Showtime on Broadwa Zeldzaam zilveren koelvat in Laren onder de hamer KUNST Schadevergoeding voor Mariene Dietrich Uw krant samen met de ANWB LEIDSE COURANT Dit zilveren koelvat is een van de top stukken van de veiling die Christie's van 22 t/m 26 oktober houdt in het Sin- germuseum te Laren (kijkdagen 20 en 21 oktober). Het is vervaardigd in op dracht van de stad Den Briel. Het vat was de pillegift van deze stad aan Ja cob Jan Brilanus, oudste zoon van Arent Baron van Wassenaer, Heer van Duivenvoorde Voorschoten etc. en Anna Margriet Bentinck, dochter van Hans Willem, eerste Graaf van Port land en Anna Villiers, hofdame van Koningin Mary. Arent van Wassenaer was lid van de Brielse vroedschap van 1695-1708 en huw de Anna Margriet Bentinck in 1701 te Den Briel. Het was een van de meest luis terrijkste huwelijken in de Hollandse ge schiedenis. Anna's vader was een van de rijkste mannen in het koninkrijk. Hij was de boezemvriend vsn Stadhouder Willem III. Toen deze door de pokken werd ge veld bestond Bentinck het om gedurende drie weken het bed van de Prins te delen om de besmetting over te nemen en op deze wijze de 'kwade koortsen' uit het li chaam van de illustere zieke te bannen. De beloning was groot: Hans Willem werd bij het bestijgen van de Engelse troon door Willem III de titels verleend van Graaf van Portland, Burggraaf van Woodstock. Toen zijn eerste zoon in 1703 werd gebo ren werden hem behalve de namen Jacob Jan, nog een derde naam gegeven: Brila nus. De vroedschap van de stad Den Briel liet zich niet onbetuigd en gaf de beroem de Haagse zilversmid Adam Loofs op dracht tot het vervaardigen van dit ca. vijf kilo zware koelvat. Op het vat is een latijnse tekst aange bracht die in vertaling luidt: „Aan den Edelen Jacob Johan Brilanus baron van Wassenaer, eerstgeboren van den aanzienlijken en edelmoedigen Arent baron van Wassenaer, heer van Voorscho ren hebben dit eerbewijs toen hij ten doop gehouden werd uit de gemeentekas ten geschenke gegeven, de Magistraat en het Volk van den Briel". Deze tak van het geslacht van Wassenaer stierf tegen het einde van de 16e eeuw uit en het koelvat ging over naar andere adellijke families. Na twee en driekwart eeuw komt het weer in de openbaarheid. PARIJS De in Parijs wonende Duitse filmactrice Marie ne Dietrich krijgt van het boulevardblad 'VSD' 100.000 francs (47.000 gulden) schadevergoeding. Volgens een rechtbank in Parijs heeft het blad zich schuldig gemaakt aan vervalsing en plagiaat, omdat het uittreksels uit de in de Duitse Bondsrepubliek uitgegeven memoires van de 77- jarige Mariene vertaald en gepubliceerd had. kunst en kunstenaars In Huize Queekhoven te Breukelen wordt op 7, 8 en 9 maart 1980 een contactwee kend gehouden voor allen die zich beroepshalve met de zangpaedagogie bezig houden. Doel van de bijeenkomst is de zangpaedagogen van Neder land nader tot elkaar te bren gen en kennis te laten maken van eikaars werkwijze. Inlich tingen: 'Ontmoeting', Nicolais- traat 15, 2517 SX Den Haag. De Gooise Compagnie treedt vanavond (21.30 u.) op in de Haagse Jazz Club, Papestraat 32. De Gooise Compagnie is een jazzorkest dat bestaat uit muzikanten, die in andere functies bij verschillende om roepen werkzaam zijn. A.S. ZATERDAG WATERPOLO- WEDSTRIJD ZIJL/LGB VZC/Ritm. Zwembad „De Zijl" Aanvang 19.15 uur. Advertentie aangeboden door MERCASOL Het 319de Zingende Zolder- concert wordt woensdag 17 oktober gegeven in Theater PePijn, Nieuwe Schoolstraat Den Haag. Het wordt verzorgd door het Roemeens Ensemble o.l.v. Andrei Serban. U hoort en ziet: de viool, het cymbaal (voor het eerst bij de ZZ), de piano, de contrabas, de panfl uit, zang en dans. -BON- Aan de ANWB, Reisorganisatie Amerika, Wassenaarsew 220, Den Haag Noteer mij/ons metpersonen voor 'Showtime on Broadway' var» 17 tot en met 24 november 1979. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats:Te1.: Ik wens een éénpersoonskamer (in te vullen door hen, i alleen reizen) Ik/Wij wens(en) wel/geen annuleringsverzekering. Handtekening VRIJDAG 12 OKTOBER 1979 PAGlu In Amerika is het winterseizoen van start gegaan. Broa way baadt weer in een zee van licht en shows trekl avond aan avond volle zalen. Drie toppers zijn uit; zocht en verpakt in een weekje 'Showtime on Broadwi worden deze via uw krant door de ANWB aangebodi Het verblijf in New York wort ook een culinair test want in het programma dat wordt uitgevoerd van tot en met 24 november 1979 zijn twee exclusieve ners opgenomen. Gevlogen wordt met Trans International Airlines. U ko zaterdag 17 november 1979 op Kennedy Airport ai waar een Nederlands sprekende begeleider(ster) u o wacht. Gelogeerd wordt in het Roosevelt Hotel in l mers met bad/douche en toilet. Voor de komende avonden zijn tickets gereservei voor drie musicals. In het Shubert Theater is de popul re 'A Chorus Line' (al enkele jaren achter elkaar uitv kocht), in het Alvin Theater speelt Shelly Bruce dei van Annie in de gelijknamige show en in het Broadhu Theater gaat 'Dancin', een wervelwind van dans van b let tot disco. Culinair wordt u onthaald in het restaurant Mama Leo/ (met entertainment van live-music) en in het resta/ran Benihana, waar de Japanse kok als een goochelaaió lekkerste hapjes op de borden tovert. En verder kunt u zichzelf zijn. Flaneren door de werel stad of winkelen in de bekende warenhuizen op Fi Avenue en Forty Second Street. Of u koopt voor 1, een dagkaart op een stadsbus en u gaat op verkenni uit. De prijs van dit 'showtime-weekend' is 1495,- p.p.i basis van tweepersoons kamers. Toeslag éénpersoon kamer 225,-. De premie voor een annuleringsverzek ring is 55,- p.p. en voor een reis/ongevallen/bagag verzekering vanaf 18,- p.p. In de reissom is begrepen: vliegreis Amsterdam-N( York en terug, transfers vliegveld-hotel v.v., zes ove nachtingen in Roosevelt Hotel, tickets voor drie show twee diners als genoemd en luchthavenbelasting. Inlichtingen en boekingen (zo spoedig mogelijk) uitsli tend bij de ANWB, afd. Reisorganisatie Amerika, D Haag tel. 070-26.44.26 tst. 2174 en 2177.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14