Nog bijna 800 j woningzoekenden n Noord wijk Woubrugge houdt enquête naar woningbehoefte Zoeterwoudse St.-Jan volop in de schijnwerper KORTWEG Warmondse dierenoch tend ijftig jaar De Engel Katwijk krijgt borstbeeld van Tjeerd Bottema Katwijk Burgemeester mr. C. A. Bos zal woensdag 10 oktober rond twee uur het bronzen borstbeeld van Tjeerd Bottema onthullen op de plaats, waar het bors tbeeld (op sokkel) komt te staan: in de groenstrook van de Voorstraat/hoek Zuid straat in Katwijk aan Zee. Het borstbeeld, een ontwerp van de beeldhouwer J. Hart man uit Woudrichem, is een geschenk van de Rotterdamse Verzekerings Sociëteit RVS. De maatschappij wil hiermee de nagedachtenis eren van deze schilder-etser, die op 8 maart 1978 op 94-jarige leeftijd overleed. Bottema heeft bijna zestig jaar in Katwijk geleefd en gewerkt. Eén van zijn wer ken was een ontwerp voor een vignet voor de RVS (een echt paar onder een paraplu), dat in 1905 werd ontworpen en nog steeds in gebruik is. Na de onthulling zullen in de Oranjezaal van het Jeugdhuis aan de Voorstraat door de RVS de prijswinnaars bekend gemaakt worden van een te kenwedstrijd, waaraan leerlin gen van de vijfde en zesde klas van enkele lagere scholen in Katwijk hebben deelgenomen. Per klas zullen drie prijzen worden uitgereikt. De kleine meesterwerkjes zullen van zelfsprekend die middag te be zichtigen zijn. Het Genootschap „Oud Kat wijk" houdt een kleine exposi tie van werken van Tjeerd Bottema. Deze expositie zal rond 15.00 uur worden geo pend door een neef van Tjeerd Bottema, dr. J. A. Bottema uit Blaricum. Daarna zal de ten toonstelling voor belangstel lenden te bezichtigen zijn. De tentoonstelling duurt van 10 t/m 13 oktober. Iepziekte in Panbos KATWIJK Behalve in Katwijk zelf is door de ge meentelijke plantsoenen dienst ook iepziekte gecon stateerd in het „Panbos", ten oosten van de Katwijkse Zuidduinen. In overleg met de inspectie van de Plantenziektekundige Dienst is besloten tot rooien van de (jonge) iepen over te gaan. De bomen bleken der mate te zijn aangetast, dat be houd ervan onhaalbaar was. In het komend plantseizoen (november-april) zullen op de plaats, waar iepen hebben ge staan, jonge eiken worden ge plant. Deze boomsoort is beter bestand tegen het zeeklimaat. Brand in slaapkamer KATWIJK In een woning aan de Hoorneslaan is gis termiddag rond half een brand uitgebroken. De brand bleef beperkt tot een slaapkamer. Het vuur is waarschijnlijk ont staan doordat kinderen met lucifers speelden. Er werd voor ongeveer 1500 gulden schade aangericht. Vier inbraken VOORSCHOTEN Dit weekeinde werden in Voor schoten vier inbraken ge pleegd. Eén inbraak vond plaats in een woning aan de Wijngaardenlaan in de nacht van zaterdag op zon dag. De inbreker is vermoe delijk met een 'valse sleutel' het huis binnengedrongen. Vermist wordt een bedrag van 450 gulden. Tevens werd in die nacht ingebroken in de Gevers Deynootschool aan de Schoolstraat. Hier werd een ruit ingeslagen. Behalve een klein geldbe drag wordt er niets vermist. Afgelopen nacht vonden er twee inbraken plaats. In een benzinestation aan de Konin gin Julianalaan zijn de inbre kers binnengedrongen door het forceren van een deur. Hier worden vier accu's vermist met een waarde van 700 gulden. Uit een autospuite- rij aan 'de Dobbeweg hebben vannacht de inbrekers kans gezien om een bedrag van 1500 gulden te ontvreemden. ALPHEN AAN DEN RIJN „MAC Rijnland" organiseert vanavond de zogeheten „Her- fstrit". Voor deze oriëntatierit kan men zich inschrijven tus sen 19 en 20.15 uur in het res taurant van de Rijnstreekhal aan de Dillenburgstraat te Al phen aan den Rijn. De eerste deelnemers start en om precies 19.31 uur. De rit wordt verre den volgens het KNMV-regle- ment 1979 dat aan de starttafel verkrijgbaar is. De prijsuitrei king en de uitleg van de rit vindt direkt plaats na het slui ten van de finish-controle. LISSE De Lissese EHBO- afdeling houdt woensdag 10 oktober een jaarvergadering in gebouw Salvatori aan de Wa genstraat. Op de agenda staat onder meer een bestuursver kiezing. De vergadering begint om 20.00 uur. LEIDSE COURANT MAANDAG 8 OKTOBER 1979 )ORDWIJK Ondanks alle inspannin- i op het gebied van de woningbouw is er Noordwijk nog altijd sprake van een irijnende woningnood. De cijfers spreken (jaromtrent duidelijke taal. Meer dan twee- S nderd huizen kwamen er in het afgelopen iei ir gereed en niettemin stonden er op 1 jtember 787 woningzoekenden op de lijst, [JJJ chts twee minder dan op dezelfde datum *1978. In genoemde periode lieten 283 men- 'erji zich registreren, terwijl 285 ingeschre- "Wn woningzoekenden van de lijst konden rden afgevoerd, onder meer wegens ver- k naar elders (31), om administratieve lenen (19), wegens toewijzing van een :uwbouwwoning (162) of door het betrek- 1 van fcen zogenaamde opschuifwoning I). ■wacht wordt dat een daling van het aantal ïingzoekenden zal plaatsvinden als in 1980 1981 het bouwplan in het Middengebied- jrd gerealiseerd wordt. Mochten onverhoopt daar geplande huizen niet voor bewoning ir Bed komen, dan dient met een sterke stij- g van het aantal woningzoekenden rekening vorden gehouden, delen B. en W. aan de ge- enteraad mede. meeste mensen, die een huis zoeken zijn al- istaanden (215) of ingezetenen die willen trouwen (240). Verder staan 64 inwonende nen op de lijst en 52 bewoners van zomer- zen. De woningbehoefte is het grootst bij de 1 'tijsgroepen van 21 tot en met 29 jaar. In het afgelopen jaar (1 september 1978 1 september 1979) zijn in totaal 223 woningen ge reed gekomen en bovendien nog 77 apparte menten in het plan Huis ter Duin en 52 appar tementen in het plan De Heemborch (Dura). Verreweg de meeste gereed gekomen huizen zijn premiekoop woningen. Zij bevinden zich in de Grashoek en aan de Jan van Henegouwen- weg-Karel Doormanstraat. Het aantal huizen in de vrije-sectorbouw bedroeg 41, met inbegrip van de zes huurappartementen aan de Kerk straat. Verder vond deze bouw plaats in het bo vengebied van Duinpark (11). in Vreewijk (4), aan de Jan van Henegouwenweg-Karel Door manstraat (4) en verspreid over de gemeente. Op 1 september waren in aanbouw 39 woning wetwoningen in de Grashoek, 150 premiekoop woningen in hetzelfde gebied en 33 huizen in de vrije sector, in totaal 222 woningen. In aan bouw waren verder nog 206 appartementen in het plan De Heemborch. Met het bouwplan voor het Middengebied-Noord en de bouw van woningen voor alleenstaanden en tweeper soonshuishoudens op het terrein van de voor malige Dr. De Visserschool aan de Huis ter Duinstraat lijkt een voortzetting van de wo- ningproduktie voor de komende anderhalf na twee jaar verzekerd, verklaren B. en W. Daarna is het oog gericht op de bouw in het Vinkenveld. Om een terugval voor het in uit voering nemen van dit plan te voorkomen, zijn er diverse plannen in studie. Een ervan is het saneringsgebied 't Stille Zuie in de kern van Noordwijk aan Zee. De jaarlijkse dierenochtend van Warmond werd zaterdag gehouden. Rond de Pomp verzamelden zich 58 dieren j met hun bazen en bazinnen 1 om zich door de jury be- j staande uit Anneke Knoop en i Leonor v. Staveren, te laten j bekijken. Vooral de verzor- ging en het kontakt tussen dier en kind was van belang, j Het aantal dieren en het aan- tal soorten leek dit jaar wat veel konijnen aangevoerd, minder dan voorgaande ja- dat blijkt een prima troetel- ren. Geiten, biggen en vissen dier te zijn. In de verschillen- ontbraken geheel op het ap- de categorieën behaalden de pél. Daarentegen werden er volgende kinderen met hun dieren de eerste prijs: Jos Prins met de poes Snoepie, Jos v. Haasteren met cavia Wikky, Frank v. Noort met de schildpad Stoffel en Mark van Rijn met zijn hond Sandy. De jeugdraad stelde een groot aantal prijzen be schikbaar. De plaatselijke dierenspeciaalzaak zorgde voor wat lekkernijen voor de dieren. WOUBRUGGE Opnieuw zullen Woubrug- se woningen een belangrijk deel van de tijd van de raadsvergadering in beslag nemen. Aankoop van een klein stukje grond bij het Paddegat, de gemeentelijke belastingen en verlichting of verbetering van provinciale- of gemeentelijke wegen zijn andere belang rijke agendapunten. De commissie ad hoc, die zich afgelopen maan den met het woningbehoefteonderzoek in Wou brugge bezighield, heeft een enquêteformulier ontworpen. Vervaardiging, huis-aan-huisbezor- ging en het verwerken van de gegevens zullen natuurlijk met kosten gepaard gaan. Daartoe vragen B en W 2500.-. Mocht de gemeente echter zoveel reacties ontvangen, dat aan ver werking per computer niet ontkomen kan wor den, dan zullen er nog wel wat kosten bijko men. Over de toewijzing van de woningen is het laatste woord ook nog niet gezegd. Ook in Woubrugge worstelt men met normen en rich tlijnen. Om tegemoet te komen aan recente kri tiek uit de raad, stellen B en W voor een com missie ad hoe te benoemen, die de zaak eens flink zal gaan bestuderen en die dan binnen een nader te bepalen termijn advies uit moet brengen. De woonruimtecommissie, die tot op heden B en W adviseerde is ook reeds enige tijd onderwerp van discussie. Reeds vorig jaar wer den in de raad kritische bezwaren gehoord, o.m. met betrekking tot het automatisme in de herbenoemingen. Op verzoek van mevrouw Harkema is nu een rooster van aftreden ge maakt, zodat over dit punt in elk geval geen onduidelijkheden meer kunnen zijn. De recente veranderingen rond het voetveer over het Paddegat maakten het nodig aan de Woubrugse kant een nieuwe steiger aan te leg gen. De daartoe benodigde grond is eigendom van de N.V. Levensverzekering Maatschappij „Utrecht". Deze maatschappij wil het stukje grond wel verkopen voor een bedrag van onge veer 1200.-. Een hoge prijs, stellen B en W vast in hun preadvies. De levensverzekering maatschappij heeft echter ook nog bedongen, dat zij bij eventueel opheffen van het veer de grond dan weer voor de symbolische prijs van 1- terug kan kopen. Slim lijkt het allemaal wel van de verzekeringmaatschappij. Redelij ker lijkt het dat deze maatschappij te zijner tijd ook een flinke prijs betaalt. B en W van Wou brugge willen met al de voorwaarden echter wel accoord gaan. Voor 1980 zijn er voor de gemeentelijke belas tingen weer een aantal verhogingen in de pen. Woubrugge houdt zich aan de 3 1/2% verho ging, zoals die door Binnenlandse Zaken be paald is, zij het dat om administratieve redenen wat afrondingen zijn toegepast. Ten aanzien van de reinigingsrechten worden de vergoedin gen van alleenstaanden en voor het meenemen van bedrijfsvuil nog bestudeerd. De tarieven van de onroerend-goedbelastingen zullen voor 1980 niet worden verhoogd. Dit i.v.m. de finan ciële positie van de gemeente. Voor de verlichting van Tertiaire weg 20 denkt men in totaal 518 duizend gulden nodig te heb ben. 495 duizend gulden hiervan worden door de provincie direkt terugbetaald. De resterende 23 duizend gulden vloeien uit dezelfde pot te rug naar Woubrugge. Daar is echter wel een aantal jaren mee gemoeid. Wat Woubrugge zelf moet betalen is de verbetering van De Graaf Willem 2-laan en de De Bruijlaan in Hoogma- de. De situatie aldaar heeft reeds geleid tot klachten. Alles bij elkaar komen die werk zaamheden op 236 duizend gulden. Ernstig ongeval Julianalaan KATWIJK - Éen 72-jarige Katwijker is zaterdag ern stig gewond geraakt bij een aanrijding op de Juliana laan. Het slachtoffer stak met een andere 72-jarige Katwijker de weg over. Volgens ooggetuigen reed de automobilist, een 21- jarige Katwijker, te hard. De 72-jarige Katwijker is met ern stige hoofdwonden naar het Academisch ziekenhuis in Lei den vervoerd. Het geschenk van de parochie: een wandkleed achter het altaar. Onder de stukken uit de rij ke historie van de St. Jan be vonden zich onder andere bouwtekeningen van de kerk, een fotoreportage van brand en wederopbouw en enkele antiquiteiten zoals de Bonnet, het hoofddeksel uit vroeger tijden, de houten ra tel die in de goede week ge bruikt werd in plaats van be lletjes en verschillende kan delaars en kelken. De meeste animo was er echter voor een kijkje in het doopboek, uit eindelijk konden de meeste mensen bij hun doop nog niet de eigen naam lezen. Lissese brandweer gehuldigd LISSE Vijf leden van de vrijwillige brandweer van Lisse zijn dit weekeinde ge huldigd in verband met hun jubileum. Burgemeester Berends spelde hen de bijbehorende insignes op. De heer C.W. van der Mark wegens een 40-jarig dienstverband op vrijwillige basis, A.C. van der Voort, L.W. van der Lans en C.M.J. Dol wegens 25 jaar en S. Sta- persma wegens 12,5 jaar. De feestelijkheden vonden plaats in kasteel Keukenhof. Kolossale pompoenen LISSE Kyong Elout heeft in de afgelopen maanden een pompoen gekweekt van 25 kilo en 300 gram. Deze reus was dit weekeinde goed voor een eerste prijs van de Lissese pompoenenwed strijd. In totaal werden niet minder dan 184 pompoenen aange voerd door de Lissese jeugd. Tweede werd Ilse Guldemond, die een exemplaar van ruim 24 kilo aanbracht, derde werd Karin van Bezu met een iets lichter exemplaar. Een natio nale overwinning is is voor de Lissenaartjes overigens niet weggelegd. In Heerhugowaard werd al een vrucht van vijftig kilo aangeleverd. Nieuwveens muziekfestival groot succes Nieuwveen Het muziekfes tival in Nieuwveen dat zater dag door de muziekvereniging Crescendo werd gehouden is een geweldig succes gewor den. Niet alleen de goede orga nisatie, maar ook het prachtig weer, en natuurlijk de deelne mende verenigingen werkten aan dit succes mee. Er waren ruim 1000 belang stellenden komen kijken, zo dat het een gezellige drukte was op het terrein van de voetbalvereniging Nicolaas Boys. Voor de opening van het festival door de Nieuwveense wethouder Fransen hadden alle deelnemende verenigin gen de langslapers in Nieuw veen wakker gespeeld. Overal in het dorp,.en ook langs de Amstel hadden de korpsen al marcherend muziek gemaakt. Crescendo presenteerde op dit festival voor het eerst de mini- rette-afdeling, voor meisjes Veel waardering was er voor de Leimuldense afvaardi - ging aan het festival van Cresdendo. vanaf 6 jaar. Voor de toe schouwers en vele ouders, was het een hartverwarmend schouwspel om die kleine kin deren bezig te zien. Aan het eind van het festival nam de voorzitter van Crescendo het woord en bedankte alle vere- nigingen die hadden deelgeno men, alsmede alle anderen die zich voor het organiseren van het festival hadden ingezet jongerenkoor. De St. Jans fanfare, die 75 jaar geleden speciaal opgericht was om de inwijding van de kerk luister bij te zetten, zorgde zaterdag voor een fraaie afsluiting van de mis door drie fijne num mers ten. gehore te brengen. Zondag werden de feestelijk heden voortgezet, beginnen de met een eucharistieviering waarbij vijf celebranten en enkele oud-zielzorgers, zoals de oud-pastores bij deze gele genheid genoemd werden, aanwezig waren. De koren van de St. Jan en de Christus Dienaarkerk verzorgden ge zamenlijk het zanggedeelte, dat uit de nieuw ingestudeer de Pastoralmesse in G van Karl Kempter bestond. De receptie 's middags in het Don Boscohuis werd zeer druk bezocht. Ook de daar tentoongestelde voorwerpen trokken zeer de aandacht. ,cI!zOETEKWOUDE Twee keer een ouderwets volle kerk vormde de sfeervolle 1 ^omlijsting voor de viering van het 75-jarig bestaan van de St. Janskerk aan de Zuidbuurtseweg. Zowel let terlijk als figuurlijk was 0(^voor deze gelegenheid de Skerk in de schijnwerpers Igezet. Vaandels, bloemen- Ipraal en een groot aantal (priesters vervolmaakten de (twee feestmissen. van pauselijke onderscheidingen, v.l.n.r. mej J. van Ruiten, viacares-gene- Bockxmeer, J. Lamboo en P. van Dijk. Honderden paro- Tlianen en oud-parochianen vierden dit Weekeinde het gouden jubileum van 'De En- 'j 1', de kerk van de parochie H.H. Engelbe- 'Uarders. Vicares-generaal dr. C.J. van a ockxmeer was de hopofdcelebrant tijdens plechtige eucharistieviering, geassisteerd elf priesters die allen banden hebben met de kerk. De euchistieviering mede dankzij de fraaie bloemversie- ng en het geslaagde optreden van de koren indrukwekkende plechtigheid. Na afloop werd gerecipieerd. Burgemeester Kret van Sassenheim noemde het een zegen over een parochie te beschikken met zoveel levenskracht. Burgemeester Berends van Lisse zegde toe, dat zowel Sassenheim als Lisse zullen trachten 'De Engel' leefbaar te houden. De vicares-generaal reikte enkele pauselijke onderscheidingen uit aan aan mej. Jans van Ruiten, P. van Dijk en Jan Lamboo. Pastoor Spronk van de parochie sprak vervolgens een dankwoord. «■^Hoogtepunt van de viering (vormde de aanbieding van Mihet door de parochie ge schonken wandkleed achter altaar. Voor dit geschenk 7500 gulden bij eengebracht. De mis, wegens van Bisschop Simonis door vicaris C. Bockxmeer, werd muzi- ondersteund door het de St. Jan en het

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3