gemeente investeert vier on voor sauna Vijf Meibad KI 1' i Wijkcomité maakt bezwaar tegen busroutes m Handtekeningen voor bibliotheek )olf de Vries op Leidse kinderboekenweek SEN PLAATS MEER VOOR PARTICULIERE SAUNA IN MERENWIJK en jaar lagverblijf oge jndijk rouwenorganisaties (ever niet in jteinwardt-academie Keukens van klasse. poggenpohl LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 OKTOBER 1979 PAGINA 3 IDEN Het ziet er naar uit de gemeente 400.000 gulden investeren in de sauna bij Leidse zwembad „Het Vijf- ibad" in Zuid-West. De com- ssie Onderwijs/Sport ging oiiteravond namelijk nagenoeg lopniem akkoord met het voor stel van het Leidse college om voor dit bedrag tot inrichting van de sauna in de vrijgehou den ruimte in het zwembad over te gaan. De exploitatie van de sauna zal in handen wor den gegeven van de heer Vis, die in ook in an dere steden sauna's exploiteert. De huurprijs zal 55.000 gulden per jaar gaan bedragen. Om het risico dat de gemeente met haar investering loopt te verminderen is een risicofactor van ze ven procent ingebouwd. Na ongeveer zeven jaar bestaat dat risico niet meer. De inrichting van de sauna in het Vijf Meibad betekent volgens wethouder Tesselaar dat er geen sprake meer zal zijn van de komst van een sauna in de Merenwijk. een particulier ini tiatief dat is gepland nabij winkelcentrum De Kopermolen. „In Leiden is geen plaats voor twee sauna's van een dergelijke omvang. We zouden met ons allen wel tien keer per dag moeten gaan zitten zweten om dat rendabel te maken", aldus Tesselaar. De gemeente heeft het particuliere initiatief in de Merenwijk in ei gen hand omdat de eventuele bouw van een sauna aldaar op gemeentegrond zou moeten plaatsvinden. )EN Het dagver- f voor geestelijk gehan- ipten aan de Hoge Rijn- 19 viert zijn tien-jarig aan. Ter gelegenheid van wordt er donder- 1 november open huis buden in het dagver- Voor de 48 deelne- i aan het dagverblijf is I feestprogramma opge- aantal activiteiten binnen liten het dagverblijf heeft Ie tien jaar een aanzienlij- itbreiding ondergaan. In- lels werken zeven deelne- een dag of een dagdeel .«n het dagverblijf. Er zijn 'e loop der jaren contacten ;d met de jeugdbiblio- in Leiden. Een aantal lemers gaat daar nu zelf ten halen, terwijl een deel- ister een morgen op de bi- leek assisteert met het van boeken, het in leen van kaartjes en der- ce. «pand aan de Hoge Rijndijk horige jaar geheel ver- j vd. Er zijn zes ruime tot ruime leefgroepruimtes an, er is een gemeen- ssruimte en een nieuwe iriekzaal gekomen, er is lokaal met wsasruimten :n ruimte voor fysiothera- een personeelskamer en J aparte kamers voor de ^kundige. Tevens kan het I wanneer dat nodig üjht zijn, geschikt gmeaakt en voor dubbelgehandi- Hen door middel van een Dnenlift, een hefplateau, wegwerken van drempels, ngbanen, een aangepaste ;en en aangepaste toilet- .■ns de feestelijkheden het tien-jarig bestaan zul- met name de 24 deelne- s die al tien jaar het dag- ilijf bezoeken, in het zon- worden gezet. BÜ H8I De actiegroep uit Leiden-Oost in gesprek met het gemeentebestuur. LEIDEN Een delegatie van ouders uit de wijk Leiden Oost, heeft gister middag een lijst "friet handtekeningen én adhesiebetuigingen overhandigd aan de wethouders Tesselaar en Schouten om hun vraag naar vervan gende bibliotheekruimte in de wijk kracht bij te zetten. De buurt protesteert fel tegen de voorgenomen sluiting van de jeugdbi bliotheek aan de Plantage. De in de wijk wonende jongere kinderen zou den verstoken raken van een biblio theekvoorziening daar de geplande bibliotheek in het Herenlogement op een voor de ouders onaanvaardbare plaats in de stad is gelegen en te ver en te gevaarlijk wordt genoemd. De ouders dringen aan op een andere bi bliotheekvoorziening in hun wijk en hebben daarbij de onlangs leeggeko men Du Rieuschool als mogelijk on derkomen genoemd. De beide wethouders begrepen de problemen van de verontruste ouders wel, maar zagen op korte termijn geen oplossing. Zij stelden de ouders voor in contact te treden met de Stichting Openbare Bibliotheek om met hen over de bezwaren te praten. Daarna zou de Stichting in samen werking met de gemeente naar een mogelijke oplossing kunnen zoeken. Hierbij werd aangehaald het gemeen telijk bibliotheekplan dat in een aan tal bibliotheekfilialen in de stad voor ziet. In de Professorenwijk is echter voorlopig geen mogelijkheid voor een filiaal ingebouwd. Pas in 1983 zou over een mogelijk filiaal in deze buurt gepraat worden. De ouders menen dat deze termijn onaanvaardbaar lang is en hopen dat een noodoplos sing getroffen kan worden. mSFTVAKANTIE VOL ACTIVITEITEN [DEN De Leidse openbare liotheek organiseert dit jaar haar derboekenweek met velerlei akti- eiten in de herfstvakantie. Donder- 18 oktober zal in het filiaal Me- wijk aan de Rosmolen 4 de dit jaar t de Zilveren Griffel bekroonde irijver Dolf de Vries komen. De Leidse kinderen die aan de kinderjury deelnamen, vonden zijn boek het mooiste en zullen hem om ongeveer 10.00 uur het door de kinderen opge stelde juryrapport overhandigen en een gesprek met hem hebben. Wie hierbij aanwezig wil zijn moet bij de bibliotheek vooraf kaarten afhalen. In het kader van het thema van de kinderboe kenweek „Je weet niet wat je ziet" is Japan als land uitgekozen. Ter gelegenheid hiervan wordt in het Museum van Volkenkunde op 18 oktober 's middags onder meer een Japanse thee-ceremonie gehouden, waarvoor nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar zijn. In alle jeugdbibliotheken wordt bovendien een Japans poppenspel en een leuke dia-serie vertoond Deze vinden plaats in de jeugdbibliotheek aan de Plantage 6 's morgens op zaterdag 13 okto ber. In het filiaal Noord, Corantijnstraat 2a op maandagmorgen 15 oktober, in filiaal Zuid- West, Ed. van Beinumstraat 2 op dinsdagmor gen, in het filiaal Houtkwartier, Sweiland laan 5 op woensdagmorgen en in het filiaal Steen- schuur 17 op woensdagmiddag 17 oktober. De aanvang 's morgens is 10.00 uur en 's middags 14.00 uur. Kaarten hiervoor zijn bij verschilen- de vestigingen verkrijgbaar. EIDEN De Leidse Vrouwenraad en de afdeling [iden van de Nederlandse Vereniging van Huis- Jouwen staan niet te springen om de bovenloka- van het voormalige gebouw van de Reinwardt- lemie aan de Oude Vest te betrekken, dat bleek ■ren in de vergadering van de commissie Onder- :e ruimte is hen door de gemeente aangeboden als vervan- g voor het huidige onderkomen aan het Noordeinde nadat de :e vrouwenorganisaties eerder het alternatief Nieuwe Rijn (Vrouwenhuis Leiden) hadden afgewezen. De organisaties Jben geen bezwaar tegen de ruimte op zich, maar wel tegen situering ervan. Volgens de vrouwen is de buurt rond de de Vest niet geschikt omdat de leden er over het algemeen t zo graag zullen willen komen. Wethouder Tesselaar ver arde gisteravond dat hij bereid is om eventueel verder te zoe- naar panden die meer geschikt zijn. i commissie ging gisteravond overwegend akkoord met een fisidie van 20.000 gulden voor de vrouwenorganisaties be- tmd voor huisvesting in een toekomstig pand. De commis- ging tevens akkoord met een subsidie van 50.000 gulden lor het Vrouwenhuis Leiden ten behoeve van de huisves- )g van deze organisatie in het pand Hooigracht 79. Verte- nwoordigsters van de andere twee vrouwenbewegingen lelden zich door dit verschil in subsidie ernstig achterge- 'ld bij het Vrouwenhuis Leiden. De heer Tesselaar zei dat j bij het vaststellen van de subsidies was uitgegaan van de liviteiten die de betreffende vrouwenorganisatie in een be laid pand denkt te laten plaatsvinden en dat hij op grond larvan tot een dergelijk verschil was gekomen. ADVERTENTIE Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken. Met veel praktische snufjes. Met vele verborgen kwaliteiten. Kom eens langs. Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt. Zonder dat u meer betaalt. b.v. Gebr. Rolff s Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 LEIDEN De wijkad- viesraad van het dien stencentrum 'De Kooi' heeft bij het college van b en w protest aangete kend tegen de nieuwe route van buslijn 17 door de Kooiwijk. De vele bejaarden, die in de wijk wonen, hebben moeilijkheden met het bereiken van de diverse haltes omdat deze te ver uit elkaar liggen. Der halve hebben de bewo ners een voorstel tot wij ziging van de route ge daan. Ook op de gewij zigde route van de lijn 15 hebben de bewoners van de Kooiwijk com mentaar. Het wijkcomité heeft een ge sprek met de NZH gehad, waarin onder meer de afstan den tussen de haltes werden besproken. De bewoners wil len de bussen na de Sumatras- traat via de Atjehstraat, de Parkstraat Javastraat en de Kooilaan naar de Bernhardka- de laten rijden. De NZH-afge- vaardigde vond dit voorstel het overwegen waard, mits deze straten voor busvervoer geschikt zijn of ervoor ge maakt worden. In hun brief aan b en w verzoeken de be woners het voorstel in over weging te nemen. De wijziging van de route van lijn 15 is voor de bewoners eveneens een grote teleurstel ling geworden. De bewoners zijn nu op lijn 12 van 'Centraal Nederland' aangewezen om een bezoek aan familie in het St. Elisabeth Ziekenhuis en het verpleegtehuis 'Leythenro- de' in Leiderdorp te brengen. „Bovendien is het bijna onmo gelijk om op tijd in de polikli niek aanwezig te zijn, tenzij men met een grote wachttijd genoegen neemt", aldus de be woners. Het wijkcomité stelt voor de bussen in de toekomst om het half uur te laten ver trekken (in plaats van om het uur), zoals vroeger bij lijn 15. Voorts verzoekt de wijkad- viesraad het college de „sociale lijnen" 13 en 14 te handhaven, omdat deze voor de wijk on misbaar zijn. De mindervali- den en bejaarden kunnen met deze lijn zonder overstappen naar de meeste zieken- en be jaardenhuizen vervoerd wor den. Afscheid Drs. G. Bergen heeft gisteren zijn functie als voorzitter van de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden neerge legd. De heer Bergen is sedert 1971 voorzitter van de stichting. Onder zijn leiding is de stichting in zijn hui dige vorm tot stand gekomen. De deken van Leiden, J. Schlatmann, reikte de heer Bergen gisteren de versier selen behorend bij de pauselijke onderscheiding „rid der in de orde van Gregorius de Grote" uit als dank voor de vele inspanningen die de her Bergen zich voor de katholieke gemeenschap heeft getroost. De heer Bergen wordt als voorzitter opgevolgd door de heer J. Hessing uit Oegstgeest. De heer Hessing werkt op bet ministerie van Economische Zaken in Den Haag. Concert Het Jeugdkamerorkest Leiden geeft zondag 14 oktober een concert in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Uitgevoerd worden werken van Vivaldi, Albinoni, J. Haydn, en G. Te- lemann. Als solisten treden op Jeroen Duijfjes (fluit), Ar thur de Groodt (cello), Dorine Jansma (hobo), Evertjan Weidner (hobo) en Michiel Weidner (cello). Het concert be gint *om half drie. De toegangsprijs is vijf gulden en twee gulden vijftig voor CJP-houders en 65-plussers. Vakantie-activiteiten Buurthuis Groenoord heeft voor volgende week weer een uitgebreid vakantie-activiteitenprogramma samen gesteld. Maandag 15 oktober is er vanaf tien uur aar dappel bewerken, vanaf twee uur wordt er bingo ge speeld in het buurthuis. Dinsdag 16 oktober staat een dagje Artis op het programma. Kinderen die mee wil len, moeten voor half tien bij het buurthuis zijn. Woensdag 17 oktober staat in het teken van de herfst, 's Morgens wordt vanaf tien uur een boswandeling ge maakt, 's middags maken de kinderen herfststukjes van de bladeren en takken die zij in het bos hebben verzameld. Donderdag 18 oktober is er 's morgens een ruilbeurs in het buurthuis, 's middags wordt een film vertoond. Vrijdag 19 oktober staat het spelen van een levend ganzenbord 's morgens op het programma en een katesotheek 's middags van drie tot zes uur voor jongeren vanaf zestien jaar. De Jongste Dag Rutger Weemhoff brengt morgen zijn produktie „De Jong ste Dag" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Rut ger Weemhoff zegt dat zijn cabareteske programma is be doeld voor hippies, opgeschoten jongeren, socialisten, uitge treden priesters, recensenten en andere ontspoorden. Weemhoff zingt en speelt deze voorstelling met begelei ding van een combo onder het motto „Links moet weer eens lachen, vooral om zichzelf". De voorstelling begint om half negen. Scap, iino Het Scapino Ballet brengt zondag 14 oktober een fami liematinee in de Leidse Schouwburg. Op het program ma staan vier balletten. Het gaat om „Peter en de Wolf", „Impressies", „1x3+2x3=9" en „Twee op een Bank". De uitvoering begint om half drie. Het Scapino-ballet in actie. Kindertheater Het LAK-theater brengt zondag 14 oktober weer kinder theater. Toneelgroep Augustus speelt „Costa Del Sol-La-Ti- Do" voor kinderen van 6 tot 12 jaar. In deze voorstelling draait alles om muziek, de hoofdpersoon houdt echter hele maal niet van muziek. De voorstelling begint om half drie. Rioolvernieuwing De werkzaamheden om het riool in de Gerrit Dous- traat, de Vreewijkstraat en de Hugo de Grootstraat te vernieuwen start maandag 15 oktober. Het werk is in handen van de firma Stuifzand uit Leiden. Begonnen wordt in de Gerrit Doustraat aan de zijde van de Witte Singel, vervolgens komt het gedeelte van de Vreewijk straat tussen Gerrit Doustraat tot halverwege de Hugo de Grootstraat en de Bilderdijkstraat aan bod. Ten slotte wordt de riolering aan de Hugo de Grootstraat tussen de Vreewijksttraat tot de Jan van Goyenkade, de Vreewijkstraat, vanaf halverwege tot de Jan van Goyenkade en de Hugo de Grootstraat vanaf de Vree- wijkstraat tot de Witte Singel vernieuwd. Het werk neemt naar schatting twee maanden in beslag. Door gaand verkeer zal tijdens het werk zijn gestremd, maar bestemmingsverkeer blijft gedurende het werk mogelijk. Paaltjes Langs de trottoirs van de Doelensteeg en de Doelengracht worden binnenkort paaltjes, zogenaamde Leidenaartjes, ge plaatst. De dienst Gemeentewerken gaat hiertoe over na dat is gebleken dat het instellen van een stopverbod in de Doelensteeg en Doelengracht niet kan voorkomen dat er op grote schaal illegaal wordt geparkeerd. Deze parkeero verlast belemmert de vlotte verkeersdoorstroming. Regel matig komt het voor dat het verkeer niet meer voor- of achteruit kan. Vooral het alarmverkeer ondervindt hier van veel hinder. Alchemie-lezingen In het gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor- straat worden dinsdag 16 oktober door Mia Leene twee lezingen over alchemie gehouden. Tijdens deze bijeen komst wordt met dia's de middeleeuwse alchemie be handeld, zoals die door de leraar van van Paracelsu's werd vastgelegd. De lezing begint om acht uur en de toegangsprijs is drie gulden vijftig. Biesheuvel De Leidse schrijver Maarten Biesheuvel komt morgen naar boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn om zijn boeken te signeren. Bijzondere aandacht zal de schrijver hierbij be steden aan zijn nieuwste, vijfde, boek „De verpletterende werkelijkheid". Biesheuvel zal in de boekhandel aanwezig zijn van vier tot vijf uur.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3