Geen armslag voor begroting van EEG Wiesenthal: Canada telt honderden oorlogsmisdadigers Carrington praat alleen verder met bewind Salisbury Kat- en muisspel tussen Israëlische kolonisten en militairen Gevechten in Cambodja naderen grens Thailand Scherpe aanval Hua Guofeng op beleid van Sovjet-Unie Nobelprijs voor voltooien van Einstein- theorie cevit eedt af JITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 16 OKTOBER 1979 PAGINA 11 UZALEM (AFP) In Canada le- honderden nazi-oorlogsmisdadi- wier uitlevering is gevraagd. de regering in Ottawa heeft alle "ioeken daartoe verworpen. Dit 11 „nazi-jager" Simon Wiesenthal in 11 vraaggesprek met het Engelstalige f llische blad Jerusalem Post" ver-' rd. Wiesenthal weet de houding van de Cana dese regering aan het feit dat de Oekraïe- ners (onder wie zich de meesten van die nazi-oorlogsmisdadigers bevinden) de tweede grote etnische minderheid in Ca nada vormen. „Zij hebben een politieke macht en geen enkele partij wil zich van hen vervreemden. De Canadese regering wil hen liever beschouwen als goede anti communisten". Daarentegen bracht Wiesenthal hulde aan de lijn die president Carter heeft gevolgd door de vorming van een speciale afdeling op het ministerie van jusitie voor onder zoek naar nazi-activiteit, hij zei dat dank zij dat beleid onlangs 280 erkende oorlogs misdadigers in de Verenigde Staten kon den worden geïdentificeerd. Vijfentwintig van hen zijn reeds berecht en zullen de Amerikaanse nationaliteit verliezen. Hij voegde er aan toe dat de volgende week drie belangrijke processen zullen begin- Het gaat hierbij om Viovel Trifa (thans aartsbisschop van de Roemeens-orthodoxe kerk in de V.S.) die in 1941 een pogrom in Jassy, Roemenië, heeft geleid, Andrea Ar- tulovic, die volgens de Joegoslavische re gering verantwoordelijk is voor de dood van 800.000 mensen, van wie 80.000 joden, en Frank Walus, die heeft aangezet tot weest. oorlogsmisdaden in Polen, aldus Wiesen thal. Hij zei zelf in Canada verscheidene oorlogsmisdadigers te hebben geïdentifi ceerd die verantwoordelijk zijn voor de dood van duizenden personen. Tot hun behoort Imre Finta, restaurateur in To-r ronto, die een van de naaste medewerkers van Adolf Eichmann in Hongarije is ge- i bezet school schiet mffeur dood fast (AP) Drie gewa- e mannen, naar men aan- it guerrillastrijders van [erse republikeinse leger hebben gisteren in het Belfast grenzende dorp <a een school bezet en de ffeur van een vrachtwa- doodgeschoten die het ageten voor de leerlingen fleveren, zo heeft de poli- ■kendgemaakt. ilachtoffer werd geïdenti- •d als de 36-jarige Kirby jghan, een lid van de stantse UDA. "iiatsgreep in hanistan r> ijdeld I iMABAD (AP) Het aanse leger heeft een sgreep tegen het bewind president Hafizullah verijdeld, zo is vandaag radio Kaboel gemeld. /as voor der eerste keer Amin een maand gele- aan de macht kwam dat jrote poging werd onder- n hem te verwijderen. ins de radio was de po- gedaan door „verraderlij- ementen". Verder zouden amenzweerders gearres- mweBelgische lister i defensie ,®SSEL José Desmarets, aardigde van de Waalse telijke Volkspartij C.), is door koning Boude- 11 benoemd tot vice-premier ?1 inister van defensie. Des- ts volgt als zodanig Paul en Boeynants op. Deze is >rige week gekozen tot tter van de Christelijke spartij. Koning Boude- heeft voorts Philippe ■e tadt benoemd tot staatsse- ïs voor het Waalse ge- ijusarrest voor vemann CRLIJN Agenten jjde Oostduitse staatsveilig- |tJ dienst hebben de dissi- intellectueel Robert Ha- 0 nn onder huisarrest ge it zodat de voormalige leraar in de chemie geen eten kan onderhouden de dissidenten aan wie ns het 30-jarig bestaan de DDR amnestie werd end. Dit hebben Oostbe- kringen meegedeeld. (ARA (AP) De Turkse lier Bulent Ecevit heeft ittravond bekend gemaakt n lij als gevolg van de ne- laag van zijn partij bij tus- :g jdse verkiezingen1 af- 't It. besluit werd genomen na i§ metingen van het kabinet leiders van Ecevit's link- epüblikeinse volkspartij. floop van het drie uur du- e partijberaad verklaarde tegen middernacht: regering heeft een rderheid in het parlement De verkiezingsuitsla- zoals die hun weergave en in het parlement, ma- een regeringswisseling Izakelijk". ilas betaalt i'ete niet V GRADO De Joegosla- dissident Milovan Djilas lasteren veroordeeld tot be- van een boete van n 'O dinar (ca. 1.000 gulden) v 2ns overtreding van de e ikatiewetten van het land. hij niet binnen 15 dagen ilt, zal hij de gevangenis v loeten en wel een dag voor 100 dinar van de boete, e r maximaal 30 dagen. Dji- vi leeft al gezegd dat hij de fee niet zal betalen. r voormalige vice-president Joegoslavië moest zich twee andere dissidente au- voor de rechter verant- len in verband met het iven van een literair tijd- }ft, Casovnik (klok), waar- j voor het eerst in Joego- en in het originele Ser- ti-Kroatisch hun werken liceerden. Israëlische militairen halen een optrekje neer, dat een kolonist klandestien op de westelijke Jordaanoever op getrokken heeft. TEL AVIV (AP/UPI) Israë lische troepen hebben gisteren met veel moeite de meeste van de 31 provisorische kampemen ten kunnen opruimen, die nati onalistische Israëliërs van de Gush Emunim-beweging in de nacht van zondag op maandag op de westelijke Jordaan had den opgetrokken. De kolonisten van tenminste een kamp weiger den te vertrekken; anderen haastten zich naar andere kampen, zodra de soldaten gesignaleerd waren. f Een woordvoerder van het ministerie van de fensie omschreef de actie als „een kat- en muis spelletje". Negen betogers werden gearresteerd en er werd een incident met wapens gemeld. Dat was toen een parlementslid dat achter het protest van van de kolonisten staat, Mosje Sjamir, wei gerde om bij een wegversperring gevolg te ge ven aan een bevel tot stoppen. Met een kogel werd zijn band lek geschoten. Sjamir beweerde dat hij, als parlementslid het recht had te gaan en te staan waar hij wilde, maar een legeroffi cier noemde zijn gedragingen „provocerend". Inmiddels heeft de leiding van de Gush Emu- nimbeweging haar leden opdracht gegeven de actie te staken. „De operatie heeft zijn doel be reikt", aldus een woordvoerder. „Het ging om de keuze: verwerving van land op de westelijke Jordaanoever of de vestiging van een Palestijn se staat". Tijdens de actie van het leger zijn 35 arrestaties verricht. BANGKOK Reuter/AFP/UPI) Het Thailandse leger heeft gisteren meer dan 28.000 Cambodjaanse vluchtelingen overgebracht uit het grensgebied naar een veiliger oord. Dit heeft een woordvoerder van de legerleiding meegedeeld. Zondag werden bij de Thailandse grensstad Aranyaprathet vijf vluchtelingen gedood door granaten, die in hun kamp neerkwa men, toen Vietnamese strijdkrachten een bolwerk van de Rode Khmer aanvielen. De gevechten in West-Cambodja tussen eenheden van de ver dreven leider Pol Pot en de door Vietnam gesteunde troepen van de regering in Phnom Penh woeden onverminderd voort. Een Thailandse militaire functionaris heeft meegedeeld, dat de Vietnamese troepen nu voornamelijk geconcentreerd zijn in het noordwesten van Cambodja. Thailandse militaire kringen in Bangkok denken niet, dat het leger van Phnom Penh Thailands grondgebied zal schenden bij de achtervolging van eenheden van de Rode Khmer, maar mili tairen aan de grens zeggen zich wèl zorgen te maken. Er zijn al grensoverschrijdingen gemeld. Bij Taprik, 220 km. ten zuidoos ten van Bangkok, zouden 300 Vietnamese militairen de grens overgegaan zijn in een poging vluchtroutes af te snijden voor eenheden van Pol Pot. PARIJS De Chinese premier en partijleider Hua Guofeng heeft zijn drie weken durende be zoek aan Europa giste ren in Parijs ingeleid met een scherpe aanval op het beleid van de Sov jet-Unie, Vietnam en Cuba, hoewel hij deze landen niet met name noemde. Hij deed dit tij dens een diner, dat hem werd aangeboden in het paleis van de Franse president Giscard d'Es- taing. Later in zijn toe spraak benadrukte de Chinese leider nog maals, dat zijn land een verenigd en sterk Euro pa een belangrijke fac tor vindt voor de hand having van vrede en evenwicht in de wereld. Hua Guofeng verklaarde bij zijn aankomst op het vliegveld Orly, waar hij werd verwel komd door president Giscard d'Estaing, dat zijn missie erop gericht is „begrip te verdiepen, vriendschap te versterken en samenwerking te bevorderen mei landen in West-Europa". Diplomaten in de Franse CHINESE PARTIJLEIDER OP BEZOEK IN EUROPA: hoofdstad zagen in deze voor zichtige bewoordingen een weerspiegeling van de Chinese wens om Europese politieke steun in de voortdurende krachtmeting met de Sovjet- Unie. Tijdens het hem aangeboden diner in het Elysée was de Chinese partijleider minder voorzichtig met zijn uitlatin gen. Hij hield een soort van „requisitoir"tegen het „hege- monisme", het Chinese code woord voor het Russische stre ven naar overheersing. Hij sprak volgens waarnemers duidelijk gericht tegen de Sov jet-Unie, Vietnam en Cuba over „perfide middelen van agressie en expansie", die wor den toegepast in het Midden- Oosten, Afrika en Azië. Over Europa zei Hua, dat een situa tie van „ernstige militaire con frontatie" blijft bestaan en China onveranderlijk grote waarde blijft toekennen aan een verenigd en daardoor sterk Europa. De Franse president ging in zijn toespraak in op de situatie in Cambodja. Hij zei „ge schokt" te zijn over het lijden van de bevolking en de volko men bedreiging van haar be staan. De reis van Hua hij gaat nog naar West-Duistland, Groot-Brittannië en Italië werd gisteren door Radio Mos kou begroet met een spervuur 'van veroordelingen en West- Europa werd ernstig gewaar schuwd voor vrijages met de Chinezen. Met gebaren dankt Hua zijn Franse gastheer Giscard bij zijn aankomst op Orly. (Van. onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brittannië onderhandelt van nu af alleen met de delegatie van Salis bury over de toekomst van een onafhanke lijk Zimbabwe. Het Patriottisch Front zal in die besprekingen pas betrokken worden wanneer het de door Groot-Brittannië voor gestelde grondwet voor Zimbabwe in haar geheel aanvaardt. Het Front weigert momenteel nog steeds dit te doen. Dat is trouwens de reden waarom Lord Carrington, leider van de Britse delegatie, een andere tactiek gebruikt. Hij heeft de frontlei ders Nkomo en Mugabe gisteren ontboden en hen om een antwoord gevraagd. Toen bleek, dat er nog geen verandering ingetreden was, bracht Carrington de frontleiders op de hoogte van het feit, dat de Rhodesische conferentie zonder hen voortgezet zal worden. Carrington durft dit ernstige risico te nemen, omdat hij weet dat de meeste leiders van de Frontlijnstaten, dichtbij Rhodesië, de voorge stelde Britse grondwet wel aanvaardbaar ach ten. Groot-Brittannië hoopt, dat zij de Frontlei ders, die oude revolutionaire vrienden van hen zijn, nu sterk onder druk zullen zetten om hen in het gareel te doen lopen. Nkomo en Mugabe vinden het uiteraard niet goed, dat Carrington nu alleen gaat praten met de delegatie van Salisbury, geleid door de zwar te bisschop Muzorewa, die de Britse grondwet wel accepteert. Het onderwerp van hun ge sprekken zal de overgangsperiode zijn, onmid dellijk vóór Zimbabwe onafhankelijk wordt. Dat is een tijd, die de Frontleiders na aan het hart ligt. Er moeten talrijke afspraken gemaakt worden, onder meer in verband met het leger en de politie. Om die reden heeft de delegatie van Salisbury in Londen versterking gekregen van de Rhodesische generaal Peter Walls en politiechef Peter Allen. Britse waarnemers noemen het een gunstig te ken, dat Nkomo en Mugabe voornemens zijn in Londen te blijven. De Frontleiders hebben ge zegd, dat het voor Groot-Brittannië geen nut heeft om een aparte overeenkomst aan te gaan met hun politieke vijand Muzorewa. Hun be langrijkste bezwaren inzake de door Groot- Brittannië voorgestelde grondwet betreffen nog steeds de schadeloosstelling aan blanke Rhode- siërs, wanneer Zimbabwe beslag legt op hun grond. De 82-jarige professor Georg Wittig uit Heidelberg, die tezamen met de Engelsman Herbert Brown de Nobel prijs scheikunde toegewezen kreeg. STOCKHOLM (REUTER/UPI/AP) Twee Amerikanen, de professoren Sheldon en Weinberg van Harvard en een Pakistaner, prof. Abdoel Salam, directeur van het internati onaal centrum voor theoretische natuurkunde in Triest, hebben de Nobelprijs natuurkunde gekregen. De Nobelprijs voor scheikunde ging naar de Amerikaan Herbert Brown van de universiteit van Indiana en de Duitse prof. Wittig van de universiteit van Heidelberg. De drie winnaars van de Nobelprijs voor natuurkunde hebben een zeer belangrijke bijdrage geleverd aan de theorie van de verenigde zwakke en electromagnetische wisselwerking tussen elementaire deeltjes. Hun theorie betekent een geweldige stap voorwaarts bij het streven naar het onder ééi\ noemer brengen van de vier natuurkrachten. Einstein heeft dat dertig jaar ver geefs geprobeerd, maar is er nooit in geslaagd om een „verenig de veldtheorie" op te bouwen. Deze vier natuurkrachten zijn de „zwakke kracht", de electro magnetische kracht, de zwaartekracht en de „sterke" atoom kracht. De twee geleerden, die de Nobelprijs voor de scheikunden sa men delen, hebben experimenten uitgevoerd die van grote prac- tische nut zijn. Zij hebben nieuwe manieren ontwikkeld voor het aaneenkoppelen van koolstofatomen, de basis van het aardse leven. Daartoe behoren ook de kunstmatige aanmaak van vita mines en het ontwikkelen van insecticiden, die geen invloed hebben op het milieu. (Van onze correspondent Mare de Ko- ninck) LUXEMBURG De Europese ministers voor economische zaken en financiën weigeren structureel meer geld uit te gaan geven voor de EEG. Tijdens de Eu ropese ministerraad gisteren in Luxem burg bleken de bewindslieden uit de ne gen EEG-landen het er over eens dat er voorlopig geen sprake kan zijn van de verhoging van de 1 pet BTW-bijdragen van de lidstaten aan de Gemeenschap. Met deze afspraak wordt de dreiging van acuut geldgebrek voor de EEG uiterst se rieus. De uitgaven van de gemeenschap stuiten, naar verwachting, al komend jaar op het plafond van de maximaal mogelijke inkomsten. Die inkomsten worden verkre gen uit heffingen aan de gemeenschappelij ke buitengrenzen op industriële en land bouwproducten plus een afdracht van de lidstaten tot ten hoogste 1 pet van hun BTW-opbrengst. Verhoging van de douaneheffingen is poli tiek onmogelijk en zou ook in strijd zijn met het handelsbevorderende uitgangspunt van de EEG. Resteert de 1 pet BTW-afdracht die verhoogd zou kunnen worden. Minister Van Aardenne zei gisteren na af loop van de ministerraad in Luxemburg dat ook hij in de bestaande situatie tegen een doorbeking van de 1 pet BTW-bijdrage is. Alleen als de EEG-landen een totaal nieuw gemeenschappelijk beleidsterrein zouden ontplooien, bij voorbeeld een gigantisch al ternatief energieproject, dan zou een struc turele verhoging van de inkomstenkant voor de hand liggen. Het Europees Parlement, dat juist op het ge bied van de EEG-begroting enige werkelij ke beslissingsmacht heeft, komt begin no vember in een speciale begrotingszitting te Straatsburg bijeen. j In het Europarlement zijn belangrijke stro mingen voor verhoging van de BTW-af dracht van de lidstaten aan de EEG, maar wantrouwige leden als Engeland en Frank rijk willen daarvan niet weten. Zij vrezen verlies van nationale zeggenschap als de EEG dank zij meer middelen van bestaan haar beleidsterreinen kan uitbreiden. Het zijn vooral de enorme landbouwuitga ven, met name de prijsgaranties voor de. boeren, die de bestedingen van de EEG op slokken. Dertig miljard van de totale begro ting van ruim veertig miljard gulden gaat naar deze vorm van productiesubsidie, die bovendien enorme voedseloverschotten tot gevolg heeft. Ander gemeenschapsbeleid, bijvoorbeeld op het gebied van de werkloosheidsbestrijding, steun aan zwakke regio's, energievoorzie ning en milieubescherming moet daarom op een laag pitje blijven. Binnen veertien dagen zal het Nederlands- Duitse „varkensvlees-geschil" een zaak worden waarover het Europese Hof van Justitie zich zal moeten uitspreken, tenzij de Duitsers volledig bakzeil halen. Tot gistera vond hebben de Duitsers namelijk de tijd gehad om te reageren op vragen van de Eu ropese Commirsie.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11