Op een weekend werd Napoleon naar zijn nieuwe plaats verhuisd. Zaterdags draaide hij zijn laatste dag in de Steenstraat en zondags zat de nieuwe Napoleon al weer stampvol met vaste klanten in het ruimere pand aan de Boommarkt. De een zegt nu „ik ga naar Les Amis", de ander „ik ga naar Napoleon", maar de onvervalste stam gast uit de tijd van de Steenstraat zegt nog altijd: „Kom ik ga even naar George". That's life George Julien over zijn café-chantant: „Elke dag treden er hier artiesten op. Iede re avond is er wel een gitarist van het con servatorium of gewoon van straat die bij ons wat komt spelen. De deur staat voor alle soorten artiesten open, of dat nu straat toneel is of blues wat ze brengen. Iedereen is welkom. Ik heb ook al contacten gelegd met Herman van Veen en Jos Brink, die er veel voor voelen om op een dag hun steen tje hieraan bij te dragen. Zelf ga ik ook weer zingen. Evergreens en zo, een beetje in de stijl van Frank Sinatra. 'That's life' weet je en misschien ook wel de Parelvis sers als ik in een gekke bui ben. Dat kun je in zo'n zaak als deze gewoon allemaal doen. Het zijn prima mensen die Napoleon bezoe ken. Met de overgang naar de Boommarkt is er ook heel veel ouder publiek bijgeko men. Nou ja, je weet zelf wel hoe het er hier aan toe gaat. Nieuwkomers worden di rect in de vertrouwde kring opgenomen. Voor vrouwen en jonge meisjes is het bij voorbeeld een prettig gevoel, dat zij hier al leen binnen kunnen stappen en hartelijk worden bejegend. Een speciaal publiek komt hier niet. Het is van alles wat en van de beste soort." Een bruisende natuur die George, altijd vol plannen, bordevol energie en voor iedereen even hartelijk. Laatst zei hij me: „Ik wil elke avond die ik heb in mijn eigen café meemaken en niets overslaan. De één zegt, ik wil de hele wereld zien, maar ik kan dat niet. Daar ben ik veel te rusteloos voor. Mijn energie moet ik direct kwijt. Dat is misschien mijn Franse natuur, diemij dat ingeeft. Uiteindelijk komen de Juliens net als Napoleon uit Frankrijk. Mijn overgroot vader heeft de Leidse bakkers destijds nog stokbrood leren bakken. Dat is hem nog goed gelukt ook. Je weet het hè, iedere dinsdagavond houden we hier een Franse kaasavond met boursin, camembert èn vers stokbrood. Vertel dat trouwens maar niet aan iedereen, want anders eten ze me nog arm ook." Knipoogt George. George Julien zorgt er iedere avond voor dat er in zijn café-chantant wat te beleven is LIDO III I never promi sed you a rose-garden (16) Knap verfilmde genezing van een psychisch gestoord meisje naar een autobiografie van schrijfster Hannah Green (zesde week). STUDIO The wiz (a.l.) Verfilming van het sprookje „De grote tovenaar van Oz" als negermusical met onder anderen Michael Jackson en Diana Ross. Vol massascenes en muziek, (tweede week) REX Klaar... overboord maar (16) matige sexfilm. TRIANON Kort Ameri kaans (16) Brave verfilming van het beroemde boek van Jan wolkers met sterk acteer werk van Derek de Lint. De film speelt in Leiden tijdens de Tweede Wereldoorlog en is daarom alleen al een aanbe veling waard, (tweede week) EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) Kort Ameri kaans (16) zie Trianon. EUROCINEMA II (Alphen aan den Rijn) Onkruid ver- zeer fraaie afbeelding van een konijn in zijn hol. Leny Noyen, docente aan de Leid se teken- en schilderacade mie Ars Aemula is met drie shilderijen nadrukkelijk aanwezig. Twee olieverf schilderijen, een liggend naakt en een rode kater, en een aquarel van een meisje dat zich kleedt voor een spiegel. De nog altijd zeer actieve Hagenaar Henk van de Ende heeft een aantal nieu we landschappen uit zijn penseel laten vloeien. Het is weer van de gebruikelijke kwaliteit die deze schilder eigen is. Henk van de Ende heeft dit keer zijn inspiratie niet alleen in eigen omge ving gezocht, getuige het „Gezicht op de Linge", een rivier in de Betuwe. Van de hand van galerie-houder Anton Klein zelf is het zeer verdienstelijke olieverfschil derij „Gezicht aan de Meye", een fraai stukje regio nabij Nieuwkoop en Noorden. Stilleven Aparte vermelding verdie nen nog de opmerkelijke bloemstillevens van M.J.B. Jungmann (Leidse School) en Piet Herfst. Naast de olie verfschilderijen en de aqua rellen heeft Galerie de Poort nog etsen, tekeningen en pastelwerk in huis. Van de hand van de Leidenaar Jan Grupstra is bijvoorbeeld een ets van de Herensteeg. De expositie in De Poort duurt tot en met 31 december, en gedurende die tijd zal zij re gelmatig worden aangevuld met nieuw werk, ook weer hoofdzakelijk van vertegen woordigers van de Leidse School. Galerie de Poort is van woensdag tot en met za terdag van 13 tot 17 uur geo pend, op zondag van 14 tot 16 uur. gaat niet (a.l.) Vermakelijke comedie. EUROCINEMA III (Alphen aan den Rijn) Grijpstra en de Gier (12) zie Lido I. EUROCINEMA IV (Alphen aan den Rijn) The warriors (16) Pittige film over een jeugdbende in New York die wordt bedreigd. Vol stevige kloppartijen en achtervolgin gen waarbij de ondergrondse een belangrijke rol speelt. De Linge bij Geldermalsen, zoals de schilder Henk van de Ende hem ziet LEIDEN Thomas Indermühle, de eerste hoboïst van het Nederlands Kamerconcert, is woensdag 24 oktober tijdens een kamerconcert in de Kapelzaal van het K&O- gebouw te beluisteren. Met zijn vaste begeleider, de pia nist Wolfgang Watzinger, vertolkt hij werken van Bach, Schumann en diens tijdgenoten Kalliwoda en Praxis. Tevens worden werken van Pasculli, een toondichter uit de 19de eeuw ten gehore gebracht. Het concert aan de Oude Vest begint om kwart over acht. Toegangskaarten a ƒ3.50 kunnen bij het K&O-gebouw aan de Oude Vest of aan het Bureau van K&O dagelijks tussen 9 en 15 uur afgehaald worden. Telefonisch plaatsbespreken op nummer 141141 of 141200. LISSE In de serie Dever-concerten zal zaterdag 27 ok tober een concert gegeven worden door het 'Daniël Strijkkwartet' in het gerestaureerde „Huys Dever" aan de Lissese Heereweg. Het strijkkwartet dat in 1974 in Israël werd opgericht, be staat uit twee Russische violisten, een Roemeense altviolist en een Israëlische cellist. Dever vormt de perfecte entourage voor de Kleine Viool-sonate 590 in F-dur van Mozart en het Quartett in C-mol van Schubert. Na de pauze zal in combi natie met de klarinettist Kurt Delnoye van het Parnassosk- wintet, het Klarinetquintet in G-Mol. Opus 115 van Brahms worden gespeeld. Toegangskaarten voor het concert zijn voor zes gulden ver krijgbaar bij het VVV-kantoor aan de Lissese Grachtweg. CJP-houders en 65-plussers betalen vier gulden. Er zijn in de gerestaureerde ridderhofstede vijftig zitplaatsen. Bach op piano - clavecymbel LEIDEN Bob van Asperen en Gerard Hengeveld ge ven vanavond een Bach-concert op respectievelijk cla vecymbel en piano. Vele muziekliefhebbers vinden, dat composities van Johan Sebastian Bach op een moderne concertvleugel uitgevoerd moeten worden. Anderen zijn van mening, dat Bach's klaviermuziek juist op een cla vecymbel het beste tot zijn recht komt. K&O heeft daarom musici uitgenodigd, die aan beide ma nieren gestalte te geven. Het concert in de Kapelzaal begint om kwart over acht. De Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest is om half acht geopend. Kaarten kunnen telefonisch onder nummer 141141 of 141200 worden besteld. Ook kunnen de kaarten bij het bureau van K&O aan de Oude Vest afgehaald worden. LEIDEN Toneelgroep Imperium opent zaterdag 27 oktober op feestelijke wijze de deuren van haar nieuwe microtheater aan de Oude Vest. De feestelijke opening valt samen met de première van het toneelstuk „Huize Bella Mira", dat de toneelgroep iedere vrijdag- en zater dagavond in november op de planken zet. Cultuur-wet houder P.H. Schoute verricht zaterdag 27 oktober de of ficiële handeling om half negen. Het toneelstuk „Huize Bella Mira" is een produktie die naar aanleiding van „De Herbergierster" van Goldoni is vervaar digd. Het stuk wordt opgevoerd op de vrijdag- en zaterdag avonden, te weten 2, 3, 9, 10, 16, 17, 23, 24, 30 november en 1 december. De voorstellingen beginnen steeds om kwart over acht. De toegangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig en voor CJP-houders en 65-plussers vijf gulden. Reserveren is moge lijk bij K&O, Oude Vest 45 telefoon 141141. Ook zijn kaart jes verkrijgbaar in het theater, telefonisch bestellen onder nummer 141035 en vanaf half acht aan de kassa van het mi crotheater. Tweehuysen in galerie Bakkersteeg LEIDEN Galerie Denise Stephan aan de Bakkersteeg 18 in Leiden exposeert van 21 oktober tot en met 18 no vember schilderijen, aquarellen en pastels van W. Twee huysen. De tentoonstelling wordt zondag 21 oktober om vier uur door Hans van Oosterom geopend. De expositie is van vrij dag tot en met zondag van twee tot zes uur geopend, verder na telefonische afspraak 071-132319.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9