Onafhankelijk onderzoek n conflict rond Rijnzout KABINET HANTEERT A.KBE WEGING Met uw krant naar Parijs Geld voor onderzoek doelmatig besteden Weer moeilijkheden rond hartkliniek De Klokkenberg Nederland vraagt EEG-steun voor varkensexport CPN moet wethouder onderwijs terugtrekken aWENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9 OKTOBER 1979 jpTTERDAMSE RECHTER SCHORST TOT 10 DECEMBER STERDAM (ANP) De recht- j in Rotterdam heeft gisteren ns de voortzetting van het nu al jaar durende proces van de Jandse tuinders tegen de Franse ejiijnen de twee betrokken par- gevraagd enkele onafhankelij- °feskundigen te zoeken die voor ^•Tiaanvaardbaar zijn. Deze die- »en onderzoek in te stellen naar ivloed van het zoute rijnwater et boezemwater van het West- dat de tuinders voor de be ding van hun gewassen gebrui- (jhs de zitting deelde de raadsman g4e tuinders, mr J. Voute mee, dat pndeel van de afvalzouten van de ser kalimijnen in de zoutveron- l^öging van het boezemwater van 2nd en Schieland in de zomer- Jxlen ongeveer 25 procent be draagt. Hij overhandigde president L. Erades van de rechtbank een nota van het Nijmeegse ingenieursbureau Hasko- ning, dat op verzoek van de stichting „Reinwater" die de belangen van de tuinders behartigt een onderzoek naar de invloed van het Franse zout had in gesteld. Hiermee gaf de heer Voute een ant woord op de vragen die de rechtbank in haar vonnis van 8 januari van dit jaar had gesteld. De verdediger van de kalimijnen, mr. C. D. Boeschoten, had eerder beweerd en hield ook gisteren nog vol dat de zoutbelasting van het boezemwater in het Westland voorna melijk wordt veroorzaakt door het op dringen van zout vanuit zee. Dit komt volgens het ingenieursbureau echter zo sporadisch voor dat de „zouttong" een te verwaarlozen aandeel levert in de totale verzilting. De heer Voute stelde voor enkele Ne derlandse deskundigen in te schakelen om een objectief oordeel te vellen over het aandeel van het Franse afvalzout in de verzilting van het Westlandse op pervlaktewater. De verdediger van de kalimijnen vond dat Nederland te veel betrokken was bij deze zaak en zag lie ver mensen uit het buitenland met uit zondering van Frankrijk. Hij stelde voor het onderzoek te laten verrichten dor het Amerikaanse instituut Battelle, dat een kantoor heeft in Genève en zich bezig houdt met milieubescher ming. De raadsman van de tuinders vond dit in verband met de taalkwestie een te langdurige en kostbare aangelegenheid. Het proces zou daardoor opnieuw aan zienlijk worden vertraagd. Bovendien zijn Nederlanders bij uitstek deskundig op het gebied van de waterverontreini ging, vond hij. Toen beide partijen het op de zitting niet eens konden worden, schorste de president de zitting. Na zich te hebben beraden stelde de heer Erades voor een driemanschap te vormen, bestaande uit een Frans sprekende Nederlander, een Fransman en een uit een derde land, bijvoorbeeld een Frans-Canadees. Te vens vroeg hij de partijen zich te bera den over de financiering van het onaf hankelijke onderzoek en een lijst van vragen op te stellen, die aan de deskun digen kunnen worden voorgelegd. De rechtbank wil het resultaat op maandag 10 december op tafel hebben. Tegelijkertijd wenst Erades een schrif telijk antwoord van de heer Van Boe- schoten op het rapport dat de advocaat van de tuinders vandaag aan de recht bank overhandigde. Lik op (koffie-) stuk In Amsterdam zijn timmerlieden en - zoals op de foto - schilders bezig met de restau ratie van het Oud Hollandsch Koffiehuis. Dit gerenommeerd etablissement en geliefd punt van afspraak dat jarenlang tegenover het Centraal Sation stond, moest wijken voor de metrobouw. Over een goed jaar zal het, vlakbij het oude punt, zijn herrezen. ktftgeven -liet-jood- "rklaringen' loet gestraft HAAG Het fede- ebestuur van de A-jongerenorganisa- de CDJA, vindt dat co kort mogelijke ter- jn het aanvragen en jeven van niet-jood- Igklaringen strafbaar et worden gesteld. k het uitgeven van „ne- leve export-verklarin- moet volgens hen yifbaar worden. Voorts jen de jongeren dat de ïn van het anti-boycot- jiité worden ingewil- jonge CDA'ers hebben I standpunt naar voren racht naar aanleiding gs het debat over de Is- boycot, dat binnen in de Tweede Kamer :dt gehouden. De Ka- debatteert over het irt van de bijzondere (hercommissie over de ibische boycot. De JA vraagt de regering >pen te nemen om te tien tot een internatio- e veroordeling van •e praktijken. toord over o voor urnalisten TERDAM De onder- elingsdelegaties van de rlandse Vereniging van palisten (NVJ) en de rlandse Dagbladpers P) zijn het gisteren in lipe eens geworden over voor dit jaar. De NVJ dat gisteren bekend ge- it- ÉJe inhoud van het ak- worden pas morgen ilingen gedaan. De de- willen eerst een ge- met hun besturen en ia met hun leden. Zoals nd wezen de journalisten eerder overeengekomen rhandelingsresultaat van ïnd. Na een stakingsdrei- werden de gesprekken le NDP heropend. PAIS IN NOTA OVER UNIVERSITEITEN: DEN HAAG De onder zoektaak van de universitei ten moet zichtbaar worden. De centen ervoor dienen doelmatig te worden be steed. Er moet een duidelij ke verantwoording over worden afgelegd en daarom is er een nieuwe organisatie- en financieringsvorm voor nodig. Dit blijkt uit de giste ren gepubliceerde beleidsno ta universitair onderzoek, de eerste van een Nederlandse regering over dit onderwerp. De nota is afkomstig van mi nister Pais van onderwijs. Hij heeft er, samen met de minis ters van landbouw en visserij en van wetenschapsbeleid, de beleidsvoornemens in neerge legd voor de onderzoektaak tot 1990. Ook worden nieuwe ta ken aangekondigd voor de Ne derlandse organisatie voor zui ver wetenschappelijk onder zoek (ZWO). De ZWO zal wor den opgevolgd door de Neder landse organisatie voor weten schappelijk onderzoek. De pro jectfinanciering via ZWO be loopt nu enkele tientallen mil joenen guldens per jaar. Dit bedrag zal in de jaren '80 tot ongeveer tweehonderd miljoen gulden worden verhoogd. Dit kan door verschuivingen bin nen het geheel van de finan cieringen. Voor universitair onderzoek is dit jaar en - in het kader van de nullijn-stra tegie ook voor volgend jaar - omstreeks 1,3 miljard gulden beschikbaar. De groei van de aantallen stu denten is de afgelopen jaren samengegaan met een forse toename van het wetenschap pelijk personeel. De universi teiten worden gefinancierd volgens een systeem, waarbij geld voor onderzoek is gekop peld aan dat voor onderwijs. Een nieuw vorm is nodig om het onderzoek afzonderlijk zichtbaar en bespreekbaar te maken, aldus de nota van Pais. Vice-president Soedan in Nederland SCHIPHOL Joseph Lagu, de vice-president van Soe dan, is gistermiddag voor een driedaags bezoek aan ons land op Schiphol aange komen. Tijdens dit bezoek zal hij ondermeer besprekin gen voeren met minister Van der Klaauw van buiten landse zaken en met minis ter De Koning van ontwik kelingssamenwerking. Voorts zal de vice-president een aantal werkbesprekingen voeren met vertegenwoordi gers van Nederlandse bedrij ven die in de Soedan werken aan infrastructurele projecten. Lagu had ook een boodschap bij zich van de Soedanese pre sident, waarin deze de Neder landse regering bedankt voor de steun die Soedan wordt ge boden in de vorm van ontwik kelingssamenwerking. Morgen reist de vice-president door" naar Engeland. Raadslid van Bemelen vrijgesproken MAASTRICHT De rechtbank in Maastricht heeft de 58-jarige P.K., raads lid van Nederlands kleinste gemeente, Bemelen bij Maas tricht, vrijgespro ken van aantasting van eer en goede naam van de twee Kort na de raadsver kiezing had het raad- lid tegen een journa list gezegd dat de wet houders verschillende kiezers gedreigd had den dat ze niet voor een vrijgekomen wo ning in Bemelen in aanmerking zouden komen, als ze niet op de lijst van een van de wethouders zou den stemmen. Het raadslid, dat tot de andere partij in Be melen behoort, had gezegd dat deze wijze van bestuur hem deed Hit- denken aan machtsgreep var Ier. Kritiek mocht, vond de officier, de vergelijking met Hit- Ier vond hij te ver gaan en eiste daar voor 150 gulden boe te. De rechtbank dacht er anders over. DEN HAAG Nederland heeft vandaag in het be heerscomité voor varkens vlees van de EEG gevraagd om „marktondersteunende maatregelen". Dit na de mis lukking van de onderhande lingen met West-Duitsland over de beëindiging van de invoerstop voor Nederlands varkensvlees. De Duitsers zijn gisteren niet ingegaan op een Nederlands compromisvoorstel: een tus sentijdse keuringsregeling voor varkensvlees onder geza menlijke verantwoordelijkheid van de twee landen. De Duit-^ sers bleven vasthouden aan hun voorwaarden: keuring vooraf, volledig voor Neder landse rekening en verant woording. Volgens de Duitsers kan elke tijdelijke regeling slechts leiden tot volledige aanvaarding van hun eis, dat elk varken wordt onderzocht op trichinen (haarwormpjes). Het ministerie van landbouw en visserij noemt de Duitse houding „bijzonder teleurstel lend", temeer daar de dagelijk se commissie van de EEG de invoerstop ongeoorloofd vindt. Het produktschap voor vee en vlees is „ontstemd" over het mislukken van het „varkenso- verleg". Het schap pleit er „met des te meer klem" voor dat er snel maatregelen wor den genomen om de gevolgen voor de Nederlandse export aanzienlijk te verlichten. Een verlies van één miljoen gulden per dag kan de varkenssector zich niet permitteren, aldus het schap. VEDER-SMIT MOET BEMIDDELEN DEN HAAG Er zijn opnieuw moeilijkheden gerezen rond de tot standkoming van een hartkliniek in het medisch centrum De Klokken berg bij Breda. jje besturen van De Klokkenberg en van het Diacones- senhuis - beide instellingen werken samen bij de opzet van het hartchi- rurgisch centrum - hebben staatsse cretaris Veder-Smit van volksgezond heid gevraagd te bemiddelen. Zij zal nog deze week met beide besturen af zonderlijk spreken. Waar de knelpunten precies liggen, wil geen van de partijen kwijt. Het ministerie zegt slechts dat „op een aantal punten nog geen overeenstemming is bereikt". De voorzitter van het bestuur van het Diaco- nessenhuis, jhr. mr. H. Quarles van Uf- ford, hoopt dat door de bemiddeling van Veder-Smit de tegenstellingen snel tot het verleden zullen behoren. Volgens hem zijn de besturen er zelf niet in geslaagd de moeilijkheden op te lossen. De Klokkenberg en het ziekenhuis Zon nestraal in Hilversum, zijn beide in no vember 1977 door de toenmalige staatsse cretaris van volksgezondheid, Hendriks, aangewezen als centra voor open hartchi- rurgie. Elk van de instellingen zou dui zend operaties per jaar moeten verrichten. Nu, ruim twee jaar later, is door allerlei verwikkelingen in beide instellingen nog geen enkele hartoperatie verricht. CONFLICT IN AMSTERDAMSE COLLEGE AMSTERDAM De Am sterdamse wethouder Van der Velde (CPN) van onder wijs moet aftreden, Dat is de mening van de PvdA- fractie in de hoofdstedelij ke gemeenteraad en gezien de meerdheidspositie van de socialsiten in de raad, is het vertrek van de CPN'er zo goed als zeker. De PvdA, die over de kwestie overleg heeft gehad met de andere college-partners (D'66, PPR en CDA) heeft het de eis gisteren meegedeeld aan het bestuur van de CPN. Aanleiding tot het vertrek zijn de problemen die Van der Velde heeft met de directeur van de afdeling onderwijs. Van der Velde maakte on langs in een kranteninterview duidelijk dat de directeur zijn werk niet aankon en moest vertrekken. Over die zaak was geen overleg geweest. Van der Velde wordt verwe ten dat hij eigenmachtig op treedt en dat hij zelf in grote mate schuldig is aan de moei lijkheden rond het onderwijs beleid en dat hij de verant woordelijkheid ten onrechte op zijn directeur afschuift. Al eerder deden zich problemen voor, die het vertrek van twee adjunct-directeuren op de afdeling onderwijs tot ge volg hadden. slle uithaal VV-hoofdbestuurder Tersptra: tECHT (ANP) „Dit kabinet kt misbruik van het verant- rdelijkheidsgevoel van de vak- cging. Door die verantwoorde- ïeid heeft de vakbeweging grote élingen bij het stellen van extra itisen. De regering misbruikt die tiling en wandelt nonchalant de verlangens van de vakbond J. Het kabinet bedrijft daarmee vorm van chantage". Gerrit itra, hoofdbestuurder van het leverde deze felle kritiek op ibinet Van Agt, gisteren in ge- met een verslaggever van het Dat gesprek had plaats op het pent dat CNV-voorzitter Harm heulen en minister Albeda van ^le zaken in Hoogeveen spraken en bijeenkomst ter gelegenheid het 70-jarig bestaan van het Terpstra stelde zich heel wat minder gematigd op dan Vermeulen. Hij bena drukte dat het CNV pas in laatste in stantie een looneis overweegt, maar wees er wel op dat het kabinet de bon den voor een ongelooflijk groot dilem- na plaatst. Met name het uitblijven van een wettelijke regeling voor een ver- mogensaanwasdeling laakte hij. Zonder een VAD is het moeilijk, zo niet onmo gelijk om loonmatiging te prediken- .„Van ons kan tenslotte niet verwacht worden dat we Roomser zijn dan de Paus", aldus Terpstra. Hij verweet het kabinet ook onduide lijkheid over het eigen beleid. In een week tijd werd eerst gezegd dat de koopkracht voor de modale werknemer gehandhaafd bleef, de volgende dag' lukte dat opeens niet meer en de derde dag kon het weer wel. Het wordt tijd dat we daar zwart op wit gafanties voor krijgen, aldus Terpstra. wind - met dit „kunst werk" zijn verblijf goedkoop van electrici- teit te kun nen voor zien. w Actiever sportbeleid gehandicapten bepleit (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA en VVD willen dat er een actie plan komt voor de gehandi captensport met als uit gangspunt een optimale be vordering van de sportbeoe fening voor gehandicapten. Dat actieplan zal onderdeel moeten uitmaken van een Nota Sport voor Gehandi capten, die in samenwerking met de Federatie Sport Ge handicapten tot stand moet worden gebracht, aldus het VVD-kamerlid mevrouw Verkerk-Terpstra die de mo tie indiende. VVD en D'66 vinden tevens dat de regering een onderzoek moet instellen naar de finan ciering van de gehandicapten sport. Volgens mevrouw Ver kerk-Terpstra komt de gehan dicapte in de huidige financië le regelingen niet optimaal aan zijn trekken. Bezien moet wor den of voor deze tak van vrije tijdsbesteding eventueel ande re subsidienormen gerecht vaardigd zijn, aldus de motie van VVD en D'66. ADVERTENTIE Een mini-tour naar Parijs voor een mini-prijs. Dat is wat uw krant in samenwerking met de reisorganisatie Maas kant-tours u biedt in het weekeinde van 23 tot en met 25 november 1979. Parijs compleet voor 175,- per persoon op basis van een tweepersoonskamer. (Toeslag éénpersoonskamer 30,-). Alle kamers met bad/douche, bidet, toilet, tele foon, radio en televisie. U vertrekt vrijdagochtend om tien uur uit Den Haag (sta tion CS) of elf uur uit Rotterdam (gebouw Rotterdams Nieuwsblad) en na een lunchepauze in Kortrijk arriveert u omstreeks vijf uur in het Sof ra-Motel 'Relais des Char- treux', ongeveer 15 km ten zuiden van Parijs. Na een eenvoudige, maar goede maaltijd (drie gangen) gaat u in de avond naar een onvervalste Franse .revue in het Casino de Paris. Zaterdagochtend brengt de touringcar u na het ontbijt naar het centrum van Parijs, waar u ruimschoots gele genheid krijgt te winkelen in de grote Parijse warenhui zen. In de middag staat een bezoek aan het Paleis van Ver sailles op het programma, waar een Nederlands spre kende gids u rondleidt. Na een warme maaltijd in het motel wordt in de avonduren een uitgebreide .our door de Franse hoofdstad gemaakt. Zondagsmorgens gaat het na het ontbijt in de ig van het Louvre, waar wederom een Nederlands spitsen de gids u de kunstschatten in dit monumentale museum laat zien. Na vervolgens nog een bezoek te hebben ge bracht aan de Notre Dame en Montmartre (met de on overtroffen Place du Tertre) wordt de terugtocht aan vaard. Omstreeks 10 uur bent u terug in Rotterdam/Den Haag. Bij de hierboven genoemde prijs van 175,- p.p. op ba sis van een tweepersoonskamer zijn inbegrepen: vervoer per luxe touringcar Den Haag/Rotterdam-Pa rijs en terug; overnachting in riante kamers; twee keer diner en twee keer ontbijt; toegangsbewijzen Casino de Parijs, paleis van Versail les en het Louvre; lichtjestour door Parijs. Maximum aantal deelnemers is 49; minimum 40. Bij vol doende belangstelling wordt deze tour in het weekeinde van 30 november tot en met 2 december 1979 herhaald. Inlichtingen en boekingen na donderdagochtend 9 uur uitsluitend telefonisch bij Sijthoff Pers, Bureau Reisorga nisatie, Den Haag, telefoon 070-62.45.62, toestel 257. i

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9