Alphense raadsleden eisen nieuwe discussie over sporthal INSTALLATIE BURGEMEESTER Woubrugge gaat mogelijkhedei winkelcentrum onderzoeken Bedenkelijk Twee noodlokalen Zevenhovense Zoeterwoudse scholieren nemen intrek in „Klaverweide" scholen gemeente alphen aan den rijn REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 OKTOBER 1979 PAGlIfy ALPHEN AAN DEN RIJN Gemeenteraadsleden van Alphen aan den Rijn voelen zich niet langer gebonden aan het besluit dat ze in juni namen om een sporthal bij de nieuw te ontwikkelen scholengemeenschap „Alba- ALPHEN AAN DEN RIJN Andermaal heeft heeft het Alphense college van B. en W. de gemeenteraad niet geïnformeerd over nieuwe ontwikkelingen rond de voorgenomen bouw van een sporthal. Noch over de meerprijs van zeven ton noch over de plannen die in een een vergevorderd stadium zijn. Niet duidelijk nog is, waarom het college de raad opnieuw in het ongewisse heeft gelaten. Of wilde men de raad pas informeren als er geen tijd meer was om alternatieve plannen te ontwikkelen? De raad werd twee keer bij de sporthal betrokken. Eerst toen diep in de nacht in een besloten vergadering in maart, de raad zonder overleg met wie dan ook, „ja" moest zeggen tegen de sporthal en de tweede keer in juni toen er een formeel besluit moest worden genomen. In beide gevallen was de raad onkundig over de financiële consequenties. Men wist slechts dat de sporthal rond de 5 miljoen zou gaan kosten en het Rijk daarvan 1.5 miljoen wilde betalen. Waar de gemeente het geld vandaan zou moeten halen wist op dat moment geen mens. Protesten tegen deze gang van zaken vanuit de raad werden vanachter de collegetafel „met begrip" aangehoord maar de raad werd dringend aangespoord om toch maar ja" te zeggen, omdat anders de rijksbijdrage wel eens op de tocht zou kunnen komen staan. Dat gehanteerde „instrument" van het Alphense college is niet nieuw. Sterker, het is de laatste tijd steeds meer een door B. en W. gevolgde methode om de raad „plat" te krijgen. Een methode ook die tot nu toe feilloos werkt. Toen het doortrekken van de Conradstraat met zijn varianten aan de orde kwam, werd gespiegeld met de bijdrage van Rijkswaterstaat. Toen een meerderheid in de raad de Prins Hendrikstraat wilde asfalteren werd door het college gewezen op een andere „financiële ramp". Het hoogheemraadschap Rijnland zou Alphen dan wel eens kunnen verplichten om ook een kostbaar rioolstelsel aan te leggen. Afgelopen maandag toen door raadsleden werd aangedrongen op een maand uitstel om het bestemmingsplan Zegersloot beter te kunnen bestuderen, werd wederom met de subsidiebuidel gerammeld. Liefst 25 miljoen zou dan in gevaar kunnen komen. En in al die gevallen werd een en ander slechts gesuggereerd. Niemand van het college was in staat harde bewijzen daarvan op tafel te leggen. Men dacht het, vermoedde het, of wist het bijna zeker. Voldoende om de raadsleden, al was het met enige gemor, mee te krijgen. De discussie verloor daardoor veel van haar betekenis en de raadsleden raakten gefrustreerd. De uitkomst stond immers al vast. Het schermen met subsidieverlies en het onthouden van informatie is een bedenkelijke weg die het college is ingeslagen. Het wordt hoog tijd dat de Alphense gemeenteraad B. En W. weer op het juiste spoor zet. nianae" te bouwen in plaats van de drie daarbij geplande gymlokalen. Het besluit werd genomen zonder de exacte financiële consequen ties te kennen. Toen werd uitgegaan van een bedrag van 5 miljoen waarvan 3,5 miljoen voor rekening van de gemeente zou komen. Nu de sporthal 7 ton meer gaat kosten, zoals wij gisteren be richtten, is er volgens de raadsleden een nieuwe situa tie ontstaan en zal het wel of niet bouwen van een sporthal opnieuw ter discus sie moeten worden gesteld. De raadsleden zijn verder met name verbolgen over de vier ton die de gemeente moet betalen voor het tekort dat de aannemer op het scholencomplex zou lijden terwijl men eveneens niet te spreken is over de informa tie die voor hen andermaal op onduidelijke gronden is achtergehouden door het col lege van B en W. J. van der Vlies, fractievoor zitter van de PvdA zegt desge vraagd dat het nu tijd wordt om het alternatief van het zelfstandig bouwen van een sporthal, serieus te gaan over wegen. Hij wil alle financiële consequenties op een rijtje zien. „Het is dan best mogelijk dat je dan tot de conclusie komt dat het beter is om zelf te bouwen. Natuurlijk verlies je de onderwijsuitkeringen maar daar tegenover staat een meeropbrengst van de vereni gingen". Van der Vlies voelt er verder weinig voor om het Rijk voor vier ton nog eens verder tegemoet te komen. Op de door het college gevolgde procedure heeft hij kritiek: „Ik ben blij dat de scholenge meenschap er komt, maar de manier waarop die tot stand is gekomen roept wel vraagte kens op". Over de door de wethouder van financiën, J. Goedhart, voorgestelde wijze van financiering waarbij de De in aanbouw zijnde scholengemeenschap Albanianae, waar de sporthal zou worden gebouwd. meevaller van 1.7 miljoen van de gemeentelijk energiebedrijf een hoofdrol vervult, wil Van der Vlies zich nog niet uitspre ken. Wel wil hij kwijt dat er meer wensen zijn dan een sporthal. „Veel zal afhangen van de budgettaire ruimte die binnenkort bekend zal zijn", aldus Van der Vlies. Zijn fraktiegenoot F. Gijbeis, wil ook nog wel eens goed „bakkeleien" over de 1.7 mil joen. „Het kan best verstandig blijken te zijn om die te beste den aan een sporthal maar ik wil op voorhand wel wijzen op de enorme achterstand die is ontstaan op het gebied van de sociaal culturele voorzienin gen. Ik hoef dan alleen maar te verwijzen naar de recent verschenen sociale kaart". Gij- bels heeft ook geen goed woord over voor de procedure. „Andermaal blijkt dat ons in formatie is onthouden. Onbe grijpelijk, omdat eerder al is gebleken hoe gevoelig deze zaak ligt. Ik vind dat het colle ge daarmee aantoont geen oog te hebben voor wat er bij de bevolking leeft". Gijbeis kon digt dan ook aan om het colle ge tekst en uitleg te vragen hierover. Dat is ook de fraktievoorzitter van het CDA, H. Hopman van plan. Hopman meent wel dat er geen overhaaste stappen moeten worden ondernomen. „Want je moet je wel afvragen wie je dupeert als je afziet van deze sporthal. Dan zul je eerst moeten weten of je in staat bent er zelf een te bouwen". Hopman laat ook weten dat de 1.7 miljoen „als het aan mij ligt" niet in zijn geheel ten goede zal komen aan de sport hal. „Van die winst moet de gehele bevolking kunnen pro fiteren en niet een bepaalde groep. Het kan best zijn dat een deel voor de sporthal be steed kan worden maar ik vind dat we er eerst nog maar eens rustig over moeten na denken. Er zijn meer belang rijke zaken", aldus Hopman. Zijn fractiegenoot en nestor van de raad, J. Plompen, noemt de handelwijze van het ministerie om Alphen op te za delen met vier ton extra „on behoorlijk" en zegt verder daar het fijne van te willen weten. Ook hij meent dat nu alle zaken eens op een rijtje' gezet moeten worden, waarbij de financiële consequenties van het bouwen van een sporthal uit geheel eigen mid delen. „Dan ook kunnen we ons afvragen of we nog wel deze sporthal zo nodig moeten of er beter een zelf kunnen bouwen", aldus Plompen die nadrukkelijk stelt zich even eens niet langer gebonden te voelen aan de raadsuitspraak. De fraktievoorzitter van de VVD, Th. den Daas, is dat ook van mening. De gehele gang van zaken heeft hem trouwens bevreemd. „Ik ben niet van plan om daar zonder meer ak koord mee te gaan", zegt hij over de vier ton. Den Daas sluit de mogelijkheid niet uit dat de raad uiteindelijk zal be slissen om van het geheel maar af te zien, „hoewel er in Alphen natuurlijk wel een tweede sporthal moet komen". Over de 1.7 miljoen zal vol gens hem gepraat moeten wor den. „Het gaat mij te ver om te zeggen, stop dat maar allemaal in de sporthal. Het is best mo gelijk dat het belangrijk is, maar er zijn ook andere din gen te realiseren". Zijn fraktiegenoot G. van As noemt de vier ton „onverteer baar" en „een onaanvaardbare zaak". „Het is een absurde zaak dat het Rijk ons vier ton in de maag wil splitsen". Over het opnieuw onthouden van informatie aan de raad zegt hij: „Daar is het laatste woord nog niet over gezegd". A. van Geest, fraktievoorzitter van de PCA stelt de vier ton onder geen beding te zullen accepteren. „Dan maar 3 gym lokalen", zegt hij. Ook hij wil wel eens de financiële conse quenties kennen als Alphen geheel zelfstandig een sporthal zou bouwen. Van Geest heeft eveneens geen goed woord over voor het feit dat de raad opnieuw niet is geïnformeerd. „En dat terwijl de Sportstich ting kennelijk overvoerd is met gegevens. We willen best een sporthal, maar niet ten koste van alles", zegt Van Geest tot slot. RICHARD VAN AMSTEL 'Liefde voor Harmonie' houdt muzikar rondgang ROELOF ARENDS VEE! De muziekvereniging 'j I de voor Harmonie' houd mende zondag en zondi oktober een rondgang j het dorp, uit dankbaat voor de vele giften tij de kermistijd (20- tot en 22 september). Het velei dat toen is opgehaald,! bedrag van 5.334,55 gul stelt de muziekverenigjE in staat om de ontbrekri uniformen aan te schj; en een muziekleraar vou jeugd aan te trekken. De muziekvereniging st# vreden vast dat de inwj) van Roelofarendsveen nop mer achter 'Liefde voorfc monie' staan. Een van Alkemade heeft zel£ jaarlijkse bijdrage t den aan de vereniging t kend. De twee rondgJi door het dorp vinden p inien het Weer het toelaat ROELOFARENDSVEE 1 De ruilvereniging 'Alkei1 organiseert morgen haar t tionele ruildag voor zowi den als niet-leden. De ru wordt gehouden in het shuis de 'Alkeburcht' 10.00- tot 16.00 uur. Allei de zaken, van postzegels t< cifer-etiketten, kunnen deze dag geruild worden. ALPHEN AAN DEN 1 De Alpha Antiek Org; tie houdt zondag 14 ok haar 'Najaars Antiek Avifauna'. Dit evenemei antiekgebied, dat twee per jaar wordt gehouden, dit maal circa 25 deelru uit Nederland die talloz ken op antiekgebied t| Het getoonde antiek is vj op 'echtheid' gekeurd en i tevens het onlangs geinti ceerde garantiecertificaat beurs in Avifauna is gec van 10.00- tot 17.00 uu heeft als toegangsprijs 3.5{ den. WOUBRUGGE Woningen speelden gisteravond in de raadsvergadering een grote rol. Woningbehoeftonder- zoek, woningtoewijzingsbeleid en de benoeming van de leden van de woon ruimtecommissie vormden de vette kluif bij de discussies. Verontrusting bij enkele bewoners van de Gerbrand Swartlaan kwam ook ter tafel. Een aantal bewoners van de Gerbrand Swartlaan is verontrust. Zij vrezen dat hun woningen zullen worden gesloopt als er een winkelcentrum komt in Woubrug ge. In de commissie Ruimtelijke Ordening is daarvoor de plaats rond verenigingsge bouw De Wijk als mogelijkheid aangewe zen. Wethouder Haasbroek (Gemeentebe lang) wilde eerst de financiële mogelijk heden voor een winkelcentrum onderzoe ken, alvorens met omwonenden te gaan praten. In het vooijaar van 1980 moeten de gegevens bekend zijn. Over het groot onderhoud van dezelfde woningen kan ook dan een definitieve beslissing worden genomen. De raad toonde zich gelukkig met de door de commissie ad hoe ontwikkelde enquête ten behoeve van het woningbehoefte-on derzoek. Van Woerden (VVD) pleitte voor computerverwerking van de gegevens om de sekretarie niet extra te belasten. Vele raadsleden wezen op het belang van de ehquête i.v.m. de te bouwen woningen in het plan Bateweg-Noord. Veel waarde wordt ook gehecht aan de gegevens t.a.v. de doorstroming. Om een juist beeld te krijgen zouden ook inwoners, die hele- macd niet willen doorstromen de vragen lijst in moeten vullen. De lijst wordt over igens huis-aan-huis verspreid. Het woningtoewijzingsbeleid is ook al eni ge tijd aan scherpe kritiek onderhevig. Het voorstel van B en W om een commis sie ad hoc in te stellen, die zich gaat bezin nen over de toewijzingsnormen werd met algemene stemmen aangenomen. De sa menstelling van de commissie had nog wel wat voeten in de aarde. Het CDA als grootste fractie wenste evenredige verte genwoordiging. De vergelijking van Vos (PvdA), dat fractieleider Noordam (CDA) dacht in de stijl van „twee koeien geven meer melk dan één", bleek uiteindelijk zoveel indruk te maken, dat met één ver tegenwoordiger genoegen werd genomen. Als pleister op de wonde geldt dan mis schien het voorzitterschap van CDA-wet- houder Van der Laan. De herbenoeming van de leden van de woonruimtecommissie leverde vooral t.a.v. het automatisme erin bij Pvd, VVD ongenoegen op. De VVD wilc zaak naar de volgende vergadering ben om dan eventueel een aantal ni leden te benoemen. Voor de vacatur de commissie hebben zich een zestal digden gemeld. Het VVD voorstel echter slechts gesteun^ door drie ras den, zodat de zittende commissie! werden benoemd. De aankoop van het benodigde k stukje grond voor de steiger van het veer bij het Paddegat de steiger li overigens al zat de raad niet le Om te beginnen vraagt de eigenares N.V. Levensverzekerings Maatsch „Utrecht" een zeer hoge prijs. Nog moeite had men met de dwingendi dat deze maatschappij bij eventuele o fing van het veer, de grond weer 1,- terug moet kunnen kopen. De voelt zich in de tang genomen, irr het veer moet doorgaan, daar is het meen belang mee gemoeid. Het lijkt dat de verzekeringsmaatschappij mis1 maakt van een machtssituatie. B meester Brouwer de Koning heeft d dankbare taak op zich genomen ni overleg te treden met de levenver ringmaatschappij. ZOETERWOUDE Vlak voor de herfstvakantie is gisteren de nieuwe katholieke basis school „Klaverweide" in ge bruik genomen. In een lui druchtige optocht met toeters, ratels, deksels en veel gejuich trokken gisteren de toekomsti ge bewoners naar hun nieuwe school in het Westeinde. De kleuters en lagere school kinderen waren uit alle richtin gen gekomen. Twee klassen waren de eerste paar school weken op de Aloysiusschool te gast geweest. Er was gebruik gemaakt van de kantine van SJZ door de vijfde klas en ook het oude Hummelhof en de twee noodlokalen bij de Sja- loomschool waren als voorlo pig onderdak nodig. De eerste kennismaking met het prachti ge gebouw door kinderen, le raren en enige ouders was al meteen al zo gezellig dat een goede sfeer in de toekomst verzekerd lijkt. Het gebouw, zelf biedt daar ook alle moge lijkheden voor door haar open opzet. Van de kleuterklassen naar de eerste en tweede klas bijvoorbeeld is maar een „wi pje". Ook de werkruimte mid den tussen de lokalen, zal ze ker vaak gebruikt worden door alle klassen. De officiële ope ning zal over enige maanden plaatsvinden. Dan zal ook de nieuwe kleuterschool Hummel hof, bij de Sjaloomschool, offi cieel in gebruik genomen wor den. Dit gebouw is nog niet he lemaal af (er ontbreken b.v. nog fietsenstallingen), hoewel de kteuters een maand gele den hun intrek al hebben ge nomen. Leerlingen van de Klaverweide op weg naar hun nieu we school. vanwege uitbreiding van het aantal leerkrachten gebruik van het Ontmoetingscentrum in het Noordeinde. De school kan tot 1 december hierin ver blijven, maar daarna geeft het kerkbestuur geen goedkeuring voor verlenging meer. Op de vraag van de heer J. Aartman (Gem. Bel.) of er al een offerte aanwezig was, ant woordde wethouder P. dé Boer (CDA): „Op 8 oktober is een offerte binnengekomen van Jarino uit Roden. Jarino staat in de omgeving bekend als re delijk goede leverancier voor noodlokalen. De kosten voor het huren van één lokaal be dragen voor het eerste jaar 18.000 gulden inclusief vracht kosten. Daarna kan men de huur verlengen per kwartaal, hetgeen 3100 gulden zal gaan kosten. Een nieuw lokaal ko pen kost erg veel geld. Het voordeel van huren is, dat je de huur per kwartaal kan op zeggen". De heer P. van der Drift (Ge- m.Bel.) stelde voor in de te maken huurovereenkomst de mogelijkheid van recht van koop te vermelden. „Misschien dat we in een later stadium één gebouw kunnen gaan ge bruiken voor onder meer een peuterspeelzaal". B en W hadden hier nog niet aan gedacht, maar gingen wel met de andere raadsleden ak koord over dit voorstel. De Chr. Nat. School aan het Zuidein de woekert met de ruimte: zelfs het hoofdenkamertje wordt als lesruimte gebruikt ZEVENHOVEN De ge- meenteraad van Zevenhoven heeft gisteravond tijdens een spoedeisende, ingelaste raadsvergadering unaniem haar goedkeuring verleend voor het beschikbaar stellen van een krediet van 10.000 gulden voor het huren van twee noodlokalen ten behoe ve van het bijzonder lager onderwijs. „De Christelijke Nationale School aan het Zuideinde ver keert momenteel in een nood situatie. Vanaf augustus wordt het hoofdenkamertje van de school gebruikt als leslokaal. De onderwijsinspecteur heeft tot 15 oktober hiervoor toe stemming gegeven en eist dat er daarna een betere voorzie ning getroffen zal moeten zijn. Omdat er binnen de gemeente geen enkele geschikte gelegen heid is voor het inrichten van een leslokaal, doen B en W het volgende voorstel: we gaan over tot het huren van twee noodlokalen, één voor de Christelijke Nationale School en één voor de R.K. Lagere School aan het Noordeinde. Tevens willen we een eenma lige krediet van 10.000 gulden verlenen voor de noodzakelij ke voorzieningen zoals gas, licht, water en riolering", al dus burgemeester J. Wage naar. De R.K. Lagere School maakt Burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn brengen ter algemene kennis, dat met ingang van 16 oktober 1979 Hare Majesteit de Koningin heeft benoemd tot burgemeester dezer gemeente de edelachtbare heer M. Paats te De Lier. Teneinde de Alphense burgerij en andere belangstellenden gelegenheid te bieden met de burgemeester en mevrouw Paats kennis te maken, zal op dinsdag 16 oktober 1979 van 17.00 tot 19.00 uur een receptie worden gehouden in "De Bron", Troubadourweg 2. Alphen aan den Rija 10 oktober 1979. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, H. Minekus. J. J. Goedhart (lb).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4