deTijd Modernisering :an los van jovjet-overleg H lan voor reconstructie van liet achthuis bij kamp Westerbork 1 NIEUWSNET RKGROEP WIL MEER INFORMATIE GEVEN kopkogel nog onaanvaardbaar Oefening olieramp geslaagd CPN uit Amsterdams college Lagere schoolkind is veel te weinig geconcentreerd BINNEN MAAND TOELICHTING OP SANCTIE WET Nederland krijgt mbassadeur erntechnologie AWB-wegenwacht reidt service uit nsmkRS m JNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 OKTOBER 1979 PAGINA 11 Van een onzer verslaggevers) J HAAG Deze week (9 0ber) was het veertig jaar jen dat de Nederlandse re- ng op de Drentse hei bij terbork een kamp liet neer- in voor de opvang van Jo die waren gevlucht voor de ie terreur. Nauwelijks een later werd „Westerbork" „durchgangslager" van ruit meer dan 100.000 Ne- andse joden werden gede- eerd naar de vemietiging- mpen zoals Auschwitz en ibor. Auschwitz bestaat nog; het is een monument geworden. Het terrein waarop het vernie tigingskamp Sobibir heeft ge staan is volgeplant met boomp jes. Het lijkt daar alsof de End lösung nooit heeft plaatsgevon den. „Opdat wij niet vergeten" is de „werk groep Westerbork" opgericht. Welis waar staan bij de vroegere ingang van het kamp een indrukwekkend monu ment en een maquette, maar er is geen duidelijke informatie en er zijn nog maar weinig mensen die uit eigen her innering weten wat hier gebeurd is. En hun aantal wordt elk jaar minder De werkgroep, die de volledige steun geniet van de Drentse commissaris der koningin, mevrouw T. Schilthuis, wil nu het wachthuis dat aan de ingang stond reconstrueren en inrichten als ♦entoonstellings- en informatieruimte. In samenwerking met het Drents mu seum in Assen wordt daarvoor materi aal verzameld. Ook bestaat het plan een wachttoren en een deel van de prikkeldraadomheining te reconstrue ren en een vlaggemast te zetten op de oude appèlplaats. De kosten zijn be groot op twee ton aan investering en jaarlijks 26.000 gulden aan exploitatie kosten. De werkgroep wil e.e.a. bij de dodenherdenking op 4 mei 1980 gereed hebben. De werkgroep wil echter niet élles van de overheid krijgen. Zij streeft ernaar jaarlijks tien procent van de expolita- tiekosten bijeen te krijgen van particu lieren. Daarom is er een „vereniging van sympathysanten" in oprichting. Het doel is: Het samen met de overheid tot stand brengen en onderhouden van een herkenbare herdenkings- en bezin- ningsplaats op het terrein van het voor malige kamp Westerbork. Opgave als lid van die vereniging kan bij het Drenste provinciehuis aan de Wester brink in Asen. „We willen", aldus mevrouw Schil thuis, "niet alleen de herinnering aan het kamp levend houden, maar ook het| nageslacht een waarschuwing laten ho- Het wachthuisje bij de ingang van het kamp. Een foto van vlak na de oorlog. (Van onze larlementaire redactie) HAAG Volgens de ring behoeft er met een ituele modernisering de atoomraketten voor middellange afstand in ■Europa niet gewacht te den op het resultaat van •leg met de Sovjet-Unie r wapenbeheersing. Dit dpunt, dat premier Van gisteren meedeelde tij de Algemene Beschou- gen in de Tweede Ka- staat tegenover dat van r meer PvdA en de de- ipecialisten van het Dezen menen dat een isering zonder over leg ingaat tegen de motie- Van der Stoel, die ook door de regering wordt onder schreven. Van Agt verdedigde zijn me ning onder andere door erop te wijzen dat ook de woord voerders van CDA (Lubbers) en VVD (Rietkerk) ervan uit gaan dat onderhandelingen met de Sovjet-Unie „slechts, functioneren op basis van sterkte over en weer". In dit verband merkte de premier ook op dat bij de regering, e- venals bij de andere bondge noten „grote bezorgdheid be staat over de gevolgen van de voortdurende opbouw van de militaire kracht"van de Sovjet- Unie". De regering heeft haar stand punt over de modernisering nog niet bepaald. Dat zal in de komende maanden gebeuren. De ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie zullen de betrokken Kamercommissies voortdurend op de hoogte hou den van wat er in de NAVO wordt besproken, ook van de ambtelijke rapporten over mo dernisering en wapenbeheer sing. Nederland zal, aldus Van Agt, niet aan een beslissing tot modernisering deelnemen, als naar haar oordeel „daardoor de rol van de kernbewapening zal toenemen". NEDERLANDSE POLITIEBOND: (Van een onzer verslaggevers) TRECHT De Nederlandse Politiebond NPB) heeft de door de interdepartemen- le commissie Valken aanbevolen stop- jgel voorlopig afgewezen. De bond no- et invoering van deze kogel een onaan- aardbaar riskant avontuur, zolang een antal vragen op medisch, ethisch en juri- isch gebied onbeantwoord blijven. De PB wil dat de ministers van jusititie en nnenlandse zaken een breder opgezet on- erzoek gelasten naar werking van de ko gel, naar de medische aspecten en naar de invloed, die invoering bijvoorbeeld op de geweldinstructie van de politie zal heb ben. De NPB vraagt zich met name af in hoeveel gevallen de laatste jaren politiemannen ge wond zijn geraakt door kogels uit hun eigen pistool of dat van collega's en hoe erstig het letsel zou zijn geweest indien in die gevallen stopkogels als munitie waren gebruikt. HAARLEM De oefening Olstran, die de afgelopen dagen is gehouden voor en op de Noorhollandse kust, is geslaagd. Dat is al thans de mening van de organisator, de pro vinciale waterstaat van Noord-Holland. Tijdens de oefening werd een soort draaiboek afgewerkt, dat gevolgd zou moeten worden als zich voor de kust een olieramp zou voordoen. Bij de oefening werd uitgegaan van een ramp waarbij ongeveer vijftien tot dunne olie en 45.000 ton in emulsie zou „vrijkomen". De op- ruimingskosten zouden volgens de organisato ren enkele miljoenen guldens vergen. Uit de oefening is gebleken dat er moet worden gestudeerd op een goede manier om de olie, die vaak gemengd is met zand, uiteindelijk te ver werken. De provincie stuurt het verslag naar het ministerie van verkeer en waterstaat. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM DE CPN maakt niet langer deel uit van het Amsterdamse col lege van burgemeester en wethouders. De communis tische raadsfractie liet af gelopen nacht weten, niet langer het vorig jaar geslo ten program-akkoord te steunen, nadat CPN-wet- houder Van der Velde (on derwijs) door een meerder heid in de raad tot aftreden werd gedwongen in ver band met een onderwijsk westie. De CPN was vanaf 1966 in het Amsterdams college van B. en W. verte genwoordigd. Het is nog niet bekend wie de opvolger van Van der Velde wordt. Door het uittre den van de CPN uit het col lege beschikken B. en W. nu over een „vaste" meerder heid van 31 van de 45 raads leden. De CPN-fractie telt vijf leden. PvdA, CDA, D'66 en PPR eisten gisteravond aan het eind van een urenlang debat het hoofd van Van der Velde wegens diens optreden in een onderwijskwestie. Steen des aanstoots is een eind vorige maand door de CPN-fractie - inclusief de wethouder - op gestelde brief waarin direc teur Leeuwenburgh van de stadhuisafdeling onderwijs wordt verweten slecht lei ding te geven en waarin wordt voorgesteld de leiding van de afdeling tijdelijk in andere handen te leggen. De CPN publiceerde de brief buiten het college om. De an dere akkoordpartijen vonden dan zoiets niet kan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het lagere schoolkind is veel te weinig geconcentreerd. Bovendien bestaat er nogal wat ver schil in het kennisniveau van lagere schoolverlaters en in de omvang van behan delde leerstof op de lagere scholen. Dat vormt wel de gelijk een handicap vormen voor het klassikale onder wijs, zo blijkt uit een enquê te die het Nederlands Ge nootschap van Leraren heeft gehouden onder 500 brugk lascoördinatoren. De verschillen werden door nagenoeg alle brugklascoördi natoren gesignaleerd. 50 pro cent van de geënquêteerden noemt als een van de oorzaken de veranderde leeropvattingen van de huidige onderwijzers. Meer dan de helft vindt dat er een beter contact moet komen' met het basisonderwijs, terwijl 43 procent pleit voor een mini mumprogramma, waaraan alle schoolverlaters moeten vol doen. Uit het onderzoek blijkt voorts dat het vervelende, ty pisch schoolse leerwerk als ontleding, spelling en hoofdre- kenen door de lager-school- verlaters duidelijk minder wordt beheerst. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De regering zal binnen een maand de me morie van antwoord op de zo omstreden Sanctiewet bij de Eerste Kamer indienen. Dat zei premier Van Agt gis teren bij zijn beantwoording van vragen en opmerkin gen van diverse kaïiten geuit tijdens de algemene en po litieke beschouwingen. De Sanctiewet, die nog uit het vorige kabinet stamt, is bedoeld om de regering een instrument te verschaffen strafmaatregelen te treffen tegen landen of gebieden die de internationale vrede, veiligheid en rechtsorde in gevaar brengen of benadelen. Pre mier Van Agt wilde de Kamer nog niet meedelen of de regering het wetsontwerp voor haar rekening wil nemen. Tot nu toe lag had minister Van Aardenne van Economische Zaken vooral be zwaren tegen een bepaling in de wet, waarbij Nederlandse be drijven met een dochteronderneming in „gestraft" gebied kun nen worden aangepakt. (Van onze parlementaire redaktie) N HAAG De regering zal binnenkort een speciale am- sadeur benoemen die het Nederlandse standpunt inzake verspreiding van kerntechnologie (poliferatie) in het tenland zal moeten toelichten. i premier Van Agt gisteravond bij zijn beantwoording van ogen van de verschillende politieke leiders, afgestoken tij- is de algemene en financiële beschouwingen. De reizende bassadeur zal worden belast met het coördineren en uitdra- van het standpunt van de Nederlandse regering inzake de feratie, aldus Van Agt. PR wil totaalvisie Noordzee (Van onze larlementaire redaktie) i HAAG Het PPR- eede Kamerlid Leo Jan- wil, dat het kabinet een la uitbrengt over het te iren beleid met betrek- 'g tot het Nederlandse 1 van de Noordzee. Een gelijke nota zal dezelfde m moeten krijgen als de la over de Waddenzee. Het Kamerlid heeft hierop in schriftelijke vragen bij het ka binet aangedrongen. Hij herin nert eraan, dat de Kamer in het verleden een tweetal PPR- moties heeft aangenomen, waarin een wettelijke regeling wordt bepleit voor gebruik van de Noordzee en waarin ook om overleg met de EEG- partners en Noorwegen wordt gevraagd. (Van een onzer verslaggevers) HAAG De service van de ANWB-wegenwacht per 1 januari a.s. aanzienlijk uitgebreid. Wanneer een j aut? n*e* door de Wegenwacht is te repereren, ?rat hij gratis door de ANWB naar de plaats van bestem- Jög gebracht, evenals de passagiers. ze service geldt ook wanneer de chauffeur ziek is en de inzit ten hun reis niet binnen redelijke termijn kunnen voorzet- i. De Wegenwacht kan hulp weigeren als de auto in een cnte staat van onderhoud verkeert. Door deze groter dienst- nening gaat de Wegenwacht-contributei met vier gulden om- gen wordt 33 gulden. De nieuwe service is ondergebracht bij WW-lid maatschap. De nationale hulpbrief komt hierdoor te rvallen. Dit document gaf ook recht op vervoer van voertuig personenen in geval van een aanrijding. Die hulp wordt niet te uitbreiding van de Wegenwachthulp opgenomen, omdat de ^-autoverzekeringen als zo'n regeling kennen, aldus de ELSEVIER heeft de paus op zijn omslag. „De grote test wordt nog hoe deze paus de vrijheid van meningsvorming en meningsuiting zal interpre teren over de hete hangijzers Maar ook hoe de prachtige woorden, gewijd aan de men senrechten, door hemzelf en zijn curie toegepast zullen worden binnen de kerk. Ook een gesprek met mr. J. van def Krol, vice-voorzitter van het Nederlands Olympisch Co mité. „In het Olympisch Handvest worden sinds 1936 uitdrukkelijk politieke demon straties in de sportarena ver boden. Eeh gegeven, dat we al bijna 50 jaar kennen. Daarmee is dus niets nieuws onder de zon. Wij willen niet meer zeg gen dan: mensen, neem de re gels in acht". Een ander arti kel constateert dat het totale Nederlandse televisiepakket aan bloedarmoede lijdt. „Maar daarin staan wij beslist niet al leen. Zelfs Groot-Brittannië dat in Nederlandse t.v.-krin- gen zo gewaardeerd wordt, kampt met soortgelijke proble men. Ook daar zijn de ideeën op. En aan de positieve kant moet worden gezegd dat de Nederlandse televisie minder voorspelbaar is dan het strak ke stramien waarop de Britse programma's van jaar tot jaar voortborduren". De HAAGSE POST praat met FN V-bestuurder Jan de Jong. „Beslist geen verloren staking. Nee. Er zijn een aantal dingen duidelijk zichtbaar geworden en dat zal alleen maar de ak- tiebereidheid doen toenemen. Die staking bij Shell levert ons alleen maar winst op. Winst, H winst en nog eens winst. Shell en andere chemische bedrij ven zijn gewaarschuwd. Wij komen terug op deze lijn". Voorts een interview met de door Israël vrijgelaten Ludwi- na Janssen. „Ach, kijk, ik sta er nog wel achter, achter wat ik toen van plan was. Maar nu zou ik het niet meer doen. Ik heb daar afstand van geno men. Ik ben meer aan het zoe ken naar echte achtergronden. Niet meer zo emotioneel. Ik kan het nu relativeren". Ook een gesprek met de Utrechtse hoogleraar David de Wied die zich bezighoudt met de bioche mische beïnvloeding van her senen. „Ik hoop dat dit soort onderzoeken aanleiding zal ge ven tot het kunnen vaststellen van abnormaal gedrag, en dat een oordeel niet alleen meer afhankelijk is van de observa tie die arts, psychiater en psy choloog doen. Wij zouden een bijdrage kunnen leveren aan de diagnose". Wim Kayser van het bekroonde VAR A-radio- programma ZI tenslotte zegt: „Een heleboel radiomakers hebben ooit, lang geleden, voor een vaststaande vorm ge kozen. De dood in de pot. Het ambtenarendom in Hilversum is niet gering". NIEUWSNET rekent aan de hand van de autokosten in 1980 voor dat het grote uit wringen van de autobezitter nu pas begint. Voorts een ge sprek met Eric Vilé van de KNVB. Hij vindt dat de ma nier waarop de beroepsvoet ballers hun spel uitvoeren, veranderd moet worden. „Dat zou je kunnen bevorderen door de competitie spannender te maken. Dat betekent dat je voor het vergeven van UEFA- Cupplaatsen een andere opzet kunt maken. Je zou dë compe titie ook spannender kunnen maken door de wedstrijdpun- ten anders te verdelen". Een ander artikel zet vraagtekens bij de veiligheid van Schiphol. „Elke terrorist die de weg een beetje weet - en zelfs dat is nog niet eens helemaal nodig - kan op zijn dooie gemak een gereedstaand toestel bereiken. De voordeur van de luchtha ven is een vesting, maar de achterdeur staat wijd open". De moraal-theoloog drs. Bee- mer schrijft: „Homofiele ka tholieken, onder wie ook priesters en pastorale werkers en werksters, moeten nu van zich laten horen. Jezus heeft verzucht dat het voor de rij ken zo moeilijk is het konink rijk van God binnen te gaan. Hij voorzag zo'n moeilijkheid niet voor een homo of een he tero. En de bedrijfssocioloog prof. Van Zuthem meent: „Schermutselingen tussen sta kers en werkwilligen bij het bedrijf,- zoals bij Shell, zullen in de toekomst vaker plaats vinden, tenzij er een doelmati ge stakingscode komt". FftkJ NKDgWLftWD VRIJ NEDERLAND analy seert de geloofscrisis binnen de PvdA. Vice-voorzitter Jaap van der Doef: „In de afdelin gen ervaar ik iedere week die zelfde worsteling. We willen met dit kabinet afrekenen. Van Agt echt tekkelen. Dan krijg je die stemming van: elke havenstaking is meegenomen, de beuk erin, looneisen stellen. Daar gaat dit kabinet kapot aan. Maar zo werkt dat niet. Het kabinet wordt niet door agitatie of door looneisen ten val gebracht". Ook een groot interview met Ajax-voorzitter Harmsen. „Ik heb de indruk dat een groot deel van de spe lers alleen nog maar kan den ken aan kaarten, uitgaan en incasseren. Voetballers denken dat ze ik weet niet wie zijn. Dat komt door die krankzinni ge salarissen. Maar ik zal er op blijven hameren dat ze zich buiten het veld moeten reali seren, dat ze zich maar ander half uur per week kunnen waarmaken. En als het niet lukt, dan moeten ze weg, dan moeten ze maar opdonderen". Voorts een kritisch artikel over kinderspeelplaatsen. „Ie dereen keurt het onmiddellijk goed dat er voor elk te bou wen huis in Nederland twaalf tot twintig vierkante meter parkeerruimte wordt gereser veerd. Architecten en stede bouwkundigen hebben daar rekening mee te houden. Bijna niemand windt zich op over het feit dat er nergens een voorschrift te vinden is over verplichte ruimte voor het kind. De overheid zou per kind een verplicht aantal vier kante meters grond vast moe ten stellen". DE TIJD bestaat als weekblad vijf jaar. De uitgever blijkt niet tevreden met de betaalde oplage van 40.000 die is be haald. „Het succes moet nog komen. Een oplage van 50.000, binnen niet al te lange tijd be reikt, zou aan alle zorgen een einde maken". CDA-vertegen- woordiger Beumer in het Eu ropees Parlement zegt in een vraaggesprek: „Een discussie over kernwapens zoals die thans in het CDA wordt ge voerd, zal vooralsnog aan de christen-democratische fraktie en het Europees Parlement niet besteed zijn". Elders een interview met de liberale „ko mende man" De Korte. „Dit kabinet mist de moed het pu bliek duidelijk te maken hoe slecht de zaken er financieel- economisch voorstaan. Met name veel VVD'ers ergert dat. Ook de liberale ministers sla-, gen er als collectief onvol doende in het beleid voor de doorsnee VVD'er gestalte te geven". Uit de mond van de Eindhovense hoogleraar J. Vast komt de klacht: „Bij kernenergie spelen we niet met vuur, maar met iets dat vijftig miljoen keer zo gevaar lijk is als vuur. We weten dus dat kernenergie niet kan. Toch gaan we gewoon door. Zijn we dan gek?". HERVORMD NEDERLAND over het knevelen van top-' sporters: „Het Nederlands Olympisch Comité heeft geen enkel recht zich te gedragen als een mini-dictatuur die vrije sportmensen tiranniseert. De benauwde en bestofte zielen die daar de dienst uitmaken, moeten wat frisse lucht tot zich toelaten". En over de Caus: „Hij klaagde over het ge- rek aan werkelijke vredeswil Mn de wereld, maar dat is on zin. Aan de vredeswil onder de gewone ibensen mankeert het niet. Er zijn hier andere automatismen werkzaam". Voorts een artikel over de commerciële criminaliteit die de kernindustrie binnen dreigt te sluipen. „Een brede discus sie, althans in de vorm zoals de regering die voorstelt, springt met reuze stappen over het wantrouwen heen dat het publiek in de loop der jaren te gen deze nooit bovenkomende onderste stenen van het indu striële bouwwerk heeft ont wikkeld". Een gesprek tenslot te met de Chinese bisschop Ding. „Voorwaarde van de on afhankelijke Chinese rooms- katholieke kerk om de relaties met het Vaticaan te herstellen is dat het Vaticaan de zelfge kozen bisschoppen erkent en zich verder niet mengt in in terne kerkelijke zaken".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11