Veen mogelijkheden om onrust weg te nemen Viaducten besmeurd Bestemmingsplan Wassenaar centrum grotendeels goedgekeurd V1 Eerste steen voor Voorhouts Sociaal Educatief Centrum gemeente alphen aan den rijn BEZOEK BURGEMEESTER AANZWAMMERDAM 10 LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 OKTOBER 1979 PAGINA 7 Een taart voor Northa- voorzitter NOORD WIJKERHO VT Handbalvereniging Northa houdt dit week einde een fancy-fair in de Penningshal aan de Noordwijkerhoutse Zee straat. Motrgenmiddag om 13.00 uur wordt het evenement geopend door Prins Carnaval. Dat ge beurt op een zeer onge wone manier. De ope ningshandeling bestaat uit het gooien van een taart in het gezicht van Northa-voorzitter Frits Kok. Dit meldt althans het programma. Op beide dagen wordt er in wedstrijden taartgooien en parapluhangen een winnaar uitgeroepen. Ook is er een rad van avontuur met als hoofdprijzen een fiets en een half varken. De fancy-fair wordt ge completeerd met allerlei stands en een rommel markt. Zondagavond vindt om half negen de trekking plaats van een loterij. De opbrengst van de fancy- fair is bestemd voor aan schaf van materialen voor de handbalvereniging. LEIDERDORP De viaduc ten op de Ericalaan en de Hoofdstraat in Leiderdorp zijn vannacht met verf beklad. Het verwijderen van de leuzen met een amoureuze strekking (volgens de politie gaat het om een fraai dichtwerk) kost de gemeente zeker 1500 gulden. Nederlandstalig weekeinde in 't Mallegat KATWIJK Jongerencen trum 't Mallegat organiseert dit weekeinde een Neder landstalig programma. Op drie achtereenvolgende da gen worden groepen gepre senteerd die het obligate En gels definitief hebben ver ruild voor de moedertaal. Volgens de drie groepen is de Nederlandse taal een goed me dium om hun gevoelens te verwoorden. In 't Mallegat hebben dit lustrumjaar nog maar weinig Nederlandstalige groepen opgetreden. Dit wil het jongerencentrum vana vond graag goedmaken mét onder meer een optreden van de viermans humoristische rockgroep „Toontje Lager". Voor zaterdagavond is de blu- esgroep 'Noodweer' uitgeno digd. De „Jan van de Grond"- groep besluit zondagavond het Nederlandstalige weekeinde. Alle concerten beginnen 's a- vonds om negen uur. Mislukte inhaal manoeuvre Veurseweg VOORSCHOTEN Een 26- jarige Leidenaar is gistera vond gewond geraakt bij een aanrijding met een vrachtauto. Het ongeval ge beurde rond tien uur op de Veurseweg ter hoogte van de wegversmalling. De Leidenaar reed met zijn auto in de richting Leidschen- dam. Iets voor de wegversmal ling trachtte een vrachtwagen hem in te halen. Bij de ver smalling liet geen van de twee automobilisten de ander voor gaan, waardoor de vrachtwa gen de personenauto aan de zijkant raakte. Deze balandde op de andere weghelft waar een tegenligger reed. Er ont stond een frontale botsing. De weggedrongen bestuurder werd uit zijn auto geslingerd en raakte gewond. De auto bleek onherstelbaar bescha digd. BENAAR Gedepu- i»e Staten van Zuid-Hol- K hebben het bestem- jgpplan „Centrum" gro- Sels goedgekeurd. Het ^wordt nu opnieuw ter /p gelegd waarop zowel "Tneenteraad als belang- t; nden in beroep kunnen ar!bij de Kroon. Voor de >epnte lijken hier echter bof redenen voor te be- ezwaren van de heren Jden Barselaar werden Gedeputeerde Staten on verklaard. Hun be- i tuinbenodigdheden zou aanleg van een par- ^rrein moeten verdwij- Naar de mening van het jiciaal bestuur doet het afbreuk aan de waar- het „beschermd dorp- i" wil beschermen. Ook HSCHOTEN De afde- jeiden van het Instituut Natuurbeschermingsedu- het I.V.N., organiseert g 14 oktober een wande- n de bossen van Duiven- e. De wandeling duurt 'eer anderhalf uur en j plaats onder leiding van prgidsen. De start vindt bij de ingang van Dui- borde aan de Laan van pnvoorde. De wandeling om 14.00 uur. IENHEJM Het accor- Jrkest D.S.V.P. geeft za- 5 g 24 oktober een concert ees Ineke'. Na de pauze I lèteren de Egelander ka- J De Arebeie-plukkers' uit ^tfarendsveen en de goo- ar 'Amarco' uit Noord iet programma. SENHEIM Het be- van de 'Stichting Gold- Fconcerten' heeft als eer- Incert voor het wintersei- jeen optreden van 'Capel- "nsterdam' op het pro- 5ma staan. Het optreden de groep, op 26 oktober, plaats in de Hervormde fekerk te Sassenheim. In Kerk vinden ook de ande- acerten (met uitzondering jhet kerstconcert) van de ting plaats. Lngst voor zuigkracht Winkelhof bang tussen wal en schip te vallen ERDORP Wat ft er van het winkelcen- Santhorst terecht leer het toekomstige ;elcentrum in Winkel- laar is, en wat zijn de n om de dans zo goed lijk te ontspringen? zijn vragen waar de tekeliers in Santhorst voor gesteld zien en 21,^-op men vooralsnog het •oord schuldig moet ren. De eerste voorteke- izijn er al. Twee winke- hebben er de brui aan en en hun zaken van ind gedaan. De onrust it grotere vormen aan imen naarmate de bouw Winkelhof vordert. ;r een jaar is het zo zegt een winkelier ge- ia&, die met het oog op zijn belangen liever ano niem wil blijven. De onrust is wel begrijpelijk omdat Santhorst, dat volgende maand precies tien jaar be staat, het meest door Win kelhof wordt bedreigd, ge zien de zeer korte afstand van 500 meter tussen de bei de winkelcentra. Het is dui delijk dat hier de grootste klappen zullen gaan vallen. Het rapport „Leiderdorp win kels in de toekomst" laat daar geen enkele twijfel over be staan. Dit op basis van de uit komsten van het distributie- planologische onderzoek in Rijnland en in opdracht van het Centraal Instituut Mid den- en Kleinbedrijf (CIMK) samengestelde rapport komt tot de desastreuze conclusie dat Santhorst na de opening van Winkelhof 50% van de omzet in moet leveren. Het rapport heeft zich ook uitgelaten over de wijze waar op Santhorst aan de gevolgen van Winkelhof het hoofd zou kunnen bieden. „Voorkomen moet worden dat gaten gaan ontstaan in het bestaande winkelpanden) daar dit een negatieve invloed zal hebben op de attractiviteit van het centrum. Inkorting van één poot (Van Diepeningenlaan, dan wel Laan van Ouderzorg) hetzij minder inkorting van de twee poten aan de uitein den zal de compactheid van het centrum het minst versto ren", zo staat in het rapport te lezen. Van de gemeente wordt een actief verplaatsingsbleid verwacht voor de winkeliers naar het toekomstige Winkel hof. Men vraagt zich intussen af of het gemeentebestuur zich hier voldoende v^n bewust is. In de hele discussie rond de ge volgen van Winkelhof heefi het Oude Dorp overdreven veel aandacht gekregen. „W" dreigen tussen wal en schip geraken", is een veel gehoo de opmerking onder de San thorst-winkeliers. Men heefi zich er ook over verbaasd dat de uitnodigingen van de com missie die de kandidaten voo Winkelhof selecteert pas en kele dagen in de bus is, te wijl er al gesprekken m winkeliers uit het noodwin keicentrum in het Binnenhof en zelfs met winkeliers ui Winkelcentrum Santhorst ziet de toekomst duister in. Leiden hebben plaats gehad. „Wat wil men met de winke liers van het Santhorst" zo vraagt men zich bezorgd af. DIGROS Het reductiebeleid zoals het CIMK zich dat voorstelt komt in een heel ander daglicht te staan tegen de achtergrond van de pogingen van prijsag- gressieve bedrijven Digros en Hoogvliet in het Santhorst binnen te dringen Voor deze bedrijven die, zoals bekend, uitbreiding van hun emplooi zoeken, is Santhorst een aan trekkelijke vestigingsplaats. De activiteiten van deze be drijven, die naar verluidt reeds winkeliers voor de overneming van hun bedrij ven zouden hebben benaderd, worden met gemengde gevoe lens gevolgd. Enerzijds is men er van overtuigd dat met de komst van Digros een behoor lijk tegenwicht tegen de zuig kracht van Winkelhof ont staat. Anderzijds vrezen de winkeliers die hun hoop op een plaats in Winkelhof heb ben gevestigd, dat dit ten kos te van hun omzet in Winkel hof zal gaan, temeer daar het CIMK-rapport al de nodige aanloopproblemen voor het toekomstige winkelcentrum heeft voorspeld. Hoe dan ook de onzekerheid is er niet min der op geworden. EIDERDORPSE WETHOUDER BEZEMER: 8jDERDORP „De win- Jers uit Santhorst krij- geen voorkeursbehande- 5r'k voor een plaats in Win- jhof boven de rest van de winkeliers, ij It de middenstand is des- dl|s overeenstemming over omvang van Winkelhof iKjeikt, waarop de bezwaar- ig rif ten werden ingetrok- L Op basis hiervan heb- l alle Leiderdorpse win- I ,ers in principe een voor- |Cjrsrecht voor Winkelhof pregen". Dit zegt wethou- Jaap Bezemer (PvdA) Economische Aangele- heden wanneer hij •dt geconfronteerd met onrust onder de winke ls in Santhorst. geeft overigens ruiterlijk dat het gemeentebestuur over voldoende instru- io nten beschikt om de ont- ckeling in juiste banen te r (len. „De winkels in San- h rst zijn huurpanden waar de gemeente niets over te zeg gen heeft. Volgens het be stemmingsplan zijn winkels toegestaan. Dat weten v.d. Broek (Digros. red.) en Hoog vliet ook. Het zal niet meeval len ze tegen te houden. Als er mogelijkheden zouden zijn, dan zou ik het proberen", zo stelt wethouder Bezemer, die vindt dat met de komst van Digros de verhoudingen in Leiderdorp enorm zouden worden verstoord. Hij legt verder uit, dat het enige in strument waarover de ge meente beschikt, dat van het bestemmingsplan, niet ver fijnd genoeg is. „Het is onmo gelijk alle bestemmingsplan nen tijdig aan nieuwe ontwik kelingen aan te passen. In de commissie Economische Aan gelegenheden is wel een6 de suggestie gedaan een vesti- gingsverordemng in het leven te rpepen, waarmee de ge meente'een wapen in de hand zou hebben ongewenste vesti gingen te verhinderen, maar Wethouder Bezemer bij een maquette van winkelcentrum „Winkelhof", dat 24 ok tober het hoogste punt bereikt. Onmacht Het verwijt dat het gemeente bestuur zich te weinig aan het lot van de bedreigde winke liers gelegen laat liggen, legt hij naast zich neer. „Er be staat bij ons wel degelijk zorg over de ontwikkeling. Zo heb ben wij contact opgenomen met makelaar Hopman die namens het ABP de winkels in Santhorst verhuurt. Men bleek van het CIMK-rapport nog nooit gehoord te hebben. We zouden het liefste zien, dat te zijner tijd de gaten wor den opgevuld met niet-detail- handelsvestigingen. Daar heeft niemand pijn aan. We hebben echter nog steeds geen antwoord gekregen. De ge meente wil wel, maar als de verhuurder niet mee wil wer ken kunnen we weinig begin nen", zo legt hij zijn onmacht nog eens uit. Bezemer maakt er overigens geen geheim van, dat het on dernemersbelang niet het eer ste uitgangapunt is voor het gemeentelijke beleid. Hij steekt zijn socialistische maat schappijvisie niet onder stoe len of banken. „De midden standers zijn vrije onderne mers die bewust risico dragen. Als het consumentenbelang in het gedrang zou komen dan verdient dit een veel hogere prioriteit. Een aspect als werkgelegenheid speelt uiter aard ook een belangrijke rol", zegt hij. Dat in de discussie rond de gevolgen van Winkelhof het Oude Dorp te veel aandacht zou hebben gekregen vindt hij een overdreven stelling. „De begeleidingscommissie Oude Dorp is vooral in het le ven geroepen vanwege de leefbaarheidsaspecten van het Oude Dorp na het leegkomen van het oude raadhuis. Het winkelgebeuren vormde daar een onderdeel van", aldus wethouder Bezemer. het beroep dat het college van kerkvoogden van de Her vormde Gemeente tegen het bestemmingsplan aantekende is ongegrond verklaard. Het college had een sloopvergun ning aangevraagd voor het pand Schoolstraat 2. Een volle dige en historisch verantwoor de restauratie van dat pand is voor de hervormde gemeente financieel niet haalbaar. In middels is er overleg gaande tussen de kerkvoogdij, de ge meente en monumentenzorg over de restauratie. Gedepu teerde Staten zijn het met de gemeenteraad eens dat de ma nege in de Berkheistraat uit overwegingen van planologi sche aard niet gehandhaafd kan blijven. Bovendien moet het belang van woonbebou wing ter plaatse prevaleren boven de belangen van de ma nege. Ook waren Gedeputeer de Staten het niet eens met de bezwaren van de bewoners van het Tuinpad tegen het be stemmingsplan. Hierbij werd opgemerkt dat het niet de be doeling is meer verkeer door het Tuinpad te leiden. Het ADVERTENTIE VOORHOUT Gistermiddag om drie uur metselde burgemeester M. Th. van de Wouw de eerste steen voor het Sociaal Eductief Centrum aan de Jacoba van Beierenweg. In dit centrum zullen de Volks Universiteit Voorhout (VUV) en de jongeren Sociëteit „Kontakt" zich volgend jaar februari kun nen installeren. De V.U.V. is tot nu toe nog gehuisvest in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool aan de Leid- sevaart, terwijl „Kontakt" op het ogenblik door de brand in het Jeugdcentrum aan.de Boek horstlaan volkomen dakloos is. Bij speciale ge legenheden hebben ook zij ruimte gekregen bij de broeders van de congregatie „Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten". Ook voor de VUV gaat de tijd dringen. Wan neer zo rond de jaarwisseling het in aanbouw zijnde „Broedershuis Nieuw Schoonoord" zal zijn voltooid zal het zeker niet lang meer duren voor de oude B.N.S. wordt gesloopt waardoor ook zij op straat zouden staan. Burgemeester Van de Wouw noemde het een lang gekoesterde wens die in vervuiling gaat. Hij memoreerde de dikke enveloppe die hij ontving toen hij nog maar net-een dag wist dat hij benoemd was als burgemeester van Voor hout. Dat was in april drie jaar geleden. In die enveloppe vond hij uitgebreide informatie over het bouwen van een SEC gebouw waarvoor de plannen toen nog waren gericht op het terrein bij de broeders van de B.N.S. Dat plan werd niet goedgekeurd door G.S. waarna in '77 een plan werd ontwikkeld voor het terrein aan de Boekhorstlaan samen met een nieuwe gymnas tiekzaal. Dit plan leek aanvankelijk in goede aarde te vallen, maar toch kwamen er bezwaar schriften waardoor de plannen sterk vertraagd werden. Door de kans om een stuk grond te ko pen op de Jacoba van Beijerenweg in ruil voor bouwvergunning voor een woonhuis van de ei genaar, met twee handen aan te grijpen sloeg het gemeentebestuur toen twee vliegen in één klap. Daar kon de sporthal en SEC worden ge bouwd. Burgemeester Van de Wouw prees het geduld van architect L. B. Rietmulder die steeds een nieuw ontwerp moest maken. Lo vende \yoorden had de burgemeester ook voor de bestuursleden van V.U.V. en „Kontakt" voor de „bijna plezierige en vooral coöperatieve wijze waarop zij meegewerkt hebben 'aan de planfase. Zij hebben bewezen dat alleen door goed en open overleg en met begrip voor el- kaars standpunten en verantwoordelijkheden bouwstenen aangedragen kunnen worden om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken". Tuinpad heeft nu een funktie als woonstraat en als bevoor radingstraat. De gemeente wil de straat tot minimaal 6 meter verbreden. Overigens heeft zij de toezegging gedaan dat bij de uitwerking van het recon structieplan zoveel mogelijk met de wensen en belangen van de bewoners wordt reke ning gehouden. Burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rjjn brengen ter algemene kennis, dat met ingang van 16 oktober 1979 Hare Majesteit de Koningin heeft benoemd tot burgemeester dezer gemeente de edelachtbare heer M. Paats te De Lier. Teneinde de ingezetenen van Zwammerdam gelegenheid te bieden met de burgemeester en mevrouw Fhats kennis te maken, zal op donderdag 18 oktober 1979 van 20.00 tot 21.00 uur een receptie worden gehouden in hetNutsgebouw, Brugstraat 2. Alphen aan den Rijn, 10 oktober 1979. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, H. Minekus. J. J. Goedhart (lb) Een bebaarde burgemeester Van de Wouw metselt de eerste steen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7