„Oppassen voor al te veel optimisme" llederlands elftal kan zich geen misstap veroorloven NA OOSTDUITSE ZEGE OP ZWITSERLAND [pORTTRIBUNE BONDSCOACH JAN ZWARTKRUIS OVER LOTING NEDERLANDS ELFTAL ■m UEFA sluit twee stadions waar voor werpen zijn geworpen LEIDSE COURANT MAANDAG 15 OKTOBER 1979' PAGINA 15 Ruud Krol schijnt bondscoach Jan Zwartkruis de weg te wijzen naar de eindronde van het WK in Spanje. ZEIST De Nederlandse voet balwereld is allerminst gelukkig met de loting voor de voorron den van het wereldkampioen schap die in Zürich uit de bus kwam. Vrijwel zonder uitzonde ring reageerden zowel de spe lers als de technische staf erg behoudend op de groepsinde ling met Frankrijk, België, Ier land en Cyprus. Bondscoach Jan Zwartkruis: „Zo op het eerste gezicht ziet het er allemaal niet slecht uit. Zeker niet wanneer je naar de andere groepen kijkt. Alleen West-Duitsland heeft het op papier vrij simpel. Toch wil ik nu reeds waarschuwen voor al te veel optimisme. Want wie onze tegenstan ders wat nadrukkelijker onder de loep neemt, moet al snel kunnen constateren, dat we toch op problemen gaan stuiten". Jan Zwartkruis zit vooral lelijk in de maag met België. „Normaal gesproken zijn Frankrijk en Nederland de sterkste landen. Ik wil echter spe ciaal waarschuwen voor België. Vrijwel steeds komen we dat land op onze weg tegen. Het is nu al de derde achtereenvolgende keer. Tot nu toe is het steeds goed gegaan, maar overtui gend was het veelal niet. Los nog van het gege ven dat het min of meer een derby is, ben ik er gewoon bang voor dat het erg moeilijk wordt om de balans tegen België opnieuw naar onze kant te doen overslaan. Daarom had ik België er ditmaal liever niet bij gehad. Het is al te vaak goed gegaan in die onderlinge confrontaties". Van Frankrijk heeft Jan Zwartkruis uiteraard een hoge hoed op. „Frankrijk behoort tot de Europese top", oppert de bondscoach van Oranje. „In Argentinië speelden de Fransen bij het laatste wereldkampioenschap misschien zelfs wel het beste voetbal van het hele toer nooi. Frankrijk is tenminste even sterk als wij". Van de twee andere landen, Ierland en Cy prus, ligt Zwartkruis allerminst wakker. „Na tuurlijk blijft het oppassen geblazen met deze tegenstanders, maar een land als Nederland mag aan Ierland en Cyprus geen enkel punt verspelen. Nee, ook niet aan Ierland. Akkoord, Ierland zal in deze groep best eens voor een verrassing kunnen zorgen, maar wij moeten er gewoon voor waken dat zoiets uitgerekend te gen ons gebeurt". Merkwaardig genoeg duikt de naam van Ierland bij de bespiegelingen van de spelers van Oranje wel regelmatig op. Hugo Hovenkamp: „Frankrijk is natuurlijk de moeilijkste tegenstander. Ook België blijft altijd lastig. Ik verwacht zelfs veel problemen met Ierland. Dat land mag beslist niet onderschat worden. Je hebt hier tenslotte te maken met Britse profs en die zijn altijd moeilijk te bestrijden. Denk maar eens aan die twee wedstrijden tegen Noord-lerland twee jaar geleden. Ook toen hadden wij het erg zwaar. Zelfs voor Cyprus moeten we oppassen. Ten slotte kwam West-Duitsland daar laatst ook niet verder dan 0—0. Je zult altijd op moeten pas sen voor die landen, want een verrassing is zo geboren". Dat meent ook Willy van de Kerkhof. „Het ziet er misschien wel té mooi uit", aldus de PSV'er. „Het verleden leert echter dat het Nederlands elftal het vooral tegen op papier zwakkere lan den moeilijk heeft. Denk maar eens aan de eer ste ronde in Argentinië. Dat is bij deze indeling ook het gevaar: overschatting van de eigen mo gelijkheden. Tegen landen als Ierland en Cyprus kan dat fataal zijn. Vergeet ook België niet. Ik weet wel dat we de laatste jaren steeds van Bel gië hebben gewonnen, maar daar waren toch diverse wedstrijden bij waarin we ook gelijk hadden kunnen spelen of zelfs hadden kunnen verliezen". Aanvoerder Ruud Krol zingt ook braaf mee in het koor van spelers, die nu al willen waar schuwen voor de komende tegenstanders van het Nederlands elftal. „Dit is een tegenvaller. Frankrijk en België zijn moeilijke tegenstan ders. Vooral België is altijd een lastige ploeg voor ons. Ik denk dat we net zoals nu in de voorronde van het Europees landenkampioen- schap zeer attent moeten zijn op het maken van doelpunten. Die kunnen aan het eind van de rit wel eens beslissend zijn, want het is al lerminst uitgesloten dat Frankrijk, België en wij op een gelijk aantal punten uit gaan ko men. Tenzij natuurlijk Ierland of Cyprus een beslissende rol gaan spelen, maar dat zit er toch eigenlijk niet in". De enige speler, die nu al gematigd optimistisch aan Spanje denkt, is Feyenoorder Wim Jansen: „Frankrijk is natuurlijk ijzersterk en ook België is een vervelende tegenstander, maar alles bij elkaar mogen we toch nipt ontevreden zijn. Er zal voor geknokt moeten worden, maar wanneer ik zo die andere groepen bekijk, dan mogen we niet ontevreden zijn. We wisten tenslotte van te voren dat we niet met IJsland, Luxemburg, De nemarken en Cyprus ingedeeld zouden wor den". ROB HARTOG JËH George Buschner rekent op een goede wedstrijd van zijn eigen elftal tegen Nederland. OOST-BERLIJN - Na de zege van 5-2 van Oost-Duitsland op Zwitserland kan het Nederlands voetbal elftal zich geen mis stap meer veroorlo ven in de strijd om plaatsing voor de eindronde van het Europees kampioen schap volgend jaar juni in Italië. Zowel woensdag in het Olympisch stadion tegen Polen als vol gende maand in Leipzig tegen Oost Duitsland mag Oran je - niet verliezen. Tweemaal een gelijk spel is voldoende, maar verlies tegen Polen of Oost-Duits land betekent onher roepelijk dat Neder land niet naar de eindronde mag. IJsland en Zwitserland hebben Oranje dus niet kunnen helpen. Nadat IJsland vorige week woensdag al met een neder laag (2-0) uit Polen terugkeer de, kon ook Zwitserland Oran je niet een eindje in de goede richting duwen. In Cost-Berlijn kreeg Zwitserland geen enkele kans tegen Oost Duitsland. Onder het oog van de door Jan Zwartkruis gestuurde as- sistent-bondscoach Rob Baan lieten de Oostduitsers er geen gras over groeien. Zwitserland werd met 5-2 verslagen. Jan Zwartkruis: „Verbazen doet me dat niet. Het zou mooi meegenomen zijn indien IJs land of Zwitserland voor een verrassing had kunnen zorgen, maar ik wist zelf ook wel dat een dergelijke surprise er nau welijks inzat. We zullen het he lemaal zelf moeten doen. We weten nu precies wat ons te doen staat. We mogen simpel weg die laatste twee wedstrij den niet meer verliezen. Een moeilijk karwei, maar niet on overkomelijk. De kracht van het Nederlandse elftal is dat de ploeg zich meestal optimaal presenteert als de belangen groot zijn. Ook nu reken ik daar weer op. We zullen de ko mende twee interlands ons ware, onverzettelijke gezicht moeten laten zien". Verrassend is het inderdaad niet dat eerst IJsland en later Zwitserland Nederland geen dienst konden bewijzen. In fei te is het al netjes dat beide landen de schade dermate be perkt hielden dat het Neder lands doelsaldo (plus 13) toch altijd een stuk beter is dan dat van Polen (plus 9) en dat van Oost Duitsland (plus 8), waar door tweemaal een gèlijk spel in de slot-interland inderdaad ruimschoots voldoende is om als winnaar van groep 4 te mo gen uitkomen in Italië. Overbruggen Oost Duitsland heeft in Oost Berlijn wel degelijk gepro beerd om via een monsterze ge op Zwitserland de doel- puntenkloof met Nederland te overbruggen. De volgelingen van de grijzende Oostduitse bondscoach George Büsch- ner kwamen al binnen tien minuten op 2-0. Eerst Weber Martin Hoffmann (niet zichtbaar) brengt de stand op 2-0 voor de Oostduitsers. Doelman Burgener is machteloos op zijn inzet. en daarna Hoffman zorgden voor die goals. Oost Duitsland speelde welis waar goed, maar moest zoveel risico nemen bij die pogingen om te scoren, dat ook Zwitser land mogelijkheden op succes kreeg. Nog voor de rust onder streepte Umberto Barberis dat. Weliswaar nam Oost- Duitsland nog voor het rustsig- naal van de Franse arbiter Ro bert Wurtz opnieuw ruim af stand via een fortuinlijk doel punt van Schnuphase, maar in teressant was het toen al ei genlijk niet meer, omdat al min of meer vaststond dat Oost Duitsland er toch niet meer in zou slagen Zwitserland met meer dan 8 doelpunten-ver- schil te kloppen. Oost Duitsland-Zwitserland werd daardoor na de rust een verplicht nummer. Het pleit voor beide ploegen dat het restant van de wedstrijd uitge- speel4 werd met goed, offen sief voetbal. Nadat Pfister de achterstand verkleind had tot 2-3 sloeg Oost Duitsland in de slotfase via twee goals van spits Martin Höffman definitief toe, 5-2. George Büschner, de Oostduit se coach, die zijn ploeg voor de honderdste achtereenvol gende maal vanuit de dug out begeleidde: „Zwitserland is te sterk om dat land met acht of negen doelpunten verschil te kloppen. Eigenlijk is er na dit duel niets veranderd. Wij kun nen alleen maar in Italië komen indien we straks Nederland verslaan". Opvallend in Oost-Berlijn was overigens opnieuw dat het Oostduitse elftal lang niet zo monotoon meer speelt als in het re cente verleden. Net zoals twee weken geleden in het Poolse Katowice onder streepte de ploeg van Ge orge Büschner dat Oost- Duitsland modern voetbal kan spelen, met een sterk wisselende inslag. ZURICH De strafcom- missie van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft forse straffen uit gedeeld naar aanleiding van ongeregeldheden tijdens de wedstrijden in de eerste ronde van de Europese bekertoernoo ien en enkele duels voor de kwalificatieronde van het toernooi om het Eu ropees kampioenschap voor landenteams. On der voorzitterschap van de Italiaan dr. Alberto Barte besloot de com missie twee stadions te sluiten voor internatio nale wedstrijden en twee clubs voor een be paalde duur uit te slui ten van Europees beker voetbal. De twee clubs, die het meeste geld op tafel moeten leggen zijn AC Torino (Italië) en VFB Stuttgart (West-Duits land), tegenstanders in het toernooi om de UEFA-beker. Torino moet ongeveer 95.000 gulden betalen wegens onspor tief gedrag van de spe lers en incidenten in het stadion te Turijn, VFB Stuttgart komt er af met 40.000 gulden wegens wangedrag van de spe lers in de thuiswedstrijd. Vlaznia Skhoder uit Alba nië mag twee seizoenen in geen van de drie Euro pese bekertoernooien uit komen wegens de weige ring in de eerste ronde van de strijd om de Euro pa cup II tegen Dinamo Moskou te spelen. Voorts mag AEK Athene in geval van plaatsing voor één van de bekertoernooien één seizoen niet mee doen. Na de wedstrijd AEK AtheneArges Pi- testi (Roe) gooiden Griek se supporters de ramen van de kleedkamer van de scheidsrechter en van de tegenstander in. De strafcommissie van de UEFA legde zowel Panio- nios Athene als FC Twen te (tegenstanders in het toernooi om de beker voor bekerwinnaars) een geldboete op. FC Twente moet ongeveer 2000 gul den betalen wegens het afsteken van vuurwerk door supporters in de thuiswedstrijd. Op dezelf de avond gooide een Griekse voetbalfan een gevulde fles op het veld, waarvoor Panionios een bedrag van ongeveer 750 gulden moet neertellen. De eerste tegenstander van PSV, Real Sporting Gijon, kreeg een boete van ongeveer 1500 gul den wegens het afsteken van vuurwerk tijdens de wedstrijd Gljon-PSV.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15