Groene lijst wint 4 zetels in Bremen Bende van vier" spoedig berecht Paus veroverde Amerikanen door „gewoon n aardige man te zijn Paus nam afscheid van YS met pleidooi voor vrede en traditie Smith dreigt met wegstemmen van Brits voorstel PIJNLIJK VERLIES CDU BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 8 OKTOBER 1979 PAGINA 7 Twee doden bij aanslagen In Spanje JADRID(AFP) - Bij aan- lagen in Spanje zijn het af- jelopen weekeinde tweele- |en van de Guardia Civil jmgekomen. Vier anderen pakten gewond, van wie wet ernstig. [jj Santander drongen gewa- fende mannen een kazerne ian de Guardia Civil binnen- h schoten drie sergeanten [eer. Twee van hen overleden Iter aan hun verwondingen, h Madrid raakten drie men- tn gewond, toen een groepje [ngeren vanuit een auto on er schot werd genomen. Kvee leden van het groepje [erden geraakt, de derde ge ronde was een Iraniër, die bor een verdwaalde kogel terd getroffen. ledwingers [ount Everest omgekomen Katmandu Twee be- gbeklimmers zijn op de te- Ugweg van de top van de fount Everest door uitput ing om het leven gekomen. Iet gaat om een 48-jarige aan uit Alaska en een 38-ja- ige Westduitse. Het Nepale- t ministerie van toerisme beft dit gisteren bekendge maakt. et tweetal maakte deel uit kn een vijf personen tellende fcpeditie, die de 8848 meter pge top had bereikt. De man takte op de terugweg ver- loeid, en sloeg op 8.400 meter Sn bivak op. De volgende [orgen was hij overleden. De restduitse had de afdaling 'el voortgezet. Ook zij raakte rg vermoeid, stortte in en Serf korte tijd later. traël akkoord et toezicht op Ontruiming BRUZALEM Israël is plan voor toezicht op de rugtrekking uit de Sinaï. an de Verenigde Staten zal Ihter worden meegedeeld, it met de operatie wordt istopt wanneer in het ge- ed geen internationale joepen worden gelegerd, k Israëlische radio, die dit [richt gisteren bekend maak- L zei dat minister Dajan door Jt kabinet gemachtigd is ver- "aidelijking van het verleden laand in Washington opge- ;lde te vragen. Israël ziet irder graag, dat de V.S. de >rming van de troepenmacht de Sinaï op zich nemen. ichutter ijdens slaap angehouden AN FRANCISCO De poli van San Francisco heeft za- rdag een man aangehouden, e in een hoog gebouw in de ad al 23 uur lang een vrouw ïgijzeld hield en van boven straat onder vuur nam. ierbij werd een voetganger wond. Op het moment van jn arrestatie lag de man te apen. De uitgeputte vrouw erd na haar bevrijding in n ziekenhuis opgenomen. Student maakt jimok OLUMBIA Een feestje p de universiteit van Co- imbia, in de Amerikaanse aat Zuid-Carolina, is vrij- agnacht op een bloedbad itgelopen. en 19-jarige student kwam ven na middernacht de fees- uimte binnen en schoot twee udenten dood en verwondde ijf anderen. De schutter wist ontkomen, maar werd later ders in de stad aangehouden, olgens de politie had de stu- ent geen enkel motief voor schietpartij. ''roeven in VS met oogst- vergiftiging 'ASHINGTON (UPI) Het, -rnerikaanse leger heeft in fóO haveroogsten in de staat few York en op de Maagde eilanden besmet met een pestepidemie, om de moge- jkheden voor biologische oor- 'gsvoering te beproeven, let leger gebruikte daartoe anvankelijk besmette post- uiven, maar liet later „bom den" van besmette kalkoene ren op de velden vallen. Dit uit publicatie van leger- door Haye Thomas 99 Een laatste kus voor het laatste kind op Amerikaanse bodem bij het vertrek van des paus uit de VS naar Rome. Rechts wijzen pauselijk staatssecretaris Caseroli en vice- president Mondale elkaar op een ander vertederend moment, hetgeen helaas de foto niet toont. (Van onze correspondent Dick Toet) Washington De paus is terug naar Rome. Hij heeft de Verenigde Staten niet veranderd, maar wel geraakt. Geraakt op een manier, die niemand ondanks de meest opgewonden voor spellingen voor mogelijk had gehou den. Zeker vijftien miljoen Ameri kanen hebben meestal niet meer dan een glimpje van hem opgevangen, vrijwel niemand kan hem op de te- vee ontlopen hebben. Paus Joannes Paulus II heeft de Vere nigde Staten volledig veroverd. Door zijn charmante glimlach, zijn eenvoud, zijn onuitputtelijk lijkende energie, doordat hij in vele gevallen de autori teiten liet wachten om eerst de toe schouwers te groeten, door de mensen op te zoeken, door de nadruk in zijn toespraken op hulp aan armen en machtelozen, door zijn speciale aan dacht voor jongeren en door zijn mag netische persoonlijkheid. Maar vooral kreeg paus Joannes Paulus de Amerikanen aan zijn voeten, omdat de paus van Rome, wiens kerk hier pas sinds betrekkelijk korte tijd voor vol wordt aangezien „gewoon een aardige man" bleek te zijn. De bijna algemene verwondering over het simpele feit is een duidelijke aanwijzing hoezeer „Rome" in de loop der jaren de greep op de mensen had verloren. Aan kritische kanttekeningen en wat dieper gravende analyses kwamen de Amerikaanse media de afgelopen week niet toe. Zij deelden in de ademloze be wondering van de miljoenen, die de straat waren opgetrokken om „het wonder" met eigen ogen te aanschou wen. De grote tevee-bedrijven hebben overi gens niet alleen de paus, maar ook hun commerciële belangen en de sportlief hebbers intensief in de gaten gehouden. Rechtstreekse uitzendingen in „prime time" - de dure tevee-tijd tussen acht en elf uur 's avonds - waren er niet. Honkbal- en footballliefhebbers kwa men tussen de pauselijke bedrijven door uitvoerig aan hun .trekken. NBC, dat toch meer dan driehonderd man achter de paus had aangestuurd, zond zelfs zeven rechtstreekse honkbalwed strijden uit. Maar het ging dan ook om een plaatsje in de World Series. De sfeer van alledag zal in de Verenig de Staten weer snel worden opgepakt, maar in de discussies zullen nog lang een aantal boeiende vragen centraal staan. Hoe kon een man, die een voor „the American way of life" weinig flat teuze sociaal-economische boodschap uitdraagt en die de morele vrijheden van het meerendeel van de Ameri kaanse katholieken stellig afwijst, zo veel enthousiasme teweeg brengen? Dat is niet alleen te verklaren met de traditionele Amerikaanse hang naar monarchale of clericale sprookjes, of in het algemeen de neiging elk evene ment „uniek" en „historisch" te maken. Misschien kwamen de meeste mensen in de eerste plaats om 'de paus te zien en met hem te bidden en niet om naar hem te luisteren. In veel reacties op de pertinente afwij zing van vernieuwingen in zulke bran dende kwesties als geboortebeperking, echtscheiding, abortus, celibaat, vrouw- lijke priesters klonk de hoop door dat het zo'n vaart niet zal lopen. Men putte die hoop uit het feit, dat de paus ner gens een scherpe veroordeling heeft uitgesproken over overtreders van deze kerkelijke voorschriften. Hij lijkt meer te willen overtuigen dan te bevelen. Woordvoerders van liberale katholieke groeperingen wijzen in dat verband op het feit, dat de paus bij een bezoek aan uit de Oekraïne afkomstige katholie ken in Philadelphia sprak over behoud van de eigen tradities, terwijl hij gewe ten moet hebben dat gehuwde priesters een onderdeel van die traditie vormen. De paus heeft zijn persoonlijke visie duidelijk gemaakt, maar hij heeft ook gesproken over persoonlijke vrijheid en verantwoordelijkheid, aldus een inter pretatie uit de liberale hoek. (Van onze speciale verslaggever Dick Toet) WASHINGTON In Washington, de grote tuinstad waar ondanks een overwegend zwarte bevolking de witte boor den van ambtenaren, diplomaten en politici domineren, heeft paus Johannes Paulus II zijn Amerikaanse reis beslo ten met de tweeledige boodschap die kenmerkend is gewor den voor zijn zevendaags bezoek aan de Verenigde Staten: een krdchtig politiek pleidooi voor vrede en rechtvaardig heid en een even krachtige oproep tot het bewaren van de traditionele waarden in de katholieke kerk. Een programmatisch hoogtepunt vormde het bezoek aan het Witte Huis, waar Johannes Paulus II als eerste paus door een Amerikaanse president werd ontvangen. Politiek gericht was ook zijn bezoek aan het hoofdkwartier van de OAS, de organisa tie van landen op het Noord- en Zuidamerikaanse continent. De paus hield er een krachtig pleidooi voor de rechten van de mens, een door veel diplomaten als opmerkelijk gekenmerkte afwijking van de boodschap, die hij op dit gebied in Mexico uit droeg. In een overladen programma heeft de paus zich gisteren nog tot verschillende groeperingen gericht. In een toespraak tot verte genwoordigers van de verschillende kerken en godsdiensten loofde de paus de talrijke oecumenische initiatieven in de VS. In het bijzonder noemde hij de orthodoxe kerken. Aan de universi teit van Washington beklemtoonde hij de plicht der bisschoppen om strenger toezicht te houden op het katholiek academisch on derwijs. Hij erkende het recht van de theoloog om vrij te zijn in zijn theologische arbeid, maar die vrijheid bestaat wel „in open heid tot de waarheid en het licht, dat komt van het geloof en van de trouw aan de kerk". Aan de Amerikaanse vrouwelijke religieuzen hield hij voor, dat zij zich dienen te houden aan hun traditionele kloosterkleding en zeer trouw moeten blijven aan de leer der kerk. Enkele tien tallen zusters hebben door te blijven staan tijdens de toespraak van de paus in stilte geprotesteerd tegen de uitsluiting van de vrouw van ambt en medezeggenschap in de kerk. De paus luis terde wel intens, maar reageerde niet op de toespraak van de presidente van de vereniging van vrouwelijke religieuzen, zus ter Theresa Kane, die onder meer zei, dat de kerk „moet ingaan op de mogelijkheid, dat vrouwen tot alle ambten in de kerk worden toegelaten". CHINESE LEIDER HUA GUOFENG: 99 PEKING (Reuter) De Chinese „bende van vier" zal zich spoedig voor de rechter moeten verantwoorden maar ze zal niet ter dood worden veroordeeld. Dit heeft de Chinese leider Hua Guofeng gisteren tijdens een persconferentie in Peking bekendgemaakt. Hua vertel de dat de bende, die onder leiding stond van Mao Ze dongs weduwe Jiang Qing, zal worden berecht wegens misdaden tegen het Chinese volk. Alle vier Voormalige leiders zijn in leven en verkeren in goede gezondheid, aldus Hua, die een uur lang sprak met correspondenten uit Groot- Brittannië, Frankrijk, West- Duitsland en Italië. De Chine se leider brengt binnenkort een bezoek aan deze vier Eu ropese landen. De bende van vier bestond naast Jiang Qing uit de voor malige vice-voorzitter van de partij, Wang Hongwen, de oud-vice-premier Zhang Chunqiao en de journalist Yao Wenyuan, die allen lid van het politburo waren. Ze werden drie jaar geleden, kort na de dood van Mao Zedong, gear resteerd op de beschuldiging dat ze hadden samengezworen om de macht van de partij en de regering in Peking over te nemen. Hua Guofeng zei dat het huidige China grote waar de hecht aan „socialistische le galiteit" en dat het parlement, het Nationale Volkscongres, onlangs een nieuwe strafwet geving goed heeft gekeurd die op 1 januari van kracht wordt. „De bende van vier heeft ern stige misdaden begaan tegen over het Chinese volk en daarop moet een antwoord worden gegeven. Maar natuur lijk zullen ze aan een passende rechtsgang worden onderwor pen. Overigens kan ik slechts zeggen dat het niet lang zal duren". Hua Guofeng voegde hieraan toe: „De behandeling van de bende van vier volgens onze juridische procedures zal in ieder geval niet gebeuren op de wijze waarop zij onze kaderleden mishandelden. We zullen hen niet ter dood. ver oordelen. Ik kan u zeggen dat ze nu in redelijke omstandig heden verblijven, dat ze nog in leven zijn en in goede gezond heid verkeren". Rhodesië - con feren tie LONDEN (AP) De Rhodesische vredesbesprekingen in Londen gaan vandaag hun vijfde week in met in het voor uitzicht een totale mislukking of het verzanden in de alou de argumenten over de door Groot-Brittannië voorgestelde grondwet, die door de Rhodesische premier Muzorewa is aanvaard maar door de leiders van het Patriottisch Front wordt afgewezen. De toch. al breekbare onderhandelingen werden gisteren op nieuw bedreigd toen de vroegere blanke premier Ian Smith in Rhodesië verklaarde dat het Britse plan, dat de blanken hun sterke invloed ontneemt, door het parlement in Salisbury ook geweigerd zou worden. Blanken hebben in dat parlement nog steeds een vetorecht. De delegatie van Muzorewa, die uit 10 zwarten en behalve uit Smith uit nog een andere blanke bestaat, had nog geen commen taar op de uitlatingen van Smith. In kringen rond Muzorewa was men echter niet onder de indruk van zijn dreigementen en er werd gezegd dat er geen werkelijke onenigheid bestond tus sen Smith en Muzorewa. Het vooruitzicht dat Smith de blanke parlementsleden zou overhalen elk in Londen gesloten overeen komst te blokkeren werd in deze kringen als „een onpraktische politiek" omschreven. Er zijn veronderstellingen dat Smith, die in de loop van de week weer uit Salisbury naar Londen komt, alleen een spel opvoert voor de angstige blanken in Rhodesië, maar dat hij geen echte tegenstand zou bieden als de juiste prijs moet worden betaald; een einde aan de handelsembargo's die 14 jaar geleden werden ingesteld. OVERSTROMINGEN EN DROOGTE IN INDIA NEW DELHI Meer dan 200 dorpen in de staat As sam in net noordoosten van India zijn door een overstro ming onder water komen te staan. Andere delen van het land worden echter geteis terd door een verschrikkelij ke droogte. Dit werd giste ren gemeld door het persbrn reau United News of India. Interim-premier Charan Singh verklaarde desgevraagd, dat de huidige droogte de ergste is sinds 1918. De droge streken zijn door de regering-tot ramp gebied verklaard. De schade aan de landbouw zou inmid dels 1.2 miljard gulden bedra gen. NA ONLUSTEN OVER OPENBAAR VERVOER Zuidafrikaanse politie arresteert zwarte arbeiders JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft giste ren, na gewelddadige onlusten, in de provincie Natal onge veer 125 personen gearresteerd. Bijna 15.000 zwarte arbei ders boycotten in vijf steden in de provincie sinds enige we ken het openbaar vervoer. De arbeiders willen niet meer met de bus mee, omdat de ver voersmaatschappij die de bussen exploiteert „toebehoort aan blanken en de opbrengsten slechts ten goede komen aan de blanken". Volgens de politie hadden de arbeiders barricades op geworpen en personen die wel met de bussen wilden reizen met de dood bedreigd. Betoging tegen kerncentrale Een politieman van de Amerikaanse staat New Hampshire ontneemt een betoger de tang waarmee hij zich een weg wilde ba nen door de omrastering van de kerncentrale in Seabrook. Ongeveer 500 man hebben tegen de vestiging van deze kern centrale een betoging ge houden. Japanse regerings partij verliest verkiezingen TOKIO De verkiezingen voor het Japanse Huis van Afgevaardigden hebben een nederlaag opgeleverd voor de regerende Liberaal De mocratische Partij (LDP) van premier Ohira. De LDP bezet in het nieuwe Lager huis een zetel minder dan voorheen: 248 van de in to taal 511. Premier Ohira ver wacht echter, dat 10 onaf hankelijke afgevaardigden zich bij de LDP zullen aan sluiten, zodat de meerder heid van 256 zetels alsnog kan worden behaald. De verkiezingen waren uitge schreven, nadat uit peilingen was gebleken dat de waarde ring van het Japanse volk voor de LDP een hoogtepunt had bereikt. Dat dit niet uit de resultaten blijkt, wordt gewe ten aan een met hevige regen val gepaard gaande tropische storm. Deze was er de oorzaak van, dat de opkomst net boven de 60 procent lag. Vooral veel LDP-kiezers zouden zijn thuis gebleven. Ohira's partij, een niet zo hechte coalitie van conserva tieve partijen die sinds 1955 aan de macht is, was de ver kiezingen ingegaan met als doel een meerderheid in het parlement en een duidelijke zeggenschap over alle parle mentaire commissies te ver krijgen. Politieke waarnemers verwachten niet, dat teleur stellende resultaat tot proble men binnen de LDP zal lei den. Opvallend was. dat de vroege re premiers Fukuda, Miki en Tanaka in hun districten de meerderheid wisten te beha len. Met name oud-premier Tanaka boekte een overweldi gende overwinning, hoewel zijn proces'in verband met de Lockheed-affaire nog steeds loopt. BONN Voor het eerst is het een alternatieve partij gelukt door te dringen tot het parlement van een Westduitse deelstaat en de alleen heerschappij van de drie gevestigde partijen te doorbreken. Bij de giste ren gehouden verkiezingen in de deelstaat Bremen hebben namelijk de „groenen" een partij van ecologen en milieubeschermers zoveel stem men voor zich weten te verwerven dat zij met 4 zetels in de „Bürger- schaft" vertegenwoordigd zullen zijn. Dit resultaat zal in kringen van CDU, SPD en FDP zeker te denken geven, temeer daar volgend jaar Bondsdagver kiezingen voor de deur staan. Als het dan de „outsiders" ook gelukt m het Westduitse parlement door te dringen, zou dit een politieke aardverschuiving kunnen veroorzaken. In elk geval is in Bremen gebleken dat men zich voorals nog niet zozeer om Franz-Joseph Strauss hoeft druk te maken als wel met die kiezers die zich afwenden van de gevestigde politieke groeperingen. In Bremen behielden de sociaal-demo craten hun absolute meerderheid en zij kunnen daardoor alleen verder rege ren. Als de „groenen" er niet waren ge weest, hadden zij hun superieure posi tie waarschijnlijk nog kunnen verbete ren. De liberalen die hadden gehoopt deze meerderheid te kunnen doorbre ken en daarmee éen coalitie met de SPD te kunnen aangaan, verloren twee zetels, evenal de CDU die had te lijden onder het feit dat haar voorzitter zijn harp aan de wilgen had gehangen toen Strauss kanselierskandidaat werd. De „groenen" behaalden hun succes overigens vooral in die wijken van de stad Bremen waar geen arbeiders maar beter geschoolden wonen. Samen heb ben de kleinere partijen in Bremen cir-* ca 8 procent van de stemmen behaald, hetgeen erop duidt dat veel Duitse bur gers langzamerhand genoeg beginnen te krijgen van de uniforme politieke verhoudingen in de Bondsrepubliek. De lijsttrekker van de „groenen" sprak gisteravond in een televisie-interview ook van „de geboorte van een nieuwe beweging."

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7