Woningbehoefte Oegstgeest onduidelijke zaak GEEN VERKEER OP KEER WEER" Tk heb in Noordwijk geweldige tijd gehad VEEL BEZWAREN TEGEN BESTEMMINGSPLAN 'HAASWIJK' Elisabeth ziekenhuis vraagt anderhalf miljoen voor verbouwing operatie-afdeling Meer dan 1000 deelnemers Rijnsburgse zwem vierdaagse Bewoners voeren actie: Voorhoutse horeca wil later dicht Politiek en voetbal in Sjelter KORPSCHEF J. F. BASTEN BIJ AFSCHEID: Biertap- wedstrijden in de Taveerne Voorhout wil verkoop huur woningen indammen REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 16 OKTOBfR 1979 PAGIN1T1 DEN HAAG/OEGSTGEEST De werkgroep Milieuzorg in Oegstgeest heeft gisteren voor de Raad van Sta te nogmaals benadrukt de bebou wing van het Oegstgeestse 'Haas- wijk' niet nodig te vinden. De werk groep is niet overtuigd van het argu ment als zou de woonbehoefte in Oegstgeest bebouwing in Haaswijk rechtvaardigen. Zij voelde zich ge krenkt dat haar bezwaren door het college van burgemeester en wethou ders van Oegstgeest werden afge daan met de opmerking als zouden de leden van de werkgroep zelf in ri ante huizen wonen maar een goede woonruimte voor anderen willen te genhouden. Ook de heer De Haan, kweker in Haaswijk, voelt zich door het college in de steek gelaten nadat zijn voorstellen niet meer dan voor kennisgeving waren aangenomen. De kweker heeft dan ook geen ver trouwen in de toezegging van burge meester en wethouders dat zij wilde proberen in de toekomst de proble men in onderling overleg op te los- De Raad van State behandelde gisteren de bezwaarschriften die inwoners van Oegstgeest hadden ingediend tegen de bebouwing van „Haaswijk". Eerder hadden Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland de diverse bezwaren onge grond verklaard en daarmee burge meester en wethouders van Oegstgeest toestemming tot uitvoering van het be stemmingsplan gegeven. De bezwaren tegen de bebouwing van Haaswijk rust ten op diverse gronden. Het beroep was aangetekend door de werkgroep mi lieuzorg in Oegstgeest, de in Haaswijk gevestigde kweker De Haan en een groep bewoners van de Kennedylaan en de Irislaan. De heer De Haan Was niet zozeer tegen de bebouwing van de polder, maar was het niet eens met de plannen van de gemeente met betrekking tot de groen strook rondom zijn kwekerij. Mede door de toekomstige plannen om het gebied naast zijn terrein een woonbes temming (mogelijk een woonwagen kamp) te geven wilde hij de groen strook, waarin ook een sloot opgeno men is, verbreed zien van 12 naar 20 meter. De president achtte dit echter nu nog niet relevant daar voor het ge bied waar de bijkomende 8 meter groen in zou vallen nog geen bestemmings plan bestaat. Hoewel de heer De Haan daar weinig vertrouwen in had werd hem toegezegd dat hij in later stadium de kans zou krijgen zijn wensen ken baar te maken. De woordvoerdster van de werkgroep Milieuzorg, mevrouw J. de Groot be twijfelde of er in Oegstgeest werkelijk behoefte bestond aan nieuwe wonin gen. Zij betoogde dat het aanbod van woningen de huidige vraag in Oegst geest overtreft zodat de behoefte aan nieuwe woningen geenszins bewezen is. Bovendien beschuldigde zij het ge meentebestuur van het gebruik van cij fers uit de 60-er jaren om de woningbe hoefte aan te tonen. Mevrouw De Groot rekende het college voor dat er tot 1990 maar 650 woningen nodig zou den zijn, hetgeen betekent dat er per jaar niet meer dan 17 woningen ge bouwd hoeven te worden. Mevrouw De Groot zei te verwachten dat de wonin gen in het plan Haaswijk hoofdzakelijk door mensen van buiten Oegstgeest be woond zouden gaan worden. „De vesti ging van het stedelijk overschot is in strijd met het streekplan", aldus me- vouw De Groot, die voor het plan Haaswijk andere mogelijkheden in ge dachten had. „Door aanleg van fiets- en wandelpaden zou Haaswijk een ideaal recreatiegebied kunnen worden". Me vrouw De Groot pleitte voor de aanleg van volkstuintjes en voetbalvelden en verzocht de Raad van State de toestem ming voor bebouwing van Haaswijk te vernietigen. Namens de bewoners van de Kennedy laan en de Irislaan sprak mevrouw Bloem haar ongerustheid uit over de verkeersoverlast op de Kennedylaan die de nieuwe wijk met zich mee zou brengen. Ook het af en aan rijdende bouwverkeer zou de bewoners veel overlast bezorgen. De belangrijkste uit valsweg van Haaswijk komt namelijk uit op de Kennedylaan. „Nu al is de verkeerssituatie in onze straat levens gevaarlijk", aldus mevrouw Bloem. Zij herinnerde er nog eens aan dat het ge meentebestuur in het verleden heeft toegezegd dat de Kennedylaan een rus tige straat zou blijven. Zij stelde voor om rondom de nieuwe wijk een rond weg aan te leggen. Wanneer de Haar- lemmertrekvaartweg verbreed wordt, kan een aansluiting met de noordelijke rondweg gerealiseerd worden. „Voor de bewoners van de Kennedylaan en de Irislaan zou dit een aanzienlijke ver betering zijn", aldus mevrouw Bloem. Haarlemmertrekvaartweg Namens het de gemeente Oegstgeest verdedigde loco-secretaris Noorder- meer de plannen van het gemeentebe stuur. Hij verklaarde dat de gemeente onderhandelingen voert met Provincia le Staten over de overname van de Haarlemmertrekvaartweg. Provinciale Staten zouden de weg willen verbreden zodat deze als ontsluitingsweg voor Haaswijk kan fungeren. De verbrede Haarlemmer Trekvaartweg krijgt dan het tracé van de geplande Provinciale weg nr. 6. De bewoners van de Ken nedylaan zegde hij toe weinig last van het bouwverkeer te krijgen daar de vrachtauto's een andere route zullen nemen. Omdat Oegstgeest tot voor kort wo ningzoekenden niet registreerde kon de heer Noordermeer niet duidelijk ma ken hoeveel woningzoekenden Oegst geest telt. Door berekeningen was ech ter duidelijk geworden dat Oegstgeest momenteel een achterstand van 400 woningen heeft. Tot en met 1987 zou den 185 woningen per jaar moeten wor den gebouwd om in de behoefte te voorzien. 70% van deze woningen valt in de catagorie sociale woningbouw. LEIDERDORP Het St. Elisabeth ziekenhuis in Lei derdorp heeft bij het Minis terie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne en het Pro- 1 vinciaal Bestuur van Zuid- Holland toestemming ge vraagd voor de verbouwing van de operatie-afdeling. Het plan kost anderhalf mil joen gulden. Het in 1972 in gebruik genomen ziekenhuis beschikt over zes operatie kamers, waarin jaarlijks on geveer 6000 operaties plaats vinden. Dit aantal neemt elk jaar toe. De recovery-(uitslaap)-ruimte ligt bij het operatiekomplex buiten het sluizensysteem. Een vertegenwoordiger van de Ge neeskundige Hoofdinspectie, achtte dit tijdens een bezoek een principieel onjuiste situa tie. Ook bleek de samenwer king tussen patiënten en medewerkers door genoemde situatie problemen op te leve ren. Het St. Elisabeth zieken huis wil daarom de recovery- ruimte direct aansluitend aan het operatiekamerkomplex leggen en deze ruimte als ge heel, voor de patiënten die de operatiekamer verlaten, als sluis te laten funktioneren. De controle op de recovery zal hierdoor voor de afdeling ana- esthesie vergemakkelijkt wor den. De vrijgekomen ruimte, kan gebruikt worden voor een operatie-kamer buiten het komplex. Eventueel nachtelij ke operaties zouden in deze operatiekamer plaats kunnen vinden. Het totale operatie komplex kan dan zoveel mo gelijk met rust gelaten wor den, waarmee een besparing aan mankracht en energie verkregen kan worden. Daar naast zullen kleedruimten, koffiekamer en andere ruim ten binnen het komplex aan gepast worden. Het ziekenhuis verwacht dat de verbouwing ongeveer 10 weken zal duren waarbij de helft van de totale operatie-af deling blijft funtioneren. De verbouwingsaanvraag van het ziekenhuis wordt morgen bij de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Hol land tijdens de vergadering van de commissies voor advies en bijstand voor de zieken huisvoorzieningen behandeld. Zwemmend Rijnsburg, nu nog in het overdekte bad. RIJNSBURG Voor de vijfde maal in successie is gisteren de Rijnsburgse zwemvierdaagse van start gegaan. Er werd begonnen met 866 deelnemers maar vanmorgen om 11.00 uur werd de 1000ste welkom ge heten. Het was de 9-jarige Jan Glasbergen uit de Colle- giantenstraat, die in de bloe metjes gezet werd, een taart kreeg en tot 1 januari gratis mocht zwemmen. ZOETERWOUDE De bewoners van de Keerweer zijn bijzonder ongerust dat deze straat ook in de toekomst als doorgaande route gebruikt zal gaan worden. Deze week zullen de werkzaamheden aan de Noord- buurtseweg en Miening afgerond worden en zal al het verkeer, fietsers uitgezonderd, weer van deze straten gebruik moeten ma ken. De interpellatie van Progressief Zoeterwoude aan het College van Burgemeester en Wethou ders waarin gevraagd wordt om een gedeelte van het verkeer, ook na de openstelling, over de Keerweer te leiden, heeft de Keerweerbe- woners aangezet tot het schrijven van een brief aan b en w. Hierin stellen zij dat het onaan vaardbaar is als de huidige situatie zou blijven bestaan. Mevrouw G. Heemskerk, initiatief neemster van de protestbrief legt uit waarom zij niet blij is met de plannen van Progressief Zoeterwoude om op de Keerweer en Miening éénrichtingverkeer in te stellen en op die ma nier het verkeer komende uit de richting Lei den, via de Keerweer te laten rijden. „Voor de veiljgheid van onze kinderen, (totaal 18 kinde ren)'hebben wij. als bewoners van de Keer weer. toestemming verleend tot het plaatsen van hekken voor onze garages. Daardoor kun nen wij geen gebruik meer maken van onze ga rages en bovendien worden de kinderen op die manier opgesloten in onze tuinen. Tevens is in de afgelopen maanden gebleken dat men zich noch aan de snelheidsbeperking, noch aan het inhaalverbod houdt, zodat wij van geluk mogen spreken dat er in de afgelopen 4 maanden geen ongelukken zijn gebeurd. Ook voor de bedrij ven, die zich solidair hebben verklaard met onze aktie, levert de huidige situatie regelmatig problemen op met lossen en dergelijke. Daarbij komt nog dat we deze huizen destijds gekocht hebben met de toezegging dat de Keerweer voor alle verkeer dicht zou blijven. Daarom verlangen wij dat de Keerweer deze week dicht gaat en dicht blijft". De behandeling van de interpellatie van PZ, tijdens de komende raadsvergadering op 25 ok tober, zal licht brengen in deze zaak, waar de belangen van de bewoners van de Meining en die van de Keerweer lijnrecht tegenover elkaar liggen. „Voorlopig gaat de Keerweer deze week weer dicht", zegt de heer G. van Leeuwen, vfej-- tegenwoorcfiger van de gemeente Het aantal zwemvierdaagse- zwemmers is daarmee geste gen tot boven de 1000. Een respectabel aantal. Elk jaar is het als het ware een hele hap pening rond dit gebeuren. Dit jaar voor de vijfde keer. Dit ging dan ook met een extra feestelijk tintje. Iedere dag worden er op een speciale tijd films gedraaid en bingo ge speeld met leuke prijzen. Vrij dagmiddag is het verkleed zwemmen. Vrijdag en zaterdag is er een luchtkussen waarop de jonge lui naar hartelust kunnen springen en zaterdagmiddag om 16.00 uur worden de me dailles uitgereikt. Dit gaat nog weer eens gepaard met specia le aktiviteiten. Om half drie zaterdagmiddag is er een de monstratie kunstzwemmen en sportduiken, terwijl daarna de Floraband voor de muzikale omlijsting zorgt. Naast de deel nemerskaarten zijn kleurpla ten afgegeven, de mooisten krijgen zaterdagmiddags een prijs, gelijk met de winnaars van de verkleedpartij. Als al les meezit wordt volgend jaar de zwemvierdaagse in het op- enluchtbad gehouden. Dit golfslagbad nadert zijn voltooi ing en zal dan voor het eerst in gebruik zijn. Voorhout De gemeente Voorhout wil de sluitingstijden van cafés en snackbars in het weekeinde verlaten van 01.00 tot 02.00 uur. Dit voornemen heeft betrekking op alle hore ca- en drankinrichtingen en zaken waar geringe eet- en drinkwaren worden verkocht. De gemeenteraad van Voorhout zal in de vergadering van don derdag een uitspraak moeten doen over het gewenste uur respijt voor de Voorhoutse horecabezoeker. Om het latere sluitingsuur mogelijk te maken moet de algemene plaatselijke verordening namelijk bij raadsbesluit gewijzigd worden. Inwoners van Voor hout kunnen voorafgaand aan de raadsvergadering gebruik ma ken van het spreekrecht. LEIDERDORP De politici Ed van Thijn (PvdA) en Jan van Houwelingen (CDA) discussiëren woensdag 17 oktober onder auspiciën van de commissie Politiek Café Leiderdorp in gebouw 'De Sjelter' aan de Leiderdorpse Heemraadlaan. De tweede kamerleden geven hun visie op de maatschappelijke en economische ontwikkelingen die Nederland de komende ja ren te wachten staan. En dan is er ook nog tijd om een televisie- blik te werpen op de interland Nederland-Polen. In de Sjelter die vanaf acht uur open is, staat een televisietoestel opgesteld- De discussie begint om 21 00 uur NOORDWIJK De ge meentepolitie van Noord- wijk neemt deze maand af scheid van korpschef J. F. Basten. „Ik heb in Noord- wijk een geweldige tijd ge had", vindt de heer Basten, terugziend op een loopbaan van 34 jaar bij de politie. Een periode in zijn leven, waarin hij meer dan ande ren aan de weg timmerde en zich een landelijke ver maardheid verwierf als voorlichter op het gebied van de verkeersveiligheid. Zijn verdiensten voor de gemeenschap vonden dit jaar koninklijke erkenning door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Op de laat ste dag van oktober zet de heer Basten acher z'n car rière een punt. Deze maand is hij zestig geworden en dan is het bij de politie ge bruikelijk dat men met functioneel leeftijdsont slag de dienst verlaat in af wachting van latere pensi onering. Het officiële afscheid van de korpschef vindt plaats op vrijdag 2 november in hotel "De Baak" aan de Koningin Astrid Boulevard, waar het gemeentebestuur de heer en mevrouw Basten een receptie aanbiedt. Deze begint om half vijf met een officieel ge deelte, gevolgd door een ont vangst van de burgerij, die tot half zeven zal voortduren. Voor iedereen bestaat dan gelegenheid om de scheiden de korpschef en zijn echtge note de hand te drukken. Voor het zover is heeft hoofdinspecteur Basten al twee afscheidsavonden ach ter de rug. Deze week zwaaien de politiereservisten hem uit en op 30 oktober gaat het Noordwijkse politie korps de heer en mevrouw Basten vaarwel zeggen. Na de oorlog zat men te springen om politie-officie- ren. Bij vele korpsen waren vakatures ontstaan, voor een deel als gevolg van het weg vallen van functionarissen in de voorbije jaren en verder, na de bevrijding, door het wegzuiveren van figuren, die zich aan collaboratie en an der onvaderlandslievend ge drag hadden schuldig ge maakt. In Zwolle werd de heer Basten na 1945 aange steld. De eerste Zwolse jaren brachten ook veranderingen in het privé-leven van de toenmalige politie-inspecteur. Aan het bureau leerde hij zijn vrouw kennen. „Zij was werkzaam op de telex-afde ling. In 1949 zijn we ge trouwd en toen zijn we gaan wonen aan de Westerlaan, vlak bij tet station. Daar zijn onze kin^reren een dochter en twee zoons geboren en beleefden wij de vreugden eri zorgen van een jong gezin." Tijdens zijn verblijf in Zwolle kreeg de heer Basten lande lijke bekendheid als ver- keersdeskundige, mede door zijn vaste rubriek voor de ra dio. „Dat ging min of meer vanzelf. Door miin werk, mijn relaties en ook doordat het verkeer niet alleen m'n specialiteit, maar ook mijn hobby werd. Je groeide er gewoon naar toe". Nog maar een goed jaar was de politie- inspecteur bij het Zwolse korps, toen hij benoemd werd tot chef van de afdeling verkeer als opvolger van een vriend, die korpschef in Em- men was geworden. In een later stadium kreeg hij bo vendien de leiding van de al gemene dienst van het poli tiekorps in de Overijsselse hoofdstad. Korpschef J. F. Basten Het voorlichtings- en instruc- tiewerk begon met het hou den van lezingen op oudera vonden, voor verenigingen, voor de plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer en door het' lesgeven aan de Kweek school, tegenwoordig Paeda- gogische Academie. „Dat ge beurde allemaal op eigen ini tiatief. Ik ontving er geen cent voor", voegt dé heer Basten er aan toe. „De Zwol se Kweek was de tweede school in Nederland waar op vrijwillige basis het verkeer- sonderwijs in het lesprogram ma werd opgenomen. De di recteur was laaiend enthousi ast. Het was een heel oude school en het lesgeven ge beurde onder de hanebal- ken." Knipperlicht De meest verbreide reputatie als verkeersdeskundige ver kreeg de toenmalige hoofdin specteur door zijn vaste ra dio-rubriek „Knipperlicht" van de AVRO. Ciska Harms, die tot de hoorspelkern van die omroep behoorde, assis teerde hem daarbij. Het radi owerk begon met een live- rubriek onder de titel „Op u komt het aan". Het was een tien-minutenbabbel, recht streeks voor de microfoon. Daaruit is later „Knipper licht" voortgekomen, deelt korpschef Basten mede. „Deze radiorubriek heb ik gedaan tot ik in 1967 naar Noordwijk ging. Toen heb ik achter alles een punt gezet. Je moet op een gegeven mo ment ook eens ophouden". Korpschef Basten laat er geen twijfel over bestaan, dat hij een grote voldoening heeft gevonden in zijn werk met het ruim zestig mannen en vrouwen tellende politie korps van Noordwijk. „Ik heb nooit een groter korps geambieerd. Dan heb je geen tijd meer voor je mensen. Nu is alles overzichtelijk." Mijn deur stond altijd open, want de mensen hebben je nodig, ook in het persoonlijke vlak. Daarbij heb ik openheid en eerlijkheid hoog in het vaan del gehad. De mensen moe ten weten wat ze aan je heb ben." De scheidende politie chef spreekt gemakkelijk en 1 weloverwogen. „Het gaat om je te verdiepen in de ai 1 dere mens. Je moet op i r stoel van de ander gaan zi j ten en het geduld opbrengt y om te luisteren. Het is onm gelijk leiding te geven zond 1 dat je weet wat bij de and 3 leeft. Men mag mij de waa heid zeggen, al zal ik van i 1 andere kant begrip voor mj standpunt vragen." De korpschef blijft na zijn a scheid in Noordwijk wone „Ik heb hier een zalig hu 1 Twee kinderen zijn g trouwd. M'n dochter woo in De Rijp, een zoon Noordwijkerhout. Voor mij er geen enkele reden om w ti te gaan. Ik vind Noordwi een prachtige gemeente. E wisseling van de seizoene 1 geeft haar een charme, di men elders mist. De bevo king is correct en vriendelij en voor de politie helemai niet lastig. Wat de criminal teit betreft, is het een bijzon der rustige gemeente." Intens leefde hoofdinspecteu Basten mee met het strand gebeuren. „Als het even ko ging ik 's zomers elke da even op de post kijken." E korpschef haalde bij één va deze gelegenheden de voor pagina's toen hij op een keei samen met een agent van d strandpolitie, op zee een mai arresteerde,-die zich kort te voren aan een meisje hai vergrepen en daarna in eei bootje was gevlucht. Gezondheid De laatste jaren liet de ge zondheid van de heer Bastei te wensen over. Enkele ma len was hij ernstig ziek en soms voor enkele maandei uitgeschakeld. Daardooi kwam het ook, dat de korps chef in april in het Diacones senhuis tot ridder werd ge slagen. Na een periode van ziekte was het zijn grootsU vreugde als hij voor het eers weer de gang naar het poli tiebureau kon maken. „Dooi zo'n ziekte leer je te relative ren", merkt de Noordwijkse korpschef op. „Maar je geniet ook veel meer van het leven dan anderen voor wie ge zondheid een vanzelfspre kende zaak lijkt." LISSE Voor de vijfde maal worden woensdag 17 oktober biertapwedstrijden georganiseerd voor de tap pers en tapsters uit de Bol len- en Duinstreek. Het schuimfestijn wordt gehou den in de Taveerne' aan de Wagendwarsstraat Inschrij ving is mogelijk vanaf 14.00 Verwacht wordt dat ongeveer 45 deelnemers zich in de strijd om het streek-tapkampioen- schap werpen. Tegen het eind van de middag, tegen een uur of half zes, wordt bekend ge maakt wie zich uiteindelijk mag begeven naar de landelij ke tapkampioenschappen in de RAI te Amsterdam. De wed strijden worden gehouden het kader van de 'Horecava' VOORHOUT De ge meente Voorhout wil de verkoop van gemeentelijk woningbezit aan huurders drastisch beperken. De ge meenteraad wordt daarom in de vergadering van don derdag gevraagd het in 1964 genomen raadsbesluit terug te draaien. Als argu ment gold destijds de door gewinterde huurder een stuk eigen bezit te ver schaffen. Daarbij werd vooral gedacht aan Voor- houters die hun woningen al jarenlang huurden en zelf verbeteringen hadden aangebracht. Deze situatie heeft zich de laatste jaren sterk gewijzij Volgens het college van bi w zien oudere bewoners ert gen op om de woningen te pen. Alleen jongere gezintt willen de woning vrij snel de toewijziging kopen, vindt het gemeentebestuur onredelijk om jongeren tefl een abnormaal lage prijs huurhuizen te laten kopen, dan voornamelijk in relat met het grote tekort aan go« kope huurwoningen. Het c» lege vraagt dan ook de v« koop van gemeentelijke ningen te mogen stoppen.E uitzondering willen b en maken voor de inwoners v Voorhout die in 1964 al gemeentelijke woning hi| den.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4