Cambodja hongert, maar nog steeds |lijft hulp op grote schaal uit h Massa-demonstratie tegen gebruik van kernenergie in Bonn ictaturen gebruiken olitiek geweld kinderen ens Israëlisch leger ontruimt nieuwe nederzettingen Venland Liever cocaïne dan port in Britse hoge kringen Schmidt houdt vast aan modernisering N A V O - kernwapens alië wil meer Venwicht in EG LEIDSE COURANT MAANDAG 15 OKTOBER 1979 PAGINA 7 LONDEN (UPI) De ge fortuneerde Britten die na het diner cocaïne verkie zen boven het glas port houden hun hart vast dat hun identiteit naar buiten uitlekt, nu de politie een drugssmokkelbende heeft opgerold. Vier leden van de smokkelbende van playboys werden vrijdag veroordeeld tot samen 19 jaar gevangenisstraf. Op het proces voor rechter Thomas Pigot in de stad Reading werden geen na men genoemd maar me vrouw Barbara Calvert, advocate van de Italiaanse playboy Riccardo Graneri, overhandigde aan het hof een lijst met namen van vooraanstaande personen die van de cocaïne zouden hebben gesnoept die van Peru naar Groot-Brittan- nië werd gesmokkeld voor sjieke snuiffeestjes in het al even sjieke West End. Verwacht werd dat de narcoticabrigade van Scot land Yard bij de personen op de lijst zou gaan aan kloppen. De Evening Standard in Londen berichtte dat op de lijst de namen voorko men van een verwant van koningin Elizabeth en van twee lieden van adel. „De lijst zou een „wie is wie" kunnen zijn en bevat de namen van een sociëtyfo- tograaf van de bovenste plank en een Griekse mil jonair", aldus de Evening Standard. „Wij hebben het hier over mensen die hun hand nog niet omdraaien voor ple ziertjes die hun 50.000 pond sterling kosten", zei mevrouw Calvert bij de overhandiging van de lijst. De 38-jarige Graneri ver klaarde: „Het gebruik van cocaïne in de hoogste Lon- dense kringen is tegen woordig heel gewoon. De vier beklaagden werden veroordeeld wegens mede plichtigheid aan het smok kelen van cocaïne ter waarde van 400.000 pond sterling naar Groot-Brit- tannië. De zaak kwam aan het licht toen de laatste van vijf zendingen in mei 1978 op Heathrow, de Lon- dense luchthaven, in han den viel van de douane. LAEM Terwijl de roorlog in Cambodja [Ie hevigheid voort- t begint een van de er- te catastrofes in de ne geschiedenis zich meer af te tekenen, ood door honger en teistert Cambodja, n de vruchtbaarste van Zuidoost-Azië. grootscheepse hulp noeilijk op gang te ko- ternationale Rode Kruis t kinderfonds van de igde Naties (UNICEF) ;n nog steeds op de toe ing van de regering in n Penh bureaus in die mogen vestigen. Twee geleden werd in Genè- egedeeld dat een toezeg was gedaan, maar dit iter door Phnom Penh jesproken. Vrijdag is een '"ruis-vertegenwoordi- klsprekingen in de Cam- ^nse hoofdstad gaan voe- oornaamste moeilijkheid if roorwaarde van de hulp- saties dat hulp ten goede comen aan alle kampen iet bijzonder aan de bur- 'olking. •erdreven bewind van t heeft donderdag de re- van Heng Samrin in i Penh en Vietnam er- eschuldigd de Cambod- bevolking uit te honge- loor de internationale te blokkeren. Vietnam jr zelfs van beschuldigd Iit te zijn het Cambod- volk te vernietigen. Norodom Sihanoek, die in het hoofd heeft ge- an de „Vrije Khmers", at de hulp alleen ten komt aan de militairen en dat de burgerbevolking nog even erg lijdt. Ondertussen is een Australisch schip met 4000 ton voedsel en medicamenten op weg naar Cambodja, maar wat precies zal gebeuren als het schip daar aankomt is nog niet duidelijk. Vanuit Singapore is een schip vertrokken naar de Cambod jaanse havenstad Kompong Son. In Bangkok worden po gingen ondernomen een lucht brug naar Phnom Penh in te stellen. Het ligt in de bedoe ling dat zaterdag de eerste twee vliegtuigen vertrekken. In Genève werd door een woordvoerder van het Rode Kruis bevestigd dat de hulpor ganisaties niet de algehele con trole hebben over de distribu tie. Burgeroorlog Het voornaamste probleem schuilt in het feit dat de zwaarstgetroffen gebieden juist die zijn, die min of meer onder controle van de Rode Khmer staan. De regering in Phnom Penh is bang dat veel meer hulp daar terecht zal ko men en dat deze hulp de bur geroorlog in voor haar ongun stige zin zal beïnvloeden. De situatie in Cambodja wordt steeds onoverzichterlijker. Thailandse militaire kringen verwachtten na het einde van het regenseizoen later deze maand een grootscheeps offen sief van de pro-Vietnamese re gering in Phnom Penh. Maar dit offensief is blijkbaar eerder begonnen. Thailandse functio narissen in het grensgebied van Ban Laem zeggen dat het mortiergeschut van de Vietna- mezen bijna iedere dag te ho ren is. Berichten uit het grens- Prinses Sonja van Noorwegen (r) is aan de Cambodjaanse grens in Thailand actief bij de hulpverle ning aan de tienduizenden vluchtelingen. Achter haar wordt een journalist getroost, die bij het zien van de ellende van de vluchtelingen onwel wordt. gebied melden zeer hevige ge vechten. De „Vrije Khmers" voegen daaraan toe dat het Vietnamese leger op tien kilo meter van de grens met Thai land Russische T-54 tanks heeft ingezet. Een ongewapende leider van een groep die in het vluchte lingenkamp Ban Laem voorra den kwam halen, bevestigde dat de Vietnamese strijdkrach ten slechts 10 a 20 kilometer van de grens verwijderd wa ren. Zijn naam was Thom, zijn leeftijd 23. Hij zei dat hij trouw was aan de verdreven premier Pol Pot, maar hij ontkende soldaat te zijn. Hij en zijn ka meraden noemen zich „men sen uit het volk" en zeggen met het hele volk van Kampu chea de Vietnamezen te willen bestrijden. Volgens hem zit er een groep van 100.000 Kampu- cheanen verspreid in de twin tig kilometer brede strook met de grens. Zijn groep was de grens overgekomen, omdat ze aan „alles" gebrek had. Er werd wel wat voedsel ver bouwd, maar de mensen aten wortels en planten om in le ven te blijven. Thom en zijn- groep willen in Kampuchea blijven, zelfs als dat hun dood zou betekenen. Ze hebben wat geweren, waarvan een deel ei gengemaakt, maar zitten zon der munitie. Toch voorspelt hij dat de Rode Khmer terug zal keren naar Phnom Penh en dat de Vietnamezen verdreven zullen worden. De Rode Khmer staat volgens hem sommige mensen toe de grens over te trekken, omdat er een voudigweg niet genoeg voedsel is en veel mensen sterven. Thom zegt dat het noodzake lijk is dat het Khmer-volk ge red wordt. Teruggestuurd Vietnam heeft een beslissende rol gespeeld in de omverwer ping van Pol Pot, die in 1975 na de burgeroorlog, met Viet namese steun aan het bewind was gekomen. Het Rode Khmer-bewind sloot Cambod ja af van de buitenwereld, maar na verloop van tijd werd het duidelijk dat de stedelijke bevolking op zeer grote schaal naar het platteland gestuurd werd om daar rijst aan te plan ten. Een onbekend aantal mensen de schattingen lo pen uiteen van honderddui zenden tot. volgens Vietnam, een paar miljoen is onder de regering Pol Pot omgeko men door executies en ontbe ringen. In het Thailandse grensgebied met Cambodja wordt duidelijk hoe ernstig de situatie is. Een paar maanden geleden stuurde de Thailandse regering vluch telingen, die volgens haar geen echte vluchtelingen waren, massaal terug de grens over. Nu strdmen duizenden vluch telingen weer het land binnen en vangt Thailand ze wel op. Maar de regering in Bangkok heeft al laten weten dat als de strijd minder wordt de vluch telingen weer teruggestuurd zullen worden. Moedermelk De kinderen zijn er het slechts aan toe. Ledematen van baby's zo dun als twijgjes, een ver schrompelde huid en zweren de hoofdjes lijken regelmaat. Moeders hebben vaak geen moedermelk meer. Vele kin deren hebben hun ouders ver loren. Een doodziek meisje van twaalf heeft alleen haar oudere zus om voor haar te zorgen. Beiden hebben nog een beetje over van het voed sel dat hen de afgelopen drie weken in leven heeft gehou den: een zakje tamarindebla deren. De geestelijke toestand van sommige kinderen is zo belabberd, dat kans bestaat dat ze er nooit meer helemaal bo venop zullen komen. Een Franse verpleegster zei dat de er vaak niet zeker van was of kinderen wel wilden blijven leven. BONN In de Westduitse hoofdstad Bonn hebben gis teren naar schatting 120.000 mensen gedemonstreerd te gen de ontwikkeling en het gebruik van kernenergie. Aan deze betoging, de groot ste die ooit in de Bondsrepu bliek is gehouden, namen grote delegaties uit vele Westeuropese landen deel, waaronder Nederland. De demonstratie was georgani seerd door het Westduitse verbond van actiecomité's, de zogenaamde „groene" partijen en verschillende linkse groeperingen. De voornamelijk jonge demon stranten waren met treinen, bussen, auto, fiets of tractor naar Bonn gekomen. Zij verza melden zich op een groot ter rein achter de universiteit, waar de slotmanifestatie werd gehouden. De grote politie macht die op de been was ge bracht, hoefde geen enkele keer in te grijpen. De demonstranten maakten met spandoeken, stickers, bor den en rugbeschilderingen duidelijk, dat zij een toekomst met atoomkracht niet zien zit ten. Verschillende sprekers eisten de totale stopzetting van het Westduitse kernenergie programma. Zij uitten scherpe kritiek op de Bondsregering en „atoomkanselier" Schmidt, die meer oren zou hebben voor de wensen van de kern- lobby, dan oog voor de veilig heid van de bevolking. Verder werd de overheid gevraagd een einde te maken aan de „criminalisering" van dé te genstanders van kernenergie. Rhodesische functionarissen naar Londen SANTIAGO (AFP) Chi- leense journalisten hebben gis teren opnieuw te kennen ge geven, te willen strijden voor vrijheid van meningsuiting. Zij deden dit in een resolutie die in Chili werd goedgekeurd na afloop van een congres van de journalistenbond. Het congres begon in een ge spannen sfeer, omdat de mi nister van binnenlandse zaken in een boodschap had gezegd, dat de te bespreken onderwer pen op „informatief niveau" dienden te blijven zulks om het aannemen van resoluties te voorkomen. Bussen en trams rijden niet in Antwerpen (Van onze correspondent) ANTWERPEN Bussen en trams in Antwerpen hebben vandaag opnieuw niet gere den. De bestuurders blijven zich verzetten tegen een nieu we dienstregeling, die van daag had moeten ingaan. Het openbaar vervoer in Ant werpen lag afgelopen vrijdag en zaterdag ook al stil. Giste ren gingen chauffeurs en con ducteurs van de Maatschappij Intercommunaal Vervoer Ant werpen (MIVA) echter weer aan de slag als „blijk van goe de wil" tegenover de directie. Hernieuwd overleg liep gister avond echter stuk, zodat het actiecomité dat geen steun heeft van de officiële vakbond voor vandaag opnieuw een al gehele staking aankondigde. (DPA-AP) Dat en niet gespaard wor- 'oor onderdrukkende egelen van de kant van Tiden, blijkt uit een pu ft ie van Amnesty Inter- al in Londen. De orga- die zich inzet voor de nrechten bracht een rt uit, waarin de indivi- lotgevallen verzameld an 35 kinderen die het offer werden van ver- g om politieke, etnische sdienstige redenen. een van de wreedste ten die wij ooit gepubli- hebben", stond in een ting bij het verslag dat andere gewaagt van de moord op 50 a 100 schoolkin deren door onderdanen van Bokassa toen deze nog keizer was van Centraal-Afrika, en het ter dood brengen van naar schatting vijfduizend jonge mensen in Ethiopië, toen daar tussen december 1977 en fe bruari 1978 de „rode terreur" woedde. Een vrouw uit Chili vertelt in het rapport hoe haar dochter tje van drie in haar aanwezig heid gemarteld werd. „De be wakers kleedden het kind uit en sloegen haar met een leren zweep. Ze zetten haar in een vat met ijskoud water, tot ze bijna verdronk. Ze dreigden haar te misbruiken en sloegen haar weer'. Dit gebeurde vier dagen achtereen vier keer per dag", aldus de Chileense in het rapport van Amnesty Interna tional. Landen waaruit de in dividuele gevallen van jeugdi ge slachtoffers van politieke onderdrukking worden ge meld zijn voorts Haïti, Indone sië, Oost-Duitsland, de Sovjet- Unie, Singapore, Zuid-Afrika, Argentinië, het reeds genoem de Chili en Paraguay. „Wij kunnen geen vergelijking maken tussen de landen die zich hieraan schuldig maken", aldus woordvoerder Richard Reoch van Amnesty. „Wij we ten maar van een handjevol zaken af, en hoe erg het alle maal precies is zullen wij wel nooit weten". Meerderheid in Zweden voor kernenergie STOCKHOLM (DPA) De meerderheid van de Zweden is voor kernenergie. Dit blijkt uit een opiniepeiling die on langs is gehouden. Gisteren publiceerde het dagblad „Da- gens Nyheter" de uitslag van de opiniepeiling. Van de ondervraagden sprak 41 pet zich er voor uit in Zwe den twaalf kerncentrales te bouwen. Acht procent wilde er nog meer dan twaalf; 21 pro cent was er voor om het ge bruik van de bestaande kern centrales binnen tien jaar te staken; 16 procent wilde dat het gebruik van kernenergie onmiddellijk wordt gestaakt en 14 procent had geen me ning. onze correspon dent VAN VREE) De West- regering is nening, dat de in december besluiten tot rnisering van rnwapens voor hi ellange afstand -^gelijkertijd de t-Unie een con- J onderhande- '-panbod moet over deze ra- i. Dit heeft kanselier Hel- Schmidt giste- een radio-in- gezegd, bij hij nadruk- onderstreepte het voltallige et, in aanwe- id van de frac- orzitters van *D en FDP, tot mening is geko- Bondsrepubliek doen geruchten de ronde, dat er binnen de regeringscoalitie onenigheid zou be staan over de manier waarop het ontwape ningsaanbod van de Russische leider Brez- jnjev moet worden beantwoord. Schmidt heeft uit de rede van de Russische staats- en partijleider als belangrijkste in druk overgehouden, dat het Brezjnjev er alles aan gelegen is zijn levenswerk, de ontspanningspolitiek. niet ter discussie te stellen. De onverhul de intimidatie-pogin gen in de rede heeft Schmidt echter als „niet zeer gelukkig" ervaren. De bondskanselier wees er nadrukkelijk op, dat Brezjnjev tot twee maal toe het woord „uitvoeren" heeft gebruikt, toen hij het over de NAVO-plannen had. Dat betekent volgens Schmidt, dat Brezjn jev de tijd die ligt tus sen het besluit om tot modernisering van de atoomraketten over te gaan en de uitvoering ervan (in 1983 of 1984) voor onderhan delingen wil gebrui- De bondskanselier herhaalde nog eens, dat de Bondsrepu bliek alleen bereid is om nieuwe atoomra ketten op haar grond gebied toe te laten, als ook andere landen (waaronder Neder land) tot een zelfde stap bereid zijn. BEZOEK VAN AGT: IE Tijdens een infor- gesprek van ruime drie hebben de minister-pre ien Cossiga van Italië an Agt van Nederland roblematiek binnen de esproken met het oog e EG-topconferentie die november in Dublin 't gehouden. Daarnaast fcn beide regeringslei ders ook gesproken over de houding die beide landen aannemen ten aanzien van de opstelling van Ameri kaanse Pershing-raketten op hun grondgebied, mede in het kader van Brezjnjevs be reidheid tot vermindering van het militaire potentieel in de landen van het War- schaupakt. Hoewel noch de Italiaanse, r.och de Nederlandse premier na afloop erg mededeelzaam waren over het besprokene, viel uit de mededelingen van Cossiga op te maken dat de Italiaanse opvattingen over de verdeling van kosten en baten van de EG een belangrijk punt van bespreking hebben uitge maakt. Italië vindt het noodzakelijk dat er meer evenwicht komt tussen de verschillende regio's van de Europese gemeenschap en dat de hoger ontwikkelde en rijkere delen van Europa meer geld moeten spenderen aan de achtergebleven gebie den. Van Nederlandse zijde werd begrip voor dit stand punt getoond. Omdat ook in Engeland een dergelijke wens leeft, brengt de Italiaanse mi nister Malfatti binnenkort een bezoek aan Londen. MEER DAN 100.000 BETOGERS OP DE BEEN LONDEN De opperbevel hebber van het Rhodesische leger, luitenant-generaal Peter Walls, het hoofd van de politie Peter Allen en de Rhodesische minister van binnenlandse za ken Den nis Connolly zijn gis teren onverwacht in Londen gearriveerd. Volgens diploma tieke kringen wijst hun komst op pogingen van Engeland om de impasse in de besprekingen over de toekomst van Rhode- sië te doorbreken. Strijd voor vrije meningsuiting in Chili JERICHO CAP/AFP) Het Israëli sche leger heeft vanmorgen een snelle actie ondernomen om de 31 geïmprovi seerde nederzettingen, die de afgelopen nacht door ongeveer 2000 joodse kolo nisten op de bezette Jordaanoever wa ren gebouwd, te ontruimen. Volgens de Israëlische radio zijn er reeds tien ne derzettingen ontruimd. Een woordvoer der van de kolonistenorganisatie zei, dat de kampen door de leden zelf vreedzaam ontruimd zullen worden. Ongeveer 2000 Israëliërs verlieten van nacht de al bestaande nederzettingen om „steunpunten" te bouwen in bijna alle uit hoeken van de bezette Jordaanoever, die volgend jaar Palestijns gebied zou moeten worden. Het doel van de actie was oni kracht bij te zetten aan de eisen aan de re gering om hun vestigingsgebied uit te breiden van ongeveer 2000 hectaren tot tenminste 20.000 hectaren. De actie is gevolgd op het besluit van het Israëlische kabinet om aan vijf bestaande nederzettingen ongeveer 500 hectaren ex tra toe te kennen en ten zuiden van Jeru- z?'°m een nieuwe stad te bouwen, even wel op voorwaarde dat geen Arabisch be zit onteigend wordt. De kwestie van de nederzettingen en het onteigenen van Arabische grond hadden al aanleidingen gegeven tot spanningen binnen de Israëli sche regering. De ministers Dajan en Weizman hadden reeds te kennen gege ven te zullen aftreden als nog meer Ara bisch eigendom onteigend zou worden. Jose Maria Sanchez Casas, de gearresteerde leider van de links-extreme Spaanse groe pering GRAPO. Leider GRAPO aangehouden VALENCIA. (UPI) De Spaanse politie heeft zaterdag Jose Maria Sanchez Casas, lei der van de stadsguerrillabewe- ging GRAPO (anti-fascistische verzetsbeweging) aangehou den zo hebben politiekringen in Valencia bekendgemaakt. De 37-jarige Sanchez Casas werd opgepakt samen met 19 leden van zijn beweging. GRAPO is een onduidelijk, ver naar links overhellende organisatie die voor het eerst van zich liet horen twee maanden voor het overlijden van generaal Franco op 20 no vember 1975. Zij heeft dit jaar 28 moorden gepleegd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7