Kritiek op Zwartkruis neemt toe )pstelling Oranje tiog niet bekend Resultaten van dopingcontrole ijdens Spelen sneller bekend Alleen Timman kan koplopers nog bedreigen ICHTE BLESSURES JANSEN EN PETERS Rusland ontslaat bondscoach Gele kaart Cruijff Feyenoord zoekt sponsors Sportwereld PORT LEIDSE COURANT DINSDAG 16 OKTOBER 1979 PAGINA 17 EIST - Bondscoach Jan Zwart- :uis heeft in alle rust kunnen erken sinds hij na het wereld- impioenschap in Argentinië :t roer van Ernst Happel över- im. Natuurlijk, ook onder het ifcwind van de legerofficier I erd de traditie voortgezet dat I bondscoach van Oranje per Icfinitie op een complex van I 'oblemen stuit, maar echte Fjormen behoefde Zwartkruis ch nog niet te overmeesteren, in Zwartkruis kreeg veel eun toen hij Happel opvolgde, lie geledingen binnen het be- alde voetbal stelden zich on- inny Rep loopt met Hugo Hovenkamp (rechts) zijn rondjes tij- ns het trainingskamp van Oranje in Zeist, nadat hij door St. enne toch was vrijgegeven voor de interland 'tegen Polen. voorwaardelijk op het stand punt, dat Zwartkruis in elk ge val de ruimte gegeven moest worden om wat positiefs op te bouwen rond het Nederlands elftal. Min of meer een unicum, die houding van de voetbalwe reld. Tot aan de periode Zwart kruis was het heel gebruikelijk dat in de Zeister bossen van het KNVB-sportcentrum de ene na de andere intrige werd opgezet met de bedoeling om er voor te zorgen, dat de dienstdoende keuzeheer zo snel mogelijk zou verdwalen in die Zeister wir- In het begin van zijn ambtsperiode benutte Zwartkruis het krediet, dat de spëlers en de clubs hem hadden verschaft, ten volle. Inderdaad had het er alle schijn van, dat het Nederlands elftal ein delijk eens met een bondscoach werkte, die kon rekenen op een bre de steun. Zelfs wat per soonlijke missers (Nan- ninga, Ling, maar ook Haan en Rensenbrink) werden Zwartkruis nau welijks aangewreven, de rust om hem bleef be waard. Pas nadat de prestaties van het Neder lands elftal terugliepen, stak links en rechts de kritiek voorzichtig de kop op. De trieste rij ne derlagen, tegen achter eenvolgens Wet-Duits- land, Italië en Polen werd door de zwijgende meerderheid aangegre pen om te wijzen op de zwakke plekken in de aanpak van Zwartkruis. Weliswaar sloeg Zwart kruis die aanval af door het succes van Oranje in Bern tegen regerend we reldkampioen Argenti nië, maar nu, aan de vooravond van de kapi tale ontmoetingen tegen Polen en Oost-Duitsland, wordt nog steeds duide lijker dat langzaam maar zeker de poten onder de stoel van Zwartkruis worden doorgezaagd. Onbegrijpelijk is dat alle maal niet. Tussen Zwart kruis de mens en Zwart kruis de vakman ligt nu eenmaal een wereld van verschil. Als mens ver dient Zwartkruis een standbeeld, als oefen- meester heeft hij echter ook in de achterliggende periode met het Neder lands elftal nog maar weinig positiefs gepres a IIST - Pas kort voor de Ierland tegen Polen aakt bondscoach Jan rartkruis de opstelling n het Nedèrlands elftal kend. Lichte blessures n Wim Jansen en Jan iters maakten het Zwart huis nog onmogelijk zijn Misformatie al prijs te Hren. 'artkruis: „Jansen en Peters bben niet getraind, maar al to wat licht loopwerk ge- an. Daarom kan ik nog geen sluit nemen. Komt me trou- tos wel goed uit ook. Past tje in de sfeer van de ude oorlog die rond deze idstrijd hangt. Er staan na- urlijk grote belangen op het el. Daarom ben ik niet van an om mijn Poolse collega ulesza veel wijzer te maken dan hij ongetwijfeld al is." KNVB-arts Frits Kessel kon gisteren overigens al de zeker heid geven, dat zowel Jansen als Peters morgen speelklaar zijn. Kessel: „Die blessures stellen weinig voor. Het was gewoon beter om die twee een beetje rust te gunnen, maar niemand behoeft zich zorgen te maken. Peters en Jansen kunnen meedoen." Vandaag legt Zwartkruis de laatste hand aan de voorberei ding voor het duel tegen Po len. In de middaguren stond een oefenduel gepland tegen de amateurclub DHC uit Delft. Die ontmoeting werd afgelast door'de slechte toestand van de velden. Zwartkruis had graag de twee. posities binnen het elftal waar hij nog geen beslissing over genomen heeft, tot klaarheid willen proberen të brengen. Het gaat om de plaats van rechtervleugelver dediger en de positie van cen trumspits. Voor de verdedi ging heeft Zwartkruis de keu ze tussen de Feyenoorder Wijnstekers ep de PSV-er Ste vens. Gisteren hield hij zich waar het de keuze tussen die twee betreft, volledig op de vlakte. Datzelfde gold de positie van centrum-aanvaller. Zwart kruis speelt met de gedachte om Europees topscorer Kees Kist buiten de ploeg te hou den, omdat de AZ-er met een vormcrisis kampt. Besluit Zwartkruis inderdaad Kist aan de kant te houden, dan speelt Johnny Rep als centrumaan- valler. In dat geval is Adrie Koster rechterspits. Krijgt Kist toch de voorkeur, dan verhuist Rep naar de rechtervleugel. teerd. Alleen in Argentinië functioneerde Zwartkruis goed. Daar kon hij zich op kri tieke momenten verschuilen achter Ernst Happel. Niet om dat Zwartkruis laf zou zijn, maar wel omdat de eindve rantwoordelijkheid nu een maal niet bij de legerkapitein lag. Nu Zwartkruis echter al meer dan een jaar op eigen be nen staat, wordt toch steeds meer zichtbaar dat hij de druk die de post van bondscoach met zich meebrengt, maar moeilijk aan kan. Wat zich herhaaldelijk uit in moment beslissingen, die van week tot week, zelfs van dag tot dag, verschillen. Door de mangel Kees Rijvers is zo'n beetje de eerste, die vanuit de voet balwereld het beleid van Zwartkruis door de mangel heeft gehaald. Op zich be hoeft Zwartkruis daar niet wakker van te liggen, want de trainer van PSV is nu eenmaal een zeur eerste klas, met verschrikkelijk lange tenen. Zwartkruis' probleem is echter dat de kritiek van Rijvers (boos op de bondscoach omdat hij te weinig rekening houdt met de PSV-belangen), elders in de voetbalwereld weerklank vindt. Hopenlijk hebben Ajax en AZ'67, met PSV en Feyenoord de hofleveran ciers van het Nederlands elf tal, nog geen bijval gegeven aan Rijvers, maar binnens kamers wordt in Amster dam en Alkmaar langzamer hand even meewarig tegen Zwartkruis aangekeken als in Eindhoven. Jan Zwartkruis heeft tot op heden niet gereageerd op die gestaag groeiende kritiek. Gis teren, kort voor de interland tegen Polen, riep hij Rijvers weliswaar lichtelijk tot de orde, maar verder omzeilde hij toch alle vragen die direkt of zijdelings iets te maken had den met zijn huidige positie binnen de voetbalwereld. Niet alleen voor het Nederlands elftal, maar ook voor Jan Zwartkruis zelf is zowel de in- Jan Zwartkruis in een vurig be toog, met als toehoorders Met god (links) en Kist van AZ'67. terland morgen tegen Polen als die van volgende maand tegen Oost-Duitsland van le vensbelang. Het eventueel mislopen van de eindronden van het Europees landenkam- pioenschap zou Zwartkruis de kop wel eens kunnen kosten, omdat Zwartkruis nu al op zijn eigen vingers kan natellen, dat de kritiek die nu nog veelal binnenskamers wordt gehou den, dan in volle hevigheid naar buiten zal komen. Jan Zwartkruis begint morgen tegen Polen aan zijn zeven tiende interland. Een forse se rie voor het KNVB-bestuur. Niet Zwartkruis, maar de Oranjeklanten bepalen echter binnen een maand vanaf nu of die serie al dan niet verder uitgebouwd kan worden. Zo wankel is de positie van Zwartkruis al.... ROB HARTOG TV-uitzending in gevaar ZEIST De televisie-uitzending van de voetbalwed strijd NederlandPolen (morgenavond) is in gevaar gekomen door een telegram van de Belgische voetbal bond. België speelt tegen Portugal en voor die wed strijd zijn pas 10.000 kaarten verkocht. De Belgische voetbalbond meent, dat de geringe belangstelling te wijten is aan een tv-uitzcnding door de NOS van Ne derland—Polen. De Belgische bond wil nu de Neder landse tv-uitzending (heel België kan de Nederlandse zenders ontvangen) verbieden op grond van de conven tie van Marbella. In 1974 kwamen de Westeuropese voetbalbonden bij elkaar en maakten de afspraak dat ze elkaar niet in de wielen zouden rijden. België doet nu een beroep op die conventie. De KNVB is zeer ver bolgen over deze daad en heeft contact gezocht met Hans Bangerter van de UEFA. Het is echter zeer de vraag of de tv-uitzending nog kan doorgaan, ondanks een volledig akkoord tussen KNVB en NOS. Komt de wedstrijd wel op de televisie, dan kunnen de Belgen een hoog geldbedrag claimen. Het dagelijks bestuur van de KNVB komt in elk geval donderdag bij elkaar om te overwegen uit de conventie te stappen. Sepp Maier traint weer MUNCHEN Sepp Maier heeft gisteren de training bij Bayern München hervat. Drie maanden geleden had Maier een ernstig auto-ongeluk. Er werd gevreesd dat Maier zijn voetballoopbaan niet meer zou kunnen voortzetten. De afgelopen weken deed Maier echter al weer aan looptraining. Aan het einde van deze week zal hij op nieuw worden onderzocht. Afhankelijk van die uitslag wordt over de voetbaltoekomst van de oud-doelman van het nationale elftal beslist. MOSKOU Konstantin Beskov, sinds au gustus trainer van de Russische nationale voetbalploeg, is uit zijn functie ontheven. Na de teleurstellende nederlaag van 1—0 te gen Griekenland in het toernooi om de Eu ropese beker voor landenteams een neder laag die de Russen uitschakelde voor het eindtoernooi in Italië heeft het ministerie van sport ogenblikkelijk ingegrepen. Het ontslag van Beskov kwam aan het licht toen bleek dat de nationale ploeg in de vriend schappelijk interlandwedstrijd tegen Roemenië (31 voor de Sovjet-Unie) werd gecoachd door Oleg Basiljewich, trainer van Pachtakor Tasj- kent. Volgens een woordvoerder van het minis terie is er nog geen beslissing genomen wie Be skov zal moeten opvolgen. In 25 jaar is Beskov de zestiende coach die te licht werd bevonden voor zijn taak. BIRMINGHAM Johan Cruijff heeft tijdens een wed strijd met de Los Angeles Aztecs in Engeland tegen tweede- divisieclub Birmingham City de gele kaart gekregen. De scheidsrechter schreef Cruijff op wegens aanmerkingen op de leiding. De wedstrijd eindigde in 1-1. In de 50e minuut scoor de Terry Lees (vorig jaar bij Roda JC spelend) 1-0. In de zeven tigste minuut maakte Gerry Ingram gelijk, 1-1. (Van onze correspondent) ROTTERDAM - Feyenoord zoekt naarstig naar sponsors voor de thuiswedstrijden in de Rotterdamse Kuip. Directeur Peter Stephan heeft het idee overgenomen van het Engelse Everton, tegenstander van de Rotterdammers in de eer ste ronde van het UEFA-cup-toernooi. Voor een bedrag van on geveer 25.000 gulden kunnen gegadigden tijdens thuiswedstrij den extra reclamefaciliteiten kopen. Voor het Europa-Cupduel tegen Malmö heeft zich al een sponsor gemeld. BETHLEHEM De Hongaar se voetballer Zoltan Toth, die twee weken geleden in Spanje zijn ploeg verliet, heeft in Be thlehem in de Amerikaanse staat Pennsylvania politiek asiel gevraagd. RIO DE JANEIRO Italië heeft in de strijd om het we reldkampioenschap bridge voor teams met 15-5 gewonnen van koploper de Verenigde Staten. Het verschil tussen de twee titelkandidaten is daar door teruggelopen tot ander half punt. PITTSBURGH Pittsburgh Pirates heeft de vijfde wed strijd van de World Series, het officieuze wereldkampioen schap honkbal voor clubs, te gen Belatimore Orioles gewon nen met 7-1". Baltimore leidt in de reeks met 3-2. 0SKOU De controle op het gebruik van stimulerende «Helen bij de winterspelen van Lake Placid en de zomer den van Moskou zal in principe dezelfde zijn als drie a[ geleden in Montreal. Het enige verschil is dat het resul- at van de controles, vooral die van de controle op het ge- m|k van spierversterkende middelen (anabole steroiden), ^el sneller bekend zal zijn. e indeling van de verboden oaukten zal gehandhaafd UlJven in vier groepen: amfe- toinen, efedrinen, pijnstil- 1111T en yerdovende middelen 1 e sPierversterkende mid- Tijdens de spelen zullen leine teams experts, aange ven door het IOC, ter be cking staan van de ploe- jroen om hen in te lichten. er de samenstelling van de verboden produkten. Tijdens de zomerspelen zullen onge veer 2000 controles worden uitgevoerd op het gebruik van de klassieke stimulantia en rond 700 op het gebruik van spierversterkende middelen. Het merendeel daarvan op de medaillewinnaars, zoals dat de gewoonte is geworden, alsme de op nummer vier. Dit om - indien dit noodzakelijk is tot een nieuwe medailleverdeling te komen in het geval één van de medaillewinnaars positief reageert op de dopingcontrole en gediskwalificeerd wordt. Er zal ook meer onverwachts gecontroleerd worden. De atle ten zullen daarbij aangewezen worden door het lot. Wat betreft de teamsporten zullen van elke ploeg twee le den gecontroleerd worden. Het IOC houdt zich het recht voor maatregelen te nemen - in ge val van een positief resultaat van een onderzoek - die varië ren van een het tot verliezer verklaren van een wedstrijd tot diskwalificatie van het ge hele team. Tijdens de Olympische Spelen van Montreal werd voor de eerste maal gecontroleerd op het gebruik van spierverster kende middelen. Bij die con trole duurde het echter een week voordat de uitslag van een onderzoek bekend was. Doordat de procedure van on derzoek in Lake Placid en Moskou aanmerkelijk versneld is, kunnen de resultaten van de onderzoeken - met de mo gelijkheid van een contra-ex pertise - binnen 48 uur ter kennis worden gebracht van Het bestuur van het IOC Vlotte zege Navratilova PHOENIX Martina Navra tilova heeft het internationale tennistoernooi van Phoenix (Vst) gewonnen. In de finale, die slechts 56 minuten duurde, versloeg zij Chris Lloyd. De setstanden waren 6-1, 6-3. De Amerikaanse Kate La tham eindigde als derde, maar behoefde daarvoor slechts acht games te spelen. Haar te genstander Wendy Turnbull, de dubbelspelpartner van Bet ty Stöve, staakte bij een ach terstand van 3-5 in de eerste set wegens ziekte de strijd. RIO DE JANEIRO Jan Timman heeft gisteren in het interzonale schaaktoer nooi in Rio de Janeiro zijn uitgestelde partij tegen de Joegoslaaf Borislav Ivkov afgebroken. Timman speelt met wit. Petrosjan kwam zonder verder spelen remise overeen met Shamkovic. De Cubaan Garcia zegevierde over Velimirovic. Jan Timman staat met acht punten en twee afgebroken partijen op de vierde plaats. Hij is de enige speler die het drietal dat de eerste plaatsen bezet (Hübner, Petrosjan, Por- tisch) nog kan bedreigen. De stand na eestien ronden: 1. Hübner (Wdl) 9,5 en 1 afgebroken partij; 2. Petrosjan (Sov) 9,5 3. Por- tisch 9 en 1 afg. 4. Timman (Ned) 8 De eerder gespeelde partij tussen Timman en de Hongaar Sax had het volgende verloop: Wit (Timman), Zwart (Sax): 1. Pgl—f3. Pg8—f6; 2. c2c4, g7—g6; 3. Pblc3. d7d5; 4. c4xd5, Pf6xd5; 5. Ddla4 schaak, Pb8—c6; 6. Pf3— e5, Pd5—b4; 7. a2—a3, Lf8—g7; 8. a3—b4, Lg7xe5; 9. b4—b5, Pc6—b8; 10. e2—e3. Le5—g7; 11. d2—d4, 0—0; 12, Lfle2. c7c6; 13. 0—0, c6—b5; 14. Da4b5, Pb8—c6; 15. Le2—f3. a7a6; 16. Db5—b3. Dd8—d7; 17. Tfl—dl. Ta8b8; 18. Lel—d2. b7— b6; 19. Tdl—cl. Lc8—b7; 20. Pc3—d5. Dd7d8; 21. Db3—a3. Kg8— h8; 22. Pd5—b4, Pc6xb4, 23. Lf3xb7, a6—a5; 24. Lb7—f3. E7e5; 25. Ld2xb4, a5xb4; 26. Da3xb4, e5xd4, 27. Tel— dl. Dd8—h4; 28. Tal—a7. Lg7—e5; 29. h2—h3, dh4(6; 30. e3xd4, Df6— f4; 31. Ta7d7, Le5—c7; 32. Kgl—fl. Tb8d8; 33. Tdl—el. Df4—h2; 34. Tel—e4, Dh2—hl schaak; 35. Kfl— e2, Dhl—bl; 36. Te4—e7, Td8—c8; 37. Td7xc7. Zwart geeft op.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17