Studenten huisvesting wil addraaiers Klikspaanweg via ort geding op straat zetten ïtad" Opstoppingen in Haarlemmerstraat Onzekerheid rond gronduitgifte in „De Waard" jjSTEMMING IN STUDENTENFLAT ERG „EXPLOSIEF" LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 OKTOBER 1979 PAGINA 3 i )jjN HAAG/LEIDEN In het Haag- e Paleis van Justitie is gistermiddag o«n kort geding gevoerd tegen zeven ^idse studenten, die ervan worden 0B rerdacht in de nacht van 5 op 6 augus- iis in het studentencomplex aan de tlikspaanweg fascistische leuzen te lebben geslaakt en door hun gedrag ,et leefklimaat in de studentenflat ibstig te hebben aangetast. De Stich- ing Leidse Huisvesting (SLS), eigena- esse van de „Klik", heeft deze kwes- J ie de hare gemaakt en tracht met het loi :ort geding de gedaagde studenten zo nel mogelijk via een ontruimingsbe- „,el van de president van de recht- 'i' tank, mr. Blaauw, op straat te krij- en. 1 )e gedragingen van de studenten op de bewus- nacht van maandag 6 augustus worden door e SLS niet als een losstaand incident be- i :houwd. Het stichtingsbestuur vreest dat door f t soort „uitspattingen" de goede naam van de in gevaar wordt gebracht. De eis om de üA^enten hun kamers te laten ontruimen en O» iet verbod om ooit nog het studentencomplex t' (betreden, dienen een preventieve werking te ebben. Rust en vrede moeten weer in het ge euw terugkeren. Het spoedeisend karakter J an het kort geding is volgens de SLS noodza- im elijk, omdat er in het gebouw ieder moment ngeregeldheden zijn te verwachten, daar de 15 iverige bewoners niet langer samen met de raddraaiers" onder één dak wensen te vertoe- eii. De stemming op de „Klik" is volgens de 1 ïcvocaat van de SLS, mr. W.M.A. Kalkman, in itermate „explosief". Volgens de advocaat van ier van de zeven gedagvaarde studenten, mr. Jr! H. Cox, zouden de beschuldigingen overdre- en zijn, terwijl hij voorts meent dat zijn cliën- en in ieder geval niets met de affaire te maken lebben. Verder meent Cox dat de verschillende uurovereenkomsten tussen studenten en stich- ing niet door de president kunnen worden ont- It onden, hetgeen de ontruimingseis uiteindelijk eoogt- titlergroet Ineen stampvolle rechtzaal en een flink bezet- epublieke tribune, waar studenten pro en con- Ira zich hadden genesteld, werden gistermiddag 1 het Paleis van Jusititie door de verschillende lartijen enkele harde noten gekraakt. De advo- aat van de eisende partij, mr. Kalkman, had iet als zijn collega-tegenpleiter Cox een dikke ileitnota ingebracht, waarin de gang van zaken oals de SLS die ziet was uiteengezet. Kalkman nemoreerde het feit, dat er al langer en al va ker klachten van medestudenten waren ge- veest over het gedrdg van een groot aantal an- iere studenten, die met name huizen op de I- lummers 38 en 43 van het SLS-complex aan de ii Ilikspaanweg. Een en ander had zich vóór de ewuste nacht van 6 augustus al in het stervor- nige gebouw afgespeeld: de zaak waar het hier tl im ging stond derhalve niet op zich zelf. Ook n het verleden werd er bij nacht en ontij door De studentenflat aan de Klikspaanweg. een groepje studenten in het gebouw huisge houden, waarbij de gevoelens van de medebe woners niet werden gespaard. Leuzen als: „Alle Juden sollen erschossen werden" en het bren gen van de Hitlergroet waren hierbij geen uit zonderingen. Dergelijke grappen gaan het stu dentikoze ver te buiten, was de mening van Kalkman. Niet alle studenten die zich van der gelijke „fasctoïde" uitingen in het recent verle den hebben bediend, had de advocaat voor het verdachtenbankje kunnen leiden. Volgens Kalkman zou de bewijsvoering door het dag vaarden van nog meer verdachten niet tot haar recht kunnen komen, omdat men altijd wel een alibi zou kunnen verzinnen voor de nacht van 6 augustus. Kalkman liet het daarom bij de ze ven studenten waarvan hij zeker wist dat deze de regels van het fatsoen op die zomeravond met voeten hadden getreden. Schuld Tegenpleiter Cox trachtte in een pleidooi dat meer dan een uur duurde de argumenten van de SLS-advocaat te ontzenuwen. Ook Cox le verde hierbij een exposé over hetgeen zich het laatste half jaar in en rondom de studentenflat heeft afgespeeld. „Burenruzies" in de meeste gevallen, vond de advocaat. „Oude koeien die uit de sloot worden gehaald, conflicten die al lang en breed door de studenten zijn bijgelegd." Volgens Cox ging het in het verleden om voor vallen die nimmer aanleiding hadden gegeven tot acties van wie dan ook. De advocaat van de gedaagde studenten vond het om meer dan een reden niet juist dat zijn cliënten een collectieve schuld werd toegeschoven van incidenten waar zij in de meeste gevallen niet schuldig aan wa- Dat ging, inclusief het laatste incident in augustus, om een hele waslijst van verwerpelij ke gedragingen en vandalistische praktijken. Waaronder het gooien met kratten pils over de ballustrade van een van de flats, het uiten van discriminerende taal, bezoekers lastigvallen, provocerende semi-militaire exercities houden tot aan het gebruik maken van de brandspuit op momenten dat dit nu niet bepaald vanuit veiligheidsoverwegingen noodzakelijk was. Dergelijke beschuldigingen misten volgens Cox iedere grond. Er was door de SLS, zo stelde de advocaat, in de afgelopen twee maanden na het hoofdincident, op een onaanvaardbare wijze onderzoek gedaan naar het illustere leven van het studentenvolk in de „Klik". Dat de gedaagden bij sommige uit de hand gelo pen feestjes van de partij zijn geweest, hetgeen ook voor de affaire rond 6 augustus werd toege geven, wil nog niet zeggen, dat gedaagden daar in ook de boventoon hebben gevoerd. Van de vier verdachten die Cox moest verdedigen (drie andere studenten hadden hun eigen pleitnota opgesteld en behoefden geen juridische hulp) was er één verdachte een meisje en een ander een student met joods bloed in de aderen. Van deze beide studenten meende Cox dat hen zé ker geen fascistoïde gedrag voor de voeten kon worden geworpen. Het meisje niet, omdat zij door getuigenverklaringen van alle verdach tmakingen verschoond was en in de dagvaar ding consequent als „heer" werd aangeduid en de mannelijke student niet, vanwege zijn joodse afkomst. De andere verdachten zouden op grond van getuigenverklaringen kunnen aanto nen dat zij aan de hen ten laste gelegde zaken part noch deel hadden. Aldus mr. Cox, die te vens betwijfelde of het kort geding na twee maanden nog wel zin zin had en of deze kwes tie voor de arrondissementsrechtbank wel op de juiste plaats werd uitgevochten. Opzegging De drie studenten die hun eigen pleitnota had den geschreven of hadden laten schrijven, voerden tot hun verdediging aan dat zij wel 's nachts in het gebouw (vanwege een feestje) aanwezig waren geweest, dat zij ook luidruchtig naar buiten waren gelopen, maar dat zij geen kwetsende dingen aan het adres van hun mede-studenten hadden geroepen. Ooit kwam het voor, aldus één hunner dat hij met vuurwa pens over het terrein had geparadeerd. Maar dat was om dieven af te schrikken, die naar zijn zeggen in een van de flatgebouwen hadden ingebroken. Inmiddels hebben deze studenten wel uit eigen beweging hun kamerhuur bij de stichting opgezegd. De uitspraak van het kort geding tegen de Leidse studenten is dinsdagmorgen 23 oktober om tien uur. binnenstadsbezoeker kon zich üistermorgen met enige fantasie wa- Jen in het begin van de jaren zestig, ten flinke file was ontstaan in de Haarlemmerstraat. Iets wat sinds de Winkelstraat tot wandelgebied is uit geroepen uiteraard niet meer is Voorgekomen. De oorzaak van deze ongebruikelijke situatie lag in het feit dat de Lange Mare over de gehele breedte van de weg wegens werkzaamheden aan het wegdek enige tijd was afgeslo ten. Het autoverkeer dat van de Stil le Mare kwam, was van deze situatie niet tijdig met borden op de hoogte gesteld. Het zocht geheel illegaal een uitweg over de Haarlemmerstraat, hetgeen de nodige ongemakken voor het winkelende publiek met zich meebracht. Rond twee uur werd de opbreking ongedaan gemaakt en kon het verkeer weer normaal zijn weg zoeken over de Lange Mare. LEIDEN Het is hoogst twijfelachtig of het Leidse aannemersbedrijf Du Prie de door hem gewenste 1560 m2 grond op het industrie terrein „De Waard" zal krij gen. Al enige tijd geleden heeft het aannemersbedrijf het Leidse gemeentebestuur verzocht het stuk grond, dat grenst aan de huidige vesti ging van het aannemersbe drijf, te mogen kopen. Het college van b en w is op dit verzoek niet ingegaan. Het wil de grond wel in erfpacht uitgeven aan Du Prie. Tijdens een vergadering van de raadscommissie voor econo mische aangelegenheden, ble ken de heren A. Ranner (PvdA) en de heer K. van Duijn (VVD) allerminst geluk kig met dit voornemen van het college. De heer Van Duijn betoogde dat het stuk uit te ge ven grond te omvangrijk was. Dit mede met het oog op de beperkte hoeveelheid indus- triegrond die Leiden nog tot haar beschikking heeft. De heer Ranner zag liever dat Du Prie zich bijvoorbeeld op het terrein achter de Groenoord- hallen zou vestigen. Hij wil de overgebleven industriegrond in „De Waard" reserveren voor uit de binnenstad te ver plaatsen bedrijven. Voorts vond hij de informatie over wat het aannemersbedrijf precies van plan is op het ter rein te onvolledig. Wethouder mevrouw Fase-Dubbelboer stelde dat het hier om een langlopende zaak gaat. Zij wist niet hoeveel personen er in de nieuwe vestiging zouden ko men werken. Ook was haar niet bekend welke plannen Du Prie met de in erfpacht uit te geven grond heeft. Het voor stel zal nu worden aangehou den, totdat hieromtrent meer bekend is. Inbraken in kantoren LEIDEN Drie inbraken zijn in de nacht van maan dag op dinsdag gepleegd in Leidse kantoren. Voor zes duizend gulden aan goede ren werd gestolen uit het kantoor van een aanne mingsbedrijf aan de Nieuwe Mare. De inbraak werd ge pleegd nadat de voordeur was opengebroken. Uit het kantoor van de stich ting Boddaert-centra aan de Boerhaavelaan werd een ge ldkistje met 690 gulden gesto len; in hetzelfde pand werd uit het kantoor van de stichting Centraal Bureau Jeugdwel- zijnszorg een geldkistje met 325 gulden meegenomen. Uit het pand van de Raad van Ar beid aan de Hoge Rijndijk werd 900 gulden gestolen. Inbraak aan Jan Luyckenlaan LEIDEN Op klaarlichte dag zijn gistermiddag uit een woning aan de Jan Luyckenlaan stereo-apparatuur, cheques, camara's en horloges gestolen. De totale waarde bedraagt zeker vijfduizend gulden. De inbraak werd gepleegd tijdens afwezigheid van de bewoners, door de voordeur open te breken. Japanse film In het kader van de cyclus Japanse films in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat wordt morgen de film „Dodeska-den" vertoond in het Leidse Filmhuis aan de Breestraat 66. In deze film typeert regisseur Kurosawa op een kostelijke manier een aantal mensen aan de rand van de samenleving, wonend in krotten onder behoeftige omstandigheden. De filmvoorstelling begint om negen uur. De toegangsprijs is vier gulden, drie gulden vijftig voor CJP-houders en drie gulden voor leden van het Leids Vrijetijdscentrum. Koperen garagebedrijf Het garagebedrijf Auto Heemskerk uit Leiden viert dit jaar zijn twaalf en een half jarig bestaan. Ter gelegenheid hier van is er 24, 25. 26 en 27 oktober open huis in de showroom van het bedrijf in Roelofarendsveen aan de Alkemadelaan 1. In de showroom zullen de nieuwste modellen staan waaronder de nieuwe Datsun 280 ZX. Kopers krijgen van wege het feestelijk gebeuren korting en verder zijn er leu ke verrassingen en prijzen te winnen. Langspeelplaa t Het tweede gedeelte van de opnamen van een nieuwe langspeelplaat van het interkerkelijk Petra-jeugdkoor uit Leiden heeft morgen en overmorgen plaats in de Van der Brugghenschool in Katwijk. Behalve het vo cale gedeelte worden de arrangementen van een com plete blazersgroep opgenomen. Het Petra-jeugdkoor heeft bekendheid gekregen met zijn reli-musical „Gods-Plan". Herindeling De Hyacinthenstraat. de Meidoornstraat, de Kastanjekade en de Seringenstraat krijgen een nieuwe indeling. Tijdens twee voorlichtingsbijeenkomsten worden de schetsontwer pen nader toegelicht. Gisteren kregen de bewoners van de Seringenstraat de gelegenheid hun zegje over de ontwer pen te doen. Woensdag 24 oktober is het de beurt aan de bewoners van de Meidoornstraat, de Hyacinthenstraat en de Kastanjekade. De bijeenkomst heeft plaats in het dien stencentrum aan de Herenstraat 45. Ze begint om acht uur. Geoff Cavander Geoff Cavander en Ray Anthony. De Nieuw-Zeelander Geoff Cavander treedt vrijdaga vond 19 oktober met zijn band op in het Leids Vrije tijdscentrum aan de Breestraat. De band speelt rock muziek met Latin- en Jazz-invloeden. Geoff Cavander ging in 1971 naar Engeland, waar hij een eigen band oprichtte. Met de band speelde hij in het Londense club-circuit en werkte met dichters in workshops. In 1977 kwam hij naar Amsterdam, waar hij momenteel nog woont. De Geoff Cavander band treedt regelmatig op in de 'Melkweg' en de zomerfestivals in het Vondel park. De zaal is vrijdag om negen uur geopend. De toe gangsprijs bedraagt voor LVC-leden drie gulden vijf tig, voor CJP-houders vier gulden vijftig en voor niet- leden vijf gulden vijftig. Bazar Bejaardenhuis 'Robijnzicht' in de Morswijk organiseert za terdag 20 oktober een bazar. Op deze dag bieden de bewo ners door hun zelf gemaakte handwerken aan. Maar op deze verkoopdag zijn er nog veel meer oude of nieuwe ar tikelen te koop. Het wordt een rommelmarkt, waarbij ker misachtige attracties voor vertier moeten zorgen. De op brengst van de waar wordt gebruikt voor verbetering van de accommodatie van de bejaarden. De bazar aan het Ro bijnhof start om half tien en duurt tot ongeveer vijf uur. Stijldansen In het Leids Volkshuis start vrijdagavond 19 oktober een cursus stijldansen voor beginners en gevorderden. De lessen beginnen om zeven uur en duren tot half ne gen. Van kwart voor negen tot kwart over tien uur is er nog een cursus. De kosten bedragen dertig gulden voor tien lessen. Belangstellenden kunnen zich telefo nisch aanmelden via telefoonnummer 149180 of even langs komen in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 op maandag en dinsdag. Symposium Miskotte Het Leidse Theologische dispuut Jahwe Nissi viert vrijdag 19 oktober het negentiende lustrum. Ter gelegengheid hiervan is een klein symposium georgeniseerd met als on derwerp: „De plaats van het Oude Testament in de theolo gie van prof. dr. K.H. Miskotte.(erelid van Nissi). Prof. dr. H. Berkhof uit Leiden en dr. K.H. Miskotte (Amster dam) houden een referaat. Het symposium heeft 19 oktober van twee tot vijf uur plaats in de Lokhorstkerk aan de Pie terskerkstraat. De toegang is voor iedereen gratis. 2600 gulden schade door inbraak HAZERSWOUDE/ RIJN DIJK Voor totaal 2600 gulden aan geld en goederen is gisteravond uit een wo ning aan de Valeriusstraat gestolen. De insluipers verschaften zich de toegang door via de brie venbus het slot van de voor deur te openen. Onder meer worden een stereo-installatie, I enkele honderden guldens en twee gouden ringen vermist.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3