Versoepeling verwacht als gevolg van godsdienstpolitiek in China KNAPPE KORTE JASJES MET FRAAIE NIEUWE KRAGEN. 198.- Korte metten Viering verjaardag van pauskeuze Missieraad steeds meer gericht op maatschappelijke ontwikkelingen Delaf orce Port om een drukke dag mee af te sluiten. c 3unt PORT Delaforce Port Om rustig van te genieten. SINDS IK DE KRANT BEZORG WEETIK HET NIEUWS EERDER DAN M N VADER. LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 PAtf De laatste tijd komen uit China steeds va ker berichten over de heropening van tem pels, moskeeën en kerken. Chinareizigers wijzen erop dat die gebouwen vaak in een verregaande staat van verval zijn en de res tauratie nog niet op gang is gekomen, maar zij verwachten dat de Chinese partijleiding de komende maanden haar politiek ten aanzien van geloof en religie een stuk zal versoepelen. De aanzet tot die nieuwe politiek in China werd verleden jaar februari gegeven door pre sident Hua in zijn rede tot het nationale volk scongres Hij zei dat het geloof in principe weer openlijk beleden mag worden, omdat godsdiensten tot het historisch erfgoed van China behoren en tegelijk van groot belang zijn voor de berekkingen tussen de volkeren. Eigenlijk zijn de godsdiensten de Chinese com munisten een doorn in het oog. Zij verwijten het confucianisme dat het de echte modernise ring heeft verhinderd, het boeddhisme heeft volgens hen verlammend gewerkt door politie ke passiviteit en het taoisme heeft volgens hen door „animistisch bijgeloof" ook remmend gewerkt. De islam is de godsdienst van natio nale minderheden die vaak separatistische nei gingen hebben. Het christendom is besmet door zijn historische verbinding met het ..wes terse imperialisme". Hel openen van theologische instituten (eerst in Peking en Nanking, andere zijn gepland) dient ertoe, dat de autoriteiten een betere greep krijgen op de religieuze ontwikkelingen. De wetenschappelijke medewerkers van die instituten, die nu aan buitenlandse congressen mogen deelnemen, houden de weer toegestane buitenlandse contacten van de geloofsgemeen schappen nauwlettend in de gaten. De Chinese marxistische theorie gaat uit van het bekende principe dat godsdiensten welis waar gedoemd zijn tot uitsterven, maar nog blijven bestaan zolang er de historische voe dingsbodem voor bestaat. Deze theorie wordt aldus in praktijk gebracht: godsdienst wordt tegelijk bekritiseerd en getolereerd. In China heb je de vrijheid je geloof te belijden. Die vrij heid wordt door de nieuwe grondwet gegaran deerd. Het is te verwachten dat steeds meer Chinezen zich zullen kunnen verenigen met het na-mao- istische systeem, naarmate de regering meer respect opbrengt voor de godsdiensten. De islam is tot nu toe het best behandeld, omdat de anti-Sovjet-stootkracht van de islam groot wordt geschat. Van de Christelijk kerken wordt de protestantse tamelijk positief beoor deeld, omdat zij vasthoudt aan bepaalde natio nalistische principes. Zij kan wel een potje breken, omdat China daarmee vertrouwen wil wekken bij het (over wegend protestantse) Amerika, waarvan het voor een groot deel afhankelijk is voor wat be treft technologische kennis. Tegenover de rooms-Katholieke kerk is China altijd wat minder aardig geweest, omdat zij erg anti-com munistisch is ingesteld en het Vatikaan Natio- nalistich China (Taiwan) heeft erkend. Er is een verbetering merkbaar, die met name het gevolg is van het doen en laten van Paus Jo hannes Paulus II. Paus Johannes Paulus II zal zondag de Spaanse priester Don Enrico de Osso y Cervello zalig verklaren. De nieuwe zalige, die leefde van 1840 tot 1896, was een van de vooraanstaande fi guren bij de wederopwek king van het kerkelijk le ven in Spanje aan het einde van de negentiende eeuw. De Russen Sergej Jermolajev (20) en Igor Poljakov (24) zijn in Moskou veroordeeld tóf respectievelijk vier en 3,5 jaar werkkamp, omdat zij, naar verluidt, in januari van dit jaar in de Moskouse metro „Weg met de communistische partij" hadden geroepen. Jer molajev is lid van het christe- lijk seminar van orthodoxe jonge mensen, dat werd ge sticht door de eveneens in een kamp verblijvende Alexander Ogorodnikov. De Zwitser Fridolin Ziiger (56) is gekozen tot nieuwe generale overste van de missionarissen van Marian- hill. Hij was tot nu toe overste van het klooster van de congregatie in Zuid- Afrika. In het algemeen be stuur werd onder anderen gekozen de Nederlander dr. Martin Boelens (49). Hij maakte al eerder deel uit van het generalaat en was bovendien secretaris-gene raal van de congregatie. Aan de Rijksuniversiteit van Leiden begint op 23 oktober binnen het studium generale een cursus over de bijbel. In zes lezingen wordt aandacht besteed aan het Oude en het Nieuwe Testament, de ver scheidenheid van verhalen in de Schrift, bijbelse archeolo gie, het literair onderzoek van de bijbel en de controversiële benaderingen waaraan de bijbel heden ten dage is on derworpen. De colleges wor-, den op aaneensluitende dins dagen van kwart over twaalf tot één uur gegeven in het academiegebouw, door onder anderen dr. W. Baars en prof. dr. H. Berkhof. De katholieke en de evange lische kerk van de Bondsre publiek Duitsland zullen in november een gemeenschap pelijk document publiceren onder de titel „Christelijk geloof en grondwaarden van de maatschappij". In deze „gespreksbijdrage" van de kerken gaat het om vragen rondom de zin van het menselijk leven, het ein de en het begin daarvan, de maatschappelijke en cultu rele componenten en de mo gelijkheden en grenzen van de vertechnisering. Bij gelegenheid van de ver jaardag van de keuze van paus Johannes Paulus II zal op zondag 21 oktober in de kerk van de Heilige Ja cobus aan de Parkstraat in Den Haag een pontificale hoogmis worden gecele breerd. Aanvang kwart over tien. Bij deze eucharistieviering, met de pro-nuntius en de le den van het Nederlandse epis copaat. zal kardinaal J. Wille- brands. aartsbisschop van Utrecht, de voornaamste cele brant zijn. Eveneens bij de eerste ver jaardag van de pauskeuze zal de pro-nuntius in Nederland, mgr. dr. Bruno Wüstenberg, in de nuntiatuur aan de Car- negielaan te Den Haag een re ceptie houden en wel op maandagmiddag 22 oktober van zes tot acht uur. De ontwikkelingen in de wereld doen een sterk be roep op de Nederlandse Missieraad bij de keuze voor haar missionaire acti viteiten, een keuze voor een bepaalde manier van kerk- zijn, waarbij de gerichtheid op de maatschappelijke ont wikkelingen als wezenlijk voor de opdracht van de kerk wordt gezien. Dit blijkt uit het verslag van de Nederlandse Missieraad over de jaren 1976, 1977 en 1978. In de raad werken de kerkprovincie, de Pauselijke Missiewerken, de religieuze orden en congregaties en de andere katholieke organisa ties op het terrein van missie en ontwikkeling samen. Het gevaar van een eenzijdige politieke en maatschappelijke stellingname wordt ook door de raad onderkend, maar hij is dit gevaar niet uit de weg gegaan en heeft zich daarbij laten inspireren door de ma nier waarop kerken in de der de wereld aan genoemde wii- ze van kerkzijn vorm te geven. Zaken a sendiscriminatie, van mensenrechten problematiek van gevangenen zijn probl die door de kerken v$| derde wereld bij de raad op tafel worden gd Uit het verslag blijkt, i functie van de raad lanj verschuift van vooral e moetingsplaats voor allJ in Nederland met de i opdracht bezig zijn naarl waar de kerken in de wereld een spreekbuis voor hun problemen, hier, zo wordt geconsta zal daarvan onvermijdel invloed ondervinden, methodes van missi< vorming wordt steeds gekozen voor een aanl bij de ervaringen, vragi problemen van de me zijn eigen wereld. Het verslag draagt „Keuze voor een ontw ling". Het adres van di derlandse Missieraad is: Maanstraat 7, 5211 VV Bosch. CHOICE TAWNV F!AF<>W i: SOXS&CA. OPOM® 20% 70' Even de drukte van alledag vergeten. Even ontspannen met een glas Delaforce Port. Donkerflonkerend, voornaam van smaak. Gerijpt volgens eigen, aloude traditie in de kelders van Vila Nova de Gaia. Nu voor uw eigen vorstelijke momenten... voor een prijs die de burger weer moed schenkt! Verkrijgbaar bij de vakman,uw eigen slijter. Knap. Ruim Shetland jasj met strikceintuur. Let op de schoude plooien en de fraai sjaalkraag. In o.a. grijs en beige. Mt. 36 t/m 44. Heerlijk zacht en warm is dit korte jasje van Astr&kan. Natuurlijk ook met opstaande sjaalkraag en strikceintuur. In o.a. paars en zwart. Mt. 36 t/m 42. 198.- PEEK CLOPPENBURG. GEWELDIGE MODE,GEZELLIGE SFEER.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8