erwacht compromis avenslepers: tussen 550 en ƒ1650 ineens Geologen conferentie over opslag kernafval weede Kamer kritisch ver revalidatiebeleid LN DER LOUW VOERT KOORTSACHTIG BERAAD süraagbare nier- alysemachine nog Jet in productie VOORPROEFJE VOOR MAATSCHAPPELIJKE DISCUSSIE Brezjnjev's gebaar 7, erjaardag bevrijding brengt 2500 Canadezen terug in Nederland inister Pais wil tweejarige rugklas voortgezet onderwijs HANENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 9 OKTOBER 1979 PAGINA 13 (Van onze verslaggevers) STERDAM Terwijl burge ster Van der Louw met alle ijen koortsachtig overleg rde, verwachtten de nu zes we- stakende slepers in de Rotter- ise haven vanmorgen dat de eente met een financieel „ge- zou komen tussen de ƒ550 1650. uitkering ineens in deze orde van te zou een compromis zijn tussen de die de gemeentelijke havendienst •erder aanbood en de 1650 die de slepers gisteren als voorwaarde stelden om weer aan de slag. Het eenmalig te ver strekken bedrag laat hun eis van een loonsverhoging van 28,50 bruto per week met terugwerkende kracht tot 1 juli, overigens onverlet. De vijf slepers die nog in het Rotterdamse huis van bewaring zaten, zijn vannacht vrijgelaten. Twee collega's waren gisteren al op vrije voeten gesteld. De zeven waren gearresteerd bij ongeregeldheden. Vijf van hen hadden een door werkwilligen bemande sleepboot geënterd. De vrijlating is ondermeer gebaseerd op de verwach ting dat de zeven niet in herhaling zullen vallen. Vóór het huis van bewaring had den ruim honderd stakers en hun vrou wen ongeveer vijftien uur gedemon streerd voor de vrijlating. Inmiddels is bekend geworden dat de Rot terdamse politie op donderdag 27 septem ber van tevoren op de hoogte was van het besluit van de Shell-directïe om de be- drijfspoort te openen. Deze actie luidde het einde van de stakingsactie bij Shell in. De politie heeft Shell op de bewuste don derdag laten weten dat zij zoals zij steeds had gedaan, „rustgevend aanwezig" zou zijn. In antwoord op vragen uit de ge meenteraad hebben b. en w. van Rotter dam hun teleurstelling uitgesproken over het feit dat Shell over zijn besluit geen. vooroverleg met het gemeentebestuur heeft gevoerd. Sleepbootstaker Willem Slijkhuis werd gisteravond, na vier dagen in voorlopige hechtenis te hebben gezeten, weer vrijgelaten uit het Rotterdamse huis van bewaring. Zijn vrouw en zijn dochtertje wachtten hem op met een bos bloemen. TVINDER KUNSTNIER ET NIEUWE ONTDEKKING j (Van een onzer verslaggevers) J [PEN Een draagbare dialysemachine met een ge- t van ongeveer vier kilo blijkt momenteel nog niet in roductie te kunnen worden genomen. De producenten medische apparatuur zien voornamelijk om financiële ïen nog geen aanleiding deze nieuwste uitvinding van tvinder van de kunstnier, de in Kampen geboren Wil- Johan Kolff, in productie te nemen. :den van deze producentenhouding moet volgens prof. dr. voornamelijk gezocht worden in het fiet dat men al veel gespendeerd heeft aan het ontwikkelen aan andere dialyse •atuur. lolff heeft samen met zijn "assistent dr. S. Jacobson van de' •rsiteit in Utah geprobeerd in Amerika (in Salt Lake City) bedrijfje te interesseren. De portable dialysemachine is in' ïctie genomen, maar door fusies met andere bedrijven i n het project niet uit de verf. De universiteit van Utah 1 inmiddels wel de patentrechten van de machine terugge- len maar het apparaat is nog steeds niet op de markt hoewel >lgens dr. Kolff grote belangstelling onder nierpatienten y\ bestaat. dialyse machine kan bij wijze van spreken in een handtas *'en meegenomen. Bij het apparaat hoort nog een 20 liter die gevuld moet worden met water. Op deze manier kan itient zijn machine overal mee naar toe nemen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De door het kabinet aangekondigde bre de maatschappelijke discus sie over het gebruik van kernenergie zal voor een be langrijk deel gaan over de vraag of radio-actief afval veilig kan worden opgebor gen. Het komt daarom goed uit, dat een groot aantal geo logen en andere „aardweten schappers" uit binnen- en buitenland volgende week in Utrecht een openbare stu dieconferentie zullen hou den over de problemen bij de opslag van radio-actief afval. Het symposium zal op 17, 18 en 19 oktober in het Organisch Chemisch Laboratorium, Croesestraat 79 teUtrecht plaatsvinden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de aardwetenschappen in Nederland. Tijdens de confe rentie zal de vraag centraal staan, welke problemen er zijn verbonden aan het opslaan van radio-actief afval in zout-* koepels. Zoals bekend zijn in Gronin gen en Drente vijf steenzout- koepels aangewezen als moge lijke plaatsen waar radio-actief afval, verpakt in glas of beton, gedurende een kwart miljoen jaar veilig zou kunnen worden opgeborgen. Of het inderdaad veilig zou kunnen zijn, moet nog worden vastgesteld door middel van proefboringen. Die zullen echter pas worden ge houden als de genoemde maat schappelijke discussie over kernenergie achter de rug is. Veel geologen en geofysici be treuren dat. Drs. H.M. Harsveldt van de Rijks Geologische Dienst, die op het symposium ook een in leiding zal houden, zei hiero ver gisteren: „We moeten nog teveel vanuit theorethische veronderstellingen redeneren. Als die proefboringen zouden uitwijzen, dat de zoutkoepels niet hard en stabiel genoeg zijn, bijvoorbeeld door de aan wezigheid van kalium en mag nesium, dan is opslag van ra dio-actief afval onmogelijk. Dan weten we tenminste waar we aan toe zijn en dan moeten we andere mogelijkheden gaan onderzoeken". Een van die andere mogelijk heden is volgens drs. Hars veldt de opslag in kleilagen. Ook dat zal tijdens het komen de symposium aan de orde ko men. „Klei heeft overigens wel het nadeel, dat het de warmte die het afval ver spreidt, minder goed kan af voeren dan zout. Een voordeel van klei is echter, dat als de verpakking van het afval ka pot zou gaan, de radio-actieve deeltjes goed in de klei kun nen worden opgenomen, zodat ze niet naar buitep kunnen ontsnappen", aldus drs. Hars veldt. Het symposium in Utrecht zal voor iedere Duits en Engels sprekende leek op het gebied van geologie kunnen worden bijgewoond. De inleiders zul len het zo begrijpelijk mogelijk houden en bovendien zal er een team van de Rijksuniver siteit Utrecht rondlopen om aan leken tekst en uitleg te ge- De rede van de Russische partijleider Brezjnjev in het jubi lerende Oost-Duitsland heeft in het Westen veel stof doen opwaaien. Dat was vooral het geval, omdat in NAVO-krin- gen de discussie rond modernisering van de taktische, mid dellange afstandsraketten naar een hoogtepunt toegroeit, nu voor het einde van dit najaar de NAVO-top een beslissing wil hebben over deze nieuwe kernwapens. Het gebaar" van Brezjnjev valt in twee delen uiteen. Daar is allereerst de aankondiging, dat twintigduizend man Russi sche troepen uit Oost-Duitsland zullen worden teruggetrok ken. Dat is weliswaar nog geen tien procent van het aantal in dat land aanwezige troepen, terwijl evenmin bekend is of Brezjnjev hiermee actieve onderdelen of reservetroepen be doelde. Maar niettemin kan dit besluit positieve gevolgen hebben voor de verhoudingen tussen Oost en West. Want de besprekingen over wederzijdse troepenvermindering zitten nu al jarenlang muurvast, omdat men het niet eens is over het aantal in het Oostblok gelegerde Sovjet-militairen. Die besprekingen kunnen door het voorstel van de Russische lei der nieuwe impi^lsen krijgen. BREZJNJEV heeft zich daarnaast bereid verklaard het aan tal Russische kernwapens voor de middellange afstand te verminderen, als het Westen niet overgaat tot modernisering van de daar opgestelde, vergelijkbare kernwapens. Dit voor stel is veel te vaag om in de ontspanning tussen Oost en West effectief te kunnen zijn. Welke kernwapens wil Rusland ver minderen? Zijn dat de super-moderne SS-20-raketten, die momenteel in grote hoeveelheden worden aangemaakt, en die de wapenwedloop in de zogenaamde „grijze zone" de laatste tijd juist verder hebben doen escaleren? HET voorstel is veel te onduidelijk om positieve conclusies te kunnen trekken. De NAVO heeft danook al aangekondigd eerst zelf te gaan moderniseren, alvorens met Moskou te gaan praten. Wel is het strikte noodzaak te onderzoeken hoe ver de Sovjet-Unie werkelijk wil gaan. Want al is er op het gebied van de kernwapens van Russische zijde geen echt, duidelijk gebaar gemaakt, het afremmen van de gruwelijke wapenwedloop is belangrijk genoeg om ook iedere glimp van een toenadering met beide handen aan te grijpen en er zo mogelijk iets constructiefs uit te doen voortkomen. Waarbij voorzichtigheid en een redelijke mate van argwaan, die in de Oost-West-verhoudingen nog onvermijdelijk is, niet uit het oog behoeft te worden verloren. In die zin kan de uitlating van Brezjnjev meespelen in de discussies in ons land over de modernisering van de middel lange afstandswapens. Die discussies houden politiek en ker kelijk Nederland momenteel sterk verdeeld. Indien er duide lijkheid komt over de bedoelingen van het Oostblok en die blijft uit zolang er geen controlemogelijkheden zijn kan er met meer overtuiging gekozen worden voor ofwel het voorlopig uitstellen van de beslissing tot modernisering, of wel juist het voorlopig beslissen tot modernisering. y Jongen mishandelt 50-jarige vrouw GRONINGEN (ANP) De politie in het Oostgroningse Bellingwolde heeft gisteren een 16-jarige jongen uit die plaats aangehouden, omdat de knaap bij het Veendiep een 50-jarige vrouw met een hard voorwerp op het hoofd had geslagen. De vrouw belandde daarop in een sloot en de jongen waar schuwde in paniek een voor bijganger. De vrouw werd la ter naar een ziekenhuis ver voerd. Om welke reden de jongen zich zo agressief ge droeg, is nog onduidelijk. (Van één rnzer verslaggevers) MSTERDAM 'rees heeft een Ca- ïdees" Dit volk ers uit de jaren ik na de tweede -eldoorlog loopt wéér een hit te irden, als volgend ar mei zo'n 2.500 Ca nadese oud-militairen terug keren voor een bezoek aan het land dat (onder meer) zij bevrijd hebben. En onder hen zullen er ongetwijfeld velen zijn, vergezeld van hun (oud-) Hollandse Trees". Het plan is opgekomen, drie jaar geleden al, bij de Canadese oud-strij ders zelf. Omdat er echter veel ex-Neder landers in Canada wo nen, werd de aanvan kelijke opzet (bezoek aan de vroegere ge vechtszones en het ere- kerkhof) al snel be kend. En gewijzigd. Nu zijn er èn in Canada, èn in Nederland comi- té's die de deelnemers aan de luchtbrug Cana da-Nederland v.v. al lereerst hun dank wil len betuigen over het geen zij 35 jaar geleden hebben verricht, en hen daarnaast ook nog eens iets van het nu wel sterk veranderde Nederland willen laten Van de 2.500 oud-strij ders komen er ca. 2.000 naar Nijmegen, het slagveld waar ook hun gesneuvelde kamera den begraven liggen. Een kleine 400 gaan naar Amsterdam, waar eigenlijk dè Canadese bevrijdingsintocht heeft plaats gehad. In Nederland is het na tionaal comité „Thank, you, Canada" opge richt, waarin tal van autoriteiten en particu lieren zitting hebben. Amsterdam-burge meester w. Polak, zei gisteren: „Gelukkig dat we met „Nijmegen" kunnen samenwerken" - heeft zich zelfs weten te verzekeren van het beschermvrouwschap van H.M. de Koningin, voor „Amsterdam dankt zijn Canadezen". intocht via de Berlage- brug - met oorspronke lijke legervoertuigen - en de bijwoning van de herdenking op de Dam op het programma, als mede een ontvangst in het paleis op de Dam. In de hoofdstad des De Amsterdamse Ca- lands staan onder meer nadezen gaan ook naar een herhaling van de Groesbeek, waar zij hun Nijmeegse colle ga's zullen ontmoeten. Die hebben dan inmid dels de stad van Keizer Karei 35 Maple Leafs, het symbool van Cana da, aangeboden. Die bomen zullen daar een prominente plaats krij gen. Nederlanders die begin mei een Canadese be vrijder (eventueel met echtgenote) willen huisvesten, kunnen een briefje schrijven aan het Nationaal Co mité „Thank you. Ca nada", per adres Stich ting „Wij komen", Co- meniuslaan 16-1412 GP Naarden, Holland. (van onze arlementaire redactie) HAAG De Tweede ler heeft zich gisteren 1 kritisch uitgelaten het door de regering ge- de revalidatiebeleid. Zo ïen CDA, VVD, PvdA en tijdens de commissie- adering over het revali- ibeleid de regering drin- verzocht om een reeds ang gezette CBS-studie el mogelijk te richten e vraag hoe voorkomen worden dat ouders op genlijke gronden een keus moeten maken tussen het verzorgen van hun kind thuis of het laten verzorgen van hun kind in een tehuis, omdat het thuiswonende ge handicapte kind extra kos ten met zich brengt. In een motie heeft het CDA het kabinet gevraagd haast te maken met de voorbereiding van regionale samenwerkings verbanden, vanwege het grote belang daarvan voor een vroegtijdige onderkenning van ontwikkelingsstoornissen. Vol gens CDA-woordvoerster me vrouw Cornelissen moeten bij die verbanden de kruisorgani saties, sociaal-pedagogische diensten, de Raad voor het Ge handicaptenbeleid, alsook het Nationale Orgaan Zwakzinni genzorg en de Nederlandse Vereniging van revalidatie be trokken worden. PvdA en D'66 willen daar naast een versoepeling van de toelatingsnorm voor dagver blijven, betere mogelijkheden voor de oprichting van crèches en een grotere nadruk op de ondersteuning van gezinnen. (Van onze parlementaire redactie) HAAG In het voortgezet onderwijs zal brugperiode van twee jaar worden inge- d, waarbij het mogelijk is deze periode Irie of vier jaar te verlengen. Met het in- len van een brugperiode van twee jaar dt de keus voor het voortgezet onderwijs egd van twaalf tot veertien jaar. Dit it uit het ontwikkelingsplan voortgezet ffwijs dat minister Pais van Onderwijs ende week zal presenteren. Voor het ^kkelingsprogramma heeft het ministe- 100 miljoen gulden uitgetrokken. het instellen van de nieuwe brugperiode srt het ministerie elementair onderWijs van tot veertien jaar. Tegelijk echter zullen de Timenten met de middenschool worden ftgezet. Bij de middenschool wordt de keus voortgezet onderwijs in ieder geval drie uitgesteld. Daarover wil minister Pais pas in 1985 een beslissing nemen. -Het is nu nog te vroeg verrijkende beslissingen voor het onder wijs tot 2000 te nemen, aldus Pais in zijn plan nen. Grootste knelpunt in het opzetten van de plannen voor de nieuwe brugperiode is het vakken-pakket. Naar verluidt hebben de be windslieden (Pais en staatssecretaris de Jong) gekozen voor Duits en Engels voor alle leerlin gen in het eerste jaar en Frans en Latijn ter keuze in het tweede jaar. Oud-minister Van Kemenade, tegenwoordig kamerlid voor de PvdA verwerpt het streven naar een twee-jarige brugperiode in het voort gezet onderwijs als een zelfstandig doel. De ont wikkeling naar een werkelijk geïntegreerde onderbouw van het voortgezet onderwijs wordt in feite op een dood spoor gezet, aldus van Ke menade, die weinige goede woorden voor de nieuwe onderwijsbegroting over had. Hij ken schetst het stuk als „een blijk van een ont moedigend gebrek aan visie op taak en plaats van het onderwijs". Nederlandse sleper brengt 31 bootmensen' naar Singapore DEN HAAG (ANP) De Nederlandse sleper Smit- Lloyd 43 heeft 31 Vietname se bootvluchtelingen in Sin gapore aan land gezet. De Vietnamezen waren door de sleper in de Zuidchinese Zee van hun vluchtvaartuig op gepikt. De Nederlandse regering heeft toegezegd dat de Vietnamezen over enige tijd in ons land zul len worden toegelaten. Een groep van 83 gevluchte Viet namezen zou vandaag of mor gen op Schiphol aankomen. De hoge commissie voor vluchtelingen van de Verenig de naties onderhandelt nog met de regering van Singapore over het aan land laten gaan van 225 vluchtelingen aan boord van het Westduitse hos pitaalschip Cap Anamur, dat hen vorig week ophaalde op de Indonesische eilanden Tan- jong Pinang en Anambas. De vluchtelingenkampen in Sin gapore raken inmiddels weer overvol. BOZE ABVA-VOORZITTER JAN DUTMAN: ,Er klopt niets van arbeidsplaatsenplan' DEN HAAG (ANP) „Van het arbeidsplaatsenplan van de regering klopt geen ene barst", zo formuleerde Abva- voorzitter Jan Dutman gis teren zijn woede over de naar zijn oordeel onbegrijpe lijke cijfermatige onder bouw van dit plan. De tien- a vijftienduizend ex tra arbeidsplaatsen die minis ter Albeda heeft beloofd zijn volgens Dutman in de begro ting voor 1980 niet meer terug te vinden. De Abva-voorzitter wees er gisteren tijdens een persconferentie op dat het aantal trendvolgers dat ons land in 1981 rijk zijn in de jongste begroting op 17.000 minder is berekend dan waar de regering in 1979 van uit ging. Als Albeda spreekt over een arbeidsplaatsenplan van tien- tot vijftienduizend nieu-' we banen, zijn er in het gun stigste geval nog altijd twee duizend banen minder over dan zonder arbeidsplaatsen- plan in 1979 werd aangeno men, aldus Dutman. Van Aardenne wil ook hogere exportprijs gas DEN HAAG Minister Van Aardenne van economische zaken gaat volgende week naar Bonn, Rome, Brussel en Pa rijs om met zijn collega ministers in de betrokken landen te praten over een verhoging de prijs van het aardgas, dat zij uit Nederland betrekken. De minister vindt dat hij goede argumenten heeft om een verho ging van de contractprijs aan de orde te stellen, ook al zijn drie van de vier landen nog lang niet aan het einde van hun con tract. De minister wilde niet zeggen met welke argumenten hij zijn collega's wil overtuigen. De echte onderhandelingen moeten na die gesprekken gevoerd worden door de Gasunie. DE BILT-KNMI - Hoewel het woensdag iets minder zacht zal zijn dan maandag en dinsdag, zal de middagtemperatuur van ongeveer 18 graden toch rond drie graden boven de waarde liggen die normaal is voor de tijd van het jaar. Het zachte weer hebben we te danken aan het feit dat winden uit zuid tot zuidoost lucht aanvoe ren uit warme streken. Zo lag de maximumtempera tuur van maandag met 20 gra den maar vijf graden onder die van het Middellandse Zee gebied. De zachte luchtstro ming wordt in stand gehouden door een gebied van hoge luchtdruk boven Rusland en een omvangrijk lagedrukge bied dat zich ten westen van- Ierland op de Atlantische Oce aan handhaaft. Rondom dit la gedrukgebied verplaatsen zich kleine storingen. Een daarvan veroorzaakte maandag en dinsdag zware buien in Portu gal en West-Spanje, waarbij 20 tot 40 mm regen viel. Resten van deze storingen trekken woensdag over ons land en kunnen mogelijk enkele buien veroorzaken. Daarnaast wor den ook perioden met zon ver wacht. Vooruitzichten voor donder dag. Zacht weer met af en toe zon en kans op regen. Weersvooruitzichten in cijfers: voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 7, min. temp: om streeks 12 graden, max. temp: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Neer- Vllsslngen l.b

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13