grote gok van Jan Zwartkruis Helft van pad naar eindronden afgelegd coach geeft voor te finale in aan Veteraan Van Moer helpt België f 1 Engeland op de weg terug West-Duitsland bijt van zich af nland rspeelt Lotto/toto DEN HAAG In de herfstlotto van gisteren zijn de volgende winnen de getallen gevallen: 4 - 5 - 13 - 30 - 33 - 37, reserve getal 26 en 28. De inleg bedraagt 1 445.698,50. Het aantal deelnemers is 386.143. De grootte van de prijzen is: Eerste prijs: 240.347,38 Tweede prijs: 68.706,79 Derde prijs: 103.006,02 Vierde en vijfde prijs: elk 137.341.36. De winnende getallen van toto gelijk van nr. 41 zijn: 12 - 18 - 19 - 23 - 26 - 30. De toegevoegde wedstrijd is 17. Door 21.583 deelne mers was er een inleg van 67.419,00. Van het totale prijzenbedrag van Y 32.024.02 is 17 295,94 beschikbaar voor de eerste prijs. DONDERDAG 18 OKTOBER 1S79 PAGINA 15 Stand De stand in groep 4 is: 1. Polen 8 5 2 1 12 13— 4 2. Nederland 7 5 1 1 11 17— 4 3. Oost-Duitsland 7 5 11 11 16— 8 4. Zwitserland 8 2 0 6 4 7—18 5. IJsland 8 0 0 8 0 0—16 BRUSSEL België heeft de wedstrijd in groep twee tegen Portugal met 2-0 gewonnen na een ruststand van 0-0. Doel puntenmakers voor de Belgen waren in de 46e minuut Wil- fried van Moer en in de 55e minuut Francois van der Eist. Tienduizenden toeschouwers in het Brusselse Heysel-stadion za gen een tamme eerste helft, waarin dan ook geen doelpunten vielen. In de eerste minuut van de tweede helft zette „veteraan" Wilfried van Moer (weer opgetrommeld doortbondscoach Guy Thijs) het stadion op stelten door voor het eerste doelpunt te zor gen. Elf minuten later schoot Francois van der Eist het tweede doelpunt achter de Portugese doelman. Door deze overwinning behoudt België nog een kans in groep twee als .eerste te eindi gen. Doordat Oostenrijk en Schotland de punten deelden (1-1) staat België nu tweede achter Oostenrijk. In Glasgow eindigde de kwalificatiewedstrijd tussen Schotland en Oostenrijk in 1-1. In het met 65.000 toeschouwers gevulde Hampdenparkstadion nam Oostenrijk, via een doelpunt van de bij Barcelona voetballende Hans Krankl, in de veertigste minuut, de leiding. De Schotten, die het spel van begin tot einde maak ten, kregen een groot aantal kansen, maar konden ze niet benut ten. Bovendien werd de Schótten door scheidsrechter Palotai een strafschop onthouden l*7e minuut), toen Kennj? Dalglish in het strafschopgebied door Pezzey onderuit werd gehaald. Vijftien minuten voor tijd kon Archie 'Gemmill het Schotse overwicht in een treffer uitdrukken: 1-1. Gemmill, die even te voren een gele kaart had gekregen wegens ruw spel, passeerde doelman Koncilia met een ziedend hard schot 'van bijna twintig meter afstand. De stand in groep 2 is: 1. Oostenrijk 7 3 3 1 9 1: 2. België 6 2 4 0 8 3! Portugal 5 3 117: 4. Schotland 52125 10 5. Noorwegen 7 0 16 1 Wervelend optreden Cruijff LONDEN De Engelse eer- ste-divisieclub Chelsea heeft gisteravond tijdens een vriendschappelijke Wedstrijd het rondreizen Amerikaanse team Los Angeles Aztecs met 20 verslagen. De overwinning "van Chelsea (doelpunten van Eammon Bannon en Lee Frost) stond echter in de schaduw van het wervelende optreden van Jo- han Cruijff voor de Aztecs. Van de negen Avedstrijden die de Aztecs in Europa gespeeld hebben, won de ploeg er vier, eindigden' er drie in gelijk spel en twee in een nederlaag. cock (links) heeft de bal in het Noordierse doel gelopen en daarmee Engeland op een prong van 2-0 gezet. Doelman Jennings ligt geslagen op de grond en verdediger Nelson een vies gezicht. jrFAST Engeland is vrijwel zeker van iiilaats in de eindronde van het toernooi et Europees kampioenschap. De Engel- si Versloegen gisteren in Belfast Noord- nd met 5—1 (ruststand 20) en hebben e resterende twee wedstrijden (groep 1) a één punt nodig om zeker van plaatsing a in. Dat zou betekenen dat Engeland na fwezigheid van bijna een decennium in li ternationale landenkampioenschappen 1980 in Italië weer bij zal zijn. ;25.000 toeschouwers maakten Trevor hhs van Nottingham Forest en zijn clubge- ,i Tony Woodcock ieder twee doelpunten. nier vijf werd verzorgd door Jimmy Ni- ttliê in eigen doel schoot. Victor Moreland f uit een strafschop de eer voor de Noord- (tegenstander van Nederland in de i onde van het WK) was in Dublin succes sen Bulgarije: 3—0. Het betrof een wed- in groep 1, waarin ook Engeland 'en l-ïerland spelen. Bij de rust was de stand li 'in het voordeel van de Ieren. Voor 22.000 I houwers scoorden Martin, Grelish en Sta- Alle drie komen deze spelers uit in de e voetbalcompetitie, and in groep 1 is:. geland 6 5 1 0 11 18—5 land 6 2 3 1 7 9—5 3. Noord-I-erland 7 3 1 3 7 7—14 4. Denemarken 7 1 2 '4 4 1314 5. Bulgarije' '6 1 1 4 3 3—12 Het Hongaarse voetbalelftal won vn Debrecen de kwalificatiewedstrijd voor het eindtoernooi orh het Europees kampioenschap (groep 6) te gen Finland met 31. Bij de rust was de stand 20 in het voordeel vari de Hongaren. De doel punten kwamen op naam van F.ekete (2) en Ta tar voor Hongarije, Toivola scoorde tegen voor de Finnep. Charles Corver trad op als scheids rechter. Er waren 15.000 toeschouwers. Door het resultaat is Griekenland zo goëd als zeker van een plaats in de eindronde. Voor het begin van het duel Hongarije—Finland hadden de Finnen de kansen in eigen handen. Bij een gélijkspel-of winst konden zij de Grieken nog bedreigen. Hongarije verspeelde de kansen door de uitwedstrijd tegen de Finnen in Helsin ki met 21 te verliezen. Indien Finland de laatste wedstrijd ip groep 6 tegen de Sovjet- Unie (ook al uitgeschakeld) met 110 of meer zou winnen wordt het land^alsnog groepswin naar. De stand in groep 6 is: 1. Griekenland 2. Hongarije 3. Finland 4. Sovjet-Unie grijpelijke doelpunt nadat Tahamata bijna had gescoord, maar Kukla zich nog tegen de bal had kunnen werpen. Schrijvers had net een ver schot van Boniek overmeesterd, de bal rolde over de zijlijn en kwam uit de inworp bij Rudy die een dwar- relschot loste, zoals Richard Budding dat had gedaan in Liverpool, toen Feyenoord daar Everton bestreed voor de UEFA Cup. Piet Schrijvers verkeek zich finaal op het schot: 01. „Ik bestraf het. Natuurlijk was het een fout van mij", bekende hij later. Die domper vulde het stadion met een ijzig stil zwijgen eri in de rust besloot Zwartkruis tot zijn gok: een aanvaller erbij. Een.gok, die ook ver keerd had kunnen aflopen, want de defensie werd kwetsbaarder, wat Lato, de ouder wor dende meester die technisch nog veel kan, 'maar zijn scherpte kwijt, is en als spits faalde, bijna bewees. Er viel voor Zwartkruis ook niets meer'te wisselen na de'gelijkmaker. Hij moest doorgaan met-wat hij in de rust hadbesloten. Hij had Metgod kunnen inzetten, maar was daarmee niet verder gekomen. Jansen of een aanvaller had hij dan moeten vervangen en dat maakte niets uit met de dreiging Oost-Duits land op de achtergrond. Een gelijkspel was het minste, dat bereikt moest wórden. Dat gebeurde ook, moést gebeuren want de niet aflatende druk, die een zwoegend Oranje op de veste van Kukla uitoefende, moést succes ople veren. Nederland joeg zo fel en verbeten, dat de Polen niet meer de kans kregen om de kracht uit de pressie te halen, zoals ze in de pe riode voor de rust hadden gedaan door vertra gen bij het verdedigen, toen Nederland drukte en zoals dat ook in het eerste'kwartier na de rust weer gebeurde. Daartoe kreeg Polen niet meer de gelegenheid. De voorheen zo rustig werkende defensie raakte in verwarring, gaf hoekschoppen weg, er werd riskant over eigen doel „opgeruimd". En er werd fel op de man gespeeld, waardóór de rustig en bekwaam lei dende Italiaan Paolo Casarin aan Janas de gele kaart gaf. Oranje, aangevuurd door 53.000 man, was er zich terdege van bewust, dat die 01 wegge werkt moest worden. Ling deed knappe din gen, Tahamata groeide, hoewel de Poolse coach beiden kwalificeerde als „mooie voetballers met veel techniek maar weinig effectief". Ef fectief was evenmin Kees Kist, die in AZ Euro pees topscorer werd, maar die vorm nog nim mer in Oranje heeft kunnen bereiken. Met geluk Toch kwam van hem de inleiding tot de ge lijkmaker. Zijn inzet werd door Kukla ge keerd, maar de daarop volgende van Ste vens, een omhaal - Stevens: „Met geluk, want ik moest toch wat doen" - deed Kukla met bal en al over zijn doellijn tuimelen: 1—1. Maar Oranje was er nog niet. Kulesza had Ma- zur achter de hand (gewisseld voor Sybis), wat Zwartkruis in een moment van „oplappen" Van een Pool ijlings naar Stevens deed lopen met de opmerking de invaller terdege in de gaten te houden. Oranje kon toen echter niet meer stuk. Er lukte veel meer, de Polen toonden ver moeidheidsverschijnselen en Tahamata zag ;nog een „prijsschot" via een Poolse voet en de lat geëlimineerd, terwijl niet aan de vergetelheid ontrukt mag worden, dat Schrijvers nog mqest redden door ver uitlopend een kansrijke Pool omver te kegelen. De helft van de weg was afgelegd. Kulesza: „Wij hebben in de eerste helft taktisch sterk gespeeld en het verwonderde me, dat Neder land zo. behoudend voetbalde. Toen er pressie ontstond, kwamen we in moeilijkheden. Ik ben toch tevreden. Dit is een elftal dat nog moet groeien, er zitten veel nieuwe, jonge-spelers in". Kulesza gaf de richting aan die Nederland in Leipzig moet inslaan: van meet af aan pressie, het duel zelf bepalen zonder ook maar even be houdend spel. Dat lijkt de enige manier om de tot barstens toe geladen Oostduitsers' af te schudden. Voor Zwartkruis ligt er nog de grote puzzle de leider op het middenveld te zoeken als Johan Neeskens niet beschikbaar is. En een oplossing voor de geringe schotvaardigheid in de aanval, waar Kist toch niet de gedroomde spits is: HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 38, Rudy 0—1. 64. Stevens 1—1. Scheids rechter: Casarin (It Toeschouwers: 53.000 Nederland: Schrijvers. Wijnstekers, Krol, Brandts (Ling), Hoven kamp; W. v.d. Kerkhof. Stevens, Jansen; Rep, Kist. Tahamata Polen: Kukla; Dziuba, Szymanowski, Janas, Rudy; Lipka. Boniek, Nawalka; Sybis (Mazur), Lato, Terlecki." Rep gaat de Poolse aanvoerder de been zetten. KEULEN West-Duitsland heeft na de gelijke spelen tegen Turkije en Mal- tp tegen Wales geducht van zich afge beten. De 60.000 toeschouwers in het niet geheel uitverkochte Müngersdor- ferstadion van Keulen kregen drie kwartier heerlijk voetbal voorgescho teld. Toen de selectie van Jupp Der- wall een voorsprong van 4-0 had geno men tegen Wales, diende de tweede helft nog slechts om het eindsignaal van scheidsrechter Jan Keizer naderbij ISffJI te brengen. Bij dat proces viel in de laatste minuten aan beide kanten nog een treffer, zodat de wedstrijd eindige met een zege van 5-1 voor de Westduit sers. Keulen beleefde de comeback van Klaus Fischer als schutter. De 29-jarige - van Schalke'04 bracht met twee eifers zijn interlandproduktie op vijftien. Na Fi schers' uitgespeelde openingstreffer in de 22ste minuut liet de offensief ingestelde verdediger Kaltz in de 33ste minuut 2-0 aantekenen, voordat Fischer zijn tweede doelpunt maakte. Drie minuten voor rust verhoogde Karl-Heinz Rummenigge met een knappe omhaal,, die de laatste verde digers van Wales op de verkeerde vpet zette, het vierde Duitse doelpunt. Het Westduitse elftal had in lange tijd niet zo direct en effectief gevoetbald. Na rust kreeg de verdediging van Wales iets meer zicht op de vele combinaties van Duitse zijde. Kaltz bleef gevaarlijk, even als de voor de geblesseerde Rummenigge ingevallen Hans Peter Briegel. Maar het Fischer oriispeelt doelman Davies van Wales. Even later leidt West-Duitsland met 1- o. was een andere jonge speler die voor 5-0 zorgde: Karl Heinz Förster. Een foutieve de resterende thuiswedstrijden tegen Tur- De stand in groep 7: terugspeelbal gaf zeven minuten voor tijd kije op 22 december en 27 januari tegen -*■ West-Duitsland 4 2 2 0 6 7-1 Curtis alsnog de gelegenheid iets terug te Malta zelfs'nog een gelijkspel veroorloven Wales" 5302611-7 doen. Of het veel zal uitmaken, is de zonder dat de deelneming aan het eind- 3- Turkije 3 1113 2-2 vraag. West-Duitsland kan zich in de bei- toernooi in gevaar komt L Malta 4 0 13 1 1-11 Szymanowski op het verkeer- ge kansen, omdat hij te veel bezig was met zijn strikte opdracht. Met de eens als „wonderkind" bestempelde Bo niek liep het evenmin naar wens. Hij kreeg zienderogen meer last van zijn voetblessure en kon zich niet opwerken tot de man die zijn ploeg moest leiden. Eenzelfde euvel waaraan Nederland leed, ook daar geen leider op het middenveld. Wim Jansen speelde een „gerui sloze" wedstrijd, Willy van de Kerkhof kon zich niet met die taak belasten, toen hij na de rust - Zwartkruis had verdediger Brandts opge: offerd voor aanvaller Lirig - de verdediging Vnoest bijspringen en Stèvens draagt van nature niet de leidersbadge. Er had Jan Peters zullen staan. Hij was volgens - de medische staf-van AZ'67 volkomen fit. maar de avond voor de interland vervoegde hij zich bij Zwartkruis met de klacht, dat hij pijnlijke' scheuten in zijn knie'voelde. Zwartkruis:' „Tot midden in de nacht heb ik aan een nieuw con cept moeten dokteren". Hij vond dat door Ben Wijnstekers zijn volle debuut - tegen België slechts een gedeeltelijke wedstrijd - te laten maken. De Feyenoorder deed het uitstekend en behoorde met Johnny Rep, die het vermogen bezit te kunnen versnellen, wat Kees Kist niet kan en toch weer Krol, al regeerdehij niet zoals van hem mag worden verwacht, tot de be sten. Niettemin werd wat Zwartkruis zo graag had gezien, te laat uitgevoerd. Zwartkruis: ..Onze flankverdedigers hadden van het begin af hun stempel op de wedstrijd moeten druk ken, maar dat ging niet op. Voorts liepen we te veel achter de bal aan, er werd vrijwel alleen 'in de lengte-as "van het veld gespeeld. Na de rust, veranderde dat. Ik heb dan ook wel wat gezegd". Dat was dan ook nodig, want de eerste twintig minuten liep Polen zo gemakkelijk te voetballen, dat Nawalka (redding Schrijvers), Terlecki (over) en Lato (misser) hun ploeg toen al aan een voorsprong hadden kunnen helpen. Oranje, dat over de steun van het publiek be paald niet had te klagen, kwam eerst wat los toen bijna een half uur was verstreken. Toen ook durfde Hovenkamp wat Wijnstekers al eer der had gedaan: opkomen. Maar de richting was zoek. En juist in die periode, dat Oranje pressie uitoefende - „de Polen stonden toen op in storten", aldus Zwartkruis - viel dat onbe Stevens haalt om en helpt Nederland aan 1-1. Dziuba (links) kan er niets meer aan doen, Ling en Jansen kijken gespannen toe. TERDAM De helft van de weg naar dronden van het Europees landenkam- ie .chap is afgelegd. Polen is afgevallen, wacht nog de confrontatie met )uitsland, voor de Poolse coach Rys- (ulesza de favoriet in groep 4. Oranje's ni coach Jan Zwartkruis wilde zich daar- ge^ia het gelijkspel tegen de Polen -„nee, as niet het voorgezette doel" - niet uit- maar hij verheelde niet dat Neder- ni om het gelijkspel te bereiken „op zijn b had moeten lopen", 's Werelds num- n ivee is, het heeft geen zin hei te verdoe niet meer van de kracht waarmee laai achter elkaar het „zilver" van het ikampioenschap werd behaald. Het matisch zuivere, onweerstaanbare f'il heeft plaats gemaakt voor werken, racht en de dwang te moeten presteren naam in het Europees en wereldvoet- et te verliezen. Dat was voor Oranje K<is om in de tweede helft een niet afla- 'ai pressie uit te oefenen, waarbij Jan n<jtkruis de gok van zijn leven moest ne- Hij kon na afloop dan wel glimla- opmerken, dat Nederland het enige n Europa is, dat 424 (na de rust) maar het was tegen de gladde Polen, or hun laatste kans vochten, hard no- over het feit, dat de helft van het v. i is geklaard, werd getemperd door de )ej chap, dat nog een helse opgave wacht: él met Oost-Düitsland, dat zich al weken eutert met de „gróte finale", zoals de be- de wedstrijd wordt betiteld. Er mag aan n getwijfeld of dit Nederlands elftal-op 21 hber in Leipzig zich de „bezeten" Oost- rs van het lijf kan houden, zoals tenslotte Polen nog is gelukt. De scherpschutters DDR hebben een grotere faam dan die Kulesza, die de onbegrijpelijke stunt om Lato in zijn elftal-in-opbouw Stonden slechts enige routiniers in - als mspits te doen fungeren. Zijn opdracht y pidelijk: hij moest voorkomen, dat Krol 'e[,komen en daarvoor ófferde Kulesza een in betrouwbare mannen op, die als rech een constant gevaar, kan zijn. Ditmaal in het stuk niet voor, miste zelfs eni

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15