Middenstand wil NVV -jongeren ontvouwen eisenpakket Slepers niet in op 500,- ineens Woningbouw moet met 10 omhoog Regering zet prijsverhoging aardgas hoe dan ook door Licht gewond ii 'en Uyl: derzoek Haar plen- inning "NNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 8 OKTOBER 1979 PAGINA 5 Niet-betaalde bloeddonor heeft voorkeur GRONINGEN Het wer ven van niet-betaalde bloed donors moet centraal blij ven staan bij het afnemen van menselijk bloed. Het ri sico van overdragen van ziektes neemt duidelijk toe als van dit principe wordt afgestapt. Dat is één van de conclusies tijdens het dit weekeinde afgesloten sym posium over de organisaties rond donors, dat door de bloedbank Groningen en Drenthe van het Rode Kruis in de Martinihal in Gronin gen werd georganiseerd. Aan de orde kwamen onder meer de wijze van keuring en de motivatie van mensen om donor te worden. Gesignaleerd werd dat veel mensen een po sitieve keuring om donor te worden ten onrechte zien als een verklaring voor een goede gezondheid. Onderwaterhuis voor Deventer sportduikers DEVENTER De onderwa tersporters van de vereni ging Jacques Yves Cousteau in Deventer, hebben zater dagmiddag in de recreatie- plas Bussloo een zelfge maakt „onderwaterhuis" af gezonken. De vereniging heeft twee jaar aan dit zes meter hoge en vijftien ton zware gevaarte gewerkt. Het „onderwaterhuis" is ei genlijk een duikerklok van drie meter hoog op een even hoog frame. Het ding is pas volgend jaar definitief klaar. Alle achtduizend Nederlandse sportduikers kunnen er dan irj principe gebruik van maken.' De put voor het duikersonder komen ligt midden in een plas, op een plek waar doorgaans weinig recreanten komen. Ten overvloede wordt tijdens het duiken naar het huis het water ter plekke met een boei ge markeerd. De duikers kunnen het huis aan de onderkant bin nenzwemmen. De lucht in de klok kan er dus niet uit. Over igens gaat het huis deze winter hermetisch op slot, want de vereniging is beducht voor grappenmakers die het huis willen kraken. Zacht weer Ook dinsdag bevindt Neder land zich in een zuidelijke luchtstroming waarmee zachte lucht uit Frankrijk wordt aan gevoerd. Slecht weergebieden van oceaandepressie dringen heel langzaam naar het oosten op en kunnen dinsdag ook tot Nederland doordringen. Er zal daarom veel bewolking zijn waaruit in de loop van de dag regen kan gaan vallen. Bij de circulatie waarin we ons nu bevinden kunnen de weerste- genstellingen tussen het wes ten en het oosten van het land vrij groot zijn. In de provincies langs de oost grens is de kans op wat zon nog het grootst en er is maar weinig zon nodig om de tem peratuur tot iets boven de 20 graden te doen oplopen. Door dat de wind toeneemt wordt de kans op mist kleiner. Af en toe regen. Later meer zon. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld: voor woensdag, aantal urén zon: tot 7; min. temp.: omstreeks 10 graden; max. temp.: omstreeks 15 gra den; kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 90 procent, een geheel droog et maal: 70 procent. Weersgesteldheid van gisteren Hoewel de snelheid waarmee zij gisteren op de Troelstralaan in Amsterdam uit de bocht vlogen zó groot was dat hun auto doormidden brak, raakten de twee inzit tenden slechts licht gewond. Op de foto boven wordt de chauffeur afgevoerd voor medisch onderzoek. Zijn passagier moest toen nog worden ontzet. Onder de voorzijde van de wagen. (Van onze sociaal-economische redactie) HILVERSUM De regering zal de aangekondigde extra prijsverhoging voor aardgas hoe dan ook doorvoeren, ook als de Gasunie.daarover met de gasbedrijven geen overeen stemming kan bereiken. Minister Van Aardenne van econo mische zaken heeft dat zaterdagmiddag gezegd in het Vara- radioprogramma „In de rooie haan". Als de regering de verhoging doorzet, zullen de gasbedrijven het daar echter niet bij laten zitten. In hetzelfde programma maakte president-commissaris Kaland van de vereniging van exploitan ten van gasbedrijven, de Vegin, duidelijk dat een dergelijke be slissing zal worden aangevochten bij de Europese Commissie in Brussel. Ook wordt gedacht aan een een zg. AROB-beroep bij de Raad van State. De regering wil de prijsverhoging doorzetten omdat aargas goedkoper is dan soortgelijke energiedragers als huisbrandolie en zware stookolie. De regering is vastbesloten de aardgasprijverhoging door te laten gaan. ondanks de protesten van de exploitanten van gasbedrijven. De gasbedrijven vinden dat de lasten hierdoor te veel stijgen hetgeen gesymboliseerd wordt in een zak met opschrift die minister Van Aardenne van economische zaken is aangeboden. éii m onze sociaal-economische redactie) Bi HAAG - Hoewel hij vreest, dat 'ty midden- en kleinbedrijf volgend met aanzienlijke loonstijgingen te £jcen zal krijgen, heeft voorzitter D. Jdhof van het Nederlands Christe- Ondernemers Verbond de regering raagd geen dwingende loonmaatre- te nemen. In zijn openingsrede voor congres van zijn middenstandsor- ,üisatie zei hij vanmiddag, dat een loonmaatregel bij een gespannen ar beidsmarkt zwart loon in de hand werkt. Bovendien kan een loonmaatre gel beloningsvormen als vrije tijd, lan gere vakantie, en vervroegd uittreden niet beheersen, aldus Zuidhof, die voorts ook nog vreesde, gelet op erva ringen in het verleden, voor een inhaa leffect na afloop van de loonmaatregel. leg. Hij schreef de hoge loon verlangens toe aan krapte op de arbeidsmarkt. Die krapte kan worden opgeheven als een aantal knelpunten worden opgeruimd, die nu werklozen beletten arbeid te aanvaar den. Hij toonde zich dan ook bedroefd, dat de F.N.V. zich heeft gedistantieerd van een aanvankelijk gezamenlijk knelpun tenrapport van werkgevers, vakcentrales en overheid. Zuidhof vond, dat dit rapport alsnog door het kabinet moet worden uit gevoerd. kj| STRICHT De minis- ,van economische zaken "4t de Nederlandse Ener- mtwikkelingsmaat- ,ppij, de NEOM opdracht in een gericht onderzoek ac|e stellen naar de kansen steenkolen mechanisch finnen, dan wel onder- ids te vergassen. Opposi- :ider Den Uyl zei dat af- ipen zaterdag in een pro- mma van de regionale oep Zuid, naar aanlei- t van de berichten over Mme kolenvoorraden in idem van Nederland. (£ylens Den Uyl, die zelf mi- £,ir van economische zaken weest en toen besloot tot ing van de eerste staats- i, mag niet verwacht wor- dat de traditionele win- van steenkolen op dit lent winstgevend zal zijn. 'indt dat juist nu goed be- n moet worden of uitbrei- van kernenergie voorko- kan worden door win- van kolen, aardolie of pen „Generaal irdon voor" etens Izwaarden onze parlementaire re dactie) HAAG Minister Al- (Sociale Zaken) en tssecretaris Van Lent ifensie) willen de enorme ;erstand in het behande- |van verzoeken om erken- van gewetensbezwaren li- het vervullen van mili- fe dienst, zoveel mogelijk .de normale wijze weg- fken. De bewindslieden afgestapt van het voor- ien om enkele duizenden .etensbezwaarden in één ^Jjr, via het uitvaardigen een „generaal pardon" buitengewoon dienst- ^phtigen te verklaren. inisters hebben dit in een de Tweede Kamer [gedeeld. Na onderzoek is hen komen vast te staan, aj de praktische voordelen ||i een eventueel „generaal Mon" niet opwegen tegen bezwaren daarvan, zoals jitsongelijkheid jegens ge- „jensbezwaarden die wel 'angende dienst moeten |"i)r degenen die bij hun stu- 8 of carrière in moeilijkhe- dreigen te komen vanwe- let lange uitblijven van een opraak wordt de mogelijk- lep geopend een verzoek in jjienen tot vrijstelling van ^•angende dienstplicht „we- een bijzonder geval". jerisme naar ïsterdam erstelt zich 1TERDAM (ANP) toeristenbezoek aan iterdain heeft in de eer- t'J helft van dit jaar een j pk herstel te zien gegeven. 2fgeleken met dezelfde pe- le van 1978 kwamen er meer toeristen naar de ifdstad. Het aantal over gingen steeg met 6,5 ens een bekendmaking de VVV nam het aantal .jjkisten uit de Verenigde Sta- rlmet drie procent af maar oonde het toeristisch be- uit landen binnen Europa zeer gunstig beeld. De efcst opvallende groei kwam ir rekening van de Italia- (plus 21 de Denen 18 en de Oostenrij- (plus 16 Het aantal trnachtingen van Nederlan- nam toe met 12 MEER WERK EN HOGER LOON UTRECHT/PUTTEN (ANP) Meer werk en meer loon voor jongeren. Dat zijn de twee belangrijkste punten van het cao-eisen pakket dat het NVV-jongerencontact, de jeugdorganisatie van het FNV, voor de ko mende cao-onderhandelingen heeft opge steld. Het is voor het eerst dat de NVV-jon- geren met een eigen eisenpakket komen. Vandaag zal daar binnen de federatieraad van de FNV over worden gesproken. Ook de NV V-jongeren stelden afgelopen zater dag op een vergadering in Utrecht vast, dat van matiging voorlopig moet worden afgezien. Zij vinden dat het minimumloon volgend jaar op 21-jarige leeftijd moet ingaan en willen in de toekomst de leeftijdsgrens nog verder verlagen tot 18 jaar. Tijdens een bijeenkomst van CNV-jongeren in Putten is scherpe kritiek geuit op de voorzitter van de Christelkijke Werkgevers Van Ijkelen- burg. Wil hij bij de CN V-jongeren in de gunst komen, dat zal hij een enorme ommezwaai moeten maken. De jongeren verwijten hem hetzelfde verhaal te vertellen als tien jaar gele den en te weinig oor te hebben voor zaken als ontduiking minimum jeugdloon, patiële leer plicht, relatie winst-werk en sociale uitkerin gen. STAKING WORDT VOORTGEZET Ook afgelopen zaterdag deelden vertegenwoordigers van de Socialistische Partij weer voedselpaketten uit aan de stakende havenslepers. AMSTERDAM (ANP) Wanneer het wo ningbouwprogramma van dit ogenblik met tien procent zou worden verhoogd, dan zou er voor 1990 een kwantitatief evenwicht kunnen worden bereikt. Tot deze conclusie is het Economisch Instituut Bouwnijverheid gekomen op grond van de jongste berekeningen. De conclusie is als uit gangspunt gekozen voor het dezer dagen ver schenen rapport „De ontwikkeling van de wo ningkwaliteit", dat deel uitmaakt van het struc tuuronderzoek bouwnijverheid. Volgens het E.I.B. is de kwalitatieve achterstand in het wo ningbouwprogramma groter dan tot voor kort werd aangenomen. Onder bepaalde veronder stellingen kan de totale behoefte aan gesubsi dieerde kwaliteitsverbetering van woningen tot het einde van de eeuw worden geschat op bijna tachtig miljard gulden. Gedurende de komende twintig jaar dus gemiddeld vier miljard per jaar. Over de jaren 1977/1979 bedroegen de overheidsinvesteringen in deze sector n schatting 2,5 miljard per jaar. Minder loon vaker ziek ROTTERDAM Mensen met een lager inkomen heb ben over het algemeen vaker klachten over psychosomati sche ziekten dan degenen die een hoger inkomen ver dienen. Dat blijkt uit een on derzoek dat door G. Nijhof, wetenschappelijk hoofdme dewerker bij het insitituut voor preventieve geneeskun de en sociale psychiatrie van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam is verricht. ROTTERDAM Het actie-comité van de stakende havenslepers heeft gisteravond het aanbod van de gemeentelijke havendienst in Rotterdam van de hand gewezen om 500,- ineens" uit te keren als dé stakers weer aan het werk zouden gaan. Het stakingscomité houdt vast aan een loons verhoging van 28,50 bruto per week met te rugwerkende kracht tot 1 juli en doorbetaling van een deel van de gestaakte dagen. Het voor- Hij onderzocht 1544 mannen uit de lagere en midden-lagen van de Rotterdamse bevol king. Van de mensen met-een laag inkomen had 42% betrek kelijk veel klachten, bij iets meer inkomen was dat 25% en bij een meer dan gemiddeld inkomen had 22% psychoso matische klachten. Hetzelfde beeld is er ook in. relatie tot het opleidingsniveau. De on derzoeker heeft de indruk dat met name de werkomstandig heden schuldig zijn aan de klachten. stel van de havendienst was het resultaat van een gesprek tussen deze dienst enerzijds en sta kende en niet stakende Smit-slepers anderzijds. De niet-stakende slepers hadden dit gesprek op gang gebracht. Het besluit van het actie-comité om niet in te gaan op het bemiddelingsvoorstel volgde op de bekendmaking van de Socialistische Partij dat zij elk van 500 stakende havenslepers een be drag van 200,- zal uitkeren. De erg links geo riënteerde SP maakt dit gebaar om de, zoals zij zegt, „vernederende uithongeringspolitiek" van de directië van Smits Internationale Sleepbe drijven te doorbreken. Het geld is afkomstig, aldus de SP, van giften van partijleden uit alle delen van het land. De Socialistische Partij wil de Smit-directie niet de kans geven om het conflict „naar 19e eeuws model op te lossen, dat wil zeggen het personeel te laten kapituleren kruipend op de knieën en smekend met de pet in de hand". De SP zegt tot hu toe al een be drag van 100.000 gulden te hebben besteed aan de gezinnen van de stakers, voor een belangrijk deel in de vorm van voedsel-paketten". Om te voorkomen dat de spanningen tussen ha venslepers onderling uit de hand lopen, hebben de gemolesteerde bemanningsleden van de „Smit-Duitsland" besloten hun tegen vijf sta kers ingediende aanklacht wegens mishande ling weer in te trekken. De stakers pasten vo rige week geweld toe bij een poging de beman ning van de Smit-Duitsland het werken te be letten. De directie van Smit heeft op haar beurt laten weten bereid te zijn de aanklacht die zij tegen de stakers heeft ingediend wegens kaping van twee sleepboten, ongedaan te maken. ECONOMISCH INSTITUUT BOUWNIJVERHEID REKENT VOOR:

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5