Ministerie laat Alphen vier ton betalen voor tekort aannemer De rijke historie van eeuwenoude Heerenwech. 99 Zoeterwoudse jongeren organiseren sociëteit voor leeftijdsgenoten Met 'Arti et Religioni' kans op half varken 9 A 'De Tamboeraniaviert jaarfeest SPORTHAL OPNIEUW IN OPSPRAAK REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 PAGINA Wethouder Goedhart: ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn aal 700.000,- meer kwijt zijn voor een sporthal, als men vasthoudt aan de plannen om deze te bouwen in combinatie met de scholenge meenschap „Albanianae" aan de Diamantstraat. Daardoor zou de sporthal die de gemoederen in Al phen al eerder bezighield, in totaal zo'n 5,7 miljoen gulden gaan kosten. Van het meerbedrag van 700.000,is 400.000.bestemd voor de aannemer die het scholencomplex bouwt omdat deze met de aannemingssom niet blijkt uit te komen. 300.000,is nodig om tegemoet te komen aan de wensen van de Alphense Sportstichting die de hal onder meer, zes nieter langer wil hebben. Zoals bekend maakte de gemeente Alphen enige tijd geleden gebruik van de door het ministerie van Onder wijs geboden gelegenheid om de bij de scholengemeen schap geplande 3 gymlokalen „in te ruilen" voor een sporthal. Het ministerie was dan bereid om de 1.5 mil joen gulden die men anders kwijt zou zijn geweest voor de gymlokalen bij te dragen. In een inderhaast belegde besloten raadsvergadering zei de raad in principe „ja" tegen de sporthal, zonder dat men de financiële conse quenties kon overzien. En haast was geboden omdat het ministerie nagenoeg per omgaande uitsluitsel wilde van de raad. Hetzelfde ministerie speelt nu opnieuw een op merkelijke rol door zonder meer de sporthal te belasten met vier ton extra zonder dat daar iets tegenover staat. Wat voor conclusie de raad nu uit deze laatste ontwik kelingen zal trekken, zal pas blijken als in november de kredietaanvrage aan de orde wordt gesteld. Het niet vo teren van het krediet is de enige troef die de gemeente raad achter de hand heeft. Opmerkelijk Het meest opmerkelijke van de laatste ontwikkelingen is niet alleen dat het ministerie van Onderwijs zonder meer heeft laten weten dat de sporthal met vier ton ex tra zal worden belast, maar ook dat het dit laconiek aan de gemeente heeft medegedeeld en daar ook de finan ciële consequenties op afwentelt. Opmerkelijk, omdat het ministerie dit bedrag wel kwijt zou zijn geweest bij de bouw van de gymlokalen. De wethouder van Financiën en Sportzaken, J. Goed hart, bevestigde gisteren desgevraagd een en ander. Hij zei „erg veel moeite te hebben" met de 4 ton waar niets tegenover staat en de laconieke opstelling van het mi nisterie dat in feite de aannemer tegemoet komt over de rug van de gemeente. Goedhart: „Het enige waar ik inmiddels achter ben, is dat het een gewoonte schijnt te zijn om een tekort dat ontstaat bij de bouw van een school, dit ten laste te brengen van gymlokalen". Uit wat Goedhart verder opmerkt wordt duidelijk dat het ministerie pertinent zal weigeren om voor de niet voor ziene kosten op te draaien met als steevaste stok achter de deur: niet akkoord?, dan geen sporthal. En dat is mogelijk het gevolg van de gretigheid waarmee Alphen het aanbod van het ministerie om de gymloka len in te ruilen voor een sporthal heeft geaccepteerd en nu een gepeperde rekening krijgt gepresenteerd van Vier ton. Algemeen bekend was en is, dat Alphen al ja ren reikhalzend uitkijkt naar een tweede sporthal. Goedhart zegt wel vrede te hebben met de extra verho ging van drie ton omdat die bestemd zullen worden om de sporthal onder meer te verruimen. „Niet alleen om dat daardoor diverse sportverenigingen beter uit de voeten kunnen, maar vooral ook omdat Albanianae dan de beschikking krijgt over drie ruimten doordat er bij zo'n afmeting (28 x 48 meter) twee scheidingswanden kunnen worden aangebracht", aldus Goedhart. In het eerste plan werd uitgegaan van een afmeting van 28 bij 42 meter. erg veel moeite Goedhart heeft ondanks alles inmiddels een financieel plan uitgeknobbeld. Daarbij speelt een fikse meevaller van het gemeentelijk energiebedrijf een grote rol. De winst die het energiebedrijf vorig jaar maakte bedroeg 2,7 miljoen gulden. En dat is maar liefst 1,7 miljoen meer dan werd verwacht. Die extra winst komt volgens Goedhart voornamelijk voort uit het minder geleden gasverlies (5,5%) en, omdat de inkoop van electriciteit voordeliger uitpakte. Goedhart is nu van plan om die 1,7 miljoen te bestemmen voor de sporthal. Verder wil hij uit het fonds „Reserve Stadsuitleg" van de gemeen te, 1,8 miljoen halen. Volgens hem valt er niet aan te ontkomen om zo'n 7 ton ten laste te brengen van de Al gemene Dienst. Goedhart heeft zijn plan al voorgelegd aan de verantwoordelijke gedeputeerde en die is vol gens hem, in principe akkoord. Goedhart maakte ook nog duidelijk dat hij van plan is om bij het ministerie van CRM nog eens flink op de deur te kloppen om te vragen of dat ministerie die 4 ton misschien wil bijpassen. De gehele materie van de sporthal zit Goedhart duidelijk hoog: „Ik zit nu zo'n tien jaar in het gemeentebestuur, maar zoiets heb ik nog nooit beleefd. Ik hoop het trouwens ook nooit meer mee te maken aldus Goedhart. RICHARD VAN AMSTEL Het „dodenkruispunt" van Woubrugge Reconstructie Woubrugse Herenweg host drie miljoen WOUBRUGGE Er worden momenteel in grijpende reconstruktiewerkzaamheden uit gevoerd aan de Herenweg en de Kruisweg onder Woubrugge. Het zogenaamde „dóden- kruispunt" wordt aanzienlijk ruimer van opzet en beveiligd door verkeerslichten. Eén en ander kost ongeveer drie miljoen gulden. Aan deze weg van Alphen aan den Rijn, via Leimuiden en de Haarlemmermeer naar Amsterdam is een interessante historie ver bonden. Is het onderhoud tegenwoordig in handen van de Provincie, vroeger was dat wel anders. Mensen die destijds aan deze weg woonden waren ieder verantwoordelijk voor het in goede staat houden van een deel van de weg.... Laten we eens een paar stappen terug doen in de tijd om te kijken hoe primitief de toestanden hier vroeger waren. Zoals gezegd maakte de Herenweg een groot deel uit van de weg tussen Amsterdam en de Rijn onder Alphen aan den Rijn. Dag en nacht passeerden daar diligences en postwagens. De weg moest naar de maatsta- 'ven van die tijd - goed onderhouden worden. Dat onderhoud liet nogal eens te wensen over. Vandaar dat het Hoogheemraadschap van Rijn land ingreep. Het waterschap verplichtte alle ingelanden onder de heerlijkheid Woubrugge, welke twee of meer morgen land in eigendom hadden, waar zij ook woonden, de weg te on derhouden. Zij verdeelden de weg in zoveel stukken als er eigenaren waren, die elk hun deel moesten onderhouden. Er werd besloten om zóveel palen in de weg te slaan met num mers en doel. De titel van het officiële stuk met daarin de bepaling van Rijnland uit 1622 luidt als volgt: ..Ordonnantie op den hoefslach in den Heeren wech paelen te slaen omme voortaen bequa- melyck te connen weten hoelang elcx zijn werck aldaar te moeten maeken, ten eynde der zelve Heerenwech in goede effecten onderhou den worden, daertoe hebben gecommitteerden van dyckgrave ende Hoge Heemrade comfom de uytgesonden Billeten van 18 Juny 1622 ende mits den Bededach, hier onder andere gevon den op te schouwbaere Heerenwech in Esselic- kerwoude. ende sijn aldaer gecomporeert met hun palen de navolgende personen, die provisie inden wech op elck hoeffslach sijn geslagen PALEN Niet minder dan driehonderdachtentwintig pa len waren er in de weg geslagen. Bij iedere paal stond degene of zijn plaatsvervanger, die dat deel van de weg moest onderhouden „de mor gen contribueert jegens twee roede (onderhoud) uyt hoeffslage van den Herenwech", dus van iedere morgen land in eigendom moest men twee roeden weg in orde maken en hóuden Ongeveer een eeuw geleden wist een inwoner van Woubrugge nog te vertellen, dat hij van overlevering had vernomen, dat vroeger hon derden palen langs de Herenweg waren gesla gen. In het officiële stuk staat: „styve dyckpae- len van 't begin tottet eynde". Vermoedelijk waren dat eiken palen. De eerste schouw had plaats op 17 november 1622 door Baen Cornelis van Syll, schout, en twee „Croosheemraeden mistsgaders Adriaan Claesz. Verduyn, secretaris van Esselickerwou- de". Bij iedere schouw moest de eigenaar van de lapderijen of zijn plaatsvervanger bij zijn paal staan om te horen of zijn deel wel goed on derhouden was of niet. Schouwbriefjes hield men er niet op na. Wie afwezig was kreeg een „Boete van thien ponden te veertigh grooten 't pont", dus tien gulden van veertig stuivers. De schouw begon op de grens van Oudshoorn. Op een oude tekening staat „grenspael" met bij schrift „de roode pael". BOCHTIGE WEG De Herenweg liep destijds enigszins anders dan tegenwoordig. De oude weg lag vanaf de Rijn gezien meer westelijk dan nu. Hij liep recht op de hoofdpoort van het thans verdwenen kasteel „Ter Woude" af. Vóór het kasteel maakte de weg een schuine bocht naar het oosten, „Boven schinckelse wech" genaamd. Vorm en grenzen van de weg werden door het uitvenen en inka- velen sterk gewijzigd. Van de „Schinkel" lag de weg recht op Rijnsaterwoude aan, doch meer naar het oosten dan de tegenwoordige weg. Landbouwers hebben bij het ploegen die oude weg nog wel opgemerkt. De tegenwoordige weg maakt dan ook bij de dijk van Rijnsaterwoude een kleine buiging naar het westen. De gebroeders Van der Linden hebben in 1744 die oude weg uitgeveend, toen de nieuwe weg er al lag. De schouw werd gedreven „tottet scheyt van Rijnsaterwou benede de Woudse- brugge daer de pael is staende". Nog een over blijfsel van die oude schouw komt voor in de registers der registratie te Alphen aan den Rijn. Daart staat dat Woubrugge enige roeden weg op naam had onder Oudshoorn en wel op „de gemeene weg" in de Kalkovensepolder. Wou brugge moest dat deel van de weg onderhou den. OOK DE POST De Herenweg was destijds niet alleen van be lang voor reizigers maar ook voor het vervoer van de post was de weg van groot belang. Al phen aan den Rijn was in de achttiende eeuw al een groot kruispunt van de postiljons, die 's nachts tussen één en twee uur kwamen aanren nen vanuit Rotterdam, Gouda, Den Haag, Am sterdam en Utrecht. In Alphen werd alles ge sorteerd. De postiljons (bode's te paard) deden ook 's Molenaarsbrug aan. Al in 1662 werd daar een brievenbus geplaatst, die door de postiljons moesten worden leeggehaald. Op 1 december 1763 kwam in Alphen aan den Rijn de eerste postwagen op de weg. Deze kar ren waren nog open. Omstreeks 1770 kwamen op Alphen uit Amsterdam 's nachts de brieven eens verkoold aan. Op de Herenweg in de Vie- rambachtspolder had de postiljon zijn pijp aan gestoken en waren de vonken in de postkar ge waaidSedertdien waren de karren overdekt. Post wordt via de Herenweg niet meer te paard vervoerd. Vandaag de dag maken dagelijks dui zenden automobilisten gebruik van de Heren weg, die in 1934 door de Provincie werd over genomen. Twee jaar later eiste het verkeer al een verbreding van de weg en kwam er een maar liefst zes meter brede betonverharding met aan elke zijde een vrijliggend rijwielpad. Dat was in die dagen iets enorms. Het zeer in tensieve verkeer anno 1979 eist nóg bredere wegen en nóg ruimere kruispunten. Vandaar een ingrijpende reconstruktie van de histori sche Herenweg ZOETERWOUDE „Er blijkt dat wij gewoon uniek zijn. Normaal ge sproken worden de be stuurders en leiders steeds ouder, bij ons vindt steeds opnieuw verjonging plaats, steeds anderen komen in het bestuur". Dat vinden drie van de initiatiefne mers die twee jaar geleden begonnen met een soos voor jongeren in Zoeter- woude. Het is ook eigenlijk de doelstelling zeggen Aad van Gent, Kees Janson en Leo Janson. „Het zit zo", legt Leo uit „in Zoeterwou- de is voor jongeren tussen de twaalf en de zestien jaar niets anders te beleven, dan lid te worden van een sportclub. Onze bedoeling is om een natuurlijk ver trek van de leden te krij gen. Als ze Leiden „ontdek ken" vertrekken de jonge ren om plaats te maken voor een nieuwe lichting. Daarom zijn we in 1977 ge start met de soos „de Ruï ne" en is er onlangs ook het „soossie" opgericht voor jongeren van 12-14 jaar". Aad verklaart waarom dat nu precies gedaan is. „Het leeftijdsverschil werd te groot. De meeste leden zijn intussen een jaar of zestien, nieuwe leden van zo'n 12 a 13 jaar voelden zich niet thuis. Daarom is er nu 't Soossie voor 12 t/m 14 jari gen en de soos voor de oude ren. De Soos zal een lahgza- me dood sterven. Het bezoek valt al terug, de avonden zijn al niet zo spectaculair meer. En dat is prima. Van nu af concentreren we ons op 't Soossie, dat zal moeten groeien en dat gebeurt ook al". Hoe dat nou precies zit met die verjonging van het bestuur leggen Leo, Kees en Aad als volgt uit: „Om te be ginnen is het gewoon toeval De drie initiatiefnemers voor hun sociëteitsgebouw. dat wij hier zitten. Want de oudere leden hebben op dit moment bijna net zo veel verantwoordelijkheid als wij. Dat is namelijk onze voor naamste doelstelling, dat ver antwoordelijkheidsbesef op natuurlijke wijze laten groeien. De leden hebben dan ook zitting in allerlei commissies zoals de bar-, de disco-, publiciteit- en pro grammacommissie. Ook wordt het programma door de leden zelf samengesteld. Dat alles gebeurt op geweldig democratische wijze en als we vergelijken met het begin dan zien we dat het allemaal op een uitstekende manier als vanzelf gegroeid is". Overigens betekent dat niet dat de soosavonden saai zijn, want vertelt Kees „eens in de drie maanden hebben we een praatavond maar de overige avonden doen we alleen din gen die de leden willen. Momenteel is dat bijvoor beeld erg vaak disco omdat dat erg gewild is, maar dat proberen we dan wel een beetje flitsender en met een beetje meer spektakel dan normaal te doen". Soos „de Ruïne" heeft ook contact met Janzeuven. Dat is een overkoepelend orgaan voor jeugd en buurthuiswérk en er worden allerlei zaken als begeleiding, activiteiten en organisatie besproken. De soos zelf is onderdeel van de stichting 't Spinneweb. Daar om worden er ook leden ge worven, om in aanmerking te komen voor subsidie. Dat heeft ook voor de leden voor deel omdat zij dan de avon den gratis kunnen bezoeken en ook op grote activiteiten reductie krijgen. Een van die grote activiteiten is het jaar lijkse soos weekend. In de paasvakantie gaan alle leden dan een weekeindje er op uit op de fiets. „Zonder meer een happening", zeggen zij die het al eens meegemaakt heb ben. Dit jaar wordt er de ene week een activiteit voor de 15+ leden georganiseerd, de andere week iets voor de jon geren, die bij 't Soossie horen. De aanvang is steeds om half 8 in 't Spinneweb aan de Zuidbuurtseweg op donder dagavond. Rond 9 uur zijn de avonden afgelopen. Steeds hangen door heel Zoeterwou- de affiches met wat er te be leven valt „en we hopen dat zoveel mogelijk jongens en meisjes van 12, 13 en 14 jaar eens komen kijken", beslui ten Aad, Leo ën Kees. ROB JANSEN LANGERAAR De muziekvereni ging 'Arti et Religioni' houdt zaterdag 13 oktober een 'Goederenveiling'. Dit unieke gebeuren dat er voor zorgt dat het muziekkorps wat financiële arm slag krijgt, heeft in de afgelopen zeven jaar al voor heel wat hilariteit zorg ge dragen. De vreemdste dingen zijn aan te treffen op de Goederenveiling, die wordt gehouden in het Parochiehuis aan de Langeraarseweg te Langeraar. De aanvangstijd van het verkoopspec- takel is 20.00 uur. Bij de ruim driehonderd aangeboden arti kelen zijn er enkele knallers die voor de bieder een prachtig koopje kan opleveren. Zo zijn er ondermeer een krentenbrood van een meter, huisbezoek van Sint en Piet, konijnen, een jonge geit, een half ge slacht varken, een diner voor twee perso nen en een dagtocht voor twee personen, per opbod te koop. Behalve de knallers zijn er allerhande zaken te verkrijgen; van regentonnen tot speelgoed. Bijzonder interessant dit jaar zijn de pre mies die onder de eerste honderd kopers worden verloot. De premies zijn tot stand gekomen door de medewerking van ver schillende bedrijven. De premies variëren van een rijkgevulde levensmiddelemand tot een opblaasboot met peddels en pomp. De opbrengst van de veiling (vorig jaar 13.278 gulden) gaat in een apart fonds waaruit het instrumentarium, de unifor men, leerlingenopleiding en mogelijk straks de onkosten van een eigen gebouw gefinanciëerd worden. Onroerend f goedbelastiii| Alphen niet omhoog le an| teT ALPHEN AAN DEN Rij Door een financiële mee zal het komend jaar de rend goedbelasting i: aan den Rijn niet stijgei der was het college van W. van plan om deze te gen met 3.5%. Na de mt Ier van rond de 350.001 van dit plan afgezien, meenteraad moet zich spreken over de planm het college. De voornaamste oorzaal de meevaller is de opget£n vertraging in de plannt het raadhuis uit te Deze plannen wordei nieuw bezien nu zich eli de gemeente nieuwe boi gelijkheden voordoen, door deze vertraging lasten kunnen worden uitgeschoven kan de begi voor het komend jaarl ruim 2 ton minder belast|e, den. Verder werd onder nog 80 mille gevonden een verkeerscirculatii omdat dit bedrag ovei bleek, terwijl 15 millefet worden afgevoerd voor dpn tauratie van het pand Rit de 11. Volgens Goedhart}1 beert de gemeente i mentenzorg warm te voor de restauratie hiervj Hoewel de onroerend lasting niet wordt verho- het totale bedrag aan in)t sten (bijna 8 miljoen) «ri blijft, is het volgens Goein wel mogelijk dat er indivl s le bijstellingen, zowel naafA ven als naar beneden, zfat plaatsvinden, gezien de )n waardering van het onroder goed. Verder zijn er in het oorsjl kelijk belastingplan vanïr college na overleg met he)d nisterie van Binnenlandse I ken nog enkele wijzigijn aangebracht. Zo zullen dfr ooirechten die eerder weP verhoogd met 8.5% het in gend jaar gaan stijgen ju 15%. Reinigingsrechten, P spronkelijk 17.5% zijn teru bracht naar 15%. Het bedL vuil, eerder opgetrokkenl 32% wordt komend jaar nf januari verhoogd met 15*|L per 1 juli nog eens met j De marktgelden, oorsproL lijk verhoogd met 20% zijj ruggebracht tot een stij- van 15%. Met de overige b tingen en rechten is het r terie akkoord gegaan. Doi aangebrachte wijzigingen f budgettaire-ruimte voor volgend jaar nog iets toe# men. Deze bedraagt nuf miljoen. KORTWEG vereniging vraagt een geldelijk bijc voor de 2.250.000 mensen in Cambodja aan honge ziekten lijden. Met het b gebrachte geld worden medicamenten en verder vensbehoeften overgevlogen van Nedei naar Cambodja. De bijdr kunnen worden overgem op het gironummer van de Stichting Comité verlening Zuid-Oost-Azië, der vermelding van "Hor hulp voor Cambodja" DE ZILK De vierman matie 'Escalado' treedt vr 12 oktober op in het Inn' gebouw, Beeklaan 1 De Zilk. Het optreden b< om 21.30 uur. De toegang draagt twee gulden en drie gulden voor niet-le LISSE De muziekg 'Courage' treedt aansta: zaterdag op in de koffiebar Open Deur' aan de Kar straat 150. Het optreden de groep begint om 20.00 De toegang is gratis. BODEGRAVEN De derlandse Vereeniging postzegelverzamelaars-afd< ling Bodegraven houdt ter ring van haar vijfentwinti rig bestaan een grote ruilh met tentoonstelling op 13 ber. Het evenement vindt sen 10.00- en 16.30 uur p in het Parochiehuis, Oud degraafse weg 17 te Bode ven. Van 17.00- tot 18.00 wordt er op bovengeno adres een receptie gehoud GEREFORMEERDE K KEN Aangenomen naar Laren- ricum en Eemnes: drs. J. man, staffunctionaris geesi ke vorming aan de dr. Van de Bergh Stichtinj Noordwijk. GEREFORMEERDE KI KEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Oegstgeest-L R. van Nus te Bruchtervel NIEUWVEEN Het gehele dorp wordt uitgenodigd voor het bijwo nen van het jaarlijkse schoolfeest van 'De Tamboerania'. Het resultaat van vele voorbereidingen is zaterdag 13 oktober ondermeer te zien en te horen in een door de kinderen van de kleuterschool 'Pippeloent^e' en de laagste klassen van de lagere school 'De Tamboerijn' uit te voeren musi cal. De aanvangstijden van de musi cal zijn 14.15- en 19.30 uur. Behalve de musical zijn er vele andere activiteiten georganiseerd die verband houden met de door de kinderen ge maakte reizen naar de Scheveningse pier, het 'Aviodome' op Schiphol en het Spoorwegmuseum in Utrecht. Zo is er een 'Stationsrestauratie' en kan het 'Kraterspel' gespeeld worden. De muzi kale omlijsting wordt verzorgd door het zigeunerorkest 'Lautari' dat om 16.00 en 20.15 uur een 'speciaal' optreden verzorgd. Tussen de musical en het op treden van het zigeunerorkest is er een dia-voorstelling van een door de kir ren van de hoogste klas gemaakte 'v tenreis' op de Dommel. De kinde maakten deze vaartocht van zeve acht kilometer op de Dommel, mei gengemaakte vlotten van tractor! den. De dia-serie is door de kinde van tekst en muziek voorzien.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4