Kunstmest inzet van eigen tijdse '5tron tra ce Na negen jaar weer Zoeterwouds toneel Ruim duizend Leidschendammers willen een eengezinswoning Acht miljoen voor huisvesting Wassenaarse gemeentediensten REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 PAGINA 7 ILL Een van de deelnemers 'jaagt' in de Ringvaart bij Nieuwe Wetering. WARMOND Schipper Nico Hoek van de 'Lutgerdina Smeltekop' is gistermiddag na ruim 24 uur zeilen als eerste aangekomen op het Warmondse keerpunt van de 6e 'Strontrace' Workum- Warmond. De skütsje die de race over het IJsselmeer zonder eventuele motorhulp uitzeilt, keerde in Warmond met een flinke voorsprong op de eerstvolgende deelnemer aan de Friese Strontrace. Een voorsprong die veel groter had kunnen zijn ware het niet dat de 'Lutgerdina Smeltekop' op de IJsselmeer averij aan de giek opliep. In Warmond moest de bemanning van een van de weinige skütsjes die aan de Strontrace meedoet, wachten op reparatie van het euvel. In vroeger jaren werd halverwege oktober altijd de eerste koeienmest en terp- aarde naar 'Holland' gevaren door Friese vrachtschippers. De skütsjes en tjalken namen dan aardappelen en turfmolm mee terug naar Workum. Een gebruik dat dankzij enthousiaste amateurzeilers weer in ere is hersteld. Zij het dan dat de vroegere verse koeienmest waar de zeilrace zijn naam aan dankt, vervangen is door eigentijdse balen kunstmest. De race wordt vanuit Workum tegelijkertijd gehouden met de Beurtvaartrace naar Amsterdam. Het traject naar Warmond is behoorlijk zwaar voor de amateurzeilers. Bij ongunstige weersomstandigheden wordt een groot gedeelte van de race 'gejaagd'. Dat betekent dat twee van de drie bemanningsleden het schip met een lijn vanaf het jaagpad moeten voorttrekken. Platbodems met een motor mogen deze gebruiken, maar het aantal gemeten motoruren telt in het nadeel van de schippers die de motor ook kunnen laten verzegelen. De bemanning van de 'Lutgerdina Smeltekop' ontving gistermiddag uit handen van het burgemeestersechtpaar De Vreeze bloemen en de een- na-laatste kruik 'Kaagwater', de Warmondse equivalent van de Friese Beerenburgh. Die bemanning bestaat uit de studenten Nico Hoek, Hans Mart Groen en Otto Tissink uit respectievelijk Amsterdam, Leiderdorp en Delft. Het drietal kwam na 24 uur zeilen als eerste aan in de Warmondse Gemeentehaven. Dit terwijl de snelste deelnemer er vorig jaar met slecht weer ruim twee dagen voor nodig had. De zeilende studenten hadden gistermiddag inmiddels een flinke voorsprong opgebouwd op hun meest directe tegenstander Age Bantstra van de 'Lytse Sipke'. Deze schipper koos op de heenweg voor de Haarlemse kant van de Ringvaart. De studenten namen eerst de snellere Amsterdamse route. Met de handicap van de kromme 'gieklummel' en het voordeel van een lichte tuigage, moet er ook nog rekening gehouden worden met de concurrentie van Gerrit Portengen. Een kennelijk zo vermaarde zeiler dat hij in het deelnemersregister als 'Rooie Gerrit' te boek staat. Drumband Vios verwacht veel van fancy-fair I ZOETERWOUDE Voor de W tiende maal zal drumband VIOS zaterdag en zondag een fancy fair organiseren. Vorig jaar was de opbrengst ruim ^OOO gulden, maar dit jaar wordt op het dubbele bedrag gegokt. Daartoe zijn er mooie re en duurdere prijzen inge kocht. Zo zullen de hoofdprij zen van de traditionale loterij pen fiets en een draagbare te levisie zijn. Ook wordt er een nieuw spel geïntroduceerd, het spectaculaire een-en-twin- tigen. Gróótste trekpleister is ook dit jaar weer het lichtnamenspel, waarbij bijzonder mooie din gen te winnen zijn, zo belooft de organisatie. De kleuters en eersteklassers hebben inmid dels een bon gekregen van VIOS, die goed is voor een keertje gratis graaien in de grabbelton. De kinderen die deze bon nog niet gehad heb ben kunnen die bij een van de bestuursleden van VIOS als nog gaan halen of deze op de fancy fair zelf in ontvangst ne- De fancy fair zal zaterdag 20 oktober om 19.00 uur worden geopend door burgemeester Detmers. Tot 11 uur zal ieder een dan in de gelegenheid ge steld worden om in de ver schillende stands een van de mooie prijzen weg te slepen. Daarvóór, om 5 uur zal er al een geluidswagen door het dorp rijden om aan deze ge beurtenis te herinneren. Zon dag is de fancy fair geopend van 11 tot 7 uur. Aan het slot zal de trekking van de loterij plaats vinden. Overigens vormt de fancy fair ook een mooie gelegenheid om zich als lid van VIÖS op te ge ven. De drumband kan nog le den gebruiken die trom, trom pet, trombone, dwarsfluit of pijperfluit willen bespelen. Ook kunnen er nog majoretten geplaatst worden, vooral voor meisjes vanaf 12 jaar is er nog veel plaats. WOONWENSENONDERZOEK LEIDSCHENDAM LEIDSCHENDAM Bijna driekwart van de deelne mers aan een door de Neder landse Stichting voor Statis tiek in Leidschendam gehou den woonwensenonderzoek heeft de voorkeur uitgespro ken voor een eengezinswo ning. De enquete, waarvoor huis aan huis formulieren waren verspreid, was be doeld voor diegenen die bin nen vijf jaar in Leidschen dam willen verhuizen en werd ingevuld door 1387 per sonen. Bovendien werd aan 500 economische gebonden inwoners een vragenlijst ge stuurd, waarvan er echter maar 82 ingevuld terugkwa men. Uit het onderzoek, dat medebepalend is voor de in vulling van soorten en aan tallen woningen in de nieuw te bouwen wijken „Voor- burgseweg" en ,,'t Lien", is gebleken dat niet minder dan 55 van het totale aan tal geënqueteerden niet als woningzoekende staat inge schreven. Hieruit kan gecon cludeerd worden dat aan het onderzoek voor het meren deel mensen hebben deelge nomen die wel over passen de woonruimte beschikken, maar toch nog woonwensen hebben. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van de gemeente Leidschendam. Tweehonderdvijftig van de ondervraagden beschikt al over een eengezinswoning. Het merendeel hiervan (78 woont echter in een portiek of galerijflat. Behalve de wens naar een eengezinswoning (73 wil 12 eventueel naar een woning in de gestapelde laagbouwsector. In tegenstel ling met een enkele jaren gele den gehouden enquete die spe ciaal gericht was op de te bou wen woningen in Duivenvoor de, komt in dit onderzoek de vraag naar huurwoningen op vallend hoog naar voren (58 Burgemeester en wet houders zeggen in een eerste commentaar dit te verklaren vanuit de achtergronden van de economische teruggang, de hoge hypotheekrente, de onze kerheid in hoeverre de rente nog aftrekbaar zal zijn en de mogelijkheid dat huiseigena ren zullen worden aangeslagen in de vermogensbelasting. De oorzaak dat een groot aantal woningzoekenden niet heeft deelgenomen moet volgens het college gezocht worden in de omstandigheid dat ten tijde van de enquete een groot aan tal woningen via de doorstro ming naar Duivenvoorde is vrijgekomen. Veel woningzoe kenden wisten dat zij op korte termijn een woning zouden krijgen toegewezen. Wat huur- of koopwoning be treft ligt de uitslag bijna fifty- fifty. Voor een huurwoning sprak 58 zich uit, voor een koopwoning 47 Sommigen hebben beide mogelijkheden opgegeven. Bij huren wil 9 niet verder gaan dan een huurprijs van 300 gulden per maand, 15 tot 400 gulden en 17 tot 500 gulden. De koop prijs mag bij 20 van de geën quêteerden niet hoger liggen dan 150.000 gulden, voor 16 ligt de grens op 300.000 gulden terwijl 5 eventueel wel ho ger wil gaan. Uit het onder zoek blijkt verder dat 70 per sonen 'graag een serviceflat willen hebben, een wens waarover in Leidschendam nogal wat onzekerheid over bestond. Dertien procent is te vreden met een galerij- of por tiekflat, 4 wil eeen bejaarde woning (een wens waaraan binnenkort voor 100 aan te gemoet kan worden gekomen) en 1 een rolstoel of aange paste woning. Van de aspirant- verhuizers is 63 tussen de 20 en de 40 jaar, 35 is ouder en 2% is jonger. Negentien pro cent is eigenaar van hun hui dige woning, de overigen zijn huurders. Wat de huidige wo ning betreft kwam 36 van de verhuisgeneigden uit de wijk „Prinsenhof", 15 uit Leidschendam-zuid en een evengroot percentage uit de wijk „de Heuvel". Van het hoge aantal deelne mers dat niet als woningzoe kende staat ingeschreven, zoals gezegd 55 zijn het vooral de jongeren die slecht uit de bus komen. Er hebben zich slechts 28 van de jonge ren onder de 25 jaar zich op het gemeentehuis laten in schrijven. Bijna de helft hier van wil binnen een jaar ver huizen. De thuiswonende jon geren, die eveneens een for mulier konden inzenden, maakten het nog bonter. Slechts 16 staat ingeschre ven terwijl 58 daarvan snel wil verhuizen. Over de een- en tweepersoons huishoudens zal binnenkort door een daarvoor ingestelde stuurgroep een nota worden uitgebracht. Koor Excelsior' viert zeventig jarig jubileum LISSE Het Christelijk ge mengd koor 'Excelsior' uit Lisse viert met een uitvoe ring op vrijdag 19 oktober in de St. Agathakerk, haar ze ventigjarig jubileum. Het ju bileum-concert,met mede werking van de vocalgroep 'The Gospeltrain' en de strij kers van het 'Bollenstree korkest', vangt om 20.15 uur aan. De toegangsprijs be draagt vijf gulden. Het koor is op 29 oktober 1909 opgericht. Van de dirigenten die het koor hebben geleid in de afgelopen jaren is de in 1964 overleden heer Wester- daal, die achtendertig jaar het dirigentschap heeft gehad van het koor, het meest bekend. De laatste vijftien jaar heeft het koor onder leiding van de heer P.de Jong gestaan. De heer P. de Jong heeft zijn op leiding genoten op het Am sterdams conservatorium bij leermeester J. Bijster, en ver volgens bij de heer S.C. Jan sen. Mr. Vrolijk op werkbezoek in Wassenaar WASSENAAR Commis saris van de Koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk brengt maandag 22 oktober een werkbezoek aan Wasse naar. De heer Vrolijk arriveert met echtgenote en de griffier der Staten om tien uur bij het raadhuis. Zijn echtgenote zal iets vernemen over de Wasse- naarse parken, terwijl mr. Vrolijk met het college bespre kingen voert. Gezamenlijk zal men daarna een rondrit door Wassenaar maken, waarbij met name aandacht besteed wordt aan de verschillende ac- comodaties die er binnen de gemeente zijn voor het sociale en culturele leven. De koffie tafel wordt in het Jeroenhuis gebruikt. In de middag begeeft men zich naar plan Ter Weer. Mr. Vrolijk zal hier om half drie de eerste sleutel uitreiken aan de bewoners van de eerst opgeleverde woningwetwonin gen in het bouwplan van wo ningbouwvereniging St.- Wil- librord. Na een tweede rondrit wordt het werkbezoek beslo ten met een informele bijeen komst. VOORHOUT In het Paro chiehuis aan de Voorhoutse Herenstraat wordt vanavond een jaarvergadering van de 'Vrouwenbeweging Voorhout' gehouden. Op de agenda staat onder meer een bestuursver kiezing. Wie zich kandidaat wil stellen voor een bestuurs functie, kan dat doen bij me vrouw Van Dam-van Nobelen, Engelselaan 9 tel. 15712. De jaarvergadering begint om acht uur. WASSENAAR De traditio nele Wassenaarse herfst-wan- deltocht vindt dit jaar plaats op zaterdag 20 oktober. Tussen 8.00 uur en 15.00 uur kan men zich op de Schoolstraat 6 in la ten schrijven voor één van de vier uitgezette tochten. Voor kinderen is een speciaal par cours van 5 kilometer uitgezet, de andere tochten zijn respec tievelijk 10, 15 en 25 kilometer lang. Het inschrijfgeld be draagt 3 gulden. De wandel tocht, waaraan vorig jaar meer dan duizend wandelaars deel namen, wordt georganiseerd door de C.J.V. Wandelgroep uit Wassenaar. KATWIJK De Nederlanse vereniging 'De Verzamelaar' organiseert op zaterdag 20 ok tober een ruilbeurs voor alle verzamelprojecten. De ruil beurs, waar men van prent briefkaarten tot spulletjes uit grootmoeders tijd terecht kan, wordt gehouden in dé sporthal Cleyn Duyn, Piet Heinlaan 5 in Katwijk aan Zee. De ruil beurs is open van 10.00- tot 16.00 uur. De toegangsprijs be draagt voor niet-leden 2,50 gulden. DE ZILK Burgemeester H.J.M. Bosma van Noordwij- kerhout/De Zilk verricht op vrijdag-2 november de officië le opening van het nieuwe Dorpshuis De Zilk. De heer Bosma zal dit om 15.00 uur doen door de naamplaquette van het dorpshuis te onthul len. LISSE De popgroep 'Cen trum' geeft zaterdag 20 okto ber een concert in het vor mingscentrum Qbus aan de Lissese Ruishoornlaan. Het is de tweede keer dat de jazz- rockformatie in het Qbus-cen- trum optreedt. De toegang sprijzen zijn 3,50 gulden voor leden en 5 gulden voor niet-le den van het vormingscentrum. LISSE In de Lissese Hoba- ho-hallen wordt zaterdag 20 oktober een grote fancy fair- rommelmarkt gehouden ten bate van de Gereformeerde Kerk in deze gemeente. Naast vele attributen uit 'grootmoe ders tijd' worden vele zaken als kleding, meubels en ge bruiksvoorwerpen verkocht. Bovendien wordt er een enve- loppenwedstrijd gehouden. Om 11.00 uur zal de Lissese volksdansgroep 'Hinematov' een optreden verzorgen. De fancy fair is geopend van 09.00 tot 17.00 uur. DE ZILK Volleybalvereni ging 'Van Nispen' viert zater dag 27 oktober het tienjarig ju bileum met een volleybaltoer nooi tussen Van Nispen-spor ters en oud-leden. Ook wordt er een gezellige bijeenkomst gehouden in de aula van de Mariaschool. Het sporttoernooi begint om 16.00 uur. Oud-le den kunnen zich nog opgeven bij mevrouw Van Kampen, Zilkerbinnenweg 1, tel. 02521- 10320. WASSENAAR In het investeringsplan dat burgemeester en wethouders van Wassenaar hebben opgesteld is een post van 8 miljoen gul den opgenomen ten behoeve van de huisvesting van de gemeentelijke diensten. Het bedrag staat gepland voor de jaren 1981, 1982 en 1983. In het plan is een bedrag van 4 miljoen opgeno men voor een zwembad. Het investeringsplan is bedoelij voor de jaren 1980 tot en met 1984. Het totaal van de investeringen beloopt een bedrag van bijna 60 miljoen gulden. Voor de komende drie jaren worden uitgaven van 15 miljoen verwacht. Ten behoeve van het acco- modatiebeleid is 5 miljoen uitgetrokken. Hierbij wordt gedacht aan de verbouwing van het Jeroen huis, voorzieningen voor de jeugdsociëteit Time Out en voorzieningen voor bejaarden. Bedragen van elk een miljoen zijn uitgetrokken voor de bouw van een sportzaal en voor voorzieningen aan In 1980 zullen aan de raad plannen worden voor gelegd voor de aanleg van de begraafplaats in Ker- kehout en de bouw van een aula, waarvoor een be drag van 1,1 miljoen is uitgetrokken. Voor de aan leg van wandelparken en van een volkstuinen complex staat 2,5 miljoen genoteerd. Voor sport- en verschillende buurtcentra. Het college is van plan eveneens een bedrag van 1 miljoen uit te geven aan energiebesparende verbouwingen. jeugdaccomodaties komt een bedrag van bijna 3 miljoen in het schema voor, waarbij is inbegrepen de aanleg van honkbal- en handbalvelden in het gebied van Ter Weer. Voor de uitvoering van een fietspadenplan is 1,6 miljoen uitgetrokken. Voor uitbreiding van de openbare leeszaal en biblio theek 800.000 gulden. Tenslotte staat voor de ver betering van de woonomgeving in diverse straten 350.000 gulden en voor kinderspeelplaatsen 30.000 gulden genoteerd. Blijkens een budgetprognose voor de eerstkomen de 5 jaren zullen de nieuwe investeringen leiden tot een begrotingstekort. Voor 1981 wordt dit te kort geraamd op 300.000 gulden, wat zal oplopen tot een tekort van 4,8 miljoen in 1984. Het investe ringsplan maakt deel uit van de begroting die op 15 oktober aan de gemeenteraad van Wassenaar wordt aangeboden. De begroting wordt in de ge meenteraadsvergadering van 17 december behan deld. TONEELGROEP ..ANABASIS" MAAKT SUCCESVOL DEBUUT ZOETERWOUDE Vaak denken ze Ben, verven, behangen en allerlei ande re klusjes opgeknapt om de eerste voorstelling vqor eigen publiek, 's a- vonds, vlekkeloos te laten verlopen. Van 's morgens vroeg tot 5 uur in de middag waren ze bezig geweest. Maar net was niet voor niks. De opvoering van „Den Haag vergist zich niet" was een succes. Toneelgroep „Anabasis" had het gemaakt bij alle aanwezigen in de Eendenkooi die avond. Dat waren er ongeveer 170, voorwaar geen gek begin voor een debuut. men en mij te lang. We hadden gewoon zin om wat op te richten en toen we Piet van der Geer, die al heel wat ervaring had, warm voor ons idee konden.krijgen, hadden we al heel snel een enthousiast stel bij elkaar. Schoolhoofd Jan de Vette had al toneelervaring in Hazerswoude op gedaan en was ook meteen geestdriftig. Van de oude vereniging kwam Wil Om- tzigt er bij en verder waren een paar vrienden van ons ook direct enthousiast". Andries voegde zich iets later bij het ge zelschap. Hij verhaalt over de problemen die zich in het begin voorgedaan hebben. „We zijn met helemaal niets begonnen. We moesten alles zelf opscharrelen. Meu bilair bijvoorbeeld hebben we bij de kraak vandaan en we kijken nog steeds uit. Maar ook organisatorisch klopte lang niet alles. Ten eerste is de Eendenkooi hele maal niet berekend op toneeluitvoeringen. Daarom moest er voor een podium ge zorgd worden. Ook coulissen waren niet aanwezig, die hebben we bij de Bavo uit Noordwijkerhout geleend. Voor het decor hebben we ook nog steun gekregen van Toverlei uit Leiderdorp. Maar omdat niet altijd duidelijk was, wie voor wat zou zor gen, liep het eigenlijk bijna mis. Dat alles de laatste dag nog geregeld moet worden is zeker niet voor herhaling vatbaar. We zouden eigenlijk een apart mannetje voor zaken betreffende het decor moeten heb ben". Intussen zijn deze week de repetities voor een nieuw stuk begonnen. Het belooft een dolkomisch stuk te worden met een Itali aans accent. Half januari kunnen de vele fans die Anabasis nu al telt, de eerste op voering verwachten. Er zal ook weer een uitvoering in Leythenrode in Leiderdorp verzorgd worden. Souffleuse Jacqueline van der Heijden is vervangen door Theo- lieke Smits, maar verder zorgen dezelfde spelers en speelsters voor de rolbezetting. „We kunnen overigens nog best wel nieu we leden gebruiken", meldt Andries. „Vooral aan acteurs en actrices van boven de twintig hebben we wel behoefte voor stukken die we in de toekomst gaan doen. Ook een klusjesman hebben we hard no dig. De repetities vinden op donderdag plaats in de Bernardusschool en voor vijf piek per maand kan iedereen lid worden van onze ontzettend gezellige vereniging". Regisseur Piet van der Geer spreekt ten slotte zijn verwachtingen voor het nieuwe stuk uit: „Er dient nog erg hard gewerkt te worden, maar ik zie het best wel zit ten". De eerste repetitie had Piet dan ook al flink de wind eronder, maar het moet ook „picobello" worden zegt hij. ROB JANSEN De toneelgroep „Anabasis" tijdens de eerste repetitieavond.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7