^eidse industrie stagneert door lechte oost-west verbinding rug op proef Wer Oude Rijn Modeshow EggeR NELPUNTENLIJST KAMER VAN KOOPHANDEL: College moet schriftelijke ragen serieuzer behandelen' Kinderdisco in trek _THEA_ damesmode tassen schoenen laarzen EggeR [T] OMPROMIS VAN VVD EN PVDA Geres ta ureerde Nonn en brug door Dominicanes geopend petitie Meerburg- jongeren voor uitbreiding clubhuis IaBTAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 OKTOBER 1979 PAGINA 3" De onvoldoende st-west verbinding in de ijnstreek heeft stagnatie de ontwikkeling van de lidse industrie tot gevolg, meent de Kamer van oophandel. De Kamer van oophandel en Fabrieken lor Rijnland heeft op ver- p ek van de Gedeputeerde V aten van Zuid-Holland een S ist met knelpunten samen- steld, die gebruikt wordt de problemen rond de so ciaal-economische ontwikke ling op te lossen. Als oplos sing voor het infrastructure le probleem noemt de Ka mer de shelle aanleg van het volledige tracé van rijksweg 11 (dat wil zeggen van rijks weg 44 tot en met de aanslui ting op rijksweg 12). Niet al leen de Rijnstreek, maar ook het bedrijfsleven ten Westen van Leiden ervaart het ontbreken van rijksweg 11 als een elementair knel punt. Voorts moet volgens de Kamer het parkeerpro bleem opgelost worden en moet in het zuid-oosten een nieuw bedrijfsterrein van tenminste 50 ha gerealiseerd worden. Wat betreft de knelpunten in de productiestructuur vindt de Kamer het oplossen van het parkeerprobleem in Leiden een van de belangrijkste pun ten. Voor de binnenstad van Leiden pleit de Kamer van Koophandel voor een onder zoek naar de omvang en loca tie van de inkrimping van het winkelappaaraat en naar naar een onderzoek naar verplaat sing van gezonde bedrijven. Voorts benadrukt de Kamer de noodzaak van snelle reali sering van kantoren aan het Schuttersveld. Een city-ring moet in Leiden eveneens gere aliseerd worden, zo meent de Kamer. De in- en uitvalswe gen moeten verantwoord op de ring aangesloten worden, waarbij parkeergarages aan de binnenkant van deze ring moeten worden gesitueerd. De Kamer pleit voor wat be treft de Bollenstreek voor een summiere uitbreiding van het winkelapparaat tot 1986. In het Oostelijke deel van het Rijnlandse bedrijfsleven geldt de enorme verhoging van de heffingen, die door de het tot stand komen van poldercon centraties werden ingevoerd, als een belangrijk knelpunt. Een en ander betekent voor het bedrijfsleven een onver wachte en zeer hoge lasten verzwaring, aldus de Kamer van Koophandel. De loop van de Rijn door de bebouwde kom van Alphen wordt even eens als knelpunt ervaren. Omlegging van de Rijn ver dient volgens de Kamer daar om aanbeveling. EIDEN De Partij van de Arbeid-fractie ndt dat het college van burgemeester en ethouders in de toekomst serieuzer moet gaan op schriftelijk gestelde vragen van adsleden. Tot deze uitspraak kwam de actie gisteravond tijdens de bespreking n het door de commissie voor de rekenin- n uitgebrachte verslag over de gang van ken met betrekking tot de gunning van goederenlift in het Stadhuis. commissie voor de rekeningen heeft het col- ge onzorgvuldig gedrag verweten. Weliswaar id de gemeenteraad al een krediet voor de nleg van de lift gevoteerd, maar later bleek teen ambtelijke notitie dat met een veel een- 'udiger hefplateau kon worden volstaan. On- inks deze notitie besloot het college in meer- dieid tot aanbesteding van de lift over te 'an. Bij beantwoording van schriftelijke vra- n van het PPR-raadslid L. Béijen liet het col- 'e na te vermelden dat er inderdaad een 'btelijke notitie bestond, waarin het nut van goederenlift in twijfel werd getrokken, ithouder H. van Dam verklaarde gisteravond it het college met de beslissing om tot bouw 'n de goederenlift over te gaan, handelde in "reenstemming met een eerdergenomen Isbesluit. Het college heeft hier na langduri ge discussies in meerderheid toe besloten omdat men van mening was dat de lift de waarde van het Stadhuis zou verhogen. Door het aanbren gen van de lift zou het bijvoorbeeld in de toe komst mogelijk zijn bepaalde maatschappelijke instellingen op de bovenste etage van het ge bouw te huisvesten. Wethouder Van Dam gaf toe lange tijd te heb ben geaarzeld over de vraag of de ambtelijke notitie geen aanleiding gaf om een nader on derzoek naar de noodzaak van de lift of naar goedkopere oplossingen te laten verrichten. Uiteindelijk had bij hem de overweging dat hierdoor allerlei andere noodzakelijke voorzie ningen nabij de liftschacht ook zouden moeten worden uitgesteld, de doorslag gegeven om voor uitvoering van het raadsbesluit te stem men en tegen het verrichten van een nader on derzoek. Een van de conclusies van de commissie van de rekeningen dat het college de heer Beijen mis leidend heeft geantwoord op diens schriftelijke vragen, werd door de meerderheid van de frac tie onderschreven. Het verslag van de commis sie voor de rekeningen wordt aanstaande maandag in de gemeenteraadsvergadering be handeld. Dan zal de raad een definitief stand punt ten aanzien van de handelwijze van het college van b en w in deze zaak bepalen. Zo'n vijftig kinderen, voorna melijk meisjes van rond de tien jaar, gaven gistermiddag acte de presence tijdens de eerste kinderdisco, die in discotheek ,,Koets-o-theek" aan de Kruis straat werd gehouden. Er werd hevig geswingd, vooral op mu ziek van „De Dolly Dots" („Ra dio") „De Wiz-stars" („Can't you feel the brandnew day") en de „Pointer Sisters" („Fire"). Voor het eerst in een heuse discotheek keken de kinderen aanvankelijk hun ogen uit. Vooral de lichteffecten hadden hun belangstelling. Al spoedig waagden enkelen zich op de dansvloer en binnen een kwar tier werden door de meeste kinderen driftig de bewegingen van de diverse zangers en zan geressen, die regelmatig in de popprogramma's te zien zijn, nagebootst. Enkele kinderen waren niet meer van de dansvloer te krij gen, maar anderen hadden het na zo'n half uurtje wel beke ken. De bedrijfsleiding van de „Koets-o-theek", die zeker niet ontevreden is over de op komst tijdens deze eerste kin derdisco, overweegt nu tijdens de eerstvolgende kinderdisco's (elke woensdag van twee tot vijf) tussen het draaien van platen door tekenfilms en films van optredens van popgroepen te vertonen. De „acteurs en actrices" uit het poppentheater. Familie-instuif Het Leids Volkshuis, Apothekersdijk 33. organiseert zon dag 21 oktober een familie-instuif. Tijdens de instuif is van alles te doen en iedereen is welkom. De bedoeling van de instuif is, dat de kinderen en hun ouders de zondag eens op een andere manier doorbrengen dan gewoonlijk het geval is. Voor de allerkleinsten van nul tot vijf jaar is er opvang in de speelzaal. Voor de grote kinderen worden er leuke activiteiten gehouden. De volwassenen kunnen kaarten, sjoelen, tafeltennisen, flipperen en een biertje drinken. De familie-instuif zal een terugkerend evenement worden op zondag 18 november. 23 december, 20 januari. 17 februari. 23 maart en 20 april. Op de eerste instuif van aanstaande zondag wordt er voor jong en oud een film gedraaid van de Franse komiek Louis de Funès in Samen uit, samen thuis". Voor de kleintjes wordt een tekenfilm gedraaid. Het Volkshuis gaat zondagmiddag om twee uur open. De sprankelende Show wordt met levende muziek in een feestelijke sfeer gehouden i.v.m. het éénjarjg bestaan van de modezaak Thea Egger. Maandag 22 oktober a.s. om 8 uur 's avonds in de Stadsgehoorzaal te Leiden. A Het hoekpand met de kleine raampjes, Maarsmansteeg 2, hoek Vismarkt, Leiden. THEA Surrealisten De filmcyclus over de „Surrealisten" wordt maandag 22 oktober in liet Kijkhuis aan de Vrouwenkerkoor- straat 17 voortgezet met de vertoning van een film van Juan Bunuel, zoon van de beroemde Spanjaard Luis Bunuel, met Catharine Deneuve en Fernando Rey in de hoofdrollen. De volgende film in de cyclus wordt donderdag 25 oktober vertoond. Ook dit is een film van Juan Bunuel. Dit maal is het een surrealistisch liefdesdrama met horror-effecten. In de hoofdrollen spelen Michel Iccoli en Liv l)liman. Beide films wor den tweemaal vertoond en wel om acht uur en om kwart over tien. De toegangsprijs is vier gulden vijf tig- Nederlandse speelfilms Jongerenvereniging Augustinusvertoont zaterdag 20 ok tober drie Nederlandse speelfilms in het pand aan het Ra penburg 24. De filmvoorstellingen beginnen om half tien. Het gebouw is vanaf half negen open. De eerste film, die wordt vertoond is ..De Antikrist", een 45 minuten durende film van Roeland Kerkbosch, waarvoor het boek „Hip, hip, hip voor de antikrist" van Heere Heeresma model heeft gestaan. Het is een speelse maar tegelijkertijd ook bitse en onverzoenlijke satire op onze te vet geworden maatschap pij. De tweede film is „Zondag op het eiland Van Grand Jatte" van Frans Weisz. Deze film duurt 20 minuten. Hij kreeg de staatsprijs voor de filmkunst van 1965 en de Zil veren Beer op het filmfestival van Berlijn in 1966. De der de film is „Blinde fotograaf" van Adriaan Ditvoorst. Het is een vrije bewerking van een verhaal van W.F. Hermans over een verslaggever die van zijn hoofdredacteur de op dracht krijgt een verhaal te schrijven over een blinde die een opmerkelijke fotograaf blijkt te zijn. De film duurt 30 minuten. De Ander Theater Augustus brengt morgen het stuk „De Ander" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Illusie en suggestie vormen het thema van deze voorstelling. Het uitgangspunt is de ontmoeting tussen een oude en een jonge man die 50 jaar in leeftijd verschillen. De voor stelling begint om half negen. Pasta B Pasta B voert zaterdag 20 oktober het stuk „Het Dossier en de Hoop" ten tonele in het LAK-theater aan het Leven daal 150. Pasta B is een nieuwe groep die zich met deze voorstelling aan het Leidse publiek wil presenteren. Het Dossier de Hoop is een zeer technische maar ook humoris tische voorstelling, die van de ons omringende wereld voornamelijk de corruptie en de domheid laat zien. De voorstelling begint om half negen. Kindertheater Het Poppentheater Erica Burger jon brengt zondag 21 oktober de kindervoorstelling „Te gek, die olifant" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het toneel stuk is bedoeld voor kinderen van zes tot twaalf jaar. De voorstelling begint om drie uur. ^.EIDEN De Partij van om e Arbeid en de VVD ko- Bp len tijdens de gemeente- iadsvergadering van aan- i (ilaande maandag met een ompromis-voorstel inzake e aanleg van een brug ,n„ver de Oude Rijn, in het erlengdc van de Dulle- akkersteeg. In een motie uilen mevrouw M. Ko- jo ing (PvdA) en de heer M. onnevylle (VVD) voor stellen akkoord te gaan j iet de aanleg van een tij- elijke brug over de Oude '■jij". jU( ia tellingen bij deze tijdelijke j ug, zal de noodzaak van de tl nleg van een definitieve ug kunnen worden aange- ond, aldus de VVD/PvdA- motie, die wordt ingediend bij de behandeling van het be stemmingsplan Maredorp. De PvdA-fractie stelde gistera vond tijdens een vergadering in meerderheid dat op die ma nier de mogelijkheid om een brug over de Oude Rijn aan te leggen voldoende openblijft, terwijl bij de daadwerkelijke aanleg de gemeentelijke prio riteiten nog eens op een rijtje kunnen worden gezel, waarbij de peilingen bij de tijdelijke brug een belangrijke rol zullen kunnen spelen. Eenzelfde ge dragslijn wil de fractie volgen bij de aanleg van een brug voor fietsers en voetgangers over de Nieuwe Rijn in het verlengde van de Beschuit- Veel bewoners van de Oude Rijn hebben overigens ander maal ernstig geprotesteerd te gen de voorgenomen opne ming van de brug in het ver lengde van de Dullebakker- steeg in het bestemmingsplan Maredorp. De bewoners stel len in een brief aan de ge meenteraad het nogal inconse quent van de raad te vinden, dat men wel voor het weer op engraven van de Lange Mare is ..uit historisch oogpunt", maar dat men de historische waarde van de „Oude Rijn zonder fiets- en voetgangers brug" niet wil zien. De bewo ners vinden het heilloos om de mogelijkheid als nog open te houden, omdat dat betekent dat te zijner tijd weer geld- en tijdverslindend moet worden vergaderd over een ontsieren de en een door de bewoners zeker niet gewenste brug. LEIDEN Zuster Thomassine (69) van de orde der Dominicanessen uit Voorschoten, een van de oudste rechthebbenden van het stukje Leiden rondom het Academiegebouw, heeft gistermiddag om vier uur de geheel vernieuwde Nonnenbrug aan het Rapenburg middels het doorknippen van een lint in ge bruik gesteld. Het 17-eeuwse bruggetje is volledig gerestaureerd, na bijna een jaar uit de verkeerscirculatie van Leiden genomen te zijn. Dat een in wit geklede non de Non nenbrug wederom voor alle soorten verkeer mocht openen, is op verschillende manier bekeken al erg aardig. Maar historici weten te vertellen dat het eigenlijk niet anders had gekund. Want in 1466 was de brug nog eigendom van de kloosterorde waar zuster Thomassine thans nog deel van uit maakt. Het herstel van de Nonnenbrug heeft naar schatting zeven ton gekost. De Vinkenveense aannemingsmaatschappij Vobi heeft het karwei op haar schouders genomen. Een kwestie van nauwkeurig opmeten, elk onderdeel apart foto graferen, steen voor steen afbreken en daarna weer met uiterste precisie opbouwen. Er werd bij het herstel gebruik gemaakt van oude oor spronkelijke materialen, zoals natuursteen. maar ook van de steensoorten die van het origi- i neel nog bruikbaar waren. De constructie, het- 1 geen met het oog niet is te zien, is weliswaar van beton. Tevens is het bruggetje nu op palen gebouwd, wat in zijn oude vorm eveneens niet het geval was. Het resultaat is niettemin schit- I terend. I Plaatje De volgende stap op het Rapenburg zal het her stel van de wat verder gelegen Doelenbrug zijn. Een project waar de gemeente nog geen geld van het Rijk voor heeft ontvangen. Volgens wethouder C. Waal van stadsontwikkeling is de Nonnenbrug voor Leiden wat de Eiffeltoren voor Parijs is: een plaatje. „In ieder fotoboek kom je dit bruggetje tegen. Het is misschien ook wel een van de meest gefotografeerde bruggen van de stad", aldus de wethouder, die zuster Thomassine niet voor haar spontane medewer king vergat te bedanken. Haar reactie: „O, dat spreekt vanzelf hoor. Ik ben al blij dat ik weer een keertje mijn oude pak aan kan. Waarmee zij doelde op het korte witte habijt, dat de zus ters Dominicanessen vroeger plachten te dra gen. Zuster Thomassine en wethouder Waal op de gerestaureerde Nonnenbrug. EIDEN Jongeren uit de 'ijk Meerburg hebben gis termiddag in het gemeente las een lijst met 250 hand- keningen en een petitie verhandigd aan wethouder Tesselaar. In de petitie tten de jongeren uiteen 13® it uitbreiding van hun i mrthuis zeer gewenst is. 3u et clubhuis Klein Matilo, I aar dagelijks een keur van itiviteiten plaatsvindt, edt nauwelijks nog ruimte an>or de bezigheden van de ajingeren uit de wijk. e jongeren krijgen nu in het ubhuis Klein Matilo. slechts 'ee avonden per maand de legenheid tot het houden n een disco. Deze enige acti- niteit voor de jongeren in de P urt wordt als zeer onvol- ende beschouwd. Helaas is eer tijd in het druk bezette ibhuis niet verkrijgbaar. De igeren willen daarom een dere ruimte of een drasti- „.he uitbreiding van Klein atilo. Voorkeur wordt gege- n aan een andere ruimte op 1 n plaats in de buurt waar •I ïwonenden er de minste last n hebben. ethouder Tesselaar kon de ensen van de jongeren wel grijpen, maar wilde eerst .in gesprek met het bestuur n de stichting Meerburg, die het clubhuis beheert^ om na te gaan over welke mogelijkhe den en middelen deze be schikt. „Een plaats voor een extra clubhuis zou eventueel nog wel te creëren zijn, maar als het geld gaat kosten wordt het allemaal gecompliceerder. Daarom moet er eerst met het bestuur gepraat worden, wat het aan middelen beschikbaar heeft. Ik ben tot nu toe nog op geen enkele wijze door het be stuur benaderd", aldus de wet houder, die wel toezegde nog voor het eind van deze maand te laten weten of er iets kan gebeuren voor de jongeren in de wijk Meerburg. Wethouder D. Tesselaar met de Meerburg-jeugd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3